het Kaukasusgebied Vorderingen in K 1942. Donderdag 13 Augustus. De OORLOG WORDT IN HET OOSTEN BESLIST No. 18257. VERDUISTEREN 1 wh X? bonnen.. nieuwe PRINCIPIEEL ONDERSCHEID TUSSCHEN TWEE METHODEN k maikop NOTITIES De onlusten in Britsch-Indië Weekrantsoenen Reeds 500 dooden 42 3 O 200km 50 Speciale „kousendagen” De besprekingen te Moskou In ruim twee jaar ƒ10.000 „bijverdiend” Churchill te Cairo vertoeven zou Met aw persoonsbewijs in de hand Komt U door het gansche land KANTOORBEDIENDE INDE CLANDESTIEN KWITANTIES KOERGAh -NA JA kLABINSk (425?) Kaart vanPeP OEST- LABINSKAJA V “umirVrm gojewfrkv Nederlandsch schip getorpedeerd Amerikaansche troepen in de Nijldelta De stad Elista bezet - Terreinwinst tusschen Wolga en Don Mainz weer aangevallen <LASAREWSK Radiogroet van Nederlandsche arbeiders bij Junkersfabrieken KALADSJINSI$ •SJIRWANSK •NEFTEGORSK V A PETROLEUMVELDÈN SPOORWEG PIJPLEIDING Artikel van minister Göbbels Hevige gevechten op de Salomons Eilanden Duitsch Weermachtbericht KARAKTERS II TENGINSK i ^KRASNODAR Bepaalde bonnen reeds Vrijdag en Zaterdag geldig De dood van luit.-generaal Gott v. 9.11 aar nam. tot 6.20 aar v.m. NOWOROSSUK^» kljoe t 3 -SJEWSK T5jADlSJINSK^ ZWARTE ZËE\^, COURANT -- A 4 4 4 4 4 4 4 4 4 .4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 den er aan HAAGSCHE o»"" Een vroeger Nederlandsch vrachtschip van middelbare tonnage, dat bij het uit breken van den oorlog door de Ameri- kaansche marine wederrechtelijk in be slag genomen en gedwongen was reizen te ondernemen in de gevaarlijke zónes, is op 31 Juli aan de Noordkust van Zuid-Ame- rika door een duikboot der Asnjogendhe- den getorpedeerd en tot zinken gebracht, meldt het D.N.B. Een deel der bemanning is inmiddels aan land gekomen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 sche arbeiders worden uitgezonden aan hun familieleden. S.P.T. meldt uit CairoOfficieel wordt gemeld, dat Amerikaansche strijdkrachten in de Nijldelta groote manoeuvres hóu den. Tevens wordt van Amerikaansche zijde medegedeeld, dat een grooijAmeri- kaansch convooi met troepen en oorlogs materiaal is gearriveerd. V •„..in"*"* Het AJJ.P. meldt uit Berlijn: Ofschoon nog steeds geen bijzonderheden bekend zijn over de Geallieerde conferentie te Moskou, waaraan ook Churchill zou deel nemen, staat het toch vast, dat tenminste 2 vooraanstaande Amerikanen zich daar bevinden. De een is de ambassadeur te Koeibisjef, die tegenover de pers ver klaarde, dat zijn bezoek van zuiver par ticulieren aard was De andere is gene raal-majoor Bradley, die zichzelf over brenger van een dringende boodschap van Roosevelt laan Stalin noemde. In politie ke kringen te Berlijn merkt men op. dat het genoegzaam bekend is. dat Roosevelt ’in moeilijke situaties zeer gul is met par ticuliere boodschappen, waarin in lange verklaringen wordt uiteengezet, waarom gegeven beloften niet kunnen worden na bekomen. Een nieuwigheid echter is het, dat de ontvangers dezer boodschappen zich niet haasten er kennis van te nemen. Zoo hééft Bradley gisteren in een persconfe rentie verklaard, dat hij tot dusver geen gelegenheid heeft gehad zich van zijn taak te kwijten, omdat Stalin hem nog niet heeft kunnen ontvangen. Bradley be vindt zich reeds een volle week te Mos kou. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot M m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red, 0.51 p. m.M. Bewijsn 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer ringen in Hamburg, Lübeck, Kiel. Rostock en Emderr. Wanneer men in Londen ge looft, zoo schrijft hij, met luchtaanvallen het moreel van deze steden te kunnen schokken, geeft men zich over aan een fatale vergissing, die eventueel een des te tragischer effect zal hebben, wanneer men daarop in hoofdzaak zijn kansen op succes opbouwt. Het Duitsche volk heeft in November 1918 eenmaal een historische domheid begaan; geen Ouitscher heeft de behoefte, deze fout te herhalen. Grondige afrekening De voorwaarden voor een komende grondige afrekening met de Engelschen wordt, aldus de minister, op de slagvel den in het Oosten tot stand gebracht. Wanneer de Engelsche bladen op het oogenblik pochen, dat de Britsche lucht oorlog tegen het Duitsche binnenlandsche front voor Duitschland een heilzame en deemoedigende ervaring is. dan willen wij ons dit herinneren, wanneer wij de han den eens geheel vrij zullen hebben. .In ieder geval heeft hij, minister Göbbels. in West-Duitschland niets anders aangetrof. fen dan brandende haat en gloeiende woede tegen de Britsche huichelaars en valsche humaniteitsapostelen. De Britsche propaganda, zoo gaat de minister voort, heeft zich in den loop van dezen oorlog de treurige reputatie verworven, zoo on geveer het meest geestelooze en dilettanti sche te vormen, wat er op dit oogenblik op dit gebied bestaat. De Sovjets zwen delen: zij bevinden zich in een kritieken noodtoestand. Wie zou het hun dan kwa lijk nemen? De Amerikanen gaan zich te buiten aan naïeve opschepperijen; zij ken nen den Europeeschen oorlog slechts van grooten afstand. De Engelschen echter zijn in hun propaganda niet alleen dom, maar bovendien nog van een zoo cynische ruwheid, dat zij zelfs de lichtgeloovigen slechts afstooten. Bij het Duitsche volk in ieder geval ontmoeten zij met hun beleedigende ver onderstellingen slechts ijzige afwijzing. In ieder geval, zoo besluit de minister, zal de dag niet ver zijn, waarop wij Engeland het antwoord kunnen geven, dat het ver dient. Voor de week van 16 tot en met 22 Augustus zijn de volgende distributie bonnen voor de gebruikelijke hoeveel heden aangewezen: A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A Rookartikelen heeren Van bevoegde zijde wordt de aandacht erop gevestigd, dat van hedpn af tot 24 Augustus de 'zen der Bremen (golflengte 395.8 m.) en de zender Friesland (golflengte 1875 m.) dagelijks om 19 uur 45 een reportage geven van de Jun kersfabrieken waarbij de groeten van de daar werkende Nederland- Mainz, leed de burgerbevolking, wier hou ding voorbeeldig is, wederom verliezen. Vernielingen en branden van vrij grooten omvang werden veroorzaakt. Volgens tot nu ontvangen berichten zijn 4 van de aan vallende bommenwerpers door nachtjagers en luchtdoelartillerie neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannie hebben gevechtsvliegtuigen overdag en in den afgeloopen nacht op havenwerken en bewapeningsfabrieken in Zuid- en Oost- Engeland en in Zuid-Schotland brisant- en brandbommen geworpen. Met goedgeplaat ste treffers ontstónden ontploffingen en talrijke branden. Daarvoor moet op den koop toe ge nomen worden, dat Duitschland elders tij delijk smartelijke wonden krijgt, die ech ter van de wonden, die zijn tegenstanders krijgen verschillen, doordat zij geen voor den oorlog beslissende beteekenis hebben. De luchtaanvallen Natuurlijk zou het mogelijk zijn, uit het Oosten éenige duizenden vliegtuigen te halen .en ze voor zeer ipassieve vergel- dingsaanvallen op Engeland te gebruiken in een omvang, waardoor het Britsche luchtwapen zeer spoedig de lust vergaan zou, Duitsche steden en haar bevolking door arglistige aanvallen te terroriseeren Duitschland doet dat niet, omdat het oor log voert qm te overwinnen. Niet om toe te geven aan een begrijpelijk wraakgevoel en een versplintering van zijn krachten te voltrekken, die geheel in den zin en het plan van de vijandelijke oorlogvoering zou liggen. Het is volkomen duidelijk, wat de Britsche leiding ten doel heeft mét haar luchtaanvallen op Duitsch gebied. Chur chill ziet er vermoedelijk afbetaling in op het hem nog niet opportuun voorkomende tweede front. Hij wil daarmee de verwij ten der Sovjets en de eischen van zijn geradicaliseerden staat bevredigen. Dat hij daardoor de Duitsche bewapenings- industrie in een voor den oorlog belang rijken omvang kan treffen, zal hij zelf ook wel niet gelooven. Zijn hoop gaat integen deel uit naar een schokken van het Duit sche moreel, waarvan hij schijnt aan te nemen dat het niet zoo weerstandskrach tig is als het Britsche. Uitvoerig schrijft de minister vervol gens over zijn indrukken van zijn jong, ste reis naar Dusseldorf. Keulen en an dere West-Duitsche steden en zijn I PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., tr. p. p. 10 C. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 j Voorb., Boekh. H. B*. G. Ruys, Heerehstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Niemand minder dan ir. Mussert. de Leider van het Natiortapl-Socialisme in ons land, heeft zich scherp gesteld tegenover dit gevaar der ontnuchtering en hij heeft den demon, die in het^ras der kokadorus. sen belichaamd is, zonder aarzeling bij den strot gegrepen. „Weg met het rapalje in de Beweging, karakters vóórl" heeft hij herhaaldelijk zijn menschen toegeroe pen. Inderdaad vereischt de opbouw van een nieuwe wereld sterke karakters en de Leider, die op deze karakters een klem mend beroep doet, bewijst, dat hij over dien ruimen blik beschikt, welke het ken merk zou kunnen zijn van karakteradel. Bij de opening, veertien dagen geleden, van de Nationaal-Socialistische Vormings- school op den „Scheeleberg*’ heeft de Lei der, ir. Mussert, een rede uitgesproken, waarin hij o.a. met de gedachten is terug'- gegaan tot den tijd, tien jaar geleden, waarin de Beweging nog slechts uit enkele menschen bestond. Er zouden alleen fat soenlijke menschen in, vooral idealisten. Ik heb toen, zoo sprak ir. Mussert op den „Scheeleberg”. herhaaldelijk tegen de groepsleiders gezegd: houdt er uit de. genen, die er niet in hooren, gij zijt ge rechtigd hen er uit te houdenHet gevolg was. dat al het rapalje kwam aanloopen en met open armen in de Beweging werd gelaten. In de tweede plaats heb ik ge zegd: Gij zijt verantwoordelijk voor uw groep en gij moet zorg dragen, dat uw groep groot en sterk wordt, dat wil zeg gen, gij moet dagelijks uitzien onder de leden van uw groep naar goede krach ten en wanneer gij iemand vindt, die een beter groepsleider is dan gij zelf zijt, dan moet het”u vreugde geven om te kunnen zeggen: kijk, hij is beter voor groeps leider geschikt dan ik. Dit is, zoo zei ir. Mussert, tweemaal gebeurd in de elf jaar Idealistisch kan men beginnen, zoo ging hij verder, maar de practijk is meestal anders. Wanneer de Leidersbeginselen in een volk worden doorgevoerd, dan kan dit tot de hoogste resultaten leiden, maar, zoo dit niet goed geschiedde, óók tot den ondergang. Tot de hoogste resultaten lei den zij. wanneer er eerlijk naar gestreefd wordt om de besten te lat<?n voorgaan bo ven de anderen. Maar wanneer het om gekeerde het geval is. dan is dat de beste methode om een volk in den put te bren gen en wel zoo diep dat het er nimmer meer uit kan opstaan. Daarom zullen wij sterker worden, wanneer deze beginselen nauwgezet en gestreng worden tiltge. voerd, ten onder gaan zoo het omgekeferde het geval is”. Deze woorden van ir. Mussent laten aan duidelijkheid niets te wenschen. „De bes ten zullen voorgaan”, dat is de boodschap, die hij op den „Scheeleberg” heeft ge bracht, de besten, dat zijn de sterke karak ters, in wier werk en woord het volk ver trouwen kan hebben. Ir. Mussert heeft eerder in deze zelfde rede gesproken van het Nederlandsche volk, als van „een volk, dat grootendeels op zijn kop staat, dat ge deeltelijk kapot is en dat aan verrotte principes vasthoudt”, hetgeen niet vrien delijk klinkt, maar zooveel onderschei dingsvermogen heqft dit volk intusschen toch wel behouden, 'dat het karakters van kokadorussen kan onderscheiden. Dit nu is een omstandigheid, waarvan de betee kenis niet moet worden onderschat. Wan neer een deel van ons volk nog gewonnen moet worden voor het Nederlandsche na- tionaal-socialisme. dan zal dit slechts kun nen gebeuren langs den weg, waarop gave karakters, die ook ovfer de fijnheid van intelligentie beschikken waarvoor het beste deel van ons volk zoo gevoelig is het de helpende hand toesteken. Deze be hoefte, blijkens meer dan één groote rede van de heeren Schmidt en Gemand ook van Duitsche zijde' geconstateerd, heeft ir. Mussert begrepen en hij heeft op „Scheeleberg’’ uitgestippeld, hoe hij tegemoet wil komen. „De besten zullen voorgaan”, heeft hij gezegd. De besten, dat zuilen ook zij zijn, die den sleutel tot de kunst der verzoe ningsgezindheid bezitten. Karakter en persoonlijkheid vereischen nu eenmaal het bezit van hooge deugden. Rüksminister dr. Göbbels schrijft in het weekblad „Das Reich” onder het opschrift „Concentratie der krachten” over het principiëele onderscheid tusschen de Duitsche en de Engelsche oorlogvoering. Allereerst schrijft hij, dat de Duitsche oorlogvoering zich steeds heeft onder scheiden, doordat zij telkens een groot plan nastreefde en zich bij de uitvoering daarvan nooit op een dwaalspoor liet brengen door begeleidende verschijnselen, ook al waren die nóg zoo onaangenaam. De Engelschen echter gaan volgens de omgekeerde methode te werk. Zij treden op, waar zij er ook maar een mogelijkheid toe vinden-. Het gevolg daarvan is. dat zij nergens een heel groot optreden van hun militaire middelen tot stand brengen en derhalve ook nergens een overwinning van formaat behalen. Zij hadden bijvoor beeld Oost-Azië van het begin af kun nen opgeven om het nabije Oosten en het Europeesche front te handhaven, of ook omgekeerd. Zij hadden den luchtoerlog kunnen concentreeren op Duitsch gebied of op Noord-Afrika. In de genoemde gevallen waren hun krachten niet voldoende voor beide. Geen tot oordeelen bekwaam waarne mer .gevoélt er twijfel over, dat op het oogenblik het lot van den oorlog wordt beslist op de slagvelden van het Oosten. Wie hier wint, die heeft het geheel, ge wonnen. Niets ligt dus meer voor de hand, dan dat Duitschland in het Oosten, om de gestelde doelen te bereiken, al zijn krachten concentreert. Volgen» den correspondent van de „Popolo d’Italia” te Ankara, zou Chur chill zich op het oogenblik te Cairo be vinden, waar hij besprekingen zou voe ren met generaal Auchinlek. Dezer dagen vond te Veendam de opening van de eerste Oogstschool van den Nederlandschen Volksdienst in de provincie Groningen plaats. Deze school verleent onderdak aan kinderen, wier beide ouders op het land werk zaam zijn. .(Polyaoon^Zeylemakar). De Amerikaansche nieuwsagentschappen melden, dat de gevechten op de Salo- mons-eilanden voortduren, aldus S.P.T. Bijzonder hevig is de strijd op het eiland Toelagi, waar de Japanners sterke ver dedigingswerken hebben aangelegd. De Amerikanen hebben volgens dezelfde be tichten ook een landing gedaan op het eiland Guadalcanal ten Zuid-Oosten van Toelagi. Het communiqué van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur meldt voort gezette luchtaanvallen op de Japansche steunpunten op Timor en op de Key-eilan. den. Over de zeegevechten meldt het com muniqué, dat de Australische kruisers „Canberra”, „Australia” en „Hobart” aap den strijd deelnemen. De Japanners heb ben in de laatste 24 uur hevige tegenaan vallen ondernomen. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Uit marinekringen wordt vernomen, dat de mededeeling van het keizerlijke hoofd kwartier met nadere bijzonderheden over den slag bij de Salomonseilanden, welke hedenmiddag zou worden verstrekt, is uitgesteld en naar het zich laat aanzien morgen zal Worden bekend gemaakt HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede’’. Duitsche en verbonden troepen wierpen ondanks hardnekkigen tegenstand den vijand in het gebied van den Kaukasus verder achteruit. Een bolsjewistische groep, die van haar verbindingen was afgesneden, werd vernietigd. Ten Noorden van de Manitsj namen beweeglijke strijd krachten der infanterie bij een snellen opmarsch naar het Oosten de hoofdstad van het Kalmoekengebied Elista. De luchtmacht viel opnieuw met sterke strijdkrachten scheepvaartverkeer in het Noordkaukasische kust- en zeegebied en in de Straat van Kertsj aan. Daarbij werd een kustvaartuig tot zinken ge bracht, verscheidene vrachtschepen en 3 transportschepen in brand geworpen. Tusschen Wolga en Don won de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen tegen taai verdedigde stellingen in har den strijd verder aan terrein. Bij de aanvalspoging van Sovjetslag- vliegtuigen op een Duitsch vliegveld wer_ den tijdens lucht gevechten 28 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en aldus de aanvallende formatie bijna volledig ver nietigd. lïi het gebied van Woronesj nemen de gevechten in hevigheid toe. Alle door tal rijke pantserwagens ondersteunde ont- lastingsaanvallen van den vijand stortten onder zware verliezen in het afweervuur van de Duitsche troepen en onder de bom aanvallen van sterke formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers ineen. Alleen op den elfden en twaalfden Augus tus werden in deze gevechten 234 vijande lijk pantserwagens vernietigd. Ten Zuid oosten en ten Noorden van Rsjef zijn in fanterie- en pantserdivisies nog steeds in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. Gis teren werden in dezen sector 71 pantser wagens vernietigd, waarvan 55 alleen in den sector van een divisie infanterie. Ten Zuidoosten van het Jlmenmeer zet ten de bolsjewieken hun vergeefsche aan vallen voort. Een in onoverzichtelijk ter rein ingesloten kleine groep van den vijand werd in een verbitterd gevecht van man tegen man opgerold. Aan het Oostelijke front werden den elfden en twaalfden Augustus tijdens luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 161 Sovjetvliegtuigen neergeschoten. Acht eigen toestellen worden vermist. Boven Nuord-Afrika schoten 4 Duitsche .jagers tijdens luchtgevechten 12 Britsche vliegtuigen neer, zonder zelf verliezen te lijden. Een duikboot bracht in het Ooste- Tijke deel van de Middellandsche Zee 5 transportzeilschepen tot zinken. In het Westelijke deel van de Middellandsche Zee vallen sedert den elfden Augustus Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten een groot, sterk beveiligd Britsch convooi aan. De bommen, die gisteren door een Britsch vliegtuig van groote hoogte op een Westduitsche stad werden geworpen, had den geen uitwerking. In den nacht van 12 op 13 Augustus herhaalden formaties der Britsche luchtmacht haar terreuraanvallen op het Rijn-Main-gebied. Door het bom bardement van woonwijken in de stad De Commandant der Infanterie-Divisie „Groszdeutschland", Generaal-Majoor Hoernlein, drager van het Ridder kruis van het Ijzeren Kruis, slaat op den commandantswagen met een kijker de uitwerking gade, van de door de Stuka’s op de bolsjewieken geworpen bommen. (Transatlantic-Recla-P.K. Kempe) Hoe moet men toch de vele ergernis sen. verklaren, welke het bestaan in dezen-tijd ons in eén zoo zeldzaam rijke schakeering aanbiedt? Wij bedoelen nu niet de ergernissen, welke haar oorsprong hebben in] bijvoorbeeld, het knotten van onze vrijheid, want in dit opzicht kan men nauwelijks van ergernissen spreken. Krieg ist Krieg" en in de conse quenties daarvan heeft men kort en goed te berusten en evenmin doelen wij op de ergernissen van haar, die „de wacht voor den winkel” betrekken en die het leven van zooveel brave en nijvere huis vrouwen verburen. Dit zijn tenslotte de ergernissen van materieele origine; veel moeilijker te verwerken echter zijn die vele andere van zuiver geestelijken oor sprong. Hoe komt het toch, dat deze zoo talrijk" zijn? Kan het zijn, doordat de vreugde en de fantasie verschrompelen tegenover de dynamiek en het harde rea lisme van dezen tijd? Ligt de oorzaak in een geestelijke gespletenheid, welke het revolutionnaire tempo niet heeft kunnen overwinnen? Of is het mogelijk, dat men de oorzaak in ejgén boezem moet zoeken, in zijn eigen onvermogen zichzelf op te werken tot de hoogte, waarop men de teekenen van dezen tijd kan leeren ver staan? Hoe ook, de ergernissen zijn er en zij brengen een geprikkelde stemming teweeg’ Misschien, dat men ook in het meerendeel ervan een slecht verborgen teleurstelling moet zien. De sociaal- democratie had een dertig, veertig jaar geleden haar eigen kokadorussen, die met hun tooverspreuken en heilsbeloften de goede zaak van toén onnoemelijk veel schade hebben berokkend. Het was in die Winkeliers verplicht, hun voorraad te v'erkoopen Van verschillende kanten bereikten het Rijksbureau Distex klachten over de on mogelijkheid tot inwisseling der speciale kousepbonnen van de textielkaart. Uit de beschikbare gegevens over voorraden en productie blijkt echter, dat er voldoende kousen ter beschikking van het publiek gesteld konden worden. Een ingesteld on derzoek heeft deze gegevens bevestigd. De oorzaak van de klachten bleek’gezocht te moeten worden in het niet voldoende in verkoop brengen der voorraden. Aan den handel is daarom de verplich ting opgelegd de te groote voorraden* on der toezicht van een inspecteur van ge noemd Rijksbureau aan het publiek te verkoopen. Over het geheele land hebben thans dergelijke-speciale kousenverkoopen plaats, of mag men ze waar zulks nog niet geschiedt te zijner tijd verwachten. De opvatting van het Rijksbureau is, dat bij de thans heerschende schaarschte in bepaalde artikelen de beschikbare goede ren ten gunste van de geheele bevolking dienen te komen en nietgereserveerd kunnen worden voor een bepaalde groep afnemers, die als klanten bij de zaken staan genoteerd. In verband met het feit, dat het voor de cliëntèle niet in alle gevallen mogelijx is kousen te koopen op de daarvoor spe ciaal vastgestelde dagen en uren, wordt er van overheidswege naar gestreefd, een regeling te treffen, die zooveel mogelijk aan de wenschen van het publiek in de verschillende streken en plaatsen van ons land tegemoet komt. Deze maatregelen van het Rijksbureau zijn in het bijzonder genomen, om het publiek in de gelegen heid te stellen alle kousenbonnen in te wisselen Niemand behoeft dus bevreesd te zijn, dat deze bonnen niet kunnen wor den gehonoreerd. Aangehouden is een 21-Jarige kan toorbediende, in dienst bij een ver. zekeringsmaatschappij alhier, die kans heeft gezien op clandestiene wijze bij verzekerden de premies te innen om zoodoende in een tijdsverloop van ruim 2 jaar in het bezit te komen van 10.000. Het Jongmensch, dat zich van het oneerlijk verkregen geld goed had geïnstalleerd, is thans in bewaring gesteld. Aangezien vele winkels in verband met den R.K. feestdag op Zaterdag 15- Augus tus 1942 gesloten zullen zijn, mogen de bonnen, welke gedurende het tijdvak van Zondag 16 tot en met Zaterdag 22 Augus tus 1942 geldig zijn, reeds op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Augustus voor het koopen van de goederen, waarop zij recht geven, worden gebruikt. Dit geldt echter niet voor de bonnen voor aardappelen en de bonnen voor vleesch en vleeschwaren. Betreffende den dood van den Britschen luitenant-generaal Gott, commandant van het 13e legercorps, meldt een Britsche zen der, dat Gott door Indische soldaten in Cairo is doodgeschoten. Toen de Indische soldaten in hun kamp Zondag de berich ten hadden gehoord over de .arrestatie van den leider der Congresparty, hadden zij tegenover de Britsche officieren een dreigende houding aangenomen. Gott, die per auto van het front van El Alamein naar Cairo terugfteerdé, was door een In disch officier met 3 schoten gedood. Later zou het, naar het bericht verder zegt, tus- schert de Britsche politie en de Indische soldaten tot een vuurgevecht gekomen zijn, tot de Indische soldatep eindelijk waren overweldigd. Volgens te Saigon uit Bombay ont vangen berichten bedraagt het aantal slachtoffers van de Britsche onder- drukkingsmaatregelen in Indië op dit moment 500 doodenen meer dan 3000 gekwetsten. De Britsche berichtendienst meldt, dat te Ahmedabad 1 persoon is gedood en 12 personen gewond zijn, toen de politie het vuur opende op een optocht van studen ten. Te Naghpur zijn door schotep der politie eveneens menschen gedood en ge wond Er is een uitgaansverbod uitge vaardigd. Gisteren zijn nog steeds demon straties voorgekomen. Het gebouw dér coöperatieve bank is uitgebrand. Volgens een mededeeling der regeering bedroe gen de verliezen te Bombay gisteren 7 dooden en 50 gewonden. Te Poona zouden 4 personen door schoted; zijn omgeko men. Te New Delhi en Bombay zijn alle fa brieken stilgelegd. Patrouilleerende troe pen hebben verschillende malen op de me nigte geschoten. De staat van beleg is verscherpt en de betoogers moeten thans de doodstraf verwachten. Te Calcutta zijn nog 5 leiders van de Congrespartij gearresteerd S.P.T. meldt uit LondenHet Britsche ministerie van Koloniën deelde gister avond mede, dat de Britsche regeering de situatie in Britsch-Indië volkomen meester is. In Bombay zijn alle scholen gesloten de markten vinden geen doorgang. Te Poona, Madras en Wardha is het nood zakelijk geweest van vuurwapenen ge bruik te maken. Van 1 Augustus af is de Congrespartij in de provinciën Bengalen ‘en Bihar verboden. Te Naghpur zijn hedenochtend weder om onlusten uitgebroken. De politie moest ingrijpen. De winkels zijn gesloten en in de fabrieken wordt niet gewerkt. De vrije Indische radio van Singapore meldt, dat de rebelleerende menigte te Bombay het standbeeld van koningin Vic toria heeft vernield. Volgens een bericht uit Londen van „Göteborgs Posten” maken verscheidene Engelsche correspondenten uit Britsch-In- dië melding van 't feit, dat men verwacht had. dat na drie dagen de demonstraties zouden afnemen. Dit optimisme schijnt echter niet gerechtvaardigd te zijn ge weest, daar de onlusten volgens de gister avond te Londen beschikbare berichten eerder zijn toegenomen dan minder ge worden. Maan: 13 Aug. op 7.40 u. v.m., S onder 9.46 u. n.m.; 14 Aug. op 8.49 u. v.m., onder 22.10 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden' de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 i ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Bij de betrokken maatschappij kwam dezer dagen een kwitantie als „oninbaar” retourde verzekerde zou reeds betaald hebben. Op de afdeeling administratie werd eens een nauwkeurig onderzoek in gesteld en wat bleek De als verzekerde ingeschrevene zou volgens de boeken in twee jaar niet betaald hebben. Men ging eens met den man praten, die zich buitengewoon verbaasd toonde en mee deelde tot voor kort trouw zijn premie te hebben betaaldals overtuigend be wijs kon hij de kwitanties laten zien. Nu was de vraag, aan wien hij dan steeds zijn geld had afgegeven. De verzekerde gaf een beschrijving van een jongmensch en aan de hand van dat signalement ging men verder zoe ken. Aldra bleek de persoonsbeschrij ving overeen te komen met die van den 21-jarigen kantoorbediende van de maat schappij L. R. Door den jJustitieelen dienst B I werd de jongeman eens on dervraagd en na lang dralen gaf R. toe er in de afgeloopen twee jaren zijn ge woonte van te hebben gemaakt, kwitan ties, uitgeschreven aan verzekerden, weg te nemen en die zelf dan te gaan incas- seeren. Het geld verdween in de zakken van R.; op deze wijze heeft hij de maat schappij niet minder dan f 10 000 door den neus weten te boren. De jongeman ging zoo geraffineerd te werk dat men op de afdeeling boekhou ding niets van de fraude bemerkte. R. woonde op kamers en had zich hier op behoorlijke wijze van zijn „bijverdien sten” geïnstalleerd. Door de politie wer den op zijn kamer in beslag genomen eenigé costuums. allerhande meubilair, een collectie gramofoonplaten ter waarde van 700, qen radiotoestel met pick up, een volledige encyclopaedie, leesboeken, eer. electrische broekenpers kunstschaat sen enz. Geld heeft men niet bij hem aangetroffen. dagen een riskant experiment, het ideaal van «jen mensch door het idéaal van de mass# te vervangen, maar toen de pro feten van het „gemeenschapsgevoel" meer en meer terrein gingen winnen, groeide in velen toch de hoop en zette zelfs bij velen zich de overtuiging vast, dat aan het rijk der Meilbelovende koka dorussen voor goed, een einde was ge komen. Helaas, het ras der kokadorus sen is niet uitgeroeid Ze zijn er nóg, ze zijn er wéér, deze marktschreeuwers, die de atmosfeer der nieuwe gedachte met het zaad van het wantrouwen ver giftigen. Is het wonder, dat er zoovelen zich ergeren en zich in den grond be drogen gevoelen en «teleurgesteld? Niemand minder dan ir. Mussert, DE „EAGLE” BEGELEIDDE CONVOOI De A.N.P. -correspondent meldt uit BerlijnHet in het Westelijke deel van de Middellandsche Zee getorpedeerde vliegkampschip „Eagle” maakte deel uit van een Uit de richting van Gibraltar komend convooi en het feit dat de En gelschen,/ondanks alle slechte ervarin gen. opnieuw een convooi dooi; de Mid dellandsche Zee zenden, legt men hier uit als een bewijs voor de hoogst nete lige positie waarin de Geallieerden zich op dit oorlogsterrein bevinden en wélke' men thans door vertwijfelde onderne mingen tracht te verbéteren. De „Eagle" en de eveneens te Gibral tar gestationneerde „Argus” waren de beide eenige vliegkampschepen. waar over de Engelschen in de Middellandsche Zee nog beschikten. Hoewel mqn te Berlijn nog geen mededeelingen kon ver strekken, is het niet onwaarschijnlijk, dat het convooi het doelwit van verdere aanvallen is. Naar te Gibraltar verluidt, zou de „Eagle” 22 jachtvliegtuigen en 8 twee dekkers aan boord hebben gehad Met on geduld wacht men op nadere berichten, daar men vreest voor groote verliezen aan menschenlevens.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1