No. 18260. 1942. HET DONBEKKEN GEHEEL IN DUITSCHE HANDEN VERDUISTEREN M’ Maandag 17 Augustus. I 105.000 BRT. SCHEEPSRUIMTE VERNIETIGD Extra bericht Duitsch Weermachtbericht De rubberproductie op Malakka OSENDARP’S REVANCHE OP SPREE DE VOETBAL ROLT WEER Economisch Gerechtshof ingesteld ECHTELIJKE TWIST I LAAKCRITERIUM VOOR VAN STRAATEN De ongeregeldheden in Britsch-Indië SPREE DEFINITIEF 100 METER KAMPIOEN Distributie vaste brandstoffen Sovjets geven verlies van Maikop toe Nieuwe hoofdcommissaris van politie te Utrecht Engelschen schenden neutraliteit van Afghanistan Uitreiking levensmiddelen kaarten voor Rüks-Duitschers Hulde aan marine en luchtmacht Het vulcaniseeren van banden Churchill’s reis naar Moskou Nog steeds schietpartijen Verordening betreffende aardrijks kundige kaarten en Sumatra Engelsche vliegtuigen boven bezet gebied Dagorder van Mussolini Zware afweergevechten bjj Wjasma en Rsjef „Koffie aan bed” De Amerikanen op de Salomons eilanden ^U.R.G.HOLLÖNOIfi'*' HAAGSCHE COURANT 9 Zilveren Bal-tournooi ingezet het Edervcollege i Amerikaanschen werden dat de stad Maikop 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 17 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede Duitsche duikbooten hebben in de Noordelijke Ijszee, in de kustwateren van Noord- en Midden-Amerika, West-Afrika en midden op den Atlantischen Oceaan 19 schepen, in beveiligde convooien en afzonderlijk varende, met in totaal 105.772 brt. en 2 transportzeilschepen tot zinken gebracht. Nog 3 schepen werden door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het zinken dezer schepen kon door den terstond aanvangenden krachtigen afweer niet waargenomen worden. Duitsche tanks vallen aan in de groote bocht van den Don. (Hoffmann-P.K, Jesse) Het „Laakcriterium”! georganiseerd door de H.R.C. „Hollandia”. De start der renners. LPolygoon~v. Bitsen) I v. 9.03 aar nam. tot 6.26 aar v.m. I* I I I In aansluiting aan het bericht, dat van 15 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 de met de woorden „een eenheid 1ste pe riode”. „een eenheid 2de periode”, „een eenheid 3de periode”, „een eenheid 4de periode” gemerkte bonnen, elk recht ge ven op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen, wordt ter voorkoming van misverstand nader bekend gemaakt, dat deze bonnen voorkomen op de periode bonstellen, welke uitgereikt zijn aan de verbruikers in de groepen B., C. en D. (wjnkels, kantoren, openbare gebouwen enz.), alsmede aan particuliere verbrui kers in verband met de verwarming van ruimten voor bijzondere doeleinden als kantoren, wjnkels e.d. Het aantal slachtoffers Het D.N.B. meldt, dat volgens een vrijen Indischen zender in Honan bij de jtsch-Indië tot dusver 600 iet leven gekomen en 400 Het Sovjet-communlqué van 17 Aug. geeft toe, dat de stad Maikop ver loren ia. Nieuwe toepassingen Een beperking van de rubberproductie in Zuid-Oost-Azië ligt naar de „Miyako Schimbun” meldt, geenszins in de bedoe ling der Japansche militaire autoriteiten. Het wordt aldus het A.N.P. uit Tokio veeleer waarschijnlijk geacht, dat de productie van Malakka en Sumatra zal worden uitgebreid tot boven het niveau van vóór den oorlog. De militaire autori teiten zjjn daarbij van meaning, dat de behoefte aan rubber als gevolg van nieuwe toepassingsmogelijkheden zal toe nemen met de productie zoo kan b.v. de ruwe rubber van Malakka door een goed koop chemisch proces verwerkt worden tot synthetische brandstof, waardoor olie- a an voer niet meer noodig zou zijn. Prin cipieel gaat het militaire bestuur van de gedachte uit, dat de politiek van den wederopbouw zich niet heeft te regelen naar persoonlijke belangen, doch naar de groote noodzakelijkheden van Groot-Ooftt- Azië. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p p 10 c. Maan: 17 Aug. op 12.24 u. v.m., onder 23.26 u. n.m.; 18 Aug. op 1.38 u. nm., onder 23.55 u. nm. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Z rekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M, <5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. RecL ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn, 5 ct., fr. p. p. 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den gepen- sionneerden luitenant-kolonel G. J. Ker- len te Voorburg benoemd tot hoofdcom missaris van politie te Utrecht. BULLITT SPREEKT MET DE VALERA Radio New- York heeft een bericht uit Washington uitgezonden, dat William Bullitt, de bijzondere afgezant van den --‘„_a minister van Oorlog, Zaterdag te Dublin een onderhoud heeft gehad met den lerschen premier, de Valera Naar te Ankara verluidt, hebben EngeL sche vliegtuigen op 30 Juli over de grens van Afghanistan gevlogen en bommen laten vallen op de stnd Host, waarbij 3 personen gedood en 4 gewond werden. Twintig huizen en een moskee werden in puin gelegd. De regeering van Afgha nistan heeft bij de Engelsche ambassade te Kaboel tegen deze schending van de Afghaansche neutraliteit scherp gepro testeerd. De Britsche ambassadeur heeft de gebeurtenis met ..slecht uitzicht” verontschuldigd Het D.N.B. meldt, onlusten in Bi menschen om gewond zjjp. Secretaris van Gandhi plotseling gestorven Reuter meldt uit Bombay, dat Mahadev Desai, de secretaris van Gandhi, in hech tenis is gestorven. Het bericht van dit plotselinge over lijden heeft politieke kringen te Berlijn verrast, meldt het A.N.P.omdat Desai zich tot nu toe in een zeer goede gezond heid had verheugd. De nadere omstan digheden, welke tot den dood van een man geleid hebben, die als rechterhand van Gandhi en wegens zijn bijzondere kennis van den politieken toestand en politieke achtergronden in Indië alsmede om zijn activiteit den Britten een doorn in het oog was, verdienen derhalve, naar te Berlijn heerschende opvatting, te wor den opgehelderd. daar de door Reuter gegeven lezing, volgens welke hart zwakte de doodsoorzaak zou zijn geweest, weinig overtuigend klinkt. Van 1829 Aug. vindt de uitreiking 4 plaats van levensmiddelenkaarten der 10e periode. Tevens ontvangen houders van inlegvellen K of L 1 2 aardappelkaarten, K of L 2 3 aardappelkaarten, K of L 3 2 aardappelkaarten, K of L 4 1 aardappel- kaart. Houders van L-inlegvellen ontvangen tevens een toeslag-aardappelkaart. Voorts ontvangt ieder naar wensch een rook- of snoepkaart. Aan mannelijke personen onder 18 jaar en vrouwelijke personen onder 25 jaar wordt geen rookerskaart verstrekt. De distributiebescheiden moeten worden af gehaald op den datum, welke op de nu in gebruik zijnde levensmiddelenkaarten zijn afgestempeld. Schuiten de eerste nieuweling Na het jaren zonder wegwedstrijden te hebben moeten stellen, vermeldt de wed- strijdkalender van de N.W.U. er voor 1942 ineens drie voor den Haag en de eerste daarvan is gisteren verreden in de om geving van het slachthuis. De wedstrijd droeg den naam Laak-criterium en hij was georganiseerd door de R.C. „Hollan dia”. welke met voldoening op haar ini tiatief kan terugzijn, al werkten de om standigheden. waaronder gereden moest worden, ook niet in «11e opzichten mee. Er was heel veel publiek rond het ruim 1300 meter lange parcours verzameld en die toeschouwers hebben van goede sport kunnen genieten. Het vlotte verloop is voor een niet gering deel te danken aan de medewerking van de Haagsche politie en van den. heer v. d. Touw. Het parcours was niet gempkkelijk; dat hebben heel wat renners tot hun schade moeten ondervinden, zoowel in den wed strijd voor nieuwelingen als in dien voor amateurs. Het was zelfs zoo zwaar, dat degeen, die eenmaal had moeten lossen, bij het hooge tempo geen schijn van kans meer had om aansluiting te kunnen krij gen. Beide courses hadden dientengevolge veel gemeen met een afvalwedstrijd. De nieuwelingen verschenen 32 man sterk aan den start, die ongeveer 30 km, (22 ronden) moesten afleggen. Uitloop- pogingen hadden geen succes, zoodat een gesloten peloton bijeen bleef, dat regel matig dunde, naarmate het einde nader de. De strijd moest in den sprint worden beslist en daaruit kwam M. Schuiten als overwinnaar naar voren in 49 min. 5.2 sec.; 2. K. Neeft; 3. G. v. d. Veen; 4. J. Westerheide; 5. J. Storm; 6. G. Itaven- stein; 7. M. Schoutema; 8. E. Verhoekx; 9. L. de Boor; 10. J. Groenewoud. Het nummer voor amateurs telde 40 deelnemers, die ca 67 k.m. (50 ronden), moesten afleggen. Meerdere renners heb ben zich op den voorgrond weten te plaat sen. Eerst was dat de Hagenaar A. Kui pers. die in den beginne enkele malen los kwam, tezamen met den Rotterdammer G. v. Straaten, die den wedstrijd zou winnen en later steeds bij de voorsten was te vinden. Waarschijnlijk heeft hij daarbij wat te veel van zijn krachten ge vergd, want toen tusschen een zestiental renners werd gespurt, eindigde hij als 14e. Ook de Bosschenaar v. d. Dungen reed verdienstelijk, evenals M. Westerduin, die op het laatst echter den strijd moest sta ken. De Hagenaar Bijl dient eveneens met eere te worden vermeld en diens stadgenoot W Houtman blies al evenzeer een goede partij mee. De beste man van het veld was ongetwijfeld de eerder ge noemde Rotterdammer van Straaten, die 2 ronden voor het einde aan den haal ging met P. v. Meetelen en v. d. Dungen, die hij evenwel beiden van zich af wist te schudden. Bij het Ingaan van de laatste ronde had hij een flinken voorsprong we ten te nemen, en dien behield hij tot het einde. Hij werd winnaar in 1 uur 50 min. 37.6 sec. Om de tweede plaats werd fel gespurt en het kostte de jury heel wat moeite om de prijswinnaars te klasseeren. Hun volgorde wérd aldus vastgesteld: 2. C. Bijl, 3. T. v. d. Dungen, 4. W. Hout man 5. P. v. Meetelen, 6. W. Gruteke en H. Bronk (gelijk); 8. Spaan, 9. P. de Reyer, 10. T. Verhoeven, 11. A. v. Dijk, 12. J. de Ruiter, 13. G. v. Ravensteyn na HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 17 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den Beneden-Koeban en in het Noordwestelijk deel van het Kaukasische gebergte dringen onze troe pen in succesvolien aanval verder op. Aan de kust van de Zwarte Zee zijn bij luchtaanvallen 3 kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot trans portschip is zwaar beschadigd. In den Noordoostelijken lus van de groote bocht van Don is de vijand vernie tigend verslagen en is de rivier overal be reikt De zuivering van het terrein van uiteengedreven troepen is nog aan den gang. Daarmede is het geheele Donbek ken hecht in handen van de Duitschers en verbonden troepen. Spoorweginstalla- ties en ravitailleeringsverkeer in het ach- terwaartsche gebied van den vijand zijn opnieuw het doel geweest van Duitsche gevechtsvliegers en duikbommenwerpers. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef staan troepen van alle wapens in aanhoudende, zware afweergevechten. Ook gisteren zijn talrijke aanvallen van den vijand mislukt, die in tegenaanval op verscheidene plaat sen werd teruggeworpen. In den Noorde lijken sector van het front zijn op ver scheidene plaatsen vijandelijke aanvallen afgeslagen en concentraties in geconcen treerd vuur uiteengeslagen. In Noord-Afrika hebben Duitsche jagers in luchtgeveshten 14 Britsche vliegtuigen zonder zelf verliezen te lijden neerge schoten. Aan de kust van het Kanaal heeft zeqa zware artillerie van het leger militaire doelen in het gebied van Dover bestreden. Bij het binnenvliegen, overdag en des nachts, van enkele vliegtuigen naar West- en Noord-Duitschland en de be zette gebieden zijn 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht voor den oorlog belangrijke installaties in Midden- en Oost-Engeland bestookt met brisant- -en ifrandbommen. (Zie verder het extra—bericht op deze pagina). GROOTE AMERIKAANSCHE BOMMEN WERPER VERONGELUKT Reuter meldt uit New York, dat een groote Amerikaansche bommenwerper, met een bemanning van 24 personen, nabij Peru in Massachusetts omlaag is gestort. Uit den wrakhoop heeft men de lijken van 17 officieren en leden der beman ning te voorschijn gehaald. Drie ande ren zijn gewond en 4 worden vermist. Osendarp’s protest afgewezen. Zooals bekepd, werd op de Nederland sche athletiekkampioenschappen te Eind hoven de 100 meter-finale gewonnen door den V. en L-man Spree, terwijl voor Osendarp, die met miniemen achterstand binnenkwam, dezelfde tijd als Spree werd genoteerd. Door Osendarp werd tegen den uitslag van de jury van aankomst die unaniem Spree eerste gaf pro test aangeteekend Ten einde dit protest te kunnen behandelen, heeft de scheids rechter de heer G A Burger, van de Technische Commissie van de N.A.U.. het resultaat van een te Eindhoven ge maakte film van den eindstrijd afgewacht. Deze film heeft echter over de finish geen nader uitsluitsel kunnen geven, zoo dat de oorspronkelijke beslissing gehand haafd blijft en Spree zich dus thans offi cieel 100 meter-kampioen mag noemen. Uit het Italihansche hoofdkwartier wordt gemeld: De Duce heeft de volgende dagorder aan de marine en de luchtmacht gericht Officieren en onderofficieren en ge gradueerden bij de vloot, soldaten der luchtmacht I Op 11, 12 en 13 Augustus hebt gij na een harden slag vijandelijke vlootstrijdkrachten vernietigd, die nog maals getracht hadden zich te wagen op de Zee van Rome. De vijand, die gewoon lijk zoo schoorvoetend en traag is, is, gezien den ernst van zijn catastrofe, ge dwongen de verliezen toe te geven en uw schitterende overwinning te erken nen. Aangetast door uw bommen en uw torpedo’s, liggen zijn schepen op den bodem van de Middeilandsche Zee. Duit sche kameraden hebben in broederlijken wedijver met u dag en nacht aan uw zijde gestreden, den vijand doodelijke slagen toebrengende. Officieren, onder officieren en gegradueerden bij de ma rine, soldaten der luchtmacht, in een kort tijdsbestek van 2 maanden hebt gij de schrijnendste vernedering toegebracht aan den trots van de natie, die eens meesteresse over de zeeën was en gij hebt haar prestige en macht verminderd. Hit Italiaansche volk is trotsch op u. Leve de koning! (w.g.) Mussolini. Naar het D.N.B. verneemt, vertoeft Churchill sinds 13 Augustus te Moskou. In zijn gevolg bevindt zich, behalve enkele Engelsche militairen, ook de ver tegenwoordiger van Roosevelt, Harri man. Ook is de Amerikaansche ambas sadeur te Ankar», Steinhardt, te Moskou aangekomen. Churchill heeft de lucht route CairoTeheran gekozen en alles ge daan om d- reis geheim te houden. Dat is begrijpelijk, daar slechts de grootste bezorgdheid en radeloosheid over de ver dere ontwikkeling van den oorlog hem konden bewegen tot een reis naar Moskqu. Volgens inlichtingen uit diplo matieke kringen te Bern, onlangs ge publiceerd in het Zweedsche „Afton bladet”, is de aanleiding tot Churchill’s reis het volgende; Churchill gevoelde dringende behoefte, veroorzaakt door de ernstige situatie van de Sovjet-Unie als gevolg van den onophoudelijken Duitschen opmarsch, pm door zijn persoonlijke aanwezigheid den Russischen wil tot tegenstand met alle middelen in stand te houden. Chur chill achtte het noodig ÉJtalin persoonlijk zijn opvatting over de situatie en de aangelegenheid van het tweede front uiteen te zetten. Churchill wilde zich op grond wh eigen waarneming op de hoogte stellen van de Stabiliteit van het Sovjet-bewind en reeds thans omzien naar krachten, die in staat en bereid zouden zijn, indien het tegen de ver wachting in tot een crisis voor het be wind zou komen, den oorlog van Rus land aan de zijde van Engeland voort te zetten, x Naar de Britsche berichtendienst meldt, hebben Zaterdag te Calcutta groote betoogingen plaats gehad. De Engelsche1 politie maakte van de vuur wapens gebruik en schoot op de betoor gers. Een Engelsche generaal-majoor en andere officieren zouden bij een rit door de ètraten door steenen zijn gewond. De Engelsche politie vuurde toen 25 salvo’s op de demonstranten. Te Calcutta is 't Zondagavond opnieuw tot incidenten gekomen. Britsche politie is met den gummistok opgetreden tegen een menschenmenigte, die voor de vrij heid van Indië betoogde. Tegen een an dere menigte werd het vuurwapen ge bruikt. Negen personen werden zóó zwaar gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Te Naghpur zijn verschillende spoor wegstations in brand gestoken of bescha digd; van het postkantoor en de coöper ratievê bank staan nog slechts de muren overeind. Voorts zijn pogingen gedaan, de telegraaf<8en telefoonlijnen te verbre ken en hindernissen op de rails te leg gen. In de straten der stad zouden bar ricades worden opgericht. Te Madras zijn 3 personen gedood en 7 gewond, toen de politie Zaterdag op een betooging vuurde. Er is een verbod van uitgaan afgekondigd. De Dacca zijn 34 personen in hechtenis genomen. Ook de vroegere minister president van Assam, Badolei, lid’ van het Congres, is gearresteerd. Groepen jeugdige Indiërs overvielen inrichtingen van onderwijs te Dacca, waaronder ook In het Zaterdag i.L verschenen Ver ordeningenblad is een Verordening van, den Rijkscommis^ris voor het bezette Nederlandsche geBied opgenomen betref fende aardrijkskundige kaarten. Aardrijkskundige kaart in den zin van deze verordening is een landkaart een plattegrond van een stad, een zeekaart, dan wel een andere in kaart gebrachte weergave van het gebied van het Duit sche Rijk, van het bezette Nederlandsche gebied, of van een ander door de Duit sche Weermacht bezet gebied, mede voor zoover deze zich bevindt in of als bijlage bij een boek of eenig ander gedrukt of geschreven stuk. Krachtens deze Verordening kan de Weermachtsbevelhebber in Nederland be schikken, dat hij. die aardrijkskundige kaarten ontwerpt, drukt, uitgeeft, in den handel brerigt of openbaar maakt, gehou den is hem, binnen een door hem te be palen termijn inlichtingen betreffende deze kaarten te verstrekken, dan wel deze over te leggen. Houders van bepaalde aardrijkskundige kaarten kunnen worden verplicht deze bij een door hem bepaalde instantie en binnen een door hem te bepalen termijn, in te leveren. De Weermachtsbevelhebber kan deze kaarten, ten behoeve van het Duitsche Rijk verbeurdverklaren De beschikkingen van den Weermachts bevelhebber geschieden door bekend making in de pers, dan wel door schrif telijk bericht aan de houders der «aard rijkskundige kaarten. Een aardrijkskun dige kaart, welke nog niet is openbaar gemaakt, mag niet in den handel worden gebracht, ot openbaar gemaakt, tenzij de Weermachtsbevelhebber daarin toestemt Hetzelfde geldt voor herdrukken, mede voor zoover een vroegere druk voor het in werking treden van deze Verordening is openbaar gemaakt Opzettelijke overtreding wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren. doch van ten minste drie maan- ddh niet voldoen door schuld wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaren of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De strafbaar gestelde handelingen zijn strafbare feiten in den zm van paragraaf 1 der Verorde ning No. 12/1940 betreffende de bevoegd heid van den (Duitschen) Krijgsraad Een gemengde Britsche formatie vlieg tuigen vloog Zaterdag op groote hoogte tot aan den mond van de Schelde. Na zonder uitwerking eenige bommen te hebben laten vallen, werden de machi nes door Duitsche jagers verdreven. Ter hoogte van Duinkerken werd een Engel sche formatie door het Duitsche afweer geschut verstrooid en verdreven. Drie Spitfires werden brandend omlaag ge haald. Gisteren is het Zilveren Bal-Tournooi begonnen, waarbij reeds aanstond de bal- houdster. N.E.C. door Feijenoord werd gewipt. Van de zes wedstrijden was die tusschen Sparta en B.V.V. ongetwijfeld de aantrekkelijkste Ook DF.C. en Xer xes bleken goed overzomerd te hebben. De ochtenduren waren ’gereserveerd voor de tweede klassers. Quick speelde tegen Overmaas en S.V.V. trok tegen Neptunus ten strijde. Het werden twee gelijke spelen van 11, en door het nemen van strafschoppen werkten Quick en Neptunus zich in de volgende ronde. In de ontmoeting tusschen B.F.C en R.F.C. liet Mijnders zien, dat hij het nog niet 'verleerd is. De twee doelpunten, die hij voor zijn rekening nam. waren van de beste soort Aangezien In ’t Veld er nog een derde doelpunt aan toevoegde, kon DF.C. met een veiligen voorsprong van 30 de tweede helft ingaan. Na rust werd niet, meer gescoord Heracles nam tegen Xerxes, niettegen staande het doorloopende offensief van de zebra’s, door Krabshuis de leiding. In het laatste half uur ontbrak het zeker niet aan spanning, want nadat Lagendaal en Rijshouwer Xerxes, naar het zich liet aanzien, tot de overwinning hadden ge voerd, viel Heracles in de laatste minu ten nog even vinnig aan en deponeerde Entjes met kopba' uit een hoekschop den gelijkmaker in ’t doel (22) Voor de derde maal derhalve een gelijk spel. Xer xes toonde betere schutterstalenten te bezitten dan de Almeloërs, zoodat zij het tot de volgende ronde bracht Sparta-B V.\/ kenmerkte zich door een vinnigen strijÜK de beste van den dag. De Bosschenaren waren zeker niet de minderen van de kasteel-bewoners, doch Sparta was nu eenmaal wat gelukkiger. De B.V.V.ers deden eenige»overrompe lende aanvallen, uit een waarvan hun linksbinnen Donhuizen, wist te scoren. Voor de rust bracht De Boer de partijen evenwel op gelijken voet. Kort voor het einde fjaakte De Boer aan alle onzeker heid een einde dóór Saris in het Bossche- doel met een ver schot het nakijken te geven (21) De wedstrijd FeijenoordN.E.C., waar mede de eerste dag werd gesloten, werd een teleurstelling. Eerst na de hervatting, toen N.E.C met wat meer energie het kleinood ging verdedigen, flikkerde de Rotterdamsche voorhoede wat op en met twee -goede doelpunten van van Walsum en Bens was Feijenoord zeker van de overwinning (20) Het programma voor Zondag a.s. luidt G. 10 uur: H.V.V.Quick; H: 11.15: Willem IID.F.C.; I: 12.30: Neptunus Feijenoord; J: 1.45: SpartaXerxes; K: 3 uur: winnaar G—winnaar H; L. 4.15 winnaar I-winnaar K. loting met 14 A Kuipers. Belangrijk Adresveranderingen moeten onmiddel lijk aan het Wirtschaftsamt, Sophialaan la, den Haag, kamer 3 worden opge geven Stamkaarten met eigenhandig ver anderd adtes zijn ongeldig. Het bureau is geopend van 812 en van 25, ’s Zaterdags van 812 uur. Teletoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No- 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboek!). Leeuwendaal, JDranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J de Konmg, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F D. Couvée. v Hoytemastr. 66 Tel.721187 Vrouw ernstig aan hoofd gewond In de woning van den 38-jarigen vis- scher J. den D. te Scheveningen ontstond Zaterdagavond een hoogloopende ruzie tusschen de echtelieden. Den D. greep «op een gegeven oogenblik een hamer en wierp deze naar het hoofd van zijn vrouw, die daardoor een ernstige verwon ding kreeg aan den linkerslaap. Waarschijnlijk door dezen gang van za ken geschrokken, is de dader er vandoor gegaan, zijn vrouw hulpeloos achter latend. Inmiddels waren de geneeskun dige dienst en de politie gewaarschuwd. De vrouw werd overgebracht naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde. Nog denzelfden avond is de dader door re chercheurs van den C.O.D. gearresteerd hem wordt zware mishandeling ten laste gelegd. Speciale kamer van het Haagsche Hof De gedachte der vergrooting van de trefkracht van het economische straf recht door sterkere concentratie in de hand van bijzonder deskundige rechters de economische rechters heeft thans zijn consequente voortzetting gekregen ook voor de tweede instantie. Werd tot dusver beroep tegen vonnissen van den economischen rechter aangeteekend bij het in de verschillende gevallen bevoeg de gerechtshof, een dezer dagen uitge vaardigd besluit van den secretaris-gene- raal van Justitie bepaalt, dat in de toe komst met de behandeling van econo mische strafzaken in’ tweede instantie een speciale kamer van het gerechtshof in Den Haag belast is, die den naam „Econo misch Gerechtshof” draagt en recht spreekt in. een bezetting van drie rech ters De president en de leden van het economisch gerechtshof en hun plaats vervangers worden benoemd door den secretaris-genetaal van Justitie, ook hun aantal wordt door hem vastgesteld. De procureur-generaal en de griffiér be nevens hun plaatsvervanger worden eveneens door den secretaris-generaal benoemd. Dit economisch gerechtshof is in over eenstemming met zijn taak bevoegd,' volgens eigen besluit in iedere stad in het bezette gebied zittingen te houden. De behandeling der revisie geschiedt volgens dezelfde grondgedachte door een speciale kamer van den Hoogen Raad, welker leden door den voorzitter aange wezen worden. Deze kan ook speciale maatregelen nemen ter verzekering van een snel verloop der behandeling. Het besluit is niet wan toepassing op zaken, waarin vóór den datum van af kondiging hooger beroep is ingesteld. Nieuwe regeling in voorbereiding Teneinde de beunhazerij in het vulcani seeren van rijwielbanden tegen te gaan, zijn, naar de voorzitter van de vakgroep coverrubberverwerkende bedrijven. de heer Ten Hoopen in een interview me dedeelde, stappen ondernomen om te ge raken tot de registratie en organisatie van de te goeder naam bekend stadnde vulca- niseerinrichtingen hier te lande. Tevens zal men door een betere voorlichting en zoo noodig door cursussen trachten het ambacht van vulcaniseur tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Hedenavond van 19.05 tot 19.20 uur spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over het onder werp: „Koffie aan bed", Volgens Domei heeft de woordvoerder van de Japansche regeering Hori, er op gewezen, dat het Amerikaansche ministe rie van Marine, in plaats van zijn ver liezen mede te deelen, het oude lied her haalt van de Geallieerde landingstroe pen, die op de Salomons-eilanden zijn achtergebleven. De Amerikaansche sol daten op deze eilanden, aldus Hori, we ten waarschijnlijk niet, dat hun trans portschepen op den bodem der zee lig gen. Zij zijn volkomen geïsoleerd en gaan een zekere vernietiging tegemoet. S.P.T. meldt uit Washington; De be richten over de ontwikkeling van de mi litaire situatie op 'de Salomons-eilanden zijn nogal optimistisch. In Amerikaan sche militaire kringen is men van mee- ning. dat een verovering der Salomons eilanden de situatie in den Stillen Oceaan in belangrijke mate zou veranderen. Te Sydney wordt in militaire kringen aangeduid, dat de Amerikanen zich „door deze voorloopige successen niet over het paard getild moeten voelen”, daar het zeer waarschijnlijk is, dat de Japanners nog „energieke en welvoor- bereide” pogingen zullen aanwenden, om de gelande Amerikaansche troepen weer uit het veroverde gebied te verdrijven. „Op zeer hevige luchtaanvallen van Japansche zijde moet men voorbereid zijn”, luidt het oordeel in Australië. De laatste berichten uit het strijdge bied wijzen erop, dat de Australische visie niet onjuist is. De Japanners zou den volgens deze berichten sterke reser ves. die aan de Carolinen zijn onttrok ken. bij de Salomons-eilanden hebben ingezet. Uit Ned.-Indië zouden eveneens versterkingen onderweg zijn. Deze trans porten zouden echter onophoudelijk door de Geallieerde luchtmacht worden be stookt. Noord-Holland won met miniem verschil van Zuid-Holland Terelfderure konden de atletiekwed strijden tusschen Zuid-Holland, Noord-Hol land en de Rest van Nederland nog door gang vinden, doordat „Vlug en Lenig”, bij welke de organisatie berustte, gastvrijheid vond op „Te Werve”. Het eigen terrein aan de Laan van Poot was niet beschik baar. Hoewel niet zoo groot als de vorige week bij de clubkampioenschappen, was de belangstelling alleszins bevredigend Van zelfsprekend ging ook nu weer de grootste interesse uit naar de loopnummers en in het bijzonder naai*1 het duel Osendarp Spree op de 100 en 200 meter. Op fraaie wijze heeft de Trekvogelman revanche ge nomen op zijn tegenstander, in wien hij de vorige week zijn meerdere moest erken nen. Op de 100 meter passeerde Osendarp duidelijk zichtbaar als eerste de eind- str'eep, hoewel beiden denzelfden tijd no teerden (10.8 sec.) Na tot vier keer toe een valschen start, was Spree het eerste weg. In goeden stijl ging hij over de baan en het zag er naar uit, dat hij ook nu zou winnen. Doch op de laatste 10 meter begon Osendarp te spurten en ging als eerste over de streep. Berger liep ook goed en d^ed er, evenals van Beveren 10.9 over Ook de 200 meter werd een overwinning voor Osendarp. Na feilen kamp legde hij in 22.3 sec. beslag op de eerste plaats Spree werd tweede in 22.7 sec. Een fraaien strijd bracht, ondanks de uiterst zware baan, voorts de ‘4 x 400 meter estafette, welke werd gewonnen door Noord-Holland. Bouman legde hiervoor den grondslag door een nuttigen voor sprong te veroveren, welken Blok niet meer prijs gaf. De 4 x 100 meter estafette was voor Zuid-Holland. Nota startte uitstekend en Osendarp. die als vierde den stok over nam, ging onbedreigd als eerste over de eindstreep. De 5000 meter gaf een gedecideerde meerderheid van Slijkhuis te zien. Welis waar nam Bakker aanvankelijk den kop, doch onweerstaanbaar kwam Slijkhuis op zetten om met grooten voorsprong te winnen Bouman won de 800 meter in prachtigen stijl met dicht achter hem aan Dobbe- laere. Op de 1500 meter bewees de Am sterdammer de Ruyter, dat hij een klasse op zich zelf vormt. Zonder ernstige con currentie werd hij eerste. Bij het discus- werpen kon de Bruyn het ook gisteren niet bolwerken tegen ten Bruggencate. De voornaamste uitslagen luiden 110 m. horden 1. Hagedoorn, Z.H. 16.4 sec.; 2. v. Loozen, Rest van Ned. 16.5 sec.; 1 3. Visser, N.H. 17.3 sec. 800 meter 1. Bouman, N.H. 1 min. 58.1 sec.; 2. Dobbe- laere, Rest, 1 min. 59.8 sec.; 3. Stuiven- berg, Z.H. 2 min. 2.7 ^ec. 1500 m'; 1. de Ruyter, N.H. 4 min. 6.4 sec.; 2. Kamps, Rest, 4 min. 10 sec.; 3. de Roode, N.H., 4 min. 13 sec 200 m.: 1. Osendarp, Z.H., 22.3 sec.; 2. Spree, Z.H., 22.7 sec.; 3. de Pagter, Rest, 23,2 sec. 5000 m.: 1, Slijk huis, Z.H., 15 mln. 52.8 sec.; 2. Uhtaster, Rest, 16 min. 0.2 sec.; 3. Weenink, N.H., 10 min. 13.9 sec. 4 x 400 m. estafette 1. Noord, 3 min. 29.5 sec.; 2. Zuid 3 min. 30.4 sec.; 3. Rest 3 min. 34.3 sec. 10Q m.: 1. Osendarp, Z.H., 10.8 sec.; 2. Spree, Z.H., 10.8 sec.; 3. Berger, N.H., 10.9 sec.; 1 4. van Beveren. N.H., 10.9 sec. 400 m.: 1. Blok, N.H., 50.6 sec.; 2. Logister, Rest, 52 sec.; 3. Mahieu, Z.H., 52.2 sec. Ver springen 1. Houtman. N.H., 6.69 m.; 2. v. d. Water, Z.H., 6.50 m.; 3. WeUerdieck, Rest, 6.47 m. Discuswerpen 1. ten Brug gencate, N.H., 40.24 m.; 2. de Bruyn, Z.H., 39.51 m.; 3. Derichs, Rest, 38.72 m. Kogelstooten 1. de Bruyn, Z.H., 13.88 m.; 2. Appel, Z.H., 13.45 m.; 3. Houtzager, Rest, 13.22 m. 4 x 100 m. estafette 1. Zuid, 43.3 sec.; 2. Noord, 43.4 sec.; 3. Rest, 44.7 sec. Polsstokhoogspri.igen 1. Lamo- ree, N.H., 3.60 m.; 2. Verkes, N.H., 3.60 m; 3 van Markesteyn, Z.H., 3.50 m. Hoog springen 1. Houtman, N.H., 1.80 m.; 2. Lamkhorst, Rest, 1.80 m.; 3. Spanjerdt, ReSt, 1.75 m. Totaal: 1. Noord-Holland 111J pnt.; 2. Zuid-Holland 110 pnt.; 3. Rest van Neder land 82J pnt. a' i t'*-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1