BEKENDMAKING BEKENDMAKING Zaterdag 15 Augustus. 1942. No. 18259. DE JAPANSCHE ZEGE BIJ DE SALOMONS EILANDEN DE SLAG OP DE MIDDELLANDSCHE ZEE VERDUISTEREN BW Snel recht tegen prijzenknoeiers in de groenten- en fruitbranche VERNIETIGENDE NEDERLAAG VOOR DEN VIJAND Aardappelprijzen Aardappelen op bon 42 A I Spaarzaamheid is een deugd Weest ook spaarzaam met gas "poijJXiJen electriciteit DOODGESCHOTEN Geallieerde vloot systematisch vernietigd Distributie van zeep Distributie van brandstoffen Engeland geeft verlies van „Manchester’* toe tan 21 transportschepen werden er 15 tot zinken gebracht BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 ■5 3. 1 X i Luchtaanvallen op Engeland Directorium fascistische partij te Rome bijeen Sovjets verloren honderden vliegtuigen Van 17 Augustus tot en met 5 September 9 cent per K.G. van Sicilië .ven flog steeds onlusten in Britsch-Indië Bonaanwijzingen De Japanners op de Aleoeten Heden: o. 9.07 a. nam. tot 6.23 n. v.m. Morgen: van 9.05 u. nam. tot 625 u. vjn. De Japansche landing op Neder- landsche eilanden m de Alfoerenzee Turksche ambassadeur bij Hitler EXTRA BERICHT Uitreiking distributiebescheiden aan tijdelijk elders verMijvenden Rantsoen weer 3 k.g. Groot mailschip in brand in Straat Ruim 66.000 leden geroyeerd Inspecteurs voor prijsbeheersching leggen zware straffen op HAAGSCHE COURANT Rijksminister dr. Göbbels i van gis- 2 In den slag bij Kalatsj ■groot. (Fotodienst N.S.B.-Otto- w.g. RAUTER S.S. Gruppenführer en Generalleutnant der Polizei. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Ji (10 reg 1/0.19. Elke m.M. m. 21 ct. /0.51 p. m.M.^Sewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. /0.38 Pers gevr. gisteren:’ Een De prijs van aardappelen, welke ten hobgste aan den consument in rekening mag worden gebracht van 17 Augustus tot en met 5 September 1942, bedraagt, naar het Bedrijfschap voor aardappelen mededeelt, ƒ0.09 per k.g. Deze prijs mag, zoo noodig, verhoogd worden met 1 cent per k.g. voor thuis bezorgen. —JM— PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 1 0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs. Red. fr. p. p. 10ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer De Commissaris-Generaal voor het Veiligheidswezen deelt mede: Zondag, 16 Augustus, is het betreden van het kustterrein over de gebeele strook van Hoek van Holland tot kilometerpaal 98 ten Noord-Oosten van Scheveningen (ter hoogte van den Scheveningschen watertoren) tot 500 m. landinwaarts in den tijd van 9 uur tot 19 uur gepaard met levens gevaar. De bevolking wordt derhalve uitgenoodigd dit terrein, ook in zoo verre het tot dusver voor het openbare verkeer was opengesteld, met inbegrip van de wegen en pleinen in de bewoonde plaatsen, in den ge noemden tijd niet te betreden. Aan de instructies der opgestelde politie posten moet in het eigen belang der bevolking onvoorwaardelijk gevolg gegeven worden. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mud. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode’1, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 15 Augustus. (Het Opperbevel van dé Weermacht deelt mede: De lucht- en zeeslag op de Middellandsche Zee heeft door heldhaftig optreden der verbonden lucht- en zeestrijdkrachten geleid tot een vernietigende nederlaag voor den vijand. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn van de 21 vijand^lijke trans portschepen, koopvaarders en tankschepen, die onder zeer sterke convooibescherming door de Straat van Sicilië trachten te breken, 15 schepen met rond 180.000 brt. tot zinken gebracht, waarbij alle tankschepen. Van de resteerende koopvaarders hebben •enige, deels zwaar beschadigd, Malta aangeloopen. Van de begeleidende zeestrijd- kraohten, die onder het effect van de Duitsche en Italiaansche formaties naar het Westen keerden, zijn het vliegtuigmoederschip „Eagle", groot 22.600 ton, en 2 kruisers, waaronder de groote kruiser „Manchester", groot 9300 ton, en 3 torpedobootjagers tot zinken gebracht. Een vliegtuigmoederschip van het type Illustrious”, groot 23.000 ton, dat in brand was geraakt (niet zooals op 13 Augustus gemeld werd het Ameri. kaansche vliegtuigmoederschip „Wasp”) en het vliegtuigmoederschip „Furious”, groot 22.450 ton, zijn zwaar beschadigd in Gibraltar binnengeloopen. Voorts zijn 3 kruisers en torpedobootjagers zwaar beschadigd. De eigen verliezen zijn gering. De zegevierende strijd vormt een roemrijk blad in de samenwerking der verbon den strijdkrachten te water en in de lucht en van de voorbeeldige dapperheid van alle betrokken soldaten in vliegtuigen en aan boord der oorlogsschepen. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Volgens een aanvullend bericht hebben de onder leiding van den Generaloberst der vliegers, Freiherr von Richthofen, staande formaties en afdeelihgen lucht- doelartfllerie tijdens den omsingelings- slag van Kalatsj 606 vijandelijke vlieg tuigen in luchtgevechten vernietigd en 107 toestellen op den grond vernield. Te Calcutta heeft de politie gisteren het vuur geopend op een voor de onaf hankelijkheid van Indië betoogende me nigte, zoo meldt de Britsche berichten dienst. Te Nafcpoer hebben Britsche mili tairen en politie eergisteren ongeveer 12 maal op Indische volksmenigten gevuurd. Donderdag zijn Indiërs uit alle deelen van Europa bijeengekomen voor een be- tooging in hotel Kaiserhof te Berlijn, waar prominente in het buitenland wo nende Indiërs het woord voerden. Een resolutie werd, aangenomen. waarin plechtig werd verklaard, de landslieden in hun ure van nood bij te staan en alles te doen om het succes van den strijd om de nationale vrijheid en onafhanke lijkheid van Indië te verzekeren. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 6iro No- 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 1194611 Voorb., Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th, J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 bedrijf voor 1 jaar. Ook de personen, die zich hadden schuldig gemaakt aan het koo- pen van frujt tegen ontoelaatbare prijzen werden beboet. Een tandarts, uit Venlo, die voor prui men van 50 cent ƒ0.75 had betaald, kreeg een boete van ƒ500. Ook in en rondom de groote steden wordt weer met kracht opgetreden. Zoo berechtte de Haagsche inspecteur in de laatste dagen meer dan 20 in Rotterdam en den Haag woonachtige overtreders, al len detaillisten. In verschillende gevallen werd sluiting van de zaak gedurende een maand gelast. In andere gevallen werd volstaan met een geldboete. Loosdrecht is niet alleen een gezocht vacantieoord; tot voor kort was het ook een dorado voor hen, die niet op een tien tje behoeven te zien. De sluikhandel tier de er zoo welig, dat men feitelijk niets meer op den bon kon krijgen, maar alles zonder bon tegen sterk opgedreven prijzen. Aan dezen toestand heeft de prijsbe- heersching een einde gemaakt door de af- geloopen week een razzia te houden in Loosdrecht en omgeving. Na een voorbe reidend onderzoek bracht een vijftiental rechercheurs op een middag plotseling een bezoek aan hotels, restaurants, slagers en banketbakkerszaken. Ze controleerde prijslijsten en voorraden en nam hier en daar wat in beslag. Vanzelfsprekend waren er ook de „zie lige” gevallen 'van stumpers, die in moei lijke omstandigheden geraakt, een klein winstje maakten op clandestien duur in gekocht goed. In de tuchtbeschikking zal daarmee wel rekening worden gehouden. In de meesle gevallen echter werd grof gesneden en zwaar verdiend aan fiksche partijen. Handelaars en gelegenheden, die zich daaraan schuldig maakten, zullen ge voelig worden gestraft en eventueele koo- pers wellicht ook. Met hen behoeft men geen medelijden te hebben. Voor de gasten van hier en die van el ders, die eens even in Loosdrecht kwamen „bunkeren”, zooals dat heet, was het overigens een slechte dag. Er was plotse ling geen voorraad meer en de obers refe reerden met zuur gezicht aan de moeilijke tijden. Zoodra in het dorp het gerucht der razzia zich als een loopend vuurtje had verspreid, was ook daar al spoedig niets meer zonder bon verkrijgbaar. ƒ30.006 boete en 10 jaar sluiting Vrijdagmorgen heeft de inspecteur voor de prijsbeheersching te Leeuwarden een zeer zware straf uitgesproken tegen den grossier in groenten en fruit J. de Roos te Leeuwarden, die zich aan de offi- cieele prijzen, welke voor zijn branche gelden, weinig of niets gelegen liet liggen en onder zijn afnemers een soort schrik bewind uitoefende. Aan J. de Roos is een boete van 30.000 opgelegd, tevens is zijn zaak voor 10 jaar gesloten en zijn de bedrijfsmiddelen stil gelegd. Ook werd hem voör denzelfden tijd verboden op eenigerlei wijze deel te nemen aan den handel in groenten en fruit. Tenslotte moet hij 5000 proces kosten betalen en wordt het vonnis open baar gemaakt. Gedurende het tijdvak van 16 Augustus tot en met 30 September 1942 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheden zeep. De met algemeen 370 gemerkte bon en de met ,.M eenheidszeep” gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten, geven recht op het koopen van hetzij een stukje van 28 gram luchtgevulde eenheidstoilet- zeep 57 pCt., hetzij een stukje van 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 pCt.; hetzij een stukje van 75 gram eenheidstoi- letzeep 21 pCt.; hetzij een stukje van 75 gram eenheidstoiletzeep 15 pCt.; hetzij op het doen wasschen van 8 kilogram droge vuile vasch. Voorts kan men op dezen bon 45 gr. huishoudzeep koopen, voor zoover de win. kelier deze nog voorradig heeft. De met „algemeene 371” gemerkte bon en de met „M waschpoeder” gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leef tijd van acht jaar uitgereikte kaarten, ge- ven recht op het koopen van 250 gr« waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieu we samenstelling) of op het doen wasschen van 12 k g. droge vuile wasch. De met M toiletzeep” gemerkte bon van de aart kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op hej, koopen van 75 gram toiletzeep 80 pCt. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met „algemeen 335” gemerkte bonnen, aangewezen voor een heidszeep en der met „algemeen 336” ge merkte bonnen, aangewezen voor wasch poeder, alsmede de geldigheidsduur van de met „L zeep” gemerkte bonnen, aan gewezen voor eenheidstoiletzeep en wasch poeder, en van de met „L toiletzeep” ge merkte bonnen is verlengd tot en met 30 September a.s. Terwijl de Amerikaansche operatie tegen de Japansche bases op de Aleoeten tot dusver een grootscheepsche aanval werd genoemd, meldt de „New York Times" thans, dat de aanval bij Kiska slechte om verkenning sdoeleinden ge daan is, omdat de voortdurende mist bo* ven de Aleoeten verkenningsvluchten ón mogelijk maakte- Men heeft waargeno men, aldus het blad, dat de Japanners zich zeer Stevig op hun bases hadden ga. nesteld. De strijd op de eilanden S.P.T. meldt, dat volgens een bericht van „Exchange Telegraph”, afkomstig uit het hoofdkwartier van generaal Mac Ar thur, de Amerikaansche landingstroepen er in zouden zijn geslaagd het vliegveld van Gualdacanar, het. belangrijkste, van den Salomons archipel, te veroveren. De Japansche terugtocht op Toelagi duurt voort. De Japansche luchtmacht is actief en valt den invaller onophoudelijk aan. Deze rukt op, onderwijl het ver overde gebied versterkend. De Japanners trachten zich thans in de schier ondoor dringbare jungle te verschansen. Rijksminister dr. Göbbels bezoekt de aan luchtaanvallen blootgestelde gebieden in West-Duitschland. De mi nister wordt door fabrieksarbeidsters ‘begroet. (Atlanfic-Holland-Boesig) Vijf Nederlanders, mannen die, hoe ook hun overtuiging geweest moge zijn, hun land naar eer en geweten en naar vermogen hebben gediend, zijn heden morgen door een Duitsch vuurpeleton doodgeschoten. Een schok gaat door ons volk. Als gijzelaars gevangen genomen, hebben zij met hun leven geboet voor de daad van een saboteur, die niet den moed heeft gehad hun leven te redden, dat in zijn handen was. Zóó wreed en tragisch heeft? ons volk in deze vreese- lijke tijden de meedoogenlooze hard heid en onverbiddelijkheid van den krijg nog niet aan den lijve gevoeld. In deze tragische uren past het niet de schuldvraag onder het oog te zien, de argumenten opnieuw te beschouwen, die reeds zoo vaak naar voren zijn ge bracht bij de bespreking van het mis drijf van den saboteur. In deze droeve stonde is slechts plaats voor een eer biedig zwijgen. Met een hart vol deer nis zal ons volk, met ons, zijn gedach ten doen uitgaan naar de zwaar ge troffen nabestaanden van hen, die op dezen vroegen, zonnigen Augustus morgen van het leven moesten scheiden als onschuldigen boetend voor de schuld van hen, die noch den moed, noch het karakter bezaten met open vizier te strijden. Een wreed lót werd aan vijf land- genooten voltrokken, een lot, dat tot diepe droefheid en tot nadenken stemt. Er vinden schier ontelbaren den dood in deze dagen van strijd, maar deze vijf stierven niet als soldaten, strijdend voor een ideaal. Zij gingen den dood in met een vraag op de lippen: Waarom? De wetten van den oorlog geven het antwoord. Maar of deze wetten ooit door den saboteur zullen worden ver staan? De misdaad is geboet en de les zal moeten worden geleerd na deze uren van smart in dagen van bezinning. Op dat ons volk gespaard irtoge blijven voor een herhaling van dit macabere gebeuren, dat de dag van heden heeft gemaakt tot een van droefenis en rouw. Maan: 15 Aug. op 10 u. v.m., onder 22.35 u. n.m.; 16 Aug. op 11.10 u. v.m., onder 23 u. n.m.j 17 Aug. 12.24 u. v.m„ on<(er 23.26 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) lid. 145995. Omtrent het verloop van den zeeslag bij de Salomons Eilanden meldt Domei het volgende De gevechtshandelingen, die geleid heb ben tot de vernietiging van de Anglo- Amerikaansche vloten in de Australische wateren, begonnen met de verschijning van de gecombineerde Anglo-Amerikaan- sche vloot voor de Salomons Eilanden op 7 Augustus. De vijandelijke vloot, die door vele transportschepen werd vergezeld, na derde in dikken mist en begon op één der eilanden landingsoperaties. Japansche ver kenningsvliegtuigen, die de vijandelijke landing opmerkten, meldden terstond dit gebeuren aan hun steunpunt, waarop een eskader Japansche jagers verscheen, om de vijandelijke vliegtuigen te dwingen tot felle luchtgevechten. Tijdens deze felle gévechten werden 49 vijandelijke jagers en 9 bommenwerpers neergeschoten. Te gelijkertijd gelukte het Japanschen vlieg tuigen, een vijandelijken torpedojager in den grond te boren en een tweeden zwaar te beschadigen. De vijand werd reeds bij Men aanvang van de gevechten in verwar ring gebracht. Den volgenden morgen na derden Japansche torpedovliegtuigen de vijandelijke vloot en voerden een feilen aanval uit met het resultaat, dat het vlaggeschip van de Amerikaansche vloot, een kruiser van de „Wichita”-klasse en een Britsche kruiser tot zinken werden ge bracht. Tijdens deze gevechtshandelingen werd nog een kruiser van de A-klasse zwaar beschadigd, en werden 2 kruisers van de B-klasse, benevens 2 torpedo jagers in den grond gebdord. In den tus- schentijd viel een speciaal eskader Japan sche torpedovliegtuigen de vijandelijke transportschepen aan, waarvan er eenige in den grond geboord werden. In den loop van den nacht begonnen Japansche marine-eenheden in de meest volledige samenwerking, met luchtwapen en duikbooten een stout moedigen nachte. lijken aanvat op de reeds zwaar getroffen vijandelijke vloot. Tijdens deze gevechts handeling werd het tweede vijandelijke vlaggeschip. een Amerikaansche kruiser van het type .Astoria”, in den grond ge boord. terwijl nog 6 Britsche kruisers van de A-klasse naar den bodem der zee ge zonden werden. Bovendien werden een Amerikaansche kruiser van de B-klasse, van het type „Omaha’, benevens 6 tor pedojagers tot zinken gebracht en 2 tor pedojagers zwaar beschadigd Den derden dag van den slag openden Japansche torpedovliegtuigen de jacht op de restanten van de vluchtendé vijande lijke vloot en brachten een Britschen krui ser van de ,Achilles”-klasse tot zinken, die trachtte naar Sidney te ontkomen. Na de vernietiging van de vijandelijke vloot au bleef nog slechts het kleine vijandelijke landingscorps op een der Salomons Eilan den. Dit corps is echter volkomen afgesne den en hulpeloos, aangezien nóch trans portschepen nóch oorlogsbodems ter be schikking staan. Omtrent de op 30 Juli ondernomen landing van Japansche marinestrijd- krachten op de eilanden Kai. Aroe en Tenimber in de Alfoerenzee zijn thans 'nadere bijzonderheden bekend geworden, volgens welke de Nederlandsche militaire autoriteiten na het verlies van de voor naamste Nederlandsche eilanden vrij kleine eenheden, die naar Australië wa ren uitgeweken, naar deze eilanden heb ben gezonden, waar zij belangrijke pun ten bezetten. Op alle drie de eilanden bevonden zich radiostations, die verbin ding met Australië mogelijk maakten. Marinevliegtuigen steunden de Japansche landingsoperaties. Tot gevechten kwam bet bij de bezetting van Saumlakkis op Tenimber. waar de inheemsche soldaten onder bevel van 4 Nederlandsche offi cieren in het eerst feilen tegenstand boden. Hier kwam het na de bezetting van het eiland tot een eigenaardig inci dent. Twee kleine koopvaarders onder Australische vlag voeren zonder erg de haven Saumlakki binnen en trachtten troepenversterkingen aan land te zetten. De onderneming mislukte echter vol komen. Op de schepen bevonden zich ongeveer 1000 Indonesiërs, die in Mel bourne «n Fort Darwin waxen--opgeleid. De Führer heeft gisteren in tegen woordigheid van den minister van Bui- tenlandsche Zaken, von Ribbentrop, in zijn hoofdkwartier den nieuwen Turk- schen ambassadeur te Berlijn. Saffet Arikan, ontvangen, die zijn geloofsbrie- Het driedaagsch bezoek van den Leider der N.S.B., Mussert, aan de provincie Limburg. Op zijn tocht werd de LeJder overal op enthousiaste wijze door de bevolking ontvangen. (fotodienst N.S B.-Otto- Aangezien ondanks de uiterst dringende uitnoodiging van den Wehr* machtsbefehlshaber General der Flieger Christiansen de daders van den springstofaanslag in Rotterdam te laf zijn geweest om rich aan te mel den, zijn de volgende gijzelaars aangepakt en hedenmorgen doodgeschoten: 1. Ruys, Willem, directeur generaal, Rotterdam; 2. Graaf E. 0. G. van Limburg Stirum, Arnhem; 3. Mr. Baelde, Robert, Rotterdam; 4. Bennekers, Christoffel, vroeger hoofdinspecteur van politie, Rotterdam 5. Baron Alexander Schimmelpennink d. Oye, Noordgouwe, Zeeland. Den Haag, 15 Augustus 1942. De höhere S.S. und Polizeiführer Nord-West get. RAUTER S.S.-Gruppenfiihrer en Generalleutnant d.P. Het Centraal Distributiekantoor vestigt er in verband met de uitreiking der bon kaarten voor voedingsmiddelen 10e periode en andere distributiebescheiden gedurende het tijdvak van 17 Augustus tot en met 5 September 1942 de aandacht op, dat zij, die tengevolge van de oorlogsomstandig heden tijdelijk elders verblijven, hun kaarten in ontvangst kunnen nemen bij den distributiedienst van de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden, ook al blij ven zij in de gemeente, uit welke zij af komstig zijn, in het bevolkingsregister op genomen. De onderscheiding tusschen „stad”, en „land”-kaarten maakt, dat het aanbeve ling verdient, dat zij, die onder de boven omschreven regeling vallen, daarvan ook inderdaad gebruik maken, aangezien an ders de mogelijkheid bestaat, dat zij in het bezit worden gesteld van „land”-kaarten en deze kaarten in de gemeente, waar zij tijdelijk verblijf houden, voor bepaalde distributiegoederen niet kunnen worden gebruikt. Van 16 tot en met 22 Augustus is het aardappelrantsoen wederom vastgesteld op 3 kilogram. In verband hiermede geeft gedurende genoemd tijdvak elke der met „42a” genummerde bonnen van de aardappelkaart recht op het koopen van IJ kilogram aardappelen. Voorts geeft de met „42b” genummerde bon van de toeslagkaart voor aard appelen gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van J kilogram aard appelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vandaag, 15 Augustus, geen aard appelen de genoemde bonnen mogen worden verkocht. Stefani meldde tnailschip ligt te branden in de Straat van Sicilië. Een 1000-tal schipbreuke lingen bevindt zich in vlotten in de na bijheid van het schip. Stefani meldtHet nationale direc torium van de fascistische partij is Don derdag in het Palazzo Venezia te Rome onder voorzitterschap van den Duce bijeengekomen. De secretaris der partij, minister Vi- dussoni, bracht verslag uit omtrent de werkzaamheden, waarbij hij o.a.' melding maakte yan de mobilisatie van-*4 millioen fascisten voor een snelle verzameling van den graanoogst, hetgeen ’n volkomen succes werd. Vervolgens deelde hij mee,' dat bij de herziening van de ledenlijst 66.066 personen als lid zijn geschrapt en dat deze zuivering op behoedzame en tevens krachtige wijze wordt voortgezet. Tenslotte betoogde hij. dat cumulatie uit den booze is en dat fascisten met een politieke taak niet tevens administratieve functies kurfnen vervullen. Mussolini weidde uit over eenige punten van dit exposé, waarover verscheidene leden van het directorium het woord voerden. Gedurende het tijdvak van 15 Augus tus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „één eenheid eerste periode”, „één eenheid tweede periode”, „één een heid derde periode” en „één eenheid vierde periode” gemerkte bonnen, elk recht op hat koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de kruiser „Manchester” tijdens den slag in het Westen van de Middellandsche Zee in den grond is geboord. Een der speciale correspondenten van het agentschap Stefani aan het Middel landsche Zeefront meldt, dat 2 vijande lijke schepen, welke in de richting van Malta voeren, aangevallen en tot zinken gebracht zijn. De luchtaanvallen op de restanten van het convooi worden onaf gebroken voortgezet en men verwacht neg meer schitterende resultaten. TERUG IN GIBRALTAR Bit Gibraltar wordt gemeld, dat lerochtend het Engelsche vliegtuigmoe derschip „Furious” en 2 torpedoboot jagers, benevens 2 koopvaarders met zware beschadigingen, komende uit de Middellandsche Zee, in Gibraltar zijn bin nengeloopen. Het aantal aan land ge zette dooden en gewonden wordt geheim gehouden. Voorts wordt gemeld, dat het aan beide zijden beschadigde Engelsche vliegtuigmoederschip „Illustrious” en een slagschip, benevens 5 torpedobootjagers, komende uit de Middellandsche Zee, gis teravond in de haven van Gibraltar zijn aangekomen. Men neemt aan. dat de schepen een deel der overlevenden van het in den grond geboorde vliegtuigmoe derschip „Eagle" aan boord hebben. Bovendien bevinden zich in Gibraltar., behalve het vliegtuigmoederschip „Ar gus” 12 geladen en 4 ongeladen koop vaarders, welke voorloopig wegens het bestaande gevaar niet zullen uitloopen. Ontploffingen en branden in'xle haven van Ipswich Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben, naar aan ’t D.N.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht voor den oorlog belang rijke doelen en haven-installaties in Ips wich met talrijke brisant- en brandbom men bestookt. De bemanningen 'zagen in het geheele aangevallen gebied, vooral in de haven-installaties, uitgestrekte bran den en felle 'ontploffingen. Alle voor den aanval opgestegen Duitsche vliegtuigen keerden naar hun steunpunten terug. Langzamerhand moet het toch wel tot algemeene bekendheid zijn gekomen, dat prijsopdrijving van levensmiddelen tot de zeer a-sociale handelingen moet worden gerekend. Niettemin bleek een zeer groot aantal van de dezer dagen in Gelderland en Overijsel gecontroleerde groenten- en fruitbedrijven, zoowel grossiers als detail listen in overtreding te zijn Van de op dat gebied bestaande prijsvoorschriften. Dé zen werden onmiddellijk voor den inspec teur voor de prijsbeheersching te Arnhem geleid en hoorden zware straffen tegen zich uitspreken. Van de vijf grossiers, die in overtreding bleken te zijn, werden resp. een beboet met ruürt 2000, een met 600, terwijl het bedrijf van twee grossiers,resp. voor den tijd van twee en zes maanden werd ge sloten. Zeven tuinders werden bestraft. Hieronder vielen een sluiting en voorts eenige boeten van ƒ400. Van de 49 detailzaken, die in overtre ding bleken te zijn, werden 22 gesloten, voor tijden van 1 tot 6 maanden. De boe ten varieerden van ƒ25 tot ƒ500. Alle ge- vonnisten werden bovendien in de pro ceskosten veroordeeld, terwijl in vele ge vallen teveps een verbeurdverklaring werd uitgesproken van in beslag genomen goe deren. Behalve de publicatie in de dag- bladeh, zal bovendien aan de verkooploka- liteiten een kennisgeving worden aange bracht, vermeldende de reden der sluiting. Woekerwinsten van 2 Nijmeeg- sche handelaren Twee fruithandelaren uit Nijmegen, G. Hoks, Kamperfoeliestraat 33 en H. Albers, Heylstraat 20, die voor gezamenlijke reke ning hun waren verkochten, hebben zich Donderdag voor den inspecteur voor de prijsbeheersching te ’s-Hertogenbosch moe ten verantwoorden wegens weergalooze opdrijving der fruitprijzen. Met ’n vracht auto reden zij verschillende malen per -2 naar Limburg en verkochten daar fruit tegen prijzen, die spotten met alle bestaande voorschriften. Pruimen, die 27 cent mochten kosten, werden verkocht voor 40 cent, een andere soort van 19 cent per k.g. verkochten zij voor 50 cent, appelen beneden de kwaliteit 2, in plaats van voof 8J cent voor 25 cent, per k.g. Voor dito peren, die 13J cent mochten kosten, vroegen zij 30 «ent. Even, eens werden perziken van 12 cent voor 20 cent verkocht. Tegen een dergelijke ongeweaschte ver- deeling van het toch al niet rijkelijk voor handen zijnde fruit onder de meest draag- krachtigen moest uiteraard met kracht worden opgetreden. De grossier Hoks werd dan ook door den inspecteur ge straft met een boete van 7500 en ver beurdverklaring van een groote hoeveel heid in beslag genomen goederen. Voorts gelastte de inspecteur sluiting van het be drijf voor den duur van een jaar en ver bood de uitoefening van het beroep ge durende dien tijd. Albers werd veroordeeld tot een boete van 6000, alsmede verbeurdverklaring van zijn auto en eveneens sluiting van zijn

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1