Kstss «O No. 18247. 1942. Schadeloosstelling voor ingeleverde rijwielen O NOTITIES H VERDUISTEREN Zaterdag 1 Augustus. De Duitsche opmarsch 13 Lr laas Aardappelen op bon 39 A Wederzüdsche luchtaanvallen Het is gevaarlijk op het strand SPREE VOL VERTROUWEN VIER INBRAKEN OPGEHELDERD 'W ZOMERTENTOONSTELLING IN PULCHRI STUDIO WINTERHULPLOTERIJ BEGONNEN J Winterhulp Nederland loterij *t J 1942. Beteekent: niet minder t dan twee millioen prijzen 1 5 „VERSTiNDNIS* Geef ouden van dagen voorrang in trein en tram en bij wachten in de rij Nieuwe burgemeesters Geen schoenenverkoop a.s. week Weer 3 kilogram Advertenties voor gebruikte goederen Heden: v. 9.32 a. nam. tot 6.01 a. v.m. Morgen: v. 9.31 u. nam. tot 6.02 u. v.m. 4 NED. HERV. GEMEENTE Bezetting van Oekrainsche steden Engelschen nemén Portugeesche post in beslag UITREIKING DISTRIBUTIE. BESCHEIDEN - De Javaansche sultans COURANT bekend 9e tici stel verlóren ging. (Familiefoto). H. afgedraaid er O# (Orbis-Holland-P.K. Faupelf ^Nederland. t I 1 w 4 Mooi succes van den Centralen Opsporingsdienst o o o Opmarsch over den Don. Over een in haast door de Duitsche pioniers geslagen brug rukken Duitsche tanks langs het achtergebleven vernielde materiaal der verslagen bolsjewistische legers over den Don naar het Oosten op. De heer P. Kuiper die door den burgemeester van Den Haag benoemd is tot wethouder van Sociale Zaken. (Polygoon-Meyer) L.O dig J u Man door ontplofte mijn omgekomen Het bureau van den Weermachtsbevel- hebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het ver bod is een Nederlander het strand opge gaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door de ontploffing terstond gedood werd. In dit verband wijst de Weermachtsbe- velhebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duinen, zooals zulks overal door borden is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht hebben, bij overtredingen gebruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaande ver bod een militair terrein betreedt, loopt bovendien, zooals bovenstaand voorbeeld leert, gevaar, in een der talrijk aangeleg de mijnvelden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemdJ. A. Eek- hof, plaatsvervangend burgemeester te Hilversum, tot burgemeester van Dene- kamp en S. H. L. Woldringh, landbou wer te Oldenhove, tot burgemeester van Oldekerk. ■L T In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen is van 2 tot en met 9 Augustus a.s. het koopen, verkoopen en afleveren van alle soorten schoenen in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en leerloos schoeisel, verbo den, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. In verband met het bovenstaande is de geldigheidsduur van de schoenenbonnen, die in genoemde periode verloopen, .ver lengd tot en met 15 Augustus, zonder dat hiervoor afstempeling van den bon -door den distributiedienst noodig is. Van 2 tot en met 8 Aug. is het aard- appelrantsoen wederom vastgesteld op 9 kilogram. Elke der met 39A genum merde bonnen van de aardappelkaart zal recht geven op het koopen van 14 k.g. aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 1 Aug. geen aardappelen op bon 39A mogen worden verkocht, dooh dat dit eerst mag ge schieden op Maandag 3 Augustus. een inge- teruggegeven ander rijwiel Amerikaansche generaals in Engeland Van officieele zijde wordt te Londen meegedeeld, dat een aantal generaals van de Amerikaansche luchtmacht uit Amerika in Engeland is aangekomen. "i’ PR|JS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 rog.) 1.65, elke m.M. m. tot 2> m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer HAAGSCHE IERSCHE VIJFLING GEBOREN Naar uit Dublin wordt gemeld, is in het ïersche plaatsje Breaghy een vijfling ge boren, n.l. 2 knaapjes en 3 meisjes. Kort na de geboorte stierven 2 van de meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn ech ter gezond. De secretaris-generaal van Volksvoor lichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de beschikking van den secr. generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, betreffen de de prijzen van gebruikte goederen, van Zaterdag 8 Augustus af alle adverten ties, waarin goederen te koop worden aan geboden, den prijs dier te koop aangebo den goederen per artikel, den naam als mede het adres van den aanbieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als gebruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de adverten ties van bekende firma’s die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de ad vertenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde be zitten, te koop worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat ge bruikte goederen mogen worden verkocht tegen ten hoogste den prijs, die, in aan merking genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke ver houding staat tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor het zelfde of soortgelijke goed. De voor gebruikte goederen berekende prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pCt. bedragen van den in vorenstaande zinsnede bedoelden prijs. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. BuitenL ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. „Iswestia" spoort de So'vjet-troepen met de volgende woorden tot verzet aan: „Ieder verder terugwijken is van nu af aan ontoelaat baar. Gij moet strijden, zoolang ge nog kunt ademhalen, zoolang jullie beenen jul lie nog dragen en zoolang jullie handen de geweren nog kunnen vasthouden. Ieder duimbreed grond moet tot den laatsten druppel bloed worden verdedigd”. Engelsche meening over den toestand De militaire medwerker van de Londen- sche „Times” Cyrill Falls, heeft voor ra- dio-Londen over den toestand in Rusland o.a. verklaard: „Het zou dwaas zijn te ontkennen, dat de toestand in Sovjet-Unie zeer slecht is en wel niet alleen voor de Sovjets zelf, doch ook voor Engeland en zijn bondgenooten. Men heeft, zoo ging spr. voort, de mogelijkheid van een „ver minking” der Sovjet-Pnie niet voor snel mogelijk gehouden. Thans bestaat er zeer veel reden voor om, zooals Cyrill Falls zeide, onze politiek eventueel aan een her ziening te onderwerpen en om er over na te denken, wat wij thans kunnen doen en wat de Ver. Staten kunnen doen”. Britsche vliegtuigverliezen In den afgeloopen nacht werden ver scheidene plaatsen van het Rijnsch- Wesffaalsche industriegebied door Brit sche bommenwerpers met brisant- en brandbommen aangevallen. Volgens voor- loopige berichten werden daarbij 18 vijan delijke vliegtuigen neergehaald. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen bestookten tezelfdertijd doeltreffend ha venwerken en fabrieken, welke vöor de oorlogvoering van belang zijn aan de Oostkust van Groot Brittannië. In den afgeloopen nacht was de be langrijke Britsche industrie- en haven stad Huil het doel van een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen, welke bri sant- en brandbommen van allerlei kali ber op de militaire inrichtingen der stad lieten neerkomen. Er werden uitgestrekte branden geconstateerd. Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heeft gistermiddag een forma tie Britsche bommenwerpers getracht een aanval te doen op de kust van het be zette Westelijke gebied, ter hoogte van den mond van de Somme. De bommen werpers werden sterk door jachtvlieg tuigen beschermd. Alvorens het gelukte dieper het land binnen te dringen, wer den de Britten in het kustgebied door de Duitsche jagers opgevangen en tot den strijd gedwongen. Binnen korten tijd werden 14 Britsche vliegtuigen ten val gebracht, waarbijslechts 1 Duitsch toe- Naar wij vernemen heeft zoowel ds. C. G. H. Blok te Amersfoort als ds. H. C. Touw te Leiden, die bij de Ned. Herv. gemeente hier ter stede beroepen waren in de vacature van de 20e en de 21e predikantsplaats, voor een beroep naar onze stad bedankt. reieioon iituou (zeven lijnen) BUREAUXWAGEN STRAAT 35—37 ,2SUU Bijkant Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310] Fll.: Rijew., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. O. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.771187 Maan: 1 Aug. onder 11.42 v.m., op 11.50 n.m.; 2 Aug. onder 12.52 n.m.;, 3 Aug. op 12.11 v.m., onder 2 uur n.m. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding t no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst J Den Haag) No. 115995. In den nacht van 24 op 25 Juli is inge broken in een kleedingmagazijn in de Torenstraat. Ontvreemd werden twaalf costuums en eenige rollen stof, ter waarde van ƒ2200. Een fabriek aan den len Laak Dwarsweg kreeg in den nacht van 21 Juli ongewenschte bezoekers, die een aantal stofjassen, een schrijfmachine en een klok medenamen. Dank zij ijverig speuren van den C.O.D. is komen vast te staan, dat beide inbraken gepleegd zijn door den 20-jarigen tuinman D. B. en den 22-jarigen acrobaat J. v. H. Zij zijn beiden aangehouden. Den buit van de 2 inbraken hadden zij verkocht voor100. Bij dezen verkoop waren betrokken de 66- jarige koopman E. D., de 40-jarige muzi kant J. G. en de 58-jarige kolenhandelaar P. v. d. E. Zij zijn allen in verzekerde bewaring gesteld. Het grootste deel van den buit kon ach terhaald worden. In den nacht van 9 op 10 Juni was ingebroken in een perceel aan de Laan Copes van Cattenburch, niettegenstaande de bewoners aanwezig waren. Een partij tafelzilver, Perzische tapij ten, zeep, levensmiddelen en 2 rijwielen werden gestolen. Voorts werd ingebroken in een perceel in de van Bleiswijkstraat in den nacht van 16 op 17 Juli. Tafelzilver ter waarde van 1200, zeep en een damesrijwiel wer den den anderen dag vermist. Ook deze 2 inbraken zijn tot klaarheid gebracht Het was den C.O.D ter oore gekomen, dat een zekere K. een flinke partij tafel zilver en tapijten had gekocht. Bij onder zoek bleek, dat deze goederen afkomstig waren van de bewuste perceelen aan de Laan Copes van Cattenburch en van Bleiswijkstraat, K. was overigens vol trouw. Aangehouden werden de 27-jarige verkooper en de 27-, jarige steward P. A., die na een verhoofl bekenden de daders van deze 2 inbraken te zijn. getrokken en sloot hij zich aan. Op 14-jarigen leeftijd echter, toen inmiddels zijn interesse meer naar de athletiek was uitgegaan, trad hij toe tot V. en L„ waar hij de aanwijzingen van de verschillende leiders ter harte nam en zijn talenten als sprinter geleidelijk tot ontplooiing wist te brengen. Zoo kwam hij in 1936, 14 jaar oud, reeds uit op de jeugdwedstrijden van het Nederl. Gymnastiek Verbond en op de scho lierenwedstrijden van V. en L. Het jaar da'arop nam hij deel aan de hieuwe- lingenwedstrjjden van de N.A.U. Op 4 Juli ’40 werd hij met eenktijd van 11.1 sec. jeugd-recordhouder op de' 100 meter op 1 September van dat jaar ook jeugd- recordhouder .vèrspringen met een sprong van 6.30 meter. Zijn debuut in groote wedstrijden, in Mei ’41 te Nijmegen, was niet onverdienstelijkop de 100 meter werd hij derde, achter Osendarp en Schaap, maar vóór Nota en v. Osta. Was Osendarp vorig jaar nog superieur, dit seizoen zou blijken, dat hij in Spree een gevaarlijken concurrent had gekregen. Natuurlijk, zei Spree ons in een kort onderhoud, voelde ik mij in Eind hoven voor de finale niet heelemaal op mijn gemak. Je moét volgens mü trou wens wat zenuwachtig zijn, om iets bij zonders te kunnen presteeren. Als je on verschillig bent, bereik je niets Op de laatste 5 meter werkte ik me wat naar voren en ik had absoluut het gevoel, eerste te zijn, temeer daar ik onmiddel- lijk naast Osendarp liep. De leden van de jury van aankomst waren ook una niem in hun meening ten aanzien van de bezetting der plaatsen. Ik zal dan ook rustig de beslissing van de film af wachten, hoewel ik gehoord heb. dat de officieele film „afgeknapt” zou zijn. Men schijnt echter ook de beschikking te hebben over een particuliere film, welke nu Dinsdag, na den terugkeer van den heer Burger, voorzitter van de Techni sche Commissie, uit Berlijn, zal worden. Was er, zoo vroegen wij, een lint aan de finish? De film zal dan toch wel aan het licht brengen, wie het lint ge broken heeft. Neen, antwoordde Spree, er was geen lint. Trouwens, ik heb al op ver schillende wedstrijden in ons land ge- loopen, maar nog nooit heb ik een lint meegemaakt. Het moet in het buiten land wel usance zijnHoe de uitslag van de ’film echter ook moge zijn, er komen nog enkele aardige wedstrijden, waarin ik mijn krachten met Osendarp en Berger kan metenZondag 9 Augus tus op Te Werve, waarbij het om den P.H.-beker vermoedelijk tusschen V. en L, en Trekvogels zal gaan de winnaar van vorig jaar Haarlem, lijkt thans geen rol van beteekenis te zullen spelen komen te goeder en Zondag 16 Augustus aan de Laan van Poot, de driekamp tusschen Noord-Hol- land, Zuid-Holland en de Rest van Bij de bezetting van belangrijke gebie den in de Oekraine zijn, naar het D.N.B. meldt, 2 steden, die van belang voor de industrie zijn, door de verbonden troepen genomen: Sjachty en Kamensk-Sjachtinski. De eerste stad is gelegen aan den uiter sten Zuidoostelijken uitlooper van het ko lengebied van den Donetz, aan den spoor weg MoskouRostof. Vroeger heette zij Alexandrowsk-GroesjeskijDe omge ving wordt als het productiefste kolenge bied der Sovjet-Unie beschouwd en levert bijna_ 10 procent der steenkolenproductie Noordelijk bezit ver- chemische De Engelsche contróle-autoriteiten te Gibraltar hebben de geheele post, welke het Portugeesche passagiersschip ^Car valho Araujo” vervoerde, in beslag ge nomen. Het schip, dat zich op weg be vond van de Portugeesche eilanden naar het vaderland, werd, naar het D.N.B. meldt, door Engelsche contrólevaartuigen voor den haveningang van Lissabon ge dwongen eerst de haven van Gibraltar aan te doen. Dit feit heeft onder de Por tugeesche openbare meening zeer groote verontwaardiging veroorzaakt, temeer, daar de Portugeesche adressanten zelfs nu nog niet de voor hen bestemde post hebben ontvangen. De in beslag geno men post is zuiver Portugeesche post, welke van de Portugeesche koloniën en van de eilanden naar het moederland werd gezonden. •De uitreiking van voedingskaarten periode (9 Aug. t.m. 5 Sept.), bonkaarten voor aardappelen 9e periode, punten- kaarten voor serviesgoed, bonkaarten voor extra-zeep ten behoeve van kin deren en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in den Dieren tuin, geschiedt Maandag a.s. als volgt912Noordegraaf t.m. einde N, O en Pa t.m. Passarge1214Pas- schier t.m. van de Plas14—17van der Plas t.m. einde P, Q en Ra t.m. Ree- nalda. In de voormalige gemeente L o o s d u i- nen van 9 tot 17 uur aan de beurtvan Rhijn t.m. einde R en Sa t.m. Soer, Spree, een zeer be scheiden figuur, die in Septem ber 20 jaar zal worden, is acht jaar geleden zijn sportloop- baan begon nen als korfballer en wel als lid van A. Spoe- voelde hij zich ook tot de handbal sport aan- bü Hellas der Sovjet-Unie. Kamensk-Sjachtinski ligt van Rostof aan deh Don en scheidene wapenfabrieken en fabrieken. Het officieele sovjetblad si'. «Wfe .44M*’ v.r Aan 4 sultans op Java, die van Solo en Djokja incluis, zal volgens eef! be sluit van de Japansche militaire autori teiten het bestuursrecht over hun ge bieden teruggegeven worden (Bedoeld zullen zijn de vier zelfbe- stuurders van Midden-Java, de sultan van Djokja, de Pakoe Alam, de Soesoe- hoenan en de Mangkoenegoro. Red.) Een keur van werken Reeds een vluchtige rondgang door de drie zalen van Pulchri, waarin deze de geheele maand Augustus geopende Zo- mertentoonstelling is bijeengebracht, geeft den indruk, dat door de organisa toren van deze expositie prachtig went werd verricht, moeilijk maar loonend. Enkele verzamelaars zijn zoo welwillend geweest doeken af te staan, welke aan de zuiver artistieke beteekenis van deze tentoonstelling groote waarde verleenen. Wanneer men langer in deze zalen ver toeft, het kunnen genotvolle uren zijn stelt men vast, dat men door mees terwerken van onze schilderkunst is om ringd, waarvan men er vele in onze musea niet aantreft. Deze omstandigheid verleent aan deze expositie een bijzon dere bekoring en schenkt aan den bezoe ker een artistieke voldoening, welke hij als een vreugde voor oog en hart be leeft. Eén zaal is voor de oude meesters in gericht, een andere zaal voor de roman- de derde zaal voor het werk der modernen. In den met zorg samenge stelden catalogus, waarin een aantal fraaie reproducties, wordt de bezoeker behoorlijk wegwijs gemaakt. De inleiding van Kasper Niehaus brengt bovendien de innerlijke waarde van deze bijzondere expositie bezielend tot uitdrukking. In de zaal der oude schilderijen, waar Adriaan Brouwer. Govert Flinck, Jan van Goyen, met een prachtig rivierlandschap, Nicolaas Maes, Wouwerman Cornells Troost, Jacob en Salomon van Ruysdael zijn vertegenwoordigd, men ziet de grootsten van de grooten onzer meesters van het palet treft men ook werk aan van minder bekende, maar zeker even groote talenten, werk, dat voor velen een ware openbaring zal zijn. Wij denken aan de schitterend dóórwerkte herberg scène van Egbert van Heemskerck. aan het innig-mooie landschapje dat Jacob Cats geaquarelleerd heeft en vooral aan het groote. indrukwekkende „Boschge- zicht”, doorvloeid van licht en warmte, dat als het meesterwerk van Dionysius Verbprgh mag worden beschouwd. In de zalen der romantici en modernen wordt men direct getroffen door een in tiem Larensch interieurtje van Johannes Akkeringa en door een welig landschap van Barend Koekkoek, die een der héél grooten van de romantici was, hetgeen op deze tentoonstelling nogeens opnieuw wordt bevestigd. Wel zelden vindt men hier de stofuitdrukking zóó volmaakt als bij de oude meesters, maar er zijn toch ook genoeg details in deze doeken die kort-en-goed verbluffend van knapheid zijn. Ook in deze beide zalen zijn de groot meesters onzer schilderkunst vertegen woordigd. Floris Arntzenius hangt er met een kleurvol paneeltje van de' Vlaming straat, Louis Apol zien we in een stem mingsvol wintergezicht in het Haagsche Bosch, er hangen een drietal doeken van Theophile de Bock, waarvan men den eigenaar benijden kan, er is een land schap van Jan Willem van Borselen en er hangen niet minder dan zes Breitners, die, met de doeken van Isaac Israëls, van Ja cob en Willem Maris, van Anton Mauve, van Jan Sluyters en Willem Roelofs reeds een bezoek aan deze tentoonstelling over waard maken. Maar bovendien ziet men hier nog een aantal landschappen van Schelfhout, een prachtige Verster, een flamboyante Voerman (Gezicht op Hat- tem), terwijl men ook werk van niemand minder dan Weissenbruch, Willem Witsep en Willem de Zwart aantreft, welke laat ste thans, naar men weet, in een groot aantal doeken in het Gemeentemuseum is vertegenwoordigd. Van Konijnenburg, Pe trus van Schendel, Toon Kelder, Gabriël, van allen treft men op deze wel zeer, bij zondere tentoonstelling werken aan; qua curiosum voegen wij er een Kees van Don. gen aan toe. Onvolledig zouden we zijn, wanneer we hier niet noemden de „Haven- pier bij maanlicht” van Willem B. Tholen, een der mooiste doeken van deze aan zuivere schoonheid bijzonder rijke expo sitie. Men kan er tenslotte ook nog eenige Fransche meesters uit de 19de eeuw be wonderen, o.a. Courbet, Lenoir en Char les E. Jaque, terwijl er een pastel van Antonio Mancini is als overvloedig bewijs, dat men bij het inrichten van deze ten toonstelling de meest mogelijke verschei denheid heeft betracht, waarbij men, dank zij smaak en inzicht, er in is geslaagd een expositie spmen te stellen, die eén hoog tepunt vormt in het cultureele leven van onze stad in deze zomersche dagen. Johan Koning. „Verstandnis” is eén schoon woord vol nobelen zin, een edele, maar in dezen tijd ook delicate gedachte. Zoo vaak is van Duitsche zijde „Verstandnis”goed willend begrip getoond voor de nooden van ons volk, zoo vaak ook heeft ons volk van begrip getuigd voor harde maatregelen der bezettende macht, welke door oorlogsnoodzaak onvermijdelijk wa ren. Zonder een sfeer van wederzijdsch begrip en wederzijdsche waardeering zou zelfs iedere poging tot toenadering tot onvruchtbaarheid zijn gedoemd. Er zijn echter nog altijd merischen, die volkomen afzijdig staan tegenover alles wat ook maar naar toenadering zweemt. Een ge zonde objectiviteit schrijft andere eischen voor. Men heeft gisteren in ons bjad het verslag kunnen lezen van een voor dracht, welke prof. dr. Grimm over de Duitsch-Fransche betrekkingen heeft ge houden en over het streven naar toena dering tusschen beide volkeren, die in den loop der eeuwen herhaaldelijk tegenover elkaar op het slagveld hebben gestaan. Wie het voorrecht heeft gehad prof. Grimm te hooren spreken, zal in hem de personificatie van het begrip ..Verstandnis” hebben gezien. Rustig en waardig heeft deze kenner van interna tionale faam van het volkerenrecht en van de volkerenaspiraties gesproken over wat het Duitsche en Fransche volk bindt en scheidt. Met het gesproken en ge- (Alidastraat 5) zijn Maandag a.s. ‘schreven woord heeft prof. Grimm, wiens Officieel wordt het volgende gemaakt: De schadeloosstelling voor leverd rijwiel, dat jiiet 1 wordt of waarvoor geen wordt verstrekt, bedraagt ƒ50. Behalve deze schadeloosstelling krijgen personen, die door het inleveren hun eenig rijwiel hebben verloren, zonder daarvoor een ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor aanschaf fing van een nieuw rijwiel, voor zoover zij het volgende kunnen aantoonen: 1. dat zij voor de uitoefening van hun be roep onvoorwaardelijk een rijwiel noodig hebben; 2. dat zij op andere wijze niet aan een rijwiel weten te komen Wie een dergelijk formulier ontvangt en houder van een Vetkaart is, wordt op verzoek bij de aanschaffing van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de beta ling van het verschil tusschen de üitbe- taalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Schadeloosstelling, aanschaffingsformu- lieren en bonnen zullen worden uitbetaald en uitgereikt door den burgemeester, In wiens gemeente de inlevering is geschied. De beslissingen van de burgemeesters over verzoeken tot het verstrekken van een aanschaffingsformulier en tot het uit reiken van een bon zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere inlich tingen over de uitvoering van deze maat regelen bekend maken. Men wordt verzocht, voordien geen ver zoeken tot schadeloosstelling in te dienen. Het kampioenschap 100 m. hardloopen De nationale athletiek-kampioenschap- pen, vorige week Zondag te Eindhoven gehouden, hebben in ’t bijzonder de aan dacht gevestigd op den jongen Hagenaar Albert Spree, die door de jury van aan komst als winnaar van de 100 meter werd aangewezen, tegen welke beslissing echter, zooals bekend, Osendarp protest heeft aangeteekend. stem men ook jaren geleden in het Haagsche Vredespaleis heeft kunnen hooren, op meer dan één zitting van het Internationale Hof, zich geheel ingezet voor de toenadering der volkeren, die langs dwaalwegen van elkaar werden verwijderd. Gedurende geruimen tijd werkzaam geweest zijnde in het Ruhr- gebied tijdens en na de bezetting, welke door Versailles was gedicteerd, heeft hij daar ook. met vele vooraanstaande Neder landers contact gehad. Zijn groote ken nis van, zijn diep en helder inzicht in de psychologie der volkeren en hun poli- tieken belangenstrijd, waarvan zijn jongste rede ook weer op zoo indrukwekkende wijze getuigde, moet bij velen hier ter stede, die in vroeger jaren een groote rol op internationaal 'gebied hebben ge speeld, bekend zijn geweest. Waarom waren deze Nederlanders, die in het belang van ons volk toch nog zoo. veel nuttigen arbeid kunnen verrichten, niet onder zijn gehoor? Vreezen zij een „Verstandnis-besmetting”? Het zou juist deze vrees zijn, welke vóór alles afkeu ring verdient. Prof. Grimm, die, ook in het onbezette Frankrijk, voor duizenden sprak, voerde hier het woord voor een zestigtal belang stellenden, voor verreweg het grootste ge deelte bestaande uit Duitsche autoriteien, met daarnaast enkele vooraanstaande figu ren uit de Nederlandsche Nationaal-Socia- listische beweging generaal Seyffardt en prof. Goedewaagen ontbreken vrijwel nooit op dergelijke bijeenkomsten! maar juist voor dit auditorium, met hoe veel belangstelling het ook naar zijn woorden zal hebben geluisterd, was prof. Grimm’s „Verstandnis”-rede, dunkt ons, niet bestemd. Hier hadden ook andere grooten van ons volk op de wegen van het wederzijdsch begrip elkaar moeten ontmoeten. Vroeger werden vaak voor drachten gehouden over Indië voor een publiek, dat vrijwel geheel uit Indische menschen bestond. Voor de koloniale pro paganda hadden deze voordrachten wei nig waarde. Aan deze organisatorisch-pro- pagandistische fout moesten we denken na de voordracht van prof. Grimm. De rust en waardigheid, waarmede deze hoog- leeraar zijn belangwekkend onderwerp be handelde, hadden een groot auditorium verdiend, saamgebracht uit verschillende groepen onzer bevolking. Dan zou deze „Verstandnis”-rede in alle deelen vrucht baar zijn geweest. Organisatorisch valt, meenen wij, in deze richting méér te doen, in het belang van het wederzijdsch begrip en opdat niet alléén de welluidende klank, maar óók de ware en diepere zin van dat schoone woord „Verstandnis” in breeder© lagen der Nederlandsche volksgemeen schap moge worden verspreid. Rad van avontuur draait lustig! Wie herinnert zich niet met een hui vering den barren winter, dien wij ach ter den rug hebben Nijpende nood' is geleden onder vele van onze volksge- nooten, wier middelen niet toereikend waren om voor zich en hun gezin het noodige' aan te schaffen die niet meer konden beschikken over voldoende klee- ding en dekens en niet in staat waren de leemten aan te vullen. Zelfs de gel den, om op de kolenbonnen brandstoffen te koopen, ontbraken in vele gevallen Dit alles was beklagenswaard, maar het was vreugdevol te ervaren, hoe van vele zijden hulp kwam opdagen. Hulp, verleend door tallooze volksgenooten, die wisten, Wat te doen stondmet elkan der vormden zij de sterke kracht van Winterhulp-Nederland. Aldus zijn groote geldbedragen bijeengebracht, dank zij de offervaardigheid van de velen die met milde hand gaven, toen de Winterhulp- collectanten aan hun deur klopten, maar ook door middel van de Winterhulp- loterij. Met man en macht heeft de Winter hulp-Nederland in de afgeloopen maan den gewerkt aan de voorbereiding van de nieuwe loterij-campagne, welke van daag is begonnen.' Was het succes de vorige maal reeds groot, de verwach tingen zijn thans nog hooger gespannen, want de kans op eer\ prijs is zeer be langrijk toegenomen. De verhouding is thans 1 op 3, tegen 1 op 6J bij de vorige loterij. Er zijn niet minder dan 330.000 prijzen, met een totale waarde van 1.059.000. Daarbij komen nog 62.420 aan premies Geen wonder, dat velen vandaag hun geluk eens hebben beproefd en dat de vijf raderen van avontuur op de Groote Markt, den Hofweg, de Stille Veerkade, Hobbemaplein en Loosduinscheweg lustig hebben gedraaid. Aan publieke belang stelling ontbrak het niet en het viel ons op, dat er heel wat gelukkigen waren, die zich met een vergenoegd gezicht huiswaarts spoedden om hun familieleden met het behaalde voordeeltje op de hoogte te brengen. Het rad van avontuur is zóó populair geworden dat er waarschijnlijk in den loop van de volgende week nog drie bij komen. In de café’s en restaurants werd van daag ijverig met de loten gecolporteerd en over het algemeen gingen zij ook daar vrij aardig van de hand. Uitsluitend voor de colportage in café’s en op straat zijn de loten in doozen gedaan en aan een metalen stand bevestigd. Deze maatregel is genomen om knoeierij te voorkomen. Weer staat thans een winter voor de deur. Nog slechts luttele maanden en weer staat ons wellicht zeer felle kou te wachten met alle ongerieflijkheden, daar aan verbonden. Vooral zij, wier maat schappelijke positie te wenschen over laat, zullen hieronder te lijden hebben. Duizenden zullen weer reikhalzend uit zien naar de helpende hand, die Winter hulp-Nederland hun zal toesteken. Om dit mogelijk te maken, zullen steeds meer volksgenooten moeten begrijpen wat fiere Nederlandsche burgerplicht is: zijn naas ten bij staan als gold het zichzelf. Met het aldus bijeengebrachte geld zullen weer duizenden landgenooten worden geholpen aan ontbrekende kleeding, schoeisel, brandstof of andere noodzakelijke’ dingen. Weer zullen duizenden landgenooten door de wintermaanden moeten worden heen geholpen: offer uw penningske lezer. Sla de hand aan den ploeg: gij moet de nood haak hiervan inzien En daarom: koop veel loten

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1