RECHTZAKEN BUITENLAND BINNENLAND SPORT Laatste Telegrammen STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN KUNST EN LETTEREN UIT DE OMSTREKEN De distributiebonnen MOORD DOOR GAS VERSTIKKING JUWELEN le bl. pag. 2 g B HAAGSCHE COIJRANT Woensdag 19 Augustus 1942 Ir. J. BLOEMSMA RECLAMES DE H.T.M. KERKNIEUWS Aanvallen op Malta voortgezet FEUILLETON Handelsovereenkomst Noorwegen- Nederland Noorwegen ONDERWIJS De Nederlandsche Volksdienst telt 'reeds 35.000 vrijwillige medewerkers en duizenden leden. Blijf geen buitenstaan der, sluit U ook aan! Het gemak van een giroboek Vacantiegangers, reist niet gedurende de weekeinden! UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Is uw broer thuis?, Opheffing spoorlijnen INSTALLATIE LANDVROUWEN LEIDSTER VRIJ VAN DISTRIBUTIE Kapstokkl f8 90 Poufs 14.50. f6 50 Aardappel, en kolenz enz houtv f2 75 Heeriyk warme dekens 12.50 f 17.50 (met 12 punten) tafelkl f39- ld Divankl 85.- Derksen’s Fabrieksk., W. de Zwijgerlaan 111113. Hopelooze positie voor gelande Amerikaansche troepen DE RENAUTO (3.90. f39 - moet Reedyk-v. d. Burg. Te Velsen om VIII zy snelde terug om haar schoenen be- gaan. ver- binnenkort tegen H.Z.P.C. uitkomen het kampioenschap van Nederland. Spartaan Hollandia Apollo R’d. Leeuw Fe ij en oord Rotterdam Kampioen Schiedam Spartaan R’d Leeuw Hollandia Schiedam Apollo Feijenoord Rotterdam Kampioen 13 8 8 e 6 6 5 3 0 0 1 0 0 o 1 2 0 2 6 8 9 9 10 9 611—145 479—233 410—330 355—358 224—535 300—387 270—458 221—434 635—131 437—291 322—376 310—380 343—363 274—486 272—381 252—457 28 24 15 12 10 8 7 6 358 307 t.m. 369 338 359 361 100 gr. 50 gr. 28 k 75 gr. 14 12 7 6 5 4 3 2 0 0 0 o o o o o ESCHORST de oud-in- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 f9 Wollen f85 26 16 16 12 12 12 10 6 Arrondissements-rechtbank 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 handw Houtv. karp. 49.-, 59 2740 DEN HAAG Aantal t.m. k.g. 22 Aug. k.g. 22 Aug. 22 Aug. 5 Sept. 19 Aug. 31 Aug. 12 Sept. 22 Aug. 22 Aug. 5 Sept. 5 Sept. 31 Aug. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 22 Aug. 5 Sept. 5 Sept. 200 gr. 112 Sept. <5 Sept. 31 Aug. 5 Sept. 5 Sept. 22 Aug. K) 22 Aug. 22 Aug. 30 Sept. Gen. Anthr. VIII Brandst.k. DV 1 t.m. 5 Gen. Turf VIII Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk. 3e Textielk. Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J daarmede het kampioenschap. Zij zullen r H i n r» Ir nvt- fpcïnn K 7 P P i. I Ilrrtnrt on r\rr. 4-41, 4-42 U 357 43, 44 42A F. W. HAVIK AMSTERDAM - WAGENSTRAAT 141 TELEFOON 11.68.60 naar Sybillenort. Daar het vandaag Za terdag was, zou het haar zeker schik ken en als zy geen andere afspraak had, dan verzocht hy haar ’s middags om vier uur by het Bismarckstandbeeld op hem te wachten. Else zuchtte gelukkig. Een andere af spraak... Hoe zou zy een afspraak kun nen hebben? En zou zy ritet alles laten loopen, om met von Erdmannsdorf dezen autotocht te maken? Vanaf het oogenblik, dat zij zijn brief had gelezen, was de geheele wereld voor haar in het niet verzonken. Zij had allerlei zorg, vooral wat haar kleéren betrof. Als zy A. KRUu. t In Noordwijk, waar hij tijdeiyk ver bleef, is vannacht plotseling overleden in den leeftijd van 64 jaar, de heer A. Krul, die ruim 50 jaar aan het hoofd heeft ge staan van de bekende Banket-, Bonbons en Chocoladefabriek van dien naam aan het Noordeinde. Ook in R.K. kerkelyke kringen was de ontslapene een bekende figuur; o.m. was de heer Krul kerkmees ter van de St. Jacobuskerk in de Park straat, alhier. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal Zaterdag a.s. plaats vinden op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan, alhier, na de plechtige Requiemmis in de kerk in de Parkstraat., welke om 10 uur aanvangt. VIJFTIGJARIG JUBILEUM BIJ DE BE LASTINGEN De heer J. P. Goudriaan, commies der Belastingen, eerste afdeeling. alhier, herdacht Zaterdag het feit, dat hij 50 jaar in dienst van het Rijk was. Hij is op hartelijke wijze gehuldigd Het hoofd der inspectie, hoofdinspecteur van Bendegom, sprak den jubilaris namens het geheele personeel toe en bood namens het departement van Financiën een ca deau onder couvert aan. Vervolgens voer den het woord de hoofdcommies, de heer Koets, namens den actieven dienst, en de heeren Goedhart, v. d. Velde, v. d. Hei den en v. Zijverden. de laatste als lid van het feestcomité. Verscheidene cadeaux gaven uiting aan de gevoelens van hoog achting en waardeering van de mede werkenden jegens den jubilaris. 01 2 L. 250 gr. 100 gr. Vóór in uw giroboek is een bladzijde, waarvan u veel gemak kunt hebben. Daar op kunt u aanteekenen, welke automati sche overschrijvingen u maandelijks laat verrichten, overschryvingen, waaraan u dan verder niets meer behoeft te doen. U kunt het dan ook niet vergeten. Hebt u het gironummer 8 7 6 0 0 er reeds op vermeld staan? Neen, dan wordt het toch hoog tyd. Want dan zult u zeker niet meer vergeten, maandelijks een bepaald bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandsche Ambulance. Maak het daarom vandaag nog even in orde. Maan delijks een automatische overschrijving op gironummer 87600 Nederlandsche Ambu lance Koninginnegracht 22 den Haag. Neen, het spyt my, zei Else. HU is er niet. Weet u niet, waar hy is? vroeg Ponslek met een wantrouwenden blik. Neen, dat weet ik niet, antwoord de Else iets te vlug, want zy kon immers op haar vingers narekenen, dat haar broers by Abitz waren. Maar Ponsiek ging er niet verder op in. Tenslotte zei hij: Kan ik hier op uw broer wachten? Else aarzelde. Zy zou graag neen ge zegd hebben, maar zy moest er aan denken, dat Ponsiek wellicht werk voor Manfred had. Daarom moest ze vrien- deiyk zijn. (Wordt vervolgd), In een woning aan de Deimanstraat Zooals men zich zal herinneren werden in den ochtend van den derden December van het vorige jaar in perceel Deiman straat 160 hier ter stede, de djar verblijf houdende 20-jarige jongeman J. H. dood en de 40-jarige, cvëneens daar wonende vrouw J. C. S„ bewusteloos aangetroffen. Dacht men aanvankelijk aan gasverstik king tengevolge van onvoorzichtigheid of zelfmoord, na een nauwkeurig, door_ den commissaris van den Justitieelen Dienst, C. v. d. Heuvel en den. inspecteur van dezen dienst J. H. Groenevelcj ingesteld onder zoek, bleek dat hier een misdryf was ge pleegd. De verdenking viel op de vrouw, die, na een scherp verhoor te hebben on dergaan, tenslotte een volledige bekente nis af legde. Na het plan té hebben be raamd den jongeman uit den weg te rui men, had zij een groot aantal gaspennin gen gekocht en op 2 December bij een buiten den Haag wonende kennis een tuin slang geleend. Den sleutel van H.’s kamer had zij tevoren weggenomen en op zol der verborgen. Toen H. te bed lag had zij met behulp van deze slang, die van een stofzuiger en nog andere hulpmiddelen, een verbinding tot stand gebracht tus- schen de gaskraan in de keuken en het slaapkamertje van H. Vervolgens had zij de kraan geopend en zich daarna ter ruste begeven. Den volgenden ochtënd om 7 uur had zij, toen H. op haar roepen geen ant woord gaf, de leiding gedemonteerd, waar bij zij echter door het nog uitstroomende gas bewusteloos was geraakt. Gisteren heeft de vrouw zich voor de strafkamer der rechtbank hier ter stëde te verantwoorden gehad Getuigenverhoor Daar verdachte zeer slecht van gehoor is, werd bij haar verhoor gebruik ge maakt van een geluidversterkend appa raat Als De dagvaarding Bij dagvaarding was haar ten laste ge legd, dat zy op of omstreeks 3 December 1941 opzettelijk met het oogmerk om J. H. van het levjen te berooven, hem licht gas heeft toegediend, tengevolge waarvan hij is overleden, hebbende zij het misdrijf gepleegd na kalm beraad en rustig over leg. Vanwege het O.M. waren als getuigen' gedagvaard dr. M. Westerterp, zenuwarts en J. H. Groéneveld, inspecteur van po litie, beiden alhier. Verdachte werd ver dedigd door mr. J. A. Schuering, advo caat hier ter stede. In verband met de overstelpende drukte, die de spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krygen, wordt van be voegde zyde op het volgende ge wezen: De laatste weken werd den vacan tiegangers de raad gegeven, vooral niet op Zaterdag te reizen. Wie ech. ter de meeste kans wil maken, niet gedurende de geheele reis te moe ten staan, doet er verstandig aan den Zaterdag, Zondag en Maandag te myden In ieder geval wordt men in eigen belang verzocht zoo weinig moge lijk gebrujk te maken van den Za terdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zyn. Dit advies klemt temeer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut ‘s Zater dagsmiddags moeten reizen, wordt aangeraden van de speciale „sei- zoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacantiesprei- ding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizi gers verdient het aanbeveling te trachten ’s Zaterdagsmorgens vóór 12 uur de,plaats van bestemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. 's Zondags worde by voorkeur tus- schen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen ryden er, zooals be kend, ‘s Zondags niet. Informeert bij de inlichtingenbu- reaux van de spoorwegen of by de reisbureaux. De uitreiking van bonkaarten voedings middelen 10e periode (6 Sept. t.m. 3 Oct.), bonkaarten aardappelen 10e periode (6 Sept, t.m 3 Oct.), tabak- sigaretten- of verSnaperingskaarten (6 Sept. t.m 26 Dec.), welke plaats vindt in het centrale uitreikingslokaal aan de Groot Herto- ginnelaan (hoek Laan van Meerder - voort) geschiedt morgen als volgt: 912 uur: Byl t.m. einde B, C en Da t.m. ten Dam; 1214 uur: van Dam t.m. Delden; 1517 uur: van Delden t.m. Dressier. Aan afzonderlijke tafels zal tevens ge legenheid zijn_ tot het inleveren van aan vraagformulieren voor een schoenenbon. In de voormalige gemeente L ao s d u i- nen (lokaal Alidastraat 5) geschiedt de uitreiking morgen als volgt: Duiven- stein t.m. einde D, E, F en Ga tjn. Gaal. luk met zulk een cavalier uit Je Maar kon zij wel naast hém schynen? Mynheer Schroter keek wantrouwend naar haar. Wat er toch met juffrouw Corvin gebeurd was? Zy was heelemaal veranderd. Na sluiting van het kantoor, ging Else haastig naar een winkel en kocht een» paar sneeuwwitte handschoenen, welke zy meende op zulk een tocht absoluut noodig te hebben. Toen ging zy naar huis, om zich te verkleeden. Geen van haar broers was thuis, maar haar maaltyd stond, zorgvuldig warm deze had o’■’•“'nen, was het een ge- g‘3U'',*den, in de keuken. aan te trekken. Voor de deur stond Ponsiek. Ach, mynheer Ponsiek, zei Else blozend, goeden middag. Ponsiek maakte een gebaar, als wil de hij zyn hoed afnemen. Hij zag er vervallen uit; men zou hem een stoel of een glas water moeten; aanbieden, maar Else dacht er niet aan. Haar ge dachten waren alleen by de klok en by het standbeeld van Bismarck, waar von Erdmannsdorf met zyn auto zou wach ten. PROF. DR. G. JELGERSMA f: In den ouderdom van 82 jaar is j.l. Maandag te Oegstgeest overleden prof. dr. G. Jelgers- ma, oud-hoogleeraar in de psychiatrie aan de Universiteit te Leiden, waaraan hy van 1899—1930 verbonden is geweest. Talrijke publicaties zijn van zyn hand verschenen. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig hoog- leeraarschap werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie zal morgen op Wes- terveld geschieden, na aankomst van den trein van 11 uur 47. DIVERSE EXAMENS: Teekenen MO.-A. Geslaagd o.a. de heer J. v. d. Horst, den •Haag, afgewezen 4 canflidaten. KAPELAAN F. L. KOK VERLAAT LEIDSCHENDAM Kapelaan F. L. Kok, die sedert ongeveer 3 jaar in de paro chie te Leidschendam werkzaam was en vooral veel goed wérk deed voor de St. Josephgezellen, de R. K, Sportver- eeniging en de Maria-Congregaties. gaat Leidschendam verlaten. Hij is door den bisschop benoemd tot kapelaan te Bloe- mendaal. Als opvolger van kapelaan Kok is benoemd de heer H. A. C. Snelders. R. K. Kerk. Ter gelegenheid van zyn 40-jarig priesterschap is mgr. D. Huurde- man, vicaris-generaal van den Aartsbis schop van Utrecht, door den Paus be noemd tot protonotarius apostolicus ad in star participantium. Deze waardigheid geeft aan mgr. Huurdeman het recht om alle niet-exclusieve bisschoppelijke func ties met bisschoppelijk ceremonieel uit te oefenen. Mgr. N. L. A. Ammerlaan, vicaris-gene raal van den bisschop van Haarlem, werd ter gelegenheid van zyn 25-jarig priester schap door den Paus tot zyn huisprelaat benoemd. De dienst der Nederlandsche Spoorwe gen is dezer dagen op onderstaande baan vakken geheel opgeheven: Doetinchem Zelhem en VarsseveldDinxperloNeede Borculo, OldenzaalDenekamp, Gronin genSlochterenDelfzijl, AnjumDok- kum—Aalsum (uitgezonderd Dokkum Aalsum zelf) en tenslotte het baanvak OldenzaalLosser. psychiater-deskundige verklaarde dr. Westerterp, dat hy verdachte voor een hysterica houdt met sexueele karakterafwijkingen. Haar verstandelijke vermogens zijn weliswaar matig ontwik keld, niettemin moet zij volkomen toe rekenbaar worden geacht voor haar han delingen. In antwoord op een vraag van den verdediger gaf de deskundige als zyn meening te kennen, dat haar toevallen geen epileptisch karakter dragen. Bij de vorming en de uityoering van haar opzet is verdachte op volkomen normale wyze te werk gegaan. Inspecteur van politie Groeneveld, die in den ochtend van den derden De cember een onderteek in loco heeft inge steld. heeft niet aanstonds, maar wel spoedig daarna aan de mogelykheid van misdrijf gedacht. Het slachtoffer bleek toen reeds eenigen uren dood te zijn; de vrouw werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Het viel spoedig op, dat de jongeman, die bij den Nled. Arbeidsdienst en dus lichamelijk sterk was, het slachtoffer van een nood lottig^ gasverstikking zou zijn geworden, terwijl bij dezelfde oorzaak de vrouw het leven zou hebben behouden. x Het vermoeden, dat H. door een andere hoeveelheid gas was overleden dan die, waardoor verdachte bewusteloos was ge worden, werd gesteund door de weten schap, dat zij tevoren bij een kennis een tuinslang had geleend, terwijl ook de buis van een stofzuiger met gas in aanraking bleek te zyn geweest. Deze buis en een koperen roede hadden blijkbaar als ver lengstuk van de slang dienst gedaan. Nog enkele andere détails wezen op een mis- dadigen opzet. Na reconstructie ter plaat se in tegenwoordigheid van verdachte won de veronderstelling, dat aldus gas naar het slaapvertrek van H. was geleid, aan waarschijnlijkheid. Het heeft toen echter nog ongeveer tien dagen geduurd, voordat een bekentenis volgde. Dat geschiedde eerst, toer. een zuster van het slachtoffer nadere gegevens voor de mogelijkheid van levensberooving van haar broer door ver dachte had verstrekt welke verband hiel den met haar zeer Jsijzondere abnormale karaktereigenschappen. Hy had eerst ge tracht het slachtoffer door aangifte bij de politie van een door hem gepleegden rij wieldiefstal uit haar omgeving te doen verdwijnen Verdachte erkende in bijzonderheden den haar tenlastè gelegden moord. Zy was bijzonder gesteld op de jeugdige verloofde van den jongen H. en had willen verhin deren. dat zij met dezen zou huwen. In den voornacht, toen H. sliep den sleutel van zijn kamer had zy tevoren weggenomen had zij de gasleiding, die de gaskraan in de keuken mét het slaap vertrek verbond, in elkaar gezet, had ver volgens de kraan geopend en zich ter ruste begeven, om tenslotte, toen H. den volgenden ochtend geen teeken van leven meer gaf, de slan.gencombinatie te demon- teéren. In verband met de gebleken noodzake lijkheid van overlegging ter zitting van het door dr. Rochat samengestelde sectie rapport, werd hierna de verdere behande ling van deze zaak uitgesteld tot Dinsdag 25 dezer. Dan zal het O.M. requisitoir nemen. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 t. „SNEEUWWITJE”: De afdeeling Jeugd- tooneel van de Amsterdamsche tooneel- vereeniging onder leiding van Theo Vink, heeft gistermiddag voor een toed bezette zaal van het Scalatheater een voorstelling gegeven van „Sneeuwwitje en de zeven dwergen” naar het bekende sprookje van „Moeder de Gans”, voor het tooneel be werkt in 7 tafereelen en onder de regie van Theo Vink, die er volkomen in ge slaagd is „Sneeuwwitje” te doen beant woorden aan wat de kinderlyke verbeel ding ervan verwacht. Er zit altyd iets delicaats en riskants in het ten tooncele brengen van bekende sprookjes. omdat deze reeds zóó sterk in de verbeelding van het kind leven, dat het wreed zou zijn deze kinderlijke fantasie op de een of an dere wyze te verstoren of te beledigen. Zooals hier Sneeuwwitje op de planken tot leven kwam, heeft de jeugd er volop van kunnen genieten, zonder dat zij zich ook door het geringste detail teleurgesteld behoefde te gevoelen. Theo Vink speelde majesteitelijk de rol van koning Alberto, Panky Bigot was koningin Emila. schoon en geslepen. Diny van Dijk was een lief en bekoorlijk Sneeuwwitje en Gerard Hartkamp als Prins Camillo bewees, dat er goed tooneelspelersbloed door zijn ade ren vloeit Het geheele ensemble trou wens komt lof toe voor de wijze waarop dit sprookje tot zichtbaar leven werd ge bracht Morgenmiddag om 2 uur wordt nog een reprise gegeven. Johan Koning. KUNSTHANDEL GEBR. KOCH: In den kunsthandel Gebroeders Koch, Hoogstraat 7, wordt werk geëxposeerd van*een twee tal kunstschilders: Daan Bekking en Freerk van den Berg. Van Bekking zyn er portretten, landschappen en figuren (een neger, een Wajang-Wong danser enz.). Over het algemeen is zyn werk nog wat zwak èn in kleuren èn in hjn. De tech niek heeft hy nog niet geheel onder de knie, hoewel zeker uitgesproken talent aanwezig is. Zijn beste werk is m.i. „De blik” het portret van een jong meisje. Ook aan kunnen, is dit doek verder. Freerk v d. Berg is ongetwijfeld de sterkste van de twee. Hy heeft een léven dig gevoel voor kleur en ook zijn com positie is ontwikkelder dan bij Bekking. Maar hij staat hier en daar nog zeer sterk onder invloed van enkele groote schilders Zeer mooi is het stemmige doek „Oude schan/ by mist”, en het .kleine werkje „De roode pantoffels”, dat werkelijk voortref- felyke kwaliteiten bezit. B. v. Eyssel- steijn. WATERPOLO H.P.C.KAMPIOEN AFD. B is de beslissingswedstrijd gespeeld om het kampioenschap waterpolo afdeeling B van den Ned. Zwem- en Reddingshond tus schen H.P.C en Het U- De Heemstede naren wonnen met 20 en behaalden 30 Sept. 30 Sept. M waschp. 250 gr. w.- of z.p. 30 Sept. 14 14 14 13 14 14 13 14 B-k 1 a s s e 14 14 14 14 14 13 14 13 Zy was byna gereed, toen er gebeld werd. Zy luisterde, terwyl zij haar nieuwe zyden kousen aantrok. Mis schien was een der benedenbewoners thuis. Dan zouden die wel opendoen. Na een oogenblik werd er opnieuw gebeld. Else sloop op haar teenen naar de gang en luisterde. Zij had geen lust open te doen. Als er bezoek voor haar broers kwam, wat moest zy dan doen? Moest zy blijven, tot haar broers thuiskwa men? Zy luisterde en hoorde door het dunne hout van de deur, dat de bezoe ker zuchtte. Het klonk erg treurig. Een oogenblik, zei Else. Ik zal u d','*'»lyk opendoen. Op den derden ochtend na haar zoek by von Erdmannsdorf, vond Else Corvin een brief naast haar schryf- machine. Zy opende de enveloppe en een blos van vreugde bedekte haar ge zicht. Von Erdmannsdorf had de eer, haar uit te nodigen voor een autotocht Tusschen Noorwegen en Nederland werd, naar het Noorsche Telegraaf Bu reau mededeelt, een handelsovereenkomst afgesloten, welke loopt tot einde 1942. De bij het einde van dit jaar nog niet benutte goederencontingenten loopen tot 30 April 1943 door. Noorwegen levert aan Neder land voornamelijk visch- en vischproduc- ten, traan, chemicaliën, ertsen, hout en houtproducten, terwyl Nederland o.m. tuinbouwproducten, kunstzyden garens, levensmiddelen-essences chemicaliën, yzer- en staalproducten en fabrikaten der Philipsfabrieken zal leveren. Aanzienlijke toeneming aantal reizigers De totale ontvangsten (reizigers en di- H.T.M. bedragen over de 1942 915.9Ut.33J (v. j. Vervoerd, werden in Juli 1942 10.294.289 (v. j. 6.555.901) reizigers. Van 1 Januari af bedroegen de ontvang sten 5.515 867<59 (v. j. 3.6»5.442.34i), het aantal reizigers 62.079.742 (v. j. 39.291.171). BOKSEN HEUSER—NEUSEL Op 6 September zal in de Deutschlandhalle te Beriyn een nieuwe ontmoeting^ plaats hebben tus schen Adolf'Heuser én Walter Neusel om het kampioenschap der Duitsche beroeps boksers zwaargewicht. KORTE BERICHTEN: De Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert van 1723 Aug. te Vierhouten een jeugdluchtvaart- kamp, dat door den heer H. J. Hagelen Hzn., administrateur der vereeniging, is geopend. De kampioenschappen toe. stelturnen van het Ned. Gymnastiek Verbond worden op 6 September te Krommenie gehouden. Het voornemen bestaat, begin September te Rotterdam een groot biljarttournooi te organiseeren. waarvoor o.m. Sweering, de Leeuw, v. d. Pol, Vreeswyk, Gehrels, Jacobs en Domme- ring zullen worden uitgenoodigd. Het is de bedoeling 4 dagen cadre 452 en 4 dagen driebanden te speler.. Voor de w a t e r p o 1 o c o m pe titie werden nog de volgende resultaten verkregen: Dames A: OtterHDZ. 23; Heeren D: MaasDKR, 8—1; MaasMer- wede 20. Heeren E: HVGBZyl, 06; Heeren Q: RZC 3—SVH 3, 2—1. De uitsla.gen van de wed- strijden om den Zilveren Archipel-bal zyn ArchipelZwart Blauw 40; Spóor- wijkTexas 40; RavaOranje Blauw 3—0; Graaf Willem II—BTC 1—3; Wilhel mus—Postalia 3—0; WP—VDS 2—2 (VVP). Het programma voor Zondag a.s. luidt 10 uur ArchipelRava; 11.15 uur WilhelmusBTC; 12.30 uur Spoor wijk Esdo; 2 uur VVPVDS (VDS als beste verliezer by geloot). De Nederlandsche Kano, bond heeft, naar de „Internationale Ka- nuregatta” te Starnberg, de volgende wed- strijdvaarders afgevaardigd: J. Brasten De Geuzen, Zaandam, G. Houwertjes, Quo Vadis, Koog a. d. Zaan, en W. Schaap, Quo Vadis, Koog a.d. Zaan, Allen zul len zoowel op de langebaan 10.000 meter, als op de korte baan 1000 meter uitkomen. De langebaanwedstrijden vinden/ plaats op Zaterdag 22 en de kortebaan-Wedstry- den op Zondag 23 Augustus. Óp 6 September speelt ALO een korfbalwedstrijd tegen Vada, uit Wageningen, ’s morgens van 1012 uur achter „Meer en Bosch”. Gistermiddag had in het gebouw van den Nederlandschen Landstand in de Zee straat de installatie plaats van mevr. Zwiers-Luth, die door 'den boerenleider als landvrouwenleidster is benoemd. Te vens werd de Bond van Boerinnen en an dere Plattelandsvrouwen als de afd. Landvrouwen bij de hoofdafdeeling Volk en Bodem gevoegd. In een korte toespraak, welke de boe renleider by deze plechtigheid hield, dankte hij mevr. Eggink-Lovink en mevr. Uilenberg voor het vele nuttige werk, dat deze in den vroegeren Boerinnenbond hebben verricht Verder memoreerde spr de belangrijke plaats, welke de vrouw in het Germaansche gemeenschapsleven had ingenomen en gaf hij in enkele trekken de oorzaken weer, welke tot ondermijning van deze positie hadden geleid. Nu er weer een gigantische strijd gestreden wordt door de mannen, moeten deapn daarbij gesteund worden door de vrou wen, evenals dat in de oude gemeenschap geschiedde. Spr. besloot met de opmer king. dat deze taak bij de landvrouwen in veilige handen is en dat hij daarom met een gerust hart de afd4 Landvrouwen kon installeeren. Mevr. Eggink-Lovink, die tot dezen dag de actie van de landvrouwen geleid had. droeg met een korte redevoering haar arbeid aan de zoojuist benoemde land- vrouwenleidster over. Vervolgens sprak de landvrouwenleidster mevr Zwiers- Luth, die dankbaar was boerin te zijn, omdat hierbij de uractische ervaring hadr beste wegwijzer zal zyn. Tot slot werd nog bekend gemaakt, dat bij de afd. landvrouwen van den Ne derlandschen Landstand zijn benoemd als: landvrouwenleidster (landelijk leidster): mevr. H. Zwiers-Luthraadsvrouwe mevr. H Eggink-Lovink werkleidster mevr. C. N Uilenberg-Rupp provinciale Zeep L 25Q gr. wasch- en zeeppoeder en 28 k 75 gr. zeep x Toiletzeep L 75 8r- DE HEER W. JANKE BENOEMD TOT CONSUL'TE ZORICH De voormalige leider van het Presse- referat des Reichskommissars, legatie- secretaris W. Janke is, zoo meldt S.P.T., naar te Berlijn officieel is bekend ge maakt. benoemd tot consul van het Duit sche Rijk te Zürich. ARBEIDSGEBIED WETHOUDER VOOR SOCIALE ZAKEN: De burgemeester van 's-Gravenhage heeft besloten, met ingang van 15 Aug. als arbeidsgebied aan den wethouder voor Sociale Zalkn toe te wy- zen: A.' Maatschappelijke steun in het alge meen; werkverruiming, werkloosheidszorg, beroepskeuze, voedselvoorziening, geld- schietbanken. B: Sociale jeugdzorg, school- voeding en -kleeding, alsmede de ver strekking van melk aan schoolkinderen, beroepskeuze; C: Personeelszaken voor ambteparen, werklieden en verplegend personeel, met uitzondering van de aan wijzing van personen, die .voor den ge-, meentedienst in aanmerking komen. D: Openbare gezondheid; E: Uitvoering van de wet tot regeling van het staatstoe zicht op krankzinnigen; F: Het houden van collectes aan de openbare straat en aan de huizen der ingezetenen. G: Het Statistisch Bureau der gemeente. TEGEN DE DISTRIBUTIEWETTEN GE ZONDIGD: Bij den 34-jarigen melkhan- delaar D. van D. is een hoeveelheid levens middelen in beslag genomen, die tegen op gedreven prijs ingekocht en voor dén zwarten handel bestemd was. Van D. is in bewaring gesteld. De 27-jarige koopman W. P. had conserven met vleesch en vleeschwaren buiten de distributie om ge kocht. Hij had ook distributiestamkaar- ten met inlegvellen onbevoegd voorhan den. Blikken en kaarten zijn in beslag ge nomen; P. is in hechtenis gesteld. Terzake van het koopen en onbevoegd voorhanden hebben van distributiebeschei den is in bewaripg gesteld de 28-jarige teekenaar G. de B_. die in het bezit was van 40 stamkaarten met inlegvel. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 32-jarigen J. W., die in het bezit was van 80 aardappelbonnen, welke in beslag zijn genomen. De 32-jarige horlogemaker B. van B. kreeg een proces-verbaal. omdat hij een kaas buiten de distributie om had gekocht. Op de kaas iè beslag gelegd. Tenslotte is bèkeurd de 49-jarige biljart- maker C. O.,- terzake van het koopen van eieren 0.40 per stuk. De eieren werden in beslag genomen TWEE JUBILARISSEN BIJ SIMONS’ BAKKERIJEN: Hedenmorgen werden op het kantoor van de N.V. Simons Bakke rijen de heeren G. Simons en W Vlaan- der namens de directie door den heer G. Simons Czn., toegesproken, na^r aanlei ding van hun 25-jarig jubileum Behalve een oorkonde werd hun een gratificatie overhandigd. De heer Sirag bood namens het personeel een geschenk aan. De echt- genooten van de jubilarissen ontvingen bloemen. BEGRAFENIS MET CORPSEER: Op de Begraafplaats Oud Eik en Duinen is giste ren ter ruste gelegd het stoffelijke over schot van den agent van politie A. H. Feil die vele jaren heeft gediend bij de brand weer en den laatsten tijd dienst deed in de garage van de politie. De heer Feil was Zaterdag j.l. in den ouderdom van 53 jaar overleden; de begrafenis geschiedde met corpseer. MR. P. R. BLOK: Bij besluit van den secretaris-generaal van Justitie is, met in gang van den dag van indiensttreding niet vallende voor 1 October 1942, benoemd tot Officier van Justitie bij de arrondis sementsrechtbank te ’s-Gravenhage mr. P. R. Blok, thans substituut-Officier van Justitie bij déze rechtbank. SUIKER EN JAM’ GESTOLEN: Ingebro ken is in een jamfabriek aan den Noord- wal. Men was binnengedrongen, na het slot van de straatdeur te hebben verbro ken. Gestolen werden 4 balen suiker van elk 100 k.g. en 10 potten jam. Het 8-jarig meisje W. O. isgis- termiddag spelend in het water langs den Zuid-Oost Binnensingel geraakt. De kleine werd op het droge gebracht door den heer J. Tesink, wonende Zuid-Oost Buitensin gel 179, die zich gekleed te water had be geven. Het kind noch de redder bekwam eenig letsel. In het Zwembad Zuiderpark werden gisteren 7074 baden genomen. versen) der maand Juli f 582.114.68) SCHOOL VOOR RADIOTECHNIEK MIENT 551—555 DEN HAAG. Telefoon 39.32.78. 10(J.per halfjaar. 1 Sept, beginnen. Het D.N.B. meldt uit Tokio De opera ties van de Amerikaansche strydkrachten in het gebied der Salomonseilanden zijn volkomen tot stilstand gekomen. Op de beide eilandjes Toelagi en Guadalcanar wordt nog fel gestreden, waarbij de daar aan land gezette Amerikaansche mariniers zware verliezen lijden. De Japansche marineluchtmacht heeft de omliggende wateren van vijandelijke schepen gezui verd en verhindert elke nadering van Amerikaansche transportschepen, die den landingstroepen aanvogr zouden willen brengen. De positie der op de beide eilandjes strijdende Amerikaansche troe pen is hopeloos en gelijkt op die van het schiereiland Bataan, welke eindigdef met de capitulatie van de Amerikanen. Artikel Bonnen Aardappelen 42A 11 Aardappelen 42B Beschuit (br. of geb.) 42 75 gr. Bloem (br.) 362 t.m. 365 70 gr. Boter 39 125 gr. Boter 42 125 gr. Boter 2, 3*35 en 2, 3, 4-36 125 gr. 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. Honden, en k.br. 6 1J 10 k.g. Jam 358 500 gr. Kaas 367 t.m. 369 100 gr. Koffiesurrogaat 338 250 gr. Melk 41A t.m.44A 3J L. Melk 41B t.m. 44B l| L. Petroleum EA-krt. Peulvruchten Pudding, verm. Rundvet (bonnen ingeleverd)* 44 ZWEEDSCH SCHIP GETORPEDEERD Naar uit een officieele Zweedsche me- dedeeling blijkt, heeft een Sovjet-duik- boot opnieuw een Zweedsch schip aange vallen. Het agentschap T.T. deelt mede, dat het Zweedsche stoomschip ,,C. F. Lil- jevalch” gistermiddag nabij Vaestervik door een duikboot is getorpedeerd. Het Stoomschip maakte deel uit van een con- vool.» T.T. meldt nader, dat de „Liljevach” (8470 t.) in de Zweedsche territoriale wateren werd getorpedeerd. Van de 40 opvarenden worden er 33 vermist. Het Zweedsche ministerie van Buiten- landsche Zaken meldt, dat de aanval di plomatieke gevolgen zal hebben. LEIDSCHENDAM UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEI DEN: De uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden zal morgen te Leidschen dam plaats hebben in de O.L. school aan den Provincialeweg v an 9 tot 12 uur voor de bewoners van:. Looierslaan. St. Bonifa- ciusstraat, St. Jozefstraat, Het Plein, Nw. Laan. Provincialeweg, Delftschekade. Sluisplein. Achterom, en van 1 tot 3.30 u. voor de bewoners van; Achterweg, Leid- schekade, Kostverlorenweg, Veenweg, Wilsveen, Sluiskant. Stompwijkscheweg nos. 1 tot en met 33 Vlietweg, en Mid denweg. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR SCHIP PERS: Betreffende de extra bonnen voor groote gezinnen van schippers te Leid schendam zy medegedeeld, dat voor schip- pers, die met hun gezin aan boord wonen, leidster voor Zuid-Holland mevr. J. H. alsnog tot en met 29 Aug. a.s. de gele- Reedyk-v. d. Burg. genheid bestaat tot indiening van een aanvraag om extra-brandstoffen. Aan vraagformulieren zijn kosteloos ten kan tore van den distributiedienst verkrijg baar. Voor de extra-bonnen komen slechts in aanmerking gezinnen van meer dan 6 personen. De distributigjgtamkaart van alle gezinsleden moet worden overgelegd. DE LIER DISTRIBUTIENIEUWS Uitreiking van bonkaarten voor voedingsmiddelen 10e periode, bonkaarten voor bijzonderen ar beid, tabaks- sigaretten- en versnape- ringskaarten en aardappelkaarten zal plaats vinden voor De Lier van AQ op 21 Aug. en voor de overigen op 24 Aug. op den eersten dag van 9.3016 uur en 24 Aug. van 9.3012 uur. Te Maasdijk (gem. Naaldwijk) vindt uitreiking plaats op 20 Aug. voor AZ van 9.3016 uur in gebouw Concordia. 73) (N^druk verboden) Roman van J. KöNIG HOOFDSTUK XXIV Brood (of gebak) 42A Brood (of gebek) 42B Chocolade 41, 42 Gort 360 ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT ROME, 19 Augustus. (Stefani.) Het communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier luidt: Aan het Egyptische front de gewone verkenningsbedrijvigheid. Onze verken- ningsafdeelingen hebben 2 officieren en eenige manschappen van een Britsch- Indische afdeeling gevangen genomen. Twee Engelsche vliegtuigen zijn neerge- schotep, door het luchtdoelgeschut te To- broek en Mersa Matroeh. De aanvallen van de vliegtuigen der Asmogendheden op de militaire doelen van Malta werden voortgezet. Een vijandelijk vliegtuig werd bij een luchtgevecht neer geschoten Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. HANIASCHOLEN B C Directeur G Dekker (Leeraar M.O.) Rijswijk: Regentesselaan 9. Den Haag: Kon. Mariestr. 1. 2461 Steno-Typen Boekh., Handelscorresp Talen. Boekh. M. O., Staathuish. M. O Middenstands-opleiding: „Handelsk. (erk curs.) Schoonschr Hand verb. - Av.mulo-sch. enz. Vraagt prosp. VOETBAL QUICKA.D.O. 21: Voor den wedstryd van Quick tegen den nationalen kam pioen bestond gisteravond groote belang stelling. Het is een vlot en pittig par tijtje geworden. De voorhoede der Zuider- parkers, bij wie Kok het doel verdien stelijk verdedigde, verviel in de oude fou ten ^reuzelen tot |n het oneindige. De Haantjes daarentegen gooiden het spel open, zoodat de vleugels voortdurend in actie waren. Aan weerszijden kwamen er volop kansen, de goede schietrichting ont brak echter, terwijl de verdedigingen moeilijk passeerbaar waren. Quick kreeg reeds in de eerste minuut een strafschop. Het schot ging echter ver naast. Na goed doorzetten wist Scheffers enkele minuten voor rust het A.D.O.-doel te treffen (10). In de tweede helft wogen partyen goed tegen elkaar op. Wederom was het Scheffers, die den voorsprong van Quick vergrootte (20). Tegen het einde viel heel A.D.O. aan. P. Eversteyn redde de eer (21). PELLIKAAN VOORLOOPIG G Blykens de „Sportkroniek” re ternationaal Pellikaan, hangende het on derzoek inzake de bekende kwestie-Longa, voorloopig geschorst. H.B.S. IN AROL-TOURNOOI Zondag komt H.B.S in het Arolbeker-tournooi als volgt uitBoas Walhain en W. van ’t Oever Fraenkel, Herklots en Brouwer Nauwelaerts d’Agé, v. d. Vegt, Langelaan, Küneman en Bijlstra. ZWEMMEN WEDSTRIJDEN NATIONALEN JEUGD STORM Onder groote belangstelling zyn gisteravond in het A.M.V.J.-zwembad te Amsterdam wedstryden van den Natio nalen Jeugdstorm gehouden als slot van een zwemcursus van een week, waarvoor een vyftigtal stormers en stormsters uit het geheele land in Amsterdam was sa mengekomen, om door de kompane de Dood-Koenen getraind te worden. De wedstryden dienden tevens als selectie voor de zwemploeg, welke ons land in Milaan zal vertegenwoordigen. Het programma werd afgewisseld met demonstraties behendigheidszwemmen waarbij o.m. Jopie Waalberg liet zien, hoe zij dagelijks den schoolslag traint. Bij het schoonspringen demonstreerden Jopie Waalberg en Wil van Rijssel verschillende sprongen In Coby Koster en Leen Gerritse bezit de Jeugdstorm een paar goede krachten. Vooral Gerritse is in het laatste jaar zeer vooruit gegaan. De 100 m. crawl won hy gisteren in zijn besten tijd 1 min. O.fj sec. Ook Coby Koster boekte op de 200 m. schoolslag een ondubbelzinnige overwin ning (3 min. 8.2 sec.) De 200 m. school slag Stormers leverde een feilen stryd tusschen Piet Bakker en den 12-jarigen Piet Vens, welke op het nippertje gewon nen werd door eerstgenoemde. Spannend was de 3 x 50 m. wisselslag estafette tusschen een ploeg Stormers en een ploeg Stormsters, welke na een fonnidabelen eindspurt van Leen Gerritse, door de Stormers gewonnen werd. WIELRENNEN ZUID-HOLLANDSCHE CLUBSOMPETI- TIE De uitslagen van de 17e en 18e rit ten luiden als volgtA-klasseHollan- dia-Rotterdam 2916 Spartaan-Apollo 466 Rotterdam-Kampioen 19—15 Apollo-Hollandia 1930. B klasse Hol- landia-Rotterdam 4114 Spartaan-Apol lo 2718 Rotterdam-Kampioen 2821 Apollo-Hollandia 2431. Alleen Schie dam-Rotterdam moet nog gereden wor den De standen zyn thans A-k 1 a s s e 1 6 6 7 8 8 8 11 250 gr, 50 gr. 1 k.g. 100 gr. 1 rantsoen serie 41 t.m. 120 2e serie (behalve bon 42A A 42B 370 370 45 gr. (huish.) 30 Sept. M 28 5 75 gr. Zeep 371 250 gr. wasch- of zeepp. Zeen r“ Toiletzeep M 75 gr. 30 Sept. Zeep 335 28 k 75 gr. 30 Sept. Wasch- en zeeppoeder 336 250 gr. 30 Sept. 30 Sept. 30 Sept. Brandstoffen Kookdoel. 01 02 03 KF 1 Eenh, 30 Apr. '43 1 Eenh. 31 Aug. 1 Eenh. 31 Deo. 50 stuks 31 Aug>

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2