De inbraak het Distributiekantoor te Beverwijk No. 18272. Maandag 31 Augustus. 1942. DRIE JAREN OORLOG in EEN TERUGBLIK Stellingen bij Stalingrad doorbroken Drie verdachten ter dood, de acht overigen tot zware tuchthuisstraffen veroordeeld Vijand naar Zwarte Zee kust teruggeworpen Proefalarm VERDUISTEREN Probebetrieb Boter of rundvet op bon 44 Duitsche troepen diep in vyandelyke verdediging doorgedrongen Extra bericht Bekendmaking Aangifte melkbussen en letter- metaal Britsche duikboot bij Korfoe vernietigd DERTIG SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT SLAG BIJ RSJEF LEIDDE TOT ZWARE VERLIEZEN VOOR DE SOVJETS Aan de gevolgen overleden JONGETJE AANGEREDEN DOOR DE TRAM De Amerikanen op de Salomons eilanden De Duitsche zege in Noord-Afrika De overwinningen ter zee Arrestaties in Kroatië Europa’s strijd tegen het bolsjewisme Duitsche troepen staan op 25 K.M. ten Zuiden van Stalingrad Generatoranthraciet en baggerturf Honden- en kattenbrood op bon 17 Scheerzeep op bon M COURANT Alarm- den op leger geeft Europa De van van Schlüssel- Duitsch Weermachtbericht Weermacht zich vergel- zonder bezetting van Zaterdag om half drie liep in de Edi- sonstraat de driejarige K. S., woonachtig in die straat, onvoorzichtig over den rij weg De jongen werd aangereden door een tram van lijn 12 en kreeg een sche- delbasisfractuur. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffertje naar het R K. ziekenhuis, aan het Westeinde, waar de jongen na aankomst is overleden. Reuter's speciale correspondent van het Egyptische woestijnfront bericht o.a. over de buitengewone maar practische kleedij (blauwe overall, helm, donkere bril, met een 30 c.m. lange, dikke sigaar, witzijden parasol of parapluie), waarin de Premier de Britsche pantserbrigade inspecteerde. De parapluie, welke Chur chill op een in Cairo opgenomen foto draagt, is een geschenk van generaal Smuts. (Stapt) Het is den bolsjewistischen troepen nu de slag om Rsjef reeds een maand duurt, ondanks den massalen inzet van men- schen en materiaal ter sterkte van 4 tot 5 legers, niet gelukt het Duitsche front te doorbreken. De terreinwinst van den vijand staat tactisch noch operatief in eenige verhouding tot de hem hierbij toe gebrachte verliezen aan menschen en ma teriaal. Alle beweringen van de bolsje wieken over een geslaagde doorbraak zjjn onjuist. Het front is gesloten, terwjjl de aanvalskracht van den vjjand meer en meer verlamt. Sedert den 30sten Juli werden in deze gevechten 1572 bolsjewis tische tanks stukgeschoten, deels door vliegtuigformaties en formaties lucht- doelartillerie van de luchtmacht vernield of in gevechten van zeer dichtbij vernie tigd; 547 vliegtuigen werden neergescho- ten bij 25 eigen verloren vliegtuigen en talrijk materieel werd door het Duitsche afweervuur en de aanvallen van de Duit sche iuchtmacht vernield. De bloedige verliezen van den vijand zijn buitenge woon hoog. Ten Zuiden van het Ladogameer ver loor de vijand bij nieuwe vergeefsche aanvallen 21 tanks. Duitschen p] en den Firn, beleger, 10 JuniMussolini verklaart Italië in staat van oorlog met Frankrijk en Enge- Frankrijk. 14 Mei: Nederland legt de wapens neer. 28 Mei: België staakt den strijd. 4 Juni: Duinkerken door de Duitschers veroverd. Vlucht van het Britsche expedi- Een woordvoerder van het Amerlkaan- sche ministerie van Marine heeft meege- deeld, dat de Amerikaansche actie bij de Salomons-eilanden op 7 Augustus begon. Op dien dag landden de troepen op Tu- lagi. Door het slechte Weer werd de vijand verrast. Sindsdien hebben landingen plaats gehad op de eilanden Guadalcanal, Ga- voetoe, Tanambogo, Abangay en Florida. In den afgeloopen nacht hebben bols jewistische bommenwerpers deels op groote hoogte storingsvluchten onderno men boven Noordoost-Duitschland. Door lukraak neergeworpen bommen ontstond op enkele plaatsen geringe schade. In Noord-Afrika werden door Duitsche en Italiaansche jachtvliegtuigen en door luchtdoelartillerie 12 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In het zeegebied van El Daba werd een Britsche torpedojager door bom tref fers zwaar beschadigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van Korfoe een Britsche duik boot tot zinken gebracht. Tijdens vluchten van Britsche forma ties boven de bezette gebieden in het Westen werden gisteren in luchtgevech ten 5 vijandelijke vliegtuigen, eigen verliezen, neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen Duitsche vliegtuigen overdag in- dustrieele en ravitailleeringsinstallaties in Zuid- en Oost-Engeland, alsmede sche pen aan de Engelsche Kanaalkust aan. Een Britsch koopvaardijschip van 5000 brt. en een convooivaartuig werden door voltreffers tot zinken gebracht. Een ander convooivaartuig bleef zwaar be schadigd liggen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 31 Augustus. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben de vijan delijke scheepvaart in de afgeloopen week weer zeer zware verliezen toegebracht. Zij hebben op den Atlantischen Oceaan, in de Caraibische Zee en voor de kust van West-Afrika, in weerwil van den krach- tigen afweer door vijandelijke lucht- en vlootstrijdkrachten, in zware, hardnekkige gevechten 30 in convooi of alleen-varende schepen met een gezamenlijken inhoud van 181.000 ton tot zinken gebracht. Vijf andere schepen werden getorpedeerd. Fransche regeering het hoofd. Frankrijk Op Woensdag 2 September zullen de luchtbeschermingssirenes tusschen 14 en 16 uur bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd" (een minuut gelijk matige toon) worden gegeven. Voor het geval deze proefneming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de sirenes in de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester plaatselijk luchtbeschermingsleider, WESTRA. Bij een terugblik op de afgeloopen 3 oorlogsjaren 19391942 dringt allereerst de enorme uitbreiding van het oorlogs geweld in den loop van den tijd naar voren. Op 1 Sept. 1939 trokken de Duitsche troepen Polen binnen. Door dit conflict ontstond de oorlog met Engeland en Frankrijk, ondanks het vredesaanbod, het welk de Führer tevergeefsch aan deze mogendheden had gedaan. In April 1940 begon de Duitsche veldtocht aanvankelijk in het Noorden. Denemarken werd bezet, daarna kwam Noorwegen aan de beurt. Op 10 Mei richtten de Duitsche legers zich over een breed front naar het Wes ten. Achtereenvolgens moesten Nederland, België en Frankrijk capituleeren. Het En gelsche leger werd tot een smadelijken terugtocht uit Duinkerken gedwongen. Nadat op 28 October de Grieksch-Itali- aansche oorlog was uitgebroken, opende 1941 met een nieuw hoofdstuk in den oor log: De Balkan. De snelle onderwerping van Zuid-Slavië en Griekenland verstoorde de Engelsche illusie van een nieuw front in het Zuidoosten. De ter hulpverleening aan de Grieken binnengetrokken Engelsche en koloniale troepen werden de zee inge jaagd en daarmede waren de laatste Brit sche troepenafdeelingen van het Europee. sche vasteland verdreven. De ommekeer in den Zuid-Europeeschen toestand was echter slechts een voorspel. Meer en meer had de Duitsche regeering den indruk ge kregen, dat de Sovjet-Unie zich gereed maakte om op een gunstig oogenblik tot den aanval over te gaan. Op 22 Juni 1941 trok Duitschland hieruit zijn conclusie. Op dien datum gingen Duitschland en zijn verbondenen de Sovjet-Unie te lijf, ten einde Europa voorgoed van het bolsjewis tische gevaar te bevrijden. De geweldige uitbreiding van den oorlog in 1941 bleef echter niet beperkt tot het Europeesche continent Groote perspectie ven openden zich toen, in December 1941, Japan in oorlog geraakte met de Ver- eenigde Staten. De Europeesche oorlog was uitgegroeid tot een wereldoorlog, waarvan 1942 een verlengstuk te zien gaf. Het verloop van den grootsten oorlog aller tijden heeft geleid tot groote ingrij pende militaire en politieke beslissingen, niet alleen in West- en Oost-Europa, maar ook in Oost-Azië en den Pacific, welke tot de belangrijkste periodes van de geschie denis zullen blijven behooren. Duitschland en zijn verbondenen schreden jaar in jaar uit van overwinning tot overwinning. De voornaamste vindt men in onderstaande kroniek samengevat. HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. pet 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode", „Kol Bfjbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz nr 5 c., fr. p p 10 c. van aanvalsoperaties tot den stellingen oorlog. Het doel van de Sovjets om met versche divisies een doorbraak door de Duitsche linies te forceeren, mislukte ten gevolge van den onwrikbaren afweer van de Duitsche troepen. Op 22 December had Hitler het oppercommando over het leger op zich genomen 1942 Na den winterafweerstrijd zette Duitsch land in het voorjaar van 1942 zijn reeks overwinningen aan het Oostfront voort. De vernietigingslagen van Kertsj en ten Zuiden van Charkof leidden tot vérstrek kende gevolgen. De omsingelingsslag bij Charkof van 26 tot 30 Mei kostte de Sov jets 240.000 gevangenen, 1249 tanks, 2026 kanonnen, 538 vliegtuigen. Sebastopol werd op 1 Juli veroverd: 50.000 gevange nen vielen in Duitsche handen, benevens een geweldige hoeveelheid oorlogsmate riaal. Begin Juli ontstond de worsteling om den overgang van den Don. Een door braak werd geforceerd over een breedte van 500 k.m.; Woronesj werd veroverd In den grooten slag ten Westen van den Don maakten de Duitschers 88.689 gevangenen en de buit bestond uit 1007 tanks, 1688 ka nonnen en 540 vliegtuigen. Worosjilofgrad werd op den 18en Juli bezet; Rostof viel op den 24en in Duitsche handen. Het of fensief ging daarop in snel tempo en on weerstaanbaar verder. In die dagen vaar digde Stalin zijn dagorder uit: Niet ver der terugtrekken. Intusschen bleken de Sovjets niet bij machte aan dit bevel te voldoen. De Duitsche pantserformaties en snelle troepen rukten over een breed front ten O van den Don op. namen op 10 Aug. Krasnodar en het oliecentrum Mai kop. Een vernietigende slag werd den bolsjewieken in de groote Donbocht toe gebracht, ten W. van Kalatsj. Zij verlo ren daarbij 57.000 gevangenen, 1000 tanks en 750 kanonnen. Sedert het begin van de voorjaarscampagne steeg het aantal ge vangenen tot 1.044.741. Op 17 Augustus was het Donbekken ge heel veroverd. De aanval in Oostelijke richting naar Stalingrad, welke stad in ernstig gevaar verkeert, en in Zuidooste lijke richting naar den Kaukasus werd on verpoosd voortgezet en borgstellingen en passen in het hooggebergte werden ver overd De ongebroken stootkracht van de Duitsche en verbonden troepen onaan getast door ontlastingspogingen van den vijand in andere frontsectoren waar borgt nieuwe groote overwinningen. Nadat het Duitsche Afrikacorps op 30 Jan. 1942 Benghasi had heroverd, opende generaal Rommel op 29 Mei een nieuw of fensief in Libye. In Juni werd een door braak door de Engelsche linies geforceerd en in den slag bij Tobroek stortte de ge- heele Engelsche verdediging ineen. Op 22 Juni werd Tobroek door de As-troepen be zet; 26.000 gevangenen en een groote buit aan allerlei oorlogsmateriaal vielen in hun handen. De Britsche en koloniale troepen werden in uiterst snel tempo te ruggeworpen. De Egyptische grens werd op 25 Juni gepasseerd. Het Duitsch-Ita- liaansche offensief kwam bij El Alamein, op korten afstand van Alexandrië, 1 staan. Opnieuw hadden de Britten een zware nederlaag geleden, welke hun posi tie in Egypte en het Naburige Oosten in gevaar bracht Ter zee hebben de strijdkrachten van de Asmogendheden den vijand in alle ge bieden hard en gevoelig geraakt. Engeland leed zijn eerste groote verlies op 14 Oct. 1939, toen wijlen kapitein Prien het stoute stukje uithaalde in Scapa Flow het slag schip „Royal Oak" te torpedeeren. In to taal maakte de Britsche admiraliteit tot 25 Aug. j.l. het zinken bekend van 152 oorlogsbodems, w.o. 5 slagschepen, 5 vliegkampschepen, 21 kruisers en niet minder dan 83 torpedojagers. In totaal 631.400 ton. De werkelijke verliezen van Engelschen en Amerikanen aan oorlogs schepen worden in Duitschland echter be rekend op meer dan 300. Van de Ameri kaansche marine werden ook verscheidene kostbare eenheden vernietigd. De Euro peesche Asmogendheden werken hierbij nauw samen met Japan. De aanval op Pearl Harbour op 8 Dec. 1941 kostte de V.S. 2 slagschepen, 4 andere en 4 krui sers werden zwaar beschadigd. Verdere zware verliezen leden de Amerikanen in de Java Zee, en in de zeeslagen bij de Midway Eilanden, in de Koraalzee en de jongste slagen bij de Salomons-eilanden. Vooral het aantal gezonken Amerikaan sche vliegkampschepen 7 in totaal is een groot verlies. Wat den strijd tegen de Geallieerde koopvaardij betreft, hieromtrent kon het Duitsche Opperbevel op 19 Aug. j.l. mel den, dat alleen door Duitsch optreden 20 millioen ton was vernietigd. Buitenge woon succesvol waren de operaties van de U-booten aan de Amerikaansche kust. De vernietiging van de groote convooien bij Malta en in de Noordelijke IJszee be wijzen, dat ook op andere terreinen de wapenen der As paraat zijn en den tegen stander met vernietiging bedreigen. Bij deze 20 millioen ton moeten nog worden opgeteld de lang niet geringe schade toegebracht door de marlne-een- heden van Italië en Japan Het Opperbevel van de maakte gisteren bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban rukken Duitsche en Roemeen- sche troepen ondanks sterk vüandeijjk verzet in het moeilijke terrein verder op. In het gebied van Stalingrad braken infanterie divisies en snelle formaties, door sterke strijdkrachten van de lucht macht gesteund, door krachtig versterk te stellingen heen en drongen zjj in hevige gevechten diep in het vjjandeljjke verde digingssysteem binnen. Ten Zuidwesten van Kaluga werden opnieuw aanvallen van sterke vijande lijke formaties infanterie en tanks afge slagen. Bij Rsjef trachtte de vijand ook gisteren door sterke strijdkrachten in den strijd te werpen, net front te doorbreken. Met medewerking van de Iuchtmacht werden aanvallen, deels in een tegenaan* val, afgeslagen. v. 8.33 aar nam. tot 6.49 aar v.m. Maan: 31 Aug. onder 12.50 n.m.; op 11,06 n.m.; 1 Sept, onder 1.54 n.m., op 11.35 n.m. 2 Sept, L. K. J Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. S.P.T. meldt uit Agram: De laatste dagen zijn in Agram en de provincie een aantal leden van de voormalige boeren partij gearresteerd onder verdenking, met de partisanen, die op het oogenblik weer zeer actief zijn, in verbinding te staan. Dr. Matschek, leider van de boe renpartij, bevindt zich nog steeds onder strenge bewaking op zijn landgoed te Kupinitz, ten Zuiden van Agram. Probebetrieb des Luftschutz gerats (Sirenen) findet am Mittwoch 2 September in der Zeit zwischen 14 und 16 Uhr statt Es wird der lange Dauerton (Entwarnungssignal) einmal (eine Minu te) zu hóren sein. Findet der „Probebe trieb" aus bedonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe. In den Gemeinden Rijswijk und Voorburg wird gleichzeitig alarmiert der ërtliche Luftschutzleiter, WESTRA PRIJS DEH AUVtHI.i 1-11 m.M reg.) /1.6ö, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 0.19 Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer land. 14 Juni: Duitsche troepen trekken Pa rijs binnen. 16 JuniNieuwe met Pétain aan staakt den strijd. 29 JuniSovjettroepen nemen bezit van Bessarabië en de Noordelijke Boeko- Wina. 20 JuliRijksdagrede van Hitler waar in hij een laatste beroep doet op het ge zond verstand van Engeland, twee dagen later gevolgd door Churchill’s afwijzing. 27 Sept.: Driemogendhedenpact te Ber lijn geteekend door Duitschland, Italië en Japan. 15/16 Oct.: Groote Duitsche dingsluchtaanval op Londen. 26 Oct,: Ontmoeting HitlerPétain te Montoire. 28 Oct GrickschItaliaansche oorlog. I Hitler heeft een bespreking met Mus solini te Florence. uit de distributie is verdwenen. Dat is een misdaad tegen de oorlogshuishouding. Een dorp als Beverwijk zou 18 dagen van de verdwenen hoeveelheid bonnen hebben kunnen leven. De president merkte ten aanzien van v. d. Linden op, dat hij beschouwd moet worden als de medeplichtige van de drie hoofddaders. Hij heeft voor zijn moeite 100 gulden ontvangen, doch hij zegt mets ervan te hebben geweten, dat zij saboteurs waren. Deze drie zijn te beschouwen als a-sociale elementen; de Groot en Catoen moeten, volgens den deskundige, ten volle toerekenbaar worden geacht. Zij hebben nooit behoorlijk gewerkt en van misdrijf geleefd. Ten aanzien van Kroon, die de bonnen slechts in zijn eigen zaak heeft gebruikt, kunnen verzachtende omstandigheden worden aangevoerd. Daar v. d. Linden hulp heeft verleend aan dengenen, die met den dood moeten worden bestraft, moet hem een gevoelige tuchthuisstraf worden opgelegd. Geldstraffen kunnen als bijkomende straf niet worden opgelegd, omdat alle verdachten arm zijn. Bovendien is het geld grootendeels in beslag genomen, zoodat zij zich niet hebben kunnen verrijken. Tot slot deelde de president nog mede, dat ter zitting gebleken is, dat ook ge tuige Rodrigues, de makelaar die voor de Groot huizen, briljanten en een schil derij aankocht, zich vermoedelijk aan bon nenhandel heeft schuldig gemaakt. Hier naar zal nog een onderzoek worden inge steld. De zitting werd daarna gesloten, verdachten hoorden uiterlijk, over het al gemeen, hun vonnis beheerscht aan. reietoon H63UU (.zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35 37 uiro no. iznuu Bijkant Schev Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rljsw-, Kantoorboekh Leeuwendaat, Oranje: 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V, Kantoorb. Th J. de Koning, Goudsbloem). 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel, 772444: Boekh F D. Couvée,v Hoytemastr 66 Tel.721187 Thans 45 gram Van 1 Sept, tot en met 31 Dec. geeft de met ,,M” gemerkte bon der textiel- kaart DA, welke is uitgereikt aan man nen en jongens van 15 jaar en ouder, recht op het koopen van 45 gram scheerzeep, met een vetzuurgehalte van 75 a 80 pCt. Voor zoover de winkelier nog verpakkin gen van 50 gram in voorraad heeft mag hij deze uitverkoopen tegen inontvangst- neming van bovengenoemden bon. Voorts kan men op bedoelden bon ook één pot of één tube scheercrême koopen, voor zoover deze nog voorradig zijn. Het Obergericht heeft hedenmorgen uit spraak gedaan in het strafproces tegen elf personen, die betrokken zijn geweest bij een zwendel in distributiebonnen, welke in den nacht van 1 op 2 April van dit jaar uit het Distributiekantoor te Bever wijk waren gestolen. Het Obergericht veroordeelde: den 38- Jarigen L. de Groot, typograaf te Amster. dam, tot de doodstraf (eisch: doodstraf); den 44-Jarigen J. Catoen, monteur te Am sterdam, tot de doodstraf (eisch: dood straf); den 31-Jarigen Heiman H. Meyer, veekoopman te Amsterdam, tot de dood straf (eisch: doodstraf); den 46-Jarigen A. v d. Linden, colporteur te Beverwijk, tot 4* Jaar tuchthuis (eisch: 5 Jaar tucht huis); den 38-Jarigen J. Aldewereld, sla ger te Bussum, tot 9 jaar tuchthuis (eisch: 8 Jaar tuchthuis)den 47-Jarigen Gerrit H. R. Meyer, pluimveekoopman te Aals meer, tot 34 Jaar tuchthuis (eisch: 4 jaar tuchthuis); den 40-Jarigen J C. F. Cle ment, chauffeur te Amsterdam, tot 4 Jaar tuchthuis (eisch: 4 Jaar tuchthuis); den 34-Jarigen P. Kroon, winkelier te Ab coude, tot 2 jaar tuchthuis (eisch: 3 Jaar tuchthuis)den jM-jarigen G. J. P. Pi- too, groentenkoopman te Amsterdam, tot 7 jaar tuchthuis (eisch: 6 jaar tuchthuis); den 51-Jarigen S. Canes, lompenkoopman te Amsterdam, tot 4 Jaar tuchthuis (eisch: 4 jaar tuchthuis)den 22-jarigen M. van Loggen, coupeur te Amsterdam, tot 3 Jaar tuchthuis (eisch: 3 Jaar tuchthuis). Allen met inbeslagneming van het geld en de bescheiden. DE OVERWEGING VAN HET VONNIS In de overwegingen van het vonnis ging de president van het Obergericht het gan- sche verloop van de inbraak, de voor bereiding. de uitvoering enz, na De ge- heele levensloop van Catoen dwingt tot de aanvaarding van de stelling; dat hij de in braak heeft gepleegd, waarvoor het plan van L. de Groot afkomstig was. Daarna begaven zij zich per rijwiel met den buit naar v. d. Linden en van dezen per trein naar .Amsterdam, waar de verdeeling van het gestolen geld en van de distributie bescheiden plaats vond. De president stel de vervolgens vast hoeveel ieder der ver dachten met de verhandeling van de dis tributiebonnen verdiende en hoe groot ieders aandeel was in die verhandeling. Wat Kroon betreft, deze heeft de bonnen alleen voor zijn eigen zaak gebruikt en ze niet verder verkocht, terwijl hij zijn boter voor den gebruikêlijken prijs ver kocht, d.w.z. den prijs voor den bon daarbij gerekend. Aan Piloo is slechts ten laste gelegd, wat hij zelf heeft bekend, terwijl men geen gebruik heeft willen maken van de mededeelingen van zijn medever dachten. Gebleken is, dat de verdachten, toen zij opeens over groote sommen beschikten, alle begrip van geld hadden verloren. Zoo gaf Heiman Meyer aan Aldewereld, die alleen een bemiddelaarsrol had gespeeld, daarvoor 25.000, en verlangde de Groot van Rodrigues, die voor hem geld zou beleggen, niet eens een kwitantie voor dat bedrag van 38.000. Het gevolg van deze inbraak is ge weest. dat de hoeveelheid levensmiddelen, voor 1000 personen voor een geheel jaar HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 31 Augustus (D.N.B Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban wierpen Duitsche en Roe- meensche troepen bij den succesvol ver- loopenden aanval den vijand in de rich ting van de Zwarte Zeekust terug. Lucht doelartillerie bracht een bolsjewistische kanonneerboot tot zinken. Ten Zuiden van Stalingrad Draken Duitsche troepen door de vijandelijke stellingen heen, versloegen sterke bolsje wistische strijdkrachten en staan 25 km ten Zuiden van de stad. Nachtelijke aan vallen van de Iuchtmacht veroorzaakten in Stalingrad uitgestrekte branden. Bo vendien werden spoorwegdoelen en vlieg velden van den vijand ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking bestookt. Bij Rsjef zette de vijand op verschei dene plaatsen zijn aanvallen met vrij sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten voort. In hevige gevechten werden daarbij 48 tanks vernietigd, waarvan 38 alleen door een afdeeling stormgeschut. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten opnieuw aanvallen van de bolsje wieken. Italiaansche motortorpedobooten brachten in den nacht van 14 op 15 Aug. op het Ladogameer een bolsjewistische kanonneerboot en een vijandelijk koop vaardijschip tot zinken. Gevechtsvliegtuigen bestookten overdag en 's nachts voor den oorlog belangrijke installaties in Oost-Engeland en in de Midlands met brisant- en brandbommen. (Zie het extrabericht op deze pagina.) Op 29 Augustus behaalde majoor Gol- lob, commodore van een jachteskader, aan het Oostelijke front zijn 150ste overwin ning in de lucht. 1939 1 September: Duitsche troepen over schrijden de Poolsche grens. Dagorder van Hitler waarin hij verklaart, gezien de Poolsche agressieve handelingen, geweld 1941, 31 Jan.: Rede van Hitler waarin hij een waarschuwing richt tot de Ver. Staten. 22 MaartGroot succes van Duitsche slagschepen in den Atlantischen Oceaan Zij vernietigen 22 vijandelijke koopvaar ders. 6 AprilDuitsche opmarsch Balkan. 17 AprilCapitulatie van het Zuidsla- vische leger. 23 AprilHet Grieksche zich over. 25 MeiEngelsche slagschip ..Hood” door de „Bismarck” tot zinken gebracht, welke 2 dagen later door een overmacht aangevallen, strijdend ondergaat 1 JuniKreta veroverd. 22 JuniOproep van den Führer aan het Duitsche volk en de soldaten aan het Oostfront. De samenwerking van Sovjet-Unie met Engeland wordt huid. Met De samenwerking van de Sovjet-Unie met Engeland wordt ont- drie legergroepen begint de strijd tegen de aan de Westgrens voor een overval op Europa gereedstaande Sovjetlegers. De troepen van Italië. Fin land, Slowakije, Hongarije en Roemenië strijden aan de zijde van legers. Vrijwilligers uit wegen Denemarken, Nederland, België, December mededeelde, tot, den oyergang Kroatië en Frankrijk nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme deel. 10 JuliDe dubbele veldslag om Bya- listok en Minsk eindigt met gevangen neming van 323.898 man3320 tanks en 1869 kanonnen werden buitgemaakt of vernietigd. Op 14 Juli bereikte een ge motoriseerde divisie den Westelijken rand van Smolensktwee dagen later was de stad veroverd. In den strijd om de Stalin- linie wierpen de Sovjets alle ter beschik king staande strijdkrachten in den slag over 250 k.m. breedte en 150 k.m. diepte, welke 4 weken lang woedde. Op 28 Juli was Oostelijk van Smolensk de ring ge sloten en begon de vernietiging der in gesloten bolsjewieken. Wederom werden 300.000 gevangenen. 3200 tanks en 3120 kanonnen gemeld. Na de bevrijding van de Baltische staten werd de aanval in de richting van Leningrad geleid. Tengevolge van den ipmarsch van het Zuiden uit >chen opmarsch in het Noor den, werd Leningrad op alle landfronten ingesloten. Op 8 Sept, werd burg genomen. In het Zuiden werd na de verovering van de grensvestingen en de van Lemberg, na de pantserslagen Jolczow en Dubno op 12 Juli een aanval in de richting van Kief ondernomen. In een breed front werd tusschen Dnjestr en Dnjepr een aanval naar het Zuiden begonnen, welke leidde tot den omsin gelingsslag van Uman. DuitschRoemeen- sche troepen hadden Bessarabië bevrijd en namen deel aan de omsingeling bij Uman. Ruim 105.000 gevangenen. 1970 tanks en 2190 kanonnen waren bij de ge vechten in West-Oekraine in Duitsche handen gevallen. De slag bij Uman le verde bovendien nog 103.000 gevangenen, 317 tanks en 1100 kanonnen op Enkele dagen later werd de kust van de Zwarte Zee bereikt, Odessa ingesloten en Kriwoj Rog genomen, daarna Dnje- propetrowsk en Krementsjug veroverd. Thans voltrok zich de groote insluiting op 200 k.m. ten Oosten van Kief. Bij dit geweldig succes vielen 665.000 gevange nen in Duitsche handen884 tanks en 3718 kanonnen werden buitgemaakt. Rostof, dat op 21 Nov. genomen werd, moest een week later wegens sterken vijandelijken druk worden opgegeven. Charkof, Stalino, Kramatorsk en Tagan rog werden bezet. Tegelijk werd de strijd om de Krim begonnen, welke na een stormachtigen zegetocht tot aan de Straat van Kertsj snel in Duitsche han den kwam. Sebastopol werd van landzijde volko men ingesloten. Intusschen waren in den Noordelijken sector omvangrijke toebe reidselen gemaakt voor een nieuwen om singelingsslag. Na de verovering van Orel werden ringen om Wjasma en Briansk ge trokken. Op dit ongeveer 350 k.m. breede en 100 k.m. diepe slagveld verloor de vijand 663.000 gevangenen, 1242 pantsers en 5452 kanonnen. Andere troepenafdee lingen waren in dien tijd tot den aanval in de richting van Moskou overgegaan. Ondanks voortdurende regens, waardoor de wegen in modderpoelen werden her schapen, werden Kalinin en Kaloega ge nomen en ook op andere punten werd de beschermende ring rond Moskou door broken. Odessa viel den 17en October. Het totaal aantal bolsjewistische krijgs gevangenen bedroeg half October 1941 rond 3 millioen. De intrede van den vroegen winter dwong, zooals het O.K.W. bericht van 17 De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied en de commis- saris-generaal voor Financiën en Econo mische Zaken hebben d.d. 31 Aug. de volgende bekendmaking uitgevaardigd: Op grond van de paragrafen 3 en 6 der metaalverordening (no. 79/1942) wordt bepaald, dat de eigenaar of houder van melkbussen en lettermetaal in den zin van paragraaf 1, onder 5 en 10, der bedoelde verordening de genoemde voor werpen tot uiterlijk 15 Sept. 1942 bij de :m, ..Rüstungsinspektion”, afd. nijverheid, tot Carel van Bylandtlaan 30, te ’s-Graven- hage schriftelijk dient aan te geven. De aangifte van melkbussen moet be vatten: 1) aantal, 2) inhoud in liters, 3) adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte van lettermetaal moet be vatten: IK gewicht in k.g., 2) soort, 3) plaats waar het metaal wordt bewaard, 4) adres van den persoon, die aangifte doet. De aangifte moet bevatten zoowel nieuwe als gebruikte, zich al of niet in gebruik bevindende, zoowel bruikbare als onbruikbare, mede tot verkoop of tot levering bestemde melkbussen en letter metaal. Aangegeven dienen mede te worden alle melkbussen en lettermetaal, uiter lijk tot 15 Sept. 1942 verkregen. Deze bekendmaking wordt in de dag bladen afgekondigd. Zij treedt 1/9 1942 in werking. tegenover geweld te zullen plaatsen. Enge land mobiliseert. 2 Sept.; Mussolini’s bemiddelingsvoor stel niet aangenomen. I 3 Sept.Engeland en Frankrijk verkla ren zich in staat van oorlog met Duitsch land. 5 Sept.: Roosevelt kondigt neutraliteits- wet af. 12 Sept.: Duitschland begint de contra- blokkade. 17 Sept.Sovjettroepen vallen Polen binnen 19 Sept.: Radiorede van Hitler te Dan zig: „Polen is in 18 dagen neergeslagen”. 28 Sept.Warschau geeft zich over. Overeenkomst -tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie over de belangengrens in Polen en bases in Estland. 6 October: Rijksdagrede van Hitler, Waarin hij vredesvoorstellen doet, welke enkele dagen later door Engeland en Frankrijk worden afgewezen. 8 November: Mislukte aanslag op Hit ler in den Bürgerbraukeller te München. 30 November: De Sovjettroepen vallen Finland binnen. Finsche steden gebombar deerd. 1940, 16 Februari: Engelsche overval binnen de Noorsche territoriale wateren op het Duitsche schip „Altmark”. 12 Maart. Finland en de Sovjet-Unie »luiten den vrede van Moskou. 18 Maart: Onderhoud van Hitler en Mus solini aan den Brenner. 9 AprilBegin van den Duitschen veld tocht in het Noorden: Denemarken bezet, evenals de voornaamste Noorsche havens. 2 Mei: Geheel Zuid-Noorwegen in Duit- Khe handen. 10 Mei: De Duitsche veldtocht in het Westen Over een lengte van 500 k.m. overschrijdt het Duitsche leger de gren zen van Nederland. België. Luxemburg en Van 1 tot en met 12 September geeft elke der met 44 gemerkte bonnen van de Boterkaart en Vetkaart recht op het koo- pen van 125 gram boter. Zij, die tusschen 12 en 15 Augustus de bonnen 44 bij den slager hebben ingeleverd, ontvan gen per bon 100 gram rundvet. Van 1 tot en met 30 September geven de met de woorden „Generator-anthraciet 9e periode” gemerkte bonnen recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedu rende hetzelfde tijdvak de met de woor den „Generatorturf 9e periode” gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. Voor de periode van 1 tot en met 30 September wordt op bon no. 17 van de voederkaarten voor honden volgens de zelfde normen als voor de voorafgaande periode hondenbrood beschikbaar ge steld. Op bon no. 17 van de voeder- kaart voor hondenbrood (groep K) wordt voor bovengenoemde periode IJ k.g. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 30 Sept, zijn de bonnen no. 17 van vermelde kaar ten ongeldig; zij mogen nadien niet meer worden aangenomen. de Duitsche Spanje, Noor-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1