1942. De inbraak in het Distributiekantoor te Beverwijk No. 18269. Donderdag 27 Augustus. Avonddiensten H.T.M. Vijandelijke tegenaanvallen bij Stalingrad afgeslagen VERDUISTEREN I j aan en vetten Uitkeeringen Winterhulp Het onderwijs op Java De Duitsche voedselpositie Stephan Horthy’s dood De tweede zeeslag by de Salomons-eilanden Nieuwe Japansche landing op Nieuw-Guinea Heuvelstellingen in den Kaukasus veroverd v. 8.41 aar nam. tot 6.43 aar v.m. Voor tienduizenden kilo grammen levensmiddelen bonnen gestolen Elf verdachten voor Engelsch-sovjet meeningsverschil Sovjetvliegtuigen boven Duitschland Wijziging in Engelsche oorlogs leiding verwacht Nederlandsch schip getorpedeerd De dood van den hertog van Kent Gestadig oprukken Betaling van belastingen Brazilië in den oorlog Verplichting tot opgave van voorraden motorbrandstof, donkere olie, smeeroliën Tusschen half 8 en half 10 een half uurdienst het Obergericht COURANT Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 6 c., fr. p. p 10 c. Duitsch Weermachtbericht te Berlijn Het Nederlandsch afgeschaft! meter hoogte liggen, hebben overwonnen. Betere vooruitzichten die Zaken „DAILY WORKER" TOEGELATEN Oe directie der H.T.M. deelt mede, dat van hedenavond af tusschen half acht en half tien 's avonds niet meer slechts één rit te half negen uur, doch een halt uur- dienst gereden zal worden op alle lijnen. Na half tien uur 's avonds blijven de diensten ongewijzigd, zooals deze steeds geweest zijn. der van Het verhoor van Het den tor- HAAGSCHE Gevallen waarin twee aanslagen tegelijk voldaan zouden moeten worden Volgens den Britschen berichtendienst heeft de Britsche minister van Binnenland- sche Zaken gisteren bekend gemaakt, dat het verbod van het communistische blad „Daily Worker" is opgeheven. Ook het Engelsche communistische arbeidersblad „The Week” heeft verlof gekregen weer te verschijnen. De Duitsche intendance moet alle moeilijkheden overwinnen. Als de brug vernield is. gaat zij door het water, om haar werk voortgang te doen vinden. Atlantic-Holland-P.K. Gehrmann) Een officieel bericht uit het Geallieerde hoofdkwartier in het Zuidwesten van de Stille Zuidzee meldt, volgens den Brit schen berichtendienst dat Japansche troepen op Nieuw-Guinea een nieuwe lan ding hebben uitgevoerd. Deze landing is ondanks feilen tegenstand van de Ge allieerde luchtstrijdkrachten uitgevoerd in de Milnebaai in het Oosten van Nieuw- Guinea. Duitsche parachutisten In een artikel in de „Prawda” over de tactiek van de Duitsche parachutisten wordt o.a. het volgende verteld: Zij wor den over het algemeene 20 tot 30 km ach ter de Sovjetunies neergelaten. Terwijl in het Zuidelijke gebied van de Don-bocht slechts kleine groepen landden, komen er in den Kaukasus meer neer Zoodra de soldaten op den grond zijn aangekomen, ontvangen ze versterking in den vorm van machinegeweren, mijnenwerpers, enz., met bijbehoorende munitie. Ook is het waar genomen, dat transportvliegtuigen kleine gevechtswagens neerlieten. In de Don bocht hebben de landingen van parachu tisten voornamelijk plaats in de buurt van belangrijke verkeersknooppunten, brug gen, steden, enz. Het eerste werk parachutetroepen is het aanleggen loopgraven en versterkingen AanvaUen overdag en 's nachts van de luchtmacht veroorzaakten in de voor den oorlog belangrijke installaties in Zuid en Zuidoost-Engeland vernieUngen en uit gestrekte branden. Op 27 Augustus des ochtends ontstond in het Kanaal tusschen 2 Duitsche en 6 Britsche motortorpedobooten een kort ge vecht. in het verloop waarvan verschei dene vijandelijke booten beschadigd wer den. I I Wanhoopskreet van de „Prawda’’ ,.De toestand van de Sovjet-Unie is ernstig”, zoo wordt gezegd in een arti kel van de „Prawda". dat is voorgelezen voor den Moskouschen omroep. Het blad eischt dat de bolsjewieken geen stap meer terugtrekken. De vijand moet ge stuit worden, het koste, wat het koste. De eisch van Stalin, dat ieder Sovjet burger zich vrij moet houden van paniek, geldt ook voor iederen bolsjewistischen soldaat. De vijand breekt door naar de Wolga en dringt den Kaukasus binnen. De geschiedenis kent nauwelijks gevech ten van een omvang als die thans ge leverd worden. Toegegeven moet worden, dat door het verlies van Maikop ook de olie daar verloren is gegaan. (Geheel duidelijk is dit bericht niet. De laatste regeeringsverslagen geven aan, dat het aantal leerlingen van scholen, met het Nederlandsch als voertaal, ruim honderd duizend bedraagt, terwijl het aantal leer lingen van scholen, waar het onderwijs in een Indische taal wordt gegeven, het mil- lioen met vele duizenden overschrijdt Op de zgn. standaardscholen en dessascholen was altijd reeds de inlandsche volkstaal voertaal, behalve in schakelscholen, die de leerlingen van een inlandsche school klaar maken voor de Hollandsch-inlandsche scholen, waarop ook onderwijs in de lands talen wordt gegeven. Op Java zijn reeds een twintigtal mid delbare scholen; waar de leerlingen voor nog 24 nieuwe M.O. scholen vandaan moeten halen, is niet duidelijk. De mededeeling, dat als scholieren voor loopig slechts Javanen dus een uiterst klein percentage van de inlandsche school jeugd. zullen worden toegelaten, is vol komen onverklaarbaar. Redactie.) Van 1 September af kunnen weer aan vragen worden ingediend Winterhulp Nederland deelt mede, dat het van 1 Sept, af weer mogelijk is, aan vragen in te dienen voor uitkeeringen. De termijn voor het indienen van deze aan vragen sluit voor de eerste uitkeering op 26 September. Hierbij moge er de aandacht op gevestigd worden, dat ieder gezins hoofd in het algemeen in het Winterhulp- seizoen één aanvraag kan indienen. Hier op kan een uitzondering worden gemaakt, wanneer de eerste aanvrage is afgewezen of indien de omstandigheden zoo zijn ge wijzigd, dat een hernieuwd verzoek ge rechtvaardigd is. De aanvragen dienen zooveel mogelijk te geschieden bij de buurtschapshoofden of eventueel bij de plaatselijke kantoren op de daarvoor bestemde formulieren. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt Nu de strijd aan het Oostelijke front zich steeds meer naar het Zuiden ver plaatst, stijgt de bezorgdheid te Londen en wel niet alleen doordat de positie van Groot-Brittannië door de voortdurende nederlagen van den Sovjet-bondgenoot indirect wordt verzwakt, doch ook door dat de Britsche belangen in het Midden oosten in rechtstreeksch gevaar komen. Met betrekking tot de verdediging van den Kaukasus. welke voor Engeland van niet minder belang is dan voor de Sov jet-Unie, is het thans reeds naar de cor respondent van de ..Essener National- zeitung” te Ankara meldt, tot verschil van meening tusschen beide landen ge komen. Van Britsche zijde is reeds her haaldelijk te Moskou erop aangedrongen, dat het zwaartepunt op de verdediging van den Kaukasus wordt gelegd, zelfs indien and«re frontsectoren tot dit doel verzwakt zouden moeten worden. Van Sovjet-zijde ziet men bij den huidigen stand van den oorlog het grootste gevaar in den Duitschen aanval op Stalingrad, dat men als een sleutelstelling van de allergrootste beteekenis voor het verdere verloop van den oorlog beschouwt. Tokio meldt successen Ifet Japansche hoofdkwartier deelt mede dat Japansche vlooteenheden aan de Oceaankust der Salomons eilanden op 24 Augustus den strijd hebben aangebonden met versterkingen voor de Amerikaansche marine. Eenheden van de Japansche lucht macht gingen onmiddellijk tot den aanval over, brachten den vijand zware verliezen toe en wierpen hem terug. Tot en met 27 Augustus zijn de vol gende successen behaald: een groot vliegkampschip van een nieuw type werd zwaar beschadigd; een tweede vliegkampschip van middelbare groot te werd beschadigd; een slagschip van de „Pennsylvania”-klasse liep schade op. De Japansche verliezen bestaan uit een torpedojager, welke verloren is gegaan en een klein vliegkampschip. dat beschadigd werd. Het D.N.B. meldt: Bolsjewistische bom menwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair onbelangrijke storingsvluch- ten gemaakt boven Oost-, Noordoost- en Midden-Duitschland. Een enkel toestel drong door tot het versperringsgebied van Groot-Berlijn. Lukraak op verscheidene plaatsen geworpen brisant- en brandbom men hebben, volgens de tot dusver ontvan gen berichten, slechts schade van geen belang aangericht De bedreiging van Stalingrad De positie van Stalingrad wordt met het uur meer bedreigd, zoo meldt United Press uit Moskou. De Bolsjewieken hebben alle beschikbare reserves in den strijd gewor pen tegen de aanstormenden Duitsche i tanks De vernietigende luchtaanvallen brengen Stalingrad in gevaar hetzelfde lot te ondergaan als Sebastopol. Noworossisk gebombardeerd Sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers hebben eer gisteren de vernietiging van den op de Zwarte Zeehaven Noworossisk terugtrek- kenden vijand door onophoudelijke aan vallen voortgezet, zoo verneemt het D.N B. van militaire zijde. Troepen- en voertuig- colonnes werden door ononderbroken vu ren met de boordwapens zwaar geteisterd. De bolsjewieken leden zware verliezen aan menschen en materiaal. kocht. Zijn voornaamste afnemer Aldewereld. die 24.000 betaalde. Catoen heeft nog kans gezien uit zijn hechtenis te Amersfoort te ontsnappen. Hij werd op straat echter door een Ne- derlandsche politiebeambte met levens gevaar na een hevige vechtpartij over weldigd Uit Batavia wordt vernomen, aldus een S.P.T.-bericht uit Tokio, dat op Java de Nederlandsche taal als algemeene onderwijstaal zal worden afgeschaft. Op de scholen zal het onderricht in de Ma- leische faal dat in het Nederlandsch ver vangen. De Japansche taal daarentegen zal als verplicht leervak worden inge voerd. Als scholieren zullen voorloopig slechts Javanen worden toegelaten doch waar schijnlijk zal dit in de toekomst ook het geval zijn met Chineesche en Arabische kinderen Op Java zullen per 1 September a.s 24 middelbare scholen worden geopend in Batavia, Bandoeng, Semarang, Djokjakar ta en eenige andere groote plaatsen en bovendien vier kweekscholen, waaronder een voor vrouwelijke leerkrachten Destijds heeft de invoering van nieuwe en de wijziging van bestaande belas tingen tot onvermijdelijk gevolg gehad, dat er eenige achterstand is ontstaan bij de belastingadministratie Daardoor kan het thans voorkomen, dat belasting plichtigen in de noodzakelijkheid komen hun oude en hun intusschen reeds ver schenen nieuwe aanslag over dezelfde periode te moeten voldoen. Van bevoegde zijde wijst men ons er op. dat in deze gevallen. indien de betaling van twee aanslagen tegelijk boven de draagkracht van den betrokkene gaat deze zich kan wenden tot den Ontvanger der di recte belastingen, die dan een regeling zal treffen waardoor de beide aanslagen na elkaar kunnen worden voldaan. Het betreft hier de inkomstenbelasting over ’41 en ’42. De ..News Chronicle” meent te weten, dat „groote veranderingen in de geheele organisatie en in het karakter van de opperste oorlogsleiding” aanstaande zou den zijn. Het is echter niet duidelijk of deze veranderingen openbaar gemaakt zullen worden alvorens het kabinet weer bijeenkomt of dat Churchill het Lager huis er persoonlijk van in kennis zal stellen. In Egypte levendige activiteit van ver- kenningstroepen en artillerie. Lichte Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen autocon- centraties en artilleriestellingen der Brit ten met goede uitwerking aan. Enkele Britsche vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht boven West- en Hoordwest-Duitschland. In den nacht maakten enkele bolsjewistische bommen werpers militair onbeteekenende vluchten boven Oost-Duitschland. Door lukraak neergeworpen brand- en brisantbommen ontstond slechts geringe schade. De president: Een merkwaardige manier om iemand te bezoeken I Verd. erkende vervolgens, dat hij door een ruit er ui tte halen in de loods was ge komen en daaruit 2 fietsen had gestolen. Op dezelfde manier is hij in het Distri butiekantoor binnengekomen. Bijzondere voorbereidingen had hij daartoe niet ge troffen; Catoen had gereedschappen me degebracht en deze was het eerst naar binnen gegaan om de zaak eens te be kijken. Verd. had zoolang buiten gewacht daarna is hij ook door het raam naar binnen geklommen. Toen de Groot binnen kwam, vond hij de kast al open, een be tonnen kast met een houten met blik be slagen deur. In 2 daar aanwezige koffers hebben beiden de distributiebescheiden in gepakt, gebruik makend van het licht, dat in de kast brandde. Per fiets zijn ze naar v. d. Linden gegaan, aan wien zij van de inbraak vertelden. Deze was daarvan geschrokken. Op hun verzoek gaf v. d Linden nog een koffer te leen. De Groot en Catoen hebben de fietsen bij Uitgeest in het water gegooid; v. d. Linden zou wat geld krijgen voor zijn bemoeiin gen. Verd. de Groot verklaarde vervolgens, dat hij zich met Heiman Meyer in verbin. ding heeft gesteld, dien hij uit de gevan genis kende. Met een rijtuig vervoerde hij de papieren naar diens huis. Meyer heeft de zaak gekocht en dien dag ontving verd. 3000 omdat Meyer nog niet al het geld had. Verd. beweert in totaal niet meer dan 60.000 gld te hebben ontvangen. Ca toen ƒ55.000. Hoe Heiman M. aan al dat geld kwam, wist hij niet. Bij Rodrigues werd 38.000 in bewaring gegeven, welke met den sluik handel heetten te zijn verdiend; aan Hei man M. had verd. nog 12.000 ter bewa ring gegeven. Verd. had bij zijn arrestatie nog ongeveer /9000, waarvan hij kans zag nog 7 a 8000 gld. te vernietigen in een toiletgelegenheid, zoodat hij niet meer dan 1400 bij zich had. Verd. kon geen pre- ciese verklaring geven van de „belegging" van zijn geld, door Rodrigues. Het door dien voor 15.000 gld. gekochte schilderij is later getaxeerd op 3000. Verd., die zeide geen verstand van kunst te hebben, voegde er aan toe, aan Rodri gues geen opdracht gegeven te hebben tot aankoop van het schilderij en van de bril- lanten ringen. De president achtte het zonderling, dat verd. geen kwitantie van een en an der heeft gevraagd. Deze verklaarde te nerveus en blij te zijn geweest van ’t geld af te zijn. Vervolgens werd verd. J. Catoen. een 44-jarigen monteur uit Amsterdam, ge hoord. Deze blijkt vele malen wegens dief stal te zijn veroordeeld en in totaal 18 jaar te hebben uitgezeten; hij heeft aller lei baantjes gehad, was bij de luchtbe scherming en was ’t laatst .Jcoopmén” Verd. verklaarde eerst op 1 April van de voorgenomen inbraak door de Groot te hebben gehoord. Ook deze had de gereed schappen bij zich. Verd. de Groot ontkende dit; Catoen had werktuigen bij zich. Laatstgenoemde hield eveneens vol, dat hij slechts op den uitkijk heeft gestaan. De president: Wie van beiden liegt er nu? Verd. de Groot: Ik heb het ruitje er niet uitgehaald en heb op den uitkijk gestaan. De president zeide aan te nemen, dat Catoen naar binnen is geklommen en dat hij de werktuigen heeft gehad, omdat hij als inbreker vakmanschap heeft ge toond. Voor de schuld doet het er overi gens weinig toe. Ver. v. d. Linden zeide niet te we ten, wie de gereedschappen bij zich had. Ze lagen al bij hem op tafel, toen hij uit bed kwam. Verd. de Groot herinnerde er aan, dat er bij de werktuigen een was, dat Catoen had geleend; daarom had deze zich er tegen verzet, dat ze in het water zou den worden gegooid. Verd. Catoen, die nogmaals ontkende, binnen het distributiekantoor te zijn ge weest, verhaalde vervolgens hoe zij met de koffers per fiets naar Uitgeest waren gereden en daar op den trein waren ge stapt naar Amsterdam. Catoen ontkende één cent te hebben ontvangen. De Groot herhaalde, hem 55.000 gld. in twee keeren te hebben gegeven. De president tot Catoen: U wilt be weren, dat u de 25.000 gld., die bij u ge vonden zijn, met den handel hebt ver diend in den korten tijd, dat u op vrije voeten was? Spreker herinnerde aan een briefje, dat verd. uit de gevangenis ge schreven heeft en dat onderschept werd. Hierin vroeg hij om vijlen en zagen, ten einde te kunnen ontsnappen. Spr. wees verd. erop, dat hier dus ook al uit blijkt, dat hij met inbrekerswerktuigen kan om gaan. Verd. kan dus alsnog overwegen of hij op zijn ontkenning wil terugkomen Daarna werd gepauseerd. Maan: 27 Aug. onder 8.05 v.m., op 9.25 n.m.; 28 Aug. onder 9.20 S v.m., op 9.50 n.m. 2 Sept. L.K. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendionst Den Haag) No. 115995. Begonnen werd met het verhoor den 38-jarigen jood Levy de Groot. Zijn vader blijkt in een krankzinnigenge sticht te worden verpleegd en zijn moe der is krankzinnig gestorven. Hijzelf heeft zijn jongensjaren tot zijn 21ste jaar in een opvoedingsgesticht doorgebracht waar hij voor typograaf werd opgeleid Hij heeft in totaal 12 jaar in de gevangenis wegens diefstal e.d. doorgebracht. Verd. verklaar de, kort na zijn laatste straf, dié hij in Fe. bruari had uitgezeten, eenigen tijd in Be verwijk te hebben gewoond. In Maart moesten de joden uit Beverwijk weg. Toen is hij in Amsterdam gaan wonen, waar hij Catoen weer ontmoette, dien hij in 1937 had leeren kennen. Aan hem heeft hij zijn plan medegedeeld om in het Distri butiekantoor te Beverwijk in te breken. Verd. kende> dit. omdat hij daar was ge weest om zijn distributiebescheiden af te halen. Per trein zijn verd en Catoen naar Beverwijk gegaan. Op dienzelfden dag had hij v d. Linden gewaarschuwd, dat hij nog met een ander ’s avonds op bezoek zou komen. Hij kon door een raampje daar naar binnenv. d. Linden kon rustig in bed blijven liggen. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.Een middelgroote Amerikaansche koopvaarder, die tot onder de luiken vol geladen was en een Nederlandsch. in dienst van den vijand varend schip, zijn in de Golf van Mexico door Duitsche duikbooten tot zinken laatstgenoemde schip tweeden keer slachtoffer van pedo Verscheidene maanden geleden was het reeds door een treffer in dezelfde wateren zwaar beschadigd en intusschen zoo goed en zoo kwaad als het ging her steld. Kaluga en bij vijand zijn aan aanvallen werden deels in een tegenaanval afgeslagen. Ten Noord westen van Medyn werd de vijand door een eigen tegenaanval in zijn uitgangs stelling teruggeworpen. Voor Leningrad plaatselijke gevechts- activiteit. Bij een stoottroepactie werden 40 vijandelijke gevechtsstellingen vernield. Jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie schoten op 25 en 26 Augustus 153 Sovjei- vliegtuigen neer. Vier andere vliegtuigen werden op den grond vernield. Negen eigen vliegtuigen zijn van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. PRIJS DEZER COURANT: Voor *s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikerikl" „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. De Reichsobmann des Reichsnahrstan- des, Gustav Behrens, heeft in een rede omtrent de Duitsche voedselpositie ver klaard. meldt het D.N.B., dat men kan zeggen, dat het dieptepunt in de voed selpositie van het Duitsche volk te boven is gekomen en dat de vooruitzichten ge leidelijk beter zullen worden. De aard appeloogst is dit jaar grooter, dan men oorspronkelijk heeft aangenomen. Ook de groenteproductie en de oogst van broodgraan zullen naar zich laat aanzien, beter uitvallen dan men op grond van de moeilijker geworden productieomstan digheden geraamd heeft. De moeilijk heden. welke de afgeloopen strenge winter met zich heeft gebracht, kunnen, voorzoover de oogst tot nu toe valt te overzien, als overwonnen worden be schouwd. slagen, hierbij werden nietigd. Ten Zuidwesten van Rsjef hernieuwde de vallen. Alle Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 U'r° N°. ,25uu Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V, Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel, 772444; Boekh. F. D. Couvée, v Hoytemastr 66 Tel.721187 Ingevolge beschikking van den secr.- gen. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart d.d. 26 Aug. 1942, Staatscourant no. 165, is een ieder, die op 31 Aug a.s. te 24.00 uur ten minste 25 liter motor brandstof (benzine of autogasolie), 150 liter donkere olie (gasolie, dieselolie, an ders dan voor motorrijtuigen, dunne stook olie, huisbrandolie en dikke stookolie) of 10 kg. smeeroliën en vetten voorhanden of in voorraad heeft, verplicht, hiervan vóór 15 Sept. 1942 opgave te doen aan het Rijksbureau voor aardolieproducten. Zee straat 100. 's-Gravenhage Deze opgave dient te worden gedaan per brief of briefkaart en moet, behalve den naam en het adres van den voorraad, houder, voor elk der hierboven genoemde producten bevatten de hoeveelheid en de plaats of plaatsen van opslag. Op de briefkaart of op de enveloppe moet dui delijk het woord „voorraadopgave” wor den vermeid. Van de hierboven bedoelde verplichtin gen zijn uitgezonderd: 1. degenen, die, het zij als leverancier (o.a. pomphouders en va tenhandelaren), hetzij als verbruiker, aan het Rijksbureau een opgave van de op 31 Juli 1942 aanwezige voorraden heb ben gedaan. 2. Verbruikers, die na 30 April 1942 van het Rijksbureau voor aardolie-producten, het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen, de Rijksver keersinspectie, de bevrachtingscommissa- rissen, het bureau grondstoffen van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd of de Nederlandsche visscherij- centrale toewijzingen voor de hierboven- bedoelde producten hebben ontvangen. De desbetreffende Duitsche instantie wenscht er uitdrukkelijk de aandacht op te zien gevestigd, dat in gevallen waarin aan een reeds eerder opgelegde verplich ting tot het verstrekken van voorraads- opgave niet of onvolledig is voldaan, bij wijze van generaal pardon tot 15 Sept. '42 geen strafvervolging zal worden ingesteld. Indien thans echter aan de verplichting tot het volledig opgeven der voorraden op 15 Sept 1942 niet is voldaan, zal van Duitsche zijde met kracht tegen overtre ders worden opgetreden. Duitsche delegatie te Boedapest Een bijzondere Duitsche delegatie, onder leiding van den minister van Bui- tenlandsche Zaken von Ribbentrop en generaal veldmaarschalk Keitel aan de begrafenisplechtigheden voor Stephan Horthy zal deelnemen, is gistermiddag per vliegtuig te Boedapest aangekomen. De Duitsche minister van Buitenland- sche Zaken en de Duitsche delegatie hebben zich naar het parlementsgebouw begeven, waar zij bij de baar van den gesneuvelde een krans van den Führer neerlegden. De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken heeft uit naam van den koning-keizer Victor Emmanuel eveneens een krans bij de baar gelegd. De Duitsche gezant te Boedapest, von Jagow, heeft tezamen met de militaire en luchtvaartattaché’s van het Duitsche gezantschap bij de baar van Stephan Horthy kransen gelegd van Rijksmaar- schalk Hermann Göring. den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken en van de Duitsche Weermacht. De Rijksbestuur der Horthy heeft gis termiddag minister von Ribbentrop ont vangen. Von Ribbentrop sprak den Rijksbestuurder de hartelijke deelneming uit van den Führer. de> Duitsche regee- ring en het Duitsche volk. De Rijksbe stuurder ontving vervolgens generaal- veldmaarschalk Keitel, waarna de mi nister van Buitenlandsche Zaken de overige leden der Duitsche delegatie aan Horthy voorstelde. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p,>10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d bl." 10 c meer HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 27 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In den Kaukasus werden in voortgaan- den aanval belangrijke heuvelstellingen op den taai strijdenden vijand veroverd. Ten Westen van Stalingrad deed de vijand verbitterde tegenaanvallen op de ver vooruitgeschoven Duitsche aanvalswig. De vijand werd met krachtig gebruik van de luchtmacht met zware verliezen afge- 40 tanks ver- Het Sunderland-vliegtuig van den her tog van Kent had volgens den Britschen berichtendienst ongeveer 60 mijl van de reis afgelegd, toen het boven een eenzaam afgelegen gebied neerstortte. Onder de dooden bevond zich de particuliere secretaris van den hertog, luitenant John Lowther en de honourable Michael Strutt. Ove” het vliegtuigongeluk, dat aan den hertog van Kent en zijn medepassagiers het leven heeft gekost, worden nieuwe bijzonderheden bekend gemaakt Kort na den start is de Sunderlandvliegboot tegen een heuvel gevlogen en brandend neergekomen. In strijd met -ie eerste be richten. schijnen bij het ongeval niet alle leden der bemanning te zijn gedood. Een lid van de bemanning is 24 uur na het ongeval in het Schotsche hoogland aangetroffen. Hij is zóó zwaar gewond, dat van hem nog geen bijzonderheden over de toedracht van het ongeluk be kend zijn. Een ander lid van de beman ning wordt vermist en men houdt het niet voor onwaarschijnlijk dat hij zich heeft weten te redden Intusschen is het stoffelijk overschot van den hertog van Kent in het kasteel Dunrobin opgebaard, van waar het waarschijnlijk vandaag naar Londen zal worden overgebracht. De A.N.P.-correspondent te meldt: j, De berichten van het Oostelijke front ’maken melding van een gestadig verder oprukken van de Duitsche en verbonden troepen in het Zuidelijke deel van dit front. Een deel der versterkingen, die den opmarsch naar Stalingrad moesten stuiten, is reeds overwonnen en de stad zelf ligt onder een voortdurenden bommenhagel van de Duitsche vliegtuigen, waardoor de productiecapaciteit van dit bewapenings- centrum in ernstige mate wordt geschaad. Volgens Turksche berichten zouden de bolsjewieken reeds pantserwagens zonder camouflagekleuren in den strijd werpen. Indien dit zoo is, koesteren zij blijkbaar nog weinig hoop Stalingrad te kunnen be houden en doen zij thans nog een laatste vertwijfelde poging om de aanvallers te gen te houden. Ook in het gebied van den Kaukasus vermag de hardnekkige tegenstand der bolsjewieken de oprukkende troepen niet tegen te houden. In het Noord-Westen van den Kaukasus nadert de opmarsch steeds meer de belangrijke havenstad No- vorossisk, die de bolsjewieken als een der laatste overgebleven steunpunten van hun Zwarte Zeevloot taai verdedigen. Het geheele oliegebied van Maikop be vindt zich thans in handen van de Duit- i iche troepen, die reeds verder naar het Zuiden zijn opgerukt en verscheidene der bergpassen, welke tusschen 2000 en 3000 ïYizs+or lirrcyon hnhhnn ntrortvnnnbn Het D.N.B meldt uit Buenos Aires: Naar uit Brazilië wordt bericht, nemen de arrestaties van onderdanen der As den grootsten omvang aan. Het aantal gearresteerden is niet meer te schatten. Aangezien de politiegevangenissen in Rio de Janeiro reeds meer dan vol zijn, zullen thans de daar ondergebrachte ge wone misdadigers naar arbeidskampen in het binnenland worden gebracht Naar verluidt zullen de gearresteerde onder danen der As later in een concentratie kamp, op de Floreseilanden worden on dergebracht. De regeering van Brazilië heeft last gegeven de Noordkust te ver duisteren. Naar te New York verluidt bedraagt het kapitaal, door de Braziliaansche re geering bij Duitsche en Italiaansche ban ken in beslag genomen. 35 millioen dol lar. De betreffende banken zijn de Duit sche Overzeebank de DuitSch-Zuid-Ame- rikaansche bank en de Italiaansche „Italiaansch- Fransche bank”. Genoemde drie instellingen hebben, behalve te Rio. in de meeste andere groote steden van Brazilië filialen De aanklacht Levy de Groot, J. Catoen en Heiman Meyer staan nu terecht wegens sabotage van de Kriegswirtschaftsverordnung. de veekoopman A. v. d. Linden wegens medeplichtigheidJ. Aldewereld, slager, G. H. R. Meyer, pluimveekoopman J. C. F Clement, chauffeur. P. Kroon, win kelier in boter en kaas, G. J. P Piloo, veekoopman. S. Canes lompenkoopman, wegens overtreding van de Kriegswirt schaftsverordnung .en M. van Loggen, coupeur, wegens medeplichtigheid. De Groot, Heiman Meyer, Canes en van Loggen zijn joden. Aldewereld is een halve jood door gebracht werd voor een Met ingang van gisteren is wegens den dood van den hertog van Kent een hof rouw afgekondigd, die vier weken zal duren Door de Nederlandsche Vereeniging voorLuchtvaarf zijn voor de deelnemers aan het jeugdluchtvaartkamp te Vierhouten wedstrijden georganiseerd met model-zweefvliegtuigen. Voor den wedstrijd werd voor den fotograaf een massastart georganiseerd. (Polygoon~Zeylemaker), Voor het Obergericht is heden aange vangen het proces tegen elf personen, die betrokken zijn geweest bij een zwen del in distributiebonnen, welke in den nacht van 1 op 2 April van dit jaar uit het Distributiekantoor te Beverwijk wa ren gestolen. Deze inbraak was beraamd door den joodschen typograaf de Groot die juist 4 jaar gevangenisstraf achter den rug had, met den monteur Catoen, dien hij in de gevangenis had leeren kennen. In den avond van den eersten April was de Groot in de nabijheid van het distributiekantoor, waarin echter nog licht brandde. Hij gebruikte den wacht tijd om in een loods in de nabijheid in te breken en daaruit twee fietsen te stelen, welke hij klaar zette om daarop de buit te vervoeren Toen het nacht ge worden was, brak de Groot in het kan toor in, op dezelfde wijze als in de loods. namelijk door een raam te forceeren Catoen stond buiten op den uitkijk. De Groot maakte de brandkast open en stal daaruit bonnen vertegenwoordigend 79.000 k.g. brood. 12.000 k.g. suiker, 40.000 k.g. aardappelen, 10.000 k.g. vleesch 11.000 k.g. boter, 6000 k.g. ha vervlokken. 6000 k.g. marmelade. 4000 k.g. kaas, 5000 k.g. koffiesurrogaat. 6000 liter melk. Ook werden 573 gulden aan baar geld en 2 pakjes levensmiddelen uit de brandkast weggehaald. Na de in braak is het tweetal naar v. d Linden, den zwager van de Groot, gegaan waar de buit voorloopig werd ver deeld en verpakt, v d. Linden ver schafte een koffer voor het vervoer. Den volgenden dag werd de verdeeling voort gezet en met den verkoop begonnen. De voornaamste afnemer was Heiman Meyer die 130.000 betaalde. Hiervan kreeg de Groot /75.OOO en Catoen /55 000. Catoen ontkende dit echter, maar bij zijn arrestatie werd een bedrag van 25.000 op hem gevonden. De Groot gaf aan een kennis, zekeren Rodrigues, 38.000 om voor hem ..te be leggen” Deze kocht daarvoor 2 huizen te Amsterdam, voor 14.000 twee bril janten ringen voor 9000 en een schil derij voor 15.000. De veekoopman Hei man Meyer die eveneens van te voren van de inbraak op. de hoogte was ge steld. heeft vervolgens den afzet van de bonnen georganiseerd en ze verder ver kocht. Zijn voornaamste afnemer was

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1