Sterke Duitsche kustbescherming «Ml wl No. 18264. 1942. De troepen m VAN OVERAL In den Kaukasus blijven Duitsche den aanval VERDUISTEREN Vrijdag 21 Augustus. bonnen nieuwe Proef goed doorstaan Sovjets pogen tevergeefs den Don over te steken I Opbouw in de Oekraïne Weekrantsoenen de Warschau aangevallen 43 J De keuzebon Amerikaansche landingstroepen W Hoe de Britsche landingstroepen bij Dieppe werden vernietigd Lang voorbereide invasiepoging uur v.m. 4 ouirscd i Gouwleider Koch over Duitsche politiek Nationale rouw in Hongarije Dertig Fransche burgers gedood De strijd op de Salomonseilanden L,.*/.,i Distributie van aardappelen De mobilisatie van ijzerreserves in Duitschland Londen erkent groote verliezen COURANT Vunkerken Duitsch Weermachtbericht Toul ^ORLEANS' rOURS- (Potygoon-André) straatjes, (Kaart van Pelt) Een Duitsche stoottroep heeft den boschrand bereikt Nu begint het moeilijkste deel van de opdracht. (Orbis-Holland-P.K. Koster) .„r>o4 -j Orennes— ,rannM_—--"LAVAL fySTN^rtlr*- -O^^JNANtES —METZ—3 royes -N/&CY- - STRAATSI Thaumont amerijkCZZZ -JLaan- T-" MEZlERE* ZJ ^£IMS HALONS De Rijkscommissaris voor de Oekraine, gouwleider Erich Koch, beantwoordt in de „Deutsche Ukraine Zeitung” eenige vragen betreffende de Duitsche politiek ten aanzien van de Oekraine, waar een jaar geleden een begin met den weder opbouw werd gemaakt. De strijd in het Koeban-gebied en om Maikop. Bergjagers op ka- meelen trekken na den overgang van de Koeban door een maisveld. (Atlantic-Holland-P.K. Leher) Voor de komende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: ajx q Binnenland Te Waalwijk is de zeventienjarige ongen Verhoef, wonende aldaar, in aan raking gekomen met de electrische dra den van een lantaarnpaal, waarin hij tij dens het spel was geklommen. Hij stortte dood naar beneden. Bij een instorting in de ondergrond- sche werken van de Oranje-Nassau-Mijn 3 te Heerlerheide, is de 21-jarige on gehuwde sleeper van Rijzewijk uit Heer len omgekomen. Op 20 September a.s. zal het echt paar M. v. d. Berg-Vis te Wateringen 65 jaar getrouwd zijn. Het echtpaar bezit 84 klein- en achterkleinkinderen. Te Amsterdam is in de fabriek van Werkspoor aan de Oostenburgermidden- straat een werkstuk, dat zich in een ver- zinkbak bevond, waarschijnlijk tengevolge van gasvorming, uit elkaar gesprongen. Een 57-jarige arbeider werd daarbij aan het hoofd getroffen en was vrijwel op slag dood. Een andere, 30-jarige arbeider, kreeg brandwonden aan den rug en een der beenen Door brand, tengevolge van blik seminslag, zijn Woensdagavond vernield: de boerderij, bewoond door W. Hart man, behoorend tot het landgoed Mid- dachlten te De Steeg; een boerderij, bawoond door de familie Balder, aan den Westdijk te Heer-Hugowaard; de pas ge oogste rogge en haver op de boerderij van G. Timmer op den Noordberg te Door- werth. Op de Gilbert-eilanden teruggeslagen Naar het Japansche hoofdkwartier meldt, heeft het Japansche garnizoen op het eiland Makin, in het Noorden van de vroegere Britsche Gilbert-eilanden, in weerwil van zijn numerieke minderheid, 200 man Amerikaansche troepen, die in den ochtend van 17 Augustus landden, volkomen teruggeslagen. HAAGSCHE een verbitterde batterijstelling. A. en B. Aardappelen A. en B. Brood Beschuit A. en B. Vleesch A. Rookartikelen heeren A. Sigaretten dames PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.96. Buitenl. ƒ9.46. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 6 c., fr. p. p. 10 c. ■^^—■^■—1 In een door den Britschen berichten dienst verspreide officieele mededeeling van het „gecombineerde hoofdkwartier’’ over de mislukte invasiepoging bij Dieppe wordt toegegeven, meldt het D.N.B., dat „tengevolge van de zware gevechten" de verliezen van de Geallieerden groot wa ren. Tijdens de operaties zijn 98 vlieg tuigen van de Geallieerden vernietigd. Pétaln ingelicht Maarschalk Pétain heeft gisterochtend den Duitschen gezant in Vichy, von Crug und Nidda, ontvangen. De gezant gaf aan den Franschen staatschef een uitvoerige lezing over den Britschen overval bij Dieppe. :vreux --Soissoi Jalen^qn - Parijs^ -ScHARTRES-- -LEMANS.. ENG Et'4 ND? HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 21 Augustus (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den Kaukasus blijven de Duitsche en verbonden troepen in weerwil van den hardnekkigen vijandelijken tegenstand in den aanval. Luchtdoelgeschut heeft in de Straat van Kertsj een transportschip in brand geschoten. In de Zee van Azof hebben Duitsche mijnvegers, zonder zelf verliezen te lijden, 2 gepantserde Sovjet- bewakingsvaartuigen, welke over zwaar dere artillerie beschikten en deel uit maakten van een vijandelijke formatie, tot zinken gebracht Zij dwongen de an dere schepen tot den terugkeer en maak ten gevangenen. Aan het Donfront mislukten verschel, dtene Sovjetpogingen om de rivier over te steken. De luchtmacht heeft op de Wolga 3 transportschepen tot zinken gebracht en een rivierstoomboot beschadigd. De Hongaarsche regeering heeft na ontvangst van het bericht van den dood van den plaatsvervanger van den rijks- bestuurder Stephan von Horthy, een bui tengewonen ministerraad gehouden en voor den duur van acht dagen een volkomen nationalen rouw afgekondigd. De Führer heeft den rijksbestuurder van het koninkrijk Honwie. Nikolaus von Horthy, en mevr, von Horthy. in een tele gram zijn meest hartelijke deelneming be tuigd bij het zware verlies, dat zij gele den hebben door den heldendood van den plaatsvervangenden rijksbestuurder. Ook de weduwe van den gesneuvelden Stephan von Horthy heeft de Führer telegrafisch zijn hartelijk medegevoel gezonden. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fil.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 De vijandelijke verliezen bij de lan dingspoging aan de Kanaalkust op 19 Aug. zijn sinds de vorige opgaaf gestegen tot 2095 gevangenen, onder wie 617 gewonden. Het aantal gesneuvelden en verdronkenen kan nog niet vastgesteld worden. Het aan tal bij deze onderneming neergeschoten vijandelijke vliegtuigen is gestegen van 112 tot 127. De Duitsche verliezen zijn verminderd van 37 tot 35 vliegtuigen. Van regeeringszijde te Vichy is bekend gemaakt, dat bij de Engelsche bomaan vallen op het gebied van Dieppe, de Fran sche bevolking 30 dooden heeft te betreu ren. Tijdens den aanval hebben de lucht beschermingsdienst en het Fransche Roode Kruis onmiddellijk hulp geboden en na den aanval deelgenomen aan de op ruimingswerkzaamheden. De Fransche regeering heeft nadrukke- lijk te kennen gegeven dat de Engelsche verwachting van een opstand der burger bevolking de bodem is ingeslagen. Reeds enkele weken geleden had de burgemees ter van Dieppe den Franschen minister president Laval bezocht en verklaard, dat Engeland een groote teleurstelling zou be leven. als het geloofde, dat bij de vor ming van een tweede front de burgerbe volking actief tegen de Duitschers zou optreden In dit verband wordt herinnerd aan een «erder afgelegde verklaring, waarin wordt gezegd, dat ,,de Fransche burgerbevol king en de Fransche regeering op geener- lei wijze neutraal zouden blijven, wan neer het grondgebied zou worden ge schonden maar integendeel de bescher ming van den Franschen bodem op zich zouden nemen”. Ten Oosten van Wjasma en bij Rsjef zijn meermalen gereedstaande vijandelijke troepen uiteengeslagen door het geconcen treerde vuur van alle wapens, met doel- treffenden steun van de luchtmacht. Op andere plaatsen werden Sovjetaanvallen bloedig afgeslagen. Te Zuid-Oosten van het Ilmenmeet zijn vijandelijke afdeelin- gen, die sedert verscheidene dagen op moeilijk terrein waren omsingeld, vernie tigd. Vijandellijke aanvallen op een brug- gehoofd aan de Wolchof en aan het om- singelingsfront van Leningrad hadden geen resultaat. In de Finsche Golf hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen een vijandelijken mijnveger tot zinken gebracht en een tweeden zwaar beschadigd. De Finsche luchtmacht heeft op 19 en 20 Augustus 2 Sovjetduikbooten door bomtreffers tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben de bols jewieken storingsvluchten boven het Gou- vernement-Generaal en Oost-Duitschland ondernomen. De burgerbevolking te War schau leed eenige verliezen tengevolge van bommen. Alleenvliegende Britsche gevechtsvlieg tuigen kwamen des nachts in het Noord- Duitsche kustgebied. De Engelsche lucht macht verloor overdag en in den loop van den nacht 9 vliegtuigen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht opnieuw de oorlogs- haven van Portsmouth gebombardeerd en door bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber vernielingen en branden veroor zaakt op de werven en in het havengebied. Een machtige kazemat houdt dc wacht bij een insnijding van de steile Kanaal kust. (Weltbild-Polygoon-P.K. Freytag) Engelsch dilettantisme In den Grootduitschen generalen staf schudt men het hoofd over het dilettan tisme van het plan en over de uitvoe ring van de vijandelijke actie. Rubber- zolen en zwartgemaakte gezichten, die ook hierbij weer gebruikt werden, wor den te Berlijn gekenmerkt als de gebrui- jquisieten, van Britsche invasiepo- gingen. In kringen van militaire deskun digen gelooft men niet, dat een der ver antwoordelijke militairen van de tegen partij deze onderneming gesanctionneerd kan hebben, doch meent men. dat hier veeleer sprake is van een actie, geboren uit den nood van den politieken toestand. In ieder geval, zoo vervolgt men in ge noemde Berlijnsche kringen, is het resul taat voor de Londensche en Washington- sche militairen zóó verpletterend, dat het niet zonder gevolgen zal blijven. In kringen van militaire deskundigen, werd vernomen, dat reeds een uur na het begin van de invasiepoging de actie van den vijand als volkomen mislukt be schouwd kon worden. De vijand is ook tot dit inzicht gekomen, want reeds na 7 uur in den ochtend zijn Britsche oor logsschepen, heftig om zich heen vurend, opgestoomd tot vlak bij den sector van de kust, waar de invasiepoging had plaats gevonden, om in ieder geval nog de res ten van de eerste invasie-divisie aan boord te nemen en te redden. Deze manoeuvre is echter niet gelukt Het opmerkelijke is echter, dat de Duitsche kustwacht zonder eenige versterking de vijandelijke inva- siedivisie heeft vernietigd. Een „experiment" Het D.N.B. meldt: De van Geallieerde zijde tevergeefs ondernomen poging, .om een tweede front te openen, wordt thans door de Geallieerden gebagatelliseerd tot een „experiment”. Dit noemt de Berlijn sche ochtendpers een „brutale en typisch Engelsche lasterpraat”. Het is hiermee, naar de „Völkischer Beobachter" schrijft als in de fabel van den vos, met de zure druiven. Men heeft een sedert 10 maanden voorbereiden grooten slag willen slaan. Nu men echter een pak slaag heeft gekregen, is alles plotseling slechts „een overval” geweest. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Inzake de bedoelingen van den vijand bij de uitvoering der inva siepoging in het gebied van Dieppe is sinds gisteravond te Berlijn een volledig overzicht beschikbaar. De volgende on dubbelzinnige bewijzen staven de opvat ting, dat bij Dieppe sprake was van een lang te voren voorbereide Britsch-Ameri- kaansche invasiepoging. 1) . Voor deze actie was door de Brit sche en Amerikaansche leiding een ge heel leger op de been gebracht, dat de invasie in 3 golven moest uitvoeren. 2) . Het optreden van zeer aanzienlijke strijdkrachten van de marine en van de luchtma chL 3) . De op de gevangengenomen offi cieren bevonden bevelen en het buitge maakte kaartmateriaal, dat niet alleen de fotografische schetsen van het gebied van Dieppe omvat, doch ook het geheele Noord-Fransche kustgebied met inbegrip van Parijs. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m, tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M.’Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0,57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers, gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 o. meer Ter inleiding wijst de Rijkscommissaris er op, dat zijn eerste taak heeft bestaan in de mobilisatie van alle krachten- der Oekraine voor den strijd van de Euro- peesche volkeren tegen het bolsjewisme: De voeding van de strijdende frontlegers moest worden verzekerd en de zoo spoe dige mogelijke aanvulling voor de voor ziening van levensmiddelen en grondstof fen in het vaderland moest worden be reikt. Voorts moest het Rijkscommissariaat zoo gepacificeerd worden, dat een vlotte ravitailleering voor het front in het Oos ten gewaarborgd zou zijn. Bovendien was het een voor den oorlog belangrijke taak arbeidskrachten voor de Oekraine naar Groot-Duitschland te sturen in plaats van de voor den militairen diénst opgekomen Duitschers. Al deze taken moesten gevoegd worden in de groote doelstelling de Oekraine in te schakelen in den Europeeschen kring en haar weer te maken tot de korenschuur van Europa. Het publiek werke mede aan een redelijke verdeeling Bruine boonen zijn peulvruchten, maar capucijners en groene erwten ook. Voor „de distributie" zijn ze gelijk, maar een huisvrouw denkt daar meestal anders over. Indien zij een zoogenaamden keuze bon ontvangt voor peulvruchten, is haar keuze gewoonlijk onmiddellijk bepaald. Voor den kruidenier zal het moeilijkheden opleveren, indien vele huisvrouwen de zelfde keuze hebben gemaakt. Nu zijn bruine boonen een kostelijk voedsel maar groene erwten zijn evenmin te versmaden; zij zijn voedzaam en kunnen op verschillende manieren zeer smakelijk worden toebereid. Wie dus haar zinnen ge zet heeft op bruine boonen, en gedeelte lijk met groene erwten genoegen moet nemen, behoeft zich allerminst bekocht te gevoelen. Wat voor de peulvruchtenbonnen geldt, kan ook worden gezegd van andere keuze- bonnen, zooals bijvoorbeeld die. waarop maizena verkrijgbaar is. Men zal vaak ge noegen moeten nemen met het artikel, dat de leverancier beschikbaar heeft, hetzij pudding, maizena, vermicelli, tapioca of aardappelmeel. Het is echter niet moge lijk, dat een kruidenier aan een klant, die zes keuzebonnen, waarop onder meer pud ding te verkrijgen is, inJevert, op alle zes bonnen pudding aflevert. De kruidenier krijgt niet zooveel pudding toegewezen, dat hij dergelijke klanten door dik en dun hun zin kan geven. Uit het feit, dat er een keuzebon be staat, kan reeds worden afgeleid, dat er van de daarop beschikbaar gestelde arti kelen, afzonderlijk niet voldoende voor raad is om er het geheele Nederlandscbe publiek mee te voorzien. De kruidenier kan hier natuurlijk niets aan doen. Het is daarom onbillijk hem een verwijt te maken, als hij niet aan de wenschen ten volle kan voldoen. Ook het publiek werke mede en make het den winkelier niet tè moeilijk door eischen te stellen, waaraan tenslotte toch niet kan worden voldaan. De woordvoerder van de Japansche re geering heeft voor de vertegenwoordigers van de buitenl. pérs bevestigd, dat op de Salomonseilanden de gevechten met de gelande Amerikanen nog voortduren. Een officieel communiqué zal worden uitgege ven, zoodra zich daar geen Amerikaan meer bevindt. S.P.T. meldt uit Washington: Volgens een communiqué van het ministerie van marine, zijn de eenheden op de Salomons eilanden, waar zij reeds zijn geland, met zuiveringsacties begonnen. In het commu niqué worden geen namen van de eilan den genoemd. Gemeld wordt, dat het bom bardement van Japansche vliegtuigen en lichte zeestrijdkrachten niet vee] heeft be reikt. Ook zou een Japansche kruiser door de Amerikanen zijn, getorpedeerd en in brand geschoten. Het meten van rasverschillen bij zo- mertarwe van wege het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen. (Polygoon-van Bitsen) De Rijkscommissaris deed vervolgens mededeelingen over de vernielingen van het bolsjewisme en de groote moeilijk heden waarvoor het civiele bestuur zich in de Oekraine gesteld ziet. In dit ver band deelde hij mede, dat men er in ge slaagd was ondanks de oorlogsomstandig heden in den vorigen herfst den oogst bijna geheel te bergen. In het voorjaar was het weer niet overal gunstig, vooral ontbraken tractoren, Dieselolie, paarden en wagens. Dank zij de hulp van de be volking kon de Oekrainsche bodem gedeel telijk tot 90 procent van de oppervlakte, die ook door de bolsjewieken was be bouwd, bewerkt worden. Het Duitsche volk zal aanvullingen voor zijn voeding krijgen waarop het recht heeft. Voorts zeide de Rijkscommissaris, dat er tot dus ver ruim 500.000 Oekrainsche arbeids krachten vrijgemaakt zijn voor de Duit sche oorlogseconomie. Dit aantal zal in de eerstvolgende weken nog aanzienlijk ver groot worden. Ook sprak de Rijkscom missaris over de opheffing van het sys teem der kolchozen, de religieuze toleran tie en de opbouw maatregelen van het geestelijke leven. De Rijkscommissaris be sloot met de woorden: ,,Ons optreden in de Oekraine heeft ten doel het veroveren van de eindoverwinning van de Duitsche wapens. Bovendien mogen wij echter niet vergeten, dat reeds thans de grondslagen gelegd moeten worden voor een grootschen opbouw na de overwinning”. Genemuiden is hef. centrum van de mattenindustrie. Een kijkje tijdens de vervaardiging van matten in een der straatjes, waar de hooibergen tusschen de huizen staan. (Polygoon-v. Bitsen) Buitenland De Britsche ambassadeur in Madrid, Sir Samuel Hoare, is gisteren met zijn echtgenoote te Lissabon aangekomen. Hij zal vandaag per vliegtuig naar Londen vertrekken. Van November af zal het spoorweg verkeer in Engeland in verband met de steenkolenschaarschte aan nieuwe beper kingen worden onderworpen. In Brazilië zijn gisteren alle militaire verloven van land-, zee- en luchtmacht in getrokken. Volgens Domei is aan de grens tus schen de provincies Sjansi en Honan in het Zuiden van den bergketen van Tai- hang, het 27ste Tsjoenkineesche legercorps volkomen vernietigd. Groote wapenvoor- raden vielen daarbij den Japanners in handen. Eerst nu wordt officieel te Belgrado medegedeeld, dat Zaterdagnacht de snel trein, op weg van Agram naar Belgrado is ontspoord. Er zijn 21 dooden en 32 ge wonden. Na een minitieus onderzoek bleek, dat een verbindingsstuk was losge schroefd. Bij zijn bezoek aan Egypte heeft mi nisterpresident Churchill een tocht ge maakt naar het front van El Alamein en Ruweisat meldt Reuter uit Cairo. Uit New Delhi wordt gemeld, dat ook de zoon van Gandhi is gearresteerd. Hij is leider van het blad „Hindostan Times” Als reden voor zijn arrestatie wordt opgegeven, dat hij geen gevolg heeft gegeven aan de instructies, welke voor de pers waren uitgevaardigd. ST. --AMIENS •rouan- J o. 8.54 uur nam. tot 6.33 Maan: 21 Aug. onder 1.13 u. V.m., op 6.15 U. n.m.; 22 Aug on- 5 der 2.04 v.m„ op 6.16 u. n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 t ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ztorga SLAND In verband met de aanwijzing van de bonnen 43a en 43b van de aardappel- kaart voor het koopen van onderscheiden lijk Ij k.g. en k.g. aardappelen, wordt er van bevoegde zijde nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat het koopen en af leveren van aardappelen op de voor een bepaalde week aangewezen bonnen niet geoorloofd is op den aan die week voor afgaarden Zaterdag. Op bon 43a en 43b mogen derhalve op Zaterdag 22 Aug. 1942 geen aardappelen worden betrokken of afgeleverd. Overal in Duitschland is thans de groote actie tot mobilisatie van ijzerreserves op gang gekomen, meldt het D.N.B. Wanneer men de beteekenis van deze actie op de juiste waarde wil schatten, moet er nog maals op gewezen worden, dat het er hier bij niet om gaat een in het geheel niet aanwezige impasse in de ijzerproductie te overwinnen, maar dat het doel der inza meling is de grondstofbasis voor een in uiterst korten tijd uitvoerbare nieuwe uit breiding der bewapeningsproductie in het leven te roepen, ingeval de nieuwe ver- grooting van de wapenproductie in het begin van het komende jaar noodzakelijk mocht blijken Het gaat dus niet meer en niet minder dan om de vorming van een aanvullende ijzerreserve. waartoe schroot het beste geschikt is, omdat het, vergele ken met ijzererts den weg naar nieuw ijzer aanzienlijk verkort. Het gebruik van oud ijzer als basis voor de ijzerproductie bespaart de bij het erts tevoren noodzake lijke bewerking in de hoogovens, het be spaart echter ook, hetgeen bij de urgente vraag naar steenkolen voor de meest ver schillende voor den oorlog belangrijke doelen belangrijk is, vooral steenkolen en arbeidskracht, die noodig zijn bij de be handeling in de hoogovens. De verkeerspositie is door de verschil lende maatregelen, die in den jongsten tijd bij de spoorwegen genomen zijn en die in hoofdzaa'k een bespoediging van den omlooptijd der wagons ten doel hadden, intusschen zoo vlottend geworden, dat van den kant van het verkeer alle voorwaar den aanwezig zi,n voor het succes van de actie tot inzameling van oud ijzer. Omtrent de vernietiging van de Brit sche landingstroepen bij Dieppe, deelt het Opperbevel van de Weermacht nog het volgende mede: In de ochtendschemering van 19 Augus tus bemerkten de Duitsche posten aan de Kanaalkust bij Dieppe, dat op zee een Duitsch convooi met den vijand in ge- vechtscontact geraakt was. Dit niet onge- j’wone beeld kreeg bij het aanbreken van .den dag een bijzonder kenmerk, door dat een verrassend groote hoeveelheid ^Britsche vliegtuigen in scheervlucht naar 'de kust vlogen en Dieppe alsmede het terrein aan weerskanten van de stad met bommen aanvielen. Terwijl de gealarmeer de Duitsche troepen hun stellingen bij de ikanonnen en in de loopgraven bezetten, sloegen van zee uit de granaten der Britsche kruisers en torpedojagers op [stad en strand. Onder bescherming van een nevelgordijn doken op zee vlak voor de haven stormbooten en talrijke landingsvaartuigen van den vijand op, die terstond door de Duitsche artillerie onder vuur genomen werden. De Engel- schen slaagden er in de kust met infan terie en pantserwagens te bereiken. Op 5 plaatsen in Dieppe zelf, alsmede ten Dosten en ten Westen van de stad had de vijand geprobeerd te landen, doch llechts op twee plaatsen kon hij vasten met krijgen. Toen de vijandelijke pantserwagens «vergeefs de stad probeerden binnen te Iringen. schoot een Duitsch pantserafweer- :anon alleen 4 van de 28 in totaal vernie- .-. - - Igde Britsche pantserwagens kapot. lijke requisieten, van Britsche mvasiepo- Strijd om batterij-stelling Er ontwikkelde zich Strijd om een Duitsche Ondanks de plaatselijke overmacht van den vijand weken de kanonniers niet van lun plaats. De aanvallende Canadeezen werden tenslotte overweldigd en met be hulp van de Duitsche infanterie in de pan gehakt. De tegenaanval van de plaat selijke Duitsche strijdkrachten leidde tot een volledig succes. De Duitsche infan teristen drongen tot de kust door en bra ken het verzet van den vijand, nog vóór dat de gealarmeerde reserves in den strijd konden ingrijpen. Alles wat van de Brit ten en hun vreemde hulptroepen niet ge vallen of gevangen genomen was. nam overhaast de vlucht op de overgebleven landingsvaartuigen. Strand en zee zijn tot op grooten afstand bedekt met brandende vaartuigen, planken en uniformen, resten van booten, reddingsgordels, gasmaskers en andere uitrustingsstukken. Voor de draadversperringen, waar de Britten niet doorheen konden komen, staan in lange rijen de zware machinegeweren van den vijand alsmede andere wapenen en muni tie. De Duitsche beschermingswal aan de kust van den Atlantischen Oceaan heeft zijn proef goed doorstaan.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1