No. 18267. 1942. Kaukasus Passen genomen den Westelijken Dinsdag 25 Augustus. MOORD DOOR GASVERSTIKKING in Sabotagepoging op spoor- wegtraject bij Deventer VERDUISTEREN Geen verkoop van textiel producten Venten met groenten en fruit verboden VROUW WILDE HUWELIJK VAN VRIENDIN VERHINDEREN 1 Er zullen geen gijzelaars voor boeten RIJKSOORLOGSVLAG OP DEN ELBROEZ GEHESCHEN Vijftien jaar geëischt Frankfort en Mainz aangevallen Minder boterbonnen noodig Stalingrad AARDBEVING IN PERU van Geen versch fruit in Terreinwinst in den Kaukasus restaurants enz. Van 6 tot 14 September Ruim honderd personen aangehouden Noodlottige schoten Uitgebreide bonnenzwendel- affaire te Oss v. 8.46 uur nam. tot 6.39 uur v.m. Churchill in Engeland terug Twee steden gedeeltelijk verwoest r i De bedreiging I Dr. Thierack minister van Justitie Duitsch Weermachtbericht Verkoopverbod van fruit door telers aan particulieren De Braziliaansche oorlogs verklaring z i COURANT T Requisitoir Polygoon-Sagers) (Polygoon-Seym) a B a Na de mislukte invasiepoging bij Dieppe. Met deze speciale booten voor het aan land zetten van tanks dachten de Britten hun tweede front te kunnen op richten, maar ook deze poging werd een jammerlijke mislukking. (Hoffmann~P,K. Koll) Een munitiedrager. (Vrijwilligerslegioen Nederland- Fellinga-S-S.P.K. Klerk vad£qlanqschi V/AAR.C3 OV| TE B B B B B Al K) 5. re dan be- voor te )2 >9 18 '6 9 7 2 9 9 2 4 5 4 6 6 7 5 5 3 6 3 2 3 3 3 7 3 3 1 3 5 5 1 5 4 5 3 2 3 3 L 3 3 3 i 1 i I I I» HAAGSC1IE c Een van de wekelijksche spincu. sussen in het gebouw van den Nederlandschen Landstand te Alk maar floor een Drentsche boerin. Tijvr. Tholen-van Sanden. Polygoon-Kuiper) De verdediging Mr. Schuering, de verdediging voerend, sluit zich aan bij het woord van deernis, door het O.M. in zijn requisitoir uitge sproken. PI. wijst er op, dat de persoon van verdachte afwijkt van de geestesge steldheid van andere vrouwen. Haar mo tieven noemt pl. onbegrijpelijk. Misschien is zij ondanks de rapporten der deskun digen, die elkaar ook niet volkamen dek ken, niet geheel toerekenbaar. Onverklaar baar noemt pl. het, dat een vrouw als ver dachte met het doel om het meisje, dat zij liefheeft, voor zich te winnen, de verloofde uit den weg tracht te ruimen. Er bestond immers geen enkele aanwijzing, dat dit haar ooit ter wille zou zijn. Hier is geen wanverhouding tusschen motief en daad, maar een idee fixe. Hier heeft men te doen met een niet te ontsluieren raadsel. Pleiter concludeerde tenslotte tot opleg ging van een mildere straf, dan de door het O.M. geëischte. Nadat verdachte nog uiting had gegeven aan haar gevoelens van berouw, werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 8 September. den naam boterbonnen dit gerecht Het kampioenschap 1942 op den weg voor beroepsrenners op den Cauberg te Valkenburg. een itaiiaanscn vliegveld aan de Middellandsche Zee. Re servetanks en zware bommen liggen voor den aanval gereed. (Weltbild-Polygoon) Mr. de Lint, het O.M. waarnemend, be gint zijn requisitoir met een woord van deelneming, diep medelijden en rouwbe klag uit te spreken ten aanzien van het slachtoffer en diens naaste betrekkingen. Tot het tenlastelegging komend, merkte spr. op, dat deze in alle onderdeelen is bewezen. Ook omtrent het kalm beraad en het rustig overleg, daarin genoemd kan geen twijfel bestaan. De langdurige voor bereiding tot het misdrijf is typeerend. De motieven zijn volkomen duidelijk. Zij zijn hoogst bedenkelijk en wortelen in een laag bij de grondsche, ongezonde menta liteit. Tusschen deze beweegredenen en de daad zelve is een wanverhouding. Tee- De rechtbank heeft vandaag de behan deling voortgezet van de op 18 Augustus j.l. geschorste strafzaak tegen de 40-ja- rige vrouw J. C. S., aan wie ten laste is gelegd, dat zij op of omstreeks 3 Dec. j.l. in haar woning Deimanstraat 160 al hier den eveneens daar verblijfhoudenden 20-jar. J. H. door gasverstikking van ’t le ven heeft beroofd, na haar misdrijf in kalm beraad te hebben voorbereid. De behandeling was geschorst met het oog op de wenschelijkheid alsnog ter openbare zitting kennis te kunnen nemen van het door dr. Rochat uitgebrachte re- pertum visum omtrent de lijkschouwing. Uit dit rapport bleek, dat de dood van het slachtoffer is veroorzaakt door vergif tiging met 1-oolmonoxyde. Nadat het rap port in extenso aan verdachte is voorge houden, deelt deze nog mee, dat niet al leen jalouzie de aanleiding tot haar daad is geweest, doch dat als motief daarnaast nog heeft gegolden een gevoel van ver warring en angst in verband met den door haar aan de politie geschreven anonymen brief betreffende een door het slachtoffer beganen rijwieldiefstal. Het woord is hierna aan den Officier van Justitie. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Churchill gisteravond per vliegtuig van zijn reis naar het Midden-Oosten en Mos kou in Engeland teruggekeerd. Tegelijk met Churchill is ook de bijzon dere vertegenwoordiger van Roosevelt, Harriman, in Engeland aangekomen. CtwOO^TEN welke V£.R OWJ M e N Als öc. KLC.EO.H& oer. ToeRijTtN.ArwyRT OlE WWONCB.L! PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Suited, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. kenend is hierbij, dat verdachte na vol tooiing van dit gruwelijk misdrijf rustig is gaan slapen. Spr. schetst het karakter van verdachte als wreed. Zij boezemde haar omgeving vrees in, wat o.a. bleek uit fie ontsteltenis bij den jongeman toen deze den sleutel van zijn slaapkamer miste, die hij juist met het oog op deze vrouw gewoon was af te sluiten. Zij levert een buitengewoon gevaar op voor de samen leving. Waar deskundigen haar verstande lijke vermogens normaal achten, moet haar de moord volkomen worden toegere kend. In de crimineele geschiedenis zijn slechts weinige voorbeelden te vinden, waarbij een zoo kalm overleg" opvalt als hier aan den dag is getreden. Dat spr. hier niet de hoogste straf van levenslang wil eischen, moge zijn verklaring vinden in de overweging, dat verdachte haar slachtoffer het leven heeft benomen door een niet bepaald wreed middel. Spreker eischt verdachtes veroordeeling tot gevan genisstraf voor den tijd van vijftien jaar. In het belang van een zoo rechtvaar dig mogelijke verdeeling van de beschik bare hoeveelheden groenten en frirff over de Nederlandsche huishoudens, dient, naar het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd mededeelt, de ver koop van versche groente en fruit anders dan in de winkels, welke de normale kanalen geacht moeten worden, waar langs groente en fruit de huishoudens bereiken, verder te worden beperkt. Te dien einde, is door den Secretaris- Generaal van het departement van Land bouw en Visscherij met ingang van 27 Augustus 1942 het volgende bepaald: 1e. Het venten met groenten en fruit is verboden, onder welk verbod tevens valt het hebben van een standplaats voor den verkoop van evengenoemde producten. Dit verbod geldt niet alleen voor den verkoop op of aan den openbaren weg maar ook op voor het publiek toegankelijke plaatsen als perrons van stations, Onder dit ver bod valt niet het bezoeken door groenten handelaar van vaste klanten. 2e. Voorts is in alle eetgelegenheden zooals restaurants, restauraties van sta tions, en treinen en cafétaria’s de verkoop van versch fruit verboden. 3e. De verkoop van fruit doer telers, rechtstreeks aan particulieren is voortaan in het geheele land verboden. Dit verbod geldt dus ook voor hoeveelheden minder dan 2.J k.g. zoowel als voor verkoop aan particulieren, woonachtig binnen de eigen gemeente van den teler. 4e. In boomgaarden of fruitteeltbedrij- ven zijn de eetgelegenheden van fruit niet meer toegestaan. Een aardbeving heeft de Peruaansche steden Nazca en Izca gedeeltelijk ver woest. Ongeveer 300 gebouwen zijn inge stort. Talrijke branden zijn uitgebroken. Het aantal dooden en gewonden is zeer hoog. Maan: 25 Aug. onder 5.31 v.m., op 8.28 n.m.; 26 Aug. onder 6.47 v.m., op 8.58 n.m. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ten Noordwesten van Cairo, en op den grond staande werden beschadigd. Bij vluchten overdag boven bezette ge bieden in het Westen werden 2 Britsche vliegtuigen in een luchtgevecht neerge schoten. Formaties van ae Britsche luchtmacht vielen in den afgeloopen nacht het Rijn- Main gebied met brisant en brandbom men aan De burgerbevolking leed verlie zen. In verscheidene plaatsen, vooral in woonwijken van de steden Frankfort a/d Main en Mainz ontstond materieele scha de aan gebouwen. Nachtjagers en lucht- doelartillerie schoten 16 der aanvallende bommenwerpers neer. De luchtmacht bombardeerde overdag voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid-Engeland. Op 24 Augustus vielen Duitsche mijnen vegers numeriek sterkere Britsche motor- torpedobooten in het Kanaal aan. Van zeer korten afstand werden een motor torpedoboot en een vrij groot vaartuig, waarvan het type niet kon worden vast gesteld. tot zinken gebracht. Een andere motortorpedoboot bleef brandend liggen. Onze strijdkrachten keerden zonder be schadiging in hun steunpunten terug. In den nacht van 24 op 25 Augustus werden bovendien door Duitsche patrouillevaar tuigen in den Noordelijken uitgang van het Kanaal 2 Britsche motortorpedoboo- ten tot zinken gebracht. i i I I I I 1 De Führer heeft met het oog op de bijzondere beteekenis, welke in oorlogs- "tijd gehecht moet worden aan de rechts pleging. besloten, den post van Rijksmi- nister van Justitie, die sinds het over lijden van den Rijksminister dr. Gürtner onbezet was gebleven, opnieuw te bezet ten. De Führer heeft daarom den presi dent van het Volksgerichtshof. den ge- pensionneerden Staatsminister dr. Thie rack. die na het overnemen van de macht tot aan het overnemen van de justitie in Rijksbeheer Saksisch minister van Justitie was. tot Rijksminister van Justitie benoemd. Tevens heeft de Führer hem bijzondere volmachten verstrekt door het volgende besluit: „Ter vervulling van de taak van het Groot-Duitsche Rijk is een sterke rechts pleging noodzakelijk Daarom machtig ik den Rijksminister van Justitie en draag hem op om volgens mijn richtsnoeren en aanwijzingen in overleg met den Rijksmi nister en chef der Rijkskanselarij en den leider der partij-kanselarij een nat. socia listische rechtspleging op te bouwen en alle daarvoor vereischte maatregelen te treffen. Hij kan hierbij van het bestaande recht afwijken”. Belangrijke uitbreiding van de beveiliging der spoorwegen De Dienststelle van den Höheren SS- und Polizeiführer Nord-West deelt mede: Zondag 23 Augustus 1942, tegen 8 uur des ochtends, is geconstateerd, dat de rail op het traject DeventerApeldoern door losdraaien van de schroeven en ver bindingsstukken buitenwaarts verplaatst was en dat het weggenomen verbindings stuk tusschen de vastliggende en de* los gemaakte rail was geklemd, zoodat een opening ter breedte van 8 c.m was ont staan. die voldoende zou zijn geweest om een trein tot ontsporing te brengen. Het onderzoek in deze strafbare zaak duurt voort Met het oog op de omstandigheid, dat de Nederlandsche Spoorwegploegbaas Christian Kruitbosch, bewust, eigener beweging, terstond alles in het werk heeft gesteld om het treinverkeer te doen stoppen en derhalve door een lid van de Nederlandsche bevolking de aanslag is verhinderd, is er van af gezien, in dit geval gijzelaars te doen boeten. In diepgaande besprekingen bij den Hö heren SS- und Polizeiführer heeft thans de Nederlandsche Spoorwegdirectie de verantwoordelijkheid op zich genomen, voor een belangrijke uitbreiding van de beveiliging. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. tt» reg.) ƒ1.65. elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. 10.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Voor maaltijden in hotels, restaurants, enz. In hotels, café’s, restaurants en pen- sions waren tot dusverre voor den hoofd- schotel, verkrijgbaar onder ,,wat de pot schaft", 2/50 noodig. Voortaan zal voor 1 slechts 1/50 boterbon mogen worden ge vraagd. Bovendien zullen voor een z.g. vast menu en per dagschotel in den ver- I volge slechts 3/50 boterbonnen behoeven te worden ingeleverd. Deze laatste bepa- t ling brengt mede, dat in de gevallen. waarin voorheen 4/50 rantsoenen vet, boter of margarine werd gevraagd, dit thans ook niet meer mag zijn dan 3/50 rantsoenen vet. boter of margarine. Ten slotte mag bij het verstrekken van be- t legd kleinbrood, zooals cadetjes. of wan- neer ten minste 40 gram gesneden brood „half rantsqen" wordt verstrekt, slechts l een bon voor 1750 rantsoen boter worden X gevraagd. Na een uitgebreid onderzoek, dat ruim een maand in beslag heeft genomen, is de Ossche politie er in geslaagd, een wijdvertakt complot van zwendelaars met distributiebonnen te ontmaskeren; als ge volg waarvan reeds ruim honderd per sonen zijn aangehouden. Velen hebben reeds een bekentenis afgelegd, zoodat deze weer op vrije voeten werden gesteld. Slechts een vijftal, dat hardnekkig ontken de, werd na verhoor in arrest gehouden en zal te zijner tijd ter beschikking van de justitie worden gesteld. Allereerst werd aangehouden zekere Ouwens, die juist op het punt stond met zijn dochter een reisje naar Amsterdam te maken. Het bleek, dat de dochter, een bun deltje met een vijfhonderdtal suiker- en boterbonnen op zich verborgen had. Zij bekenden, dat zij deze bonnen had den opgekocht en aan den banketbakker Zadelhof te Amsterdam wilden verkoopen, zooals reeds vaker was geschied Tevens konden op aanwijzing van Ouwens de gebroeders H. en C. van Gerwen en zekere Geurts allen te Oss woonachtig, worden gearresteerd, die zich met de zelfde praktijken bezig hielden. Ook de Amsterdamsche banketbakker werd aan gehouden en bekende. Het onderzoek bracht voorts aan het licht dat de beide broers wekelijks tien tot twintigduizend bonnen verhandelden. Vastgesteld werd, dat ook de Hage naar Lokhorst bonnen tegen hooge prij zen opkocht en ook deze verdachte is door de Ossche politie gearresteerd. Tenslotte heeft het onderzoek uitge wezen. dat deze handel reeds maanden lang bedreven werd, zoodat er zeer groote bedragen op deze wijze zijn ver diend. Mogelijks zullen nog meer arres taties volgen. Een W.A.-man getroffen Het A.N.P. meldt: „Zondagmiddag tus schen 16.30 en 17 uur is op den dijk tus schen Wervershoof en Medemblik het lijk gevonden van den weerman der W. A. Kragt, manufacturenhandelaar en anti quair uit Medemblik, die door revolver schoten om het leven was gebracht. Het onderzoek naar de(n) dader(s) en de motieven van dezen moord is gaande. Omtrent eenigen politieken achtergrond staat nog niets vast.” Intusschen werd door den burgemeester van Medemblik de volgende oproep ver spreid, waarin sprake is van een gewon den W.A -man: „Zondagmiddag omstreeks 4.30 uur heb ben twee jonge meisjes op den Oosterdijk tusschen Medemblik en Wervershoof nabij het stoomgemaal van de Vier Noorder Koggen volgens hun mededeeling aan der den eenige schoten hooren lossen, waarna zij hebben gezien, dat ter plaatse een man gewond langs den weg lag. Voorts zijn drie jongens of jongemannen ter plaatse i gepasseerd, die zich korten tijd bij den gewonden man hebben opgehouden en eenige op den grond liggende appels heb ben verzameld. Tenslotte is een man, ver moedelijk gekleed in een beige of bruin costuum, per fiets ter plaatse geweest. De burgemeester van Medemblik ver zoekt den bovengenoemden personen zich ten spoedigste bij hem of bij de politie hunner woonplaats aan te melden, terwijl hij voorts gaarne van anderen mededeelin- gen zal ontvangen omtrent deze personen en/of omtrent het gepleegde misdrijf.” den vernietigd, waarvan 40 alleen in den sector van een infanteriedivisie Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en voor Leningrad wordt slechts plaatselijke gevechtsactiviteit gemeld. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen gisteren de belangrijke Sovjetrussische haven aan de Witte Zee, Archangel aan. Bij het vertrek werden zware branden waargenomen. In Noord-Afrika bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen *n de beide afgeloopen nachten een Britsch vliegveld Installaties vliegtuigen BERLIJN. 25 Augustus. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt be kend: Aan de monding van de Koeban namen Roemeensche formaties na hevige straat gevechten de havenstad Temrjoek. Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban werden verscheidene vijandelijke tegenaanvallen afgeslagen en de bolsje wieken bij de achtervolging verder in het gebergte teruggeworpen. Duitsche berg- jagers hebben verscheidene passen in het Westelijke Kaukasusgebergte onder con- tróle gekregen, deels in een aanval ge nomen. Op 21 Augustus om 11 uur des ochtends heeft een afdeel ing voor het hooggebergte op den Elbroez (5630 m.), den hoogsten top van het Kaukasusge- bergte, de Rijksoorlogsvlag geheschen. Ten Noordwesten en ten Zuiden van Stalingrad won de aanval, in weerwil van het wanhopige bolsjewistische verzet, ver der aan terrein. 52 Bolsjewistische pant serwagens werden vernietigd. Aan het front van den Don sloegen Ita- liaansche troepen verscheidene aanvallen van den vijand deels in gevechten van man tegen man af. Hevige aanvallen van de luchtmacht overdag zoowel als des nachts op het achterwaartsche gebied van den vijand vooral op Stalingrad veroor zaakten in de bewapeningsbedrijven en militaire installaties zware branden en groote verwoestingen. Op de Wolga wer den 2 transportschepen tot zinken ge bracht. Ten Zuidwesten van Kaluga en ten Noordwesten van Medyni mislukten sterke vijandelijke aanvallen. Bij Rsjef zijn de Duitsche troepen in een wisselvalligen verbitterden strijd gewikkeld met sterke vijandelijke infanterie en pantserstrijd- krachten63 bolsjewistische tanks wer- reiefoon 116308 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro no. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fll.s Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V, Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. iÓ8a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Algemeene inventarisatie der voorraden De secretaris-generaal van het departe ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart deelt mede, dat in de week van 6—14 September 1942 een algeheele in ventarisatie van de voorraden textiel producten bij de industrie en den handel zal worden gehouden. De vier Rijks- bureaux voor textiel t.w. Rijkstextiel- bureau te Arnhem, Rijksbureau voor Wol en Lompen te Tilburg. Sectie Con fectie te Amsterdam en Rijksbureau Distex te den Haag zullen de ingeschre ven ondernemingen tijdig van nadere gegevens met betrekking tot deze inven tarisatie in kennis stellen. De toepassing van de Prijzenbeschik- king Textielhandel No. 1 en de Prijzen- beschikking Textiel No. 1 en de ver plichte voorraadadministratie brengen veel voorbereidende werkzaamheden mee voor de betrokken bedrijven en het is noodig, dat hiervoor tijd en gelegenheid is, opdat met de prijsberekening en met het bijhouden van een voorraadadmini stratie volgens de nieuwe voorschriften een aanvang kan worden gemaakt op 14 September 1942. Op grond van het bovenstaande is het aan genoemde ondernemingen verboden, gedurende de periode van 614 September 1942 textielproducten te koopen. te verkoopen, af te leve ren, te vervoeren of te doen vervoeren en is het dus geoorloofd, de verkoop- magazijnen of afdeelingen van maga zijnen te sluiten. Dispensatie der verbodsbepalingen zal in bijzonder ernstige gevallen kunnen worden aangevraagd bij het betrokken Rijksbureau. waar men is ingeschreven. Slechts bij uiterste noodzaak zal dispen satie worden verleend. Ten aanzien van de oorlogsverklaring van Brazilië aan Duitschland merkt men in Berlijnsche politieke kringen op. meldt het A.N.P.dat de poging van de Ame- rikaansche en Engelsche propaganda om aan de z.g. oorlogsverklaring van Bra zilië een bijzonder groote beteekenis te hechten, naar Duitsche opvatting slechts in zoover is gerechtvaardigd, als de stap van Brazilië, politiek beschouwd gelijk staat met de volledige onderwerping dan de Vereenigde Staten. De Asmogendheden, zoo merkt men te Berlijn op. waren reeds lang op de hoogte van de onneutrale, ja vijandige houding van de Braziliaansche,regeering. Politiek en militair waren dé Asmogend heden reeds lang op de thans ontstane ontwikkeling voorbereid, waarvoor het Braziliaansche volk de schuldigen eens ter verantwoording zal roepen. Te Berlijn werd gisteren verklaard, dat men van Duitsche zijde omtrent de poli tieke beteekenis der oorlogsverklaring van Brazilië aan de Asmogendheden beschikt over bewijzen, dat de Ver. Staten een aantal vooraanstaande Braziliaansche po litici door omkooping hebben bewogen, op een oorlogsverklaring aan de As mogendheden aan te sturen. De oorlogsverklaring wordt gemoti veerd met de mededeeling. dat duikbooten van de As Braziliaansche koopvaardij schepen tot zinken hebben gebracht. Dat dit in de territoriale wateren van Bra zilië zou zijn geschied, wordt van be voegde Duitsche zijde als onwaar geken merkt. Verder wijst men erop, dat Duitsch land steeds heeft gewaarschuwd, dat ge wapende koopvaardijschepen zich aan het gevaar van oorlogshandelingen bloot stellen Het door de Braziliaansche geering aangevoerde motief moet ook als een voorwendsel worden schouwd om de oorlogsverklaring het Braziliaansche volk aannemelijk maken. Tusschen volk en belangen van Brazilië en die van de Asmogendheden be staat geenerlei tegenstelling en het zijn uitsluitend bepaalde Braziliaansche regeeringskringen met den minister van Buitenlandsche Zaken Aranha aan het hoofd die onder den druk van Washington voor de oorlogsverklaring aan de As mogendheden geijverd hebben. Rio de Janeiro verduisterd In den nacht van Zondag op Maandag was de Braziliaansche hoofdstad voor het eerst verduisterd. Ook is dien nacht druk met zoeklichten geoefend. Des «Maandags- morgens meldden zich aan de militaire wervingsbureaux de eerste vrijwilligers voor het leger. De Braziliaansche politie heeft in het geheele land uitgebreide klopjachten ge houden tegen van spionnage verdachte vreemdelingen en daarbij een groot aantal arrestaties verricht. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De strijd om Stalingrad is be gonnen. Ten N.W. van deze stad zijn, I naar in het Duitsche Weermachtbericht i van gisteren is meegedeeld, Duitsche I lyrifanteriedivisies en snelle troepen over 1 'Men Don getrokken. Uit de formuleering I blijkt, dat niet slechts bruggehoofden op den Oostelijken oever van den Don ge- l vormd zijn, doch dat zich daar reeds een belangrijke strijdmacht bevond. Niet alleen, dat hierdoor Stalingrad, waar een groot deel der Sovjet-pantserwagens ver- vaardigd wordt, ernstig bedreigd wordt, ook de verbinding van de bolsjewistische troepen, die zich ten Zuiden van den door Don en Wolga gevormden „fles- schenhals” bevinden, verkeert in gevaar Het is niet bekend, waar zich de Duit sche troepen, die tusschen Don en Sal in Oostelijke richting zijn opgerukt, thans bevinden, doch het ligt voor de hand, dat ook deze een bedreiging voor Stalin grad vormen, en wel uit Zuidelijke richting. In het Westen en Noorden van den Kaukasus vorderen de Duitsche en ver bonden troepen goed, niettegenstaande het moeilijke terrein met zijn hooge bergketens naast diepe kloven, waarin de bolsjewieken bovendien nog talrijke ver sperringen hebben aangelegd. De Kau kasus. waarvan de hoogste top, de El- broes. 5629 meter hoog is, wordt slechts door enkele wegen doorsneden. Het beste is de verkeerstoestand nog in het Wes telijke deel, waar zich enkele spoorwegen bevinden, namelijk die van Krasnodar naar Noworossisk en die van Armavir naar Toeapse. De niet zeer talrijke passen liggen des winters onder de sneeuw en voor de troepen biedt het terrein geringe ver- -zorgingsmogelijkheden zoodat voorraden dienen te worden meegevoerd. Het Kau- kasus-gebied omvat niet minder dan acht klimaatzones. Uit dit alles blijken de moeilijkheden, waarmede de Duitsche en verbonden troepen bij hun opmarsch te kampen hebben, doch welke tot dusver niet hebben kunnen verhinderen, dat ge stadig terrein wordt gewonnen.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1