1942. No. 18262. DE OORLOG IN HET OOSTEN naar VERDUISTEREN In den Kaukasus verdere opmarsch het Zuiden SI Woensdag 19 Augustus. DRIE OPMERKELIJKE FEITEN Wjasma Vijandelijke aanvallen ten Oosten en van Rsjef uiteengeslagen Britsche landingsactie Aan de Fransche Kanaalkast 20 Millioen ton vernietigd De bijeenkomst te Moskou APPèL VOOR DE WERKERS DER HAAGSCHE GEMEENTE- BEDRIJVEN Auchinleck en Ritchie afgezet Een Duitsche beschouwing Britsche vliegtuigen neergeschoten Churchill zou verklaring in het Lagerhuis afleggen De zeevischprijzen v. 8.59 aar nam. tot 6.29 aar v.m. Churchill als smeekeling De verovering van Maikop Arbeidsvoorwaarden in hotels en café’s Sovjets niet meer in staat tot offensief in het Zuiden A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt o.a.: Norwich gebombardeerd - Geringe verliezen bij Engelsche en Sovjet- luchtaanvallen op Duitsch gebied De nieuwe boterbon HAAGSCHE COURANT Duitsch Weermachtbericht 2 De (Weltbild-Polygoon-P.K, Knödlcrf Naar de Britsche Eenige uren rust voor de Duitsche tanks. De bezoekers r— van de tentoonstelling „Groeiend Dordrecht” namen de over blijfselen van het „Kasteel der Heeren yan de Merwede” in oogenschouw. Ir. van Buuren hield een openlucht causerie over het kasteel. gebied groeten moeten werken, blijven voortbe- opkomende met gejuich Gedurende het tijdvak van 20 tot en met 31 Augustus 1J42 geeft elke der met „Boter 42” en „Vet 42” gemerkte bonnen recht op het koopen van 125 gram boter. Op een commandopost van het Duit sche leger aan het Centrale deel van het Oostelijke front, wordt eenigen gevange nen het eerste verhoor afgenomen. (Transatlantic-Recla-P.K. Pfülb) Het D.N.B. meldtDe Britten hebben in de vroege ochtenduren van vandaag met sterk gebruik van lucht- en marine- strijdkrachten een landingsactie uitge voerd aan de Fransche kust van het Ka naal. De met infanterie en tanks aan land gegane Britten ontmoetten harden en succesvollen tegenstand van de Duitsche troepen. Verscheidene Britsche tanks wer den door terstond optredend artillerievuur vernietigd. De Duitsche tegenmaatregelen verloopen systematisch. Aan den afweer van de Britsche lan- dingsoperatie aan de Fransche Kanaal- kust, nemen ook afdeelingen van de Duit sche vloot met succes deel. De eisch van een „tweede front" Omtrent de onderhandelingen van Chur chill te Moskou meldt radio Ankara, dat de Sovjets bij deze gelegenheid vooral ge wezen hebben op het gevaar, dat hun in den Kaukasus en het gebied van de Wolga dreigt. ®m dit gevaar uit den weg te ruimen, zouden de Sovjet-onderhande- laars de oprichting van een tweede front in West-Europa geëischt hebben, en wel zou dit tweede front er nog dit jaar moeten komen, daar naar (de meening der Sovjets de kansen voor >de oprichting van een tweede front in 1943 aanzienlijk ge ringer zouden zijn. Radio Ankara beroept zich daarbij op inlichtingen uit kringen der Geallieerden en verklaart, dat de be sprekingen te Moskou inderdaad om bo vengenoemd punt gedradid hebben. Bezoek aan Cairo berichtendienst uit Cairo meldt, is daar over Churchill’s be zoek een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Churchill in gezelschap was van den chef van den generalen staf van het Britsche Rijk, Sir Allen Brooke. Met de militaire commandanten en andere Engelsche autoriteiten in het Midden oosten zijn besprekingen gehouden. De premier van de Unie van Zuid-Afrika, Smuts, en de opperbevelhebber in Indië, generaal Wavell, waren naar Cairo ge komen om aan de besprekingen deel te nemen. Churchill is ontvangen door koning Fa. roek en den Egyptischen minister-presi dent, Nahas Pasja. Met den Britschen minister van Staat Casey en den Britschen ambassadeur, Sir Miles Lampson, heeft Churchill den algemeenen toestand in het Midden-Oosten de revue laten passeeren. Op de wereldzeeën De toestand op de wereldzeeën wordt gekenmerkt door de zware vijandelijke verliezen aan oorlogsschepen in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee en in den slag bij de Salomons-eilan- den, alsmede door het tot zinken bren gen van meer dia 550.000 brt., Engel sche en Amerikaansche koopvaardij- scheepsruimte alleen in de laatste 18 da gen. Met dergelijke verliezen wordt de reden begrijpelijk, die Churchill op het oogenblik van het grootste gevaar naar Moskou voerde om den Sovjet bondgenoot de reden uiten te zetten van het niet tot stand komen van het tweede front PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M, m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. /0.38 Pers gevr. /0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bil vooruitbet per 3 mnd met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode". „Kol. Bljbl." en Letterk Bijbl.’’ ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr p. p. 10 c De strijd bij den Don Nader wordt door het Opperbevel der Weermacht gemeld, dat zich onder de 12.800 gevangenen, die het Weermachtbe richt van gisteren vermeldt, ook de com mandant van een divisie Sovjet-infanterie bevindt - Generaal Alexander is, naar de Britsche berichtendienst meldt, benoemd tot op volger van generaal Auchinleck, als opperbevelhebber van de Britsche troepen in Egypte. Tegelijkertijd wordt gemeld, dat luitenant-generaal Montgomery als opvolger van luitenant-generaal Ritchie benoemd is tot commandant van. het 8ste leger. De Berlijnsche bladen zien in het af zetten van generaal Auchinleck en gene raal Ritchie, de gebruikelijke methode van Churchill om zondenbokken te zoeken voor -een nederlaag, teneinde zelf de han den in onschuld te kunnen tfasschen. De bladen te Rome herinneren aan.de onafgebroken reeks nederlagen, die gene raal Alexander in Birnaa heeft geleden. In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een zeiltraftsportschip tot zinken gebracht. Bij vluchten naar Noordwest-Duitsch- land en het bezette gebied in het Westen, overdag door Britsché vliegtuigen onder nomen, leed de burgerbevolking geringe verliezen door eén aantal brisantbommen. Daarbij werden 7 Britsche vliegtuigen >1 De militaire correspondent van het' DNB schrijft: Drie opmerkelijke feiten staan thans in het middelpunt der belang stelling van militaire waarnemers. Het zijn: 1. de operaties op het Oost-Euro- peesche oorlogstooneel. 2. De toestand op muniqué over de ontmoeting van Chur chill en Stalin. In kringen van militaire deskundigen, te Berlijn, krijgt men den indruk van nieuwe beslissende ontwikkelingen, waar van de afloop uitsluitend van het initia tief der mogendheden van het pact van 3 afhangt. Nu de Duitsche en verbonden troepen het gebied van Donetz en Don bedwon gen hebben en hun opmarsch in hef groote steppengebied van Oost-Europa 'zijn be gonnen, hebben de offensieve operaties, naar het oordeel van militairen te Berlijn, thans de derde faze bereikt, die in het voorterrein van den Kaukasus, reeds be gonnen is. Volgt men de Duitsche me thode van berichtgeving, en bestudeert rfren de laatste berichten van het Opper bevel der Duitsche Weermacht, dan krijgt men den indruk, dat de Duitsche oorlog- leidipg weer een van haar bekende zwijg- periodes is begonnen, waarvan het hoofd kenmerk nog altijd de ontplooiing van bijzonder groote activiteit is geweest. Waar, wanneer en in welken vorm zal het groote offensief in^Jen Zuidelijken sector van het Oostelijke front verder gaan? Dat is de vraag, die iederen militairen waarnemer het meest interesseert en die, naar men te Berlijn meent, reeds spoe dig zal worden beantwoord. Als zeker kan men wel reeds aannemen, dat na de over winning van het Kaukasische voorterrein, de Duitsche en verbonden strijdkrachten, die naar het hooggebergte oprukken, wor den gereorganiseerd, want de strijd in het hooggebergte vraagt andere methoden en andere strijdkrachten dan de strijd in de heete vlakte, waar de pantserformaties heerscheressen over het slagveld waren. Het D.N.B, meldt: De Britten zijn giste ren in den loop van den dag herhaaldelijk de Belgisch-Noord-Fransche kust gena derd. Zij werden nog vóór Jiet bereiken van het kustgebied gedwongen rechtsom keert te maken. Bij eigen jachtaanvallen schoten Duitsche jagers 2 Spitfires en een bommenwerper van het .type Vickers Wellington neer, Gistermiddag hield het Nederlandsche Arbeidsfront in den Dierentuin in Den Haag een werkersappèl voor de Gemeentebedrijven. Overzicht tijdens de rede van den heer H. J. Woudenberg. ^^l^oon-v. Hitsen); De Londensche correspondent van'„Nya Dagligt Allehanda” is van meening, dat Churchill nog vóór het einde der zomer- vacantie van het parlement een verkla ring in het Lagerhuis zal afleggen. In dit geval zou het Lagerhuis in bijzondere zit ting worden bijeengeroepen. - I Rede van den heer Woudenberg In de groote zaal van den Dierentuin heeft gistermiddag een bedrijfsappèl plaats gehad voor de werkers aan alle gemeentebedrijven, gemeentelijke diensten en instellingen, georganiseerd door het N.A.F. in samenwerking met het ge meentebestuur van Den Haag. Het politie- stafmuziekcorps, dirigent de heer van Bokhoven, luisterde de bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was, op. Onder de aanwezigen bevonden zich de burgemees ter, prof. mr. dr. H. Westra en de wet houder van Sociale Zaken, de heer P. Kuiper. In de zaal hingen spandoeken, met het opschrift „Vreugde en Arbeid”. Het podium was omzoomd met groen en bloemen. De burgemeester, prof. Westra, opende het bedrijfsappèl met een korte rede, waarin hij verschillende aspecten van den nieuwen tijd uiteenzette en den huidigen tijd kenschetste als de periode, waarin de overheersching door het kapitaal heeft afgedaan en de arbeid, mede ten bate van den medemensch, maatstaf zal zijn voor het maatschappelijk welzijn. De voorzitter van het N.A.F., de heer H. J. Woudenberg, wees er op, dat de be doeling dezer bijeenkomst is de aanwe zigen op te wekken lid te worden van het Ned. Arbeids Front. Als er iets nieuws komt, staat het grootste deel der mensch- heid er wantrouwend tegenover. Dat is een natuurlijke reactie, welke eigenlijk vanzelfsprekend is. Bij het ontstaan van het Christendom was dit reeds zoo. In spr.’s jonge jaren werd de arbeidersbeweging evenmin begroet. De pioniers uit dien tijd zijn ook gehoond en gesmaad. De burgemeester heeft reeds gezegd, dat we in een revolutie leven en dat in de toekomst slechts de drager van den arbeid recht op erkenning heeft. Spr. ging terug tot de Fransche revolutie, het tijdperk van vrijheid, gelijkheid en broederschap. Er ontstond toen een geweldig groote massa, die niet anders had aan te bieden dan haar arbeidskracht en die de prole tariërs voortbracht. Van gelijkheid was geen sprake, want de proletariërs vielen in de macht van het kapitaal. Zoo ont stond het probleem van de massa. Welnu, wil men het Nederlandsche volk opheffen, dan is het noodig, dat het probleem van die massa wordt opgelost en daarvoor dient het N.A.F. Voor het kapitalisme moet de erkenning van den arbeid in de plaats komen. Wij staan, aldus spr., diametraal tegenover het vakverenigingsleven, omdat dit nooit het probleem der massa zal kunnen op lossen. Een nieuwe sociale orde zal er tevens moeten komen, doch wie moet dat doen Niet de Staat, want de sociale orde zal moeten groeien in de harten der menschen zelf. De bevordering der sociale orde is daaromheen taak van het N.A.F. Ook de kerk kan de sociale orde niet scheppen, dat moet het werkende volk zelf doen. Dat is, aldus spr., een taak dus van u, waartoe gij u aaneen moet sluiten, opdat het socialistische ideaal vervuld worde, het socialistische ideaal, dat betee- kent kameraadschap, de geestesgesteld heid, waarin iemand bereid is, 'de ge meenschap meer te geven dan ervan te vragen. Iedere arbeider draagt den maar- schalkstaf in zijn ranselhij is lid van de groote arbeidsgemeenschap, ongeacht, welken arbeid hij verricht. Het Nederlandsche volk zal in de toe komst hard, zeer hard opdat het zal kunnen staan. Dit is een vraagstuk van het aller grootste gewicht, dat een ieder aangaat, van welke religie of overtuiging hij ook zijn moge. Wij moeten begrijpen, dat onze welvaart voortkomt op de eerste plaats uit den arbeid van den eenvoudigen, plichtsvervullenden man. Op de omstan digheden, waaronder wij straks zullen moeten werken, kunnen wij nu reeds in vloed uitoefenen door den grondslag te leggen voor een socialistische samenleving, door reorganisatie der bedrijven erf op neming van den voorman van het N.A.F. daarin, die bij de directie, als vertrou wensman, de belangen van het personeel kan bepleiten. Wij zijn erfgenamen van zeelieden, die arbeidden, woest en stoer. Hun voorbeeld moeten wij navolgen, wetende, dat het leven strijd is en dat wij niet zorgeloos kunnen blijven voortbestaan. Dan be hoeven wij niemands knecht te zijn en dan zullen wij straks in de allereerste rij staan van de volken van Europa. Tot dien arbeid moeten wij bereid zijn, een keuze hebben wij niet, want we staan met den rug tegen den muur. Wij zullen ons lot in eigen handen moeten nemen. Uitvoerig ging spreker in op de toe komst van Nederland, welke ook voor ons wordt uitgevochten aan het Oostfront. Zij, die daar strijden, doen dat niet om ma terieel gewin, doch, riep spr. uit, voor u en mij en voor ons allen. (Applaus). De provinciale leider van het N.A.F., de heer v. d. Hoeven, sprak een slot woord. Nu de prijzen voor de zeevisch zijn vastgesteld wordt de aandacht van het publiek gevestigd op de officieele mede deelingen in de bladen van morgen, waar in de prijzen van de voornaamste zee- vischsoorten «bekend worden gemaakt. Ook hier, en vooral daar het een distri- butievrij voedingsmiddel van groote be- teekenis betreft, wordt de algeheele mede werking van het publiek ingeroepen, op dat geen te hooge prijzen worden be taald. Voor een redelijke verdeeling van de visch is een stipt nakomen van de prijsvoorschriften noodzakelijk. Het bezoek van ir, Mussert aan het kasteel Aitfstenrade in Limburg. Het défilé van de W.A. (Fotodienst N.S.B.-Otto-Polygoon) Maan: 19 Aug. op 2.53 u. n.m., onder 20 Aug. 12.31 u. ».m. (Eerste kwartier) op 4.05 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Ji Den Haag) No. 115995. „Churchill heeft zich thans ook voy Stalin vernederd als smeekeling”. Onder dit opschrift levert de „Völkischer Beo- bachter” commentaar op het bezoek van Churchill aan Stalin. Evenals de andere bladen, wijst de „Völkischer Beobachter” er op, dat Churchill's smeekreis naar Moskou een indrukwekkenden achter grond heeft gekregen, doordat in de laat ste 24 uur wederom 84.000 brt. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond is gehoord en de Duitsche opmarsch in het Zuiden van het Oostelijke front onstuitbaar voortduurt. Het A.N.P. meldt uit BerlijnAlle mededeelingen, welke door de tegenpartij over Churchill’s bezoek aan Moskou zijn verstrekt, bevestigen, naar men gisteren in de Wilhelmstrasse verklaarde, de in Duitsche politieke kringen sinds dagen ge huldigde opvatting, dat hier sprake was van een wanhoopsdaad, waartoe Churchill besloten had onder druk van de militaire en politieke ontwikkeling in de Sovjet unie. Overigens is naar de opvat ting van Berlijn een verwijzing naar de meer dan armelijke officieele commu niqués voldoende om te constateeren, dat 'werkelijke positieve overeenkomsten wel nauwelijks getroffen zullen zijn. Of Churchill er in geslaagd is, Stalin in toom te houden, zullen de komende gebeurte nissen aantoonen. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Voor vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche pers heeft kolonel Dr. Kühn, de commandant van een regiment pantser- rartillerie, dat aan den opmarsch naar Mal de wereldzeeën. 3. Het Moskousche com- kop heeft deelgenomen, het een en ander over het verloop van den strijd verteld. Het betreffende regiment is, nadat op 18 Juli het sein tot den opmarsch was ge geven, van Taganrog in niet te stuiten tempo en zonder een oogenblik rust naar Maikop opgerukt, waarbij belangrijke Steden als Rostof en Armawir werden overwonnen. Kolonel Kühn schilderde de enorme moeilijkheden, welke de tanks hadden te overwinnen, niet alleen ten gevolge van de door de bolsjewieken aan gelegde mijnenvelden en tankvallen, doch ook door de groote hitte, die de tempera, tuur van het koelwater der pantserwagens tot 120 graden deed stijgen en door het op sommige plaatsen vier meter hoog on kruid. waarin de pantserwagens geheel verzonken. Desondanks is in ongelooflijk korten tijd 830 K.M. al strijdend afgelegd. Het adembenemende tempo vereischte de uiterste krachtsinspanning, doch toen men eenmaal Maikop, het doel, voor oogen had, was men ondanks de buitengewone vermoeidheid gereed en werd de stad in weerwil van den krachtigen tegenstand •stormenderhand veroverd. In de stad zelf was. naar kolonel Kühn verklaarde, niets verwoest. De tot de volkskozakken behoo- rende bevolking, die spr. b.v. in het cen trale deel der Sovjet-Unie had aangetrof fen, en die onder het bolsjewistische 're gime van een ware terreur te lijden bleek te hebben gehad, bereidde den Duitschen troepen pen hartelijke ontvangst. Verliezen van Sovjet-luchtmacht Het Opperbevel der Weermacht deelt nader mee, dat Maandag 78 vijandelijke vliegtuigen aan het Oostelijke front zijn neergeschoten, waarvan 53 boven het Zui delijke front, 14 ten Oosten van Wjasma en 11 boven Lapland, door de Finnen. De eerste luitenant Herman Graf, es- cadrillekapüein bij een jachteskader, heeft op 14 Augustus aan het Oostelijke front zijn 120ste overwinning in de lucht be haald. telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119481 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Toestand voor Stalingrad Op dezelfde wijze moet ook de toe stand voor Stalingrad beoordeeld worden, waar met de zuivering van de groote bocht van den Don de slag in zeer nabije toekomst wel in een beslissend stadium zal komen. Hoe zeer Stalingrad de zenuw van het Westelijke Sovjetfront is, blijkt reeds daaruit, dat de bolsjewistische oor- logleiding met een buitengewoon groote krachtsinspanning sedert een maand massa’s menschen en materiaal in den strijd werpt. Dit heeft gevechten van zeer omvamg gezien. In het teeken van pantserwapen en artillerie woedt de strijd voort Het ziet er echter naar uit alsof in dit offensiefgebied de Duitsche en verbonden reserves gereed staan voor den sprong, om de groote taak aan te vatten, het Sovjetrussi- sche Noorden definitief van het Zui den te scheiden. Wanneer dat zal zijn geschied, zal de strategische positie van de Sovjet-Unie een geheel andere zijn. Het collége van Rijksbemiddelaars heeft eerf regeling van loonen en andere arbeids voorwaarden. vastgesteld voor werknemers in het hotel-, restaurant-, café-restaurant-, ‘café- en cafétariabedrijf. Dé loonen voor het personeel in café- taria’s, die niet in loon|<lassen worden in gedeeld, zijn in een aparte bijlage vast- gèsteld. Voor café-restaurantkellners en café-kellners, die bedieningsgeld ontvan gen, is bepaald, dat zij in ieder geval ook een vast loon genieten, dat hooger wordt naarmate hun wekelijksche omzet gerin ger is. Verder is voorgeschreven, dat in dien op tronc (kas) gewerkt wordt, de in rekening gebrachte bedieningsgelden in een kas worden gestort, om op vaste tijden onder de desbetreffende werkne mers te worden verdeeld. In verband hier mede zijn in de regeling bepalingen op genomen betreffende het behèer en de verdeeling van dezen tronc. Voor het ge val dat in een onderneming geen tronc bestaat, doch niettemin door den werk gever befiieningsgeld in ontvangst wordt genomen, zijn eveneens bepalingen opge nomen. De normale arbeidsduur is vastgesteld op maximaal 120 uur per 2 weken. De werknemers hebben recht op eên wekelijkschen onafgebroken rusttijd van tenminste 30 uur en op kleinere dagelijk- sche rusttijden. De regeling gaat in op 1 October a.s. met uitzondering van de bepalingen betreffende het leerlingboekje, die ingaan op een nader te bepalen tijdstip. De gevechten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front zijn in een zoo danig stadium gekomen, dat de Duitsche legerleiding niet door het doen van ge preciseerde mededeelingen omtrent het verloop der operaties den tegenstander waardevolle gegevens wil verstrekken. De lange reeks van overwinningsberichfen van dit deel van het front heeft met de verovering van Maikop een voorloopig einde gevonden, doch het zou verkeerd zijn, hieruit de conclusie te trekken, dat de opmarsch door versterkten tegenstand ,tot staan is gebracht. Tof offensieve operaties zijn de bolsje wieken in het Zuiden niet meer in staat. Trouwens ook in de andere deelen van hef front, met uitzondering van het ge bied van Rsjef, zijn zij in het defensief, zij het ook, dat zij van tijd tot tijd plaat selijke ontlastingsaanvallen ondernemen. Kenmerkend is hierbij deeds het groote aantal pantserwagens, dat zij in den strijd werpen. Uit het feit, dat de bolsje- wieken niet alleen bij het begin van den oorlog over een geweldig aantal pantser wagens beschikten, doch ^ok thans nog steeds groote massa’s dezer strijdwagens in den strijd kunnen werpen, blijkt, dat hun oorlogsindustrie geheel op de ver vaardiging van dit wapen, dat een uitge sproken offensief karakter draagt, is in gericht. In dit verband zij nog vermeld, daf zich onder het materiaal der bolsje wieken vrijwel geen pantserwagens van Engelsch of Amerikaansch maaksel be vinden, hetgeen wel mag worden gezien als een gevolg van de doeltreffende blok kade van de zeewegen naar de Sovjet- Unie. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 19 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den Kaukasus hebben Duitsche en Slowaaksche troepen in onoverzichtelijk bergterrein talrijke weg. en mijnversper ringen overwonnen; zij rukken verder naar het Zuiden op. De havens langs de kust van de Zwarte Zee werden opnieuw door de luchtmacht aangevallen. Daarbij werden 4 kustvaartuigen tot zinken ge bracht en 1 sovjet-torpedojager, 6 trans portschepen en 8 kustvaartuigen zwaar beschadigd. In de groote bocht van den Don werden bij de zuivering van het ter rein verstrooide vijandelijke strijdkrachten vernietigd. In het gebied van Woronesj slechts ge ringe plaatselijke gevechtsactie. Bij de zware en succesvolle afweerge- vechten tusschen 11 en 17 Augustus heeft de vijand 2561 gevangenen, 501 pantser wagens, 31 stukken geschut en 250 machi negeweren en granaatwerpers verloren. De bloedige verliezen der bolsjewieken, die herhaaldelijk in dichte massa's aanvie len, waren buitengewoon hoog. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef, waar zich het Westfaateche infanterie- regiment 58 gedurende de zware gevech ten bditengewoon heeft onderscheiden, werden nieuwe krachtige aanvallen van den vijand door de onvermoeide actie van de Duitsche infanterie- en pantserdivisies in samenwerking met de luchtmacht uit eengeslagen. Daarbij werden 25 pantser wagens vernietigd. Ten Zuid-Oosten van het llmenmeer en aan den Wolchof onder nam de vijand vergeefsche plaatselijke aanvallen. neergeschoten en een 8ste bij nachtelijke storingsaanvallen in het gebied van de Duitsche en de Kielsche Bocht. Systeem- ’loqze storingsvluchten, in den afgeloopen nacht door een aantal Sovjetviiegtuigen ondernomen, veroorzaakte luchtalarm in Oost- én West-Pruisen. Ook hier ontston den door eenige bommen geringe verlie zen onder de burgerbevolking en lichte schade aan gebouwen. De vijand verloor vliegtuigen. De luchtmacht heeft, nadat overdag lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen mili. taire doelen aan de Engelsche Zuidkust hadden aangevallen, in den afgeloopen nacht installaties der oorlogseconomie in de stad Norwich gebombardeerd. Er bra ken langdurige branden uit. In het Kanaal hebben in den nacht van 17 op 18 Augustus talrijke Britsche tor- pedobooten en snelle kanonneerbooten her haaldelijk een door patrouillevaartuigen beveiligd Duitsch convooi zonder resultaat aangevallen. In den loop van het zeege vecht, dat voor een deel op een afstand van 150 meter werd gevoerd, werden 2 vijandelijke booten vernield. Bovendien kunnen 2 zwaar beschadigde Britsche boo ten verloren geacht worden. Het convooi bereikte zonder schade zijn haven van be stemming. Door Duitsche strijdkrachten Sedert het begin van den oorlog tot den 18en Augustus zijn alleen door de Duit sche oorlogvoering ter zee in totaal 20 millioen brt vernietigd, meldt het Opper bevel van de Duitsche Weermacht Het Opperbevel der Weermacht publi ceert de namen van dg volgende Engel sche schepen of voor Engelsche rekening varende schepen, die sedert 1 Juni 1941 tot zinken zijn gebracht. „Avoceta”, 3442 brt., Anhui” 3494 brt. „Baron New Lands” 5386 brt., „Carsbreck” 3670 brt, „Grai Owen” 3679 brt, „Holmside” 3433 brt., „Helena Margaretha” 3316 brt. „Hin- sang” 3700 brt „John Ericsson” 3650 brt., „Marseba” 3472 brt., „Myriel” 3560 brt. „Mingsang" 3420 brt. .Modesta Finne” 3830 brt. „Woosung” 3428 brt Opmarsch van een afdeeling Duitsche wielrijders in de groote bocht van den Don. Gehrmann) Polygoon-Hof) ■f

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1