ifet 1942. No. 18268. WEER EEN ZEESLAG HERTOG VAN KENT OMGEKOMEN VERDUISTEREN BERGPASSEN IN DEN KAUKASUS VEROVERD /O* i Woensdag 26 Augustus. Beperking diensten Vyand by Stalingrad teruggeworpen en Hoogste Kaukasustop bereikt Duitsche Hij strooide bankbiljetten II 'S> Tusschen 19.30 en 21.30 uur slechts één rit Engeland verloor 152 oorlogs schepen Frequentiebeperkingen overdag v. 8.43 aar nam. tot 6.41 uur o.m. Brazilië en Japan De wederopbouw in De aardbeving in Peru De luchtaanvallen op Engeland Nieuwe Japansche burgemeester van Batavia Churchill over de reis naar Moskou Nederl.-Indië Het „Kerstmannetje” van Port Said Pan-Amerikaansche verdedigings- commissie bijeen By de Salomons-eilanden en Italiaansche banken in Brazilië gesloten Roosevelt noodigt Curtin en Smuts uit De dood van Stephan Horthy Stoutmoedige prestatie van bergjagers Hevige luchtaanvallen op Stalingrad Kust van Zee van Azof geheel veroverd Sovjet-luchtaanval op Helsinki Duitsche garnizoenscommandant vertelt Fransche krijgsgevangenen vrijgelaten Dieppe kostte den Engelschen zware offers Broeder van koning George BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 9^ - COURANT Duitsch Weermachtbericht in de Ter verkrijging van een dringend ver- eischte stroombesparing zullen de dien, sten op alle tramlijnen der H.T.M. be perkt worden. Als eerste maatregel zullen met ingang van heden de avonddiensten op alle tram lijnen, incl. de buitenlijnen tusschen 19.30 uur en 21.30 uur stop worden gezet, be houdens één rit van elk eindpunt te 20.30 uur. Bovendien zullen lljnsgewijze op alle tramlijnen eenige frequentiebeperkingen worden ingevoerd. Deze beperkingen zul. len echter niet op spitsuren vallen, zoodat de hinder voor het publiek zooveel moge lijk vermeden wordt. □e directie der H.T.M. roept de mede werking van het publiek in om zich zoo goed mogelijk aan de gewijzigde dienst regelingen aan te passen. HAAGSCHE a HARRIMAN NAAR AMERIKA TERUG Naar de Britsche berichtendienst meldt heeft Harriman te Londen medegedeeld, dat hij binnenkort naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren, om Roosevelt rapport uit te brengen over zijn bespre kingen te Moskou. vereenvoudiging der schrijfwijze gewerkt door beperking vari het aantal schriftteekens en andere maatregelen. Betreffende beweerde verklaringen van den Braziliaanschen ambassadeur te Wash ington, volgens welke Brazilië jegens Ja pan een positie inneemt, die gelijk staat met een speciale neutraliteit, heeft de woordvoerder van de Japansche regeering verklaard, dat in Tokio daaromtrent tot dusver niets bekend is. In Tokio kent men slechts de officieele verklaring van de Braziliaansche regeering, welke inhoudt, dat Brazilië in oorlog is met Duitschland en Italië. De toren van de historische Neder- landsch Hervormde kerk te Zeven bergen dateerend uit de 15de eeuw, zal worden gerestaureerd. (Polygoon-v. d. Broek) De meldt: Naar van bevoegde zijde wordt vastge steld, beschikt Japan in Ned.-Indië over een bevolking van tientallen millioenen, die gewillig en met succes haar taak van wederopbouw in dit land volbrengt. Batavia heeft reeds een geheel ander uiterlijk gekregen. Het aantal inwoners is belangrijk gestegen, daar de arbeidsmoge lijkheden grooter zijn geworden. Van wer keloosheid zal weldra geen sprake meer zijn, omdat vele stilgelegde fabrieken haar bedrijf weer op gang hebben gebracht en nieuwe fabrieken gebouwd worden. De meeste Nederlanders in Batavia hebben hun werkzaamheden hervat. De waterlei ding staat onder Japansch beheer, terwijl de electrische centrale in particulier bezit is gebleven. De groote hotels worden door een Japansche onderneming geëxploiteerd, die over een personeel van 1500 man be schikt. Een derde deel van de stad Nazca in Zuid-Peru is geheel verwoest door de aardbeving. Volgens een officieel bericht zijn 20 menschen omgekomen en velen ge wond. De eerste aardstoot duurde bijna 5 minuten en daarop volgden verscheidene andere in een paar uur. De daklooze be volking kampeert op straat. Japansche taal wint veld De Japansche ambtenaren, die in groo- ten getale naar Ned.-Indië zijn gezonden, ontvangen eerst in Japan een grondige opleiding voor hun nieuwe taak. Princi pieel staat men op het standpunt, dat ver antwoordelijke functies, zooveel mogelijk door Japanners bezet dienen te worden. Zoo heeft men b.v. de burgemeesters- functies bijna overal in dien zin geregeld, maar daarnaast zijn ook inheemsche krach ten, die tot nauwe samenwerking bereid en geschikt blijken, aan het werk gezet. De Japansche regeering heeft tot de instelling van een taalcommissie in het ministerie van onderwijs besloten, meldt de correspondent te Tokio van de ..Frank furter Zeitung”. De commissie stelt zich de verbreiding van de Japansche taal in Oost-Azië ten doel en bestaat uit leden van verschillende ministeries en de weer macht. Zij zal haar taak vervullen door het uitgeven van leerboeken en de op leiding van taalleeraren. Hiermede is voor de eerste maal van officieele kennen gegeven, dat men het als algemeene verkeerstaal in wil invoeren, zooals het leger ruimen tijd wenschte. Thans wordt aan een Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht, naar het D.N.B. ver neemt, militaire installaties aan de Oost kust van Engeland met brisant- en brand bommen bestookt. Alle vliegtuigen zijn teruggekeerd. Naar het Opperbevel van de Weermacht mededeelt, hebben lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen eergisteravond de vrij grooté fabriek in de havenstad Sandweach aan de Engelsche Zuidoostkust aangeval len. Bommen van zwaar kaliber kwamen neer op de montagehallen en opslagplaat sen en veroorzaakten verscheidene zware ontploffingen. Andere gebouwen in de buurt van deze fabriek werden door vol treffers vernield. Terzelfdertijd bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen de electrische centrale van de stad Brighton aan de Engelsche Zuidkust. Het ketelhuis van de centrale werd vernield. Ook eergistermiddag hebben lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen voor den oorlog belangrijke installaties aan de Zuidkust van Engeland gebombardeerd. In de buurt van de haven van Dartmouth werden ver scheidene huizen vernield. Andere ge bouwen in het gebied van deze stad, als mede motorkotters voor den haveningang, werden door het vuren met de boordwa- pens in brand geschoten. Voltreffers kwa men voorts neer op landingsvaartuigen der Engelschen, die aan de monding van de rivier de Dart ten Noordwesten van Dartmouth voor anker lagen. Bommen van zwaar kaliber werden voorts geworpen op 2 steden in Zuid-Engeland. Maan: 26 Aug. onder 6.47 v.m., op 8.58 n.m. V.M.; 27 Aug, onder 8.05 v.m., op 9.25 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen S 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding i no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ^""■■■■■■■■■■■■■■■BBBBaBBBBBBBBBaBB£ 1 zijde te Japansch Oost-Azië reeds ge- VP.B.-correspondent te Berlijn HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In den Kaukasus namen Duitsche berg- Jagers in weerwil van hardnekkig vijan delijk verzet verscheidene passen in het hooggebergte. In het gebied ten Westen van Stalingrad werd de vijand in verbit terde gevechten naar het Oosten terugge worpen. Stalingrad, waar zware branden woeden, werd door de luchtmacht overdag en s nachts met brand- en brisantbommen aangevallen. Op de Wolga werd een vrachtschip tot zinken gebracht; drie an dere werden beschadigd en een tankschip werd in brand geworpen. Ten Zuidwesten van Kaluga, ten Noord westen van Medyn en bij Rsjef zette de vijand, zonder acht te slaan op verliezen, met sterke, door pantserwagens gesteunde strijdkrachten zijn aanvallen voort. Alle aanvallen stortten als gevolg van de on wrikbare afweerkracht der Duitsche troe pen ineen. 85 Tanks werden vernietigd. De luchtmacht bracht den vijand, vooral bij Rsjef, zware, bloedige verliezen toe. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl." en ..Letterk Bijbl." ƒ8.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 6 o., tr. p. p 10 c. De Invasiepoging bij Dieppe, Lange colonnes gevangenen. (Atlantic-Holland-P.K. Meyer-Wildberger) Nederlandsche Waffen S.S. - van in scheervlucht aanvallende vlieg tuigen wordt geoefend. Op snelheid komt het hierbij aan. (S.S.P.K. 5. Fritz-Stapf) (Van de zijde der H.T.M. vernemen wij hieromtrent nader, dat uit deze mededee- ling niet de conclusie moet worden ge trokken, dat, behalve de rit om 20.30 uur, er geen enkele tram rijdt. Tot half acht blijven alle trams van de eindpunten ver trekken, ook al valt dus de rit voor een gedeelte in het tijdvak tusschen half acht en half tien. Red.) 17 Provinciale gouverneurs benoemd Het Japansche militaire bestuur op Java heeft, naar het D.N.B. uit Tokio meldt, de benoeming bekend gemaakt van 17 provinciale gouverneurs. Voorts is be noemd tot burgemeester van Batavia Sakao Tsoekamoto. De burgemeesters van Soerabaja en andere groote steden op Java zullen eveneens gekozen worden uit Japanners en vooraanstaande Javaansche persoonlijkheden. Te Washington is Maandag de Pan- Amerikaansche verdedigingscommissie bijeengekomen teneinde den door het deelnemen van Brazilië aan den oorlog ontstanen toestand te bespreken. Voor den eersten keer nam ook de Braziliaan sche ambassadeur aan de bijeenkomst deel. Inzake het bericht, dat de Argentjjn- sche regeering besloten heeft Brazilië te beschouwen als niet-oorlogvoerende mo gendheid. wordt in Duitsche politieke kringen opgemerkt, dat dit besluit klaar blijkelijk uit de Pan-Amerikaansche soli- dariteitsgedachte voortvloeit. De molen „De Vier Winden" te Ter- bregge (Rotterdam) wordt door de ge meente. welke eigenaresse is, gerestau reerd. (Polygoon-Hof) In de periode van 1 tot 24 Augustus verloor de bolsjewistische luchtmacht 2505 vliegtuigenhiervan werden 1923 in luchtgevechten, 307 door de luchtdoel- artillerie en 195 door formaties van het leger neergeschoten of buitgemaakt. De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Ooste lijke front 140 eigen vliegtuigen ver loren. S.P.T. meldt uit Washington: Het Ame- rikaansche ministerie van Marine deelt mede, dat bij de Salomons-eilanden een nieuwe zeeslag is begonnen. Er wordt met groote intensiteit gestreden. Bijzonderhe den zijn spoedig te verwachten. Deze nieuwe zee- en luchtslag heeft vol gens een bericht uit Pearl-Harbour, een grooteren omvang aangenomen dan oor spronkelijk werd gemeld. Het kwam gis teren tot verbitterde gevechten, toen de Japanners probeerden met sterke zee- strijdkrachten het verloren gebied op Toelagi en en Guadalcanar terug te win nen. De Amerikanen melden successen en voegden er aan toe, dat de strijd voort duurt. Volgens informaties uit militaire krin gen te Washington zou bij het zeegevecht j.l. Zaterdag in de omgeving van de Salo monseilanden een Japansch vliegtuigmoe- derschip, vermoedelijk de „Ryuzyo” zijn beschadigd. Een ander vliegtuigmoeder- schip der Japanners zou een artillerietref- fer hebben gekregen. afweerfront aan het Kanaal. Vol komen uitgeput werden de laatste soldaten uit hun schuilhoeken gehaald. (Weltbild-Polygoon-P.K. Koll) Opgaaf van de Britsche admiraliteit Na de vernietiging van het Britsche vllegkampschip ..Eagle” en 2 kruisers bij den jongsten aanval op een Engelsch con- vooi in de Middellandsche Zee. gingen er in Engeland stemmen op naar publi catie van de tot dusver door Amerikanen en Engelschen geleden verliezen aan oor logsbodems. De Britsche admiraliteit geeft thans een eerste opgaaf van 152 oorlogsschepen met een totalen inhoud van 631.400 brt.. meldt het D.N.B. Onder deze 152 ver loren gegane oorlogsbodems bevinden zich 5 slagschepen, 5 vliegkampschepen, 21 kruisers en niet minder dan 83 tor pedojagers. Daar de werkelijke verliezen der Engelschen en Amerikanen aan oor logsbodems meer dan 300 schepen be dragen, valt aan te nemen dat de Brit sche admiraliteit binnenkort een tweede opgaaf zal verstrekken. De eerste gedeel telijke Britsche bekentenis vormt dus een opmerkelijke bevestiging van de door de Asmogendheden opgegeven cijfers aan torpedeeringen van Britsche en Ameri kaansche oorlogsbodems. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. lÓ8a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Naar uit Rio de Janeiro wordt gemeld, zijn de Duitsche en Italiaansche banken bij regeeringsdecreet gesloten. Alle saldi der regeeringen van de As en van parti culieren op deze banken in Brazilië wor den in beslag genomen. In dezelfde ver ordening wordt bekend gemaakt, dat ook alle Duitsche en Italiaansche schepen thans zonder schadeloosstelling worden onteigend. Op deze schepen was tot dus ver slechts beslag gelegd met de belofte, ze bij het einde van den oorlog te betalen. Alle firma's van de As te Rio de Janeiro zijn onder rechtstreeksche militaire be waking geplaatst en verscheidene daarvan zijn reeds door troepen bezet. President Roosevelt heeft de premiers van Australië en Zuid-Afrika, Curtin en Smuts, uitgenoodigd in den loop van dit jaar naar de Ver. Staten te komen. De ministerpresident van Nieuw-Zeeland Fraser, is thans in de Ver. Staten aange komen. De grootsch opgezette invasiepoging der Britten bij Dieppe leverde een glansrijke overwinning voor het Duitsche Bewakingsstrijdkrachten van de ma rine brachten in de Noordelijke Ijszee een vijandelijke duikboot tot zinken. Op 25 Augustus des avonds vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven West- Duitsch gebied en wierpen enkele bri santbommen neer In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht overdag en 's nachts belangrijke installaties in Mid den- en Oost-Engeland met brisant- en brandbommen. vrijwilligers bij de Ook het beschieten Voor Leningrad werden verscheidene aanvallen van den vijand deels in hevige gevechten van man tegen man afge slagen. De havenarbeiders in Port Said hebben, naar „Svenska Dagbladet” meldt, den gezagvoerder van een Nederlandsch schip den bijnaam „Kerstmannetje” gegeven, zulks op grond van de volgende gebeur tenis Het schip werd in de haven ge troffen door een Duitschen vliegerbom. Daarbij is een pakket met drukwerk de lucht in gevlogende inhoud werd uit gestrooid en fladderde rond. Tenslotte lagen overal op de kade-installaties en opslagplaatsen de papieren. Het waren echter geen gewone drukwerken, maar ongesigneerde bankbiljetten, welke in Engeland voor de Egyptische regeering vervaardigd waren. De havenarbeiders begonnen terstond een wilde jacht op de biljetten. Verscheidene felle kloppartijen werden uitgevochten. De havenpolitie werd gealarmeerd, doch stond machteloos tegenover den wirwar. De gelukkige ..vinders" waren verstandig genoeg hun bankbiljetten terstond in goederen om te zetten, voordat de winkels door de autoriteiten gewaarschuwd waren. Het geheele havenpersoneel is nu diep dank baar tegenover den Nederlandschen ge zagvoerder en heeft hem „Het Kerst mannetje” gedoopt. De trein met het stoffelijk overschot van Stephan Horthy is gistermiddag te Boedapest aangekomen. Aan het station waren aanwezig minister-president Kal- lay. de leden der regeering, de presiden ten van de beide huizen van den Rijks dag. de chef van den generalen staf van de Honved en talrijke andere persoon lijkheden. Een groote menschenmenigte had zich voor het station en in de stra ten, waar rouwvlaggen uithingen ver zameld. De rouwstoet begaf zich, begeleid door verscheidene eere-afdeelingen der Hon ved en voorafgegaan door minister-pre sident en leden der regeering. naar de koepelzaal van het parlement, waar het stoffelijk overschot in het kader van een korte rouwplechtigheid werd opge baard. Italië zal bij de rouwplechtigheid voor den plaatsvervangenden Rijksbestuurder vertegenwoordigd worden door graaf Ciano. Bovendien zal een Italiaansche mi litaire missie aan de plechtigheid deel nemen. De V.P.B.-correspondent te Berlijn meldt: Omtrent de mededeeling in het Duitsche legerbericht. dat een afdeeling bergjagers op den Elbroes den hoogsten top van den Kaukasus. de Duitsche oor- logsvlag heeft geplant, merkt men van bevoegde militaire zijde op. dat dit feit, ook al werd het uitdrukkelijk in het legerbericht vermeld, uiteraard geen stra tegische beteekenis heeft. Intusschen zou men aan de ver diensten der Duitsche bergjagers die dit stoute stukje hebben volbracht, tekort doen, indien men het alleen maar als een sportieve prestatie beschouwde. De bergjagers immers moesten belangrijke hindernissen, mijnenvelden en boomver- sperringen overwinnen om tot den berg top door te dringen. Bovendien raakten zij meermalen slaags met bolsjewistische afdeelingen en moesten zij zich met ge weld een weg naar den bergtop banen. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht mededeelt, heeft de Duitsche luchtmacht met sterke formaties gevechts vliegtuigen eergisteren en in den nacht van 24 op 25 dezer zware aanvallen ge richt op het gebied var Stalingrad. Tal rijke fabrieken en belangrijke verkeers knooppunten aan de Beneden-Wolga wer den door bomtreffers verwoest. Olieraffi naderijen, die zich in de buurt van de Wolga-haven bevinden, gingen in vlammen op, terwijl opslagplaatsen van benzine der bolsjewieken na het uitwerpen van bri sant- en brandbommen in de lucht vlogen. Reeds na de eerste aanvallen ontstonden er groote branden binnen de stad Naar militaire deskundigen te Berlijn verklaren, bevindt zich na de verovering van de aan de Zee van Azof gelegen stad Temrjoek door Roemeensche formaties thans de geheele kust van de Zee van Azof in handen van de Duitsche en ver bonden troepen. Men acht het te Berlijn desondanks niet uitgesloten, dat in het vlak tegenover het schiereiland Kertsj ge legen gebied nog bolsjewistische strijd krachten staan, hoewel deze geen bijzon dere militaire beteekenis meer hebben S.P.T. meldt uit Helsinki: Van officieele zijde wordt meegedeeld, dat de Sovjet- luchtaanval op Helsinki in den nacht van Maandag op Dinsdag de grootste, tot nu toe, van dien aard is geweest. In 6 gol ven hebben er 40 vijandelijke bommen werpers aan deelgenomen. Het communi qué zegt, dat, als gevolg van den doel- treffenden afweer, de vijandelijke toestel len konden worden verstrooid, waardoor zij slechts geringe schade konden aan zichten. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) 1 65. elke m.M m tot 22 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb. ƒ0 38 Pers gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d bl." 10 c meer De opperbevelhebber der Ounscne Oorlogsmarlne aan de Atlantische kust Groot-Admiraal Raeder, na de be zichtiging van een batterij. (Hoffmann-P.K. Hasert) De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Met welke groote offers de Engel schen hun mislukte landingspoging bij Dieppe hebben moeten betalen, blijkt uit de mededeelingen op de persconferentie van gisteren van majoor von Bonnin, den commandant van het te Dieppe gelegerde bataljon, dat den Anglo-Amerikaanschen aanval heeft helpen afslaan. Reeds in den wereldoorlog heb ik. aldus majoor von Bonnin, veel gruwelijke too- neelen aanschouwd, doch dit alles wordt nog overtroffen door het beeld, dat het strand van Dieppe na de vlucht der En gelschAmerikaansche landingstroepen bood. Voor zoover de gelande soldaten niet reeds in de booten den dood hadden gevonden, waren zij door het geconcen treerde Duitsche afweervuur letterlijk als halmen op het veld neergemaaid. Dagen lang heeft men de lijken bij vrachtauto’s vol weggevoerd, terwijl nog steeds nieu we lijken aanspoelen. Daartegenover zon ken de geringe eigen verliezen der Duit- schers volkomen in het niet Het aantal vermisten, waarvan kan worden veronder steld, dat zij als gevangenen op -de Brit sche schepen zijn meegevoerd, bedraagt niet meer dan tien. Dieppe was volgens majoor von Bon nin als landingsplaats uitgekozen, omdat het een goede en voor het beoogde doel zeer bruikbare haven bezit en bovendien, omdat van daar de kortste weg naar Pa rijs leidt. Hadden de Engelschen naar Parijs kunnen oprukken, dan zou hun prestige eensklaps weder aanzienlijk ge stegen zijn. Ook hieruit blijkt dus, dat een invasie in optima forma in de bedoeling lag. Ook de groote breedte 20 km waarover de landingsactie zich uitstrekte, spreekt in dit verband duidelijke taal. Majoor von Bonnin besloot met uiting te geven aan zijn overtuiging, dat de Engelschen ge zien de opgedane ervaringen, niet nog eens zullen trachten, op dit punt een lan dingspoging te wagen. Echter ook op an dere punten zullen zij dezelfde ervaring moeten opdoen, zoo zei hij. Het D.N.B. meldt: Van militaire zijde wordt medegedeeldIn verband met de zeer gedisciplineerde houding der plaat selijke Fransche autoriteiten en de bewo ners van het in den strijd betrokken ge bied tijdens de Geallieerde landingspo ging bij Dieppe heeft de Führer uit waardeering daarvoor bepaald, dat de Fransche krijgsgevangenen, die woonach tig zijn te Dieppe, Neuville. Hautot-sur- Mer, Tourville, Petit Atteville en Arques- la-Bataille vrijgelaten zullen worden. Naar Reuter meldt, heeft Churchill gis teren met eenigen zijner ambtgenooten zijn onderhandelingen te Moskou, alsmede zijn bezoek aan Cairo en zijn rondreis aan de fronten in de woestijn en naar andere gebieden van het Midden-Oosten bespro ken. Zoodra het parlement weer bijeen komt, zal hij een „volledige verklaring” over zijn reis afleggen. Deze verklaring die waarschijnlijk in openbare zitting zal worden afgelegd, zal wellicht gevolgd wor den door een debat. Op het oogenblik heeft men nog niet het voornemen het parlement vóór den vastgestelden datum na de zomervacantie bijeen te roepen. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill bij zijn bezoek aan Cairo met nadruk betoogd, dat Groot-Brittannië vastbesloten is om Egypte en de Nijldelta te vechten, alsof het om Engeland's eigen bodem ging. De Britsche minister van Informatie. Brandon Bracken, heeft meegedeeld dat Churchill den afstand van Egypte naar Engeland in rechte lijn heeft afgelegd. Hiermede worden dus automatisch de geruchten, als zou de premier ook Indië en verscheidene West-Afrikaansche ge- biedsdeelen hebben bezocht, als onjuist bestempeld. Churchill heeft de laatste étappe van zijn reis, evenals de vorige, afgelegd in een Liberator bommenwer per. Als bestuurder fungeerde de Ame rikaansche piloot van der Kloots. Naar S.P.T. meldt, heeft Radio Boston medegedeeld, dat Churchill „concrete plan nen" uit Moskou en Cairo naar Londen heeft meegebracht. Churchill was in een goede stemming aangekomen en heeft tweederden van den terugtocht naast den piloot doorgebracht. Zooals altijd heeft de ministerpresident in een Amerikaansche bommenwerper de reis gemaakt. De hertog van Kent is bij een vliegon geluk om het leven gekomen. Dit werd gisteren bekend gemaakt in een communi qué van het Engelsche ministerie van Luchtvaart. Het ongeluk is volgens den Britschen berichtendienst in Noord-Schotland ge beurd, waar de Sunderland-vliegboot, waarmede de hertog een „dienstreis" naar Ijsland maakte, neerstortte. De geheele bemanning van de vliegboot is eveneens omgekomen. Volgens S.P.T. was de hertog verbonden aan den staf van den inspecteur-generaal van de Britsche luchtmacht. George Edward Alexander Edmond, her tog van Kent, was de jongste broeder van koning George, geboren 20 Dec. 1902 te Sandringham. Hij trad op 29 Nov. 1934 te Londen in het huwelijk met prinses Marina van Griekenland. Uit dit huwelijk zijn 3 kinderen gesproten. De hertog heeft en kele malen ons land bezocht. De teraardebestelling zal, naar de Brit sche berichtendienst meldt, waarschijn lijk in particulier bestek geschieden met het oog op de noodzakelijkheid van ge heimhouding van de verblijfplaats van leden der Koninklijke familie in oorlogs tijd. ij uviivvi IVGI4UI on iüi, ujujiuj iia* ivaiiiuui uucnii, kvuu wciiunai, vianjui, U| Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. :.i

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1