1 II |i fe s r1942. Woensdag 12 Augustus. No. '18256. De Indische onlusten Bekendmaking van De Japansche bezetting Nederlandsch-Indië DE FRAUDE MET GESTOLEN SUIKERTOEWIJZINGEN VERDUISTEREN te 1 VERNIETIGENDE VELDSLAG TEN WESTEN VAN KALATSJ i Extra bericht KALAT'S SOLODN1KA MOROSOWSKAJA 0 50km 10 POTEMKIN (4253) Tuchthuis- en gevangenisstraffen geëischt Lava! I SHOETOWO SJISTJAKOWKA GOLOEBINSKAJA SEDERT DE VOORJAARSCAMPAGNE MEER DAR 1 MILLIOEN GEVANGENEN kaart van Pelt LABAT5JH NISHNE F’ 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 Extra bericht ENGELSCH VLIEGKAMPSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT Voor de beroep, tucht- Haag, 1st, tucht- 's Het requisitoir Wenken voor zeepbesparing Distributie van wollen goederen rSERAPT ^.Wolga STALINGRAD ^>A?V~<»LENINSK TQlI rStZAREF Nederlanden Toestand verergerd Bij terugkeer van krijgsgevangenen aaviaaaaBBBaeaaiaMaaiaaaaaaaraaaaai de hoofdstad van olan zijn. Z**n<RIWOMOES- GINSKAJA wersjineX. TSJIRSKAJAa/ Wederzijdsche nachtelijke luchtaanvallen De Berlijnsche luchtbescherming Alleen in bijzondere gevallen Washington over den slag bij de Salomonseilanden Rede van 31 Dooden te Bombay Voorloopig geen beperking van de Indische cultures •F5® I COURANT op den beganen grond x In van steeds her- W-A verduistering thans aan de macht, De dagen korten weer! Denkt om de Polygoon- André) Het aanvullen van den vqprraad brandstoffen In Warder (N.H.) Bagger uit de slooten vormt een goed bruikbare harde turf. (Polygoon-van Bilsen) Ving van Tsjang Kai Sjek regeering haar interventie boden ter belegging van Indische conflict. In de groote bocht van den Don is een sterk bolsjewistisch leger ten Westen van Kalatsj ingesloten. De Duitsche vereenigde troepen zijn nu Stalingrad op ongeveer 75 k.m. genaderddeze opereeren langs den spoorweg KalatsjStalin grad en via Shoetowo naar Stalingrad. 4 4 4 t den aanslag verhinderen. 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 w’ onder doch HAAGSCHE TTT Herdenkingsfeest in Boekarest. Koning Michael en Maarschalk Antonescu bij de plechtigheid. t Atlantic-Holland) PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 21 m.M. <10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel, f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. 10.38 Pers. gevr. ƒ0,48 Adv. „Br bur. v. d, bl.” 10 c meer ■.I 1 11 —fff Chineesche bemiddeling aangeboden Op de persconferentie te Tsjoenking werd gisteren meegedeeld, dat de regee- de Britsche heeft aange- het putsch Luchtwacht aan de Noordzeekust. Een van de vele wachttorens tegen luchtaanvallen langs de Noordzee- en Atlantische kust, waar een tweede Westwal is ontstaan, (Weltbild^Polygoon-P.K. Seuffert) Twee middelen, die pnze grootouder# reeds hebben geprobeerd en met succes toepasten zonder het waschgoed aan te tasten, volgen hier. 1. Wasschen met klimopblaren: 125 gr. klimopblaren worden vijf minuten gekookt in twee liter water. Men voegt hieraan zes liter water toe en gebruikt dit waschmid- del koud, voor wollen goederen even lauw. Het is bijzonder geschikt voor don kere wollen en züjden goederen. 2. Kastanjeloog: Zes kastanjes raspen o# in kleine stukjes snijden (als de loog voor lichte stoffen wordt gebruikt, de kastanjes van te voren pellen), vier liter zacht wa ter (liefst regenwater) er over gieten en vier uur toegedekt laten staan. Dan de oplossing door een zeef of doek zeven en verwarmen. Zij schuimt en reinigt als goed zeepwater en is bijzonder geschikt voor het wasschen van onze kousen, blou- ses en andere fijne wasch. Ook bruikbaar voor de reiniging van vloeren en keuken- meubelen. -J. ■schot langs chemischen weg ijke productief te maken. Ja- beslag genomen buiten! andschen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 12 Augustus. Het Oppea. bevel van de Weermacht maakt bekend: Troepen van het leger onder bevel van den generaal der pantsertroepen, Paulus, voortreffelijk ondersteund door de luchtdoelartillerie en de vliegende artillerie onder bevel van den Generaloberst Freiherr von Richthofen, hebben in de groote bocht van den Don ten Westen van Kalatsj de massa van het 62e Sovjet-leger en sterke deelen van het eenste pantserleger vernietigd. In dezen vernietigenden veldslag werden tot dusver 57.000 gevangenen gemaakt* meer dan 1000 pantserwagens’en 750 kanonnen van allerlei aard vernietigd of buit gemaakt. De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. Bij deze gevechten hebben zich ook Kroatische troepen onderscheiden. Sinds het begin der voorjaa^campagne van den slag op het schiereiland Kertsj tot aan den afloop van den slag in de groote bocht van den Don hebben de Duitsche en verbonden troepen aan het Oostelijke front 1.044.741 gevangenen gemaakt, 6271 pantserwagens en 10.131 kanonnen van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd. In denzelfden tijd werden 4960 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten, 664 Vliegtuigen door luchtdoelartillerie neergeschoten en 432 vliegtuigen op den beganen grond vernield. ook moeilijkheden, niettemin ben ik steeds vol vertrouwen. De slagvelden zijn uitgebreider géwor den. Bij den oorlog in het Oosten staat de geheele Europeesche beschaving op het spel. In den reusachtigen zegevierenden strijd stelt het Duitsche Rijk al zijn man nen op. De tijd, waarin vrijlatingen van krijgsgevangenen op groote schaal konden geschieden, is voorbij. De vrijgelaten krijgsgevangenen De teruggekeerde Fransche krijgsgevan genen worden voorloopig ondergebracht in een Duitsch kamp te Compiègne, van waar hun vrijlating zal geschieden. Uit dit kamp zullen zij naar een in de buurt gelegen Fransch kamp worden overge bracht en aap de zorgen worden toever trouwd van het Fransche Roode Kruis. Alvorens de krijgsgevangenen in hun ge zinnen terugkeeren, zal op het station van Parijs nog een plechtige ontvangst plaats hebben. Spreker wees er op dat «velen van hen nog nooit gestraft zijn geweest en ten tweede, dat suiker niet een onontbeerlijke levensbehoefte is, ten derde, dat velen van zijn-cliënten door de liquidatie van hun zaken gedwongen zijn geworden zich in den zwarte» handel te begeven. Nadat alle verdachten nog eenmaal het woord hadden verkregen, werd er gepau zeerd. waarna hedenmiddag de uitspraak, zal volgen. het Utrechtsche proces heeft de Staatsanwalt vanmorgen in zijn requisi toir uitvoerig gewezen op het ernstige karakter van dit Kriegswirtschaftver- brechen, dat aan deze,zaak ten grondslag ligt en ernstig moet worden gestraft. Hij zag Monnier, ambtenaar bii de P.T.T., den Haag, als hoofdverdachte en vroeg voor hem 4 jaar tuchthuisstraf anderen J, Boortman, zonder den Haag. 3 jaar en 6 maanden huisstraf, L. Hoed bakker, den 3 jaar tuchthuisstraf, P. L. Geerts, art! den Haag. 1 jaar en 3 maanden huisstraf, C. J. Timmerman, groentehan delaar, den Haag, 1 jaar en 3 maanden tuchthuisstraf M. J. C. Hulsing, koop man. den Haag, 6 maanden gevangenis straf, J. J. Daems. schilder, de; Haag 4 maanden gevangenisstraf N Italiaan- der, chauffeur, den Haag, 6 maanden ge vangenisstraf, P. J. Brakus caféhouder, den Haag. 1 jaar tuchthuisstraf. J. Noordam kruidenier, den Haag, 9 maan den gevangenisstraf, J. M. Janseh, grondwerker, den Haag. 9 maanden ge vangenisstraf. E. Hamme, bakker, den Haag, 2 jaar tuchthuisstraf S. Hakker, kruidenier, den Haag. 1 jaar en 9 maan den tuchthuisstraf, H. Hamme, caféhou der. den Haag. 1 jaar en 6 maanden Zoo even werd ons door het S.S.- Aanvullingskommando, Nederland, het volgende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sovjet-Rusland heeft een S.S.-divi sie, waarbij het S.S.-regiment „Westland” ingedeeld is, een zeer aanzienlijk aandeel. Tengevolge van den aanhoudenden achtervolgings- strijd kunnen nog geen bijzonder heden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn, zullen, in het bijzon- Regiment „Westland” in welk ver- J tuchthuisstraf, J. Theeboom kleermaker, Amsterdam, 1 jpar en 3 maanden tucht huisstraf, S. Bri lieslij per, groenteboer, Amsterdam. 1 jaar tuchthuisstraf, J. Brilleslijper, groentehandelaar 1 jaar ge vangenisstraf, M. Nebig, groenteboer, Amsterdam, 9 maanden gevangenisstraf, A. Hefgman, huisknecht. Amsterdam 9 maanden gevangenisstraf, J. Turfrijer, metaalbewerker, Amsterdam, 9 maanden gevangenisstraf, D. van Rijn, ijsfabrikant Hilverslim. 6 maanden gevangenisstraf, allen met af|rek van voorarrest. Hij ver zocht onmiddellijk gevangenneming van allen, die nog niet gedetineerd zijn. Pleidooien Mr. Schim van der Loeff, verdediger van Monnier, vroeg voor den hoofdver dachte. omdat hij een zwak gestel heeft en een overeenkomstig zwak karakter, een mildere straf, daar het hem niet is te doen geweest om ongure practijken in den zwarten handel, doch omdat hij slechts uit geldnood heeft gehandeld. Mr. Bekker verdedigde Timmerman, en vroeg voor hem uiterste clementie. Mr. Verloop pleitte voor Geerts en wees er op, dat deze man de draagwijdte Jan zijn daad niet heeft overzien. Nadat rnr. Barents voor Brakus, Hul sing, Daems en Jansen had gepleit, ver dedigde mr. van Embden de elf aanwezige joden. t 4 4 t t t 4 t t t 4 4 der over de successen Van het S.S.- Regiment „Westland”, in welk ver- J band hoofdzakelijk' Nederlandsche vrijwilligers strijden, details volgen f Met trots en vreugde verneemt het Nederlandsche volk dit bericht J over de heldendaden van zijn Ne- J derlandsche zonen. Het toont ons, 4 dat de oude Nederlandsche deugden J weer pntwaakt zijn en tot welke J groote daden de Nederlander na een voortreffelijke vorming en onder 4 goede leiding in s|aat is. De daden J van onze vrijwilligers zullen er toe J bijdragen, ons volk een eervolle 4 plaats onder de Germaansche vol- 4 keren in het nieuwe Europa te ver- zekeren. t 4 Naar de Britsche berichtendienst uit New-Delhi meldt, wordt.in een aldaar uit gegeven officieel communique gezegd, dat de toestand een keer ten kwade genomen heeft. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van eën bijeenkomst van fabrieksarbeiders. De ongeregeldheden, die na deze vergadering ontstonden, hadden geleid tot verscheidene brandstichtingen. Er zijn zware militaire versterkingen in de stad aangekomen. Tal van fabrieksarbeiders en studenten zijn gearresteerd. Ook uit andere plaataen ko men berichten over ernstige botsingen tusschen betoogers en de politie, waarbij slachtoffers zijn gevallen. Ter gelegenheid van den terugkeer der eerste groep Fransche krijgsgevangenen uit Duitschland, heeft de regeeringschef Laval te Cpmpiègne verklaard, dat de Führer voor 150.000 speciale arbeiders, die Duitschland uit Frankrijk verwacht den geleidelijken terugkeer van 50.000 Fran sche krijgsgevangenen heeft beloofd. Laval begroette uit naam van Frank rijk de eerste terugkeerende krijgsge vangenen en betuigde zijn dank aan de naar Duitschland gaande -arbeiders die de vrijlating der krijgsgevangenen heb ben mogelijk gemaakt. In Duitschland bevinden zich, zeide spr., nog 1.2-millioen Fransche krijgsgevange nen. Frankrijk verbeidt hen met een van zelfsprekend ongeduld. Na den wapenstil stand bevonden er zich bijna 2 millioen krijgsgevangenen in de Duitsche gevan genkampen. Verscheidene honderdduizen den zijn reeds in vrijheid gesteld. Een po litiek van overleg,.zooals die van Montoire heeft, hun terugkeer kunnen bespoedigen. Deze politiek is echter te voortvarend ge- w&st om begrepen te worden en spontaan doflj allen te worden aangenomen. Rijks- kanselier Hitler heeft door éen grootsch gebaar aan Frankrijk, juist omdat het Frankrijk is, getuigenis gegeven van zijn achting en zijn vertrouwen. Dat is het ♦verleden. Om te probeeren deze politiek tp hervatten, ben ik, zqo vervolgde Laval, thans aan de macht, en al ontmoet ik S v. 9.13 aar nam. tot 6.18 aar o.m. Maan: 12 Aug. op 6.34 u. v.m., onder 9.20 u. n.m.; 13 Aug. op 7.40 u. v.m., onder 9,46 u. n.m. s Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 I ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Oen Haag) No. 115995. oproep, OI ae JWlgeiscnen Een aangename verfrisschmgtf— ondervindt dit rossinant. De Duitsche soldaat weet steeds raadde brandslang van den schouwburg dient voor het af spuiten van zijn viervoeter. Transat lantic-Recla- P.K. Brunnengraber) Verscheidene daders werden, na dat zij verzet overweldigd en gearresteerd. Zij zullen terechtstaan. Het in het bezit van de daders gevonden en in materiaal is oorsprong. Mocht, ondanks de haalde waarschuwing tegen begun stiging van den vijand, blijken, dat de bevolking hieraan haar mede werking verleend heeft, dan zullen als vergelding de uit het betrokken gebied genomen gijzelaars voor de daad moeten boeten. Na het verrichten van ondoeltreffende storingsvluchten boven Noord- en West- Duitsch kustgebied hebben, naar het D. N.B. meldt, Bfitsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht een Westduitsche, stad met brisant- en brandbommen be stookt. Berichten over aangerichte schade zijn in bijzonderheden nog niet beschik baar. Zes der aanvallende bommenwerpers werden neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen richtten in denzelfden nacht aanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke militaire inrich tingen in Zuid- en Midden-Engeland. - - De president van politie van Berlijn heeft naar S.P.T. meldt, een verorde ning gepubliceerd, volgens welke thans alle in Berlijn woonachtige of verblijf houdende Duitsche burgers voor den luchtbeschermingsdienst zijn gerequi- reerd. Hierdoor is thans iedere Berlijner. hetzij man of vrouw, jong of oud, ver plicht bij een luchtaanval het zijne of hare er toe bij te dragen, om het gevaar zooveel mogelijk te keeren. In een specialen oproep in de Berljjn- sche bladen van heden wijst de president van politie er op. dat deze oproep geen reden behoeft te zijn tot ongerustheid, doch meer als een bewijs kan worden beschouwd, hoe van overheidswege alles in het werk Xvordt gesteld om zoo goed mogelijk op een luchtaanval voorbereid te zijn. De toekomst, zal leeren, aldus de oproep, of de Engelschen een aanval op Voor de distributie staan nog enkele wollen goederen ter beschikking, die uit sluitend in heel bijzondere gevallen ver-, krijgbaar worden gesteld. Naar het Rijks. bureau Distex te ’s-Gravenhage mede deelt, dienen zij, die hiervoor in aanmer king komen, niet alleen aan de hier genoemde voorwaarden te voldoem, ook over een bijzondere vergunning van den plaatselijken distributiediens^ te be schikken. Wollen dekens (50 pCt. of meer na- tuurwol); 1 eenspersoons of 1 tweeper soons wollen deken wórdt verkrijgbaar ge. steld: a. voor personen, die in het*hu- welijk treden en een jaarlijksch inkomen hebben van /3500 of minder; b. voor ge zinnen. die op of na 27 December 1941 door oorlogsgeweld zijn getroffen, op ver toon van een verklaring van den Lucht beschermingsdienst. De overige dekens moeten op V V.W.-punten worden aange schaft in de kwaliteit van minder dan 50 pCt. wol. Wollen handbreigarens (50 pCt. of meer natuurwol); een halve kilo wollen hand breigarens wordt verkrijgbaar gesteld: a. voor moeders, wier kind op of na 1 Maart 1942 is geboren; b. voor aanstaande moe ders, tegen overlegging van een verkla ring van een geneeskundige of vroed vrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats hebben. Wollen manshemden, -borstrokken, -onderbroeken, knie warmers of lijfgor dels (50 pCt. of meer natuurwol). Deze artikelen worden verkrijgbaar gesteld voor mannen van 15 jaar en ouder op vertoon van een attest, geteekend door een arts, waaruit blijkt, dat in verband met den gezondheidstoestand van den patient het dragen van deze kleédingstukken noodza kelijk is. Wollen truien en pullovers met mouwen (50 pCt. of meer natuurwol). Voor vis- schers, die er hun beroep van maken op de Noordzee te visschen, wordt verkrijgbaar gesteld 1 trui of 1 pullover met langemou- weu. Slipover (zonder mouwen), handschoe nen wanten, ijs- en bivakmutsen, shawls en polsmoffen (50 pCt. of meer natuur wol). Voor deze artikelen komen alleen in aanmerking personen, die een desbe treffend bewijs van den Nederlandschen Volksdienst kunnen overleggen. Voor al deze wollen goederen is dit wordt met nadruk vermeld een bijzon dere vergunning van den plaatselijken diAributiedienst vereischt. Met de verkregen bijzondere vergunning kunnen de houders zich wenden tot alle bij het Rijksbureau „Distex” ingeschre ven textielhandelaren, die de betreffende artikelen steeds hebben verkocht en die alle inlichtingen, prijzen en punten kun nen verstrekken. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modehl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 1# c. -- - Onder de historische gebouwen welke in Amersfoort gerestaureerd zullen wor den, behoort „Mariënweerd”. eigendom van het kerkbestuur St. Franciscus Xaveriushet gebouw is sedert lang pen sion voor de zusters van de Congregatie wan St. Joseph. £Polyaoon-Zcylcmuker), In een extrabericht van den Britschen berichtendienst uit Washington wordt ge zegd, dat de slag bij de Salomonseilanden voortduurt. Reuter meldt uit Bombay, dat sinds het begin van de onlusten tot gistermiddag het aantal gedoode Indiërs 31 bedraagt. Meer dan 200 personen zijn gewond en meer dan 500 gearresteerd. Gisteravond zijn er „eenige ongeregeldheden” te Ah- medabad, Agra en verschillende andere plaatsen ontstaan. De Britsche berichtendienst noemt den toestand te New Delhi slecht. Openbare gebouwen zijn beschadigd en het gemeen tehuis is door de opgewondem Indiërs prac tised volkomen verwoest. Er zijn verschei dene branden gesticht. Vele leeraren en studenten zijn gearresteerd. De politie heeft verscheidene malen op de betoogers geschoten. Te New-Delhi zijn militaire versterkingen aangekomen, die door de straten patrouilleeren. Gisteren zijn in de gebieden der onge regeldheden wederom groote betoogingen der Indische bevolking gehouden. Volgens de „Daily Mail” kan de politie onmogelijk optreden tegen lederen afzon- lijken betoogersstoet, het zijn er tallooze. In sommige stadswijken te Bombay be- heerschen de demonstranten den toestand en de politie heeft deze wijken daarop afgezet. Ook in Allahabad, Poena, Calcutta, Pat na en Madras heeft de politie verschei dene malen op betoogende Indiërs ge vuurd, waarbij dooden vielen. De regeering heeft intusschen den staat van beleg uitgebreid tot verdere gebieden in Indië. De groote aluminiumfabrieken in Calcutta hebben thans, evenals de tex tielfabrieken, het werk stopgezet. Met bij zondere meedoogenloosheid treedt de Brit sche politie op tegen Indische studenten. Volgens United Press heeft het Britsche luchtwapen de politie steun verleend en de ongewapende betoogende Indiërs ge bombardeerd met traangasbommen. Voorts meldt ..Nya Dagligt Allehanda” uit Londen, dat de Britsche politie in In dië met het vuurwapen optreedt tegen kinderen. Tooneelen van dezen aard, die in Bombay zijn voor gekomen, kunnen ook gemeld worden uit New-Delhi, Calcutta en Lucknow. ■1 -4 4 4 De Bevelhebber der Weermacht in 4 Nederland, de Generaal der vlie- gers Fr. Christiansen, deelt mede: J In één der laatste nachten hebben 4 misdadige elementen getracht een 4 sabotage-aanslag op een zendinstal. latie in Nederland te plegen. De J getroffen veiligheidsmaatregelen en 4 het ingrijpen van het bewakende personeel konden de uitvoering van J laders werden, na* 4 gepleegd hadden, - 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 11 Augustus. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Een Duitsche duikboot heeft vanmiddag in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee het Engelsche vliegkampschip „Eagle”, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd convooi, met 4 torpedotreffers tot zinken gebracht. De „Eagle” had een waterverplaatsing van 22.600 ton. De bewapening bestond uit 9 stukken van 15.2 c.m., 4 stukken luchtafweergeschut van 10.2 c.m., 4 van 4.7 c.m., 8 van 4 c.m., en 13 luchtafweermitrailleurs(. Volgens Britsche opgave had het schip in vredestijd 21 vliegtuigen aan boord. Het was oorspronkelijk op stapel gezet als het slagschip „Almirante Chochrano” voor Chili. In 1917 werd het door Engeland overgenomen en als vliegkampschip afgebouwd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B., dat de Britsche vloot met de „Eagle” thans de helft van haar vliegkampschepen en vliegtuigmoederschepen heeft verloren. Tot dusverre zijn tot zinken gebracht de vliegkampschepen, „Couragious” (19 Sept. 1939), „Glorious” (9 Juni ’40). „Ark Royal” (15 Nov. ’41), „Hermes” (9 April ’42) en „Eagle” (11 Aug ’42), Voorts is op 23 December 41 hët vljegtuigmoederschip „Unicom” tot zinken gebracht zoodat de Britsche vloot van haar 9 vliegkampschepen en 3 moederschepen er 6 verloren heeft. Het verlies van vliegkampschepen is bij den modernen zee-oorlog een zware slag. De ondergang van de Britsche slagschepen „Prince of Wales” en „Repulse” heeft bewezen dat Zware schepen in zeer sterke mate aan vijandelijke aanvallen blootstaan, wanneer’ zij niet voldoende door vliegtuigen beschermd worden. Aan een V.P.B.-correspondent uit Ber lijn d.d. 12 dezer ontleenen wij: Uit verschillende uitlatingen van mili taire’en civiele Japansche autoriteiten kan worden afgeleid, dat men het Indische productie-apparaat zoo snel mogelijk tracht te herstellen. De rubbercultures op Sumatra worden thans in ongewijzigden vorm en omvang voortgezet. Daar de be staande productie de Japansche behoeften ver te boven gaat, worden plannen gemaakt om het overshot langs chemischen weg op andere wïr pansche ingenieurs hebben de mogelijk heid ontdekt uit rubber benzine te win nen. Omtrent de suikerproductie deed aan vankelijk het gerucht de ronde dat deze aanzienlijk beperkt zou worden, daar die van Java en de Philippijnen de behoefte van geheel Oost-Azië reeds verre over treft. In plaats van’suiker zouden katoen, mais en rijst aangeplant worden. De even- tueele overschotten, die de suiker dan nog zou opleveren, zouden voor alcohol en butanol als brandstof voor schepen en vliegtuigen worden verbruikt. Later is men echter op andere gedach ten gekomen, zoodat thans twee groote suikerraffinaderijen op Formosa zijn ge sloten en de suikerproductie tot Java wordt beperkt. De gedeeltelijk vernielde kininefabrie- ken worden herbouwd. Dit is van groot belang, daar Ned.-Indië het kininemono- polie voor 99 pCt. in handen had. De mili taire autoriteiten hebben voorts in Juli de productie van koffie, thee en rubber nauwkeurig gecontroleerd, terwijl de con trole van tabak en kapok in voorberei ding is. De fubberproductie zal in organi satorisch opzicht worden geregeld door een vereeniging van rubberplantages, die als verkoopster zal optreden tegenover dc Japansche afnemers. Voor alle verdere ondernemingen schijnt' de richtlijn te bestaan deze bedrijven in elk geval tijdens den oorlog zooveel mo gelijk in gang te houden. Over hun defi nitief lot zal pas later worden beslist, waarbij de verzorging van de Groot- Aziatische ruimte uiteraard-'den doorslag zal geven. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Gf» No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje! 3, Tel. 1194611 Voorb., Boek*. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J, B. v. Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1