1942. No. 18254. Maandag 10 Augustus. KRASNODAR EN MAIKOP GENOMEN Zeeslag bij de Salomons Eilanden VERDUISTEREN GANDHI EN ANDERE LEIDERS GEARRESTEERD alle fronten .Duitschland wint op CENTRUM VAN BELANGRIJK OLIEGEBIED VEROVERD Bekendmaking Onlusten in Bombay LIEFDESDRAMA TE BUSSUM en Krasse maatregelen in Britsch-Indië Koeban-linie doorbroken Olieraffinaderijen in brand gestoken Uitloopers van Kaukasisch gebergte bereikt De nachtelijke luchtaanvallen Aardbeving in Italië Zware geallieerde verliezen Het offensief aan het Zuidelijke front Aanvalspoging bü Aleoeten afgeslagen Dooden en gewonden Rede van Gandhi De rijkdommen van den Kaukasus Duitsch Weer mach tbericht Het Kaukasische gebergte o. 9.16 aar nam. tot 6.15 aar v.m. Een verklaring van Bose De meening te Berlijn Man verwondde vrouw daarna zichzelf V5? - 0 50 100 f COURANT Ai IM Weer- bij en de van meer dan 5 pep eerder vor- overdracht harde een Volharding de Een luchtgevecht waarvan meest Maikop. de Westelijk hebben Vlak naast een bolsiewistische tank sloeg een Duitsche bom in. waarna het oorlogsmonsier in den krater geraakte en vast lien. (Weltbild-Polygoon-P.K. Faupel) zonderen dienst hebben bewezen, is dit zeer in het bijzonder waar voor het hui dige oogenblik, nu Engeland het naakte geweld op de meest schaamtelooze wijze onthult. Het Opperbevel van de Weermacht deelt ter aanvulling van het extrabericht over den val van Krasnodar mee, dat deze in neming van de hoofdstad van het Koeban- gebied geschiedde door dezelfde divisies infanterie, die 13 dagen geleden door de bestorming van Rostof en Bataisk deelna men aan de vernietiging van de Don-de- fensie. In rustelooze achtervolging van den ver slagen tegenstander hebben zij onder voortdurenden strijd bij tropische hitte op dikbestofte wegen in een steppe zonder schaduw in deze 13 dagen de 280 k.m. van den Don tot de Koeban afgelegd. In rware gevechten braken zij ondanks taaien vijandelijken tegenstand door de stellin gen voor Krasnodar en toen werd de stad in een vruchtbare vlakte van zwarte aarde bestormd. Aan het succes van dezen dag hebben lichte batterijen luchtdoelartillerie van de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking met de infanterie een beslissend aandeel. en torpedo’s. De vijand probeerde welis waar zich door hevig vuur tegen den aan val te weren, maar het eene schip na het andere werd getroffen en tot zinken ge bracht. Inmiddels waren vijandelijke ja gers opgestegen, zoodat verbitterde lucht gevechten ontstonden De in den strijd beproefde Jsfpansche vliegers zagen even wel in betrekkelijk korten tijd kans 41 vijandelijke toestellen neer te schieten. Het was nu nacht geworden en ook Ja. pansche oorlogsschepen verschenen op het tooneel van den strijd. Zij mengden zich terstond in het gevecht en openden een hevig artillerievuur op de overgebleven vijandelijke schepen. Dit vuurgevecht hield den geheelen nacht aan. Ook Zaterdag werd de strijd met groote hevigheid voort gezet. Volgens „Exchange Telegraph” hebben de Sovjettroepen bij het verlaten van Krasnodar de olieraffinaderijen in brand gestoken en volkomen verwoest. vervoerd Zee en transport toe. De In de vroege ochtenduren van Zon dag zijn in Bombay Gandhi, Azad en Pandit Nehroe, tezamen met andere leden van het werkcomité van het congres gearresteerd, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit New Delhi. De voorzitter en de vertegen woordiger van de provinciale Con grescommissie, benevens 20 plaatse lijke Congresleden zijn eveneens in arrest gesteld. Het'D.N.B. meldt; Britsche bommenwer pers vlogen in den afgeloopen nacht bo. ven West-Duitsch gebied en lieten brisant- en brandbommen vallen. In een vrij groote stad van Westfalen ontstonden eenige branden in woonwijken. Volgens voorloo- pigè berichten werden 4 der aanvallende machines neergeschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een havenstad aan de Zuidkust van Engeland, alsmede be langrijke militaire inrichtingen in de Mid lands ep aan de Engelsche Oostkust met brisant- en brandbommen bestookt. In een Londensch radiobericht voor Syd ney heeft men verklaard, dat te Londen openlijk wordt erkend, dat de Engelsche luchtaanvallen op Duitschland niet het succes hebben gehad, dat men had ver wacht. De Engelsche luchtmacht is niet in staat de Duitsche industrieele centra ernstig te beschadigen. Vrijdagmiddag tegen 12 uur vond in Ascoli een hevige verticale aardbeving plaats, die ongeveer 10 seconden duurde. Omstreeks 8.45 u. ’s avonds werd een lich tere stoot gevoeld, de bevolking bleef kalm. Op denzelfden tijd kwam in Farno, ten Noorden van Ascoli, eveneens een aardbe ving voor, echter in horizontale richting. Onder de bevolking ontstond een paniek; de bewoners renden het vrije veld in. Van schade wordt geen melding gemaakt. HOOFD KWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche infanterie-divisies, op voortreffelijke wijze gesteund door afdeelingen der luchtmacht, hebben na buitengewone marschprestaties en in zware gevechten bij tropische hitte sterke stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke wapenindustrie belangrijke hoofdstad van het Koebangebied, Krasnodar, genomen. De stad Maikop, centrum van het belangrijke oliegebied aan den Noordrand van den Kap ka sus, is Zondag om 18.20 uur door snelle formaties stormenderhand inge nomen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rljsw-, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778033; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. Het Keizerlijke Japansche Hoofdkwar tier deelt mede: Japansche marinestrijd- krachten ondernemen sedert 7 Augustus hevige aanvallen op Britsch—Amerikaan- sche gecombineerde vlooteenheden, die in de wateren van de Salomons Eilanden zijn verschenen en brengen den vijandelijken oorlogsschepen, benevens den schepen, vernietigende slagen strijd duurt nog voort. Tot dusver zijn de resultaten: tot zin. ken gebracht een slagschip van onbekend type, 2 zware kruisers van het type „As toria”, benevens 2 zware kruisers van het type „Australia”, meer dan 3 kruisers van onbekend type, meer dan 4 torpedojagers en meer dan 10 transportschepen. Zwaar beschadigd werden 3 kruisers van het type „Minneapolis”, meer dan 2 torpedo, jagers en meer dan één transportschip. Bij luchtgevechten zijn ruim 41 vijandelijke machines neergeschoten. De Japansche verliezen bedragen 7 machines, die door rechtstreeks optreden tegen het doel ver. loren gin^n. Bovendien zijn 2 kruisers licht beschadigd; zij blijven echter deel nemen aan het uitvoeren van operaties. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ8.16. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. een massabijeenkomst ontbonden. In de gebieden van Raipur en Khadia is een uitgaansverbod uitgevaardigd, dat 7 dagen van kracht blijft Te Ahmedabad zijn 27 en te Lahore 15 Congresleden gearres teerd. Naar S.P.T. meldt, zijn gisteren bij de onlusten minstens 16 persopen gedood. In Voorindische kringen te Londen is men van meening, meldt het D.N.B., dat Gandhi reeds alles voorbereid heeft, wat bij zijn afwezigheid gedaan zou moeten worden. Men moet volgens deze kringen •rekening houden met het uitbreken van onlusten, welke niet kunnen worden on derdrukt. Aan het Oostelijke front werd de afge loopen week door vele, belangrijke suc cessen gekenmerkt, welke gisteren be kroond werden door de verovering van Krasnodar en Maikop, centrum van een belangrijk oliegebied. De Duitsche en ver bonden troepen hebben in zeer korten tijd den afstand Rostof—-Krasnodar, ongeveer 300 k.m. afgelegd en taaien weerstand ge broken. De snelheid waarmede het vijan delijke gebied overvleugeld wordt is een kenmerk van de nieuwste fase van den onweerstaanbaren Duitschen opmarsch in het Kaukasusgebied. Ook al- wordt Jeisk aan den rechterflank van de Duitschers, 100 k.m. ten Z.W. van Rostof, sterk» ver dedigd, zulk heeft geen beteekenis meer. Een blik op de kaart toont dat tengevolge van het ver vooruitdringen der snelle Duitsche en Roemeensche troepen in Oos telijke richting, en het afsnijden van de spoorwegverbindingen, alle in het Weste lijke gebied nog stand houdende Sovjet troepen met afsnijding worden bedreigd. Timosjenko’s linkervleugel heeft nog slechts verbinding met het achterland door den moeilijken weg dwars door den Kaukasus. De verdere gevolgen van het reusachtig en 5-weeksche offensief zullen vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. De verliesrijke ontlastingsaanval- len van de Sovjets bij Woronesj en Rsjef kunnen in de beslissende gevechten in het Zuidelijke gebied gaen verandering bren gen. De kritieke toestand waarin de Sovjet unie op dit oogenblik verkeert, toekent zich steeds duidelijker af^ Het heet, dat Churchill naar Moskou is gevlogen om Stalin vage beloften te doen over het tweede front. Elders gaan de zaken van de „geallieer den” allerminst naar wensch. Terwijl de Japansche vloot successen boekt op Amerikaansche, Australische^ Engelsche vloot, zijn de conflicten in Britsch-Indië door de inhechtenisneming van Gandhi c.s. op de spits gedreven, om nu niet te spreken van Rommel, wiens populariteit in Amerika en Engeland grooter is dan van de eigen leger-aanvoerders. HET CONVOOI IN DE NOORDELIJKE IJSZEE Van militaire zijde verneemt het D.N.B. Na de reeds gepubliceerde namen van de schepen van het in de Noordelijke Ijszee vernietigde convooi is het Opperbevel der Weermacht thans in staat aan de hand van verklaringen van overlevenden de namen der overige schepen, dié tot zinken zijn gebracht, bekend te maken. Het zijn: De Amerikaansche schepen ..Ironclad’’ (5685 brt). „William Hooper” (6800 brt) en „Washington” (5564 brt). de Britsche schepen „Bolton Castle” (5200 brt), het Noorsche schip „Troubador” (5808 brt), de Sovjet tankboot ..Donbass)) (7925 brt), de Amerikaansche schepen „Peter Kerr’’ (6476 brt) en „Benjamin Harrison” (7500 brt), het Britsche schip „Ocean Freedom (6800 brt) en de Amerikaansche schepen „Fairfield City” (5686 brt), „Eichard Bland” (8000 brt) en „Sam Chase” (3000 brt). Washington meldt gunstig verloop Volgens den Engelschen berichtendienst zijn van de zijde der Engelschen en Ame. rikanen geen bijzonderheden beschikbaar over den slag bij de Salomonseilanden, af gezien van de verklaring van admiraal^ Nimitz, dat de aanvalsoperaties ondanks den Japanschen tegenstand' gunstig ver- loopen. Het Japansche hoofdkwartier maakt voorts bekend dat Japansche vlooteen heden een aanvalspoging van sterke vijan delijke vlootstrijdkrachten, die op 8 Augustus in de wateren van de Aleoeten verschenen, hebben afgeslagen. De overal in Britsch-Indië gearres teerde politici worden overgebracht naar een bungalow, het z.g. paleis van Agha Khan te Poona. Alle leden van het werkcomité van het Congres worden te Bombay vastgehouden. Gisternamiddag was het aantal arres taties tot 149 gestegen. Onder de gearresteerde leiders/der In dische vrijheidsbeweging bevinden zich ook de adviseur van Gandhi. Pawl Patel, evenals de provinciale leiders van Bom bay. Ahmadabad en Poona De vrouw van Gandhi zou niet zijn gearresteerd. Men heeft haar echter verklaard, dat zij haar man kon vergezellen. Zij heeft dit echter geweigerd. Volgens een ander bericht zou zij later toch zijn gearres teerd. De arrestatie van Gandhi wordt door den Britschen berichtendienst als volgt beschrevenDrie politieauto’s kwamen voor Birla House, waar Gandhi hoonde, aangereden. Gandhi werd gearresteerd toen hij juist zijn gebeden uitsprak. Strenge afzondering Het is Gandhi verboden tijdens zijn gevangenschap kranten te lezen,' inter views te geven en bezoek te ontvangen. Deze maatregelen zijn aanmerkelijk strenger dan die vroeger op Gandhi tij dens zijn gevangenschap zijn toegepast. Gandhi, evenals zijn vrouw, zijn naar Poona overgebracht. Nader wordt gemeld, dat Japansche verkenners op 7 Augustus in de Koraal- zee een gecombineerde EngelschAmeri kaansche vloot ontdekten, die in Noorde lijke richting voer. Na een radiobericht der verkenners startten terstond Japan sche bommenwerpers en torpedovliegtuigen voor den aanval. Ofschoon er een hevige storm stond, daalden de Japanners tot dicht bij dc vijandelijke schepen en wier pen van zeer geringe hoogte hun bommen De politie te Bombay heeft volgens den Britschen berichtendienst Zondag vijf maal van de vuurwapens gebruik gemaakt om opstandige bewegingen van CongTes- a^nhangers te onderdrukken. Hoewel de politie herhaaldelijk tegen volksverzame lingen optrad en daarbij traangas, gummi stokken en vuurwapens gebruikte, ver zamelden zich steeds weer massa’s men- schen voor het Congresgebouw, die met steenen wierpen en trams en autobussen lieten stilstaan. Hier en daar werden ook branden gesticht. In vele stadswijken zijn de winkels gesloten. Overal werd van En gelschen en Amerikanen geëischt, dat zij Indië zouden verlaten. Voorts werd op geroepen tot een boycot van Engelsche goederen en van de Amerikanen. De po litie treedt in gemotoriseerde formaties voortdurend op. Op zes verschillende plaatsen der stad zouden door Engelsche kogels 5 personen gedood en 20 gewond zijn; 15 politiebeambten zijn door steenen gekwetst. Te Ahmedabad heeft de politie Congrescommissies verboden De Britsche regeering in Indië heeft de executieve commissie van het Con gres, het Al-Indische Congrescomité en de provinciale congrescomité’s in geheel Indië verboden. De politie heeft het Congresgebouw te Bombay bezet. Bijeenkomsten sonen zijn verboden. Ten vervolge op zijn bekend making van 13 Juli 1942 tot de ge- heele Nederlandsche bevolking, die in alle Nederlandsche bladen ver. schenen is, wordt op bevel van den Weermachtsbevelhebber In Neder, land, den Generaal der Vliegers Fr. Christiansen, het volgende offi cieel meegedeeld Op 7 Augustus hebben onverant woordelijke elementen te Rotter dam een aanslag gepleegd op een spoortrein fier Duitsche macht. Een Nederlandsche spoor wegbeambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van dezen aanslag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Augustus a.s. middernacht, de da- derï zich bij de politie aanmelden, of vooral door medewerking van de bewoners des lands worden ge- identificeerd zal op grond der be kendmaking van den Weermachts bevelhebber in Nederland terug gegrepen worden op een aantal gij zelaars, die met hun leven voor dergelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de da ders is t/ians in het eigen belang van de geheele bevolking zelf, ten einde dit teruggrijpen op de gijze- laars te vermijden. Op tijdige me- dedeelingen aan een dienstinstantie van de Duitsche Weermacht of de Politie, welke tot het grijpen van de daders leiden, stelt de Weer machtsbevelhebber in Nederland een belooning yan 100.000. Mededeelingen worden vertrou welijk behandeld. De Höhere SS und Polizei- führer en Commissaris-Ge- neraal voor de Veiligheid, RAUTER SS-Gruppenführer en Lui- tenant-Generaal der Politie. Voor de commissie van het Voor indische congres heeft Gandhi Zaterdag Oén rede van 2 uur gehouden, waarin hij verklaarde het Indische volk in dezen strijd te zullen leiden. Van het begin af, zeide hij heeft het Congres van geweld afgezien’ en het is zich niet van misdaad bewust, wanneer het onafhankelijkheid eischt. Gandhi zeide, op de bevrijding van Indië niet langer te kunnen wachten. Hij .gaf een aantal richtsnoeren, volgens welke ieder Indiër zich als vrij man moet beschouwen en er geen compromis meer mogelijk is. De Indiërs willen niet worden tot lafaards, die geen recht tot leven hebben. De pers moet haar taak vrij en onbevreesd vervullen en zich aiet door de regeering laten intimideeren of onderdrukken. Zij moet eerder bereid zijn haar werk te staken, want zij mag haar zelfrespect niet opofferen en zich aan vernedering onderwerpen. De sten moeten zich tegen het belang van het oogenblik opgewassen toonen en de teekenen des tijds verstaan. Tenslotte eischte Gandhi der macht aan een vrije Indische regee ring. Het voorstel van Gandhi is door het Congres met groote meerderheid aange nomen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1 65, elke m.M m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) /0.57. Dienstaanb. /0.38 Pers gevr. Z0.48 Adv. „Br. bur. v d. bl.” 10 c. meer Het Opperbevel van de Weermacht maakte d.d 9 Augustus bekend; Over een breedte van ruim 400 k.m. hebben Duitsche, Roemeensche en Slo- waaksche troepen de Noordelijke uitloo pers van het Kaukasische gebergte be reikt. Om het bruggehoofd aan de Koeban, dat ten Noorden van Krasnodar in handen is van den vijand, wordt nog gestreden. Snelle formaties van het leger en de Waffen-SS zijn den Laba-sector gepasseerd en zijn in den aanval naar het Westen in de richting van Maikop. Het luchtwapen heeft zijn aanvallen op de vijandelijke terugtochts- en ontrui- mingsbewegingen op wegen, spoorlijnen en uit de havens der Noordkaukasisthe kust aan de Zwarte Zee gericht. In de haven van Anapa zijn daarbij 3 bolsje wistische lichters door treffers van bom men tot zinken gebracht en een vracht schip beschadigd. Tusschen Wolga en Don, ten Zuidwesten van Stalingrad zijn tegenaanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten in harde gevechten afge slagen. In de groote bocht van den Don schrijdt de aanval der Duitsche troepen ten Noordwesten van Kalatsj met succes voort. Dichtopeengedrongen massa’s van den vijand bij de rivierovergangen wa ren blootgesteld aan de vernietigende aanvallen van groote en geringe hoogte van de formaties gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers. Ten Noordwesten van Woronesj zijn verscheidene aanvallen van den vijand afgeslagen. Eigen tegen aanvallen leverden plaatselijke successen op. In het gebied van Rzjef duren de zware afweergevechten voort. In een anderen gevechtssector van het centrale front hebben formaties infanterie in den tijd van 20 tot 31 Juli bij plaatselijke aanvallen op moeilijk terrein verschei dene divisies bolsjewistische infanterie uiteengeslagen. De vijand verloor bij deze gevechten ruim 4000 dooden en 1589 ge vangenen, benevens 24 tanks, 20 kanon nen en 152 machinegeweren en granaat werpers. Aan de Wolchof heeft de vijand herhaaldelijk zware aanvallen gericht op een klein bruggehoofd, welke door de dappere bezetting in harde gevechten werden afgeslagen. Aan het Oostelijke front hebben for maties jachtvliegers en afweergeschut gisteren 82 bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten, terwijl 5 eigen vliegtuigen verloren gingen. In den strijd tegen Groot-Brittannië hebben gevechtsvliegtuigen overdag en ’s nachts voor den oorlog belangrijke in stallaties in het Zuiden van Engeland, resp. in het Noorden en Noordoosten yan het eiland aangevallen. Een Britsche nachtjager werd in een neergeschoten. (Zie op pag. drie het Weermachtbe- richt van heden.) HAAGSCHE in Kaukasië werden gevormd de Asneft- kombinat (Bakoe), de Grosneftcombinat (Grosny) (Maikop). De petroleum wordt öf in Bakoe zelf verscheept öf via pijpleidingen naar Ba- toem, aan de Zwarte Zee, vervoerd, dat zelfs met twee pijpleidingen met Bakoe 1 is verbonden. Ook Grosny en Maikop bezitten pijpleidingen, waardoor de pe troleum kan worden vervoerd naar Toeapse aan de Zwarte Zee en naar Rostof aan den Don. Doch njet alleen door de petroleum is Kaukasië in economisch opzicht belang rijk. de rijkdom aan ertsen en agrarische producten trekt eveneens de aandacht. Noord-Kaukasië, dat een gebied is. i grootendeels gelijkende op de vlakten van Zuid-Rusland, is voornamelijk een graangebied. dat vooral tarwe en maïs levert. De laatste jaren maakte men er echter ook veel gronden voor den ka- toenverbouw geschikt. In de Noordelijke uitlooopers van het gebergte worden ko per, lood, zink en steenkool gevonden. Merkwaardig is wel, dat zich hier, on danks den rijkdom aan mineralen, geen industrieën van groote beteekenis kon den ontwikkelen. Trans-Kaukasië is behalve door de petroleum, vooral bekend door zijn rijk dom aan mangaanerts. Naar men weet, is het mangaan van groote beteekenis voor de staalbereiding. Oorspronkelijk werd dit metaal door buitenlander^ ge- wonnen en wel voornamelijk door het Harrimanconcern, teen Amerikaansche onderneming, -die in ’1925 een concessie voor 20 jaar van Moskou verkreeg. Reeds drie jaar later waren er zoodanige moei lijkheden met de Sovjets, dat de bolsje wieken de mangaanexploitatie zelf ter hand gingen nemen. De mangaanmijnen liggen in het Tsjietoeridistrict, in Ge orgië. en het erts wordt uitgevoerd via de havenplaats Poti, aan de Zwarte Zee. ten Noorden van Batoem. Voorts worden in Trans-Kaukasië nog koper, ijzer, steen, kool, zout, wolfram en zilver gevonden. Ook levert dit gebied belangrijke hoe veelheden agrarische producten. Zoo is Azerbeidsjan zeer geschikt voor den katoenbouw. De Kaukasus is een gebergte, dat nooit heeft nagelaten, op de menschelijke fan tasie te werken. Zijn geweldige bergtop pen bereiken veel grootere hoogte dan de hoogste Alpentoppen. De Elbroes heeft een hoogte van 5630 meter. Voorts zijn er nog vijf andere toppen, die meer dan 5000 meter hoog zijn. Vele daarvan zijn uitgedoofde vulkanen. Op de vroegere lava, welke verweerd is, heeft zich lang zamerhand een weelderige plantengroei ontwikkeld De Kaukasus vormt de geweldige „land- brug” tusschen Europa en Azië. Op het smalste gedeelte is zij nog 535 k.m. breed. Het gebied, dat ten Noorden van den Kau kasus ligt, wordt, wanneer men den blik richt naar Moskou, de „Kaukasus aan deze kant” of Cis-Kaukasus genoemd, in tegenstelling met het gebied, dat tusschen den Kaukasus en het Turksch-Armenisch- Iransche hoofiland ligt en dat Transkau- kasië wordt genoemd. Transkaukasië vormt het dal tusschen de Kaspische en de Zwarte Zee. Aan het Oostelijke uiteinde' ligt de petroleumstad Bakoe, aan het Westelijkste uiteinde de petroleumhaven Batoem. Beide stedej zijn met elkaar verbonden door een buis- leiding en door een spoorweg. Zoowel naar de«|Zijde van de Zwarte Zee als naar die van de Kaspische Zee daalt de Kaukasus steil omlaag, zoodat er ternauwernood plaats overblijft voor wegen en spoorwegen langs de kust. Over den Kaukasus zelf voeren slechts weinige wegen, die meer den naam van paden verdienen en die bergpassen van 3000 meter en meer overschrijden. Alleen de reeds in de oudheid bekende Georgische hgerweg loopt op „slechts” 2431 meter hoogte over den Kaukasus. Deze weg is dan ook alleen afgezien natuurlijk van de wegen langs de kust te beschouwen als verkeersweg. Maan: 10 Aug. op 4.32 u. v.m., onder 2.16 u. n.m.; 11 Aug. op 5.30 u. v.m.. onder 8.49 u. n.m. S Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. y Engelsche verklaringen Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de onderkoning van Britsch-Indië een verklaring afgelegd, waarin hij o.a. zeide, dat Engeland besloten is zijn reeds bekende politiek voort te zetten. Het er kent het Congres niet als woordvoerder voor geheel Indië. Aanvaarding der voor stellen van het Congres zou te veel wan orde in de krachtsinspanning van den oorlog brengen. De „Sunday Times" verklaart, dat Enge land geen onrust in Indië kan dulden, ter wijl de Japanners in Birma staan en het gunstige oogenblik afwachten om den aanval te beginnen. Amery, de minister voor Indië, heeft gisteravond een radio-rede gehouden, die klaarblijkelijk bedoeld was het publiek gerust te stellen. O.a. heeft hij verklaard, dat door de Britsche maatregelen in In dië grooter onheil is voorkomen. De houding van de Mohammedanen De voorzitter van de Moslemliga, Djin- na, heeft in een oproep verklaard, dat de leden van de liga zich niet mét de gebeurtenissen in de Congrespartij moe ten bemoeien. Hij kondigt een zittipg van een comité der partij aan, waarin dé hou ding ten opzichte van de tegenwoordige' gebeurtenissen in Indië zal worden vast gesteld. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Britsch-Indië heeft Soebhas Chandra Bose verklaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik twijfel er niet aan, dat in dezen strijd tusschen. het in sla vernij levende Britsch-Indië en. het im perialistische Engeland de sympathie van de beschaafde wereld op overwegende, wijze aan de zijde van Indië zal zijn. In dit moeilijke uur zou ik mijn landgenoo- ten in Britsch-Indië en in het buitenland willen toeroepen: „Het signaal voor den laatsten slag voor onze nationale bevrij ding heeft geklonken. Iedere man, iedere vrouw en elk kind moet aan dezen strijd deelnemen, onverschillig welk lijden en welke opofferingen dit moge beteekenen. Iedere gedachte aan een compromis, elk dralen en talmen moet worden opgege ven. De Britsch-Indiërs in Britsch-Indië en in het buitenland ten volle gesteund door de openbare meening der wereld en de vijanden van Engeland moeten schouder aan schouder marcheeren, moe ten met alle denkbare middelen strijden tot de laatste Engelschman uit Britsch- Indië is verdreven en de vlag der onaf hankelijkheid weer boven onzen heiligen vaderlandschen grond waait. Het A.N.P. meldtIn toonaangevende Duitsche politieke kringen wekken de jongste maatregelen van de Britsche re geering in Indië het grootste opzien, ook al konden dergelijke handelingen van de Engelschen worden verwacht. Men ver klaart te Berlijn over deze gebeurtenis sen, dat Engeland thans het masker laat vallen, nu het heeft ingezien, dat zijn po gingen om de ontwikkeling door allerlei trucs en schaakzetten tegen te houden, niet meer doorgaan, aangezien de natio naal bewuste elementen in Indië vastbe sloten den weg naar de vrijheid betre den. De Britsche maatregelen van terreur in Indië, de arrestaties van de vrijheids strijders door de Britsche soldateska, zoo zegt men verder, toonen, dat het En geland in het geheel niet te doen is om vrijheid, rechten van den mensch en al de leuzen, waarmede het zijn heerschap- pijlusten pleegt te verbloemen, maar dat het als uiterste steeds weer zijn toe vlucht neemt tot het meest brutale ge weld. Iri dit verband wijst men er op, dat Soebhas Chandra Bose nog gisteren in zijn oproep heeft verklaard, dat het voor het moreele ontwaken van Indië des te beter is, hoe meer de Britsche autori teiten tyranniseeren. Wanneer Bose den Engelschen zegt, dat zij door hun anti- congres- en anti-Gandhi-propaganda on danks henzelve de Indische zaak een bij- v VV. wvbnii, fe. w, IIUJO) Iiuu: cnai: i (J| IJOUJÖj n.V. RBIHUUIU, Ill, U. FkUIIIIlfe, U uuuaui uu::n, 330263: Boekh. J. B. v. Seters Jr.f Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Zaterdagavond heeft te Bussum 37-jarige man, zekere L., een vrouw van ongeveer denzelfden leeftijd, met een mes ernstige verwondingen toegebracht, de 'waarna hij zichzelf levensgevaarlijk vér- :he wondde. L. had met deze vrouw vier jaar samengewoond, waarna de vrouw aan hun verhouding een eind had ge maakt. Steeds opnieuw trachtte L. haar te bewegen weer bij hem terug te kee- ren, doch de vrouw wees zijn verzoeken telkens van de hand en de gesprekken eindigden altijd in een twist. Ook Zater dagavond had L. met de vrouw, die hij in de Vlietlaan was tegengekomen in ge zelschap van een vriendin, weer een ge sprek. Samen wandelden ze op en toen het paar in de Stille Veerstraat was ge komen, haalde L. plotseling een aard appelschilmesje te voorschijn en gaf daarmee de vrouw een diepen steek in de wang, waarna hij zichzelf eenige steken in den hals toebracht. Beiden zakten in elkaar en zijn later, nadat toegeschoten voorbijgangers voor geneeskundige hulp hadden gezorgd, naar de St. Gerardus Majellastichting overgebracht. De toestand van de vrouw is bevredi; gend. doch die van den man is levens gevaarlijk, zoodat de politie hun nog geen verhoor, heeft kunnen afnemen. Het Kaukasusgebied. Duitschers thans het i gelegen olie-centrum, bereikt, is zeer rijk aan aardolie. De groote oliecentra o.a. Grosny en Bakoe, liggen in het Oosten van dit uitgestrekte en hooge bergland. Het gebied tusschen Zwarte Zee en Kaspische Zee, dat ruim 500.000 vierk. k.m. groot is, levert niet alleen oiie op doch heeft ook rijke man gaan- en koperertsmijnen. De totale olie-productie van de Sovjet unie bedroeg in het jaar 1940 32.3 mil- lioyn tondaarvan leverden de Kaukasi sche velden 29.7 millioen ton of 92 pCt. (Bakoe, Tiflis, Grosny. Maikop en Da- gistan). De monopolie-positie van Kaukasië is als petroleumleverancier eenigszins aan getast door het ontdekken van nieuwe olievelden tusschen Wolga en Oeral (het „tweede Bakoe” genoemd), maar voor- loopig is de positie van het Kaukasus gebied als producent nog verreweg door slaggevend. Ten einde de pétroleumproductie in de Sovjet-Unie op te voeren, zijn bij de wet van 20 Mei ’40 de verschillende be drijven in „Kombinats” vereenigd. In de Asneft- Maikopneftcombinat i&JILOF ,D .STALIN' potei .ETARSKAJ» SALSA; ■HAlDOFHSKAJA nAHArsr^=: ■AGENT G (4251) rtfWWGELSKOJt IRAPEZOENT LENINAKAN^*- R K IJ E KASPISCHE 1 SPOORWEGEN - GEBERGTE ^^=9 OLIE PIJPLEIDINGEN 44 4 OLIEVELDEN -■ NOWOROS SIJSX? -- ‘WK •nukojan X NALT^JIK WLADlKAWKASè**^^5^5^ P'f

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1