Nieuwe distributiebescheiden DE GROENTEVOORZIENING^ HET NIEUWE DISTRIBUTIE-GEBOUW bekendmaking) 1942. Zaterdag 8 Augustus. No. 18253. Het kwaad den clandestienen handel van Ruim 103.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht De Britsch-Indische vrijheidsstrijd VERDUISTEREN Heden: van 9.20 u. nam. tot 10 J en Extra bericht Gandhi Een „groote" uitreiking kan in drie weken worden afgewerkt Men late rich niet door zijn groente handelaar intimideeren! Afzonderlijke „Stad” Surrogatenvraagstuk under handen genomen van 9.20 u. nam. 6.12 u. v.m. Morgen: van 9.18 nam. tot 6.13 a. v.m. 6.12 u. v.m. Morgen: van 9.18 a. nam. tot 6.13 a. v.m. en andere leiders spreken op het Congres Engelsche luchtaanvallen op Nederland kaarten voor „Land” Toevloed wordt geremd en prijs gedrukt Eenvoudig, doch practisch gebouw De fruitoogst J -- - •*t? 1 HAAGSCHE p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. 0.48 Adv. „Br. bur. v d. bl.” 10 C. meer De Höhere SS en Polizeiführer en Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, do Weermacht van Congres 9 het lokaal staan de ambtenaren. sche Weermacht of de Politie, welke tot het grypen van de daders leiden, stelt de Weermachtsbevelhebber in Nederland een Mededeelingen worden vertrouwelijk behandeld. COURANT Het is echter verwonderlijk, dat derge lijke klachten alleen maar ter kennis van het publiek komen en niet ter kennis van de instanties, die daarvoor zijn aan gewezen en die zeker bij gefundeerde klachten een diepgaand onderzoek zullen instellen, waarbij zware straffen zullen Want een groot kwaad is de clande stiene handel. Het is natuurlijk onmoge lijk bij iederen tuinder een controleur te zetten, doch hier mag er zeker nog eens de nadruk op worden gelegd, dat iedere tuinder, die „zwart verkoopt”, zich bloot stelt aan strenge tuchtrechtelijke straffen. Sterke afdeelingen van de Waffen S.S., die uit het Oosten naar Parijs zijn overgeplaatst, marcheerden door de stad. De bevolking toonde veel belang stelling en was onder den indruk van deze militaire gebeurtenis. (Hoffmann-S .S.-P.K.-Zschiickel.) ten zullen naar gelang zij- in de stad of geling dan ook alleen voor die week- artikelen, welke in den regel speciaal in de plaats van inwoning, meestal van een-vas ten leverancier worden betrokken, bijvoor beeld aardappelen. Om technische rede- nep is echter de geheele kaart van een opdruk in eenzelfde kleur voorzien. Wie dus een dagje naar de stad gaat, zal van de regeling geen hinder ondervinden; de plattelander, die een weekje in de stad gaat logeeren, zal in de gelegenheid wor den gesteld de noodige bonnen in te ruilen bij den plaatselijken distributiedienst. Bij de uitreiking zal menigten zich ver bazen roode kaarten te ontvangen, terwijl hij zwarte had verwacht. Ook het omge keerde kan het geval zijn. Bij de indeeling wordt namelijk speciaal gelet op het typi sche karakter van den betrokken kring, die vaak meerdere gemeenten omvat. Zoo worden bijvoorbeeld Sneek en Harlingen als stad beschouwd, Franeker als een landelijke gemeente. In Geldrop worden „Stad”-kaarten uitgereikt, omdat het tot den kring Eindhoven behoort, in Zutfen en Harderwijk ontvangt men „Land”-kaar. ten. Op deze wijze wordt voorkomen, dat de winkelstand wordt gedupeerd. Winkeliers met bezorgdiensten in de stad en op het land behoeven zich dus niet ongerust te maken. Nadere bijzonderheden omtrent de nieu we regeling zullen tijdig worden bekend gemaakt. Men valle de distributiediensten dus niet lastig met verzoeken om inlich tingen, doch wachte de nadere mededee lingen af. Ten aanzien van de andijvie, kan men hopen, dat deze straks aan de markt zal konien. Hoe de oogst zal zijn, moet wor den afgewacht. Wat het laatste product betreft, behoeft men zich niet te laten intimideeren door groentehandelaren, die door middel van koppelverkoop probeeren deze producten kwijt te raken. Koppelverkoop is verbo den en ook de groentehandelaren worden op geen enkele veiling gedwongen kom kommers te koopen. De verkoop daarvan kan dus normaal geschieden. en stucadoorswerk Ingang Gr. Hertoginnelaan Het gebouw, waarvan de ingang zich aan de zijde van de Groot Hertoginne laan bevindt en welks as parallel loopt met de Laan van Meerdervoort. heeft, met zij.n verschillende dienstvertrekken, een langgerekten vorm. De vele ramen in de wanden en in het dak bieden ruim schoots gelegenheid tot het toelaten van licht en lucht. Het eigenlijke uitreik- lokaal heeft ’n oppervlakte van,2325 m2. De zaal is 5 m. hoog., de wanden zijn Ongegronde klachten Er zijn groenteboeren, die er over kla gen. dat zij in dagen geen groenten heb ben kunnen koopen. Keuze tusschen rook- en snoepkaart De distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen tusschen 17 Augustus en 5 September a.s., tegen overlegging van de distributiestamkaart en tegen inont- vangstneming van een bon van het inleg vel, bonkaarten „Voedingsmiddelen 15e periode 1942”. benevens nieuwe aardappel, haarten uitreiken. Dé diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 107 of L 107 en twee aard- appe’lkaarten N 107 aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 207 of L 207 en drie aard- appelkaarten N 107; aan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 307 of L 307 en twee aardappelkaarten N 107; aan houders van een inl^vel K 4 of L 4 een bonkaart K 407 of L 407 en één aard- appelkaart N 107. Bovendien zullen alle houders van L- inlegvjellen ditmaal wederom een toeslag- kaart voor aardappelen ontvangen. De bonnen van de bovengenoemde kaar- ..-Uk I' -LUB. !1J. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 165, elke m.M. m. tot 23 m.M. (Iftreg /0.19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag, halve prija RecL /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI, Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb /0.38 Per» gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v d. bl.” 10 c. meer Maatregel tegen lijdelijk verzet Uit New Delhi wordt vernomen, dat de eerste maatregel ter verhindering van den ongehoorzaamheidsveldtocht door de Britsch-Indische regeering is genomen. Er is een verordening uitgevaardigd, die be paalt, dat op de z.g.n. „treurdagen” der Hindoes de winkels en restaurants niet meer mogen worden gesloten. Tot nu toe was dit middel een machtig wapen in de handen der Hindoes. Op een persconferentie is Donderdag avond aan Gandhi de vraag gesteld, of hij de „duidelijkste verzekering” wilde geven, dat hij thans niet oVerweegt onderhapdelingen met Japan te openen, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Bombay. Gandhi antwoordde, dat hij een dergelijke verklaring niet kor» afleggen. Hij zeide echter verder, dat hij, wanneer hij met Japan zou onderhandelen, dit „uitsluitend en alleen in het belang vaa de geallieerde zaak” zou doen. Voor her openen -van onderhandelingen, zoo heeft Gandhi verder verklaard, moet de onaf hankelijkheid van Indië verwezenlijkt zijn en dan moet hij het verlof van de vrije Indische regeering ontvangen voor zulke onderhandelingen. Op een vraag naar de soort gewfeld- looze maatregelen, die hij zou nemen, antwoordde Gandhi, dat een algemeene staking niet buiten zijn overwegingen ligt en dat hij er niet voor zou terugschrik ken, wanneer een algemeene staking „tot de laatste noodzakelijkheid” zou worden. ten plattelande uitgereikt worden, een opdruk in verschillende kleur hebben, n.l. rood- voor de „stad”-kaarten en zwart voor de „land”-kaarten. Zelfverzorgers voor aardappelen, brood, vleesch en melk zullen onderscheidenlijk geen aardappel-, brood-, vleesch- of melk- kaarten ontvangen. Van zelfverzorgers voor melk, op wier bonkaarten geen mfelk- bonnen voorkomen, zal een viertal „Reser- ve”-bonnen worden ingehouden. In een aafttal gemeenten dient men ter verkrijging van een aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatse lijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen. Zij, die geboren zijn ti^schen 9 Augustus en 7 September van de jaren 1921, 1928 en 1938, dienen, alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen, hun inlegvellen te ruilen. Voorts zullen tegelijk met de bonkaarten voor voedingsmiddelen nieuwe tabaks-, sigaretten- en versnaperingenkaarten wor den uitgereikt.. Hiervoor behoeven geen bonnen van de thans in gebruik zijnde kaarten te worden ingeleverd. Dientenge volge zullen ook zij, aan wie den vorigen keer geen kaarten werden verstrekt, nieu we rook- of versnaperingenkaarten ont vangen, terwijl bovendien mannelijke per sonen, geboren vóór 7 September 1924- en vrouwelijke personen, geboren vóór 7 September1 1917, opnieuw hun keus kunnen bepalen tusscl^n een versnaperingenkaart eenerzijds, en een tabaks- of sigaretten- kaart anderzijds. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij ’t in ontvangstnemen der kaarten dient te controleeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behandeling kunnen worden genomen. Tevens dierit men na te gaan of op de distributiestamkaarten de afkruising der vakjes op de juiste wijze heeft plaats ge had; bij de uitreiking van een bonkaart „Voedingsmiddelen 10e periode 1942” K of L 107, 207, 307 of 407 moert het vakje K 13 worden afgektuist, bij de uitreiking van één- of meer aardappelkaarten het vakje L 13, terwijl bij verstrekking van een *versnaperingenkaart. een tabakskaart en een sigarettenkaart in het vakje AA 2 van de distributiestamkaart onderschei denlijk de letters X, Y en Z geplaatst die nen te worden Gedurende de maand Augustus wordt op „De Paaschheuvel” te Vierhouten een groot kamp gehouden voor Stormers en Meeuwen, vam 14 jaar af, zoomede voor niet-leden van den Jeugdstorm tusschen 14 en 18 jaar. x Als het signaal „eten” geblazen is. (PoLygoon.Zeyiemaker) A I M aan: 8 Aug. op 2.51 u. v.m. on- S der 6.52 u. n.m. 9 Aug. op 3-38 u. v.m. onder 7.37 u. n.m. 10 Aug. op - 4.32 u. v.m., onder 8.16 u. n.m. 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 4» ZIEKENVERVOER (Ziekendienst S Den Haag) No. 115995. worden gesteld. Het is duidelijk, dat hier door de groenteboeren een misdaad tegen de volksgemeenschap wordt bedreven. Wanneer men van zijn groenteboer te hooren krijgt, dat hij op de veiling niets heeft kunnen krijgen, dan moet het pu bliek meewerken, door dit geval bij de bevoegde instanties bekend te maken. Op die wijze alleen kan de zwarte handel be streden worden. Zoo is gisteren binnen de perken van de mogelijkheden een groote stroom groenten naar den Haag gekomen en is elke groenteboer zeker in staat geweest groenten op de veiling te koopen! cractische circulatie. Bij de uitreiking komt het publiek aan de Groot Hertoginfielaan binnen. Een groote breede gang voert naar den ingang aan de achterzijde van het lokaal, van waar het publiek langs de tafels of toon banken wordt gedirigeerd, waar achter de ambtenaren zijn gezeten. Deze tafels zijn voorzien van opstanden, waarachter de distributiebescheiden veilig kunnen worden opgeborgen. De ambtenaren heb ben alle een nummer, hetgeen eventueele reclames zeer vergemakkelijkt. Men dient er echter wel aan te denken, dat reclame tegen de uitreiking, nadat men het lokaal verlaten heeft, niet meer in be handeling wordt genomen! De numme ring der ambtenaren maakt het gemak kelijk te onthouden, door wien men is ge holpen. Het „afgewerkte” publiek verlaat het lokaal door een uitgang aan de voor zijde; bij „kleine” uitreikingen, zooals de technische tern? luidt, door een uitgang ter hoogte van het midden van het lo kaal. Er zijn voorts een viertal nood uitgangen. Het publiek kan zijn fietsen stallen langs het hek, dat het gebouw omgeeft, in afwachting van een nadere beslissing van de Verkeerspolitie. Hert ligt in de bedoeling, het hoofdge bouw aan de Goudenregenstraat, dat reeds lang veel te klein is om den als maar groeienden dienst te huisvesten, te ontlasten, door de afdeeling „zware ar beid” naar de Laan van Meerdervoort over te brengen, misschien ook de afdee ling „ziekenrantsoenen”, ver totale ons de directeur. Om alle onheil bif voorbaat te voorkomen, is er een algemeen rook verbod ip^steld. - De Hagenaars zullen op hun veelvuldige distributie-gangen met dit lokaal onge twijfeld zeer gebaat zijn. Vandaag is het reeds in dienst genomen voor de na-uit- reiking, en, aangezien er heel wat laat komers plegen te zijn, hebben ook velen reeds met het nieuwe uitreiklokaal kennis gemaakt. I Toelichting. Familie op het platteland is door de stedelingen nog nooit zoo gewaardeerd als in dezen distributietijd. Geen wonder, want de plattelanders zijn nog wel eens bereid, een paar bonnetjes af te staan voor de familie in de stad. Het is begrijpelijk, dat deze bonnen dankbaar worden aanvaard, doch het is ook duidelijk, dat het ongewenscht is. dat de eene stadsbewoner meer bonnen heeft dan de ander. De minder-bevoorrechten zullen dit speciaal ervaren als de winkel voorraad bij den leverancier in de stad wel toereikend is om de rechtmatige rantsoe nen aan de gegadigden te lederen, doch niet berekend is op het verstrekken van extra portie^. Daarom heeft men beslo ten verschillende levensmiddelen, en aard appelkaarten uit'te reiken voor de stad en het platteland. In gemeenten met een uitgesproken'ste delijk karakter worden bij dé eerstkomen. de uitreiking kaarten afgegeven met roe den opdruk, terwijl in plaatsen met een typisch landelijk karakter kaarten met zwarten opdruk zullen worden uitgereikt. „Stad”, en ,,Land”-kaarten dus. De „Land”-kaarten zullen in de stad niet gel dig zijn, de Stadkaarten daarentegen wel ten plattelande. Houders van kaarten mét zwarten op druk zullen deze dus niet kunnen gebrui ken als zij in de stad gaan logeeren. Na. tuurlijk beteekent dit niet, dat bet verblijf in de stad hun onmogelijk wordt gemaakt. De bedoeling is slechts, dat het boven vermelde kwaad zooveel mogelijk wordt ondervangen. Daarom geldt de nieuwe re De rede voor het Indische van Gandhi heeft 45 minuten geduurd, hetgeen korter was dan men had ge dacht. Gandhi zeide» dat het Indische volk thans zijn onafhankelijkheid zal eischen. Hij wenscht niet, dat de Japan ners naar Indië komen, da,ar dit tege lijkertijd zou beteekenen, dat China dan verloren was. Gandhi voelt, gedreven door gevoelens van vriendschap, zich ge roepen Engeland te wijzen op de fouten, die het heeft gemaakt en nog maakt. Hij verklaarde, dat Indië vrij zal moeten zjjn en dat deze vrijheid slechts door strijd kan worden bereikt. Indië zal hier toe offers moeten brengen en zijn sterkte bewijzen. Tot, slot verklaarde Gandhi, dat hij vandaag een tweede rede zal houden. Daarop hield de president der Congres partij, Azad. een rede. „Indië zal”, zeide hij, „niet langer genoegen nemen met be loften. doch wenscht een onmiddellijke verklaring van onafhankelijkheid. Hierna is het béreid, een bondgenootschap met de vereenigde naties aan te gaan. Ons devies„Verlaat Indië” beteekent niet meer of minder dan een volledige over- draging der macht in Indische handen. Wat aan beide zijden ook moge gebeu ren, late het thans geschieden”, besloot Azad. Pandit Nehroe s toon was agressiever dan die van zijn voorgangers. Hij zeide, dat de Britsche regeering de Congres partij als vijand nummer 1 beschouwt. De Engelsche regeering denkt er niet aan, Indië zijn vrijheid te geven. Nehroe zeide f dan er ook van overtuigd te zijn, dat Indië zich van Engeland moest losmaken om dan de verdediging van het land zelf ter hand te kunnen nemen. Geen afwisseling van groente Het publiek moet beseffen, dat men niet op afwisseling van groenten, zooals men die vroeger kende, moet rekenen. De wensch om bepaalde groenten te ver krijgen, brengt mede, dat men zich de moeite getroost om langen tijd in de rij voor de winkels te staan, terwijl men aan de; groentesoorten, die in iets ruimere mate aanwezig zijn, klaarblijkelijk niet de voorkeur geeft. Er wordt gestreefd naar een zoo goed mogelijke voorziening. Zoo worden be paalde groenten, die ’op een gegeven ©ogenblik in ruime mate aanwezig zijn en een snellen afzet behoeven naar de groote steden gedirigeerd. Gedurende eenige we ken zal men dan een bepaalde groente in tamelijk behoorlijke hoeveelheden kunnen krijgen. Dit is bijv, het geval geweest tnst de doperwten Nachtelijke vluchten van de Britsche luchtmacht boven Nederlandsch grondge bied hadden in de afgeloopen week uit. sluitend ten doel, de Nederlandsche bur gerbevolking te terroriseeren. Zoo werd er door het lukraak uitwerpen van brisant, en brandbommen op woonwijken geringe schade aan gebouwen, alsmede glasschade aangericht. Voorts werd een kerkhof ge bombardeerd. Volkomen zinlooze aanvat ten met boordwapens op schepen van de binnenvaart en op een zandzuiger veroor zaakten geen noemenswaardige schade. Toenemende behoefte De behoefte aan groenten is, in verge lijking met vroeger, zeer sterk’ gestegen. In het algemeen gebruikt men thans twee maal per dag een warmen maaltijd, ten einde de schaarschte aan ander voedsel te compenseeren. Dit gestegen gebruik is bovendien een gevolg van het feit, dat de verbruikers in de zomermaanden dit jaar niet, zooals vroeger, uittrekken naar zee en strand, waar tienduizenden menschen Zich om het gebruik van groenten weinig bekommerden. Ook zijn de particuliere voorraden van geconserveerde voorraden verminderd, waardoor de behoefte aan Versche groenten grooter wordt. De veronderstelling, dat veel groenten verkocht zouden worden om door het pu- -aarzelde zij bliek zelf geconserveerd te worden, is on juist. De groenten, welke thans worden aangeboden, leenen zich niet goed voor ■wecken. Daarbij komt, dat tengevolge van het gebrek aan gummiringen en de distri butie van gas, het wecken toch maar op zeer beperkte schaal kan plaats hebben. Behalve door de reeds genoemde oorza ken, is het groenteverbruik ook toegeno men, doordat de particuliere voorraden steeds minder worden en de behoefte aan versche groente daardoor grooter wordt. Er bestaat evenmin mogelijkheid om voor raden aan te vullen door het koopen van blikgroenten. daar deze er niet meer zijn. Uit het Hoofdkwartier van den Führer, 8 Augustus. Het Opperbevel maakt bekend: Onze duikbooten hebben in het Noorde lijke deel van den Atlantischen Oceaan in felle aanyallen 7 schepen, die deel uit. maakten van oonvooien op de vaart Amerika—Engeland, met een gezamenhj- ken inhoud van 49.0(A) brt.. alsmede een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht In het centrale deel van den Atlanti schen Oceaan, in Amerikaansche wateren en voor de convooihavens der West-Afri- kaansche kust vielen aan haar torpedo's nog 8 schepen met een gezamenlijken in- boud van 54.181 brt. ten offer, alsmede een Amerikaansche torpedojager. Onder de tot zinken gebrachte.schepen bevond zich een groot munitieschip, als mede een met pantserwagens en vliegtui gen geladen schip, dat naar Alexandria onderweg was. Met de vernietiging van deze 15 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 103.000 brt. is aan de EngelschAmeri kaansche ravitailleeringsscheepvaart door onze duikbooten weer een zwaar verlies toegebracht De Gemachtigde voor de Prijzen heeft in de „Staatscourant” van heden een enquêtebeschikking afgekondigd, waar door alle fabrikanten van bouillonproduc- ten, puddingen, boterhamsmeersels en vischconserven tot het geven van inlich tingen omtrent hun bedrijf en hun prij« zenberekening worden verplicht. Reeds al te lang heeft de stroom van surrogaten, die den handel in voedings middelen van artikelen voorziet, zijn loop ongeremd kunnen *vervolgen. Het aantal vervangingsmiddelen is enorm toegenomen en de prijzen, die ervoor worden gevraagd, staan dikwijls in geen verhouding tot de kosten. Daarin zal nu verandering komende Overheid heeft de eerste stap gezet op den weg, die tot een grondige en totale regeling van alle prijzen leidt, en het gebied, dat het meest om saneering vroeg, dat der surrogaten, het eerste aangegrepen. Daarmede is het oogenblik aangebro ken, dat de Overheid, die tot nu toe bij de prijsberekening door de fabrikanten slechts een passief toezicht uitoefende, de prijzen daadwerkelijk voor gaat schrijven. De gevolgen van dit ingrijpen zullen voor den consument spoedig merkbaar Zijn. Zoo langzamerhand was het een' bijna dagelijks terugkeerend verschijnsel geworden, dat de Dienst van den Ge machtigde voor de Prijzen een aanvrage cm prijsverhooging ontving, die dan werd onderzocht en al of niet werd goedge keurd. Van een verlaging der prijzen kon op deze wijze natuurlijk geen sprake zijn. De maatregelen evenwel, die thans wor den genomen, zullen niet alleen het bui- te’nsporig groote aantal surrogaten tot de hoogst noodzakelijke beperken, maar ook naar een prijsverlaging over een zoo breed mogelijk front streven. Daarbij zijn door een spoedig ingrijpen reeds hier en daar enkele surrogatenprijzen aanzien lijk verlaagd. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tol. 550310; Fll.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66Tel.72ll87 Reeds eenige maanden geleden is mede gedeeld, dat hoewel de groenfe- echaarschte van voorbijgaanden aard was van overvloed in de zomermaanden geen sprake zou zijn. De weersomstandig heden, die in den winter en in het voor jaar zeer slecht zijn geweest, hebben zich in ongunstigen zin voortgezet. .Dit heeft tot gevolg gehad, dat er wel een verbete ring is ingetreden, vergeleken met het voorjaar, doch dat de verwachtingen, welke men terecht van den zomer koester de. niet in vervulling zijn gegaan. Zoo zou op het oogenblik, indien de oogst nor maal ware geweest, een overvloed van boonen aanwezig moeten zijn. Dit is ech ter niet het geval. De oogst is zeer slécht. De slechte weersomstandigheden zijn er I ook oorzaak van, dat de oogst van bloem- koolplanten en rijenpeen teleurstellend is. Niettemin zijn deze producten op het oogenblik in beperkte mate wel verkrijg baar. Ook de oogst van tomaten is zeer goed en deze zijn allerwege aan de markt. Over het algemeen blijft het natuurlijk mondjesmaat, met uitzondering van de tomaten en komkommers. Voorloopig levensmiddelen Voorloopig beperkt zich de inlichtin genplicht. die door de enquête-beschik- king wordt opgelegd, tot een aantal voed- selvoorzieriingsfabrikaten, doch het ligt in de bedoeling het geheele terrein der voortbrenging op dezelfde wijze te be werken. Daarbij schenkt de overheid het eersA haar aandacht aan de levensmid delen en daarnaast aan de industriepro* ducten. De Enquêtebeschikking Voedselvoor- zie^ingsfabrikaten No. 1, welke morgen in werking treedt» legt den inlichtingenplicht op aan fabrikanten van: a. bouillontablet ten. -blokjes, -korrels, -poeder, -pasta en consommé, alle in den zin van artikel 1 van het Vleeschextractenbesluit, zoomede Van alle producten, welke tot vervanging daarvan dienen of zouden kunnen dienen, zooals soepblokjes, jusblokjes, aroma’s enz.; b puddingen, vla’s, sausen en alle producten, welke tot de bereiding daar van dienen of zouden kunnen dienen; c. boterhampasta’s en -smeersels e.d.; d. vischconserven in den meest uitgebreiden zin De fabrikanten van alle bovengenoemde artikelen zijn, voor zoover voor die arti kelen geen prijzen bij in de Nederland sche „Staatscourant” opgenomen prijs- voorschriften zijn vastgesteld, verplicht formulieren in te vullen, waarop op de eerste plaats algemeene gegevens omtrent het bedrijf moeten voorkomen, met in lichtingen betreffende de in den handel gebrachte artikelen, kapitaal, winst en rentabiliteit, en op de tweede plaats de gegevens per artikel. Elke fabrikant moet dus zooveel formulieren aanvragen als hij artikelen produceert. De formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij den Dienst van den Gemachtigde voor de Prijzen te ’s-Gravenhage. De verlangde inlichtingen moeten bin nen een maand na het in werking treden der beschikking worden ingezonden, waarna de belanghebbende een bevesti ging- van ontvangst krijgt. Kan hij bij de controle, die 7 September a.s. zal begin nen, dezé bevestiging van ontvangst niet toonen, dan zal onherroepelijk proces verbaal worden opgemaakt. Men moet wel bedenken, dat deze enquête op het Rrijsvormingsbesluit be rust en dat het niet gevolg geven eraan op gelijke wijze strafbaar'is als het over treden van de prijsvoqrschriften. Degene, die dezen inlichtingenplicht negeert of verwaarloost, stelt zich dus bloot aan een boete tot een onbeperkt/bedrag. grootendeels van sintel-drijfsteen ge maakt, op den vloer liggen tegels en het met balken gestutte dak bestaat voor een groot deel uit brandvrij gemaakte geperste rietplaten. In de lengte van de lange tafels voor die friet de uitreiking zijn belast. In de gangen, tusschen deze tafels, heeft het publiek toegang en ter vergemakke lijking van eventueel lang wachten zijn hier banken aangebracht. Zoo is een practisch en overzichtelijk geheel ont staan. waardoor het publiek snel kan worden geholpen door de 336 ambtena ren. die er plaats kunnen vinden en die naar schatting9000 personen per dag kunnen afwerken. Elke groote uitreiking kan aldus in 3 weken geschieden. Het lokaal wordt aan de voorzijde be grensd door een vertrek, bestemd voor de groepleiders en een voor de interne contróle. Door middel van een luidspre- kersapparaat kunnen aanwijzingen en or ders worden gegeven. Een systeem van gekleurde lichtsignalen kan in dit opzicht goede diensten bewijzen. Voor de ambtenaren is een gerieflijke cantine aan den achterkant van het ge bouw gemaakt, benevens een ruime fiet senbergplaats. Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele J Nederlandsche bevolking, die in alle Nederlandsche bladen verschenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber in Nederland, den Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, het volgende officieel meegedeeld: J Op 7 Augustus hebben onverantwoordelijke elementen te Rotterdam een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitsche Weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbeambte is bij de vervulling van zjjn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht, de daders zich bjj de politie aarimelden, of vooral door medewerking van de bewoners des lands worden geïdentificeerd, zal op grond der bekendmaking van den Weermachtsbevelhebber in Nederland teruggegrepen worden op een aan- tal gijzelaars, die met hun leven voor dergelyke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het eigen belang J van de geheele bevolking zelf, teneinde dit teruggrijpen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeelingen aan een dienstyistantie van de Duit- - ««aa -- - - -- belooning van 100.000. RAUTER SS-Gruppenführer en Luitenant-Generaa! der Politie. J Baweaaaa aaBB>Ba De omvang, dien de Gemeentelijke Distributiedienst den laatsten tijd heeft genomen, heeft genoopt bot een uitbrei ding, welke thans tot stand is gekomen. Voor de uitreiking der distributie bescheiden heeft men zich langen tijd beholpen met de groote zaal van den Dierentuin, doch het feit, dat men niet steeds daarover de beschikking had, maakte de noodzaak van een eigen uitreik-gebouw steeds urgenter. Het sy steem van decentralisatie-uitreiking in een aantal lokalen, over de geheele stad verspreid dat men aanvankelijk toe paste voldeed niet in de practijk, kortom, er was alle aanleiding om over te gaan tot het bouwen van een eigen lokaal, dat uiteraard zoo gunstig moge lijk gelegen moest zijn. Toen de Ge meente dan ook de hand kon leggen op een terrein aan de Laan van Meerder voort, op den hoek van de Groot Her toginnelaan tegenover Métropole-Palace, --:j njet Met man en macht werd op 11 Mei j.l. met den bouw be gonnen en in 55 dagen is het nieuwe uitreik-lokaal „uit den grond gestampt”. De directeur van den Gemeentelijken Crisis- en Distributiedienst de heer D. E. N i e b o r g, stelde ons gisteren in de gelegenheid, deze uitbreiding van zijn dienst in oogenschouw te nemen, en het dient gezegd te worden, dat met de be schikbare middelen gewoekerd is om een, voor de tijdsomstandigheden, behoorlijk gebouw tot stand te brengen. De heer Nieborg bracht gaarne hulde aan de directie van het Centraal Distributie Kantoor, die alle medewerking heeft verleend aan de Centrale Werkplaats, die het gebouw met inventaris heeft ge maakt, met uitzondering van het verf- De fruitoogst laat zich gunstig aanzien. Er is echter veel fruit noodig voor de jamfabricage. Dat niet overal in den lan de bepaalde vruchten te verkrijgen zijn, vindt zijn oorzaak in de vervoersmoeilijk- heden en den noodzakelijk snellen afzet in verband met de Ijederfkansen. Roode bessen en aardbeien zijn in groote hoe veelheden evenals kersen, in de normale consumptie gebracht. Men kan straks een goeden pruimen- en perenoogst verwach ten, hoewel natuurlijk ten aanzien van de weersomstandigheden voorspellingen al tijd gevaarlijk zijn. De prijzencontróle is een afzonderlijk punt. Een maatregel, die ten aanzien hiervan zeker gunstigen invloed zal uit oefenen op de prijzen is het voorschrift, dat op de groentekarren ook de artike len geprijsd moeten worden. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bil vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.’’ 3.15. Fr. p. p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. 3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., tr. p. p. 10 c. B W.sss. V'IVUI W. If.III. 4.32 u. v-m., onder 8.16 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS: de B -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1