Dinsdag 11 Augustus.* 1942 No. 18255. DE SLAG BIJ DE SALOMONS EILANDEN De Duitsche opmarsch in den Kaukasus Bloedige botsingen in Britsch-Indië i VERDUISTEREN 28 GEALLIEERDE OORLOGS SCHEPEN VERNIETIGD KLACHTEN OVER DE GROENTENVOORZIENING 86.231 TON SCHEEPS- RU1MTE VERNIETIGD De zeevischpryzen geregeld in Pacific mislukt Jeisk ingenomen de Waffen-S.S. Keuring voor In September rundvet verkrijgbaar Tot op 40 pCt. verlaagd De Britsch-Amerikaansche samenwerking Extra bericht „Tweede front” ADRESSEN, TOT WELKE HET PUBLIEK ZICH KAN WENDEN Snel en gunstig verloop Distributie van aardewerk En het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen Tevoren bon 44 bij den slager 'mieteren De beteekenis van Maikop en Krasnodar Dr. Göbbels in Rijnland Wederzijdsche luchtaanvallen Amerikaansche troepen geland Burgemeestersbenoemingen Engelsche troepdl in actie HAAGSCHE Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr 0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl. de Weermacht van Dinsdag Voor schildering werden 9 4 In den Haagschen Dierentuin Is een zebra geboren. (Polygoor^Meycr) Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: belangrijke industriecentrum, en Maikop, dat temidden van het op twee na belang- Oostelijke its vermag en door in over Het den 1 i Overal ongeregeldheden provincies lige betee- Dat de zeevischprjjzen in dezen nu de zeevisscherij zooveel risico „„11„IJ.. beurs zich kan verborlooven, zei weinig COURANT. Binnenkort op de servieskaart Het is niet de bedoeling voor het ver krijgen van serviesgoed opnieuw reserve- bonnen van de levensmiddelenkaart be schikbaar te stellen. De kort geleden uit gereikte servieskaart zal over eenigen tijd in,gebruik worden genomen. Hierover zullen t. z. t. nadere mededeelingen wor den gedaan. het oorlogsfront heeft de de de Wacht in de duinen. Dreigend is het geschut naar zee gericht, (Hoffmann-P,K. Engelmeyer) tijd, met zich meebrengt, hooger zijn dan menige Bij het Nederlandsche Vrijwilligerslegioen in het Oosten. „Halt hier Marschall 11”. De verbinding is er. Radiotelegra- fisten in het ontoegankelijke moeras gebied van den Wolchof. (SJS.-P.K. Wenniger Mulder-Potygoon) v. 9.14 aar nam. tot 6.17 aar v.m. S I Maan: 11 Aug- °P 5.30 u. v.m., onder 8.49 u. n.m.; 12 Aug. op 6.34 u. v.m., onder 9.20 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding i no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. v. Geelkerken. V.l.n.r.: Rijkscommis- saris Dr. Seyss-Inquart. de leider der N.S.B. Ir. A. A. Mussert, Mevr, van Eek, landelijke leidster van den Jeugdstorm. (Stapf-Borrius) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 rnnd. met „Kikerüd", „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ,3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c „Lever geen veldslag om in de tram te komen. Ieder op z’n beurt gaat veel sneller enveel prettiger.” (Polygoon-Seym) S.P.T. meldt uit Londen De bevelheb ber van de Amerikaansche luchtstrijd krachten in Engeland heeft gisteren aan- gekondigd, dat de Amerikaansche lucht macht in de naaste toekomst aan gecom bineerde aanvallen op Duitschland zal deelnemen. Plannen daartoe, zoo zeide hij, zijn reeds uitgewerkt. dige militaire operaties in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan wordt nog vernomen, dat zij deel uitmaken van den strijd tot het openhouden van de belang rijke verbindingslijnen der Geallieerden meldt S.P.T. Een verbreken van deze lijnen zou voor het lot van Australië van beslissend belang kunnen zijn. Admiraal Nimitz heeft in een rede gezegd, dat de oorlog in dit gedeelte van de wereld thans in een kritiek stadium is getreden. De Geallieerden hebben een groote' en bloe dige opdracht te vervullen, die veel offers zal eischen. t Uit het hoofdkwartier van den Führer, 11 Augustus. Het Opperbevel maakt bekend De laatste 3 dagen hebben den Duitschen onderzeebooten op den Atlantischen Oceaan opnieuw groote successen ge bracht Een voor Engeland bestemd con- vooi, dat door torpedojagers, bewakings- vaartuigen en vliegtuigen krachtig be schermd werd, heeft door de steeds her haalde aanvallen overdag en des nachts van onze duikbooten, ondanks het feit, dat de actie veelvuldig door het slechte zicht werd belemmerd, zware verliezen geleden. Zes schepen met een gezamenlijken in houd van 41.000 brt. alsmede een torpe dojager werden tot zinken gebracht en 7 andere schepen getorpedeerd. Men moet aannemen, dat een groot deel van deze schepen verloren is gegaan. Hierbij hebben jeugdige duikbootbemanningen hun eerste proef van bekwaamheid afge legd. Voorts verloor de vijand voor de Amerikaansche en voor de West-Afri- kaansche kust 7 schepen met een ge zamenlijken inhoud van 45.231 brt. Drie andere schepen en een torpedojager wer den door torpedotreffers beschadigd. Een deel van deze schepen bevond zich, met oorlogsmateriaal geladen, op reis van Amerika naar Egypte. Daarmede heeft de vijand de laatste 3 dagen 13 schepen met een gezamenlijken inhoud van 86.231 brt. en een torpedo jager verloren, terwijl 10 schepen met een gezamenlijken inhoud van ruim 48.000 brt. en nog een torpedojager be schadigd werden. rijkste petroleumgebied van de Sovjet unie is gelegen, zijn veroverd en twee be langrijke grondstoffengebieden zijn hier mede voor de bolsjewieken.verloren gegaan. Het schijnt, dat de verovering van het petroleumgebied van Maikop met zulk een groote snelheid in zijn werk is gegaan, dat de bolsjewieken hier geen gelegenheid hebben gehad verwoestingen aan te Helf ten, althans heeft jnen hier geen berich ten daaromtrent ontvangen. Dat betee- kent, dat den Duitschen troepen een be langrijk petroleumgebied in handen is ge vallen. hetgeen voor de voortzetting van den oorlog van de grootste beteekenis is. Geen tijd voor georgani- seerden tegenstand Wat opvalt is, dat de operaties in den Zuidelijken sector1 een ander beeld ver- toonen dan die welke men tot dusver in het Oosten heeft kunnen zien. Hier geen groote omsingelingsslagen, doch een voortdurend achternajagen van den vijand in een waarlijk bewonderenswaardig tem po. Blijkbaar wordt den tegenstander geen tijd gelaten, een eenigermate georganiseer- den tegenstand op te bouwen waartoe het terrein zich overigens ook niét schijnt te leenep. Hiermede houdt ook wellicht ver band het bevel van Stalin, niet verder terug te trekken, doch tot het uiterste tegenstand te bieden. Tot dusver is ech ter van eenige uitwerking van dit bevel niet veel gebleken. Met het bereiken van de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus worden de Duitsche en. verbonden troepen weder voor geheel andere eischen gesteld dan in het daarvoor gelegen vlakke terrein, dat zich uitstekend leende voor het op treden van pantserformaties. Dat echter het bergachtige terrein voor de Duitsche legers geen onoverkomelijke moeilijkhe den behoeft op te leveren, hebben de pres taties tijdens den oorlog op den Balkan bewezen. Sovjets overal in het nadeel In de groote bocht van den Don schij nen de operaties zich eveneens in het nadeel van de bolsjewieken te ontwikke len. In dezen sector is ten Westen van Kalatsj een deel hunner strijdkrachten in gesloten. Ten N.W. van Woronesj, in het gebied van Rsjew en meer naar het Noor den hebben al hun ontlastingspogingen geen noemenswaardig resultaat gehad. Deze voor de bolsjewieken zoo weinig rooskleurige situatie zal ongetwijfeld on derwerp van bespreking zijn op de con ferentie te Moskou, waar ook Churchill aanwezig schijnt te zijn. Te Berlijn wijst men er van toonaangevende zijde op. dat een bezoek van Churchill tot nu toe steeds een voorbode placht tè zijn van een voor de geallieerden ongunstige gebeurtenis. Kort voor de ineenstorting van Frankrijk heeft de Engelsche premier dit land nog bezocht, de val van Singapore werd on middellijk door een bezoek van Chur chill aan Roosévelt voorafgegaan en de laatste ontmoeting ChurchillRoosevelt werd door den val van Tobroek gevolgd. De komende tijd zal leeren. of deze pa rallel nog verder kan worden doorgetrok ken, zoo luidt de cothmentaar van gezag hebbende Berlijnsche kringen op de be sprekingen te Moskou. verwondering wekken. Ontoelaatbaar i is het evenwel, dat prijzen gevraagd wor den, welke de laatste weken in den zee- vischhandel schering en inslag waren: 4 voor een gestoomde makreel of 8 voor een kilo schol waren helaas geen zeldzaamheid. Van den anderen ka'nt is het, juist met het oog op de gevaren voor de zeevisscherij in oorlogstijd, ondoenlijk de prijzen van vóór den oorlog aan te houden, omdat die voor de visschers een groote onbillijkheid zouden beteekenen. Daarom is de noodzakelijke regeling van de zeevischprijzen zoodanig uitgevoerd, dat tusschen deze twee uitersten ’n mid denweg wordt bewandeld. De maximum prijzen voor zeevisch aan den afslag, ingaande 18 Augustus a.s., waarop de handelaren hun verkoopprijzen mogen berekenen, vindt men hedenavond onder de officieele mededeelingen in ons blad. Over het algemeen zijn deze prijzen aan gepast aan die van den herfst van het vorige jaar, toen deze, de omstandig heden in aanmerking genomen, zeer lóo- nend mochten worden genoemd. De prij zen, welke op Êet oogenblik worden ge vraagd, zijn aanzienlijk omlaag gebracht, in de meeste gevallen zelfs tot op 40 pCt. De afweer ten Zuiuwcston van nsjei. Bolsjewistische tanks wordt het 8.8 c.rn. luchtafweergeschut gebruikt, door de soldaten veelzeggend ..Bel Ami” genaamd (IJoffmann-P.K, Mallry). feletoon 1163UU (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje! 3, Tel. 119461 j Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Indien zich gevallen voordoen, waarin de groentenhandelaar zijn cliëntële dwingt tot aankoop van bepaalde groenten (zoo- genaamden koppelverkoop) of wanneer hij beweert geen groente te kunnen leveren, omdat hij zelf niets ontvangen heeft, dan wende men zich tot de „Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale", Laan Copes van Cattenburch 6? *pn Hang telefoon 55.74.80. Bij eventueele klachten over ue aura- appelenvoorziening wende men zich tot net „Bedrijfsschap voor aardappelen’ Wasse. naarscheweg 80, den Haag, Tel. 18.34.56, Klachten over prijzen Voor klachten, die verband houden met de prijsvoorschriften (dus ook bij vermeend achterhouden van groenten door den groentenhandelaar met het oog merk ze tegen een hoogeren prijs <|an vastgesteld is, te verkoopen) wende men zich tot den Prov. Comm. v. dL Prijsbe- heersching in Zuid-Holland, Riouwstraat 151, ’s-Gravenhage, tel, 554928. Al deze instanties zullen de bij haar binnenkomendeklachten, desgewenscht vertrouwelijk, behandelen. De aan de Oostkust van de Zee van Azof opereerende Roemeensche cava lerie heeft gisterochtend na korten strijd de havenstad Jeisk aan de Zee van Azof ingenomen. Met de havenstad Jeisk is tevens ook het schiereiland van denzelfden naam van bolsjewisten gezuiverd. De stad met haar 50.000 inwoners is van belang wegens haar graanhaven. Voorts zijn hier talrijke levensmiddelcnfabrieken en hout-, leer en wapenbedrijven geconcentreerd. De A.N.P^correspondent meldt uit Ber lijn: Met groote snelheid rukken de Duitsche troepen met die hunner bondgenooten in het Zuidelijke deel van het front steeds verder op en nlbi Zondagmiddag werden in net sportpark te Deventer door den Jeugdstorm de eerste landelijke athletiek-kampioenschappen gehouden, welke door den Rijkscommissaris en vele andere Duitsche en Nederland- S.S.-Ersatzkommando Nederland, -Haag, Stadhouderslaan 132 deelt mede, dat nieuwe keuringen voor de Waf fen-S.S. gehouden worden in den tijd van 17 tot 24 Aug. 1942 in de volgende plaat sen: 17.8.42 10.00 uur Rotterdam: Deutsches Haus; 16.00 uur Tilburg: Werkliedenver- eeniging, Tuinstraat 68; 18.8.42 10.00 uur: Den Bosch: Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 16.00 uur Eindhoven: Huis Maria, Kruisstraat; 19.8.42 10.00 uur Roermond; N.S.D.A.P., Swalmerstraat 61; 16.00 uur Arnhem: Weberstraat 16b; 20.8.42 10.00 u. ■Hengelo: Deutsches Haus; 16.00 uur Mep- pel: Hotel Westerbeek, Woldstraat; 21.8.42 10.00 uur Groningen: Concerthuis, Poele- straat; 14.00 uur Leeuwarden: Huize Schaaf, Breedstraat; 22.8.42 10.00 uur Am sterdam: School lepenweg 13; 16.00 uur Utrecht: Wehrmachtsheim, Mariaplaats; 23.8.42 10.00 uur Amersfoort: Pol. Durch- gangslager, Kapelweg; 24.8.42 10.00 uur den Haag: Café den Hout. Bezuidenhout- scheweg. Mannen zullen voor den duur van den oorlog 2 of 4 ja’ar dienst doen. Voor onder steuning van de achterblijvende gezinsle den, voor zoover het om kostwinners gaat, wordt gezorgd Bij het S.S.-Ersatz-kom- mando Nederland, Stadhouderslaan 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woon plaats naar de plaats van de keuring wor den aangevraagd. Biljetten voor de terug reis worden uitgereikt door het keurings bureau, onverschillig of de candidaat is aangenomen of niet Het, D.N B. meldtIn vele 1 en, in bijna alle steden van een:,., kenis in Indië is het tot ernstige onge regeldheden gekomen. In Bombay en ook in andere steden zijn bijna alle zaken ge sloten en in alle gebieden, waar onge regeldheden voorkomen heeft de Britsch Indische regeering den staat van belet afgekondigd, De regeering heeft intus- schen Gandhi gescheiden van zijn poli tieke vrienden Nehroe en Azad zijn van Poona naar andere plaatsen overgebracht en ook Gandhi zal waarschijnlijk naar elders vervoerd worden. De door het Congres voorbereide beweging van boy cot van Engelsche goederen is begonnen. Na de arrestatie van Congresleden is gisteren in enkele jutefabrieken in de Noordelijke voorsteden van Calcutta het werk neer gelegd Op de bonnen ,,44” van de Botegkaart en van de Vetkaart, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Dinsdag 1 September tot en met Zaterdag 12 Sep tember, zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvan gen. dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, in het tijdvak van Woensdag 12 tot en met Zaterdag 15 Augustus 1942 Zij, die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 44 niet bij hun Sager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op. gevestigd, dat v— het afleveren van het, ruhdvet ee-rt is< derv opmarsch te stuiten. Krasnodar, het toegestaan mei ingang van -!11'“ 1-J—*-s-- - 1 September 1942. Tusschen de Noordelijke uitloopers van den Kaukasus en de Koebanrivier ligt Jiet oliecentrum Maikop, dat thans in Duitsche handen is. Maikop heeft zich snel ontwik keld, sedert er olie werd gevonden en is thans na Bakoe en Grosny de belang rijkste olievindplaats in den Kaukasus. De jaarlijksche productie bedroeg in 1938 ruim 2.2 millioen ton en moet sedertdien minstens met de helft gestegen zijn. De hier gewonnen olie heeft een hoog ben- zinegehalte en werd in Armavir. Kras nodar en Toeapse geraffineerd. Maikop is door pijpleidingen met de Zwarte Zeehaven Toeapse en Krasnodar verbonden Bovendien heeft het een ver binding met de groote leiding van Ma- chatsj-Kala aan de Kaspische Zee via Grosny en Rostow naar het Donetzbekken Gedeeltelijk geschiedde het plietranspori ook met vierassige tankwagens over het Noord-Kaukasische spoorwegnet. De aanwezigheid van ertsen en olie in het Koebangebied gaf na de revolutie den stoot tot een snelle industrieele ontwikke. 1 ling. Duizenden arbeiders uit andere stre ken trokken naar Worosjilofsk Armawir en ook naar Krasnodar, waar vele fa brieken o.m. voor landbouwmachines ge vestigd werden. Hoofdstad van de pro vincie Noord-Kaukasië werd echter Ros- tof, terwijl Krasnodar hoofdstad van het autonome gebied der Adige-Tsjerkessen werd Het aantal inwoners bedraagt meer dan 200.000. De stad ligt aan de belangrijke spooij/ijn van de Zwarte-Zeehaven Noworossisk naar Stalingrad en heeft verder verbin ding met Rostof en Grosny. Naar het olie centrum Maikop loopt een pijpleiding, daar In Krasnodar een gedeelte van de hier gewonnen olie garaffineerd werd. Minister Göbbels heeft van 7 tot 10 Augustus een bezoek gebracht aan de gouwen Keulen, Aken en Düsseldorf, waarbij hij door bezichtiging en contact? met de bevolking een overzicht kreeg van de gevolgen der Engfelsche terreuraanval- de gevolgen der Britsche terreuraanvallen. Op een bijeenkomst op een groot indus- triebedrijf in de nabijheid van Keulen, waar 15.000 arbeiders van verschillende Keulsche wapenfabrieken en een groot aantal gewonde soldaten bijeen waren, zei- de hij o.m.. dat de Führer en het ge- heele Duitsche volk met groote dankbaar heid de prestaties gedenken van de volks- genooten, die hun moeilijk oorlogswerk verrichten onder omstandigheden, waar aan anders slechts de soldaat- aan het front onderworpen is. De leiding van het Rijk, zoo zeide Göbbels, zal nooit verge ten. wat deze stad zoo dapper op zich heeft gfenomen. De minister sprek vervolgens over doel en methode van de Duitsche oorlogvoe ring. Deze oorlog, zoo zeide hij, is als geen andere in de Duitsche geschiedenis een totale oorlog, d.w.z. een oorlog om het volksche bestaan. Het is geen oorlog voor troon en altaar of alleen voor vage idealen. Het is ditmaal ’onze vurigste wensch. aan het einde van den strijd in het genot van onzen eeuwigen arbeid te komen. Daarom voeren wij een oorlog voor graan en brood, voor de materieele voor waarden voor de oplossing van sociale vraagstukken, woningbouw en wegen aanleg, volksauto en tractors, schouwbur gen en bioscooptheaters voor het volk tot in het kleinste dorp, een oorlog om de grondstoffen, rubber, petroleum, ijzer, kortom om een menschwaardig nationaal bestaan. Wij voeren dezen oorlog niet voor een bevoorrechte klasse maar voor de groote massa van ons vólk.’ In tegenstelling tot de Engelschen is het niet de bedoeling van de Duitsche leiding, successen van een dag te ver werven. Voor ons gaat het er om, overwin ningen van formaat te behalen en daar door den oorlog te winnen. Daarbij moet iedere versnippering van kracht voorko men worden. De bevolking van Keulen moet begrijpen, dat het zwaartepunt van den oorlog thans in het Oosten ligt en dat wij daarom in het Westen tot op zekere hoogte met het geweeer bij den voet moe ten staan. In het Oosten heeft de Duitsche Weer, macht opnieuw historische successen be haald. Als Chürchill thans verklaart, dat alle Duitsche militaire successen zonder belang zijn, omdat Engeland toch den'laat- sten slag zal winnen, is dat belachelijk. Te Washington en Londen beseft men wel. dat een landingspoging met een Duin, kerken van het grootste formaat zou ein- ’digen. De rede van minister GöWbels lokte een stormachtigen bijval yit. De volgende da gen bracht de minister een bezoek aan Neuss en Düsseldorf. en zijn vaderstad Rheydt, waarna hij naar Berlijn terug keerde. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag voor verkenning boven Groot-Brittannië gevlogen. In den nacht van 10 op 11 Augustus wierpen Duitsche vliegtuigen brisant- en brandbommen op de havenstad Colchester en op Hastings en keerden zonder verliezert op hun bases terug. De vijand vloog gisteren naar de kust van de bezette gebieden, doch als gevolg van de sterke kustverdediging ontstonden er nergens aanvallen op militaire of an dere voor de oorlogvoering belangrijke doelen. De Britsche vliegtuigen moesten alle vóór het bereiken van de kust terug- keeren. Tweede front in den Pacific De ,,Baseler Nachrichten” meldt uit Londen, dat de Amerikaansche militaire deskundige Elliott de Amerikaansche ac tie tegen de Salomons Eilanden beschouwt «Is een Amerikaansch tweede front in den Pacific. Japan moet naar het ge noemde gebied groote aantallen vlieg tuigen sturen, op het moment, dat deze tegen Siberië zouden kunnen worden ge bruikt. S.P.T. meldt uit WashingtonIn een bericht aan het ministerie van Oorlog, heeft admiraal King de lan ding van Amerikaansche troepen op de Salomons Eilanden bekend ge maakt. Groote Amerikaansche troe- penafdeelingen zijn ten Westen van Toelagi aan land gezet en stuiten op sterken Japanschen tegenstand. De militaire operaties in de buurt van Toelagi zijn sedert 3 dagen aan den gang. Volgens de eerste berichten was de Japansche reactie snel en on onderbroken. Strijdkrachten van ge neraal Mac Arthur nemen aan de operaties deel. Landingstroepen vernietigd De Japansche strijdkrachten, behoorende tot de bezetting van het eiland Toelagi, hebben in hevige gevechten de gelande vijandelijke troepen voor het grootste deel vernietigd, meldt het D.N.B. De Ameri. kaansche transportschepen werden tot lin ken gebracht. Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: W. Pot, fabrikant te Sneek, tot burge meester van Muntendam; H. Sieling, koopman te Groningen, tot burgemeester van Usquert; J. E. Oterdoom, magazijn meester te Winschoten, tot burgemeester van Finsterwolde, en B. H. G. Pisters, gemeente-ambtenaar te Valkenburg, tot burgemeester van Elsloo. PRIJS OER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m«M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. 0.51 p. ny.M. Bewijsn. 5 ot., fr. p, p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. ‘0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 c meer Naar Mackay radio uit Bombay meldt, maken de Engelschen thans ook gebruik van geregelde troepen om de ongeregeldheden, vooral in de stad Bombay, te onderdrukken. In Bombay alleen hebben de Werklieden van 18 katoenfabrieken het werk neergelegd. Op alle markten van Bombay ligt de handel stil. In het groote textielcentrum Ahmedabad zou een groote staking zijn uitge broken. de Londensche radio heeft Al- lington Kennard van de onlusten in Indië de volgende schildering gegevenDe stemming is uiterst gespannen. Er zijn troepen gelegerd in de hoofdbureaux van' politie en in verschillende - deelen van Bombay hebben zij de bewaking op zich genomen. Bèhalve de reeds gemelde bot singen met de politie is er bij het spoor wegstation Dahbar een nieuw incident ontstaan. Een groote menschenmenigte heeft gepoogd een locaaltrein tegen te houden en met steenen gegooid naar de optredende politie-beambten. Dezpn open den toen het vuur op de menigte. 45 Po litie-beambten werden gevjpnd 2 hunner zijn overleden. Over het aantal dooden en gewonden onder de Indiërs gaf Ken nard geen nauwkeurige gegevens. 150 Personen zijn in hechtenis genomen. Radio Delhi meldt, dat politietroepen te Bombay het vuur geopend hebben op de grootste massabetooging, die aldaar tot dusver gehouden is. Verscheidene men- schen zijn gedood, en 159 gewond, onder wie 27 politie-beambten. Naar (S.P.T.) meldt patrouilleert ge motoriseerde politie onafgebroken door de straten van Bombay. Demonstranten hebben op verscheidene kruispunten tramwagens en autobussen omvergewor- pen om het verkeer te stremmen. Groep jes studenten houden fietsers aan, dwin gen hen af te stappen en snijden hun banden door. Het telegraaf, en telefoon verkeer met de provincie is onderbroken Ook uit Poona en Lucknow worden on geregeldheden gemeld. De mededeeling die Maandag van be voegde zijde werd gedaan, dat Gandhi besloten zou zijn in hongerstaking te gaan zelfs al zou zijn dood daarmede ge moeid zijn, heeft bij zijn aanhangers groote onrust verwekt De sensationeele nederlaag, welke de Japansche marine heeft toege bracht aan een Engelsch-Amerikaan- sche vloot in den jongsten zeeslag bij de Salomons Eilanden, waarbij de Geallieerden minstens ,28 oorlogs schepen hebben verloren, heeft de eerste poging der Geallieerden tot vorming van een z.g. tweede front tegen de Asmogendheden op drasti sche wijze ongedaan gemaakt, aldus verklaart de bekende Japansche vlootcommentator Masanori Ito heden in een artikel in de „Asahi”. De vernietiging van het machtige Engelsch-Amerikaansche convooi in den slag bij de Salomons Eilanden, zoo zegt Ito verder, heeft een doodelijken slag toegebracht aan de pogingen der Geal- lieerden, om een groot contingent troepen I te- vervoeren en de gevoelige verliezen, welke zij bij deze eerste poging hebben geleden, zullen niet nalaten een ernstigen terugslag te hebben op soortgelijke ope-^ raties, welke Engeland en de Vercenigde Staten in de toekomst zouden wagen te ondernemen, hetzij in Europa of in den Stillen Oceaan. De psychologische uit werking van het falen van de eerste Amerikaansche poging, om troepen aan land te zetten tegen het front van de As, kan men zich gpmakkelijk voorstellen. Japan heeft een overheerschende vloot- positie verworven aan x van den Stillen Oceaan i Australië practisch omsingeld bezetting van de eilandgroepen Alfoerenzee en zijn controle i Salomons Eilanden. De Engelsch-Ameri kaansche operatie bij deze eilanden kan beschouwd worden als een laatste wan hopige poging, vooral van de zijde der Vereenigde Staten, welker vlootmacht was samengesteld uit meer dan 10 krui sers en 7 torpedojagers, de grootste vlootmacht ooit door de Geallieerden geconcentreerd voor een enkele vloot- operatie. Uit een mededeeling van admiraal King, chef der vlootoperaties, over den zeeslag bij de Salomons Eilanden, blijkt dat de Amerikaansche vloot er naar streeft, de Japanners uit het gebied van Toelagi te verdrijven. „De vijand”, aldus King, ,Js snel en energiek tot den tegen aanval overgegaan, Hevige gevechten zijn nog gaande.” De berichten zijn nog onvolledig, meldt de Britsche berichten dienst, doch het schijnt, dat aan Ame rikaansche zijde minstens een kruiser is gezonken en 2 kruisers, 2 torpedojagers en een transportschip zijn beschadigd. Aanzienlijke verliezen moeten worden verwacht Geallieerde bommenwerpers hebben de Japansche steunpunten Rabaul. Casmatra. New Britain, Salamaua en Kokoda op Nieuw-Guinea aangevallen. Over het strategische doel van de hui- Üm “de eersteeIadndelijke aSletre^kSio^nsc£p^r d°°r sche autoriteiten werden bijgewoond. Tijdens de toespraak van den heer ^**^2*1

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1