No. 18261. Dinsdag 18 Augustus. 1942. Aanval in het Kaukasusgebied voortgezet I CHURCHILL WEER UIT MOSKOU VERTROKKEN VERDUISTEREN 12 Kustvaartuigen tot zinken gebracht BESLUITEN BETREFFENDE DE OORLOGVOERING NIEUWE SUCCESSEN TER ZEE Volledige overeenstemming De vitamine-C verstrekking De aardappelenvoorziening Bommen op Australische steden ’s nachts Extra bericht Stadskinderen op het platteland De Kinderbijslag KI t »Xi JONGELUI Geeft den ouderen OOK EEKIS, K.ANS OP EEN zitplaats1 Bi Osnabriick weer aangevallen - Zuid- West-Engeland overdag en bestookt Burgemeesters benoemd De lersche neutraliteit De toestand in Britsch-lndië Hevige Japansche aanvallen Bolsjewieken verloren in 2 weken 1328 vliegtuigen Duitsch Weennachtbericht In de eerstvolgende weken kan de kwaliteit wel eens minder goed zijn Gort, gortmout en gemengd meel Engeland eischt Noorsche koopvaardijvloot op Laatste poging ^■■■■■■■■■■■■■■■■■aBaaaBaaaaaaaBMaai niet meer wordt uitbetaald. Luchtgevecht bij Salomonseilanden Vervoer groenten en fruit door volkstuinders Levensloop jhr. D. de Blocq van Scheltinga COURANT V vwi wuvmi* 11' ba U, nujd) IIGCI CIIOU I ÜI. /lOVJOj n.V, t\<llliuuru. Ill, U, U0 fYUIllll®, UUUUÖUIUOIIII, U, a V». 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721167 De nieuwe burgemeester van Wassenaar Sovjet-Unie ge- de op- 5] T, -»• l (Polygoon-Seym) een Tenslotte zij de aandacht erop geves- (Atlantic-HoUand-P.K. Gerspackï Met stormbooten over den Don. voorkomen. De eerste telegraafdraden worden in Maikop gelegd. (Hoffmann-P.K. Grimm-Kastein) De rogge, die in Rotterdam van gemeentewege op braakliggende terrei nen is verbouwd, wordt geoogst. (Polygoon-Hof) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 18 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede Duitsche duikbooten hebben opnieuw in de laatste 24 uur 11 schepen, welke In convooi voeren of afzonderlijk reisden, op den Atlantischen Oceaan, de Noordelijke IJszee en de Middellandsche Zee, met een totalen inhoud van 72.000 brt., verder een bulpkruiser van 12.000 brt. benevens 2 met troepen beladen slepen in den grond geboord. te raden onderwerpen, die de gevolmach tigde van Knox, Bullitt, bij zijn verblijf in Ierland heeft aangesneden. is het stem te Jhr. D. de Blocq van Scheltinga. (Fotodienst der N.SB-)' HAAGSCHE ■p/K Gr o e Mijnenvegers in het Kanaal. Bevelen worden over grooten afstand met de morse-seinlamp overgebracht. (Weltbild-Polygoon-P.K. Kietzmann) I l 1Ê—1 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. Dienstaanb. 0.38 Pers, gevr, PRIJS DEZER COURANT: Voor ’«-Gravenhhge bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Commissaris-Generaal voor Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester be noemd Jhr. D. de Blocq van Scheltinga, te Utrecht, tot burgemeester van Wassenaar; den burgemeester mr. F. M. A. Schokking te ’sjGravenzande, mot gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidige functie, tot burge meester van Hazerswoude.den burge meester mr. E. G. Bisschóp te Rijnsburg, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn hui dige functie, tot burgemeester, van ’s-Gra- venzande den burgemeester G. Hermans te Ouddorp, met gelijktijdig eervol ont slag uit zijn huidige functie, tot burge meester van. Rijnsburg Ph. A. J. Schip per, inspecteur der waterleidingsmaat- schappij te Ede, tot burgemeester van Ouddorp den burgemeester G. M. C. Ort te Maassluis tevens tot burgemeester van Rozenburg den burgemeester J. G. van Houten te Oostvoorne tevens tot burge meester van Brielle en den adj.-commies A. P. L. Bia te ’s-Grftvenhage, tot burge meester van Ooltgensplaat. De lersche minister-persident, de Va lera, heeft Zaterdag in een rede opnieuw verklaard, dat Ierland besloten is zich te verdedigen. In Duitsche politieke kringen ziet men daarin, meldt het A.N.P. uit Naar de Britsche berichtendienst uit Madras meldt, is het te Arkonam opnieuw tot ernstige onlusten gekomen. Ongeveer 10.000 Indiërs hadden barricaden opge worpen en boden de politie tegenstand, toen deze de menigte trachtte te ver spreiden. Daar charges met den knuppel geen resultaat hadden, schoot de politie met scherp, zoodat er dooden en gewonden waren. Ook uit Calcutta, Lucknow en Nagpoer worden bloedige onlusten gemeld. v <v--vf '-V X De luchtmacht van de Japansche marine heeft Zondag wederom een aanval gedaan op Townsville, Cairns, Wyndham, Port Darwin en Port Hedland in West-Australië en groote schade aangericht aan de haven, installaties en de installaties van militair belang. Te Townsville branden de pak huizen nog steeds; 18.000 ton geconser veerd fruit zijn daar een prooi der vlam men geworden. De olietanks in het haven terrein zijn thans alle vernield, evenals de lijnen der naar het Zuiden loopende spoor wegen. In de wateren nabij Wyndham hebben Japansche duikbommenwerpers een transportschip van 6000 brt. tot zinken ge bracht, dat brandend ten onder ging. Zeer zwaar was de nieuwe luchtaanval op Port Moresby. De pakhuizen en een in de haven voor anker liggend transportschip van 4000 brt. werden in brand geworpen. Een munitie-opslagplaats buiten de stad werd getroffèn en ontplofte. Alleen boven Wyndham is het tot een luchtgevecht met 2 Australische jagers gekomen, die werdefl neergeschoten. Alle Japansche vliegtuigen zijn op hun steun punten teruggekeerd. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 22 _i. Halve oplaag, halve prijs. RecL p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, 0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Het D.N.B. meldt: Voor het tijdvak der eerste 14 dagen van de maand Augus tus bedraagt het totale verlies van de bolsjewistische luchtmacht 1328 vlieg tuigen. Telefflon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Ftl.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 18 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: In het gebied van den Kaukasus wordt de aanval van Duitsche troepen en die der bondgenooten met succes voortgezet tegen hardnekkigen vijandelijken tegen stand, onder moeilijke terreinsomstandig- heden en bij tropische hitte. In de ha vens langs de kust der Zwarte Zee zijn door bomtreffers 12 kustvaartuigen tot zinken gebracht en een vrij groot tank schip en 8 vaartuigen voor het vervoer van munitie zwaar beschadigd. In de Noordelijke lus van de groote Donbocht zijn volgens de tot dusver ontvangen rap porten bij de aanvallen van 15 tot 17 Aug. meer dan 12.800 gevangenen gemaakt en 47 pantserwagens en 252 stukken geschut buitgemaakt of vernietigd. De zuivering van het terrein duurt voort Ten Oosten van Wjasma werden ver scheidene vijandelijke aanvallen, deels in tegenaanvallen, afgeslagen. In het gebied van Rsjef viel de vijand opnieuw op ver schillende punten met sterke afdeelingen infanterie en pantserformaties aan. Alle aanvallen werden afgeslagen. Sedert 30 Juli zijn bij deze zware afweergevechten in voorbeeldige samenwerking met afdee lingen der luehtmacht in totaal 1068 pant serwagens vernield. Ook in de Noordelijke zone van het front mislukten verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand. De Finsche luchtmacht heeft in luchtgevechten 11 vijandelijke vliegtuigen neergeschotetv- Moet tijdig worden aangevraagd De hoofdafdeeling rechtsbescherming van het Nederlandsche Arbeidsfront ves tigt er met nadruk de aandacht van de belanghebbende arbeiders op, dat de medewerking aan de uitvoering van de kinderbijslagwet in hun eigen belang drin gend gewenscht is^ Reeds zijn in sommige gevallen de aan spraken op kinderbijslag verloren gegaan, omdat geen tijdige aanvraag werd gedaan. Op grond van artikel 82, 2e lid verjaart de rechtsvordering wegens uitkeering na verloop van viêr maanden. Dit beteekent, dat bijv, een aanvraag om kinderbijslag voor de maanden Januari, Februari en Maart uiterlijk in Juli aanhangig kan wor den gemaakt. Het is reeds hierom dringend gewenscht het verzoek met gebruikmaking der voorgeschreven formulieren op tijd te doen. Het is echter eveneens van belang, dat deze formulieren juist worden ingevüld en dat aan verzoeken van de zijde der uitvoerende organen tot aanvulling van onvolledig ingevulde formulieren gevolg Er werden 51| millioen tabletten vervaardigd Het gratis verstrekken van vitamine-C door de overheid is voor dit jaar achter den rug. Het A.N.P. heeft te bevoegder plaatse inlichtingen ontvangen omtrent de verstrekte hoeveelheden. Zoo men zich herinnert, werden deze tabletten ver strekt aan a.s. moeders, leerlingen yan de lagere school en industrie-arbeiders. Vier fabrieken hier te lande hebben ge werkt aan de vervaardiging van 51.500.000 tabletten, waarvan het leeuwenaandeel, namelijk '39 millioen, door de leerlingen van de lagere school is gebruikt. Voor de industrie-arbeiders zijn 6J millioen tabletten beschikbaar geweest, voor de a.s. moeders 1,7 millioerti De ziekenhui zen ontvingen er 2,9 millioen, terwijl voor proefnemingen en andere doeleinden nog ongeveer Ij millioen werden gereserveerd. Het ligt in de bedoeling, wanneer de beschikbare hoeveelheid grondstof aan wezig zal zijn, in het volgende voorjaar, omstreeks half Maart 1943, de verstrek king van vitamine-C. te hervatten. Op een proefveld van het ..Instituut voor plantenveredeling” te Wagenin- gen. Het „inhullen” van blauwmaan- zaadbloemen, om kruisbestuiving te i.™(Polygoon^v. Bitsen), Aangezien er misverstand blijkt te bestaan omtrent hetgeen verkrijgbaar is op den voor gort aangewezen bon „alge meen 360”, wordt er nogmaals met na druk de aandacht op gevestigd, dat ge noemde bon recht geeft op het koopen van 250 gram gort, gortmout e.d. of 250 ■gram gemengd meel. Naar het blad Aftenposten" meldt, eischt de Britsche admiraliteit in over leg met de regeeringen van Engeland en de Vereenigde Staten en van de Noorsche emigrantenregeering de volledige over dracht op van de geheele Noorsche han- delstonnage. Deze maatregel zou ten ge volge hebben, dat de emigrantenregee ring in geen enkel opzicht meer iets te maken 'zou hebben met de Noorsche schepen. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, zijn Churchill en de gevolmachtigde van president Roosevelt, Harriman, gisteren weer uit Moskou vertrokken. Churchill weigerde aan de Journalisten een verklaring af te leggen. Omtrent de besprekingen van Chur. chili en Stalin, welke van Woensdag tot Zaterdag j.l. hebben geduurd en waarbl aanwezig waren Harriman, Sir Alan Brooks, Wavell en Sir Alexander Cado gan, benevens Molotof en Worosjilof als vertegenwoordigers van de Sovjets, wordt in een communiqué uit Moskou gezegd, dat men een aantal besluiten ge nomen heeft betreffende de oorlogvoe ring tegen Duitschland en zijn bondge nooten in Europa. Beide regeeringen zijn besloten, den oorlof tot aan de volledige vernietiging van Duitschland voort te zetten. Voorts wijst het communiqué op de aanwezigheid van een hechte vriend schap tusschen de bolsjewieken, Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten, als mede op hun volledige overeenstemming. Omtrent het verblijf van Churchill te Moskou publiceert het Finsche blad „Kauppalehti” een bericht van zijn cor respondent te Stockholm, waarin o.a. ge zegd wordt, dat volgens berichten uit Londen de reactie der Sovjetregeering op de jongste rapporten van Maisky en Lit- winof zóó dreigend geweest is, dat het besluit van Churchill om per vliegtuig naar Moskou te vertrekken, in Britsche regeeringskringen vrij openlijk beschouwd wordt als een laatste poging om de stem ming te Moskou te verbeteren. Aan de beide Sovjet-ambassadeurs Maisky en Litwinof zijn de beweegredenen voor Churchill’s reis naar Moskou uitvoerig uiteengezet. Over het algemeen gelooft men, dat de reis van Churchill naar de Sovjet-Unie valt toe te schrijven aan de omstandigheid, dat Moskou spoedige hulp maatregelen voor de Sovjet-Unie ge- eischt heeft. Een waarschuwing. Het onderbrengen van stadskinderen op het platteland in gezinnen, voor kor- teren of langeren duur, neemt de laatste maanden een vrjj belangrijken omvang aan. Ieder, die hét goed met de jeugd meent, zal zich hierover verheugen. Toch. 1 noodzakelijk een waarschuwende’ laten hooren tegen het klakke loos uitzenden van kinderen zonder be hoorlijk medisch onderzoek of toezicht Er dreigt nj. gevaar van de uitzending naar gezinnen, waarmede geen enkele deskundige instantie bemoeienis heeft, zoodat geen waarborgen bestaan tegen het samenbrengen van gezonde met zieke kinderen of tegen plaatsing in milieux, waar besmettingshaarden aanwezig zijn. Men denke hierbij met name aan de tu berculose en de diphterie, twee besmet telijke ziekten, waartegen waakzaamheid meer dan ooit op haar plaats is. J uuvvnvuig mgwuiue luriiiuiiereri gevolg wordt gegeven. Weigeripg van kinderbij- i slag kan namelijk èveneens geschieden in- dien de arbeider geen redelijke medewer- king verleent tot het verkrijgen van in- -i lichtingen, welke voor een juiste beoor- deeling van het recht van kinderbijslag noodig zijn. (Art. 73, le lid). Tenslotte zij de aandacht erop geves- tigd, dat ëen toegekende uitkeering, die S niet is ingevorderd binhen vier maanden "na dên eersten dag der betaalbaarstelling, V. 9.01 nnr nam. tot 6.28 aar v.m. Maan: 18 Aug. op 1.38 u. n.m.; onder 11.55 u. n.m.; 19 Aug. op 2.53 u. n.m., onder 20 Aug. 12.31 u. v.m. (Eerste kwartier). Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. In de wateren rond de Salomons-eilan- den is het Zondag tot een hevig luchtge vecht tusschen Japansche en Amerikaan- sche vliegtuigen gekomen. Tijdens dit gevecht zijn 17 Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten. Slechts 2 Japan sche vliegtuigen zijn niet op hun steun punten teruggekeerd. De Amerikaansche landingen Tijdens de persconferentie, welke gis terochtend te Tokio werd gehouden, heeft de woordvoerder van de Japansche regee- ring ten aanzien van de landing der Ame rikaansche strijdkrachten op de Salomons eilanden verklaard, dat in Japansche regeeringskringen deze landingen als propagandamanoeuvres wor den beschouwd. Eenigen tijd geleden kon de geruststel lende mededeeling worden gedaan, dat de aardappelenvoorziening van heden tot den oogst van het volgende jaar verzekerd is. Dit wilde natuurlijk niet zeggen, dat er zich van. tijd tot tijd geen moeilijkheden, tengevolge van onverwachte omstandig heden, zullen voordoen. Men zal intusschen gemerkt hebben, dat een dergelijke moeilijkheid zich thans voordoet. Evenals verleden jaar omstreeks dezen tijd treedt ook nu weer de zoo ge vreesde aardappelziekte op. Hoewel er over voldoende aardappelen beschikt kan worden, dient er rekening mede te worden gehouden, dat men de eerstkomende we ken tengevolge van de bovenbedoelde aardappelziekte wel eens minder goede kwaliteit kan ontvangen Het heeft geen zin, zich hierover bij allerlei instanties te gaan beklagen. De aardappelziekte is een gevolg van de weersomstandigheden en zij treedt mo menteel in het geheele Jand op. Niemand kan daartegen iets doen, zoodat het de eerste paar weken niet mogelijk zal zijn, uitsluitend geheel gezonde aardappelen aan te voeren. Wel wordt er naar ge streefd, zoo gezond mogelijke aardappelen in consumptie te brengen. Teneinde teleurstelling zooveel mogelijk te voorkomen, wordt er op gewezen, dat de aardappelen momenteel niet langer dan enkele dagen' bewaard kunnen wor den. Aangezien eventueel bij een consu ment bedorven aardappelen niet bij den kleinhandelaar omgeruild, noch door hem vergoed kunnen worden, wordt het pu bliek aangeraden, zich voorloopig dage lijks van de noodige aardappelen te voor zien en ze direct na ontvangst te schillen en nog denzelfden dag te koken. Op deze wijze houdt men het meest mogelijke van zijn rantsoen over. De aandacht wordt er tenslotte op ge vestigd, dat de kleinhandelaar verplicht is, de aardappelen in onbedorven toestand aan den consument af te leveren. Men dient dus bij het ontvangen van zijn aard appelen goed uit te kijken, daar de klein handelaar naderhand niet meer verant woordelijk kan worden gesteld. Amerikaansche militaire houden. Roo& de hi wenscht isevelt en Tsjang kal sjek op hoogte gehouden Omtrent de Moskousche besprekingen de Britsche berichtendienst nog /deelt de Britsche berichtendienst nog mede, dat Roosevelt en Tsjang kai sjek dagelijks op de hoogte gehouden zijn van de vorderingen der onderhandelingen. Uit Kaapstad meldt de Britsche be- :"'ch tendien st, dat de Zuid-Afrikaansche premier, generaal Smuts, een conferentie nieft gehad met Churchill. Dit Jaar geen tweede front De Londensche correspondent van „Svenska Dagbladet” meldt,» dat het waarschijnlijk Churchill’s voornaamste doel was, Stalin er op voor te bereiden, dat van een tweede front in den vorm van een landing in West-Europa dit jaar niets meer kon komen. „Stockholms Tidningen" schrijft, dat het Engelsche volk niet meer aan een tweede front gelooft en door het zwijgen van het communiqué daarover zijn mee- ning bevestigd ziet. Men is te Londen steeds meer tot de overtuiging gekomen, dat de wapening der Westelijke mogend heden nog niet het stadium bereikt heeft, dat een dergelijke onderneming kans op succes zou geven. In den nacht van 16 op 17 Augustus is het in het Kanaal tusschen Duitsche mijn- vegers en Engelsche motortorpedobooten tot een gevecht gekomen, waarbij - een vijandelijke motortorpedoboot zoo zwaar beschadigd werd, dat'zij verloren geacht kan worden. Een Duitsche boot is niet teruggekeerd. Vèrdragend geschut der marine bracht een door mijnvegers in brand geschoten vijandelijk schip tot zinken Bij overdag ondernomen storingsvlueb- ten boven West- en Noord-Duitschland en boven het bezette gebied in het Westen verloor de vijand in luchtgevechten 5 vliegtuigen. In den afgeloopen nacht heeft de Brit sche luchtmacht West-Duitsch gebied aan gevallen. In woonwijken van de stad Osnabriick werd materieele schade en schade aan gebouwen veroorzaakt. De burgerbevolking leed verliezen. Drie der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Overdag en des nachts heeft de Duit sche luchtmacht voor den oorlog belang rijke installaties aan de Zuidkust en in het Zuidwesten van Engeland met bri sant- en brandbommen aangevallen. Er ontstonden verwoestingen en branden. (Zie voorts het extrabericht op deze pagina) De persdienst van de N.S.B. meldt De nieuw benoemde burgemeester van. Wassenaar, jhr. Daniël de Blocq van Scheltinga, werd geboren te Velp (Gld.) In 1925 werd hij benoemd Wbt reserve luitenant der cavalerie. Vervolgens werd hij in 1927 benoemd tot procuratiehouder van het bijkantoor der Geldersche Cre- dietvereeniging te Amersfoort. In 1932 trad hij toe tot de N.S.B. onder stamboek- nummer 1009. In de N.S.B. be kleedde hij achtereen volgens de functies van bloklei- der, groeps- penning- meester, groepslei der, kring- propagan- dist en daarna nadat hij wegens zijn lidmaatschap eervol was ont slagen als reserve-officier en procuratie houder der Geldersche Credietvereeniging fjie van kringverkiezingsleider en kringleider. Tevens waslij candidaat der N.S.B. voor de Provinciale Staten van Utrecht bij de verkiezingen van 1935. In 1937 nam de heer de Blocq van Scheltinga op uitnodiging van den Füh rer van het Groot-DuitsChe Rijk als afge vaardigde der N.S.B. deel aan den „Reichsparteitag” te Nürnberg. In het zelfde jaar volgde zijn aanstelling onder den plaatsverv. leider van Geelkerken op het hoofdkwartier der Bewegipg te Utrecht. Na Mei 1940 werd hij benoemd tot hoofd Algemeene Zaken, in welke functie hij verscheidene bijzondere drachten uitvoerde voor den leider. Zijn bureau werd in April 1942 uitge breid en verhuisde voor het grootste deel naar het Willem de Sftvijgerhuis te ’s-Gra- venhage. Naast het burgemeesterschap van Was senaar zal jhr. de Blocq van Scheltinga de functie van hoofd Algemeene Zaken der N.S.B. blijven bekleeden. Jhr. de Blocq van Scheltinga is sedert 1928 gehuwd met Elisabeth, gravin von der Goltz, welke eveneens sinds 1932 ac tief lid der Ii£.B. is en die haar echtge noot in zijnjpolitieken strijd trouw ter zijde stond. Zoo deelde zij b.v. zijn inter- neering gedurende de oorlogsdagen van 1940 op het fort bij Spijkerboor. Jhr. de Blocq van Scheltinga is drager van het eereteeken der N.S.B. „Strijd en Offer”. Zijn leeftijd is thans 39 jaar. Zijn beide oudste kinderen zijn lid van den Jeugdstorm. De Ned. Staatscourant bevat een be sluit van de Ned. Groenten en Fruitcen- trale, waarbij ontheffing wordt verleend van het verbod tot vervoêr van groenten' en fruit aan volkstuinders. wier tuinen ge legen zijn buiten de grenzen van de ge meente van inwoning, voor zoover betreft door hen rechtmatig geteelde warmoezerij gewassen en fruit, van de tuinen naar de woningen. Zij moeten echter in het bezit zijn van een inschrijving als volkstuinhou- der bij een gewestelijke Jandbouw-crisis- organisatie. Te redden wat te redden valt Ten aanzien van ChurchAl’s bezoek aan Moskou wijst men er in de Wilhelm- strasse opnieuw op, meldt het A.N.P., dat diplomatieke reizen van den Britschen premier steeds plaats vinden in het tee- ken van een crisis. Men zdl zich dus wel niet vergissen, aldus wordt te Berlijn ge zegd, wanneer men aanneemt, dat Chur chill tot deze moeilijke reis besloten heeft, omdat hij wil trachten te redden, wat er te redden is. Overigens verdiept men zich hier niet in’politieke of militaire gissingen, ofschoon men in verband met het feit, dat Molotof thans officieel is be last met de plaatsvervanging van Stalin, de mogelijkheid niet uitsluit, dat Stalin zich voortaan meer met kwesties van de leiding wenscht bezig te Duitsche commentaren Het D.N.B. meldtBehalve de nieuwste successen van de Duitsche onderzee- booten op de wereldzeeën staat de reis van Churchill naar Moskou, die gisteren door Londen is bevestigd, in het middel punt der belangstelling van de Duitsche ochtendbladen. Eensluidend wijzen de bladen in hun commentaren er op, dat het verschijnen van Churchill in de hoofd stad van een der Geallieerden tot dusver steeds heeft gestaan in de schaduw van fatale ontwikkelingen, ofschoon telken male de bezoeken* werden voorgesteld als een keer ten goede. „Het is daarom goed koop, aldus de „Deutsche Allg. Ztg.”, wanneer thans Engelsche bladen na het vierdaagsche verblijf van Churchill in Moskou spreken van een z.g. keerpunt in den oorlog. Zij blijven het bewijs voor deze prognose volkomen schuldig. „In Churchill’s voetstappen marcheert de nederlaag”, aldus de Völkischer Beo- bachter”. Het „Zwölf Uhr Blatt” schrijftBerlijn, een antwoord op de niet moeilijk „Wat is beslissender, of in Moskou vier dagen lang over een twëede front, over militaire plannen en over den verderen weerstand der Sovjets wordt gekletst, dan wel of tezelfdertijd de Duitschers en de verbonden troepen onstuitbaar naar den Kaukasus oprukken en de vijande lijke convooien op alle zeeën worden ver nietigd?” TT” L

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1