DE BRITSCHE LANDING BIJ DIEPPE MISLUKT No. 18263. De Nederlandsche staat in het nieuwe Europa Donderdag 20 Augustus. 1942. Europeesch saamhoorigheidsbesef op het vasteland Geen gewapende vijand meer Dienstregeling Nederl. Spoorwegen AANVALLERS LEDEN ZEER ZWARE VERLIEZEN VERDUISTEREN Germaansche samen werking De vorming van den politieken volkswil EXTRA BERICHT Grootsch opgezette poging Bliksemsnelle Duitsche afweer INGRIJPENDE WIJZIGINGEN Met ingang van 24 Augustus VERNIETIGENDE NEDERLAAG Churchill’s verblijf te Moskou HET VERLOOP VAN DE OPERATIES De Amerikaansche oorlogsproductie *- Zuinigheid met gas en licht Is van het grootste gewicht Stephan van Worthy gesneuveld De vernielde pantserwagens v. 8.56 uar nam. tot 6.31 uur v.m. Maan: Weer rust te Dieppe Frontbericht over de landingspoging HONDERDEN GESNEUVELDEN De Britsche vliegtuigverliezen TIEN UREN „TWEEDE FRONT" COURANT Naar uit de berichten van de troepen en verhooren van gevangenen blijkt, hebben de landingsoperaties zich als volgt afgespeeld □e eerste golf der landingstroepen werd hedenochtend op open zee van trans portschepen door 300 tot 400 landingsschepen overgenomen en bereikte om 5 minuten over 6 de kust, beschermd door 13 tot 15 kruisers, torpedojagers en sterke jachtstrijd- krachten. Daarachter stond een drijvende reserve van 6 transportschepen en 3 vracht schepen en verder Noordelijk een groep van 26 transportvaartuigen als operatieve reserve, waarschijnlijk het gros der landingsstrijdkrachten. Deze zouden in den strijd worden gebracht zoodra het de eerste landingsgolf gelukt was een bruggehoofd rond de haven van Dieppe te vormen. Het is daartoe niet gekomen. HAAGSCHE In de bestaande dienstregeling der Ne- derlandsche Spoorwegen worden ingaande 24 Augustus a.s. verschillende ingrijpende wijzigingen gebracht, die niet door mid del van wijzigingsbladen ter kennis van de reizigers gebracht kunnen worden. Een aantal treinen vervalt, andere wor den vervroegd of later gesteld. Dit betee- kent, dat het nieuwe spoorboekje geldig van 24 Augustus af, in belangrijke mate afwijkt van het thans geldende. Ter voor koming van teleurstelling zal men een nieuw spoorboekje dienen aan te schaffen, dat zoo mogelijk reeds van 21 Augustus af, verkrijgbaar is. 20 Aug. onder 12.31 u. v.m., op 4.05 u. n.m. (Eerste kwar- tier); 21 Aug. onder 1.13 u. v.m., Pijnlijk misverstand Toen Churchill op het vliegveld van Moskou arriveerde, had hij, zooals dat in Engelsche en Amerikaansche kringen ge bruikelijk is, twee vingers opgestoken, om het bekende V-teeken te maken. Dit tee- ken is echter in de Sovjetunie onbekend, met het gevolg, dat zich als een loopend vuurtje door Moskou het nieuws ver spreidde, dat Churchill het tweede front had beloofd. Door stakingen belemmerd De Newyorksche correspondent van de „Times” meldt, dat de oorlogsproductie van de Ver. Staten door het optreden van talrijke onverwachte factoren niet werkt als men oorspronkelijk had ge dacht. Steeds weer breken onder het per soneel van belangrijke bedrijven stakin gen uit. die dan telkens niet alleen het werk der betrokken fabriek storen, maar ook de productie van andere be drijven, die van deze fabriek afhankelijk zijn. Bovendien is de schaarschte van grondstoffen zoo groot, dat verscheidene fabrieken haar productie hebben moeten verminderen. op 5.15 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. het geheele bewogenheid. De plaatsvervanger van den Hongaar- schen rijksbestuurder, Stephan van Hor thy, is vanochtend aan het Oostelijke front gesneuveld. Hij was de oudste zoon van admiraal Horthy, in 1904 geboren Hij was ingenieur en bekleedde tot zijn benoeming als plaatsvervangend rijksbe stuurder het ambt van president der staatsspoorwegen. Hij was een uitstekend vlieger. Op 1 Mei van dit jaar heeft hij zich vrijwillig voor den dienst aan het front gemeld. Aan het hoofd van zijn es kader jachtvliegtuigen onderscheidde hij zich herhaaldelijk. Het bericht van zijn sneuvelen, door den Hongaarschen omroep bekend gemaakt, verbreidde zich snel door land en wekte een diepe daar Stephan van Horthy zeer populair was. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De Engelschen konden bij hun mislukte landingspoging 30 pantserwagens aan land brengen, waaronder ook Amerikaansche Het extra-bericht van gisteren meldde, dat 28 pantserwagens buiten gevecht wa ren gesteld. Uit deze cijfers blijken de zware verliezen, die de Engelschen aan het waardevolle pantsermateriaal hebben geleden. Bovendien toont de vernietiging van 28 pantserwagens aan, dat de lan- dingsactie geenszins een verrassing voor het Duitsche commando beteekende. De Duitsche afweer was elk oogenblik intact De Britsche onderneming moest daardoor in korten tijd ineenstorten. Het DNB meldt: Onmiddellijk na de volledige afdoening van de Engelsche landingspoging aan de Fransche kust her nam het leven in de stad Dieppe weer zijn gewonen gang Reeds van 6 uur af waren alle winkels weer open. Het optreden van de Fransche bevolking tijdens de gevechten, die omstreeks 10 uur duurden, was onberispelijk. Haar houding deed van het begin af blpken, dat zij het volste vertrouwen stelde in de Duitsche bezetting en de Engelsche actie uitsluitend beschouwde als een hinderlijke storing van den dagelijkschen gang van zaken. Dc radio is het belangrijkste verbindingsmiddel in het moerasgebied van de Wol- chof. De radio-afdeeling heeft haar apparaat opgesteld, waarmede snel de ver binding met het divisiehoofdkwartier tot stand gebracht is men ziet haar hier op weg op het door haar in gebruik genomen voertuig. (Foto Vrijwilligerslegioen Nederland-S.S.P.K, Wenniger Mulder-Polygoon) PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl." en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c.t fr. p. p 10 c, Britsche verklaring In bevoegde Britsche militaire kringen wordt verklaard, meldt S.P.T., dat het hoofddoel van de Britsche landing bij Dieppe „het opdoen van ervaringen” was. „Met een bepaald percentage aan verliezen hebben wij hier dan ook rekening ge houden” deelde men voorts mede. Deze operatie had bijzondere beteekenis, daar men voor het eerst ook tanks aan land heeft gebracht. De gelande vijand werd in gevechten van man tegen man overal vernietigd en In zéé gedreven. Er zijn tot nu toe 28 pantserwagens geteld, welke aan land werden gebracht en later vernietigd. Alle steunpunten werden door de dappere kustbezetting gehandhaafd, meer dan 1500 gevangenen bevinden zich in Duitsche hand. Onder hen bevinden zich 60 Canadeesche officieren. De bloedige verliezen van den vijand zijn zeer hoog. Door artillerievuur werden 3 torpedojagers, 2 torpedobooten en 2 transport schepen tot zinken gebracht. De luchtmacht schoot 83 vijandelijke vliegtuigen neer, bracht twee speciale troepentransportschepen tot zinken en een motortorpedoboot en beschadigde 5 kruisers of groote torpedojagers benevens 2 transportvaartuigen met zware bommen. □e vijand heeft bij deze landingspoging, welke slechts politieke 'oogmerken diende, maar met elk militair inzicht spotte, een vernietigende nederlaag geleden. De Duitsche macht in het Westen heeft deze dilettantische onderneming naar be- hooren afgestraft. Overigens ziet zij alle andere pogingen van dezen tegenstander tegemoet met de rust en de kracht van een Weermacht, die in honderden slagen de overwinningslauweren aan haar vaandels heeft gehecht. Naar het DNB van militaire zijde ver neemt, zijn volgens nadere berichten de bloedige verliezen der bij Dieppe gelande Britsche troepen zeer zwaar. Op het tot dusver door de Duitsche strijdkrachten gezuiverde terrein werden reeds verschei dene honderden gesneuvelden gevonden. De Britsche berichtendienst erkent, dat de Engelsche luchtmacht bij de mislukte landing aan de Fransche kust 95 vliegtuigen heeft verloren. Berichten en commentaren over de invasiecatastrophe van een Anglo-Ameri- kaansch expeditiecorps aan de Fransche Kanaalkust nemen het grootste deel in beslag van de frontpagina’s der Berlijn- sche bladen. „Tien uren tweede front”, invasiecatastrophe op bevel van Stalin”, „Churchill’s invasie een tweede Duinker ken”. aldus luiden de typische opschrif ten der Berlijnsche bladen. „De „VöLki- scher Beobachter” herinnert er aan. dat met den naam van Churchill in beide wereldoorlogen reeds talrijke avontuur lijke en lichtvaardige ondernemingen ver bonden zijn geweest, welke alle met een catastrophe geëindigd zijn. Daarbij komt nu de in enkele uren ineengestorte inva- siepoging bij Dieppe. Het blad wijst er op, dat Churchill deze Anglo-Amerikaansche landingspoging heeft opgezet tegen den raad van zijn militaire deskundigen in. alleen omdat Stalin hem de wet van het optreden heeft opgelegd. De „Berl. Bör- senztg.” schrijft: Daar is dus het tweede front. Tien uur lang hebben de Britten en Amerikanen om den ongeduld igen gezel in Moskou tevreden te stellen getracht het bestaan van het tweede front te be wijzen en het resultaat is een débêcle over de geheele linie. Het blad besluit met de woorden: Onze Weermacht staat ge reed de Britten en Yankees er te allen tijde van op de hoogte te brengen, dat zij in Europa niets te zoeken hebben en dat op dit terrein ook de klinkendste phrase van Churchill en Roosevelt haar effect verliest, wanneer de Duitsche kanonnen spreken. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh J. B. v. Seters jr., Theresiastr. iÓ8a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 Augustus. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend Een grootsch opgezette landing van Engelsche, Amerikaansche, Canadeesche en Gaullistische troepen ter sterkte van ongeveer een divisie als eerste golf, die in de ochtenduren van heden aan de Fransche Kanaalkust bij Dieppe, onder bescherming van sterke zee- en luchtstrijdkrachten en met gebruikmaking van aan land gezette pantserwagens werd uitgevoerd, is door de voor de kustbescherming gebruikte Duit- sche strijdkrachten met groote, bloedige verliezen voor den vijand ineengestort. Sedert 16 uur bevindt zich geen gewapende vijand meer op het vasteland. Dit groote succes werd bereikt zonder dat gebruik behoefde te worden gemaakt van de reserven der hoogere leiding. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) f 1 65, elke m.M m tot 22 m.M. <10 reg ƒ0.19. Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 et., fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0 38 Pers gevr, ƒ0.48 Adv. „Br. bur, v. d. bl." 10 c meer Onder de historische gebouwen welke in Amersfoort gerestaureerd zullen wor den, neemt het schilderachtige „Kapel huis” op het O. L. Vrouwekerkhof een vooraanstaande plaats in. Zijn geschie denis is ten nauwste verbonden met den rijzigen, negentig meter hoogen toren, welke heel het Stichtsche en Gelder- sche landschap beheerscht. Polygoon-Zeylemaker) Wat Amerikanen ervan verwacht hadden Na de eerste Londensche berichten over een groote Britsche landingsactie bij Dieppe, die des ochtends in Washington werden ontvangen, verklaarde de voorzit ter van de Senaatscommissie voor mili taire aangelegenheden, in Washington, Reynolds, dat de gemeenschappelijke AmerikaanschCanadeeschBritsche aan val op de Fransche kust van het Kanaal, zich zou ontwikkelen tot een tweede front. De gelande strijdkrachten waren hiervoor sterk genoeg en het gevechtster rein was uiterst gunstig. Senator Pepper verklaarde: „De berichten over de offen sieven der Geallieerden, zoowel in Europa als op de Stille Zuidzee, zijn grootsch en aanmoedigend". Het volgende door het D.N.B. ontvan gen frontbericht werpt een helder licht op den bliksemsnellen Duitschen afweer aan de kust van het Kanaal bij Dieppe Langs den weg van Dieppe landin waarts trekt een lange colonne Canadee- zen en Engelschen. De landingspoging der Engelschen op Dieppe is afgeslagen. On geveer 1500 man, officieren en man schappen, zijn op weg naar de gevangen schap. Het zijn groote gestalten, die, met stof overdekt en strijdensmoede, den bit teren weg gaan. In den vroegen morgen hoorden de luisterposten bij de kazematten in de om geving van Dieppe een gevecht aan den zeekant. Tegen 6 uur doken uit den mis! voor de haven schaduwen op motortor- pedobooten, landingsbooten en stormboo- ten der Engelschen. Onmiddellijk begon het af weervuur. Onder de bescherming van een kunstmatigen nevel konden de Engelschen pantserwagens en infanterie aan land zetten. Van zee uit schoot En- gelsch scheepsgeschut op stad en haven. Bommenwerpers cirkelden boven de stad en lieten hun bommen vallen. In golven kwamen de jagers opzetten. Dit is het uur, waarop de Duitsche sol daten gewacht hebben. Ondanks het lange wachten zijn zij voorbereid. De lan dingsbooten worden onder vuur genomen door afweergeschut en artillerie. Op de Noordelijke hoogte staat een stuk afweer geschut, dat het geheele strand beheerscht. Aan de frontzijde beneemt een huizen blok den vijand het uitzicht Aan land ge brachte Engelsche pantserwagens kunnen de stad niet binnendringen. Overal wordt hun de weg versperd door pantsermuren. Zonder systeem rijden zij langs het strand heen en weer, lossen een schot en verdwijnen. De soldaten aan het pantser- afweergeschut liggen op de loer. In weer wil van de vijandelijke kanonskogels en bommen stellen zij met enkele schoten 4 pantserwagens buiten gevecht. Het lot van alle aan land gebrachte pantserwa gens is hetzelfde. Op verscheidene plaatsen in Dieppe zelf en Oostelijk en Westelijk van de stad trachtte de vijand met sterke strijdkrach ten aan land te gaan Op 2 plaatsen slaag de hij erin vasten voet te krijgen met pantserwagens en infanterie. Duitsche af- deelingen maakten zich voor den tegen aanval gereed. Versterkingen en afweer geschut werden aangevoerd Nog voor zij ingrepen, is de tegenstander verslagen. Zwaar en verbitterd was het gevecht. Een batterij werd door den vijand aange vallen. Het was tenslotte ónmogelijk het geschut te gebruiken, maar ondanks de overmacht weken de kanonniers niet. In harden strijd op korten afstand verdedig den zij hun stelling, tot zij ontzet werden. Oude in den strijd beproefde soldaten toonden hun kunnen opnieuw en nieuwe soldaten uit het vaderland doorstonden waardig en dapper de vuurproef. Sléchts gedekt door den nevel gelukte het den tegenstander voet aan land te zetten. De welvoorbereide afweermaatregelen, de kracht van den nieuwen Westwall aan het Kanaal en de onberispelijke dapperheid van de Duitsche soldaten hebben deze, evenals dat met alle toekomstige pogin gen van dien aard het geval zal zijn, snel doen mislukken. Toen wij van Dieppe uit landinwaarts reden zaten de soldaten aan den kant van den weg. Veldkeukens waren komen aanrijden en het vertraagde middagmaal wérd genuttigd. Op de velden waren de Fransche boeren aan het werk Een Duitsche oorlogscorrespondent meldt de volgende bijzonderheden omtrent de mislukte Britsche landing bij Dieppe: In de stelling verliep de nacht als vele andere. Dan evenwel veranderde tusschen nacht en dag de rust der paraatheid in de hoogste spanning. Eerste bericht: ..Engelsche schepen na deren de Fransche kust. Sterke lucht strijdkrachten escorteeren ze”. En dan: „Engelsche zeestrijdkrachten beschieten Dieppe, met landingsvaartuigen trekken Tommy’s naar de kust op, krijgen aan weerszijden van Dieppe in het vuur van het Duitsche kustgeschut vasten voet op het strand, rukken langs de steile kust naar de stad op en nestelen zich in enkele huizen”. Het eene bericht na het andere geeft het verloop der gevechten weer, die thans beginnen. Hevig zijn ze in den gloed van de heete Augustuszon. Ook tanks zetten de Britten aan land. Maar nog voor het middaguur is aange broken. ligt het grootste deel van de Britsche pantserauto’s kapotgeschoten op het strand en de situatie is hachelijk ge worden voor de gelande Tommy’s. „Laat ze maar komen”, was de wensch van allen, die de wacht aan het Kanaal hielden, toen aan den overkant op het eiland zoo veel drukte werd gemaakt over het tweede front. Nu zijn ze er, nog geen 6 uur zijn ze er, en reeds bereiden zij zich voor op èen terugtocht. Zij maken een nevelgordijn om hun schepen. Maar wat helpt hun dat? In het vuur der jagers en lichte gevechtsvliegtuigen gingen de Britsche landingsvaartuigen in vlammen op, De transportschepen tracht ten zee te kiezen. Maar ook daar duiken de lichte gevechtsvliegtuigen op en te zamen met hun zware broeders, DO 217’s en JU 88’s, slaan zij onder bescherming der jagers groote bressen in de kostbare tonnage der Britten. Ze brengen een snel- boot tot zinken en beschadigen nog ver scheidene anderë oorlogsschepen. Dan achtervolgen ze de vluchtende transport schepen en brengen twee er van tot zin ken. Beide meten 3000 ton. beide zijn vol troepen „Generale repetitie mislukt” S.P.T. meldtRadio Schenectady heeft vanmorgen meegedeeld, dat „de generale repetitie voor een invasie op het vaste land van Europa” mislukt is. Deze mede- deeling staat in tegenstelling tot de Brit sche verklaringen, waarbij men den inval „een beperkte actie tot de vernieling van enkele doelen in de nabijheid van Dieppe” noemde. In de Amerikaansche berichten wijst men erop, dat bij de landing niet minder dan 300 vaartuigen betrokken waren De bij den aanval ingezette Cana deesche en de Gaulle-troepen worden sa men op ongeveer een divisie geschat. Van Britsche zijde hebben uitgelezen „com mando’s” aan den aanval deelgenomen Ir. Mussert heeft op 31 Juli in Lunteren op den Goudsberg een rede gehouden, waarvan wij den tekst aantreffen in het jongst verschenen nummer van „Volk en Vaderland”. Uit deze rede blijkt opnieuw hoe innig Mussert de samenwerking met Duitschland wenscht en van hoeveel be lang hij deze acht voor de toekomst van ons land Er zal een solidair Europa moeten ont staan uit de worsteling van dezen tijd, aldus ir. Mussert. Het winnen van den oorlog tegen het verbond van het Aziati sche communisme en het Amerikaansche kapitalisme, zal gevolgd moeten worden door het winnen van den vrede binnen Europa door de ordening der Europee- sche volkeren, de samenwerking, het el kander respecteeren en waardeeren, zoo- dat de verdediging van Europa wordt beleefd als een algemeen belang en een algemeene plicht. Zou deze vrede niet kunnen worden gewonnen, dan zullen de honderdduizenden, die in deze jaren hun jonge leven in den strijd laten, Europa niet redden, doch slechts uitstel van exe cutie geven Mussert staat dan stil bij het begrip „Germaansch Rijk”, dat niet meer en niet minder is dan de Duitsche eenheidsstaat, omvattende alle Duitschers. „Ik acht het niet onmogelijk, aldus de leider van het Nederlandsche Na- tionaal-Socialisme, dat er een tijd stip zal komen, waarop de Germaansche volkeren in plechtige samenkomst, ieder voor zich, afstand zullen doen van de benaming „Rijk”, zoodat er dan geen Groot-Duitsch Rijk, geen Nederlandsch Rijk en geen Scandinavische Rijken meer zullen zijn, doch een Groot-Duit- sche Staat, een Nederlandsche Staat en Scandinavische Staten, welke Staten te samen den Germaanschen Statenbond zullen vormen. Dit afstand doen zou den weg vrijmaken voor de oprichting van een nieuw begrip, n.l, „het Germaan sche Rijk”, omvattende de Germaansche levensruimte. Het sein daartoe zou dan toch moeten uitgaan van den man, die de roeping heeft als Germaansch Füh rer op te treden, niet alleen door zijn genialiteit en de leiding gevende rol, die hij vervult bij de redding van Europa van het gevaar van vernietiging ddor het communisme, maar in dit'ge- val tevens duidelijk daarvoor voorbe stemd, doordat Adolf Hitler, van ge boorte Oostenrijksch staatsburger en door zijn dienstneming in 1914 in het Beiersche leger van zijn staatsburger schap vervallen verklaard, jarenlang statenloos is geweest, dus in die jaren reeds uitsluitend Germaansch leider was.” De heer Mussert houdt dan verder in zijn rede een pleidooi voor het gebruik van de Duitsche taal als voertaal „Dat de Germaansche volkeren, zoo zegt hij in hun onderling verkeer een taal moeten bezigen, die hen tot elkan der brengt en dat die taal het Duitsch zal zijn, is duidelijk. Niet omdat het Duitsch een betere of een hoogere taal zou zijn dan het Nederlandsch of het Zweedsch. maar omdat er 80 millioen Germanen zijn, die Duitsch spreken, waartegenover slechts 14 millioen, die Nederlandsch spre ken en 8 millioen, die Zweedsch spreken. Het niet willet) bezigen van de Duitsche taal als voertöal tusschen de Germaan sche volkeren, is separatisme. Noodig vObr de samenwerking is, af weer van imperialisme en separatisme. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, billijke Duitsche be langen niet worden geofferd uit vrees daarvoor, dat zij als imperialisme wor den uitgekreten. Daarbij moet er tegen gewaakt worden, dat rechtvaardige, bil lijke nationale aspiraties van het Neder landsche volk zouden worden onder drukt, onder voorwendsel van het tegengaan van separatisme. Is deze af weer dus de negatieve kant van de sa menwerking tusschen de Germaansche volkeren, de positieve kant daarvan is de wederzljdsche wil tot respecteering van elkander, het besef, dat een ver lies, dat de één treft, ook den ander raakt. Wij moeten eens zoover komen, dat een bombardement van Keulen, Lübeck of Rostock ons Nederlanders treft, alsof het Amsterdam, Utrecht of Delft zou zijn. Zoover is het nog niet, maar eens moet het toch zoover komen. En omgekeerd, elk verlies van Neder landsch bezit moet den Duitschers treffen Dat het niet zoo is, bewijzen de uitingen van leedvermaak ten aanzien van de groote moeilijkheden, waarin het Nederlandsche volk nu verkeert en de ontzaglijke verlie zen die het lijdt. Duitsch imperialisme en Nederlandsch separatisme zijn de vijan den van Germanje’s bestaansmogelijkheid. Wanneer het Duitsche volk, dat op dit oogenblik alleen reeds veel sterker is dan de andere Germaansche volkeren teza men. een politiek van onderdrukking en overheersching zou volgen, dus een im perialistische politiek, dan zou het na het winnen van den oorlog, den vrede verlie zen. hetgeen later, misschien eerst veel later, op een kritiek tijdstip funeste ge volgen zou hebben Wanneer anderzijds de kleinere Ger maansche volkeren, niettegenstaande de RussischAmerikaansche les van heden, zouden voortgaan met separatisme en de ontkenning van de noodzakelijke solida riteit, missende het bewustzijn dat wij als Germaansche volkeren staan en vallen met elkander, dan begaan zij niet alleen een domheid, maar handelen misdadig. Zoo zij dan ons oog gericht op de vor ming van den Germaanschen Staten, bond den staatkundigen vorm van samen werking der Germaansche volkeren in hun levensruimte, die wellicht later met vrucht en zonder verwarring te stich ten, genoemd zal kunnen wordbn „het Germaansche Rijk". De vijanden van deze lotsverbondenheid zijn de visschers in troebel water, de zwakken en de slim, men, de imperialisten en de separa tisten. Geschaard om de zwart-roode vaan, welke in December 1931 is gehe- schen en sindsdien het nationaal-socia- lisme in de Nederlanden symboliseert, blijven wij als oprechte en doelbewuste oude strijders, onze vijanden kennend en in het oog houdend, de groote taak der verzoening tusschen de volkeren van Germaanschen bloede dienen naar eer en geweten. Terloops staat Mussert nog stil bij de economische samenwerking, „die nog In overall aan galamaaltijd De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: De Duitsche pers legt een begrij pelijke belangstelling aan den dag voor de berichtgeving over Churchill’s reis naar Moskou in de Engelsche bladen, die thans geleidelijk te Stockholm en te Lis sabon binnenkomen De militaire corres pondent van de Daily Telegraph, noemt het van groote beteekenis, dat de kwestie der geallieerde leveranties van oorlogs materiaal aan de Sovjetunie thans tot nader order is opgelost. De correspondent te Moskou van hetzelfde blad zegt te hebben vernomen, dat Churchill en Stalin het goed met elkaar kunnen vinden, wat hij begrijpelijk acht, daar beiden realis ten zijn en mannen die er een gewoonte van hebben gemaakt, intensief te werken. Churchill heeft zich te Moskou geen tijd gegund, om de bezienswaardigheden der stad te gaan bekijken. Na vier dagen van conferentie, die in totaal 11 en een half uur hebben geduurd, en die nog werden aahgevuld met particuliere besprekingen, was hij nog in de beste stemming. Don derdagavond woonde hij een theatervoor stelling bij en Vrijdagavond zat hij aan bij een der avondmaaltijden in het Krem lin, waarbij ditmaal meer dan 20 tafelre- devoeringen werden gehouden. Voor de Sovjets sprak Stalin meestal. Churchill droeg bij die gelegenheid een overall met treksluiting. die hij te Londen pleegt aan te trekken, wanneer hij bij luchtalarm den kelder moet opzoeken! Stalin was gekleed in de bekende kiel, die aan de tunica van het roode leger herinnert. Churchill en Stalin bleven tot ih de vroege ochtenduren. Het feest werd besloten met dansen der prima ballerina van het staatstheater te Moskou. In de hoofdstad liepen talrijke geruchten over Churchill’s bezoek aan Stalin. Slechts wei nigen, uit de directe omgeving van Stalin, hebben den Britschen premier en zijn ge volg te zien gekregen. Het Kremlin werd streng bewaakt. Onmiddellijk na de publi catie van het slotcommuniqué hield de propagandachef van de Sovjets, Gregory Alexandroff, een radiorede, waarin hij er tegen waarschuwde, den ernst van het oogenblik te onderschatten. Het gevaar is thans grooter dan een jaar geleden, toen de Duitsche troepen, voor Moskou ston den. Alle krachten moeten worden inge spannen. om den Duitschen opmarsch tot staan te brengen. De rede had kennelijk ten doel, het optimisme van het volk te temperen. volkomen in de kinderschoenen staat", waarna hij nog het een en ander opmerkt over de Europeesche levensruimte in het Oosten, een ander belangrijk punt der Germaansche samenwerking: „Tusschen de grens waar de wacht be trokken zal worden en het huidige woon gebied van het Duitsche volk, ligt een op pervlakte zoo groot als een belangrijk deel van Europa. Daar wonen en leven vele volkeren in een sterkte van tiental len millioenen zielen Deze gebieden zul len moeten gaan behooren tot de Ger maansche levensruimte. Groote moge lijkheden openen zich daar. Er zal moeten worden gewerkt, zooals wij eeuwen in Indië hebben gedaan: in het zweet ons aanschijns. Wat er bereikt zal kunnen worden, kan worden nagegaan uit hetgeen het Nederlandsche volk heeft tot stand gebracht op Java en Sumatra, de model kolonie der wereld.” Komend tot een bespreking van de taak en de rechten van den Nederlandschen nationaal-socialistischen Staat, merkt ir. Mussert op: „De politieke partijen zijn er niet meer en het parlement is ter ziele. Wanneer daarvoor niets in de plaats zou komen, zou het niet lang duren of het Staatsab- solutisme vierde hoogtij. Vandaar tot een terreursysteem, dat het geheele volk in knechtschap zou brengen, ten behoeve van machtswellust en gouddorst van een kleine groep uitbuiters, zou nog slechts één stap zijn. Daarom is er noodig een politiek dragende volkskern, die haar organisatie vindt in de Beweging. Die Beweging moet zuiver zijn; iedere vorm van corruptie in de Beweging moet als een veel ernstiger fout worden aangezien dan corruptie in den Staat. Onze Beweging zal zich op dit punt sterk hebben te bezinnen en het is mijne bedoeling, wat dit betreft, geleidelijk maar zeker de teugels straffer aan :e trekken. Binnen de Beweging moet on derlinge critiek en wrijving mogelijk zijn, in dien vorm, dat daaruit blijkt, de wil tot opbouw en zuivering Er zijn uitingen in de Beweging en hare organen, die er op duiden, dat van deze voor elk leven nood zakelijke vrijheid wordt gebruik gemaakt om elkander af te kraken of te hinderen. Ik volg deze uitingen nauwkeurig en op het tijdstip, waarop ik dit gewenscht zal achten, zal aan de zondaren hun zonde- register worden voorgehouden met de ge volgen van dien. De politieke wil van het Volk wordt dus gevormd in de Beweging en uitgedra gen door de Beweging bij haar leiding gevende taak in het Volk. Daarom zullen de gezagsdragers der Beweging in de naaste toekomst een belangrijke positie innemen, die zeker niet onderdoet voor die, van de gezagsdragers in den Staat. Een volgende beperking van de staats taak wordt gevormd door de volksorde- ning. Een volk is volgens onze natio- naal-socialistische beginselen geen hoop individuen, doch een organisme. De or ganen van dit organisme hebben het recht op ontplooiing met deze beperking, dat die ontplooiing niet mag ontaarden in onderlinge bestrijding, noch in het arbreuk doen aan het geheel. Integen deel, ieder orgaan moet er principieel op zijn gericht bij te dragen aan het welzijn en den bloei van het geheel Voor deze volksordening is ten aanzien van de taak, die ieder volksgenoot verricht op maatschappelijk gebied, gedacht aan zes groote arbeidsgemeenschappen.. De eerste is de Landstand, omvatten de allen, die werkzaam zijn in landbouw en visscherij. De tweede is het Arbeidsfront, omvat tende hen. die werkzaam zijn in het eco nomisch leven. De derde omvat allen betrokken bij on derwijs en opvoeding. De vierde hen, die in de volksgezond heid en de volkszorg werken. De vijfde omvat de cultureele werken en de zesde tenslotte de ambtenaren en de politie. (Zie verder pagina 2.)

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1