I No. 18249. Dinsdag 4 Augustus. '1942. DE DISTRIBUTIE VAN i VERDUISTÈREN AARDEWERK BEJAARDE STADGENOOTEN SLACHTOFFER VAN OPLICHTERSTRIO t k, genomen de moeilijkheden Oorzaken van in van den voor den verkoop Tot ontploffing brengen brisantbommen WAARSCHUWING VOOR OMWONENDEN VAN ZUIDERPARK Nederlanders in Zuid* Afrika door Engelschen gevangen Voedselbevoorrading winter KWAMEN LEVENSMIDDELEN, DEKENS EN LAKENS VORDEREN Anglo-Amerikaansch opperbevel? SUCCESVOL BEGIN DER WINTERHULP-LOTERIJ van 9.27 a. nam. lot 6.05 a. v.m. X De Geallieerde scheepsverliezen CREMATIE DR. J. BLOMBERG J Winterhulp Nederland Loterij 1942 beteekent: 1 prijs op 3 loten. Bekendmaking J Ó.L. Vrouwe gasthuis gebracht Bij z.g. huiszoeking 4300 en sieraden gestolen Abnormale vraag naar kopjes en schoteltjes - COURANT p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57, 18. Adv. .JBr. bur. v ,d. bl.” 10 c. meer Flinke buit Druk bezochte veulen- en jaarling- ver- van premiekeuring te Barneveld. Polygoon-Zeylemaker) Vliegveld op Nieuw Guinea bezet Naar uit New York wordt gemeld, heb ben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilometer van Port Moresby, bezet. de heer Bond van de t t van Amsterdam tot het kruispunt J met den weg naar Bussum. Het t opengestelde stuk van het Merwede- t t kanaal mag door watersportvaar- tuigen tusschen zonsopgang en zons- ondergang bevar^i worden. Als druiven hangen de Duitsche In fanteristen aan de tanks. Het gaat om snelle verplaatsing. (Weltbild-Polygoon-P.K, Gerlach) Het 10-jarig bestaan van de Orts- gruppe Waubach vandeN.S.D.A.P. Gespannen luisteren de honderden Duitsche en Nederlandsche aanwe zigen naar de uiteenzettingen van Hauptdienstleiter Schmidt. (N.S.D.A.P.-Arbeitsbereich-Pol.) De Washingtonsche correspondent van de „New York Times” meldt, dat thans klaarblijkelijk te Londen en Washington de instelling van een Anglo-Amerikaansch opperbevel wordt onderzocht. Te Wash ington wordt openlijk toegegeven, dat de coördinatie der militaire inspanningen van beide landen aan de gecombineerde com missie van de Geallieerde chefs van den staf niet volkomen is gelukt. tuigen tusschen zonsopgang en zons- Nog maar enkele dagen is de nieuwe Winterhulp-loterij oud, doch in de eerste dagen hebben reeds duizenden loten hun weg onder het publiek gevonden. Zoo is het begin der grootscheepsch opgezette actie alleszins hoopvol. Vooral „het rad van avontuur” dat op verschillende punten in onze, stad draait, staat in het middelpunt van de belang stelling. Op de Groote Markt waar eveneens een rad is opgesteld, werd gistermiddag een prijs van duizend gulden uitbetaald. Een dergelijk buitenkansje kan ook u ten deel vallen, gezien de prijskans van 1 op 3. Zegt het niet iets, dat alleen Zaterdag en Zondag j.l. reeds voor ƒ8000 werd uitbe taald? Sterk vergroote vraag 1 i Toen nu op 29 Juni j.l. drie z.g. reserve- bonnen werden aangewezen voor het koopen van serviesonderdeelen, hebben duizenden menschen zich gehaast deze bonnen in te wisselen en zich niet alleen tot de speciale zaken gewend, maar ook, en vooral, tot kleine winkeliers, die zij I vroeger weinig of niet met hun klandizie vereerden. Het spreekt vanzelf, dat deze kleine winkeliers aan een dergelijke, plot- I seling sterk vergroote vraag, niet konden voldoen. Een directe herbevoorrading, zoodanig, dat aan alle aanvragen zou kunnen wor- den voldaan, is practisch onmogelijk. Bij de kleine winkeliers is het stelsel der ge combineerde orders gebruikelijk, n.l. dat van verschillende soorten aardewerk enkele artikelen worden besteld, zooals melkbekers, kop en schotels, borden e.d. Als regel gaat de waarde van jzoo’n order niet uit boven betrekkelijk kleine bedragen. Op grond hiervan is het prac tisch niet mogelijk geweest de herbevoor- rading te doen geschieden op basis van een omzet in een bepaald jaar, daar zoo’n bestelorder dan van zoodanige geringe geldswaarde zou zijn, dat de verpak- kings- en vervoerkosten er niet mee in evenredige verhouding staan en er wel licht zelfs boven komen. Stefani meldt uit Lourenco Marquez, dat bijna Alle in de Unie van Zuid-Afrika wo nende Nederlandsche burgers gevanghn genomen zijn, omdat zij zich verzetten te gen den aanmatigenden eisch van de Brit- sche autoriteiten, die hen wilden mobili- seeren om hen te laten deelnemen aan den strijd over zee. jr- PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (9 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs RecL /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p. p. Dieristaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Luchtaanval op West-Australië Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier deelt in een extrabericht mede, dat Japan, sche marinevliegtuigen op 30 Juli j.l. een aanval hebben gedaan op Port Hedland, een strategisch punt aan de Noordwest kust van Westelijk Australië. Aan de vijandelijke luchtbasis en aan verschillen de militaire inrichtingen werd zware schade toegebracht. Een bloeiende agave in den K Haagschen Die- iX rentuin. De plant bloeit eens I 1 in de veertig of vijftig jaar en sterft daarna af. (Pol.-Meijer.) Een ieder zij gewaarschuwd Gisterochtend omstreeks 11 uur voegden zich aan een woning in onze stad twee mannen, die voorgaven van de poli- De toedracht Zaterdagmiddag om een uur of 6 belde aan de woning een man aan. Hij werd opengedaan door de 75-jarige vrouw, die alleen thuis was en op haar vraag, wat de onbekende wenschte, te hooren kreeg, dat hij de groeten van Jaap kwam bren gen, bestemd voor den 70-jarigen echt genoot van de vrouw. Zij vertelde, dat haar man niet thuis was; dit zou wel het geval zijn pm 11 uur ’s avonds, dus als mijnheer dan terug wilde komen, zou hij meer succes hebben. Inderdaad werd er op genoemd tijdstip weer aan de woning gebeld. Nu deed de man open en ook hij had de groeten van een zekeren Jaap in ontvangst te nemen. De onbekende werd in de gang gelaten en het oude heertje vertelde geen Jaap te kennen. De groe- ten-overbrenger betreurde dit, doch gaf een wending aan het gesprek door te vragen of mijnheer soms geen interesse voor thee had. De bewoner ging evenwel op dit aanbod niet in en nu vroeg het heerschap of hij niet aan geld voor on derdak geholpen kon worden. Men was hierover nog aan het spreken, toen er opnieuw werd gebeld. Toen de oude heer opendeed, stonden er twee mannen voor de deur, die vertelden van de politie te zijn en den eersten man, die in de gang stond, den geheelen dag te hebben gevolgd, omdat hij van clandestie- nen handel werd verdacht. Nu men hem in het betrokken perceel met een zak had zien binpen gaan, achtten de „politieman nen” het gewenscht om huiszoeking te doen. De oude menschen, die begrijpelijk door den gang van zaken danig overstuur ge raakten stribbelden eerst nog tegen, doch de twee uitten diverse bedreigingen, zoodat toeg$laten werd, dat de woning werd ge ïnspecteerd. Letterlijk alles is overhoop gehaald; geen kast of lade werd overge slagen en wanneer de heer en iets van waarde vonden, werd dit „in beslag geno-. men”. Protesten van de oudjes werd direct door dreigementen; zooals „we heb ben het recht om jullie dood te schieten”, de kop ingedrukt. Het openei> van kasten enz. geschiedde met sleutels, die de kerels van de oude vrouw hadden geëischt. „Laat niet, uit dank voor het aangenaam [verpoozen, Den eigenaar van ’t bosch Lde schillen en de doozen”. /Polygoon-Seym) HAAGSCHE c tie te zijn en vertelden, dat zij levensmid delen, dekens en lakens kwamen vorderen. De heeren wenschten zich niet te legiti- meeren, waarop de dienstbode, die alleen het raampje van de deur had opengedaan, zeide de mannen niet te zullen binnenla ten, mede omdat haar mevrouw niet thuis ■was. Toen de onbekenden zagen, dat hun Pogingen om binnen te komen zonder re sultaat bleven, zijn zij weg gegaan. Daar poging tot oplichting wordt ver moed, zij een ieder tegen dit tweetal ge waarschuwd. Het signalement van den eerste luidt: lang ongeveer 1.80 m„ 28'30 jaar oud. langwerpig, mager gezicht, bleeke gelaats kleur, eenigszins bruin getint, droeg blauw colbertcostuum, donkeren gleufhoed en bril met hoornen rand. Het signalement van den tweede is als volgt: lang ongeveer 1.75 m., 28 a 36 jaar oud, bleeke kleur, tenger postuur, groot litteeken op rech terwang, hij draagt bruin colbertcostuum en donkeren gleufhoed. gaarkeukens, bijeenkomsten voor eenpans- maaltijden, gekazerneerde politie, enz. Wanneer men voorts in aanmerking neemt, dat bij de bevoorrading der winke liers tévens rekening moest worden gehou den met variatie in prijsklasse, mag het resultaat zeker niet ongunstig worden ge noemd. Het publiek beseffe slechts, dat niet iedereen tegelijk bediend kon worden en queue-vorming dan wel openstelling van den verkoop op bepaalde uren, ten einde de distributie zoo vlot mogelijk te doen verloopen, niet steeds te vermijden zal zijn. Wanneer straks met ingang van 9 Augustus a.s., de nieuwe periode ingaat, zal de bevoorrading van de winkeliers ongetwijfeld zijn verbeterd, en indien de productie voortgang kan blijven vinden op het huidige niveau, zal de Nederlandsche huisvrouw zeer zeker zij het op be perkte schaal, in verband met de oorlogs omstandigheden aan gebruiksaardewerk kunnen worden geholpen I „Reserve”-bonnfcn loopen af In het belang der lezers wordt er aan herinnerd, dat de tot en met 8 Augustus a.s. geldige bonnen voor serviesgoed (de met het woord „reserve” gemerkte bon- nummers 30, 31, 32 van de bonkaart voor voedingsmiddelen) uitsluitend tot en met dien datum kunnen worden ingewisseld. Verlenging van de bonnen na 8 Augus tus zal niet plaats hebben. Het is goed, dat het publiek hiermede rekening houdt en zijn bonnen' inwisselt tegen artikelen, welke nog in voldoend aantal te verkrijgen zijn. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol, Bijbl.” en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. M a a n 4 Aug. op 12.38 v.m., on- J X der 3.05 n.m. (1.04 n.m. L.K.) 5 o o Aug. op 1.05 v.m. onder 4-07 n.m. X Nachtditenst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding X X no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 o ZIEKENVERVOER (Ziekendienst X X Den Haag) No. 115995. Het Opperbevel der Duitsche Weermacht zet zijn publicatie voort van namen van schepen, die sedert den eersten Juni 1942, den eersten dag van zwijgen van Churchill over den slag op den Atlantischen Oceaan, tot zinken zijn gebracht. De Duitsdhe duikbooten hebben sedert dien dag o.a. de volgende schepen vernietigd: „Joemaid” (1964 brt.), „Geo W. Mc. Knight” (12.502 brt.), „Alfred Jones” (5013 brt.), „Ope” (4545 brt.), Ashby” (4868 brt.), „British Captain” (6968 brt.), het ravitailleerschip voor oorlogsmateriaal „Corenthia” (3123 brt.), „British Workmen” (6994 brt.); „Clan Campbell” (7255 brt.), „Helka” (3471 brt.), „Grelrasa” (4574 brt.), „Pe- terton” (5221 brt.). De lijst wordt voort gezet. Onder groote belangstelling is in het crematorium te Velsen de verassching geschied van het stoffelijke overschot van dr J. Blomberg, directeur der N.V. Apotheek dr. J. Blomberg alhier, direc teur der N.V. Pharmaceutische fabrieken te Amsterdam, aldaar overleden. Gespro ken hebben mr. P. A. v. d. Drift namens commissarissen der N.V. Pharmaceuti sche fabrieken, mej. Meyer namens het personeel der N.V. Apotheek Blomberg, prof. dr. C. H. Arriëns Koppers te Am sterdam als voorzitter der Amsterdam- sche Unlversiteits Vereeniging, Gallée als voorzitter van den pharmaceutische fabrikanten, de heer Henri Ch. J. J. v. d. Mandere e^Is voorzitter van de Haagsche volksuniversiteit, ter wijl ds. B. J. Aris, neef van den over ledene, woorden van dank sprak. De organist speelde bij het dalen van de kist „Wenn ich einmel soil scheiden” van J. S. Bach. VAN OVERHEIDSWEGE WORDT HET NOODIGE GEDAAN. Nu de tijd voor het conserveeren van producten van den nieuwen oogst is aan gebroken, hééft een redacteur van het A.N.P. te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen omtrent hetgeen de overheid in dit opzicht voornemens is «te doen. Voor wat de daarvoor in aanmerking ko mende groenten betreft is het drogen; daarvan wel een van de voornaamste con- serveeringsmethoden, welke van over heidswege worden toegepast Dit ge schiedt thans op groote schaal. Groenten, welke voor droging geschikt zijn, zijn nu in ruime mate ter beschikking. Men kan een strengen winter rustig tegemoet zien. Aardappelen, winterpeen, koolrapen e.d. worden in groote massa’s door de overheid opgeslagen om dje in de moei- lijkg' maanden voor de bevolking ver krijgbaar te stellen. De moeilijke maanden zijn vooral April tot en met Juni, wan neer de in kassen gekweekte producten opraken en de koude grond nog niet vol» doende nieuwe gewassen heeft opgele verd. Deze opslag van houdbare aard appelen en groenten zal in en nabij dé groote wooncentrageschieden. Aardappe len zijn er thans voldoende. Wanneer desondanks de distributie van dit artikel wordt gehandhaafd, geschiedt dit om ver spilling b.v. door particulieren, die op eigen gelegenheid aardappelmeel zouden willen gaan maken, zooveel mogelijk te voorkomen. Omtrent het scheppen van de gelegen heid tot bevoorrading door particulieren is overigens nog niet beslist, doch het ligt wel in de bedoeling om degenen, die over een doelmatige ruimte voor het bewaren van aardappelen beschikken, hierin tege moet te komen. (Aangezien hier gesproken wordt over een „doelmatige” ruimte, komt het ons niet onwaarschijnlijk voor, dat deze opslagruimten van overheidswege vooraf zullen worden gekeurd. Red.). Ver der speelt de transportmogelijkheid hier bij een belangrijke rol. Voor de groenten, appelen e.d., die niet op den bon komen, doch wel geschikt zijn voor bewaring tijdens eden winter, zal naar een verdee- lingsmethode, met inschakeling van de groentenhandelaren, worden gestreefd. Tenslotte zullen artikelen als jam en stroop, zij het in dezelfde beperkte mate als tot nu toe, op den bon verkrijgbaar gesteld blijven. Ook slachtproducten worden door de overheid in groote hoeveelheden gecon serveerd 'en wel in de koel- en vrieshui zen, waardoor de distributie van vleesch enz. gedurende den winter niet behoeft te stagneeren. Boter en magarinegrondstoffen zijn eveneens op ruime schaal ten behoeve van de bevolking ingeslagen. De verwerking van melk tot melkpoeder gaat geregeld dóór, een methode, die het transport aanmerkelijk vereenvoudigt en het mogelijk maakt, in den wintertijd dit poeder weder om te zetten in melk. Zoo wordt voor onze voeding gezorgd en profijt getrokken uit de lessen van den afgeloopen buitengewoon strengen winter. Telefoon'116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruy», Heerenitr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. Een groot aantal krijgsgevangenen wacht na den’ val-van Tobroek op transport naar het achterland, XLuce-Orbis-HollandX In een kast werd z.g. beslag gelegd op een taschje, inhoudende 4300.terwijl ook twee gouden horloges, een Zeeuwsche gouden broche, een gouden medaillon en twee lappen stof werden meegenomen. Toen er geen plekje meer in de woning was, dat niet was geïnspecteerd, zeiden de twee tot de bewoners, dat zij nu weg gingen, doch men zou er wel meer van hooren. Degeen, die de groeten van Jaap was komen brengen, vroeg aan de latere be zoekers of hij weg mocht gaan. „Geen sprake van”, was het antwoord. „Jij staat onder arrest en gaat met ons mee”. Zoo vertrokken de drie, de bejaarde menschen in angst en beven achter latende. Het was inmiddels reeds 1 uur in den nacht ge worden. Eerst Zondagmiddag zijn de bewoners gaan twijfelen, of het inderdaad wel poli tiebeambten waren geweest, die de huis zoeking hadden gedaan. Gisteren vonden zij het raadzaam hun licht eens bij de politie op te gaan steken. Hier kon men al direct meedeelen, dat een en ander het werk van geraffineerde oplichters was ge weest. De commissaris van den Justitiee- len dienst B I verzoekt een ieder, die in lichtingen kan verstrekken over dit geval, oogenschijnlijk van hoe geringe beteekenis ook, zich ten spoedigste te willen melden aan zijn bureau. Alexanderplein 13, liefst tusschen 9 en 12 uur of van 15 tot 17 uur. Het bureau van den Weermacht»- bevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: □e marinebevelhebber in Neder- land verleent op grond van de Ver- J ordening van den Rijkscommissaris 100/41 inzake bijzondere maatrege- 4, len ten behoeve van de kustverdedi- J ging vrijstelling van de Verordening J voor ’t in het afgesloten gebied lig- gende deel van het Merwedekanaal t tot het kruispunt J J met den weg naar Bussum. Het t opengestelde stuk van het Merwede- t De hoofdcommissaris van politie te ’s-Gravenhage vestigt er de aandacht van de omwonenden van het Zuiderpark op, dat op Woensdag 5 Augustus aan staande, des morgens tusschen 9 en 12 uur, enkele brisantbommen blindgan gers, welke zich bevinden" in het Zuider park tot ontploffing zullen worden ge bracht Voor hen, die In de onmiddel- HJke omgeving van dit park wonen, ver dient het aanbeveling, gedurende dien tijd de ramen geopend te houden, om zooveel mogelijk het breken van ruiten door luchtdruk te voorkomen. De nieuwe gewelddaad van Britsche zijde thans tegen Nederlandsche bur gers in ZuidAfrika typeert opnieuw de hardhandige wijze waarop Albion de z.g. hulpvolken behandelt. De geallieerde lei ders pogen nog steeds de leuze van de „vereenigde naties” ingang te doen vin den, in werkelijkheid zijn het de Anglo- Amerikanen. die onder eiken vorm van pressie, pogen de kleine volken voor hun karretje te spannen. Het door hen even eens gepropageerde begrip van „vrijheid” is niets anders dan demagogie. Kleine vol ken worden aan handen en voeten gebon den. Ook in Zuid-Afrika worden op bevel van Londen de uiterste geweldmethoden toegepast, waarvan de Nederlandsche bur gers thans het slachtoffer zijn geworden. De nieuwste maatregel wijst eenerzijds op gebrek aan soldaten in het Anglo-Ameri- kaansche kamp anderzijds kan men zich afvragen wat vóór zin het heeft of aan de Britsche en Amerikaansche legers, die reeds ettelijke millioenen. man zouden tel len, nog een kleine hulptroep van Zuid- Afrikaansche Nederlanders al of niet wordt toegevoegd. Men wil de Nederlanders in Zuid-Afrika dwingen aan den strijd over zee deel te hemen, terwijl honderddui zenden Engelschen in de Ver. Staten „uit- genoodigd” worden om terug te keeren en het moederland te helpen verdedigen. Van dwang of arrestatie bij de Engelschen schijnt geen sprake te zijn. De distributie van aardewerk, zooals zij sinds 29 Juni j.l. is ingevoerd, heeft niet iedereen bevredigd. Over het alge meen hoort men de klacht uiten, dat het zoo moeilijk is, de gewenschte artikelen op de daarvoor aangewezen bonnen te koopen; vooral kopjes zijn heel moeilijk te krijgen en sommige zaken zjjn er toe overgegaan voor den verkoop van aarde werk sledhts bepaalde uren beschikbaar te stellen. De oorzaak hiervan zou ge legen zijn in den beperkten voorraad. Het valt niet te ontkennen, dat inder daad de beperkte voorraden tot stag natie in den verkoop aan den consu ment aanleiding geven. Men kan naar aanleiding daarvan de vraag stellen, waarom van overheidswege' niet een doelmatiger bevoorrading heeft plaats gehad, temeer omdat de gelegenheid daartoe ruimschoots heeft bestaan. Ge durende 'drie maanden, n.l. van April tot einde Juni, is de verkoop van alle nu ge distribueerd huishoudelijk aardewerk im mers verboden geweest, behoudens die tegen overgifte van speciale vergunnin gen. De moeilijkheden, welke hierbij waren te o verwinnen, moet men ook elders zoe ken. De practijk wijst uit, dat er in Neder land niet minder dan 20.000 winkeliers zijn, welke zich met den verkoop van aardewerk bezig houden. ‘Onder hen bevindt zich een groote schare kleine winkeliers, die aardewerk als bij-artikel verkoopen. Jongetj’e fi* 4»or panter gegrepen Onoplettendheid van de begeleiders is gistermiddag oorzaak geweest van een ernstig ongeval in Artis Een 2-jarig jongetje kroop n.l. onder de afzetting door tot vlak bij de tralies van de roof- dieren-afdeeling, waar een panter onver hoeds een poot naar het* ventje uitstak en met zijn klauw in het gezicht sloeg. De hoofdhuid met hef haar werden de kleine afgerukt en ook aan de wangen werd het ernstig gewond. In zorgwék- kenden toestand is de kleine naar het i Individuen gaVen zich uit voor politiebeambten Zaterdagavond laat heeft zich In een woning in de Retiefstraat een zeldzaam laaghartig staaltje van oplichting voor gedaan, waarvan twee bejaarde menschen het slachtoffer zijn geworden. Drie indi viduen hebben de twee oudjes de man Is 70 jaar en de vrouw 75 jaar oud door hun brutaal optreden weten wijs te maken, dat zij van de politie waren en opdracht hadden huiszoeking te doen. Het laffe optreden heeft tot gevolg ge had, dat in de woning van het echtpaar alles overhoop is gehaald, terwijl 4300 en diverse waardevolle sieraden door het drietal is meegenomen. Jammer genoeg hebben de benadeelden eerst gisteren aangifte bij de politie gedaan, zoodat de oplichters, van wie tot nog toe elk spoor ontbreekt, een behoorlijken voorsprong hebben gekregen. v wvi w«i mwvwii. II. K.. w, nuj9j Iiuui Qiiau ioit noujoj rw. ivaiiiuviu, ii, u, up rxuiiing) uuuuouiuuiih, u, 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr.t Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Bevoorrading Niettemin is de overheid van over tuiging, dat de bevoorrading, zoo goed als maar eenigszins mogelijk is geweest, heeft plaats gehad. De fabrieken hebben aan haar regelmatige afnemers van 1940 haar producten dporgeleverd tot 1 Juli van dit jaar en hebben zoodoende gemid deld 50 pCt. van een overeenkomstige période in 1940 afgezet. Men kan dus wel zeggen, dat te dien tijde alle grossiers behoorlijk waren bevoorraad. Tegelijker tijd zijn ook de groote detaillisten recht streeks door de fabrieken van het noo- dige voorzien. In Mei is bovendien aan de detaillisten, die in het geheel geen aardewerk ten verkoop gereed hadden, een bevoorrading gegeven, waarbij reke ning is gehouden met de grootte der onderneming. Duizenden detaillisten zijn op die wijze van het eerstnoodige voor zien. Medewerking publiek Waar de overheid dus niet heeft stil gezeten om de belangen van den ver bruiker zoo goed mogelijk te behartigen, mag zeker de medewerking van het pu bliek, ter overbrugging van de eerste moeilijkheden, worden gevraagd. Het merkwaardige, overigens begrijpe lijke feit heeft zich voorgedaan, dat zoo- dra de verkoop tegen de daarvoor aan gewezen reservebonnen mocht aanvan gen, de meeste klanten kop-en-schotels vroegen. Daardoor ontstond naar dit arti kel een sterke vraag, welke relatief groo- ter geacht mag worden te zijn dan in nor male tijden; een en ander als gevolg van de z.g. sperperiode, toen in het geheel geen aardewerk kon worden verkocht. Ook in de daaraan voorafgaande maan den was de vraag reeds grooter dan het aanbod. Daar komt bij, dat men op het platteland thans klaarblijkelijk meer dan vroeger kop-en-schotels prefereert boven kommetjes. Men kan zeggen, dat de vraag naar deze artikelen abnormaal groot is. Men zal daarom over het algemeen eenig geduld moeten oefenen tot de verschil lende artikelen geleidelijk over de dui denden winkeliers in het land zijn ver deeld. Over theepotten e.d. wordt b.v. geen enkele klacht gehoord. Deze zijn in voldoende mate verkrijgbaar. Met melk bekers is dit eveneens het geval. Bij de bevoorrading deed zich nu eenmaal de noodzakelijkheid voor, dat ook al kon zij niet anders dan beperkt zijn met alle artikelen rekening moest worden ge houden, zoowel met platte als diepe bor den, ontbijt- en dessertborden, koppen en schotels en losse koppen, kommetjes en melkbekers, theepotten en koffiekannen, melkkannen, suikerpotten, nestschalen en wat al niet meer. De weggevallen invoer Men bedenke bovendien dat in vroeger tijd de eigen productie dé behoefte even min volkomen dekte en daarom invoer van aardewefk plaats had. Deze is thans ech ter geheel weggevallen. Tenslotte mag de aandacht erop worden gevestigd, dat de vraag naar z.g. stapelartikpïen. zooals koppen en schotels, borden, kommen, enz., sterk gestegen is tengevolge van aller lei nieuwe instellingen, o.a. de Nederland sche Arbeidsdienst, werkkampen, volks- -■■■ ■- Si. Os - -AA

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1