HAAGSCHE COURANT s Fraude in gestolen suikertoewijzingen T BINNENLAND Laatste Telegrammen Pjatigorsk ingenomen 21 Verdachten staan terecht tweede blad BUITENLAND STADSNIEUWS GEMENGD NIEUWS de renauto Baandag 10 Augustus 1942. s ■a* RECHTSZAKEN L van Osnabrück de - FEUILLETON I .Vijandelyk leger ten W. Kalatsj ingesloten NATIONAAL CONCOURS VAN DANSORKESTEN De Nationale Jeugdstorm DE OPLICHTING IN DE RETIEFSTRAAT ONEERLIJKE INCASSEERDER AANGEHOUDEN F en Engelsche kustplaatsen aangevallen ONBEWAAKTE OVERWEG EISCHT TWEE DOODEN Italiaansch Wee”n achtte richt Wanhopige tegenstand Tweedaagich feest te Deventer DE ZEESLAG BIJ DE SALOMON- EILANDEN Italiaansche verliezen Himmler in Finland De Amerikaansche vliegtuigproductie Vaststelling van eenheidsprijzen De aardappelen van volkstuinders Geheim legerbevel van Stalin gevonden Bescherming van den oogstarbeid Twee Britsche ambtenaren in Iran vermoord ir de splitsen over prijzen gelegeh demoralisatie het 1 ■s L 4 (Zie uitslagen in onze sportrubriek). I t! schaarschte n s Juli 65) (Nadruk verboden) iets onver- in te dienen. Neen? .(Wordt vervolgd.) No. 18254 i aan van van heeft wordt ■had verkocht aan Brilleslijper en een Mopster voor resp. (De zitting duurt vóórt). mand, dagen d it i. jf V. Ie r. i 0 a. 40 steld van 5400, welk bedrag aan patroon toebehoorde. Van G. moest groot bedrag op een bank storten tevens een som gelds incasseeren; elkaar was dit het niet orfaardige geraken, vroeg hij zijn vroegeren buur man geld te leen. Deze, schilder van be roep, was langen tijd in Afrika geweest, en had wel wat geld achter de hand. Aan vankelijk voelde hij niet veel voor het plan om M mnier geld te leenen, omdat hij liever met tem een handeltje in post zegels wilde beginnen. Maar met dien postzegelhandel wilde het niet al te best vlotten. Op aar\dringen van Monnier leen de Brugman toen toch geld. Monnier trachtte wel zijn schuld aan Brugman af te lossen, maar dat gelukte hem niet zoo spoedig, als Brugman wel wilde. En zoo kwam Monnier op de ge dachte om den een of anderen aangetee- kenden brief te onderscheppen om daar mede uit de schulden te komen. Maar, zoo vertelde hij, geldbrieven stelen durfde ik niet. Daarom greep ik op een keer een aangeteekenden brief van de Nederlandsche Meelcentrale. In. dezen brief, geadresseerd aan één der directeuren van de Meelcen trale, bevonden zich drie suikertoewijzin gen, ieder van 500 k.g. Een van deze toe wijzingen gaf Monnier aan Brugman, die deze toewijzing taxeerde op ƒ400. Nadat Monnier zijn schulden had be taald aan Brugman, trachtte hij de twee vonden, dat in beslag is genomen. De oneerlijke incasseerder is op transport naar den Haag gesteld én hier ingesloten. Neen, dank je, mompelde Else haastig. Ik doe den brief zelf wel op de post. Mijnheer Weyhern was al gereed om te vertrekken, toen zij in zijn kamer kwam en beleefd vroeg: Wilt u dit nog onderteekenen, mijnheer Weyhern? Zoo, zei hij en ging terug naar zijn schrijftafel. O, is het dit. .Neen, dat lees ik liever morgen eerst nog door. Lang geworden, niet? Was het moeilijk zijn adres te vinden? Een brutale rekel, die jongen. Hij stak zijn penhouder weer bij zich. Goed, doet u het maar op de post ging zij met een zwijgende buiging voor von Erdmannsdorf, terug naar haar kamer. Daar hoorde zij, hoe de beide heeren nog vriendschappelijk met el kaar praatten. Man, zooiets mag je niet op je laten zitten, zei de advocaat. Je bent aan jezelf verplicht een schadevergoe ding te vragen. Von Erdmannsdorf zei staanbaars. Maak je geen zorgen. De consul en zijn dochter zullen er geen onaange naamheden door krijgen. Hoe lang zoo iets duurt? Dat kan ik helaas niet zeg gen. Dat ligt er aan, welke officier de zaa': opneemt. Je krijgt dadelijk be richt, als ik iets weet. „Het kroegje met den Engelscben naam” Het politiek weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond om 9 uur over den zender Hilversum II houdt, is getiteld: „Het kroegje met den Engelschen naam”. De onbewaakte overweg aan de Slacht huiskade te Hoek óan Holland heeft Za terdag middag opnieuw twee dooden ge- ëischt. Een vrachtauto, welke uit de richting van den polder kwam, werd hier gegrepen door een electrischen trein, die van het station Hoek van Holland was vertrokken. De auto werd totaal vernield. De inzittenden, de 32-jarige C. G. Visser, uit Dordrecht, er de 35-jarige P. Broek- huyzen, uit Rotterdam, waren op slag dood. In zijn weermachtbericht no. 804 maakt het Italiaansche Opperbevel*het volgende bekend Zwakke activiteit van land- en lucht strijdkrachten aan het Egyptische front. Britsche vliegtuigen lieten bommen val len op eeriige centra van achferwaartsche verbindingen, waarbij 5 burgers van Libye werden gedood. De schade was ge ring. De luchtmacht van de As ondernam overdag en des nachts aanvallen op vlieg velden op Malta. In den Dierentuin Het waren voor het meerendeel enthou siast gestemde jongeren, die de groote zaal van den Dierentuin Zaterdagavond tot de laatste plaats vulden ter bijwo ning van het nationaal concours voor ama- teurfcnsorkesten 1942. Zoo groot was de belangstelling,, dat velen met een staan plaats genoegen moesten nemen en nog meer aan de kassa teleurgesteld moesten worden. Hef kan een verheugend feit hee- ten. dat in dezen tijd de muziek nog zoo intensief beoefend wordt. Immers, niet minder dan elf orkesten, alom uit den lande, deden zich in wedijver hooren. On der de deelnemers waren bekende en min der bekende gezelschappen en ook uitge sproken favorieten, zooals het Residentje- Dansorkest en het gezelschap van Charley Nederpelt, die met een aanmoedigend ap plaus werden verwelkomd. De prijstoeken ning berustte bij een jury, bestaande uit de heeren Boy Edgar, J. Zaalman, P. van Dijk en ir. W. A. Eschauzier. Overigens was de reactie van het pu bliek op de prestaties eep vrij accurate graadmeter, welke achteraf weinig bleek af te wijken van de beslissing der ter zake deskundigen. De uitslagen luiden: Groote orkesten: 1. Pi Scheffer’s orkest, Amsterdam; 2. Char ley Nederpelt en zijn dansorkest, den Haag; 3. Les Georgiens, den Haag; 4. Tom Reerink’s dansorkest, Haarlem; 5. Jan Verburght en zijn dansorkest, Bergen op Zoom; 6. Jan Gerder en zijn darisor- ke&t, Ede. Kleine orkesten: 1. Het Residentie Dans orkest, den Haag; 2. De Rhythtneezen, Utrecht; 3. De Charlatan Jagers, Naarden: 4. Les Collégiens, Arnhem; 5. De Kolenkit Zwaaiers, Scheveningen. Ten besluite van het geslaagde feest van dansklanken, waarvoor den algemee- nen leider, den heer J. A. Dienske, een woord van lof toekomt, speelde het rumba- orkest Los Trovateros, samengesteld uit leden van het Residentie Dansorkest. bui ten mededinging een aantal populaire nummers De laatste dader meldt zich aan De laatste dader, betrokken bij de laf hartige oplichting van een bejaard echt paar wonende in de Retiefstraat, is thans ook achter slot en-grendel gezet. Het is de 22-jarige kruidenier Derrek Grouwstra, die onmiddellijk na de daad er vandoor is gegaan en wiens opsporing door de politie was verzocht. Gisteravond is G. zich pige- ner beweging aan het bureau Louise Henriëttestraat komen melden. Men zal zich herinneren, dat uit de wo ning ƒ4300 en eenige sieraden zijn ont vreemd. Tot nu toe heeft de politie slechts op ƒ600 beslag weten te leggen. De tweede dag Gisteren (Zondag) hadden de eindwed- strijden plaats. Behalve athletiekwedstrij- den bevatte het programma vrije oefenin gen, velddagoefeningen van de stormsters, een hockeywedstrijd van de stormsters, een handbalwedstrijd van de stormers en een boksdemonstratie. Dit programma werd op keurige wijze uitgevoerd. Na den opmarsch hield de hoofdstormer C. van Geelkerken een rede, waarin hij o.m. zeide„Wanneer wij hier bijeen gekomen zijn voor de wedstrijden van. den Nat. Jeugdstorm, dan is dit met een gevoel van trots, dat wij na een jaar van hard werken kunnen laten zien, wat wij waar^ zijn. Dit te meer, omdat wij met gebrek kige hulpmiddelen hebben moeten werken en niet altijd datgene konden doen, wat wij wilden doen. Wij zijn dus trotsch, dat wij hier staan, in het bijzonder in het Oosten van ons land, al ontbreken de dui zenden, die in Amsterdam, Rotterdam of Den Haag hierbij tegenwoordig hadden kunnen zijn In dit deel van het land heeft de Jeugdstorm nog met zware moeilijk heden te kampen, zoodat wij er, mede om de propagandistische waarde, die hiervan uitgaat, er op gesteld waren de wedstrij den hier te doen plaats vinden. De jongens en meisjes, die aan de wedstrijden deel nemen, hebben geen lichte opgave. Zij zijn uitgezocht in eigen streek of gewest en thans wordt beslist, wie hunner naar Milaan wordt uitgezonden voor de Euro- peesche Jeugdkampioenschappen, waaraan 16 landen deelnemen. Het gaat er niét om, of een stormer uit Lunteren of een stormer uit Bussum wint. De Jeugdstorm is niet een vereeniging, die wij voor ons eigen plezier hebben, maar wij zijn de gang maker voor de geheele Nederlandsche jeugd”. De verschillende onderdeden van het programma werden regelmatig afgewerkt, waarna ir. M u s s e Wt, alvorens de prijzen aan de kampioenen uit te reiken, de vol gende toespraak hield „Gij hebt het voorrecht te leven In een tijd, die straks zal voortbestaan in de ge schiedenisboeken als een groote en bijzon dere, waarin geschiedenis werd gemaakt en wat kan schooher zijn dan in zulk een periode te mogen opgroeien Deze tijd kent ontzaglijk veel moeilijkheden en be zwaren en eischt ontzaglijk veel offers. Terwijl gij hier uw wedstrijden houdt, val len honderdduizenden voor de toekomst van Europa, die ook uw toekomst is. Dat legt u, zoo zeide spr., een zeer zware ver antwoordelijkheid op, den plicht namelijk om bij alles wat gij doet in uw jonge leven, te bedenken, dat gij kunt leven, dank zij honderdduizenden, die hun leven wilden geven. Gij moet met den meest mogelijken ernst alles geven, wat in u zit en deze wedstrijden moeten daartoe een aanspo ring zijn. De leider gaf uiting aan zijn ver trouwen. dat de Jeugdstorm zal groeien en dat moed, eer, trouw en plichtsvervulling nog grooter zullen worden en met de op wekking onze vlag in Italië hoog te hou den”. De beste athleet, stormer A. Mullaert uit den Haag, winnaar van de 100 en 400 meter, ontving uit de handen van den Rijkscommissaris een fraai polshorloge als belooning voor zijn keurige prestaties. Nu opende de advocaat de deur van zijn kamer. Daar kun je er ook uit. Hier, langs deze trap. Hazepjacht op Bulleritz? Na tuurlijk, heel graag... natuurlijk... komt in orde. 'Else zat als verdoofd Voor haar ma chine. Zij kon het nieuwe ortgeluk, dat over hen drieën was gekomen, niet be grijpen. Von Erdmannsdorf, ja, dat had ze kunnen verwachten. Van zijn stand punt uit had hij gelijk. Dat Was een man, die nog een nieuw landgoed kocht, kunstschatten verzaïrtelde en paarden ging fokken. Die kon zich niet voorstel len, dat een ander voor het „niets” stond. United Press meldt uit Londen, dat Roode leger zich blijkbaar in onoverko- menlijke moeilijkheden bevindt en in de In het Sportpark te Deventer had Nationale Jeugdstorm Zaterdag en Zondag een tweedaagsch tournooi georganiseerd, dat groote belangstelling genoot. De Rijks commissaris Rijksminister dr. S e y s s I nqu a t en de leider, ir. A. M u s ser t, gaven door hun persoonlijke tegenwoor digheid op den tweeden dag blijk van hun bijzondere belangstelling ten aanzien van dfe ontwikkeling van de jeugdvorming in ons land. De hoofdschotel van dit feest waren de kampioenschappen, welke voor de eerste maal werden betwist. De resul taten hebben het bewijs geleverd, dat men op den goeden weg is. Zaterdag kwamen de deelnemers en deelneemsters uit het geheele land in het versierde Deventer aan, waar zij werden ontvangen door een eerewacht en een muziekcorps van den Jeugdstorm. Om 16 uur marcheerden allen van twee kanten het sportterrein op, waarna de landelijke sportleider, opperkompaan C. |v a n A e l s t, het geheel meldde aan den stafleider opperbanheer C. Q u i s p e 1 S z n. Het parool, dat vervolgens werd uit gegeven en in welk teeken de eerste lan delijke Jeugdstormkampioenswedstrijden gehouden werden, luidde „D a p p e r”. Na het zingen van het eerste vers van „Schoon klaart de dag” werd de Jeugdstormvlag geheschen onder het uitspreken van de vlaggespreuk Dapper als soldaten; Sterk en hard in pijn. Trouw aan volk en leider. Zal de stormer zijn. De officieele opening geschiedde ver volgens met een toespraak van den staf leider. Hierna namen de voor-wedstrijden een aanvang. LONDEN, 10 Augustus (SPT). Naar aanleiding van de Japansche berichten over de Amerikaansche scheepsverliezen in den zeeslag bij de Salomoneilanden, wordt npch van Engelsche noch van Amerikaansche zijde stelling genomen. In een radiouitzending van Pearl Har bour, zegt het Amerikaansche ministerie van marine, dat de offensieve operaties tegen de Japanners worden voortgezet, zoowel op de Aleoeten- als in de Salo- mon-archipel. De Amerikaansche strijd krachten stuiten op groeienden Japanschen tegenstand. Volgens een bericht van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, nemen ook Australische strijdkrachten aan de operaties deel. De door de Japan ners aangelegde vliegvelden in het Nóbrdwesten van Nieuw-Guinea en op New-Britaih, zijn door sterke Amerikaan sche bommenwerpersformaties aange vallen De bij de Salomoneilanden strij dende vloten hebben zich in dikke nevel- gordijnen gehuld, zoodat de toegebrachte verliezen niet met zekerheid kunnen worden geconstateerd. Men rekent er echter mede', dat aan beide zijden de ver liezen aanzienlijk zullen blijken. maatregel besloten steeds toenemende s’ scheepsruimte. Toen juffrouw May binnenkwam erq Zij keek zwijgend voor zich uit. met een handspiegel eh een poederdons begqn te werken, zat Else nog steeds peinzend voor haarmachine. Maar zij kon het piet meer üithouden. Zij moest even naar buiten. Ik ga naar het politiebureau, mijnheer Schroter, zei zij tot den pro curatiehouder. Ik moet een aan klacht gaan indienen. Op straat keek zij besluiteloos rond. Waar zou zij heengaan? Toch niet naar het politiebureau? Na eenig nadenken liep zij de nauwe straten van de oude stad door naar de rivier en ging daar op een bankje zitten. Boven haar strek te zich de oneindig blauwe hemel uit. Stefani meldt: De verliezen in waren: Egypte 857 dooden. 1609 gewon den, 3774 vermisten. Rusland157 doo. den. 622 gewonden. Balkangebieden 398 dooden. 648 gewonden, 115 vermisten. Ma rine: 27 dooden. 120 gewonden, 327 ver misten Luchtmacht: 47 dooden» 73 gewon den^ 98 vermisten. De Reichsführer-SS Heinrich Himmler heeft in de afgeloopen week formaties der Waffen-SS in Finland geïnspecteerd. Tij dens zijn verblijf te Helsinki bezocht Himmler den president der republiek. Ryti.Éfs Avonds was hij met den chef van zijn persoonlijken staf, SS-Obergruppen- führer en generaal der Waffen-SS Karl Wolff, benevens de overige heeren van zijn gevolg, de gast van den premier, Rangell, en de Finsche regeering. Den volgenden dag gaf Himmler gehoor aan een uitonodiging van den maarschalk van Finland. Freiherr von Mannerheim, en bezocht dien in zijn hoofdkwartier. Mannerheim ëerde Himmler door hem te onderscheiden met het grootkruis van het Vrijheidskruis aan het roode lint als bij zonder blijk der verbondenheid van het aan het Finsche front gemeenschappelijk strijdende Finsche leger en een divisie der Waffen-SS en van den gemeenschappelij- ken strijd der Finsche vrijwilligers, die in de SS-divisie Viking strijden. Van 5400 was slechts ruim 2000 over Op 4 dezer verzocht de commissaris van den Justitieelep dienst B I de opspo ring en aanhouding van den 23-jarigen monteur G. van G., die sinds 30 Juli werd vermist, na in het bezit te zijn ge- zijn een en bij som metje van ruim ƒ5400. Gestort heeft de monteur niets, doch wel geïnd en met dat geld op zak is hij op reis gegaan, om tenslotte in een pension in Leiden zijn intrek te nemen. In de Sleutelstad heeft van G. het er eens flink van geno men. Volop werd door hem gefuifd, waarvan eveneens diverse vrienden en -vriendinnen hebben geprofiteerd. Door hem werden een koffer, een zakporte- feuille en divèrse andere artikelen aan geschaft, doch, jammer genoeg voor den monteur, koesterde de pensionhouder argwaan tegen den royalen gast. Deze n.l. waarschuwde de politie en twee Leidsche rechercheurs zijn eens op on derzoek uitgegaan. Van G. probeerde eerst nog een anderen naam op te geven, doch viel al gauw door de mand. Het bleek, dat hij in veertien dagen tijds meer dan 3000 had verteerd. Op hem wejd nog een bedrag van 2016.94 ge- Lt.-generaal Arnold, chef van het Amerikaansche luchtwapen heeft naar uit Washington gemeld wordt verklaard, dat de Ver. Staten zich ge dwongen zien 21 Pct. van de productie van meermotorige bommenwerpers OP' te offeren voor de vervaardiging van vrachtvliegtuigen. Tot de tweede helft van 1943 zal dit percentage waarschijn lijk stijgen tot 32 procent. De militaire leiding in de Ver. Staten heeft tot dezen met het oog. op de schaarschte aan Enquête voedselvoorzieningsfabrikaten In de Staatscourant is opgenomen de enquêtebeschikking voedselvoorzienings-' fabrikaten no. 1. Dit is een beschikking van den Gemachtigde voor de Prijzen, die hier, op grond van het prijsvormings- besluit, als wetgever optreedt Er zijn vier hoofdsoorten prijzen de Mei 1940-prijzen; de prijzen voor nieuwe goederen; de prijzen, die door .en Gemachtigde zijn goedgekeurd en ie prijzen, die in prijsvoorschriften zijn vastgesteld. De eerstgenoemde, de Mei 1940-prijzen, kunnen nog weer verdeeld worden in 7 soorten, zoodat er in totaal 10 prijs- grondslagen of eigenlijk 10 soorten prij zen zijn. Van genoemde 10 soorten prijzen wor den er 8 door fabrikanten en handelaren vastgesteld. D.w.z., dat men voor die 8 soorten prijzen geen toestemming noodig heeft om ze te mogen berekenen. Op die prijzen bestaat slechts het toe zicht, van opsporing en prijsbeheersching en dat toezicht is en wordt meer en meer moeilijk en tijdroovend.' Er -is steeds of bij herhaling een min of meer historisch boekhoudkundig en technisch, onderzoek noodig, om te kun nen vaststellen, of fabrikanten of han delaren, die 8 soorten prijzen wel juist hebben vastgesteld. Om te kunnen vast stellen of iemand nog hetzelfde goed van dezelfde hoedanigheid in den handel brengt, als op 9 Mei 1940 en of hij daar voor nog denzelfden prijs berekent als op 9 Mei 1940, is een meestal tijdroovend onderzoek noodig. Indien beweerd wordt, dat het wel hetzelfde goed is. dezelfde soort, doch van andere'hoedanigheid, en dat er de prijs voor berekend wordt, dien men er op 9 Mei 1940 voor berekend zóu hebben, dan wordt het onderzoek meestal nog tijdroovender-. Beweert de handelaar, dat het nieuwe goederen zijn, waarvan de prijs berekend is overeenkomstig art, 2 van het prijs- vormingsbesluit 1941, dan is ook een meestal tijdroovend boekenonderzoek noodig Het is voorts lang niet gebleken, dat, incjien iemand een jaar of langer ge leden toestemming gekregen heeft om ze kere prijzen te berekenen of zijn prijzen tot zekere grenzen te verhoogen, die prij zen thans nog juist zijn, omdat nu veelal weer andere grondstoffen gebruikt worden. Slechts de prijzen, die bij voor schrift vastgesteld zijn, in de Staats courant gepubliceerd, zijn zoo goed als zeker maatschappelijk verantwoord en slechts die prijzen zijn vlug en gemak kelijk te controleeren. De bedoeling van de enquëtebeschik- king is om alle prijzen, die niet bij prijs- voorschrift vastgesteld zijn, te contro- leeren, niet om mogelijke overtreders te straffen, doch om zooveel inogelijk alle moeilijk te controleeren prijzen op te ruimen, door zooveel mogelijk de prijzen bij prijsvoorschriften vast te stellen. Een aanvang is reeds gemaakt met soep- en jus-ingrediënten, pudding- en vla-berei- dingsmiddelen, boterhamsmeersels en vischccnseryen. Alle fabrikanten van die artikelen moeten met bijzonderheden over hun bedrijf en over hun artikelen en hun prijzen voor den dag komen., De prijsbeheersching zal dan projpeeren om zooveel mogelijk eenheidsprijzen vast t® stellen. Gehoopt wordt, dat 'dit voor verscheidene artikelen prijsverlaging tengevolge zal hebben. Het spreekt van zelf, dat bij de prijsvaststelling de richt lijnen daarvoor toegepast worden. Na of naast de proef’ met genoemde artikelen zullen alle artikelen zoo aan de beurt komen, zoowel de industrieele als de voedingsproducten. De fabrikanten doen verstandig met tijdig de gevraagde inichtingen te ver strekken. Op het niet tijdig verstrekken staat dezelfde straf als op het overtreden van de prijsvoorschriften. Zij behoeven niet bevreesd te zijn, dat de Verstrekte inlichtingen tot vervolging wegens over tredingen zullen leiden, ook al blijkt die overtreding uit de inlichtingen. De afdeeling opsporing en prijsbe heersching krijgt die inlichtingen niet te zien. Ze zijn uitsluitend voor prijs vorming. Eenigen tijd geleden is bekend ge maakt, dat volkstuinders van de iij hun tuin geteelde aardappelen niets behoeven in te leveren en evenmin bonnen behoe ven af te staan, tenzij de met aardappe len beteelde oppervlakte veel grooter is. dan voor een redelijken wintervobrraad van het gezin noodzakelijk mag worden geacht. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het bovenstaande in zijn algemeenheid niet geheel juist. Het land is namelijk verdeeld'in productie-en con- sumptiegebieden van aardappelen. Voor de productiegebieden nu is bepaald, dat de eigen hoeveelheid aardappelen in aan merking genomen wordt bij de uitreiking van aardappelkaarten. Beschikt men over meer dan 25 k.g^-per gezinslid, dan wor den de bonnen ingehouden. Dit geldt niet alleen voor volkstuinders, doch voor een ieder, in de productiegebieden, die aard appelen teelt. Voor de consumptiegebie- den, waarin uiteraard de meeste steden gelegen zijn, geldt deze bepaling niet, voor deze gebieden geldt dus inderdaad, dat onder de genoemde voorwaarde geen bonnen of aardappelen behoeven te wor den afgestaan. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 10 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Zooals reeds in een extra-bericht den negenden Augustus is medegedeeld heb ben Duitsche divisies infanterie, op voor treffelijke wijze, gesteund door formaties van de luchtmacht, na buitengewone marschprestaties en in harde gevechten bij tropische hitte diepe stellingen ten Noorden van de Koeban doorbroken en de voor de vijandelijke bewapenings- industrie belangrijke hoofdstad van het gebied van de Koeban, Krasnodar, inge nomen. De stad Maikop, het centrum van het belangrijke petroleumgebied aan den Noordelijken rand van den Kaukasüs, werd door snelle formaties in stormloop genomen In snellen opmarsch naar het Zuid oosten hebben snelle troepen de stad Pjatigorsk in genomen. Ten Zuidwesten van Stalingrad heeft de vijand zich wan hopig verzet. Zijn tegenaanvallen misluk ten in harde gevechten. In de groote bocht van den Don werd een sterk vijan delijk leger ten Westen van Kalatsje in gesloten. Herhaalde pogingen tot uitbre ken bleven zonder succes. Formaties vlie gende artillerie brachten den ingesloten en op nauw gebied samengedrongen vijande- lijken strijdkrachten zware verliezen toe. Bovendien werden troepen- en materiaal- inscijepingen aan de Noordkaukasische kust door de luchtmacht met effect ge bombardeerd. Daarbij brachten gevechts vliegtuigen in de havep van Tuappe een koopvaardijschip van 4000 b.r.t door bomtreffers tot zinken en beschadigden zij een ander schip zwaar. Verdere aanval len waren gericht op spoorweginstallaties ten Zuiden van Stalingrad. Een Sovjet- pantsertrein werd vernietigd. Ten Zuid oosten van Rsjef zette de vijand zijn aan vallen voort. Zij werden in verbitterde gevechten afgeslagen en hierbij werden 34 vijandelijke pantserwagens vernietigd. Aan het Egyptische front is op het oogenblik slechts geringe plaatselijke ge- vechtsactie. Na eenige in militair opzicht zonder ef fect gebleven storingsvluchten boven het Noordduitsche kustgebied en West-Duitsch- land, heeft de Britsche luchtmacht in den afgeloopen nacht wederom West-Ouitsch- gebied aangevallen. De burgerbevolking leed verliezen. In eenige plaatsen, hoofd zakelijk in woonwijken van de stad Os- nabrlick, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanvallen de bommenwerpers werden ten val ge bracht. De luchtmacht bestookte gisteren troe penschuilplaatsen en voor de oorlogsin dustrie belangrijke installaties aan de En gelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber. In den nacht van 9 op 10 Augustus werden bewapeningsfabrieken in de Mid lands en werf- en dockinstallaties aan de kusten van Engeland gebombardeerd. In de vroege ochtenduren van den 9den Augustus kwam het in het Kanaal weder om tot een gevecht tusschen Duitsche mij nenzoekers en Britsche motortorpedóboo- ten. Op een motortorpedoboot werd een voltreffer geplaatst. Een andere motor torpedoboot bleef met sterke rookontwik keling brandend liggen. Goed, zei mr. Weyhern. Gaat u haar het hodfdcommissariaat van poli tie, juffrouw Corvin, om de aanklacht in te dienen. Hij heet Peter Flamm. F...l...a...m...m... Hebt u het? Ja, fluisterde Else. Goed, dan verder. Hij dicteerde opnieuw. Tijdens de achtervolgingsgevechten tus- kchen Don en Kaukasus hebben Duitsche troepen, die een stafkwartier van de Sovjets verrasten, den origineelen tekst gevonden van het laatste geheime bevel van Stalin, waarin o.a. wordt gezegd, dat, indien de terugtocht niet onmiddel lijk tot staan wordt gebracht, de Sovjet- Unie achter blijft zonder brood en ver- warmingsmateriaal, zonder metalen en grondstoffen ,,eh zonder fabrieken en spoorwegen. -De krijgsraden, allereerst de opperbe velhebbers der fronten, moeten er voor tergen, dat de terugtochtsstemming der troepen onvoorwaardelijk wordt tegenge gaan en dat tegen de propaganda, dat een verder terugtrekken naar het Oosten geen nadeel oplevert, met ijzeren middelen wordt opgetredèn. I Corps- en divisiecommandanten en hun fcommissarissen, zoomede bataljons- en [regimentscommandanten, die den eigen- tmachtigen terugtocht van hun troepen uit de stellingen toelaten, zonder dat daartoe keen uitdrukkelijk bevel bestaat, moeten ■onmiddellijk van hun posten worden ont heven en voor een krijgsraad worden ge- bracht. In het legerressort moeten 3 a 5 [goedgewapende eenheden worden opge- steld. die onmiddellijk achter de onbe- j trouwbare divisies in den strijd moetenj I worden gebracht en tot taak hebben, liederen vluchteling en iederen lafaard neer te schieten. F Als motiveerlng voor deze draconische maatregelen beweert Stalin in dit gehei me bevel, dat hij zich hierbij slechts aansluit aan zoogenaamde Duitsche voor beelden. Te dien aanzien is door bevoeg- J de instanties in de Wilhelmstrasse namens “■het Opperbevel van de Duitsche Weer- - Imacht aan buitenlandsche journalisten -« nadrukkelijk verklaard, dat zoodanige of look slechts soortgelijke maatregelen nooit |en op geen enkele plaats in het Duitsche neger, de luchtmacht of marine behoefden •te worden genomen, laat staan genomen zijn. De beweringen van Stalin zijn vol komen uit de lucht gegrepen met het ^klaarblijkelijke doel de genomen maatre gelen tegen de op afzonderlijke plaatsen reeds zichtbaar wordende demoralisatie te motiveeren. In militaire kringen te Berlijn ver klaarde men na de publicatie van het document, dat' niets duidelijker de wer kelijke verhoudingen in de Sovjet-Unie den dag doet treden dan dit bevel den vijandelijken aanvoerder. Het stadsleven ging langs haar heen, maar in/de lucht hing de geur van buiten, van Vruchten en hooi. Else Corvin merkte van dit alles niets. Zij dacht na en denken was niet haar sterke zijde. Besluiten te nemen viel haar altijd moeilijk, maar tenslotte ontstond toch een plan in haar hoofd en toen zij weer naar het kantoor terugging, wist zij precies, wat zij doen wilde. Else Corvin begon eerst haar dictaat óver te schrijven. Zij was er pas laat mee klaar, zoo laat, dat mr. Weyhern het niet meer kon onderteekenen. Zal ik nog wachten,' juffrouw Cor vin? vroeg de loopjongen. INBRAKEN: Tijdens afwezigheid van de bewoners heeft men zich door verbreking van het slot van de voorkeur toegang ver schaft tot een woning in de Jansonius- straat. Ontvreemd werden een kostbare bontmantel en een hoeveelheid levens middelen. Ingebroken is in een cartonnagefabriek in de van Goghstraat. Uit een geldkistje, dat in het kantooor stond, is ƒ50 ont vreemd terwijl van twee transportrijwie- len de binnen- en buitenbanden zijn afge haald. ZWEMPRÖEF: Zondag a.s., des namid dags 6 uur, zal de Stichting „Centraal Badbeheer” in Het Zwembad Zuiderpark gelegenheid geven tot het afleggen van een zwemproef. De proef zal omvatten: sprong van de 1 m. plank; 10 seconden wa ter trappen, bedrevenheid in het water en 5 minuten duurzwemmen. Hij dicteerde opnieuw. Else schreef met vliegende haast. Zij wist de woor den reeds, voordat haar chef ze had gezegd. Toen het dictaat klaar was, andere toewijzingen uit den brief aan an deren aan den, man te brengen. Maar dat lukte niet zoo vlot. Den dag voordat deze toewijzingen zouden afloopen, ging ver dachte een café in de Wagenstraat binnen en verkocht aan een hem onbekenden per soon de tweede toewijzing, thans echter maar voor 50. Monnier deelde tenslotte nog mede, dat hij de derde toewijzing thuis had verbrand. Maar bij het stelen van dezen brief bleef het niet. Mede om dat Brugman daar bij Monnier op aan- drong, stal Monnier 8 dagen later een tweeden brief. En nu was de slag beter, want in dezen brief eveneens van de Ne derlandsche Meelcentrale bevonden zich 7 toewijzingen ieder van 1000 k.g. suiker. Monnier gaf deze toewijzingen aan Brug man, die tegen hem zeide, dat hij in Am sterdam wel iemand wist, die ze van hem zou koopen. Brugman is toen inderdaad naar de hoofdstad vertrokken en heeft daar ook \éel iemand aangetroffen, die de bonnen van hem wilde overnemen. Van dat moment af is er op, zulk een merk waardige wijze met de bonnen gezwen deld, dat men bij het beëindigen van de eerste zittingochtend nog geen duidelijk beeld had gekregen van hetgeen zich daar in Amsterdam had jafgespeeïd. Brugman, wiens verklaringen echter door den president verschillende malen in twijfel werden getrokken, sprak zich zelf zoovele malen tegen, dat wel is komen vast te jtfjan,- dat men aan zijn woorden weinig of geen geloof behoeft te hechten. In het kort kwam zijn verhaal hierop neer, dat hij in Amsterdam eenige per sonen ontmoette, o.w. een zekeren Hoed, Zimmerman en Geerts. In een café en later in een winkel zijn besprekingen ge voerd over de bonnen, waarvoor toen reeds, dus in het tweede stadium, het tweevoud werd geboden voor hetgeen Brugman voor de eerste toewijzingen aan Monnier had betaald. Brugman deelde thans mede, dat hij van de 7 nieuwe toe wijzingen er eerst één had verkocht aan Hoed, daarna zouden hem drie toewijzin- de schulden gekomen. Teneinde daaruit te\|. gen zijn afgeperst, zonder dat daarvoor een cent werd betaald, terwijl de overige vier aan andere, hem onbekende perso nen zijn geleverd voor prijzen gelegeh tusscherf de 500 en 700. Wat de afper sing betrof vertelde Brugman, dat terwijl hij met Hoed en anderen aan het onder handelen was, eensklaps iemand „van de Duitsche politie” den hondenwinkel zou zijn binnengekomen, wiens optreden een zoodanigen indruk op Brugman gemaakt zou hebben, dat hij „zonder blikken of blpzen” drie toewijzingen zou hebben af- gpgeven. Uit het verder verhoor kwam niets vast te staan van een optreden irên een Duit- schen politieman, zoodat de president dan ook maar aannam, dat Brugman dit verhaal uit zijn duim had gezogen, waar schijnlijk in de naïeve veronderstelling, daardoor het Obergericht mede te kun nen beïnvloeden. Aan het einde van de ochtendzitting werd nog verhoord de joodsche bakker Hoed, die 3 toewijzin gen van Brugman had gekocht voor 1200 en deze weer Elias Hamme, Daniël 1 zekeren Voskamp uit 1 500, 5(00 en 600. TOEGANG TOT DE GROENTE- EN FRUITMARKTDe burgemeester heeft een Verordening vastgesteld, volgens wel ke het verboden is aan erkende hande laren en aan hen, die op de Groente- en Fruitmarkt werkzaam moeten zijn, zich op dit terrein te bevinden zonder een door den directeur van Haven- en Markt wezen uitgereikte toegangskaart. In bij zondere gevallenr'ter beoordeeling van den directeur, kan toegang zonder toe gangskaart worden verleend. Aan kinde ren beneden 14 jaar wordt geen toegangs kaart afgegeven. ZOMERGRATIFICATIE VOOR H.T.M.- PERSONEEL: De directie van de HT.M. heeft besloten aan haar geheele personeel wederom een gratificatie van een week loon, resp. j maandloon uit te keeren. Dit is in dit kalenderjaar de derde maal, dat de H.T.M. een dergelijke gratificatie toe kent. AMBTENAREN BURGERL. STAND: De burgemeester heeft tot plaatsvervangende ambtenaren van den' Burgerlijken Stand benoemd de heeren J. C. van Duijnen en E! van Santen, beiden administratief amb tenaar B ter Gemeentesecretarie. 50 JAAR GETROUWD: Morgen herdenkt het echtpaar v. d. Bergden Heijer, wo nende Noorwitzstraat 26, het feit, dat het 50 jaar geleden in het huwelijk is getre den. In het Zwembad Zuiderpark werden Zaterdag 3316 en Zondag 838 ba den genomeri. De geregelde gang der oogstwerkzaam- heden ondervindt den laatsten tijd ernsti ge belemmering, doordat landarbeiders, aangelokt door een hooger loon of gun stiger arbeidsvoorwaarden, hun dienstbe trekking verlaten, om bij een anderen werkgever in dienst té treden. De aandacht wordt er echter op geves tigd. dat werkgevers, die deze hoogere’loo- nen of gunstiger arbeidsvoorwaarden aan bieden, zich schuldig maken aan een over treding van het derde uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, ingevolge de Verordening no. 217/ 1940 en daarmedeeen strafbaar feit be gaan. Het spreekt vanzelf, dat speciaal in de zen tijd,’ nu het voor de voedselvoorzie ning van het grootste belang is, dat de oogstwerkzaamheden een regelmatig ver loop hebben, handelingen, als hierboven omschreven, niet kunnen worden geduld. De directeur-gteneraal van den Arbeid heeft dan ook aan de onder hem dienende opsporingsambtenaren last gegeven, ter zake streng toe te zien, en bij vermoe delijke overtreding onmiddellijk proces verbaal op te maken. Dezelfde opdracht is verstrekt ten aan zien van het zonder vergunning van het college van Rijksbemiddelaars verhoogen der loonen. De werkgever, die, teneinde zijn arbeiders in dienst te houden, zoxder vergunning van genoemd college de loo nen verhoogt en daardoor een overtre ding van het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van Sociale Zaken, ingevolge de verordening no. 217/1940, be gaat, stelt zich dus bloot aan een strafver volging. Daar reeds in verscheidene gevallen tot het maken van proces-verbaal moest wor den overgegaan, wordt er bij deze de aandacht van belanghebbenden nog eens op een en ander gevestigd. De Britsche berichtendienst meldt uit TeherSn, dat de Britsche consul te Ispa han, Harris en een Britsche officier, van gezondheid, Griffith, vermoord zijn. De zoon van Griffith wordt vermist. VOOR DEUTSCHE OBERGERICHT Hedenmorgen 'heeft te Utrecht het Deutsche Obergericht een aanvang ge maakt met het proces tegen 21 Neder landers, die betrokken zijn in een zaak van fraude met suikertoewijzingen. De hoofdverdachte is de 38-jarige ambtenaar van de P.T.T., Stefanus Monnier, uit den Haag, die in het begin van dit jaar onder diensttijd aangeteekende brieven heeft gestolen, waarin zich suikertoewijzingen bevonden. Via een vroegeren' buurman van dezen hoofdverdachte verhuisde een deel van de toewijzingen naar Amster dam, waar zij voornamelijk terecht kwa men in de jodenbuurt. Na verloop van tijd waren er tientallen anderen bij be trokken en naarmate de suikertoewijzin gen verder in den zwarten handel ver dwenen liep de prijs op. Deze fraudezaak is te splitsen In tweeën, n.l. het stelen van de toewijzin gen en het in den zwarten handel bren gen eenerzijds, terwijl uit* bepaalde toe wijzingen weer een zwendelzaak is voort gekomen. welke los van het geheel is komen te slaan. Van de tientallen menschen, die met deze affaire te maken hebben gehad, hadden er zich heden 21 te verantwoor den. Onder hen bevonden zich 11 joden. Behalve Monnier bestond de rest van de verdachten voor het meerendeel uit kleine zakenlieden, verdeeld over den Haag en Amsterdam. Allereerst werd de hoofdverdachte S. Monniej verhoord. Hem werd vooral op het hart gedrukt, in zijn eigen belang de waarheid te spreken. Verdachte deelde mede, gehuwd te zijn en twee kinderen te hebben, waarvan het oudste een jongetje van 9 jaar aan asthma lijdt. Dit kind, zoo deelde verdachte mede, moesj wegens zijn asthmatische aandoe ningen in een buitenschool worden ver pleegd. hetgeen verdachte veel geld kost te. Door een en ander, ook al omdat hij zeer weinig verdiende, was verdachte in Zuidelijke zóne van het Oostelijke front wanhopig strijdt tegen den druk der Duitsche gemotoriseerde troepen. Het is steeds weer gedwongen terug té trekken in de richting van het Kaukasusgebergte fesp. van Stalingrad.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5