1942. No. 18265. Drievoudige roofmoord te Schiedam Zaterdag 22 Augustus. Groote zeeslag gaande De rubbercultuur in Ned.-Indië BERGSTELLINGEN IN DEN KAUKASUS VEROVERD Steunverleening aan stil gelegde industrieele bedrijven De daders gearresteerd VERDUISTEREN Heden: v. 8.52 a. nam. tot 6.34 a. v.m. Morgen: v. 8.50 a. nam. tot J 6.36 a. v.m. Hulp van de schooljeugd bij den oogst HF' ak DE GROEI VAN ’s-GRAVENHAGE Japan’s positie in Oost-Azië De strjjd bij Woronesj Geen beperking Na den mislukten aanval Zeeppoeder van nieuwe samenstelling Bij de Salomonseilanden Stroom van gewonden in Engeland Batavia wordt Cenom Vrijwillige aanmelding Ontslag van burgemeesters Een Nederlandsch belang Willkie naar Moskou De onlusten in Britsch-Indië Amerikaansche troepen in Bagdad van productie De ervaringen van Dieppe Grondslagen gelegd voor groot economisch gebied Nieuwe bon voor petroleum voor kookdoeleinden Krymskaja en Kurtsjanskaja in genomen Engelsche transportschepen aangevallen Sovjets verloren 100 tanks en 107 vliegtuigen COURANT Duitsch Weermachtbericht fractures Wat de (Ziekendienst Se der De mislukte Britsche landing aan de Fransche Kanaalkust. Vernielde Britsche tanks op het strand. (Telefoto-Transatlantic-Recla) millioen daarmede Het Friesche zeilevenement bij uitne mendheid, de Sneekweek, mag zich ook dit jaar in een groote belangstelling verheugen. Het is een imposant gezicht als de Regenboogklasse met ballonfok op door de Sybesloot komt. (Polygoon-v. Bitsen) HAAGSCHE ste gevallen was een soldaat, wiens been boven aan de dij was afgeschoten. Een majoor, wiens schouder geheel open lag, knielde op den grond, terwijl hij behan deld werd en mompelde: „Ik kan altijd nog niet begrijpen, hoe ik er uit gekomen ben”. S.P.T. meldt uit Stockholm In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft radio Londen bekend gemaakt, dat er een groote slag wordt geleverd tus* schen Amerikaansche en Japansche vloot, eenheden bij de Salomonseilanden. De ge vechten zijn nog aan den gang. Hulpverleening aan Griekenland Het Zweedsche schip „Hallaren”, dat in opdracht van het internationale Roode Kruis levensmiddelen voor de Grieksche bevolking transporteert, is gisteren met een groote hoeveelheid levensmiddelen in den Piraeus aangekomen. plannen niets wist. naar den Maaskant gebracht. Daar voltrok zich toen een verschrikke lijk drama. Bespreking der resultaten Naar de „Daily Express” meldt, heeft Lord Mountbatten, de chef van de gecom bineerde operaties, eergisteren een confe rentie gehouden, om de bij Dieppe be haalde resultaten te bespreken. Deze resul taten en die van de gehouden conferentie zullen worden voorgelegd aan het oorlogs- kabinet. Het Spaansche blad „A.B.C.” publiceert de volgende verklaring van een soldaat, die heeft deelgenomen aan de Engelsche landingsoperatie bij Dieppe: „In den nacht na de mislukte operatie waren de wegen, die naar de kust leiden, verstopt door de vele voertuigen, welke de gewonden van de schepen moesten halen en naar het binnenland brengen. Evenals in de dagen van Duinkerken stortte zich een lawine van gewonden over de Zuid-Engelsche ste den uit. In allerijl werden schouwburgen en bioscopen als ziekenhuizen ingericht”. Een bijzondere correspondent van United Press meldt uit een veldlazaret aan de Zuidkust van Engeland, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag lange rijen doodelijk vermoeide soldaten in dit veld lazaret zijn aangekomen. Deze soldaten hadden deelgenomen aan den „raid” bij Dieppe en vertoonden meerendeels won den aan de beenen en het gelaat. Vele manschappen hadden onder invloed van explosies een zenuwschok opgeloopen. De correspondent noemt zijn belevenissen in dit veldlazaret de bloedigste tooneelen, die hij sinds Duinkerken achter het front heeft meegemaakt. Zwijgend hinkten de soldaten binnen, velen van hen met de uniform totaal aan flarden. Er heerschte ’n verbazingwekkende stilte. De gewonde soldaten stonden of zaten in het rond, zon der een woord te spreken en rookten hun eerste sigaret sinds 24 uur. Een der erg- Van de lijken werden foto’s gemaakt, l aan den raad, die spoedig meedeelde, x j nn t mevr. R. de Vries-Schnitzler en haar 52- jarige dochter M. S. de Vries, gewoond hebbende aan de Claes de Vrieselaan te Rotterdam. Uit het onderzoek bleek, dat de dames de Vries, de 79-jarige moeder en haar beide dochters, de 56-jarige Henriette en de 52-jarige Mien, reeds geruimen tijd in overspannen toestand verkeerden. Mede- deelingen daaromtrent deden buren en de directie der firma S., waar mej. Mien als secretaresse werkzaam was. De vrouwen wilden graag Rotterdam verlaten en zich elders vestigen. Den nacht van Maandag 10 op Dinsdag 11 Augustus brachten de drie vrouwen in Voorburg door en daar vervoegde zich een collega van mej. Mien bij haar, die mee deelde, dat er een andere verblijfplaats was gevonden. Daarvoor moesten de vrou wen zich Dinsdagavond vóór zes uur ver voegen in de Zwarte Paardenstraat 13 te Rotterdam ten huize van zekeren J. B. Misdadig plan Dat adres was afkomstig van een ver tegenwoordiger van een clichéfabriek, die vaak bij de firma S. komt en aan wien mej. de Vries had gevraagd, of hij mis schien een andere woonplaats voor haar en haar familie wist. Die vertegenwoordi ger had zich weer tot zijn broer gewend, die op zijn beurt aan zekeren P. H. in lichtingen had gevraagd. P. H. heeft toen ^«.X J— -14— 1 3 1 1 B raamd, dat hun als het slaagde een flinken buit zou opleveren. Want zij zou den de vrouwen vermoorden en het doen voorkomen of zij zelfmoord hadden ge pleegd, waarbij zij zich zouden meester maken van geld en goederen. De vrouwen vervoegden zich Dinsdag 11 Augustus ten huize van den 31-jarigen J. B. en bleven daar tot Woensdagavond. Daar maakten zij kennis met den 39-jari- gen P. H en den 48-jarigen J. M. W., aan wie zij schriftelijk vergunning gaven al vast haar inboedel over te brengen naar haar nieuwe verblijfplaats. De mannen hebben zich toen van het huisraad meester gemaakt en dit opgeslagen in een pakhuis, Het Japansche militaire bestuur heeft volgens de „Deutsche Ztng. i. d. Nie- derlanden” op Java verscheidene namen gewijzigd. Batavia zal voortaan Cenom d.w.z ..Nederlandsche stad”, heeten. Het voornaamste voedsel voor den aan staanden winter is ongetwijfeld de aard appel Zooals bekend, is de uitpoot van aardappelen dit jaar zoo hoog mogelijk opgevoerd en waar de gewassen er thans gunstig voorstaan, belooft de oogst aan zienlijk te zullen zijn. Maar zoo min als de huisvrouw voldaan is, alvorens zij de winterprovisie in haar kast heeft, zoo min zijn de landbouwer en de Overheid tevreden voor en aleer de oogst is bin nengehaald en de producten veilig op de daarvoor bestemde plaatsen zijn opgesla gen. Vele maatregelen worden thans dan ook getroffen om het tijdig binnenhalen van den oogst te verzekeren en zooals het zich momenteel laat aanzien, zal men er in kunnen slagen, zonder bijzondere Arrestaties Toen de lijken van de 79-jarige en de 52-jarige vrouwen eenmaal waren geïden tificeerd en de politie in verbinding kwam met de collega van mej. Mien de Vries, leidde dit spoedig tot de arresta tie van P. H., die vorige week Zaterdag morgen om zeven uur werd opgesloten. Dien dag werd ook M. K. uit Schiedam gearresteerd. De andere drie misdadigers waren voortvluchtig en zijn Donderdag in Amsterdam door de politie aangehouden. Zij werden Donderdagavond naar Schie dam overgebracht. Het lijk van de derde vrouw is Dinsdag, j.l. door de Rotterdam- sche Rivierpolitie opgehaald. De daders hebben een volledige beken tenis afgelegd. maatregelen alle aardappelen, waar het hier voornamelijk om gaat tijdig te rooien. Door onvoorziene tegenslag b.v. bij zonder ongunstige weersomstandigheden is het mogelijk, dat alle genomen voor zorgsmaatregelen niet voldoende blijken, om tijdig alle aardappelen en suikerbieten uit den grond te krijgen. Dat zou betee- kenen, dat een meer of minder belangrijke hoeveelheid menschelijk voedsel zijn be stemming niet zou bereiken. Onder geen beding mag de grond vasthouden, wat voedsel voor den mensch in den aanstaanden winter beteekent. Indien het ondanks alle door de Overheid genomen maat regelen onmogelijk zou blijken met de ter beschikking staande werk krachten den oogst tijdig binnen te krijgen, rest den met de voedselvoor ziening belastten Nederlandschen auto riteiten nog slechts één redmiddel de arbeidsbron te benutten, die zon der ontwrichting van het economische leven direct kan worden ingescha keld de schooljeugd. En deze jeugd, die het recht heeft in den aanstaan den winter gevoed te worden met pro ducten, die op Nederlandschen grond door Nederlandsche werkkracht en kunde zijn voortgebracht, heeft den Opleiding Japansche deskundigen Een Japansch rubberdeskundige heeft in het economische tijdschrift Nippon K o g y o met toestemming der betrok ken autoriteiten een artikel gepubliceerd over de Japansche politiek ten aanzien van de rubbercultures in Nederlandsch Indië en Malakka, zoo meldt Europa- press uit Tokio. De schrijver stelt zich daarbij op het standpunt, dat er geen sprake van is, dat Japan zal overgaan tot beperking van de rubberproductie. Evenmin zal er van een rubberrestrictie sprake behoeven te zijn, aangezien zoowel het moderne Azië als de staten der As mogendheden na den oorlog natuurrubber in groote hoeveelheden noodig zullen heb ben. Indien men het verhoogde gebruik aan rubber van Azië mederekent, zal de totale productie van rubber in Ned. Indië en Malakka nog een exportoverschot van circa 600.000 ton per jaar opleveren, waar van de As-mogendheden zeker 50 pCt. voor hun rekening in Europa kunnen ne men, terwijl de nog resteerende 300.000 ton rubber voor verscheidene doeleinden in de Groot-Aziatische ruimte verdeeld dienen te worden. Hiertoe zal de rubber een nog ruimer bestemming dienen te verkrijgen dan tot dusverre. Voor dit doel worden thans reeds jonge Japansche des kundigen in de rubberproductie opgeleid. De geheele rubberproductie van Ned. In dië en Malakka zal gericht zijn op de be hoefte van Groot-Azië en de Europeesche Asmogendheden. Onder de gegeven omstandigheden kan Japan zijn sterk gestegen behoefte aan rubber ruimschoots dekken, zoodat groote partijen rubber voor den uitvoer overblij ven, welke partijen momenteel echter geen afzet vinden. Bij besluit van den commissaris-gene- raal voor bestuur en justitie van 14 Augus tus 1942 is onmiddellijk ingaand ontslag verleend aan: mr. D. Brcebaart als bur gemeester van Zijpe; mr. H. D. A. van Reenen als burgemeester van Bergen (N.H.); L. C. Kolff als burgemeester van Wieringen; G. G. Loggers, als burgemees ter van Wieringermeer; J. C. Haspels als burgemeester van Enkhuizen; S. M. Mid- delhoff als burgemeester van Hoogkarspel; mr. H. C. Leemhorst als burgemeester van Hoorn; jhr. J. P. W. van Doorn als bur gemeester van Heemstede; H. C. J. Gun ning als burgemeester van lerseke; mr. H. N. baron Schimmelpenninck van der Oye, als burgemeester van Kloetinge; S van Hoeve als burgemeester van Zaamslag; A A. ElaiZaaas als burgemeester van 's Heer Arendskerke; jhr. A. van Citters als bur gemeester van Burgh; J. L. Dregmans als burgemeester van Koudekerke (Z.); jhr. R. J. H. Q. Röell als burgemeester van Haamstede; L. H van Julsingha als bur gemeester van Delfzijl. PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. giet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p 10 c. In het „Mededeelingenblad” van Hoofdgroep Industrie van 13 Augustus 1942 zijn de door den secretaris-generaal van het departemènt van handel, nijver heid en scheepvaart goedgekeurde richt lijnen voor de algemeene steun- en hef fingsregelingen voor de stilgelegde bedrij ven bekend gemaakt. Hieruit blijkt, dat aan alle stilgelegde bedrijven, behoorende tot de Hoofdgroep Industrie, met uitzon dering van de ondernemingen, werkzaam op het gebied der voedselvoorziening, steun kan worden uitgekeerd. De uit te betalen algemeene steun wordt beperkt tot de allernoodzakelijkste instandhoudings- köstën, welke kosten in de richtlijnen nader worden aangegeven. De steun draagt het karakter van een voorschot, waarbij wordt overwogen de terugbetaling t.z.t. te doen geschieden uit de in de toekomst -door het thans stilgelegde bedrijf te ma ken winst. De voor de steunverleening benoodigde gelden worden verkregen door een door dë Hoofdgroep Industrie aan de nog wer kende industrieele bedrijven op te leggen heffing op basis van het samengestelde grondbedrag uit de ondernemingsbelasting. Er vindt dus een heffing plaats zoowel over de winst als over het vermogen. Het ligt in de bedoeling de bijdrage tot een nader te bepalen maximum percentage van dit samengestelde grondbedrag té be perken. Naast de hierboven besproken alge meene steun- en heffingsregeling kan in een bepaalden bedrijfstak een bijzondere steun- en heffingsregeling op onderlinge basis worden getroffen. De thans versche nen richtlijnen staan los van deze bijzon dere regeling. De heffing kan dus van een andere basis uitgaan, terwijl de stepn wélke geschiedt fonds perdu, als extra steun moet worden gezien, uitgaande boven de noodzakelijke instandhoudingskostën. Het ligt in de bedoeling, in de „Mede- deelingen van de Hoofdgroep Industrie”, welke wekelijks verschijnen, regelmatig aan het bedrijfsleven nadere voorlichting te verstrekken over bovenstaand onder wérp. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelt bij de succesvolle beëindi ging van de derde phase van den afweer- slag bij Woronesj mee, dat tijdens de ge vechten, welke van 8 tot 17 dezer hebben geduurd de vijand naast zware, bloedige verliezen 100 tanks en alleen de laatste dagen 107 vliegtuigen heeft verloren. De strijd woedde hevig, maar de Duitsche verdediging was elastisch en zij heeft weten te bereiken, dat de Duitsche troe pen aan het slot zich tenvolle hebben weten te handhaven in hun voornaamste gevechtsste Hingen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Drie moorden De mannen namen elk een vrouw voor hun rekening en op 't afgesproken wacht woord, dat luidde: Zullen wij maar gaan? gaven zij den vrouwen zware slagen op het hoofd. De oude vrouw en de 56-jarige mej. H. de Vries waren dadelijk bewus teloos of dood. De 52-jarige mej. Mien de Vries viel kermend op den grond. De drie vrouwen zijn daarna over een bazalt- steenen glooiing in het water gegooid. De eerst twee vrouwen verdwenen dade lijk in de diepte, maar de jongste wist zich drijvende te houden en gilde. Daarop zijn B. en W. in het water gesprongen en zij hebben het hoofd van mej. Mien de Vries onder water gehouden, tot zij was verdronken. Intusschen had mej. M. L., zich van de tasschen der slachtoffers meester gemaakt en zich iets van de plaats van het mis drijf verwijderd. Druipnat kwamen B. en W. op den kant, waarop zij zich met H. en mej. L. naar een tuinhuisje begaven. Daar heb ben B. en W. hun kleedingstukken wat gedroogd en den buit verdeeld. Deze bleek ƒ300 groot te zijn. De tasschen wer den vervolgens met steenen gevuld en in het water geworpen. De misdadigers begaven zich na vier uur in den ochtend naar de woning van K. om daar de papieren van de vrouwen te verbranden. Daarna zijn zij naar Rot terdam gegaan. De Sohiedamsche politie is er in ge slaagd opheldering te brengen in een drievoudigen moord, waarvan een 79-ja- rige moeder en twee dochters het slacht- offer zijn geworden. Men zal zich herinneren, dat wij reeds de vorige week berichtten, dat Donderdag na elkaar twee vrouwenlijken drijvende waren gevonden in de Nieuwe Maas ter hoogte van de Industriehaven te Schiedam. De politie vermoedde toen reeds een mis drijf. De sectie, die dr. Hulst uit Leiden ver richtte, bevestigde de veronderstelling, dat hier van moord sprake was, daar in de schedels der vrouwen groote werden aangetroffen. tr-j -- Deze werden o.m. voorgelegd joodschen r‘J. J!* J-- dat de lijken moesten zijn van de 79-jarige Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Roosevelt op de persconferentie medegedeeld, dat Wendell Willkie als bij zondere gezant van den president naar het Naburige Oosten èn de Sovjet-Unie zal gaan. Naar Roosevelt verder mede deelde, zal de voornaamste taak van Willkie daarin bestaan „de waarheid te zeggen omtrent datgene, wat de Ver. Sta ten zullen doen om den oorlog te winnen”. Volgens nog onbevestigde berichten zou Wendell Willkie reeds eergisteravond uit Washington vertrokken zijn om zich naar de Sovjet-Unie en het Naburige Oosten te begeven. Naar hijzelf verklaard heeft, wil Willkie Stalin leeren kennen. Inmiddels heeft de vroegere candidaat voor het pre sidentschap der Ver. Staten zijn reisroute gewijzigd. Aanvankelijk wilde hij n.l. ook een bezoek brengen aan Tsjoengking- China. doch Tsjang kai sjek zou te ken nen hebben gegeven, op het oogenblik geen bijzonder belang te stellen in de aan wezigheid van Willkie. Tijdens zijn voorgenomen bezoek aan het Kremlin, zal Willkie Stalin een brief van Roosevelt overhandigen. Verder zullen Egypte, Saoed-Arabië, Palestina, Syrië, Turkije, Irak en Iran worden be zocht. Ook voor de leidende persoonlijk heden van deze landen, zal Roosevelt Wendell Willkie een brief meegeven. In de Finsche Golf werd een vijande lijke mijnenveger door bomtreffers tot werd tot zinken gebracht. In het hooge Noorden bestookte de luchtmacht een vliegveld bij Moermansk alsmede een troepenkamp op het Vis- schersschiereiland. Een kleine vrachtboot tot zinken gebracht. Aan het Oostelijke front werden gisteren in luchtgevechten en door luchtdoelartil- lerie 98 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Zes andere machines werden op den beganen grond vernield. Zès eigen vliegtuigen worden vermist. Aan de Zuidkust van Engeland plaat sten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen bij een aanval overdag voltreffers op voor de oorlogvoering belangrijke militaire in richtingen. Aan de Belgische kust van het Kanaal werd een Britsch vliegtuig door jagers neergehaald. Marine-artillerie schoot in het Westelijke deel van de Oostzee 4 Britsche gevechtsvliegtuigen omlaag. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is het in de wijk Howrah te Calcutta tot nieuwe ongeregeldheden gekomen. De po litie opende het vuur om een menigte te verspreiden. Te Chotla wierpen voerlieden steenen naar de politie, die daarop van haar vuurwapenen gebruik maakte. Uit een communiqué van de regeering te Lucknow blijkt, dat in het Oosten van de Vereenigde Provinciën onlusten zijn ontstaan. Het communiqué meldt n.l., dat bij verscheiden aanvallen van Indische vrijheidsstrijders op politiebeambten slachtoffers zijn gevallen. De regeering van Indië heeft een nieuw decreet uitgegeven, waarbij stakingen il legaal worden verklaard. Volgens berichten uit Ankara zijn Ame rikaansche troepen in Bagdad en in het Mosoel-gebied aangekomen. Zij zijn in een haven aan de Perzische Golf aan land ge gaan. De Amerikaansche troepen zullen de Engelsche. die naar Egypte zijn over gebracht. vervangen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Op verpakking vermeld Teneinde aan de vraag naar zeeppoe der in het algemeen te kunnen voldoen, --o-. - - - moest de overheid ter vervanging en ter met twee van zijn vrienden, een plan be- aanvulling van de bestaande soorten het aan de markt brengen van een uit an dere grondstoffen vervaardigd soort waschpoeder wel bevorderen. In kwaliteit behoeft dit nieuwe waschpoeder voor het eerstbedoelde zeeppoeder evenwel in geen enkel opzicht onder te doen. Het staat wel vast, dat het nieuwe zeeppoeder, dat I uit den aard der zaak uitsluitend op bon j verkrijgbaar is. in kwaliteit staat boven die van de bonvrije wasch- en reinigings middelen. De prijs van het nieuwe waschpoeder moest iets hooger gesteld worden dan die van de pakjes zeeppoeder van oude samenstelling, en bedraagt 15 cent per pakje van 250 gram en 27J cent per pakje van 500 gram. Het publiek zal op de verpakking van het nieuwe zeeppoeder de woorden „nieuwe samenstelling” kunnen aantref fen. zoodat vergissing met oude kwaliteit is uitgesloten. plicht naar vermogten bij te dragen tot het in veiligheid brengen van ons voedsel. En zij zal dit ongetwij feld gaarne doen. Daarom zal. alleen als de met de voedselvoorziening be laste autoriteiten geen ande ren uitweg zien op de mede werking van de schooljeugd bij het rooien van aardappelen een beroep worden ge daan. Het ligt in de bedoeling, dat deze oogsthulp van de schooljeugd zooveel mo gelijk in klasseverband geschiedt met een onderwijzer of leeraar aan het hoofd, die toezicht kan uitoefenen. Jongens van de zesde en hoogere klassen der lagere school en jongens van de U.L.O-, middel bare- en dagnijverheids- en kweekscholen, komen voor deze oogstwerkzaamheden in aanmerking en zij kunnen zich hiervoor thans reeds vrijwillig opgeven bij het hoofd hunner school of bij een door dezen aangewezen docent. De totale opgaven der scholen worden vervolgens opgezon den naar het door den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, prof. J. van Dam, ten departemente ingestelde Bureau Oogsthulp 1942. De oproep tot deelneming aan den oogstindien deze althans door de met de voedselvoorziening belaste instanties noodzakelijk wordt geacht zal in dat geval aan de verschillende scholen uitgaan van dit bureau, dat met het departement van Landbouw en Visscherij en met de scholen voortdurend contact onderhoudt. Voor de door de scholen te maken on kosten, b.v. voor de reis met de klassen naar de oogstvelden e.d.. zal een regeling worden getroffen, waardoor deze Worden vergoed. Tevens zal getracht worden klompen beschikbaar te stellen, wijl de schoenen, die de meeste jongens thans be zitten, zich niet leenen voor het werk op den akker. Nadere bijzonderheden dienaangaande zullen nog worden bekend gemaakt. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat zoowel de jeugd als leerkrachten en ouders zullen beseffen dat, mocht.een oproep om medewerking der jongens van overheids wege afkomen, dit de voedselvoorziening van ons volk in den aanstaanden winter betreft en dat het de plicht van allen is met alle kracht daaraan mede te Wérken, «Maan: 22 Aug. onder 2.04 v.m., op 6.16 n.m.; 23 Aug. onder 3.06 v.m., op 5.08 n.m.; 24 Aug. onder i 4.16 v.m., op 7.52 n.m. Nachtdienst DOKTERS Tusschen J 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 J Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 S ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. „Dagens Nyheter” schrijft: Men kan de opvatting van welingelichte Londensche kringen over de onderneming bij Dieppe aldus samenvatten, dat de Duitsche kust- bescherming groote doeltreffendheid heeft bewezen en dat de taak, een geallieerd invasieleger in Frankrijk aan land te zet ten, na den aanval op Dieppe niet een voudiger geacht kan worden, dan verant woordelijke Engelsche waarnemers vóór den aanval aannamen Het is bewezen, dat de Duitsche tegenstand in de stad zelf nooit had kunnen worden gebroken. Ove rigens zijn de ervaringen van Dieppe naar de méening van deze kringen in zekeren zin beperkt. Volgens „Svenska Dagbladet” geeft men in Londen openlijk toe, dat men de werkelijke kracht der Duitsche for maties jachtvliegtuigen verkeerd geschat heeft. waar de politie er inmiddels beslag op heeft gelegd. Te Schiedam hebben de drie mannen zich in verbinding gesteld met zekeren M. K. Met hem werd afgesproken, dat hij den vrouwen eenige uren onderdak zou verleenen. Inderdaad verschenen Woens dagavond ten huize van K., de drie vrou wen, vergezeld door de drie mannen en door de 25-jarige mej. M. L., de verloof de van J. B. Vandaar zouden de vrouwen, als de duisternis was ingevallen, naar haar nieuwe verblijfplaats worden ge bracht. Om kwart over elf vertrokken de drie vrouwen met mej. L. en de drie mannen uit K.’s woning. Bij nader onderzoek is komen vast te staan, dat K. aan het mis drijf geen schuld heeft en dat hij van de De vrouwen werden in het Sterrebosch UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 Augustus. (D.N.B.). Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: In het gebied van den Beneden-Koeban hebben Duitsche en Roemeensche troepen, die op fel vijandelijk verzet stuitten, de taai verdedigde plaatsen Krymskaja en Kurtsjanskaja ingenomen. Ook in den Kaukasus werd de vijand, ondanks hardnekkigen tegenstand en uiterst moeilijke weers- en terreinsom- standigheden, uit versterkte borgstellingen geworpen. Ten Oosten van WJasma en bij Rsjef werden weer verscheidene door pantserwagens ondersteunde aanvallen der Sovjets verijdeld. Ook ten Zuidoosten van het llmenmeer en voor Leningrad mislukten plaatselijke aanvallen van den vijand. Onder het opschrift „Het wordende Oost-Azië’’ gaat de „Frankf. Ztg.” in op de veranderingen, welke zich sinds de deelneming van Japan aan den oorlog in het gebied van Oost-Azië hebben vol trokken. Het blad wijst erop, dat de Japansche vlag thans wappert over een Rijk, dat zich over 65 breedtegraden uitstrekt en waarin 450 tot 500 millioen menschen wonen. Japan is daarmede van een „Habenichts” tot een „Habenden” ge worden en men behoeft geen profeet te zijn om in te zien, dat binnen enkele maanden in Oost-Azië de grondslagen voor een der grootste economische ge bieden gelegd zullen zijn. Van de centrale Tokio uit wordt het groot-Aziatische bedrijfsleven uniform ge leid. Het onlangs gepubliceerde industrie- program van den Raad voor den opbouw te Tokio bepaalt, dat de belangrijke in dustrieën, vooral de zware industrie, de wapen- en machinebedrijven, op de stam- eilanden en op de naburige deelen van het continent in Mandsjoekwo zullen blij ven. Japan heeft zich thans losgemaakt uit het noodlottige verband met den buiten- landschen handel der Ver. Staten en van het Britsche Empire. Wat thans het resul taat is van het oorlogsconflict, wordt later tot leidend beginsel van 't groot-Oostaziati- sche bedrijfsleven, t.w. een vervanging te vinden voor den invoer van goederen, welke tot het noodzakelijk levensonder houd behooren. Dit beteekent echter niet, dat Japan zal afzien van den buitenland- schen handel. De ..Frankf. Ztg.” besluit aldus: Japan vroeger als een zorg gevoelde, n.l. het gebrek aan exportgoederen, dat bezit het thans met rubber, tin, hennep, suiker en copra, in uitgebreide mate. Aan den anderen kant zal Japan evenwel gerui men tijd groote behoefte hebben aan ma chines en werktuigen en op dezen grond slag zal. tusschen een nieuw geordend Europa en Oost-Azië later een goederen- ruil mogelijk zijn die dien van voor den oorlog aanzienlijk kan overtreffen Van 23 Augustus t.m. 31 October 1942 geven de met „02” genummerde bon nen van de bonkaart „EA” voor kook doeleinden elk recht op het koopen van 2 1. petroleum. Dit laatste is volgens „Nippon Kogyo” geen aanleiding om tot z.g. rubberres trictie over te gaan. Indien thans tot beperking van de rubberproductie zou worden besloten, zal zich dit later indien de afzetmogelijkheden weder normaal zijn, wreken. Vandaar, dat Japan het risico van een te groote rubberproductie in oorlogstijden voor zijn rekening neemt, teneinde na den oorlog gereed te zijn voor een sterk toegenomen rubberuitvoer naar Europa. Van een productievermindering, noch van een productieonderbreking kan dus sprake zijn, ook al zou zulks momenteel voor Japan bepaalde voordeelen afwerpen. Het nadeel van het in stand houden van alle rubberplantages zonder van den afzet der geheele productie verzekerd te zijn, neemt Japan op den koop toe. teneinde tij dig met een volle rubberproductie de in ternationale markt in nauw overleg met de As-mogendheden, te kunnen regelen. De rubberplantages van Nederlandsch- Indië zoowel als van Malakka zullen dus intact blijven, terwijl onder Japansch toe zicht getracht zal worden, de productie, vooral naar kwaHteit zoo hoog mogelijk op te voeren. transporiscnepeu uvi Britten, die troepen van de mislukte on derneming van Dieppe aan boord hadden, aan de Zuidkust van het eiland aangeval len Drie booten werden in een aanval met boordwapens onder doeltreffend vuur genomen. Duitsche verkenners consta teerden, dat op een boot een zware brand was uitgebroken. Duitsche gevechtsvliegtuigen bombar deerden steden aan de Zuidwestkust van het Britsche eiland. Eenige treffers had den een goede uitwerking. Er ontstonden eenige branden in de havenwerken. Gisteren overdag hebben Duitsche vechtsvliegtuigen transportschepen Tentoonstelling in het Gemeentemuseum Onder bovenstaanden titel wordt in het Gemeentemuseum een tentoonstelling ge houden, welke een indruk wil geven van den groei van Die Haghe sedert den tijd van Willem II en Floris V tot ongeveer 1850 toen den Haag ongeveer 70.000 inwo ners telde en zich buiten den ouden kern is gaan ontwikkelen. De tentoonstelling, over 9 zalen ver deeld, is hoofdzakelijk samengesteld uit schilderijen, teekeningen, prenter., foto’s en maquettes en biedt voor degenen, die zich interesseeren voor de historie van onze stad zeer veel interessants. Een klein zaaltje is gewijd aan het den Haag uit den Romeinschen tijd. Het bevat talrijke op gegraven voorwerpen, kaarten en foto’s van opgravingen, maar dit staat als het ware buiten de eigenlijke expositie om trent den groei van den Haag, welke aan vangt met een beeld te geven van het Bin- nenhofcomplex en de kloosters en kerken, welke in de 14e en 15e eeuw ontstonden. Dan ziet men het den Haag uit het begin van den 80-jarigen oorlog, in welke periode o.a. de bouw van het tegenwoordige stad huis valt, om te vervolgen met de Gouden Eeuw, toen onder Frederik Hendrik onze stad een belangrijke uitbreiding onderging en o.a. de Korte Vijverberg ontstond. In de 18e eeuw ontstonden tal van fraaie gebouwen. Men denke slechts aan het paleis van Koningin Emma, bet gebouw van de Nationale Bibliotheek, het Smidswater, dat heden ten dage nog zijn typisch 18-eeuwsch karakter heeft behou den. De chronologisch opgestelde tentoon stelling eindigt als het ware met een reeks in friesvorm aaneengeschakelde afbeeldin gen van stadsbeelden uit de eerste helft van de 19e eeuw, naar oude prentjes in vergrooting gecopieerd door de dames E. van Musschenbroek en M. C. Petri. Veel van de oude schoonheid zonder dat dit altijd noodzakelijk was is, dit laat de expositie maar al te duidelijk zien, in den loop der tijden verdwenen. Gelukkig be staat er thans dienaangaande een andere opvatting. De tentoonstelling wordt morgen ge opend

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1