het Nederlandsche volk De gedragslijn van Maandag 24 Augustus. 1942. No. 18266. Duitschland en Redevoeringen Hauptdienstleiter Schmidt van den heer en van Vijandelijke stellingen in den Kaukasus doorbroken VERDUISTEREN Bekendmaking Rede Schmidt Wij Rede C. van Geelkerken Geelkerken v In het Concertgebouw te Amsterdam Duitsch Weermachtbericht Extra bericht Groote gebeurtenissen op til De mislukte landing Schepen op de Wolga tot zinken gebracht Brusselsche universiteit definitief gesloten Generaal-majoor von Gablenz verongelukt 3 NIEUWE SUCCESSEN TER ZEE Amerikaansche productie valt tegen ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN Wegens Waalsche sabotage Japansche luchtaanvallen Aan het Oostelijke front Gelukwensch van Pétain en Laval Sovjets verloren 161 tanks en 125 vliegtuigen i De trefkracht der Weermacht isk; COURANT YOürU.i DQBMI, Fl» C« U, nujl( ncuicnau* 1 ixamvuiu, w, uü ixvnnis, vwMowiwiiia. v, 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Weermacht h^e hij Hauptdienstleiter Schmidt Tr’rttru.arrnitfaf onze verantwoordelijkheid volgende ook in den te gen woord i gen tijd consequentie, die er nooit wee st is. C. van Geelkerken (Archief-foto). daar- waar ons zien en gaf. den En- men het sche 1 i f i f i t f f f t t t 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4« 4 4 4 4 4 4 4 4 4 i 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 oogenoiiK macntiger is. Eeuwenlang ston- den wij bloot aan de rooftochten en roof-- 4 - - - - - - 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HAAGSCHE HOOFDKWARTIER VAN DEN FOH- RER, 24 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben in het Oos ten en Y.'esten van den Atlantischen Oceaan en op de Caraibische Zee 17 sche pen met een inhoud van 107.000 brt en 2 transportzeilschepen in den grond ge boord. Daarvan werden 11 schepen met 64.000 brt. uit convooien vernietigd. Nog 2 schepen werden getorpedeerd. Door het begin van afweer kon niet waargenomen werden, of zij ondergingen. partij te zijn, maar om ons volk te win nen. Daarom bestaat er voor ons nu de voordien ge- Het bureau van den Bevelhebber der Weermacht in Nederland deelt mede: „Ondanks de gegeven waarschu wing, en het ter plaatse aangesla gen verbod, hebben den 21sten Aug. wederom Jeugdige Nederlandsche oersonen het afgesloten kustgebied jetreden. Zij zijn daarbij met een mijn in aanraking gekomen en door de ontploffing werd een Jongen ge- dood en een zwaar gewond. Er wordt nogmaals gewaarschuwd, tegen het in weerwil van het ver- jod betreden van het afgesloten «ustgebied. Den overtreder dreigt niet alleen een zware bestraffing, doch ook levensgevaar. Nederlan- lers, denkt daaraan en waarschuwt jw kinderen!” oorlogen der Franschen. Eeuwenlang stort te de storm van het Oogten zich over ons, dien wij tot redding tfan het avondland steeds weer afweerden. Het Germaansche bloed in onze aderen verschaft ons het initiatief en den ondernemingsgeest, die de Nederlanders flinke zeelieden en koop lieden deden worden en ons. Duitschers. in den strijd voor onze levensrechten heb ben gemaakt tot de beste soldaten ter wereld.”. In deze rede zeide hij verder: „Wij Duitschers, nu. die thans met een blik, ge scherpt door het inzicht in de door het bloed bepaalde waarden van een volk, door dit land gaan, verheugen ons over de Nederlandsche menschen. Wij verheu gen ons over de kinderen. Wij wenschen den jongens hier toe, dat zij moedige, krachtige, ondernemende mannen worden en we wenschen den meisjes toe. dat ze goede vrouwen en blijmoedige moeders van gelukkige gezinnen worden." Donald Nelson heeft bekend gemaakt, dat de productie van jagers in de Vereen Staten niet aan de verwachtingen voldoet, zoo meldt de Britsche berichtendienst. Ook de productie van geweren, tanks en vliegtuigen is bij de ramingen achterge bleven. Vrijdag is generaal-majoor Freiherr von Gablenz. Amtschef van het ministerie van luchtvaart en bestuurslid van de Deut sche Lufthansa, tezamen met Ministerial- direktor professor dr Krümmel, Amtschef van het ministerie voor Wetenschap, Op voeding en Volksontwikkeling, bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Gen.-majoor von Gablenz bestuurde zelf het toestel op een dienstreis van Berlijn naar het Zuiden van Duitschland. Door een technische storing is het toestel in de na bijheid van Mühlberg neergestort. Ook de marconist kwam om het leven. Van militaire zijde wordt er op gewezen, dat de Duitsche luchtmacht met dezen officier een van haar leidende persoonlijk heden verliest. Von Gablenz ^amt uit een oude officiersfamilie en nam als luitenant van 25 jaar deel aan den oorlog van 1914. Na een verwonding werd h*i hij de vlie gers ingedeeld waar hij zich aan alle fron ten onderscheidde. Na den oorlog kwam hij bij de civiele luchtvaart. In 1933 werd hij in het bestuur van de Deutsche Luft hansa opgenomen. Ook in dezen oorlog nam hij aah verschillende fronten met succes aan den strijd deel. Na zijn bevor dering tot generaal-majoor werd hij in den herfst van 1941 tot Amtschef van het mi nisterie van Luchtvaart benoemd. De Duitsche en Nederlandsche vlaggen worden binnengedragen. (Stapf-Borrius) Niet praten, maar doorzetten Men behoeft niets goed te praten. Men moet heelemaal niet praten. Men moet alleen doorzetten en het nationaal-socialis- me willen brengen. Wij moeten lachen, omdat wij de eenigen zijn, die nog lachen kunnen, De anderen hebben deze week ge lachen, toen zij dachten, dat de Engel- schen kwamen. Maar zij lachten slechts kort, want de Engelschen kwamen wéér niet en zullen ook nooit komen. Duitschland strijdt op het oogenblik, ook voor de moeders en kinderen in En geland en Amerika, want als het bolsje wistische monster nfet wordt verslagen, zullen ook zij de verschrikkingen onder vinden, als de tijd gekomen is. Europa begrijpt dit en wij begrijpen dit ook. Want toen Napoleon naar Rusland trok, nam nij 15.000 menschen uit ons land mee. Nu hebben een even groot aantal vrijwilligers gehoor gegeven aan Mus- sert’s oproep om naar het Oostfront te trekken. Wij zijn niet bang ons lot aan dat van Duitschland te binden. Duitschland heeft het zwaard opgenomen en het bloed van duizenden gegeven. Het bijt het spit af voor heel de wereld. En het is dwaas aanmerking te maken op de wijze van oorlogvoering door de Duitschers. Zij zou den het ook anders kunnen doen, door o.m. hun zorgen te bepalen tot de Duit sche bezetting en de belangen van de Ne derlanders kunnen overlaten aan de ge vluchte regeering in Londen. Zij zouden inderdaad anders oorlog kunnen voeren. Zij zouden het kunnen doen als de Ameri kanen. die in 19141918 soldaten naar Europa stuurden en toen dezen jaren later in armoede protesteerden voor het Capi- tool werden ze met gasbommen bewerkt en opgejaagd naat Alaska Zij zouden het kunnen doen als de Engelschen. die in Britsch-Indië. de bevolking regeeren met bamboestokken, gevuld met lood, die in Egypte de menschen onderdrukken en in Zuid-Afr.ika de boeren en vooral hun vrou wen en kinderen op beestachtige wijze Uitmoordden. De wereld heeft over deze moordpartij niet hard geschreeuwd, omdat het goud en de diamanten al dit leed de den vergeten. Duitschland strijdt meedoo- genloos hard, juist om te voorkomen, dat hog ooit zulke dingen zullen voorkomen PRIJS DEZER COURANT: Voor 'a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.** en „Letterk Bijbl.” 3.18. Fr. p. p. met Modebl. 4.20. x. Modebl. 3.95. Buitenl. 9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 6 c., fr. p. p. 10 c. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 580310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3 Tel. In het stampvolle Concertgebouw te Amsterdam, waar Duitsche en Neder landsche nationaal-socialisten broederlijk vereenigd waren, hebben Zaterdagavond de aanwezigen in diepe spanning geluisterd naar de pakkende redevoeringen van Hauptdienstleiter Schmidt en den plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken. Twee nationaal-socialistische voormannen hadden op deze gemeen schappelijke bijeenkomst den Nederlanders en Duitschers ernstige dingen te seggen. Prachtig was het podium versierd met strak gespannen Duitsche en Neder landsche nationaal-socialistische vlaggen. Tegen wit fond zag men een gouden hakenkruis. Roode en witte bloemen en frisch groen omzoomden het podium, waar geüniformeerde leden der jeugdbeweging een plaats hadden gevonden. Buiten stond een eerewacht van Duitsche en Nederlandsche nationaal-socialisten opgesteld, die na de aankomst der autoriteiten het Concertgebouw binnenmar cheerden en met de vlaggen een vaandelwacht vormde achter het spreekgestoelte. De gemachtigde van den Leider voor Amsterdam, de heer J. W. de Ruiter, opende de bijeenkomst, waarna het woord was aan den heer van Geelkerken. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. /0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) /0.57. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. /0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Het Opperbevel van de maakte gisteren bekend: In den Kaukasus zijn Duitsche en ver bonden troepen door sterke vijandelijke stellingen en wegversperringen heen ge broken. Tegenaanvallen van den vijand werden afgeslagen. Op de Wolga zijn op 21 en 22 Augustus 1 sleepboot en 2 vracht, schepen door bomtreffers tot zinken ge bracht. een andere sleepboot en 4 tank schepen werden in brand geworpen. Aan het Donfront werden op verschei dene plaatsen pogingen van den tegen stander. om over te steken, afgeslagen. In het gebied ten Zuidwesten van Kaluga en bij Rsjef zijn aanvallen van sterke infan- Wij moeten werken en voorbeelden stellen. Wij moeten dus niet denken, dat wij de menschen kunnen la ten loopen, die het niet met ons eens zijn. Wij moeten ook heen, men niet wil. Wij ko men op voor ons volk en moeten dus dragen. Dan alleen kunnen wij de jeugd in de oogen zien, wanneer deze ons rekenschap vraagt. Wij moeten haar kunnen zeggen, dat wij het geloof hebben gehad. Nie mand mag zich düs, zooals vroeger in de politieke partijen, aan de consequenties onttrekken. Men zegge niet: er is oorlog en daarom kan nu het nationaal-socialis- me niet gebracht worden. Straks echter zal het komen. Men moet durven zeggen: het nationaal-socialisme zal thans ge bracht worden voor zoover het op het oogenblik mogelijk is. Men mag zich niet laten beïnvloeden door onaangename maatregelen of door moeilijkheden, welke thans bestaan. Als deze dingen een nationaal-socialist kun nen beïnvloeden, gaat hij langzaam de hel ling af. Deze spreker begon met er op te wijzen, dat de nationaal-socialisten strijden uit in- nerlijken dwang. Het nationaal-socialisme moge ons leeren. dat het voor den enke ling noodzakelijk is een vaste levenslijn te hebben, die zoo sterk is, dat hij er nooit van afgetrokken kan worden. Een natio naal-socialistische levenslijn wil zeggen: te weten, dat men gekozen heeft. Als wij zoo’n lijn kennen en weten dat wij on wrikbaar staan, dan is er nog licht in de zen tijd. Wij hebben de gemeenschapsge- dachte leeren kennen. Wij zijn gegroeid en wanneer wij nu hier staan, dan weten wij dat onze groei gekomen is door hen, die met ons op straat gestaan hebben, die gecolporteerd hebben en hun arbeid heb ben gegeven: door de eenvoudigen dus Het nationaal-socialisme stelt het alge meen belang boven het eigen-belang. Dat eischt offers van ons, maar de nationaal- socialist is offerbereid en zet zichzelf in een uitzonderingspositie, omdat hij offe ren wil voor zijn volk. Vóór Mei 1940 be stond er geen consequentie en niemand was verantwoordelijk Nu zijn wij de eenige politieke partij in Nederland, maar nu zijn wij er nog niet. Want wij hebben niet gevochten om de eenige politieke VERMINDERING AANTAL AMBTENAREN IN JAPAN Het Japansche kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verminde ring van het aantal ambtenaren met niefi minder dan 45.236. die zullen worden ont trokken aan de ministeries en openbare instellingen in Japan zelf alsmede aan die van de koloniale regeeringen. De vrijge komen ambtenaren zullen worden toege wezen aan de Japansche bestuurslichamen In de Zuidelijke gebieden. De Britsche duikboot .Upholder” is. vol gens een bericht van de Britsche admira liteit verloren gegaan. én om zeker te zijn dat dit gebroed uit geroeid zal worden. De Engelsche zender heeft gezegd, dat wij nog even moeten wachten met den op stand. maar dat de „Nederlandsche regee ring” het sein zal geven. De hetzers in Londen, die het goud hebben meegenomen, denken, dat wij hen zullen gelooven Zij trachten ons in het verderf te storten en dat zal gebeuren, wanneer wij hen inder daad probeeren te volgen. Wij echter, zoo besloot de heer van Geelkerken, staan samen verbonden met de Duitschers, be reid om te offeren ten bate van ons Volk en ons Vaderland, en daardoor ten bate van het Nieuwe Europa. Hauptdienstleiter Schmidt gaf in groo te trekken een beeld van de nationaal- socialistische beweging in Duitschland van 1933 tot den dag van heden en van den Duitschen bezettingstijd in Neder land in het bijzonder. Spreker schilderde, hoe de Füh rer na het overnemen van de macht met den ophouw begon, langs vreedza- weg, Duit volk weer arbeid brood den boeren vas te prijzen, in zijn.groote vredesredevoeringen tot de wereld richtte en zijn hand tot den op bouw van Europa aanbood. Hauptdienstleiter Schmidt toonde voorts aan. hoe dit tweede programmapunt door de wereld met hoon en spot werd beant woord en hoe de vroegere vijandelijke mogendheden er niet aan dachten, hun achterbaksch spel van 1919 op te geven. Integendeel, vrijmetselaars en kapitalis ten stelden pogingen in het werk om de revolutionnaire krachten van het natio- naal-socialisme te verstrikken en langzaam met hun geld af te sluiten. MIJLPALEN VAN DEN DUITSCHEN STRIJD Met enkele voorbeelden stelde spreker nog eens de mijlpalen van dezen strijd om de Duitsche vrijheid in het licht: de uit treding uit den Volkenbond, den terugkeer van het Saargebied. de bevrijding van het Rijnland de vriendschap met Italië, de bevrijding van de Oostmark van de cleri cale machten, die zich met het marxisme verbonden en tegen den vrijheidswil van zeven millioen Duitschers gesteld hadden, voorts den terugkeer der Sudeten-DuiL schers in het Duitsche Rijk en het plaat sen van Tsjecho-Slowakije onder Duitsche bescherming, waarmede weer een schakel in den keten der vijandelijke mogendheden gebroken werd. Vervolgens besprak Hauptdienstleiter Schmidt den op de Volksduitschers in Polen uitgeoefenden druk en het grootmoedig aanbod van den Führer, waarin van de Polen niets anders verlangd werd dan een verbindingsweg naar Danzig en Oost-Pruisen. Opgehitst door Engeland en Frankrijk, ging deze te Versailles opgerichte staat echter niet op het aanbod van den Führer in, doch daag de Duitschland brutaal uit door militaire demonstraties en nieuwe vervolging van de Duitschers. Op 1 September 1939 verklaarde de Führer in de Rijksdagzitting, dat hij thans het bevel gegeven had om terug te schie ten. Duitsche legers zouden nu de be scherming der Duitsche volksgenooten zelf ter hand nemen. Nu alle pogingen van den Führer mislukt waren, moesten de kanon nen spreken. De Führer trok zelf het veld- grijs aan, dat hij 44 ja*r lang als een- terie- en pantserstrljdkrachten van den vijand in harde gevechten, met steun van doeltreffend ingrijpen van het luohtwapen, afgeslagen. Hierbij werden gisteren 161 tanks vernietigd, waarvan 86 alleen in den sector van 1 legercorps. Ten Zuid-Oosten van het llmenmeer en voor Leningrad bleven afzonderlijke vijandelijke aanvallen in het Duitsche afweervuur steken. Het Sovjetluchtwapen verloor gisteren in luchtgevechten en door afweergeschut 122 vliegtuigen, 3 andere werden op den grond vernield. Vier eigen vliegtuigen keerden niet terug van de vlucht. In Egypte hebben Duitsche gevechts vliegtuigen in den nacht van 21 op 22 en in dien van 22 op 23 Augustus met suc ces verscheidene Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië bestookt. Bij aan. vallen overdag en des nachts, gericht op verscheidene bewapenings- en verkeers- installaties in Zuid- en Oost-Engeland, werden krachtige ontploffingen en bran den waargenomen. Aan de Zuidkust wer den 7 Britsche landingsbooten door bom treffers in den grond geboord. Bij over dag ondernomen vluchten naar de bezette Westelijke gebieden schoten afweerge schut en jagers 4 Britsche vliegtuigen neer. v. 8.48 anr nam. tot 6.38 aaro .m. v. 8.48 aar nam. tot 6.38 aar o.m. op 7.52 n.m.; 25 Aug. onder 5.31 v.m„ op 8.28 n.m. 26 Aug. V.M. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Naar de correspondent van de Essener National Zeitung te Brussel aan zijn blad seint, is de Brusselsche universiteit defi nitief gesloten. De militaire bevelhebber in België en Noord-Frankrijk heeft hier mede een haard van democratisch-liberale reactie en van nationaliteitenhaat in Bel gië onschadelijk gemaakt. De universi teitsgebouwen zullen voor andere doelein den worden gebruikt en de provoceerende professoren zijn in de gelegenheid gesteld om nuttiger werk te verrichten. Bij het begin van het wintersemester 19411942 was op Duitsch initiatief de gelijkgerechtigheid van het Fransch en het Vlaamsch aan de Brusselsche universi teit tot stand gekomen. Het curatorium der universiteit stelde zich in schijn ach ter dit Duitsche initiatief om het echter in feite te saboteeren door systematisch te weigeren om Vlaamsche professoren te* benoemen. Toen tenslotte tegen den wil van het curatorium toch Vlaamsche pro fessoren werden benoemd, besloten de Waalsche professofen tot een staking, het geen voor den militairen bevelhebber aanleiding was om de universiteit voor- loopig te sluiten. De secretaris-generaal van het minis terie van Onderwijs heeft geruimen tijd alles in het werk gesteld om tot een ver gelijk te komen. Zijn moeite was ver- geefsch Behalve Port Moresby zijn ook Towns ville Windham Port Darwin en Broome Vrijdag door Japansche vliegtuigen we derom gebombardeerd. Dien dag bevon den zich meer dan 200 Japansche bom menwerpers boven Australisch gebied. Ondanks den hevigen afweer gelukte het den Japanschen formaties. opnieuw zware vernielingen aan de haveninstal laties en aan de militaire belangrijke in stallaties der aangevallen steden toe te brengen. Slechts 3 der aanvallende Ja pansche vliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft De aandacht van mili taire waarnemers te Berlijn is weder bijna uitsluitend gericht op de gebeurtenissen aan het Europeesche Oostelijke front waar acties gaande zijn, die door de berichten omtrent dé mislukte landingspoging bij Dieppe overschaduwd werden. Echter laten de berichten van het Opperbevel der Weermacht geen vaste conclusies toe. Toch acht men het zeer opmerkelijk, dat het Weermachtbericht van gisteren volkomen zwijgt over het zoo buitengewoon belang rijke gebied rond Stalingrad, terwijl de vijandelijke pers er uitvoerig over bericht. Duitsche militairen zijn zeer optimistisch omtrent dit gebied en over den Kaukasus, In deze gebieden schijnen groote gebeur tenissen aanstaande te zijn, gebeurtenissen, waarop de opperste Duitsche oorlogsleiding blijkbaar zelfs niet wenscht’te zinspelen. Daarbij spreekt zeker mede de vergaande desorganisatie van den berichtendienst in bet vijandelijke kamp. Tijdens den afgeloopen winter sprak Hitler de gedenkwaardige woorden: het front blijft staan en niemand gaat terug Het was deze indrukwekkende uitspraak, die de plaatsvervangend leider der N S.B. de heer v. Geelkerken aan haalde om de vastheid van wil bij het na streven van haar doel te de- monstreeren. Van haar geboorte af heeft de N.S.B. een vaste levens lijn voor zich ^bepaald en daarvan laat zij zich door niets of niemand afbrengen. Niet minder positief was deze spreker, toen hb het had over den strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme. Voor dien strijd, zoo riep hij uit, offert Duitschland het bloed zijner zonen. Het strijdt voor het behoud van Europa en omdat dat zoo is, is de N.S.B een harts tochtelijk voorstandster voor een samengaan met Duitschland. schou der aan schouder. De Beweging schuwt de consequenties van haar daden en principes niet. De heer v, Geelkerken ging hierop uitvoerig in en verklaarde onder levendigen bij val, dat zij zich juist 'daardoor on derscheidt van de vroegere politieke partijen in Nederland, die wel met leuzen leurden, doch deze niet ver wezenlijkten. Het zal den talrijken toehoorders ongetwijfeld vreemd in de ooren hebben geklonken, toen de spreker zeide, dat de strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme óók gevoerd wordt in het belang van Engeland en Amerika. En toch, zoo vreemd is dit niet, immers deze landen worden evenzeer bedreigd door het bolsjewisme, als de rest van de wereld De rede van Hauptdienstleiter Schmidt bedoelde klaarblijke lijk. een resumé te geven van de ge schiedenis der bezetting van ons land en van de belangrijkste ge beurtenissen welke zich daarbij hebben voorgedaan en de conse quenties welke daaruit voor beide landen zijn voortgevloeid. Haupt dienstleiter Schmidt stelde zich daarbij niet op uitsluitend Duitsch standpunt, integendeel, hij toonde begrip te hebben voor de belangen van Nederland, die nu eenmaal niet immer parallel zijn met die van den machtigen buurman Voor een zeer groot deel zijn deze tegenstellingen terug te voeren op den oorlogstoe stand. zooals bijvoorbeeld de kwestie der gijzelaars en het doodschieten van vijf hunner, wat onder ons. Ne derlanders. zulk een groote beroe ring gewekt heeft. De Duitsche be. zettingsautoriteiten hebben dezen stap rijkelijk overwogen, betoogde de heer Schmidt. Die autoriteiten meenden echter niet anders te kun nen beslissen, krachtens de groote verantwoordelijkheid, die zij thans dragen. De spreker vergeleek de bewo genheid met het lot der vijf gijze laars met de omstandigheid, dat in Mei 1940 bij het tragisch einde van overste Mussert. vrijwel nie mand zich daarover bekommerde Een zeer belangrijke passage in de rede van Hauptdienstleiter Schmidt was die welke handelt over het begrip „Rijk” Men zal zich herinneren, dat de leider der N.S.B ir. Mussert deze zelfde materie uitvoerig heeft besproken in zijn groote rede op den Gouds berg. Ir Mussert sprak toen over de mogelijkheid van een Germaan- schen Stateribond. Ook de heer Schmidt betrok dat denkbeeld in zijn uiteenzetting Hij was echter wat minder positief dan Mussert en liet het aan de toekomst over of het toekomstige rijk (waarvan ook ons land deel zou uitmaken) de gedaante van een Germaan: schen Statenbond of een andere gedaante zal hebben Hoe dit zij. nadrukkelijk constateerde spreker dat van een inlijving van Neder land bij Duitschland geen sprake is. De politieke groep, die dit voorstond, is juist om die reden verdwenen. Deze uiterst gewichtige en geruststellende verklaring uit tulk een gezaghebbenden mond, zal door zeer velen met blijdschap zijn vernomen Sprekend over de toekomst, ge waagde de heer Schmidt over de wederzijdsche waardeering voor ei kaars capaciteiten en sprak hij zijn dankbaarheid uit over de daadwer- kelijke hulp, welke Nederland Duitschland verleent bij zijn strijd tegen Sovjet-Rusland en bij het in cultuur brengen van het Oostland. Hij sprak zijn diepe overtuiging uit. dat Duitschland als overwin naar uit deze gigantische worste ling zal komen. Dan zal een groote gemeenschap in Germaansch gebied ontstaan. Indie gemeenschap zal een ieder zijn eigen vaderland heb ben, onderworpen aan de hoogere wetten der orde De Oberbefehlshaber West heeft van den militairen bevelhebber in Frankrijk, het volgende telegram ontvangen: Maar schalk Pétain en regeeringschef Laval, hebben ambassadeur de Brinon verzocht, het Duitsche Opperbevel in Frankrijk ge- lukwenschen over te brengen voor het af- weersucces der Duitsche troepen en de snelle zuivering van den Franschen bo dem. Staatssecretaris de Brinon heeft aan vertegenwoordigers der pers een schilde ring gegeven van de Engelsche landings poging bij Dieppe waarbij hij o.a zeide: dat Dieppe in den loop van den dag 14 15 luchtaanvallen had te doorstaan Onder de burgerbevolking zijn 36 dooden en 65 gewonden Het aantal dooden aan Brit sche zijde raamde de Brinon op 3500 Gift voor de bevolking De algemeene delegatie der Fransche regeering in het bezette gebied meldt, dat zij van den militairen bevelhebber in Frankrijk Zaterdagavond de boodschap heeft ontvangen: Met het oog op de tucht en de rust der bevolking van het departement Seine In férieure. vooral in het gebied van Dieppe, tijdens de Engelsche landingspoging aan de Fransche Kanaalkust, op 19 Augustus, stel ik ter beschikking van den prefect van dit departement een bedrag van 10 millioen francs, dat in de eerste plaats moet worden besteed ter vergoeding van oorlogsschade en in de tweede plaats tot eerste hulpverleening aan de civiele slachtoffers van het Engelsche bombarde ment. voudig musketier en getreiter in den we reldoorlog gedragen had en verklaarde aan het Duitsche volk en dé wereld, dat hij het veldgrijs pas dan zou uittrekken, wan neer Europa definitief tot rust zou zijn gekomen, de arische menschen beschermd zouden zijn en de absolute overwinning zou gehecht zijn aan de Duitsche vaan dels. Nadat aldus, zoo vervolgde spr.. Duitsch- land in dezen geweldigen strijd op leven en dood getreden was moesten Polen en de wereld ondervinden, dat de trefkracht van de Duitsche Weermacht zoo geweldig was. dat dit tot de tanden gewapende Po len in 18 dagen werd vernietigd. Door afspraken met de Sovjet-Unie had de Führer in Augustus 1939 geprobeerd tot een vergelijk met de Sovjets te ko men. Na het marxisme als eersten vijand in eigen land te hebben leeren kennen en te hebben vernietigd, was zulks voor alle nationaal-socialisten voldoende reden om het bolsjewisme slechts in zooverre te vertrouwen als het voor ons stond. Aan den Westwal hielden Duitsche sol daten trouw de wacht. Aanvallen van de vereenigde strijdkrachten werden afge slagen. Slechts heel kleine successen kon den in de bocht bij Saarbrücken behaald worden. De Engelschen zongen hun mooie lied: „Wij hangen onze wasch op aan de Siegfried-linie”. dat inmiddels volkomen verstomd is, terwijl er op het oogenblik nog wel nauwelijks iemand in Engeland te vinden zal zijn, die dit lied Zal zingen. Het lied evenwel, dat dienzelfden tijd in Duitschland gezongen werd, klinkt thans nog over de zenders en verkondigt de macht van de Duitsche marine. Het was een aansporing voor de Duitsche zeelie den. die dit lied Wir fahren gegen Eng land” zongen. In dien tijd van den Duitschen afweer begon reeds, precies zooals op dit oogen blik het gepraat over uitbreiding der fronten. Overal wezen Fransche en En gelsche staatslieden op deze noodzakelijk heid. Churchill had inmiddels als premier in Londen de zaken overgenomen De Führer echter was de Engelsche actie in Noorwegen twee uren voor. De Engel sche landingstroepen uit de lucht werden reeds door de luchtmacht en de marine verslagen en binnen enkele dagen werden de laatste resten van den vijand uit het gebied van Noorwegen weggevaagd OE 10de MEI Zoo kwam ook de 10e Mei. waarop de Westelijke legers overgingen tot aanval en de vernietiging van de gelschFransche strijdkrachten Dat ook bij deze operaties Nederland niet ver schoond kon blijven spreekt thans voor ieder nuchter denkend mensch vanzelf. Als dientengevolge Duitsche en Neder landsche soldaten in conflict zijn geraakt, dan dragen diegenen daarvoor de verant woordelijkheid. die thans niet meer in Nederland zijn, maar aan de overzijde, in Engeland en Amerika, stoken. Wij willen het lot dankbaar zijn, dat deze ongeluk kige strijd slechts kort duurde en dat de helden, die aan beide kanten zijn geval len, ons steeds in herinnering zullen bren gen, dat het in de toekomst nooit weer mag voorkomen, dat Nederlanders en Duitschers in den strijd tegenover elkaar staan. Nadat de capitulatie van het Ne derlandsche leger zich had voltrokken, be noemde de Führer bij zijn decreet van 18 Mei 1940 Reichsminister dr. Seyss-Inquart tot Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied Dr. Seyss-Inquart nan. 29 Mei 1940 in een plechtige bijeenkomst in den Haag de bestuursmacht op zich. Het is goed, als wij ons af en toe deze historische feiten In de herinnering terugroepen. De Rijks commissaris zeide destijds: „Alle wapen- successen en de heerlijkste overwinning, die ooit - is bevochten en die thans in Vlaanderen werkelijkheid wordt, verande ren niets aan het feit, dat wij, Duitschers. lievei in dit land waren gekomen met de ten groet opgeheven hand dan met de wapens in de vuist Dit feit zal eenmaal voor den rechterstoel der geschiedenis be slissen en de verantwoordelijkheid voor alle ongeluk en alle vernieling leggen op de schouders van degenen, die niet opge wassen waren tegen de grootheid van dit uur”. Destijds zeide hij voorts: „’Wij Duit schers zijn nu eenmaal geplaatst in een gebied, dat ons in het Oosten en in het Westen zonder bescherming heeft overge leverd aan den aanval van wie op het oogenblik machtiger is. Eeuwenlang ston- WAARDEERING, GEEN HAAT Deze, woorden waren derhalve geen woorden van haat maar woorden van waardeering, waarin een aansporing iag om mede te werken aan de groote ge beurtenissen. Hij bekrachtigde dit, door te zeggen: „Het Duitsche volk heefj zijn Groot-Duitschland lief en is bereid hier voor alles op te offeren. Het voelt even wel de hoogere beteekenis van de aan het Duitsche volk gestelde roeping tot mede werking aan den opbouw van een nieuw geordend, vredelievend Europa. In het be sef van de grootheid van deze taak is het bereid geweest zijn hoogste goed te weten Groot-Duitschland zelf In de waagschaal te stellen om het nieuwe, schoonere Europa te helpen tot stand brengen!" Nu ook in den te gen woord i gen tijd steeds weer de vraag vernomen kan wor den, waarom de Duitsche bezettingsauto- ïteiten slechts met de nationaal-socialis- en samenwerken, zou ik nog eens in her innering willen terugroepen, dat deze ka meraadschap in de kerkers der vroegere regeering is gesmeed. (Zie verder 2e blad pag. 1.)

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1