s P j Ij j No. 18270. 1942. Vrijdag 28 Augustus. bonnen De nieuwe van DE INSTELLING VAN HET ACHTSTE LEERJAAR Wijziging Leerplichtwet ZWARE LUCHTAANVALLEN OP STALINGRAD VERDUISTEREN Verzorging van kinderen leden der Duitsche Weermacht Stalingrad een belegerde vesting Bommen Weekrantsoenen 44 i Assurantieregeling omzet belasting 1940 De slag bij de Salomons-eilanden Vervoerbeperking Noord- Zuid-Hollandsche Kassei aangevallen; 35 Britsche bommenwerpers neergeschoten Aardschok in Albanië Twee steden in Peru verwoest Britsche aanval op Grieksch schip Luchtaanvallen op Engelsche steden Japansche aanval op Britsch- Indië verwacht op Nederlandsch gebied Eén kilo aardappelen op B bon Burgemeester van Delft gaat heen Wijziging Lager-Onderwjjswet HAAGSCHE COURANT I Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0.48, Adv. ,.Br. bur. v. d. bl. i Polygoon-Seym) il Minister-president Churchill is gis teren. naar de Britsche berichtendienst meldt, door den koning in audiëntie ont vangen. Hij bracht verslag uit over zijn reis naar de Sovjet-Unie. Verordeningenblad bevat de vol- verordening van den Führer van Een stelling van het Italiaansche af weergeschut op een eiland in het Oosten van de Middellandsche Zee. (Orbis-Luce-Holland). Vadcrlanoscwe. gewoonten, welke DE BR.UGGE-HELOEN S.P.T. meldt uit Washington: een communiqué van het Amerikaar ministerie van Marine, schijnt het zeege vecht in de nabijheid van de Salomons eilanden, voorloopig tot een einde te zijn gebracht. In de officieele Amerikaansche mededeeling«heet het dn» sedert het ste communiaué geen verdere acties heb ben plaats gehad. De Japansche strijd krachten hebben zich uit de nabijheid der Amerikaansche nosities op Toelagi terug getrokken De directie der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaatschappij heeft besloten een aantal haltes op de verschillende lijnen op te heffen met ingang van 1 September. Een nieuwe dienstregeling zal na 13 Sep tember van kracht zijn en daarbij is be paald, dat de laatste tram om half negen in de remises moet zijn en dat voor Zon. en feestdagen het aantal ritten be perkt wordt Gisterochtend om half 9 heeft een aard schok het stadje Pesjkopija in Noord-Al- banië vrij ernstig beschadigd, zoodat de meeste huizen niet meer bewoonbaar zijn. De aardschok duurde enkele seconden en werd ook te Tirana en in andere steden gevoeld. Tal van dorpen leden aanzien lijke schade. Volgens de eerste berichten zouden er talrijke dooden en gewonden zijn. De regeering heeft terstond hulp ge zonden Nederlandsche Vrijwilligers bij oe Waffen S.S. Nu komt het er op aan het geleerde in de practijk in toepassing te brengen; de ..Unter- führer” geeft de laatste aan wijzingen. rS.S.P.K. S. Fritz-Stapf) land, of tuinbouwschool doen bezoeken, indien deze kinderen 8 jaren leerling zijn geweest van eene lagere school en zij zoovele klassen doorloopen hebben, als sa men een leertijd van acht jaren omvatten” Verzuim voor land- en tuin bouwwerkzaamheden Een wijziging van artikel 14 bepaalt, dat een vergunning voor het niet bezoeken van de school gedurende ten hoogste twee weken ten behoeve van werkzaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij niet wordt verleend, indien het kind den leeftijd van twaalf jaren nog niet heeft bereikt. (Thans elf jaar.) Dit besluit treedt in werking op 1 Sep tember a.s. Voor leerlingen, voor wie het achtste leerjaar op 1 September a.s. begint, kan de secretaris-generaal of een door hem aan te wijzen instantie op verzoek van den leerplicht vrijstellen, indien het niet mo gelijk is, binnen den afstand van 6 kilo meter (zie nieuw derde lid van art. 7) voor 1 October a.s. het 8ste leerjaar in te stellen. Op de Brood-, Beschuit-, Vleesch- en Tabaksbonnen zijn de gebruikelijke hoeveelheden verkrijgbaar. Het aard- appelrantsoen is wederom vastgesteld op 3 kilogram. In verband hiermede geeft van 30 Augustus tot en met 5 September elke der met „44A” ge merkte bonnen der aardappelkaart recht op het koopen van 1% kilogram aardappelen. De met „44B” gemerkte bon voor houders van vetkaarten geeft gedurende hetzelfde tijdvak evenwel recht op het koopen van 1 kilogram aardappelen in plaats van kilogram. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat op Zaterdag 29 Augustus geen aardappelen op de genoemde bonnen mogen worden verkocht Blijkens nadere berichten omtrent de aardbeving in Peru zijn de steden Nazca en Puerto verwoest. Te Puerto Lomas daalde de zee 200 meter, waarna een vloedgolf de stad overstroomde. De inwo ners vluchtten in de bergen. Door de zeebeving werd een zeekabel vernield Het Verordeningenblad bevat een be sluit van den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming, houdende wijzi ging van de Leerplichtwet in verband met de invoering van het achtste leerjaar aan de scholen voor gewoon lager onderwijs. Artikel 3, derde lid. wordt gelezen als volgt: De verplichting eindigt: le. Zoodra het kind 8 jaren leerling is geweest van een lagere school of 2 aan eensluitende lagere scholen, waarvan de gezamenlijke klassen een leertijd van 8 jaren omvatten, en het alle klassen door loopen heeft; 2e. Indien het onderwijs aan die school of scholen gegeven wordt in klassen, die samen een langeren leertijd dan 8 jaren innemen, zoodra het zoovele klassen door loopen heeft als samen een leertijd van 8 jaren omvatten. 3e. Bij het bereiken van den leeftijd van 14 jaren. wanneer het op dat tijdstip het 6e leerjaar niet heeft bereikt. 4e. Aan het einde van het leerjaar, waarin het den leeftijd van 15 jaren be reikt heeft, indien het leerling is van het 6e, 7e of 8ste leerjaar. Artikel 3, vierde lid, luidende „de ver plichting eindigt in ieder geval bij het be reiken van den leeftijd van 14 jaren” ver valt. ters alsmede met de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederland sche gebieden uit te vaardigen. De chef van het oppercommando van de Weermacht kan in overeenstemming met den Rijksminister en chef van de Rijks- kanselarij het gebied, waarvoor deze ver ordening van kracht is, geheel of gedeel telijk tot andere bezette gebieden uit breiden. De uitvoering van deze verordening be rust bij den Rijkscommissaris. PRIJS DEZER COURANT; Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. pet „Kikeriki’*, „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buiteni. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ fr. p. p 10 c. Oogsttijd in Duitschland. Aller, helpen mede, om de zegenrijke op brengst van den akker in te halen (Orbis-Holland) De Amsterdamsche ijshockeyspelers Benjamins en Moolenijzer hebben een langen tocht door Nederland gemaakt per rolschaats. Zaterdag hopen zij weer in Amsterdam terug te zijn. 'Pnluaoon-H^'' Naar het Opperbevel van de Weer macht mededeelt, hebben gisteren in den loop van den avond lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen tijdens een verrassen- den aanval in scheervlucht voor den oorlog belangrijke installaties in de stad Folkestone aan de Engelsche Zuidkust met bommen van zwaar kaliber be stookt. Ten Noorden en ten Zuiden van een belangrijke spoorweginstallatie na men de gevechtsvliegers hevige ontplof fingen waar In den loop van den nacht waran aan vallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op de stad Leeds in de Midlands, waar talrijke fabrieken van de Britsche bewapeningsindustrie zijn gevestigd. In de getroffen doelen ontstonden verschei dene branden Bovendien werden instal laties voor de economische oorlogvoering in verschillende steden van Oost-Enge- land. zoo o.a de havenstad Huil aan de monding van de Humber gebombar deerd Alle in den strijd geworpen Duit sche vliegtuigen keerden op hun steun punten terug Bij zijn gisteren ondernomen vluchten naar het Nederlandsche luchtruim, had de Engelschman het weer in het bijzon der voorzien op de Nederlandsche bur gerbevolking Aangezien hij door het geconcentreerde Duitsche afweervuur zijn doelen niet systematisch kon naderen, ontstond door blfridelings uitstrooien van bommen schade aan gebouwen, o.m. ook aan een schoolgebouw. De Nederlandsche burgerbevolking heeft hierdoor en door aanvallen met boordwapens 37 gewonden en 18 dooden te betreuren. De Nederlandsche bevolking wordt nog maals in haar eigen belang dringend uit- genoodigd bij het vuren van afweerge schut in huis te blijven of anders ter stond op eenigerlei wijze dekking te zoeken I u. 8.39 uur nam. tot 6.44 uur v.m. Maan: 28 Aug. onder 9.20 v.m., op 9.50 n.m.; 29 Aug. onder 10.32 i v.m., op 10.14 n.m. 2 Sept L.K. 5 Nachtdienst DOKTERS: Tusschen J 10 u. n.m, en 7 u. v.m. No. 113058 j Ziekenfondsleden de Volharding i no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 j ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. I 4 PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. 10 c. meer Het gende 28 Juli j.l., betreffende de verzorging van kinderen van leden van de Duitsche Weer macht in de bezette gebieden. Artikel 1 Tot behoud en ter bescher ming van het rassisch waardevolle Ger- maansche erfgoed, wordt aan kinderen, die in de bezette Noorsche en Nederland sche gebieden door leden van de Duit sche Weermacht zijn verwekt en uit Noor sche of Nederlandsche vrouwen zijn ge boren, op verzoek der moeder, een bijzon dere ondersteuning en verzorging van wege instanties van de Rijkscommissaris sen voor de bezette Noorsche en Neder landsche gebieden toegekend. Artikel 2. De ondersteuning bestaat in het dragen van de kosten der bevalling, de toekenning van steun in de kosten van levensonderhoud aan de moeder geduren de den tijd voor en na de bevalling, de uitkeering van steun in de kosten van levensonderhoud voor de kinderen opneming der moeders in klinieken of te huizen, en met toestemming van de moe ders ook de opneming van de kinderen in tehuizen alsmede soortgelijke maat regelen. De nadere bijzonderheden worden ge regeld door de Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche ge bieden. Artikel 3. De verzorg^g van moeders en kinderen geschiedt met het doel, dat de moeders geen enkel nadeel ondervin den en de ontwikkeling van de kinderen wordt bevorderd. Desgewenscht wordt aan de moeder een passenden werkkring verschaft. Artikel 4 Voor zoover in overeenstem ming met het in artikel 2 bepaalde pres taties worden toegekend, gaan de wette lijke aanspraken op onderhoud op het Duitsche Rijk over Artikel 5. Op verzoek stellen de Weer- machtsgerechten met toepassing van het Duitsche recht vast, of het lid van de Duitsche Weermacht als vader van het kind moet worden beschouwd. De gewo ne Duitsche gerechten zijn ten aanzien van de beslissing over de vaststelling van het vaderschap, over aanspraken op on derhoud, alsmede andere aanspraken ter zake van het vaderschap jegens leden van de Duitsche Weermacht onbevoegd. Artikel 6. De Rijkscommissarissen voor de bezette Noorsche en Nederlandsche ge bieden worden gemachtigd, met toestem ming van den Rijksminister en chef van de Rijkskanselarij, een regeling overeen komstig die der artikelen 1 tot en met te treffen ten aanzien van kinderen van andere in Noorwegen of Nederland te werk gestelde Rijksduitschers. Artikel 7. De chef van het oppercom mando van de Weermacht wordt gemach tigd de ter uitvoering en aanvulling dezer verordening noodzakelijke rechts- en ad ministratieve voorschriften in overeen stemming met de betreffende Rijksminis- Voor de komende week zjjn de vol gende distributiebonnen aangewezen: A. en B. Aardappelen A. en B. Brood Beschuit A. en B. Vleesch A. Rookartikelen heeren De heer van Vloten zal zich geheel aan Winterhulp en Volksdfenst wijden Naar wij vernemen zal de heer F. W. van Vloten binnenkort zijn functie als burgemeester van Delft neerleggen, ten einde zich geheel te kunnen wijden aan zijn taak als directeur-generaal van Win. terhulp Nederland en landelijk leider van den Nederlandschen Volksdienst. gegeven, wordt huishoudkunde. Het schoolonderwijs wordt onderschei den in: a. gewoon lager onderwijs; b. voortgezet gewoon lager onderwijs; c. vervolgonderwijs; d. uitgebreid lager on derwijs; e. buitengewoon iager onderwijs. Het gewoon lager onderwijs, voor zoo ver het geheel of gedeeltelijk uit open bare kassen wordt bekostigd, wordt ge geven in scholen met 6 achtereenvolgende leerjaren, het leerplan omvat de vakken lezen, schrijven, rekenen, Nederlandesche taal, vaderlandsche geschiedenis, aard rijkskunde, kennis der natuur, zingen. tee_ kenen lichamelijke opvoeding en nuttige handwerken voor meisjes. Daaraan kan het vak handenarbeid worden toegevoegd. Het voortgezet gewoon lager onderwijs wordt gegeven In scholen met ten minste 2 achtereenvolgende leerjaren, aansluiten de aan het 6e leerjaar eener school voor gewoon lager onderwijs. Het leerplan om vat de vakken lezen tot en met nuttige handwerken als bovengenoemd. Duitsche taal, algemeene geschiedenis, handenar beid en eenvoudige huishoudkunde, ter wijl daaraan toegevoegd kunnen worden de vakken landbouwkunde en tuinbouw kunde en met machtiging van den secreta- ris-generaal ook een of beide vakken wis kunde en handelskennis. Het vak Duitsche taal wordt ten minste gedurende 4 uren per week gegeven. Van de verplichting tot het geven van de vakken handenarbeid en eenvoudige huishoudkunde kan de secre taris-generaal den inspecteur gehoord, ontheffing verleenen. Tot een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs mogen slechts worden toegelaten leerlingen, die het 6e leerjaar van een school voor gewoon lager on derwijs hebben doorloopen. Aan elke school voor voortgezet ge woon lager onderwijs wordt het hoofd bij gestaan door tenminste 1 onderwijzer, zoodat het aantal leerlingen 31 bedraagt. Voor elke 30 leerlingen boven 31 wordt een onderwijzer méér vereischt. GROOT AANTAL SLACHTOFFERS Aan de Grieksche kust der Middel landsche Zee zijn, naar het D.N.B. ver neemt 2 reddingboeien met den kapitein en eenige leden der bemanning van een 200 brt, groot Grieksch zeilschip aange komen. Het schip was met marktproduc- ten voor de burgerbevolking van de eene haven naar de andere onderweg. Boven dien had het 110 mannen en vrouwen aan boord, allen Grieken. Onderweg dook plotseling een duikboot naast het schip op. De kapitein maakte met 2 leden der bemanning een boot in orde en voer naar de duikboot. Van boord der Britsche duikboot werd hun toege roepen uit het schootsveld te gaan. De duikboot loste toen 3 schoten op het zeilschip, dat met de zich nog aan boord bevindende 110 passagiers in de golven verdween. Drie leden der bemanning, die overboord waren gesprongen, werden met mitrailleurvuur beschoten, doch wisten zich door duiken aan den kogel regen te onttrekken. Vervolgens dook de duikboot en verdween Huisonderwijs Artikel 4, tweede en derde lid, worden gelezen: „Ten aanzien van een kind, waaraan vóór of sinds het bereiken van het zesde levensjaar huisonderwijs in den zin dezer wet wordt verstrekt, eindigt deze ver plichting bij het bereiken van den leeftijd van 14 jaren, indien het kind alsdan 8 ach tereenvolgende jaren onderwijs heeft ge noten. Ten aanzien van een kind, dat op een later tijdstip, dan in het vorige lid be doeld, aanvangt huisonderwijs te genieten, eindigt de verplichting bij het bereiken van den leeftijd van 15 jaren! Artikel 6 onder 1 wordt gelezen als volgt: De verplichting wordt niet nagekomen: le. zoolang het kind, den leeftijd van 7 jaren bereikt hebbende, en nog niet op grond van 15-jarigen leeftijd ingevolge ar tikel 3, derde lid onder 4, buiten de leer verplichting vallende, niet als leerling eener lagere school is ingeschreven, noch huisonderwijs geniet overeenkomstig de regelen der wet, terwijl niet blijkt, noch van het vroeger verstrijken van den leer plichtigen leeftijd ingevolge art. 3, derdfr lid of art. 4 tweede lid, noch van eenige wettelijke vrijstelling. Art. 7 eerste lid onder 3 wordt gelezen: De ingevolge art. 1 aansprakelijke per sonen zijn van de naleving der verplich ting vrijgesteld, zoolang: 3e. zij de kinde ren buiten de avonduren een inrichting van onderwijs doen bezoeken, die geacht wordt tot het hooger of middelbaar onder wijs te behooren of die door den secreta ris-generaal als een nijverheidsschool wordt erkend. In een nieuw lid van art. 7 wordt be paald, dat de in dit artikel genoemde af stand van 4 kilometer zal bedragen 6 kilo meter, wanneer het betreft een school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Art. 7bis wordt als volgt gelezen: „Behalve in de gevallen, bedoeld in het vorig artikel, zijn de ingevolge artikel 1 aansprakelijke personen van de naleving van de in artikel 1 opgelegde verplichting vrijgesteld, zoolang zij de kinderen eene van Rijkswege gesubsidieerde of erkende In de Diergaarde BIIJ-Dorp te Rotterdam is dezer dagen een gnoekalfje geboren, dat nu reeds met zijn moeder over de weide draaft. (Polygoon-Hof). Het A.N.P. meldt: In militaire kringen te Berlijn sprak men gisteravond met be trekking tot de gevechten rond Stalingrad als over den strijd om een „vesting”. Het is gebleken, aldus deze Kringen, dat het jeheele gebied rond Stalingrad zeer hecht versterkt is en wel op de bekende manier der bolsjewieken: goed voorbereide veld- stellingen welke uiterst, moeilijk te over winnen djn. Naar te Berlijn wordt verklaard, zijn de aanvallen der bolsjewieken in het gebied van Rsjef nog steeds zeer krachtig. Het succes, dat de bolsjewieken, ondanks hun wekenlange groote aanvallen, daarmede bereikt hebben, bedraagt naar de meening van bevoegde kringen te Berlijn, hoog stens eenige kilometers terrein Blijkbaar, zoo zeggen Duitsche militairen, pogen de bolsjewieken tegen eiken prijs Stalingrad on den Kaukasus bij Rsjef te redden. Het onwankelbare Duitsche verdedigingsfront beeft echter in dit gebied overal stand ge houden en, ondanks hun hoogen inzet, konden de bolsjewieken noch het lot van Stalingrad noch dat van den Kaukasus heeren. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde met betrekking tot de ge vechten in het Zuidelijke deel van het Oostelijke front dd. 27 dezer, nog mede: |n. de Straat van Kertsj poogden de bolsjewieken met verscheidene schepen, die met vluchtelingen en materiaal bela den waren, door te breken. Door treffers van de Duitsche kustartillerie en de lucht- ooelartillerie werden 5 schepen in brand geschoten en een schip ernstig beschadigd. Ten Zuiden van den benedenloop van “e Koeban staakten de bolsjewieken we gens de hooge verliezen, die zij dc vooraf gaande dagen hadden geleden hun tegen aanvallen op de oprukkende Duitsche en verbonden troepen. In het gebied van den Kaukasus ver breedden de Duitsche eenheden hun stel lingen, die zij op de pashoogten hadden veroverd en zuiverden het gevechtsterrein van haarden van verzet en uiteengeslagen b°lsjewistische gevechtstroepen. Tijdens luchtgevechten boven het gebied van den Kaukasus schoten Duitsche jagers bolsjewistische vliegtuigen neer Ten Zuidwesten van Stalingrad is een Duitsche Pantserdivisie er dezer dagen in geslaagd k.m. achter de vijandelijke stellingen door te dringen. Formaties van de Duit sche luchtmacht hebben gisteren wederom verdedigingsinstallaties van den vijand het gebied van Stalingrad met goede ^'twerking met bommen bestookt. 26 Pantserwagens, een benzincopslagplaats en verscheidene opslagplaatsen van munitie Werden vernietigd 19 Stukken geschut Werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. In militaire kringen te Londen worden de Japansche voorbereidingen in Birma voor de opening van het offensief met belangstelling, gevolgd, meldt S.P.T. Het is bekend, dat in Siam 5, in Singapore 2 en in Birma 5 nieuwe divisies zijn aan gekomen. AMERIKAANSCHE EN BRITSCHE TORPEDOBOOTJAGER GEZONKEN. Het Amerikaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche torpedojager „Ingraham” (1630 ton) bij een aanvaring op den At- lantischen Oceaan is gezonken, De E igelsche admiraliteit heeft het ver lies bekend gemóakt van den Engelschen torpedojager „Embreak” Hij zou even eens na een aanvaring op den Atlanti- schen Oceaan gezonken zijn. Betreft tusschenpersonen bij het verzekeringsbedrijf In de „Nederlandsche Staatscourant” van 19 Augustus j.l., no. 160, is opgeno men een beschikking van den secretaris generaal van Financiën van 1 Augustus 1942, betreffende een regeling voor de hef fing van omzetbelasting ten aanzien van tusschenpersonen bij het verzekeringsbe drijf. Deze regeling, welke met ingang van 1 Oct. 1942 in werking treedt, komt hierop neer, dat de heffing van omzetbe lasting over de provisie en dergelijke van verzekeringsagenten en andere tusschen personen bij het verzekeringsbedrijf wordt verplaatst van die personen naar de ver zekeringsmaatschappijen en andere onder nemers in het verzekeringsbedrijf, die po lissen opmaken Van 1 October a.s. af hebben de verzekeringsagenten derhalve met de omzetbelasting in het algemeen geen bemoeiingen meer en wordt de om zetbelasting over hun provisie voldaan door de verzekeringsmaatschappijen. De door de verzekeringsmaatschappijen en andere ondernemers, die polissen op maken, verschuldigde belasting is voor de schadeverzekering uitgedrukt In een zeker percentage van de premie over het eerste verzekeringsjaar en voor de levensverze kering in een zeker bedrag (ƒ0.25) voor elke nieuw opgemaakte polis. De belasting moet op de gewone wijze per v kwartaal worden voldaan. Daarbij dient te worden gebruikt gemaakt van een bij de inspec teurs der accijnzen kosteloos verkrijgbaar gesteld aangifte-formulier. Door de verplaatsing van de heffing naar de verzekeringsmaatschappijen is het mogelijk geworden de belasting op de ver zekerden te verhalen. Dit verhaal zal ge schieden in den vorm van verhooging van poliskosten. In de practijk komt het dus hierop neer, dat iemand, die een verzeke ring sluit de kosten der polis, welke hij te betalen heeft voor één keer verhoogd ziet met ƒ0.25 Het Verordeningenblad bevat tevens een besluit van den secretaris-generaal van Opvoeding. Wetenschap en Kultuurbe scherming. houdende wijziging van de Lager Onderwijswet en van eenige be sluiten in verband met de invoering van het 8e leerjaar aan de scholen voor ge woon lager onderwijs. De voornaamste wijzigingen zijn: Aan de vakken, waarin aan lagere scholen bovendien onderwijs kan worden toegevoegd eenvoudige Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In den Kaukasus veroverden bergjagers den doorgang door nog meer nassen in het hooggebergte. Verstrooide vijande lijke strijdkrachten werden vernietigd. Ten Westen van Stalingrad wint de Duitsche aanval ondanks taai vijandelijk verzet terrein. Bij den afweer van wan hopige tegenaanvallen werden alleen gis teren overdag in den sector van een legercorps met schitterenden steun van batterijen luchtdoelgeschut 135 bolsjewis tische tanks vernietigd of buitgemaakt. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie mengden zich op ver nietigende wijze in de gevechten te land. Bovendien werden Stalingrad en de ach- terwaartsche verbindingen der bolsjewie ken overdag en 's nachts gebombardeerd Twee groote Wolgavrachtschepen en een tankschip werden in brand geworpen. Aan het Don-front sloegen Duitsche en Italiaansche troepen vijandelijke aan vallen af. Ten Zuidwesten van Kaluga en bij Rsjef werden op verscheidene plaatsen aanvalsvoorbereidingen van den vijand in samenwerking met formaties van de luchtmacht uiteengeslagen. Plaatselijke vijandelijke aanvallen mislukten. Ten Zuiden van het Ladogameer viel de vijand met sterke strijdkrachten de Duit sche stellingen aan. De bolsjewieken wer den in hevige gevechten deels in een te genaanval teruggeworpen, hierbij werden 35 tanks stukgeschoten. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 101 vliegtuigen, zeven andere werden op den grond ver nield. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Bij vluchten boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchfge- vechten 15, door patrouillevaartuigen 3 Britsche vliegtuigen zonder eigen verlie zen neergeschoten. Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking boven West- en Noor- west-Duitschland hebben formaties van de Britsche luchtmacht in den nacht van 27 op 28 Augustus aanvallen ondernomen, vooral op de stad Kassei. De burgerbe volking leed verliezen. In woonwijken ont stond materieele schade en schade aan gebouwen. Door nachtjagers en lucht- doelartillerie werden volgens de tot dusver ontvangen rapporten 35 der aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. I In de periode van 14 tot 27 Augustus verloor de Britsche luchtmacht 315 vlieg tuigen, waarvan 52 boven de Middelland sche Zee en in Noord-Afrika. In dezelfde periode gingen in den strijd tegen Groot- Irittannië 63 eigen vliegtuigen verloren. De Duitsche luchtmacht viel overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Zuidkust van Engeland, alsmede in Midden- en Oost-Engeland met i brand- en brisantbommen aan. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3 Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Beters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 -WW*®

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1