DE ENGELSCHE LANDINGSPOGING BIJ DIEPPE No. 18271. 1942. De inbraak in het Distributiekantoor te Beverwijk fr- M Zaterdag 29 Augustus. Tegen drie verdachten de doodstraf en tegen acht tuchthuisstraffen geëischt VERDUISTEREN Stellingen in den Kaukasus doorbroken Bedoeling van den vijand ondubbelzinnig op gehelderd Tegenaanvallen by Stalingrad afgeslagen Australische steden bestookt De luchtaanvallen Maandag uitspraak a.s. Iran Deel 32 Engelsche bommenwerpers boven Duitsch gebied neergeschoten WONINGVERHUURVERORDENING VASTGESTELD Typhoon in Japan Luchtaanvallen op Stalingrad Successen van Duitsche bergtroepen Heden: v. 8.37 a. nam. lot 6.46 a. v.m. Morgen: o. 8.35 n. nam. tol 6.47 u. v.m. 32 Engelsche vliegtuigen boven Duitschland neergeschoten Het werkelijke verloop der gebeurtenissen Officieel verslag van het Duitsche Opperbevel Luchtaanval op Helsinki Zware verliezen voor den vijand van Sovjet-troepen uit teruggetrokken V] HAAGSCHE COURANT Duitsch Weermachtbericht Berlijn Is te Bussum, Piloo, te te Amster- de op massa's Duitsche kerheid verwachte Krijgsvoorschriften voor de behandeling van gevangenen krijgsgevangenen, het uitgeladen oorlogs tuig en vooral de pantserwagens. Ook de dooden wilde men terugbrengen. Deze van kwartier tot kwartier tot in elke bijzon derheid vastgelegde terugtocht was op 30 bladzijden en in 13 schetsen uiteengezet. Een op een motorrijwiel gemontaerw radiostation wc een in het Don-bekken opereerende Italiaansche eenheid. (Orbis-Luce-Holland) Nederlandsche autoriteiten inzake de voed selvoorziening en bracht hulde aan de Ne derlandsche politie, die de opsporing in deze zaak heeft geleid. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode". „Kol. Bijbl.” en „Letterk Btibl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Bultenl. ƒ9.45.. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. lucht dienden de vereischte overwegingen I aan boord te nemen, evenals de met ze- E PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0,48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Requisitoir De Staatsanwalt verkreeg vervol gens het woord voor zijn requisitoir Hij herinnerde er aan dat men evenals in het groote Amsterdamsche distributie-fraude- proces ook nu weer met a-sociale elemen ten uit de onderwereld te maken heeft Het gaat alleen om veel grooter geldsom men. die in enkele dagen of in één nacht zijn verdiend. In dit geval zijn echter bijna alle distributie-bonnen in het ver keer gebracht, waardoor de voedings-toe- stand der bevolking, die toch al slechter geworden was dan het vorige jaar, ern stig is benadeeld. Spr. ging het verloop van de inbraak, en de buitgemaakte hoe veelheden levensmiddelen in bonnen na. Het zijn sprookjesachtige hoeveelheden ge weest. Het doet er niet toe wie van de hoofddaders, de Groot of Catoen, de eigen lijke inbraak heeft gepleegd. Zij zijn al lebei schuldig, eikaars medeplichtigen ge weest. De winst van de Groot is 60 Ó00 gulden, die van Catoen 55.000 geweest, alhoewel laatstgenoemde beweert geen cent te hebben ontvangen en dat de bij hem gevonden 23.000 al eigen bezit wa ren. Verder treedt dan als hoofdacteur In den nacht van Donderdag van Don derdag op Vrijdag is Japan door een ty phoon geteisterd. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn de zwaarst getroffen gebie den het Zuidelijk deel van het eiland Kioesjoe en het Zuidwestelijk deel van Hondo. In totaal zijn 63 personen gedood, 61 gewond, terwijl 5 worden vermist. 560 Huizen zijn totaal vernield, 120 bescha digd, meer dan 240 weggespoeld, terwijl 30.000 huizen onder water staan, dus on bruikbaar zijn, waardoor het aantal vluch telingen zeer groot is. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht meedeelt, hebben Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen ook eergis teren haar aanvallen op de stad Stalingrad voortgezet. Verscheidene fabrieken der bolsjewistische bewapeningsindustrie wer den door brisant- en brandbommen getrof fen en brandden tot den grond toe af. Bo vendien werden talrijke ravitailleerings- bedrijven in het havengebied in de asch gelegd. Nog op 50 km afstand werden groote branden waargenomen. Vooral des nachts bood de brandende stad een beeld van verwoesting. Bijzonder succesvol was in dien nacht van 27 op 28 Aug. een aan val van Duitsche gevechtsvliegtuigen op het vliegveld Serpuchof ten Zuiden van Moskou. De Duitsche vliegtuigbemannin- gen namen 10 uitgebreide branden waar en hevigie ontploffingen in den Zuidoost hoek van het vliegveld. De daar gelegen vliegtuighangars werden practisch volko men vernield. De Duitsche bergtroepen in den Kau kasus hebben, naar het D.N.B. meldt, eenige nieuwe passen in het hooggebergte bereikt en de verdediging der Sovjets aldaar onder den voet geloopen. Door het hooggebergte trekken de stoottroe pen op in verscheidene groepen, die echter met elkaar in verbinding staan. Zoo gelukte het, de Sovjet-verdediging in verscheidene groepen te splitsen, waarvan enkele reeds vernietigd konden worden. De strijd om de vesting Stalingrad gaat met succes verder. Pogingen van den vijand, om verder ten Noorden aan den Don het Duitsche front in te drukken, teneinde verlichting voor Stalingrad te verkrijgen, werden door Duitsche en Italiaansche troepen verijdeld. De Sovjets, die zich eergisteren ten Zuidwesten van Kaloega en bij Rsjef tot plaatselijke aanvallen beperkten, werden bij hernieuwde voorbereidingen tot een aanval in deze sectoren door de uitwerking der Duitsche wapens in sa menwerking met de luchtmacht vernieti- meer dan honderd gevechtsvliegtuigen, waaronder talrijke viermotorige machi nes en minstens duizend jagers over wegend voor den aanval op de Duitsche kustverdediging opgesteld. Dit sterke, hoewel in hoofdzaak aan de „bondgenooten" ten deel gevallen ge bruik van strijdkrachten, bewijst beter dan alle achteraf ondernomen officieele en officieuze pogingen tot misleiding, dat met de landing het doel diende te worden nagestreefd van uitgestrekte operaties te land. Dit feit wordt nog on derstreept door de verklaring van den voorzitter commissie heden HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 29 Augustus (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In den Kaukasus braken Duitsche en verbonden troepen in verscheidene ge- vechtssectoren door taai verdedigde vij andelijke stellingen heen. In het gebied van Stalingrad blijven de Duitsche troepen met succes in den aan val tegen ten deele zwaar versterkte vij andelijke vestingwerken. Zij sloegen daarbij veelvuldige tegenaanvallen af. Bij aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht ook tegen de achterwaartsche spoorlijnen leden de Sovjets weer zware verliezen. Op de Wolga werden 2 tankbooten in brand geworpen en 12 vrachtschepen be schadigd. Ten Zuidwesten van Kaloega viel de vijand met sterke strijdkrachten van infanterie en pantserwagens, ge steund door vliegtuigen, aan. De aan vallen werden door formaties van het leger en de luchtmacht in voorbeeldige samenwerking in felle gevechten afge slagen. In tegenaanvallen werd de vijand onder zware bloedige verliezen naar zijn punten van uitgang teruggedreven. In deze gevechten werden 111 pantserwagens vernietigd, waarvan 91 alleen in tien sector van een pantserdivisie. Ook bij Rsjef werden hernieuwde aan vallen van sterke vijandelijke strijdkrach ten verijdeld door tegenaanvallen van Duitsche troepen en door den samenge- bundelden aanval van eskaders gevechts- wirtschaftsverordnung treden. (”J- De motiveering daarvoor in het operatiebevel luidde, dat .,de Duit sche bezettingstroepen een hoogen standaard van individueel fatsoen ontwikkeld hebben” en dat daarnaar ook de landingstroepen door de be woners beoordeeld zouden worden. Bevelen in bezit van brigade- staven De gevonden bevelen verstrekken ook nog in ander opzicht waardevolle con clusies. Opdat zij niet in onze handen zouden vallen, mochten alleen de beide brigade-staven de bevelen voor de onder neming medevoeren. Door het gevangen nemen van een brigadestaf kwam het operatiebevel echter in ons bezit. Het eerste doel moest bestaan in de vernie ling van enkele kustbatterijen. welke de kustwateren en het strand beheerschten. om vervolgens, ondersteund door de ka nonnen van talrijke vlooteenheden, op het strand aan land te gaan en de haven en de stad in bezit te nemen. Plunderen in eiken vorm was ten strengste ver boden Heiman Meyer, die in enkele dagen 170 000 gulden heeft omgezet en 50.000 gulden verdiende. Aldewereld bezorgde verschil lende adressen, Gerrit Meyer verkocht bonnen en Kroon kocht er, omdat hij bon nen te kort kwam. Kroon’s aandeel in de affaire is geringer geweest en voor hem zijn verzachtende omstandigheden. Spr. ging vervolgens nog het aandeel van de overige verdachten in het kort na, waar na hij er op wees, dat voor het eerst de nieuwe Kriegswirtschaft verordening wordt toegepast Daardoor bevindt ook iemand als van der Linden, die indirect hulp heeft verleend, zich onder de aangeklaagden. Spr. wees er op, dat de hoofddaders in één nacht de rantsoenen van duizenden Nederlanders hebben verlaagd. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan sabotage van de Kriegswirtschaftsverordnung. Daarom moeten de Groot, Catoen en Heiman Meyer als saboteurs worden beschouwd. Spr. ging het verleden van de Groot na. Hij is vele malen gestraft. Als niet- ariër had hij vooral zich op den achter grond te houden. Hij heeft dit echter niet gedaan. Catoen is eveneens herhaaldelijk ge- straft. Hij is een gevaarlijk mensch. Spr. bracht den dank van de Reichsstaatsan- 1 walt over aan den jongen marechaussee, die Catoen weer heeft overweldigd, nadat hij was ontsnapt. Hij maakt een ongunsti- gen indruk. Heiman Meyer, die minder straf te vo ren heeft gehad, is ook niet-ariër. Dat hij als vee-koopman een goed inkomen had en desondanks zich in deze zaak begaf, moet hem zwaar worden aangerekend. Spr wees op de moeilijke taak van de Maan: 29 Aug. onder 10.32 v.m., op 10.14 n.m.; 30 Aug. onder 11-41 v.m., op 10.39 n.m.; 31 Aug. onder 12.50 n.m., op 11.06 n.m. 2 Sept. L. K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. gend getroffen en verslagen. Nieuwe aanvallen probeerde de vijand met vrij sterke strijdkrachten en pantserwagens te ondernemen in het gebied ten Zuiden van het Ladogameer. Deze gevechten duren nog voort. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht steden in Zuid en Zuidwest-Duitschland aangevallen. De uitgeworpen brisant- en brandbommen veroorzaakten schade aan gebouwen en stichten branden, voornamelijk in woon wijken der burgerbevolking. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden 32 aanvallende machines neergeschoten. Aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen richtten zich in den afgeloopen nacht op belangrijke militaire inrich tingen aan de Noordkust van Engeland. Het werkelijke verloop der gebeurtenis sen is uit de berichten van het Duitsche Opperbevel der Weermacht voldoende be kend. Nog voordat de vijandelijke lan- dingsvloot in het gezicht van de kust kwam, was zij door dë op zee varende be- schermingsstrijdkrachten van de Duitsche marine gerapporteerd. Nadat de zwakke strijdkrachten der marine in een kort zee gevecht tegen de superieure vijandelijke eenheden een kanonneerboot tot zinken ge bracht en verscheidene treffers op de vijandelijke schepen geplaatst hadden, moesten, zij den strijd staken. Doch de eerste storing in den stelselmatigen afloop der vijandelijke operaties was ontstaan. Uit het groote aantal der Duitsche verde digingswerken, die volgens het plan bezet en vernield moesten worden, gelukte het den vijand slechts om onder gebruikma king van superieure strijdkrachten op een plek tijdelijk een kustbatterij onder con trole te krijgen. De afweer van alle overige verde digingswerken bleek den vijand verre superieur te zijn. De plaatselijke re serves der militaire leiding waren vol doende om den vijand, waar hij tijde lijk aan het strand vasten voet gekre gen had, in de pan te hakken of in zee terug te werpen. Zijn pantserwagens kregen op het strand, kapotgeschoten en buiten gevecht, een roemloos einde, zonder ook maar den strandweg bereikt te hebben. De reserves, die door de hoogere leger leiding waren opgeroepen en binnen den kortst mogelijken tijd derwaarts waren gevoerd, bereikten op den vastgestelden tijd het gebied van Dieppe, maar vonden geen gelegenheid meer om in te grijpen. De dappere soldaten van de kustverdedi ging hadden zich inmiddels uit eigen kracht tegen den aanvaller geweerd. Vroeg in den middag reeds kon het algemeene op perbevel van den betrokken sector melden: „De divisie heeft met luchtdoelgeschut en luchtwapen alleen jjaar sector behou den of heroverd. Geen gewapende En- gelschman staat meer pp het vasteland”. Om 17.50 uur was het bericht ontvangen van den bevelvoerenden admiraal in Frankrijk, dat de haven van Dieppe en de havenversperring onbeschadigd waren. Geen enkel vijandelijk schip was er in ge slaagd de haven binnen te loopen. De eigen luchtmacht had onder voortdurende controleering van de wateren tot aan de Engelsche kust op voortreffelijke wijze de afweergevechtèn van het leger onder steund en daarnaast groote vernietigingen aangericht onder de aanvallende luchtes kaders van den vijand en onder de sche pen van de landingsvloot. Bevestiging van den vijand Zoo verliep de Britsche landingspoging bij Dieppe volgens de berichten van de eigen troep. De vijand zelf heeft dezen afloop der gevechten door een reeks w I van zeestrijdkrachten naar Engeland over te steken. Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht publiceert over de Engelsche lan dingspoging bij Dieppe op 19 Aug. 1942 een officieel verslag, waarin o.a. gezegd wordt De door het Opperbevel van de Weer macht ontvangen rapporten van leger, vloot en luchtmacht, de buitgemaakte bevelen en verklaringen van gevangenen, geven thans een volledig beeld van de zware nederlaag, welke de vijand bij zijn poging tot het oprichten van het tweede front bij Dieppe geleden heeft De be doelingen van den vijand zijn door de resultaten der eigen verkenning en door het buitgemaakte operatiebevel van niet minder dan 121 dicht in elkaar getypte vellen ondubbelzinnig opgehelderd. Zij bewijzen, dat het den vijand niet erop aankwam, afzonderlijke doelen te ver nielen, doch dat reeds aan de eerse golf van landingstroepen de taak gesteld was, stad en haven van Dieppe in te nemen en een diep bruggehoofd te vormen, welks omvan^ gekenteekend is door de als doel van den aanval genoemde plaats Arques la Bataille. op 7 k.m. van de kust ge legen. Voor de beoordeeling van de waarde van dit bruggehoofd zijn de volgende constateeringen van belang Dieppe is de havenplaats welke het dichtst bij de Fransche hoofdstad gelegen is. Haar havenwerken maken het lossen van pant serwagens en zwaar oorlogstuig mogelijk en daarmede het aan land zetten van de verdere golven voor den aanval. Het be zit van een diep bruggehoofd bij Dieppe maakt het mogelijk, de kustverdediging tusschen Somme en Seine op te rollen en door de inneming van Abbeville en Le Havre andere geschikte havens te verkrijgen. Ter uitvoering van deze voornemens was in de eerste golf de tweede Canadee- sche divisie over een breedte van onge veer 25 k.m. ter landing op 6 verschillen de plekken opgesteld. Deze troepen be stonden uit uitgezóchte, elite strijd krachten, die sinds maanden voor de landingsgevechten speciaal waren opge leid en in hoofdzaak in ieder geval niet uit Engelschen doch uit Canadeezen be stonden. Achter deze eerste golf stonden naast talrijke andere in de wateren tusschen Dieppe en Portsmouth waarge nomen groepen van landingsbooten, transportvaartuigen en lichte zeestrijd krachten tot de grootte van kruisers een drijvende reserve van zes groote ook met pantserwagens volgeladen trans portschepen en drie vrachtbooten. Meer Noordelijk bevond zich een andere sterke groep wel het gros van de landings- strijdkrachten met 26 transportschepen in zee. op welker dekken naast elkaar dicht opeengepakt de troepen stonden. Aan luchtstrijdkrachten had de vijand Uitgebreide voorschriften waren opge steld voor de behandeling van de Duitsche krijgsgevangenen. In de eerste plaats moest men hun, waar het slechts mogelijk was, de handen vastbinden opdat zij hun papieren niet konden vernietigen. Op een nauwkeurig aangegeven plek aan het strand moest een kamp voor krijgsgevan genen worden ingericht. De daartoe aan te stellen, bewakingsmanschappen en hun houding, de terugbrenging naar Engeland en hun verdere bestemming aldaar, waren nauwkeurig vastgelegd. Tot in alle bijzon derheden behelst het bevel evenwel ook voor geval van nood die maatregelen welke genomen moesten worden wanneer bij een ongunstige ontwikkeling van de situatie het besluit tot den terugtocht ge- j nomen moest worden. De bevelhebbers van de strijdkrachten ter zee en in de rlinnrlnn rlr> troroicnMn /-vtrövxirn rf rrr»»-j voor dit doel tijdig genoeg te maken. In dit geval lag het in het voornemen de gelande troepen tot den laatsten man weer der Amerikaansche senaats- voor militaire aangelegen- die volgens United Press nog op 20 Aug. de hoop tot uiting bracht, dat de gemeenschappelijke aanval zich zou ontwikkelen en uitbreiden tot het tweede front. De gelande strijdkrachten waren volgens hem daartoe sterk genoeg en het gevechtsterrein zou voor landings- operaties uiterst gunstig zijn. Hedenmorgen is voor het Obergericht de strafzaak tegen elf verdachten, die be trokken zijn geweest bij den zwendel in distributiebonnen, welke in den nacht van 1 op 2 April uit het Distributiekantoor te Beverwijk zijn gestoleh, voortgezet Het psychiatrisch onderzoek De psychiater bracht eerst zijn rapport uit. Hierbij bleek, dat ook Catoen was on derzocht. Deze is wegens zenuwziekte in Woensel behandeld in 1929. Zijn intelli gentie is normaal. Hij vertoonde toen ver schijnselen van vervolging- en grootheids waanzin. Na een half jaar werd hij gene zen ontslagen. Get. achtte verd. Catoen ten volle toerekenbaar. Wat den verdachte L. de Groot betreft is er geen twijfel aan, dat zijn intelligen tie normaal is. Verdachte meent, dat hij kleptomaan is, doch get. wees er op, dat de door de Groot gepleegde diefstallen, die op een langdurige, voorbereiding wijzen, met kleptomanie niets te maken hebben. Toen de Groot in het krankzinnigenge sticht was. heeft hij zich rustig gedragen. Hij is wel erfelijk belast te achten, doch geestesziek is hij niet geweest. Ook hij moet als ten volle toerekenbaar worden beschouwd. Op een vraag van den verdediger van Catoen antwoordde get. deskundige, dat een langdurig onderzoek van dezen man hem niet tot een andere conclusie had kunnen brengen. Wel beschouwde hij Ca toen en de Groot als psychopatische, a- sociale elementen, doch als zoodanig toch toerekenbaar en verantwoordelijk. De verdediger van de Groot stelde even eens eenige vragen aan den deskundige, waarbij werd vastgesteld, dat de Groot niet weet of zijn moeder in een zieken huis of in een krankzinnigengesticht gestorven. Staatsanwalt de Kriegs- over- Om dit bevel dat eveneens het voor nemen van een langdurig verblijf aan land in het licht stelt, te controleeren, was speciaal een officier der gendarme rie met hulp-strijdkrachten benoemd. Niettemin geloofde men. dat de Fran sche bevolking van de landende troepen zou kunnen verlangen haar naar Enge land te evacueeren. Voor dit doel was een speciale groep aangewezen ter sterkte van een officier en zes andere dienst- graden van Fransche nationaliteit, die evenwel de opdracht hadden uitsluitend voor den dienst geschikte Franschen mede te nemen en ook slechts dan, wan neer zij zich verplichtten tot dienst neming in de formaties van de Gaulle. Ook aan visschers, die hun eigen vaar tuig meebrachten, moest het toegestaan zijn om onder de bescherming van de Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 G'r<> No. 12500 Bijkant, Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 j Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Thereslastr. lÓ8a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Om de boven de slooten hangende appe len en peren niet verloren te doen gaan,, gebruikt men in de boom gaarden deze practische ..vruchten vangers" (Polygoon-Hof) Het D.N.B. meldt uit TokioTerwijl de tweede slag bij de Salomons-eilanden zijn einde nadert heeft de Japansche luchtmacht der marine haar zware aan vallen op Noord-Australië zonder onder breking voortgezet. Opnieuw werd groote schade aangericht in voor den oorlog belangrijke installaties, haveninstallaties enverkeersbedrijven in talrijke steden in Noord-Australië. Port Darwin. Towns ville en Broome in Noord- resp. West- Australië waren vooral het doelwit van de ononderboken Japansche bomaan vallen. De stad Townsville in Noord- Australië brandt nog steeds. Twee daar in de haven voor anker liggende sche pen van elk 6000 brt. werden met bommen zoo zwaar beschadigd, dat zij brandend omsloegen. Op een van deze schepen werden sterke ontploffingen waarge nomen. Blijkbaar had het schip munitie aan boord voor de afgesneden Ameri kaansche troepen op de kleine Salomons eilanden. Tijdens de luchtgevechten, eergisteren boven Noord- en West-Australië zijn 16 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Daaronder bevonden zich 7 Aircobra’s en 3 Curtiss-Jagers. Twee Japansche vlieg tuigen zijn niet op hun steunpunten teruggekeerd. In den afgeloopen nacht heeft de Sov- jetluchtmacht opnieuw Helsinki aangeval len. De aanval vond kort na middernacht plaats en duurde verscheidene uren. Verplichting tot aangifte van verhuizing en te huur zijn van woningen Overwegende, dat vele personen, die uit hoofde van hun ambt of werkkring, dan wel om andere aan het gemeenschapsbe lang ontleende redenen, in de gemeente 's-Gravenhage moeten wonen en niet de gelegenheid zijn zich van een passende woonruimte te voorzien, heeft de burge meester van 's-Gravenhage, maatregelen genomen, teneinde hierin tegemoet te ko men, en een woningverhuurverordening vastgesteld. Deze verordening behelst in hoofdzaak de verplichting tot aangifte van het te huur zijn van een woning door den ver huurder, de verplichting tot aangifte van de verhuring van een woning door den verhuurder, het verbod om, behoudens door of vanwege den burgemeester ver leende vergunning, een woning te ver huren. De vergunning wordt slechts geweigerd om redenen, ontleend aan het belang, waarvan de verordening is inge steld. Het verbod is niet van toepassing op het verhuren van woningen van Rijks- duitschers. De verhuurder, die een bestaande of nog in aanbouw zijnde woning te huur heeft, is verplicht binnen drie dagen nadat de woning te huur is gekomen op een daar toe door den burgemeester vastgesteld formulier bij hem aangifte te doen. Hier bij moeten de huurprijs, het aantal ver trekken en de afmetingen daarvan wor den opgegeven. Overtreding van de verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboeten van ten hoogste ƒ300. De verordening is niet van toepassing op het verhuren van woningen in eigen dom van het Rijk, Provincie of gemeente 's-Gravenhage. De verordening treedt in werking op 30 Augustus 1942; met de uitvoering der verordening is belast de directeur van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht, en ten kantore van genoemden dienst (Mauritskade no. 9/11) worden de noo- dige inlichtingen verstrekt. Hier kunnen benevens de in verband met de toepas sing der verordening noodige formulieren worden verkregen. openlijke radioseinen bevestigd. Uit deze radioseinen, welke ten deele den snellen aanvoer van versterkingen en aanvul lingen voor de landingsgroep ter voort zetting van den aanval verlangen, blijkt het volgende: Met gebruikmaking van numeriek beperkte strijdkrachten en daarmede zonder al te groot risico moes ten pogingen gedaan worden op 't vaste land een bruggehoofd en een bruikbare haven te verkrijgen. Ware dat gelukt, dan zou de Engelsche legerleiding niet geaarzeld hebben andere gereedstaande troepen aan land te zetten en daarmede het tweede front in Frankrijk te vormen. Voor het geval de onderneming mislukte was evenwel de terugtocht propagandis tisch en militair voorbereid Aan de troep was de eigenlijke bedoeling verzwegen en aan de Fransche bevolking was door radio bekendgemaakt, dat hier niet sprake was van een invasie. □e onderneming tegen Dieppe heeft den vijand zware verliezen gekost. Hij verloor 2.195 gevangenen, onder wie 128 officieren. Onder hen bevond zich de commandant van de zesde Canadeesche brigade infanterie, Wil liam Wallace Southam, voorts 2 kolo nels en 13 stafofficieren. Behalve de vernietigde 29 pantserwagens en ver- kenningsauto’s werd een groote hoe veelheid lichte en zware infanterie- wapens en ander oorlogstuig, vooral ook landingsbooten, buitgemaakt. De vijand leed zware bloedige verliezen, die veel grooter zijn dan het aantal krijgsgevangenen Alleen aan de kust werden 600 doóden geconstateerd. Het aantal verdronken manschappen is niet na te gaan. Steeds spoelen nog lijken op het strand aan. Voorts verloor de vijand: 127 vliegtuigen, 4 torpedojagers, 2 torpedobooten, 1 torpedomotorboot, 7 transport schepen en een aantal landingsboo ten, welke door artillerie en lucht macht tot zinken werden gebracht. Beschadigd werden: 4 kruisers, 4 tor pedojagers, 5 transportschepen, 4 tor- pedomotorbooten, 2 kleinere eenheden en talrijke landingsbooten. EIGEN VERLIEZEN Daartegenover bedragen de eigen ver liezen, ondanks alle beweringen van de vijandelijke propaganda: bij het leger: 115 dooden, 187 gewonden, 14 vermisten. Bij de marine: 78 dooden en vermisten. 35 gewonden Bij de luchtmacht: 104 doo den en vermisten, 58 gewonden, in totaal dus 591 manschappen verloren, een on- beteekenend verlies dus vergeleken met dat van den vijand. Aan Duitsch mate riaal gingen 35 vliegtuigen en een duik boot jager verloren; 6 stukken geschut werden beschadigd. De houding van de Fransche bevolking was meer dan correct. Zij heeft, ondanks eigen verliezen, de Duitsche troepen in hun strijd door hulpvaardigheid van eiken aard ondersteund. Zij heeft bran den gebluscht, gewonden verzorgd en de troepen voorzien van eten en drinken. Uit erkentelijkheid voor deze houding worden op bevel van den Führer de Fransche krijgsgevangenen, 'afkomstig uit de Fransche plaatsen van het ge- vechtsgebied om Dieppe, uit krijgsge vangenschap ontslagen De A.N.P.-correspondent te meldt In politieke kringen te Berlijn volgt men met groote belangstelling de ont wikkeling van den toestand in Iran. On getwijfeld in verband met het verloop van den strijd in het Kaukasus-gebied is een groot deel der bolsjewistische troepen uit Iran teruggetrokken, terwijl de sterk bolsjewistisch-georiënteerde re- geering in Iran na de jongste kabinets crisis heeft plaats gemaakt voor een regeering van sterk onder den invloed van Engeland staande politici. vliegtuigen en duikbommenwerpers. Ten Zuiden van het Ladogameer werden her haalde doorbraakpogingen van den vijand in tegenaanvallen tot staan gebracht. In de Finsche Golf bestookten gevechts vliegtuigen een vliegveld op een eiland, met bommen en beschadigden 5 vijande lijke bewakingsvaartuigen. In Noord-Afrika en boven het eiland Malta werden in luchtgevechten 3 Brit sche vliegtuigen zonder eigen verliezen neergeschoten. Formaties van de Duitsche luchtmacht vielen vannacht Britsche vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië met bommen van zwaar kaliber aan. In hangars en tusschen geparkeerde vliegtuigen ontstonden uit gestrekte branden. Bij herhaalde vijandelijke luchtaanval len op een Duitsch convooi in de Middel- landsche Zee werden door boordwapens 7 van 24 aanvallende Britsche bommenwer pers neergeschoten. Het convooi bereikte onbeschadigd zijn haven van bestemming. Twee Britsche vliegtuigen die op 28 Augustus naar West-Duitschland en bo ven de Duitsche Bocht vlogen, werden in een luchtgevecht neergehaald. Vijf andere machines werden bij vluchten naar de be zette Westelijke gebieden omlaag gescho ten. In den afgeloopen nacht ondernam de Britsche luchtmacht storingsaanvallen op Zuid- en Zuidwest-Duitsch gebied. De bur gerbevolking leed verliezen. In woonwijken van eenige steden ont stond materieele schade en schade aan ge bouwen. Nachtjagers en luchtdoelartille- rie schoten volgens de voorloopige berich ten 32 der aanvallende bommenwerpers omlaag. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts belangrijke militaire inrichtingen in Zuidwest- en Noordoost Engeland met geconstateerde goede uitwerking aan. De eisch De Staatsanwalt eischte tenslotte de volgende straffen tegen L. de Groot, typograaf te Amsterdam, de doodstraf J. Catoen, monteur te Amsterdam, de doodstraf Heiman H Meyer veekoopman te Am sterdam. de doodstraf A. v. d. Linden, colporteur te Bever wijk. 5 jaar tuchthuis J. Aldewereld, slager 8 jaar tuchthuis Gerrit H. R. Meyer, pluimveekoopman te Aalsmeer. 4 jaar tuchthuis; J. C. F. Clement, chauffeur te Amster dam. 4 jaar tuchthuis P. Kroon, winkelier te Abcoude 3 jaar tuchthuis G. J. P Piloo, groentenkoopman Amsterdam 6 jaar tuchthuis; S. Canes, lompenkoopman te Amster dam 4 jaar tuchthuis M van Loggen coupeur dam. 3 jaar tuchthuis. Vervolgens eischte geldstraffen tegen hen. die J hebben (Zie verder le blad, pag. 2.)

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1