JODEN MOETEN HET WESTEN VERLATEN OPMARSCH NAAR DE KOEBAN ij.., L I 1942. Maandag 3 Augustus. actueele kwesties Opheldering van hotelgasten, logés e.d Aanmelding van No. 18248. i VERDUISTEREN Pe rijwielvordering lil Rede Commissaris-Generaal Schmidt Duidelyke Taal houders Verplichte aangifte herbergen, benevens hotels, pensions, particulieren Scherpe waarschuwing Deze historische opdracht, welke Nationaal-Socialisme op zich heeft nomen, wordt uitgevoerd en i die dezen als juist en noodzakelijk in- gezienen weg dwarsboomt of ons bij de pitvoering daarvan hindert, moet, on verschillig tot welke nationaliteit hij behoort, verwachten, dat hij hetzelfde lot als de joden moet ondergaan. Om die reden moeten de Nederlanders zich ge reserveerd houden en zich niet mengen in aangelegenheden, welke tusschen strijdende partijen worden uitgevochten. llliliR van voor voor Ingesloten bolsjewistische groepen vernietigd Ernstig vergiftigingsgeval te Hoensbroek het ge- iedereen, Verzoeken om vrijstelling nog tot en met Woensdag a.s. De vordering der rijwielen i mg isl Augustus fa wafaog getredau, Ernstige tijd j Winterhulp Nederland Loterij J 1942 beteekent: winst voor J eigen volk! Opgave bij de politie X Heden: v. 9.29 a. nam. tot 6.04 a. X v.m. morgen: 931 u. nam. tot X 6.02 u. v.m. 4 ^yrachtschefieu door ijorytoftUers, faPMAR Rhbfificbadjg.0, De jodenkwestie i'x fes' ':W COURANT Commissaris-generaal Schmidt (Foto-archief) millioen T in de Katholieke kerken, een schrijven Reusaohtigp colonnes vrachtwagens staan gereed om naar het front te ver- W’ 1.65t elke m.M. m. tot 22 fr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opLf 0.57^ ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer HAAGSCHE f In verband met de rijwielvordering te dezer stede, maakt de burgemeester van ’s-Gravenhage bekend, dat tot en met Woensdag 5 Augustus a.s. nog de gele genheid bestaat om vrijstelling van inleve ring van rijwielen te verzoeken. Na dezen datum zal de daarvoor inge stelde commissie geen zitting meer hou den in perceel Achterraamstraat 17 alhier. In de periode van 21 tot 31 Juli ver loor de bolsjewistische luchtmacht 815 vliegtuigen; hiervan werden 641 in lucht gevechten, 66 door de luchtdoelartillerie en 11 door formaties van het leger ver nietigd, terwijl de rest op den grond werd vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche gevechts vliegtuigen in den riacht van 31 Juli op 1 Augustus het vliegveld Heliopolis bij Cairo aan Verscheidene hangars werden in brand geworpen en 7 op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gisteren in den loop van den middag op Deze zeer opmerkelijke uiteenzettingen van commissaris-generaal Schmidt werden herhaaldelijk met luide instemming en bij val onderbroken. Met een drievoudig Sieg Heil op den Führer aller Germanen en met de nationale liederen werd de waardige herdenking van Het tienjarig bestaan der Ortsgruppe besloten. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 regl) ƒ1.65, elke m._. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. PRIJS UtZtK CUURANT: Voor s-Gravenhage bil vooruitbet. per 3 mnd met „Kikeriki' „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en ,,Letterk. Bijbl. ƒ3.15 Fr. p p met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant "tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afe. nr. 5c„ fr. p. p. 10 c. Zaterdag werd te Grouw onder groote belangstelling van publiek en zeilers een zeilwedstrijd voor beurt- en vrachtschepen gehouden.. (Polygoon-Hartog). Wanneer ik thans overga tot een andere kwestie, nl. de vordering der rijwielen, dan wil ik terstond beginnen met er op te wijzen, dat de rijwielvordering niet ge schiedde om de Nederlandsche volksge- nooten te verbitteren, doch als noodzake lijke maatregel voor de Duitsche Weer macht moest worden uitgevoerd Het is de voornaamste plicht van alle dienst- instanties van het Duitsche Rijk en de bezette gebieden zoo snel mogelijk en zon der dralen te voldoen aan de vereischten van de Weermacht Alleen daardoor kun nen de groote overwinningen en pres taties van de Duitsche Weermacht ver klaard worden, doordat het thuisfront zich steeds weer onvoorwaardelijk ter beschik king van de Weermacht stelt en van alles afziet laten uitkeeren en zorg zal dragen, dat zij zoo spoedig mogelijk een gebruikt of nieuw rijwiel terugkrijgen, voor zoover zij een fiets voor hun werk noodig hebben. De sluikhandel Een andere kwestie is die van den sluik handel en van de woekerprijzen. Vorige week Vrijdag zijn vier saboteurs dood geschoten. Anderen worden nog berecht en wachten hun rechtvaardige bestraf fing af. 1200y zijn er reeds' in een kamp ondergebracht en leeren daar, wat orde ning beteekent. Hun zal worden bijge bracht, wat het zeggen wil in het zweet zijns aanschijns zijn brood te verdienen. Alle krachten moeten zich thans ter beschikking stellen van deze controle de Duitsche en Nederlandsche Natiohaal-So. cialisten in de eerste plaats Geen persoon en geen rang zal worden ontzien. Elkeen moet zich aan deze ijzeren wet onder werpen. onverschillig welke uniform hij draagt, of welken civielen rang hij bec kleedt. Alleen wanneer iedereen de grond beginselen der gemeenschap volgt en een voorbeeld geeft van juiste houding, zal de man, die zwakker is en met minder geldmiddelen moet rondkomen, inzien, dat hier met Nationaal-Socialistische grondig heid geleid en bestuurd wordt. Partij genooten, gij zijt jegens mij er voor verantwoordelijk, dat elke overtre ding terstond ter kennis wordt gebracht van de Duitsche of Nederlandsche politie- Instanties en dat daarvan aan mij een af schrift wordt toegezonden. De Oostcompagnie Door een fout bij de pers is onlangs in Nederlandsche’ en Duitsche bladen ge meld, dat er 3 millioen Nederlanders naar het Oosten zouden moeten verhuizen. Niets is dom genoeg of het wordt ter stond door de te Londen woelende emi- grantenkliek aangepakt. Ieder verstandig mensch heeft terstond kunnen nagaan, dat hier sprake was van een verwisseling. Er zijn 300 Nederlanders naar Charkof vertrokken. Hier begint de fout van dit bericht. Één ding mag echter wel voor altoos worden gezegd: nooit zal het gebied dat aan 9 millioen Nederlanders 280 men. schen op één vierkanten k.m. ter be schikking staat, toereikend zijn om een normale voedselvoorziening te waarbor gen. Alleen met inspanning van alle krachten de zorgvuldigste indeeling der benoodigde rantsoenen is het mogelijk de Nederlandsche bevolking te voeden. De oogst staat er goed voor en daarmede is ook de voedselvoorziening voor het komende jaar 1942/43 gewaarborgd. Dat deze voedselvoorziening gering is en dat zij eens weer beter moet worden weet ieder van ons Derhalve stellen Duitsche en Nederland, sche instanties pogingen in het werk om de aanvullende hoeveelheden brood en koren uit het Oosten te betrekken. Het gaat er dus niet om dat 3 millioen Neder landers naar het Oosten vertrekken, doch dat wellicht 3000 of 30.000 Nederlandsche pioniers van het beste gehalte ginds het bestuur van landgoederen op zich ne men en daarmede er toe bijdragen dat de broodvrijheid in eigien land gewaar borgd is en dat de hoeveelheden die voor de voeding van de Nederlandsche bevol- kinjgnoodig zijn eens uit het Oosten weer U»l de haVen Wan Rotterdam worden Het spreekt vanzelf, dat de een of ander ginds een nieuw vaderland zal vinden en even vanzelf spreekt het dat een bepaalde stroom, die zich vroeger eens heeft uitge goten over alle zeeën, koloniën opbouwde en aan andere Volken als hulpkrachten diende, zich*thans den weg naar het Oos ten zal banen. Alleen mogen wij slechts wenschen, dat het bude Nederlandsche lied „Naar het Oosten willen wij rijden” zoo spoedig mogelijk luide in koor gezongen wordt en van hier tot ginds weerklinkt tot aan de 5 meter diepe zwarte aarde van de Oekraïne, tot welzijn van de 9 millioen gegevens van den ouder opgave dient te geschieden en van de onder diens geleide zich bevindende kinderen beneden 15 jaar slechts het aantal behoeft te worden op gegeven. De aanmeldingsformulieren die nen 6 uren na aankomst van den aan te melden persoon, bij personen evenwel* die vóór 22 uur aankomen, in ieder ge val uiterlijk te 23 uur, en bij personen die na 22 uur aankomen, uiterlijk des voormiddags te 7 uur bij het plaatselijk hoofd van politie te worden ingeleverd. Particuliere personen en openbare of particuliere inrichtingen, welke niet bij wijze van bedrijf of geregeld een persoon boven 15 jaren, al of niet tegen vergoe ding. langer dan 24 uren te hunnent huis vesting verstrekken, dienen hiervan in elk bijzonder geval binnen 24 uren na aan komst van denzelve een schriftelijke aan gifte bij het plaatselijk hoofd van politie in te leveren. Deze verplichting geldt niet, wanneer de in een particulier huishouden opgeno men persoon tot den hem opnemenden persoon staat in rechte linie dan wel in de zijlinie tot en met den tierden graad van bloed- en aanverwantschap. De tot aanmelding gehouden personen dienen het aanmeldingsformulier eigen handig naar waarheid in te vullen en te onderteekenen. Onjuiste, onvolledige of onleesbare gegevens dienen door den lo gies verstrekkenden persoon te worden aangevuld. De houders van de genoemde huisvestingsgelegenheden zijn verplicht een vreemdelingenregister te voeren. Ziekenhuizen e.d. De bestuurders van ziekenhuizen, kli nieken, inrichtingen voor kraamverple- ging, sanatoria en dergelijke inrichtingen zijn, in geval van verhindering hunner vertegenwoordigers, verplicht, aan het plaatselijk hoofd van politie op verzoek een volledige lijst der in de inrichting ter behandeling opgenomen personen, bene vens derzelver ^persoonlijke bescheiden, ter inzage over te leggen. Personen, die opgenomen worden met schot-, steek- of slagverwondingen, dan wel in een anderen opeen strafbare han deling duidenden toestand, moeten door- alle deze inrichtingen, onder opgave van den aard der verwonding, onverwijld, in het betreffende geval eerst telefonisch, bij het plaatselijk hoofd van politie worden aangemeld. Aanmelding van ondernemingen. De houders van ondernemingen van de in de tweede alinea genoemde soorten en de particuliere personen, die geregeld kamers verhuren, moeten, voor zoover dit nog niet is geschied, hun bedrijf, resp. hun werkzaamheid, binnen een week na het in werking treden dezer verordening, bij het plaatselijk hoofd van politie aan melden. Voor zoover niet op grond van andere voorschriften een zwaardere straf is bedreigd, worden handelingen in strijd met de bepalingen van deze verordening, gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 maanden en met geldboete van ten hoog ste duizend gulden of één dezer straffen. De bepalingen van deze verordening zijn niet van toepassing op de leden van de Duitsche weermacht, van de „Waffen- S.S en op het overige personeel daar van, op leden der Duitsche politie en van het personeel van de bureaux van het Duitsche Rijk of van de Nationaal- Socialistische Duitsche Arbeiderspartij in het bezette Nederlandsche gebied, wan neer dezen in uniform zijn gekleed of een behoorlijk legitimatiebewijs, voorzien van een foto, bij zich dragen. Deze verorde- De tijd is ernstig? Belachelijke pam fletten en radiostemmen probeeren de goede en fatsoenlijke Nederlandsche be volking op te hitsen en haar voor hun smerig wagentje te spannen. Zoo- als ik reeds zeide beleven wij een der ernstigste beslissende, veldslagen der wereldgeschiedenis. Elkeen die het waagt Duitschen militairen of civielen dienstinstanties moeilijkheden te berok- kenen wordt met de gestrengheid van de I wet gestraft. Niemand kan ontzien worden. Meer dan 1000 Nederlanders zijn ge gijzeld en moeten met hun leven instaan voor de daden die hun Volksgenooten in onbezonnenheid plegen. Elkeen moet zich van dezen maatregel goed bewust zijn en er niet op rekenen dat Duitsche militaire instanties daarvoor zouden terugschrikken. Zij het ook de geringste sabotage, terstond zal met de hardste maatregelen geantwoord worden. Wan neer vroeger vaak de spreuk gebruikt werd „Rust is de eerste burgerplicht” dan geldt zulks vooral in den tijd van heden. Aan elke verordening van de Weermacht of van de' verantwoordelijke politie-instanties moet terstond gevolg gegeven worden. Elke overtreding kan slechts met de oorlogswettén gestraft worden. Het Tweede Front Dat zulks niet aangenaam is, weten wij allemaal. Het gaat er echter om, in het Oosten het bolsjewisme vernietigend te verslaan en in het Westen het hoofd te bieden aan de plutocraten en demo craten totdat ook zij vernietigd zijn. Elke Nederlander, Jong of oud, moet zich derhalve in dezen tijd er van bbwust zijn wat hij aan zichzelf, zijn familie en zijn Volk verschuldigd is. Elkeen ver richte rustig zijn werk en houde zich verre van vijandige actie. Laat het tweede front over aan de Duitsche soldaten en de civiele besturen dan zal niemand iets gebeuren. Elkeen zal ook daardoor zichzelf en zijn Volk van dienst zijn. Ditmaal waren het nu de Nederlanders die hun rijwielen moesten afstaan. Ook Duitschers zijn door deze actie getroffen. Wanneer de rijwielen van de arbeiders en boeren werden meegenomen dan was zulks in beginsel niet de wil van den Rijkscommrssaris en van den Weer- machtsbevelhebber, want beiden hadden opdracht gegeven, dat deze groepen hun rijwiel moesten behouden. Daar de tijd echter drong, moest er gehandeld wor den. Had er een betere geest van vrij willigheid onder de bezittende klasse der Nederlanders geheerscht, dan hadden dezen terstond in de bres kunnen sprin gen. Anders praten zij altijd over de eenheid van alle Nederlanders. Wanneer het er echter om gaat, dat de bezittende zijn rijwiel moet afstaan, om het aan den arbeider weer terug te geven, dan kan men met 60 politiebeambten een geheelen dag door de villawijken loopen, waarna dan aan het einde van dien dag in totaal 42 rijwielen verkregen zijn. Hier komt het werkelijke uiterlijk der volksverbondenheid en de opoffering van de bezittende klasse tot uiting voor hen, die met hun rijwiel hun brood moeten verdienen of zich met hun rijwiel naar hun werk moeten begeven. Wat zou het niet mooi zijn, wanneer thans al degenen, die hun rijwielen uit sluitend gebruiken om er pleziertochtjes op te maken, hun fietsen ter beschikking zouden stellen van de Nederlandsche burgemeesters. Ik bedoel, dat het gemak kelijk moest zijn om van 4 millioen rijwielen er 100.000 af te staan Wanneer deze kringen eindelijk eens de teekenen des tijds begrepen hadden, zou den ze hun rijwiel afstaan en het geven aan hem, die het voor zijn werk noodig heeft Dèt zou nationaal-socialistisch zijn. Tot ons leedwezen moeten wij consta teer en, dat zulks alleen wordt ingezien en ook beleefd door de vertegenwoor digers van de arbeidende klasse. De 375 Nederlandsche Nationaal-Socia- listen, die de vorige week weer vrouwen en kinderen verlieten en zich ter beschik king stelden voor den strijd tegen het bolsjewisme, hebben zich meer offers ge troost, dan wanneer een rijkaard zijn rij wiel voor de verdediging ook van zijn land zou afstaan. Derhalve zal de dag komen, waarop de Nationaal-Socialisten zoo noodig de rijwielen zullen ontnemen aan hen, die ze werkelijk bezitten. Zij moeten zich niet verbeelden, dat wij niet zouden weten, waar zij die rijwielen heb ben of hoe wij ze in handen zouden kun nen krijgen. Het valt niet te ontkennen, dat deze maatregel hard is geweest De Rijkscom- missaris heeft echter reeds laten mede- deelen, dat hij aan allen een schadeloos, stelling van 50 voor hun rijwiel zal Drie dooden, 4 zorgwekkenden Zaterdag voelde zich na het eten van witte kaas, die de menschen zelf hadden gemaakt, de familie O., man, vrouw en drie kinderen te Hoensbroek, zich onwel. Ook een kleinzoontje, de 9-jarige van der B., die bij zijn grootouders op bezoejc was en een boterham met kaas kreeg, alsmede de verloofde van een zoon des huizes, wer den ziek. Een geneesheer liet de patiënten gisterochtend naar het ziekenhuis over brengen. In den loop van den dag zijn de 19-jarige dochter, de 17-jarige zoon en het kleinzoontje overleden. De toestand van vader eri moeder O., hun zoon en diens verloofde is zorgwekkend. Het onderzoek is in vollen gang. groote hoogte storingsvluchten onderno men boven het Westduitsche gebied. Door bommen op woonwijken in enkele ste den ontstonden verliezen onder de bur gerbevolking en schade aan gebouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevech ten neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannlë bestookte de luchtmacht in den afgeloo- pen nacht zonder eigen verliezen voor den oorlog belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbommen. In den nacht van 31 Juli op 1 Augus tus werd ten Noorden van Zeebrugge bij een gevecht tusschen Duitsche patrouille vaartuigen en Engelsche motortorpedo- booten een Engelsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en een andere in brand geschoten. In den nacht van 1 op 2 Augustus ont stond voor de Fransche kust een gevecht tusschen Duitsche patrouillevaartuigen, Engelsche motortorpedobooten en motor- kanonneerbooten. Hierbij werden 2 En gelsche motortorpedobooten waarschijn lijk vernietigd. Op andere booten wer den treffers waargenomen. De eigen De Ortsgruppe Waubach in het Arbeits- bereich der N.S.D.A.P. heeft Zondag haar tienjarig bestaan gevierd. De leider van het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiter Schmidt, heeft daarbij als dankbetuiging en erkentelijkheid van den Rijkscommis- saris aan de Ortsgruppe Waubach een buste van den Führer, van den beeldhou wer Ferdinand Liebermann, overhandigd. In het middelpunt van de bijeenkomst stond een toespraak van den leider van het Arbeitsbereich, commissaris-generaal Schmidt, waarin deze opheldering ver strekte ovér verschillende kwesties, welke op het oogenblik in Nederland bijzonder actueer zijn. Uitgaande van de eerste oprichtings- plechtigheid der partij van 24 Februari 1920 bracht de commissaris-generaal hulde aan de prestaties der partijgenooten, die destijds, omgeven door haat en verach ting, het besluit namen het vaan van het Hakenkruis in Waubach op te richten. Inmenging der geestelijkheid Er hebben zich in deze kwestie ver- tegenwoordigers van de kerken gericht tot den Rijkscommissaris en tot den generaal der vliegers Fr. Christiansen en zijn voor hun Joodsche gelools- genooten opgek'men. Ik heb met een vertegenwoordiger der kerken gesproken en hem uiteengezet, dat in onze princi. piëele houding niets gewijzigd kan wor den, doch dat er in de uitvoering der maatregelen een onderscheid kan worden toegestaan, wanneer het kleine groepen betreft. Nu is de vorige week Zondag, vooral Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houden de uitbreiding der verplichting tot aan melding (aanmeldingsverordening). Hierbij wordt o.m. bepaald, dat de hou ders van ondernemingen, welke dienen tot het bij wijze van bedrijf of in het al gemeen belang verstrekken van huisves ting aan reizigers en vreemdelingen, dan wel tot verblijf van herstellenden (b.v. hotels, herbergen, pensions, liefdadige in stellingen, herstellingsoorden, Jeugdher bergen, tehuizen voor dakloozen), parti culiere personen, die geregeld kamers ver huren, alsmede de bestuurders van kloos ters, ordetehuizen, retraitehuizen en te huizen van kerkelijke genootschappen, verplicht zijn de personen, wien huisves ting wordt verstrekt, op een door den se- cretaris-generaal van het Departement v. Binnenl. Zaken voorgeschreven aan meldingsformulier bij het plaatselijk hoofd van de politie aan te melden. De formulieren. Voor iederen persoon dient een afzon derlijk aanmeldingsformulier te worden gebruikt. Slechts kinderen beneden 15 jaren kunnen met een ouder op een ge meenschappelijk formulier worden aange meld, waarbij slechts van de persoonlijke M aan: j Aug. op 12.11 v.m.on- e der 2 uur n.m. 4 Aug.: op 12.38 v.m. onder 3.05 n.m. (1.04 n.m. L.K.) X Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No.’ 113058. Ziekenfondsleden de Volharding X no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 I X ZIEKENVERVOER (Ziekendienst X Den Haag) No. 115995. Wat er ook mag komen, deze woor den blijven geldig: „Geen vierkante meter grond zullen wij prijsgeven”, Duitsche soldatén hebben dezen grond van Engelsche en Fransche troepen ge zuiverd en zullen het ook met elke nieuwsgierige weten klaar te spelen. De legers van het Oosten, die reeds in hon derden veldslagen bewezen hebben wat zij waard zijn, zullen den voorstanders van het z.g. tweede front wel mores weten te leeren. Wjj als Nationaal-Socialisten willen echter onzen plicht doen, wy willen ons werk voortzetten en willen den Führer in hoogste plichtsvervulling dienen, om dat wij weten, dat wy daarmede niet alleen de wetten van den Führter opvolgen maar ook werken in het welzijn van het Duitsche zoowel als van het Nederland sche volk. critiek oefent op de maatregelen, welke genomen zijn tegen de Joden ter bescher ming van onzen strijd tegen den erfvijand van het Avondland. Zij meenen voor de L Joden te moeten opkomen, wier rasge-I nooten in het Oosten, in de Sovjet-Unie, de ware aanstichters van ’t bolsjewisme en de vernietigers der godsdiensten en moordenaars der priesters zijn. Ook in eenige Protestantsche kerken hebben voorlezingen plaats gehad, waar in een principieel standpunt werd be paald. De vertegenwoordigers van de Protestantsche kerk hebben ons echter medegedeeld, dat deze volledige voor lezing niet In hun voornemen gelegen heeft en door technische moeilijkheden niet overal kon worden voorkomen. Wanneer echter de Katholieke geeste lijkheid zich aan geen onderhandelingen stoort, zijn wij van onzen kant genood zaakt de Katholieke vol-Joden als onze ergste tegenstanders te beschouwen en derhalve zoo spoedig mogelijk voor hun wegvoering naar het Oosten te zorgen. Dat is geschied. Eens zal ook de kwestie van het joden dom in Nederland zijn opgelost. Adolf Hitler zeide op 12 Februari 1936 aan het graf van Gustloff te Schwerin: „Deze daad valt terug op den dader. Niet Duitschland wordt daardoor verzwakt, maar de macht die deze daad pl-egde: het jodendom". DUITSCH WEERMACHTBERICHT Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht maakte gisteren bekend: In het Zuidelijkt deel van het Ooste lijke front rukken snelle formaties en infanterie divisies in een ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van de Koeban en breken het hier en daarznog taaie verzet van de vijandelijke achterhoeden. Talrijke inge sloten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steunden de aanvallen van het leger en richtten bovendien onophoudelijke aanvallen op de achterwaartsche verbindingen der bolsjewieken. In de groote bocht van den Don ver overden Duitsche en Italiaansche troepen een bolsjewistisch bruggehoofd.' Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op het scheep vaart- en veerbootverkeer werden 5 Wolgaschepen door bomtreffers tot zin ken gebracht, 5 andere, alsmede een veerboot, werden beschadigd. Van 23 Juli tot 1 Augustus vernietigde een pant- sercorps in het gebied ten Noordwesten van Kalatsj 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten Nooraen van Rzjef vielen de bols jewieken ook gisteren herhaaldelijk aan. Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware, bloedige verliezen afgeslagen. In de Finsche Golf beschadigden ge vechtsvliegtuigen twee bolsjewistische Na een huidigen handelde spreker uitvoerig kwestie in het Nederland in het bijzonder. De joden, zoo korte schildering van den stand van' den- oorlog be de joden algemeen en voor zeide hij, zyn de gevaarïijkste en gemeen ste vijanden van het Nationaal-Socialisti sche Duitschland. Schrijvers en denkers hebben te allen tijde het Dujtsche volk voor deze parasieten gewaarschuwd. Aan de hand van talryke voorbeelden schil derde commissaris-generaal Schmidt het noodlottige optreden der joden. Namen als Karl Marx, die zich als z.g. arbeiders- leider aan de ontrechte arbeidersmassa’s opdrong, teneinde de macht van het jo dendom te verankeren, voorts Rosa Luxemburg, Karl Liebknecht enz. die tij dens den burgeroorlog beestachtige slem perijen hielden en bloedbaden aanrichtten, kenmerken dezen weg. Met den moord van den jood David Frankfurter op den zieken en herstel zoekenden Landesleiter Gustloff en twee jaar later met het ver moorden van den Legationssekretar Ernst vom Rath door den Poolschen burger Herschel Grünspan bracht het internatio nale jodendom op niet mis te verstane wyze tot uiting, dat het niet alleen de Nationaal-Socialisten maar alle Duitschers wilde vernietigen. Aan de hand van andere overtuigende voorbeelden toonde commissaris generaal x Schmidt aan hoe het jodendom vooral in Frankrijk, doch ook in Engeland en Ame rika tot den oorlog tegen Duitschland heeft opgehitst en de volkeren stelselmatig den oorlog ingedreven heeft, zooals het ook in hoofdzaak schuldig is aan den moord op 60.000 Volksduitschers in Polen Historische opdracht Wie zal het ons als Duitschers derhalve euvel duiden, zoo vervolgde commissaris, generaal Schmidt, wanneer wij in den verbitterden, beslissenden strijd, die het lot van de volgende eeuwen zal bepalen, dezen gevaarlijken tegenstander uitscha kelen? Of het een Duitschen, Franschen, Belgischen, Zwitserschen of Nederland- schen jood betreft, steeds is hij de ver tegenwoordiger van zijn ras. Om die re den moet deze ergste en meest gehate vijand ook hier uit het Westen verdwij nen. De Westelijke kust is krachtig be schermd, de Westwall van 1939 is ver plaatst tot aan de zee. Wij zijn dus sterk en zullen elke aanvarspoging, zooals dr. Göbbels in zijn Jongste groote artikel schrijft, met de nu reeds bekende Duit sche grondigheid afslaan. Daarvoor is het echter ook noodzakelijk dat wij alle voor zorgsmaatregelen nemen, die genomen moeten worden. Voor eiken Nederlander spreekt het vanzelf, dat wij geen Engelsch- man en geen Amerikaan in dit gebied vrij laten rondloopen. Dat dit heel in het bij zonder geldt voor onzen ergsten vijand, moet eiken verstandigen Nederlander dui delijk zijn. Om die reden moet de Jood het Westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noodig en hebben die Joden daarom in arbeids kampen ondergebracht, ten deele hier in Nederland. Het grootste deel echter moet in het Oosten werken en daarmede weer goedmaken wat het met zijn ophitsing ten aanzien van den oorlog heeft misdreven. Wij zijn geen barbaren, wij willen ook den Joden toestaan dat hun gezinnen mee reizen. Zij moeten echter ginds In het verwoeste Oosten, in de ledige steden, een begin maken met het opruimingswerk. Hun lot zal hard zijn, maar laten wij ook niet vergeten dat zij eens arm en haveloos onze landen zijn binntengekomen. reieroon ii63oo (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 ülro No- 125üü Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerens.tr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Nederlanders doch ook tot welzijn van alle Germanen en daarmede van Europa. Vaak heb ik in opdracht van den Rijkscommissaris en van den Weer- machtsbevelhebber waarschuwend mijn stem verheven De vroegere officieren van de Nederlandsche Weermacht wil den hier niet naar luisteren en leenden 1 steeds weer het oor aan vijandelijke in fluisteringen, totdat de hun door den Führer geschonken vrijheid door den Weermachtsbevelhebber moest worden ontnomen, om hen voor den ondergang te behoeden. V

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1