1942 VERDUISTEREN BRITSCH CONVOOI OP DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE AANGEVALLEN EN UITEENGEDREVEN Vrijdag 14 Augustus. No. 18258. Ir. Mussert in Limburg Duitschland wint BEER LOSGEBROKEN alle fronten op EXTRA BERICHT De beschadigde vliegkamp- schepen 90.000 TON SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD - TWEE VLIEGKAMPSCHEPEN ZWAAR BESCHADIGD De slag by de Salomons Eilanden MOORDENAAR VAN VEERTIEN JAAR TWEf ARBEIDERS DOOD GEVALLEN .A. De Engelsche aanvallen op Mainz Consternatie in Dierenpark Wassenaar VIER PERSONEN GEWOND c. 9.09 aar nam. tot 6.21 aar v.m. Duitsche aanvallen op Engelsche steden Twee vroawenlijken te Schiedam drijvende gevonden Drie en twintig opvarenden van Nederlandsch schip omgekomen DRIEJARIG JONGETJE VERDRONKEN Zuivering achter het Oostelijke front „Wrestler” tot zinken gebracht Japansch communiqué over de geallieerde verliezen I Een driedaagsch bezoek van den leider der N.S.B. Het aandeel van Italië in den strijd Londen over den slag Hij verdronk zijn speelmakkertje De Indische onlusten /n Lijm- en Gelatinefabriek te Delft HAAGSCHE COURANT VUUlUa, DUIjMli Ca U« rlUjr©» «1 üül Cl loll I Ul( ilöUJOj Cl V FxclIllUUlM, III, U, UO iMllllllg, UUUU3UIUUIIII, w, 330263: Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 I Een der attracties van den vacantie- tijd is een bezoek aan Volendam, waar het in dezen tijd even druk is afe in een wereldstad. (Polygoon-v. Bilsenf De Rijksarbeidsdienst in het Oosten. Een tank-trein is aangekomen. De brandstof wordt uit de wagens in klaar liggende vaten overgepompt. (Weltbild-Polygoon-P.K, Arnold) werkt en wisten zich niets van het spe len met andere jongens bij de Nassauha- ven te herinneren. 1 Duitsche wacht aan de Atlantische kust. Op de strandpromenade te Biarritz dreunt de zware marschtred der Duit sche Infanterie. (Orbis Holland-P.K. Langhans) Lichte Duitsche gevechtsvliegtjügen heb ben "gisteren militaire inrichtingen van verscheidene steden aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd. In Eastbourne ontstonden in de gemeentelijke ravit-ail- leeringsbedrijven aanzienlijke verwoestin gen. Ten Zuiden van Startpoint bestookten de vliegtuigen verscheidene Britsche sche pen en oorlogsbodems. In scheervlucht vielen de vliegtuigen voorts concentraties Britsche booten aan in de uitmonding van de Dart aan de Zuidwestkust van Enge land. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen de stad Norwich aan de Oostkust van Engeland met bri sant- en brandbommen aangevallen. De Duitsche machines keerden behouden op haar bases terug. Donderdagochtend zijn kort na elkaar twee vrouwenlijken drijvende gevonden in de Nieuwe Maas ter hoogte van de In- dustriehaven aan den Maaskant te Schie dam. De omstandigheden wijzen er op. dat hier misdrijf in het spel is. De eene vrouw moet ongeveer 55 jaar, de andcce 75 a 80 jaar oud zijn geweest. Van het voormalige Nederlandsche schip, waarvan reeds is gemeld, dat het aan de Noordkust van Zuid-Amerika tot zinken is gebracht, hebben de kapitein en 22 le den der bemanning het leven verloren, meldt het D.N.B. De overige leden van de bemanning hebben een haven in Zuid- Amerika bereikt. z Hangt uw wintergarderobe eens in de zonj Frissche lucht is een vijand van de motten(Polygoon^ André) Zij gunnen den vijand geen rust. Duitsche Infanterie tijdens de vervol ging van den verslagen tegenstander bij het doorwaden van een stroom. (Orbis-Holland-P.K, Scheunemann) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M <5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewjjsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in* halve opl.) 0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48,, Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Gisteravond omstreeks half zeven ge raakte het 3-jarig jongetje J. H. U. uit de Vierheemskinderenstraat tijdens het spe len van den walkant in het water langs den Moerweg. Vriendjes, die het ongeval zagen, liepen naar de moeder, die de po litie waarschuwde. Inmiddels had de 19- jarige J. Hagg. van het Esmoreitplein, zich gedeeltelijk ontkleed te water be geven. Deze slaagde er in, het ventje op te halen doch dit bleek reeds overleden te zijn Het stoffelijke overschot is over gebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. I Het D.N.B. meldt: Achter het front in de centrale zöne hebben Duitsche politie- en beveiligingstroepen, gesteund door ordelievende deelen der bevolking, met succe? geopereerd tegen bolsjewistische benden Maandenlang hadden deze ben den op’een vrij groot gebied getracht de economische exploitatie te belemmeren. In gevechten die 3 weken duurden, wer den de benden in moerassen en dichte bosschen geheel vernietigd; het geheele gebied werd gezuiverd. De vijand ver loor meer dan 1400 man aan dooden en ruim’ 400 aan gevangenen. Voorts werden 26 stukken geschut, 13 granaatwerpers, 22 machinegeweren, talrijke handvuur- wapens en munitie buitgemaakt. Aanvallen op Amerikaansche bruggehoofden „Exchange Telegraph” bericht, dat de Japanners op Toelagi aanvallen doen op de Amerikaansche brdggehoofden. welke daar zijn opgericht en thans worden versterkt. Op een vraag naar het verloop van den strijd, heeft de Amerikaansche minister van Oorlog, Stimson, geantwoord, dat zijn indrukken van dit verloop „gunstig” waren. Het AmerikaanBche ministerie van Marine deelt kortweg mede, dat de gevechten voortduren. De bekentenis Deze opzienbarende verklaring was vol doende aanleiding voor de politie S. nog eens danig aan den tand te voelen. Na lang heen en weer draaien kwam einde lijk de ontstellende waarheid er uit. Hij bekende, dat hij samen met den verdronken jongen bij de Nassauhaven had gespeeld. De negenjarige Touw had hem toen met een steen tegen het hoofd gegooid, waarop hij had gedreigd: Als je het nog eens doet, verdrink ik je Toen had Touw hem nog eens met een steen geworpen en S. maakte zijn bedrei ging waar: hij duwde den jongen te wa ter. De drenkeling gi*ep zich nog aan een soort schoeiïng vast, maar S. had hem hiervan weten los te maken, met het ge volg, dat de jongen in de diépte verdween en verdronk. Na deze bekentenis is de jonge misda diger, die reeds uit anderen hoofde voor waar delijk ter beschikking van de regee- ring was gesteld, overgebracht naar het huis van bewaring. Naar zijn toerekenings vatbaarheid zal een nader onderzoek wor den ingesteld. Maan: 14 Aug. op 8.49 u. v.m., onder 22.10 u, n.m.; 15 Aug. op 10 u. v.m., odder 22.35 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding S no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst I Den Haag) No. 115995. Volgens een bericht uit Gibraltar is tijdens Me gevechten in de Middelland- sche Zee de Britsche torpedojager „Wrestler”, welke het convooi escor teerde, tot zinken gebracht. Het Japansche hoofdkwartier heeft een communiqué uitgegeven over den zeeslag bij de Salomons-Eilanden, waarin wordt medegedeeld, dat de Japapsche marine- strijdkrachten, voor zoovec tot dusver kon worden nagegaan, in totWl 13 Britsche en Amerikaansche kruisers, 9 torpedoja gers, 3 duikbooten en 10 transportvaartui gen tot zinken gebracht en bovendien een kruiser. 3 torpedojagers en een vijandelijk transportvaartuig zwaar beschadigd heb ben. Onder de 35 tot zinken gebrachte vijandelijke oorlogs- en transportschepen bevonden zich een zware Amerikaansche kruiser van de „Wichita”-klasse (10.000 ton), 5 zware Amerikaansche kruisers, waaronder van de ,!Astoria”-klasse en waarvan er een onmiddellijk is gezonken, 2 zware Britsche kruisers van de „Australffi”-klasse, waarvan er 1 onmid dellijk is gezonken, 1 zware Britsche kruiper van onbekende klasse, welke eveneens onmiddellijk zonk, 1 Britsche kruiser van de „Adelaide"-klasse, 1 Ame rikaansche kruiser van de „Omaha”- klasse. 2 kruisers van onbekende klasse. In het communiqué wordt verder mee gedeeld, dat de Japansche verliezen licht genoemd kunnen worden. Twee kruisers, die echter nog gevechtsklaar zijn, liepen schade op bn 21 vliegtuigen, die zich met groote dapperheid als menschelijke bom men op hun doelen gestort hadden, gingen verloren. Kostbare bouwwerken, o.a. de Dom, vernield Naar het D.N.B. van militaire zijde ver neemt, heeft de Britsche luchtmacht in 2 achtereenvolgende nachten de woonwijken van de stad Mainz met brisant- en brand bommen aangevallen. De Britsche vliegers wierpen van groote hoogte hun bommen- last op de burgerbevolking. Kostbare oude Duitsche bouwwerken, waaronder de we reldberoemde Mainzer Dom, het eeuwen oude symbool van het aartsbisdom Mainz, brandden tot op den grond toe af. Het bis schoppelijke paleis werd eveneens voor een groot deel verwoest. Vijf andere ker ken werden door Britsche bommen ver nield. I In de Limburgsche hoofdstad Maastricht ving ir. Mussert, de leider 'der N.S.B., Donderdagmorgen een driedaagsch be zoek in de provincie aan. Vergezeld van den commissaris dér provincie, graaf d’Ansembourg, den adjudant van den Arend en den stafchef der Nederlandsche S.S. J. Antonius, begaf de leider zich door de feestelijk versierde straten naar het gouvernementsgebouw, waar een eerewacht van W.A. en Nationalen Jeugdstorm stond opgesteld. Ook van de zijde van het publiek was de belangstel ling groot. In het gebouw waren behalve de plaatselijke Duitsche autoriteiten vrij wel .alle vooraanstaande persoonlijkheden uit het bestuur van de provincie alsmede uit de gewestelijke leiding der N.S.B. aanwezig. In een toespraak gaf de com missaris der provincie een uitvoerig overzicht van het leven in Limburg. Als wensch bracht 'de heer d’Ansembourg naar voren de behoefte van Maastricht aan een eigen universiteit en een kunst academie. In antwoord hierop vestigde ir. Mus sert er de aandacht op, dat Limburg evenals Friesland het eigen gewestelijk karakter het sterkst heeft bewaard. Hij roerde om de ontwikkeling aan van het waterverkeer in deze provincie, herin» nerde aan de .jaren van het ontwerp- Belgisch verdrag en stelde vast, dat de nieuwe tijd den Maasstop, de belemme ring in het scheepvaartverkeer tusschen Luik en Nederland, die om politieke re denen in stand werd gehouden, zal heb ben te verwijderen. Nederland zal in de toekomst bestaan uit vijf of zes gewesten. Het staatsabsolutisme, dat het grootste beletsel vormt voor allen, die in vrijheid leven, wordt daarmede vermeden. De samenleving wordt geheel organisch in gedeeld in het nieuwe Europa de Ger- maansche levensruimte en daarin de Ne- derlandsche staat, onderverdeeld in ge westen, streken, steden en dorpen. Een universiteii zal in Maastricht zeker op haar plaats zijn. Na een langdurig bezoek aan de E.N.C.I. cementfabrieken en na een Lim burgsche koffietafel op het oude fort Sint Pieter werd de tocht voortgezet naar Voerendaal. Onderweg moest meer malen halt worden gehouden, omdat zich overal geestdriftige mannen en vrouwen hadden opgesteld, om den leider een wel kom toe te roepen en hem bloemen aan te bieden Te Voerendaal werden eenige modelboerderijen bezichtigd. Vervolgens begaf de leider zich naar de groote boer derij van den provinciaal boerenleider Quaedvlieg. Hier hadden zich een hon derdtal leden van den Landstand met hun familieleden verzameld, die den lei der der N S B. bij zijn aankomst luide toejuichten. Een W.A.-kapel zorgde voor de muzikale omlijsting. Boerenleider Quaedvlieg bracht het gevoel van vreug de tot uitdrukking van de Limburgsche boeren over het bezoek van Mussert. Dui zenden boeren zien met vast vertrouwen op de leiding van Mussert de toekomst tegemoet. Volk én vaderland beleven, aldus ir. Mussert in zijn korte antwoordrede, zware tijden, die de nationaal-socialisten hun volk graag hadden bespaard. Deze oorlog is door niemand gewild, maar wij gelooven niet, dat hij het einde betee- kent. Veeleer is het een keerpunt De boeren moeten hun plichten aanvaarden, omhun rechten te kunnen doen gelden. Het is hun plicht, te zorgen voor het in standhouden van een gezonden boeren stand en daaruit vloeit hun recht voort op volwaardig staatsburgerschap en hun erkenning als volksgenooten. Het is de eerste plicht van een volk, zijn bodem zoo goed mogelijk te exploiteeren en ik ben er zeker van, aldus de leider, dat de boeren in Limburg hun plicht zullen doen. Ook na den donkersten nacht volgt een nieuwe dag, waarbij de zon weer opgaat. Teruggekeerd in Maastricht werd het gezelschap aan de gemeentegrens ont vangen door burgemeester Peeters. Langs de vele bezienswaardigheden van Maastricht, de oudste stad van Neder land, werd een langdurige rondgang ge maakt onder deskundige leiding en toe lichting. Voor het raadhuis, dat nog uit de 17de eeuw dateert, viel aan ir Mus sert opnieuw een geestdriftige ovatie van honderden mannen en vrouwen ten deeL Na een inspectie van de opgestelde eere- wachten van W.A. en Jeugdstorm hield de burgemeester van het bordes een korte begroetingsrede, in antwoord waar op ir. Mussert de verzekering gaf, dat Maastricht zich zal ontwikkelen tot de hoofdstad van het geheele Zuiden. In het raadhuis bracht het Maastrichtsch Stede lijk Orkest.voor een_groot aantal genoo- digden eenige muziekstukken ten gehoore. De burgemeester legde er nog eens den nadruk op, dat een nationaal-socialis- tische burgemeester in de eerste plaats nauw contact moet houden met de Be weging. Namens de ambtenaren werd aan den leider een speciaal voor deze gelegen heid ontworpen boekwerk over heden en verleden van Limburg’s hoofdstad aange boden. Talrijke aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik, persoonlijk met den leider kennis te maken. De eerste dag van het bezoek werd be sloten met een kamera ad schapsa vond, waaraan de leden der N.S.B. in Maas- tricht deelnamen Telefoon 116390 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant, Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G, Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 13 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ter ontlasting van hun sterk in het nauw gebrachte strijdkrachten in Egypte, hebben de Britten getraoht, een uit tankschepen en transportschepen samengesteld oonvooi van in totaal 21 groote koopvaarders, dat beveiligd werd door 3 slagschepen, 4 vliegkampschepen en talrijke kruisers en torpedobootjagers door de Middellandsche Zee naar het schijnt naar Alexandrië te brengen. Dit uit 46 eenheden bestaande convooi is in het Westen van de Middellandsche Zee, ondanks uiterst krachtigen af weer van geschut en jagers, sedert 11 Augustus in voortdurende actie en met de meest voorbeeldige samenwerking tusschen de ver bonden Duitschitaliaansche lucht- en zeestrijdkrachten bestreden. Na het reeds gemelde in den grond boren van het vliegtuigmoederschip „Eagle" op 11 Augustus door een Duitsche duikboot, zijn tot dusverre 9 koopvaarders met in totaal 90.000 brt., tot zinken gebracht. Zwaar beschadigd werden het Britsche vliegkampschip „Furious”, dat met zware slagzij in Gibraltar is binnengeloopen en het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp”, dat na 6 voltreffers van bommen in brand is geraakt en tracht Malta te bereiken. Voorts werden beschadigd 3 kruisers en 6 groote koopvaarders en tankschepen met een inhoud van 51.000 brt. Hot convooi is uiteengedreven. Het grootste deel der dekkingsstrijdkrachten zét koers terug naar het Westen. De overige eenheden trachten Malta aan te loopen. De strijd duurt nog voort. Nieuwe groote successen zijn te verwachten. Het Italiaansche Hoofdkwartier publiceert 't volgende extra-communiqué nr. 808: Op 11 Augustus bij het aanbreken van den dag ontdekten onze duikbooten en verkenningsvliegtuigen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee een groot vijandelijk convooi, dat op weg was van Gibraltar naar het Oosten en bestond uit meer dan 20 stoomschepen, begeleid door 3 slagschepen, 4 vliegkampschepen, talrijke kruisers en eenige tientallen torpedojagers en kleinere schepen. In den ochtend van denzelfjen dag kwamen Italiaansche en Duitsche lucht- en vlootstrijdkrachten in actie, waarbij zij nauw samenwerkten tegen de sterke vijandelijke formatie. Onze duikbooten, onze motortorpedobooten, onze bommenwerpers en duikbom menwerpers, onze torpedovliegtuigen en sterke afdeelingen jachttoestellen deden in golven een massalen aanval, waarbij zij talrijke schepen van het convooi torpedeerden en bombardeerden in weerwil van het zeer hevige afweervuur en de reactie van vijandelijke jachtvliegtuigen. In den loop van deze operatie werden den^ijand de volgende verliezen toegebracht: Door de Italiaansche marine 1 kruiser en 3 koopvaarders tot zinken gebracht, door de Italiaansche luchtmacht 1 kruiser, 1 torpedojager en 3 koopvaarders tot zinken gebracht, door Duitsche vloot- en luchtmacht 4 koopvaarders tot zinken ge bracht naast het vliegkampschip „Eagle”. Talrijke andere koopvaarders en oorlogs schepen, waaronder 1 slagschip en 2 vliegkampschepen, werden getroffen, eenige daarvan bij herhaling en zoo ernstig, dat men hun ondergang zeer waarschijnlijk kan achten. Bij de zeer zware gevechten, gevoerd door onze jachtvliegtuigen, die het lucht ruim beheerschten, werden 32 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten; 13 onzer vlieg tuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Talrijke andere kwamen terug met dooden en gewonden aan boord. De meeste escortevaartuigen van het convooi keer den onder de voortdurende aanvallen van onze vliegtuigen terug, een klein deel van het convooi tracht Malta te bereiken, achtervolgd en voortdurend bestookt door de Italiaansche en Duitsche luchtmacht. .Naar de Britsche berichtendienst meldt zijn te Londen omtrent den lucht- en zeeslag in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee tot dusver uitslui tend nog slechts berichten beschikbaar uit de bronnen van de Asmogendheden. Reuter’s correspondent verneemt, dat het Engelsche officieele communiqué „zoo spoedig mogelijk” zal worden uitgegeven. Het Amerikaansche vliegkampschip „Wasp”, dat bij het gevecht in de’Mid dellandsche Zee zwaar beschadigd is. is een zeer modern schip; het is »eerst in April 1939 van stapel geloopen. Het heeft een waterverplaatsing van 14.700 ton en een bemanning van 1173 koppen. De bewapening bestaat uit 12 stukken afweergeschut van 12.7 c.m. en 16 stuk ken van 2.8 c.m. Het schip heeft 20.7 millioen dollar gekost. Volgens Ameri kaansche opgaaf had het. in vredestijd 83 vliegtuigen aan boord; het behoort tot de sterkste vliegkampschepen ter wereld. Het. vliegkampschip „Furious” heeft een waterverplaatsing van 22.450 ton. De bemanning, in vredestijd bestaande uit 750 man, is aangevuld met 450 man vliedend personeel. De bewapening be staat uit 12 stukken afweergeschut van 10.2 c.m., 4 van 4.7 c.m. en 24 van 4 c.m., benevens 14 machinegeweren. Op 2 dekken heeft hef schip 36 vliegtuigen. De „Furious” was vroeger een groote kruiser; in 1916 was hij van stapel ge loopen. Het schip .is meermalen ver bouwd. het laatst in 1939. Eenige fraafe molens in de om geving van Schiedam zullen gerestau reerd worden. Een der grootste wind molens van ons land, welke mede hiervoor in aanmerking komt, f Polygoon-Hofö Het vinden van het lijkje van een ne genjarigen jongen in de Maas ter hoogte van de Nassaukade te Rotterdam, heeft geleid tot de ontdekking van een gruwe lijke misdaad, in koelen bloede bedreven door een veertienjarigen jongen. Sedert Zaterdag 1 Augustus werd uit de ouderlijke woning aan de Nijverheids straat aldaar vermist de negenjarige C. Touw De jongen had dien dag buiten ge speeld en was ’s avonds niet thuis geko men. Aangifte^ van de vermissing volgde, maar de jongen werd niet gevonden. Woensdag 5 Augustus vond de Rivier politie ter hoogte van de Nassaukade het lijkje van een kind in de rivier drijven. Het werd overgebracht naar het bureau van de Rivierpolitie. Daar bleek men te doen te hebben met het stoffelijk over schot van het vermiste jongetje. Een na der onderzoek bracht aan het licht, dat op het lijkje sporen voorkwamen, welke er op wezen, dat de jongén niet op nor male wijze te water was geraakt en ver dronken. De politie stelde een uitgebreid onder, zoek in, waarbij natuurlijk allereerst de moeder werd gehoord Mist u uw zoontje De moeder verklaarde, dat zij eenige dagen na de vermissing van haar zoontje op straat een jongen was tegengekomen, die haar had gevraagd Juffrouw, mist u soms uw zoontje Toen zij daarop bevestigend had geant woord, was de jongen zonder verder iets te zeggen weggeloopen en aanvankelijk had zij op déze vraag geen acht geslagen. Toen de politie haar echter ondervroeg, herinnerde zij zich het voorval en zij kreeg argwaan. De politie meende hier een spoor te hebben gevonden en de knaap werd opgespoord en aangehouden. Op de afdeeling Kinderpolitie werd hij ondervraagd hij deed toen een omstan dig verhaal van het gebeurde. Een gelogen verhaal De jongen vertelde, dat hij op den be- wujten Zaterdagmorgen met twee andere jonge jongens, wier namen hij noemde, op een zandhoop bij den waterkant van de Nassaukade samen met den vermisten jongen had gespeeld. Een van de jongens had hem een duw gegeven en hij was toen tegen Touw aangevallen, die als gevolg daarvan te water was geraakt en in de diépte was verdwenen. Met hun drieën hadden zij nog getracht hun speelmak kertje te redden, maar zij waren daarin niet geslaagd. Zij waren toen weggeloopen en hadden uit angst van het voorval niets durven vertellen. De politie ging toen op zoek naar de an dere twee speelmakkertjes en uit het ver. hoor van deze jongens bleek, dat de jon gen het verhaal geheel had verzonnen. De jongens hadden op het tijdstip, door den veertienjarigen J. M S. genoemd, zoo heette de knaap bij hun baas.ge- Een kraagbeer heeft gistermiddag in het Dierenpark te Wassenaar twee perso nen zeer ernstig gewond en twee anderen minder ernstig letsel toegebracht. Omstreeks kwart over drie begaf de temmer C: S. zich binnen het afgei^ister- de gedeelte, waar de beer gehuis vest is, om de gebruikelijke voorstelling te geven. Tot grooten schrik van ere tal rijke toeschouwers viel het dier S. aan. Op diens hulpgeroep snelde de oppasser W. R. toe, die er in slaagde S. te bevrij den, doch hierop viel het dier R. aan, om vervolgens uit het loophok, waarvan de oppasser in zijn haast om hulp te bieden de deur had open gelaten, te ontsnappen. Het was op dezen vacantiedag zeer druk in het park en vooral de speeltuin gepoot veel belangstelling. Het geroep van „de beer is los!” verwekte alom schrik en ont steltenis. Een ieder trachtte zoo snel mo gelijk met zijn kinderen het naderend ge vaar te ontkomen. In het gedrang, dat hierbij ontstond, werd o.a. de 24-jarige mej. J. v. R onder den voet geloopen. De woedende beer kreeg het meisje te pak ken en beet ’n hap uit haar linkerbeen. Bovendien liep zij nog verschillende bijt en krabwonden op. De directeur, de heer P. J. K., die op het rumoer was toege sneld, werd door den beer eveneens aan het linkerbeen gewond, waarna het razen de dier in een boom klom.' De omgeving werd door politie en per soneel van het park afgezet, om te trach ten het dier.onschadelijk te maken. Eerst na geruimen tijd slaagde men er in den beer te vangen en in zijn hok terug te brengen. Het meerendeel der parkbezoe- kers had inmiddels in opgewonden stem ming langs allerlei échter- en zijuitgangen het park verlaten. Zobwel de gewonde juf frouw als de temmer S. en de oppasser R., zijn naar het ziekenhuis aan den Zuid wal overgebracht. Hun toestand was he den naar omstandigheden redelijk wel. Bij de algemeene vlucht, welke ont stond hebben tal van bezoekers van het theepaviljoen vergeten, hun genoten con sumpties te betalen, ook toen de béér weer gevangen was. Bovendien werd er veel glaswerk gebroken. Voor het per soneel en den restaurateur beteekent dit een aardig schadepostje. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren te Ahmedabad de zuster van pandit ^Jehroe gearresteerd. Te Poona zijn incidenten voorgevallen; de meeste winkels zijn gesloten. Te Dacca heeft de politie op de menigte geschoten, waarbij 1 doode gevallen zou zijn. Te Calcutta hebbenstudenten een tramwagen in brand gestoken en andere tramwagens en autobussen aangevallen. Eenige studenten zijn gearresteerd. De politie heeft traan gas gebruikt om de demonstreerende menigte uiteen te drijven. Des middags ontstonden er te Calcutta nieuwe on lusten. In het centrum van Madras zijn 2 stations overvallen. De politie maaKte van de vuurwapens gebruik, waarbjj 4 personen gedood en 10 gewond werden De in Delhi gelegerde Amerikaansche troepen hebben bevel gekregen daar zoo lang te blijven, totdat de uitgebroken onlusten voorbij zijn. In de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft is gisteren een ongeluk gebeurd, waarbij twee arbeiders om het leven zijn ge komen. De 51-jarige H. en de 58-jarige B„ beiden timmerlieden, moesten in een liftkoker een raam repareeren. Door on bekende oorzaak brak een steunbalk, hetgeen tot gevolg had, dat beide man nen van een hoogte van 12 meter neer stortten. B. overleed kort daarop. H. stierf eenigen tijd later. .3

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1