DE STRIJD OM STALINGRAD OPROEP VAN DEN FüHRER *a r w No. 18273. vervaardigen der distributie-bonnen Dinsdag 1 Senfember. 1942. Zwarte Zeehaven Anapa bezet n o VERDUISTEREN Proefalarm Japansche minister Togo afgetreden Probebetrieb c, WÉ Een stortzee Eeuwenoud bedrijf N< Aanval op Zuidelijken flank EEN REMBRANDT GEVEILD Ver doorgevoerde controle beperkt de kans op fraude tot een minimum Duitsche verordening inzake arbeidskrachten II I Vijandelijke aanvallen bij Rsjef en Medyn mislukt JONGEN DOOR TRAM GEGREPEN EN GEDOOD Bracht 300.000 op van bonnen! Reorganisatie kerkelyke pers Offensief van Rommel Voor het Winterhulpwerk Bezoek aan de N.V. Johan Enschedé en Zonen ut Li COURANT Alarm- MEDWJEDIZKAJA .spapinskaja KLJEZKAJA \TSJISTJAKOWSK WJERTY5JI .TIN i. LOBATSJI JSJIRSKAJA' SHÖETOWO O 50km Traditie en vooruitgang Duitsch Weermachtbericht Drieledig contröle-systeem Waardepapier mislukt (Polygoon-André) A Op de kleine boerderijen in de l*' Wieringermeer wordt zeer veel i geselecteerd zaad voor den tuin- s bouw geteeld. Een veld met ver edeld uienzaad. (Polygoon-Kuiper) t u 4 t TkOTELNIKOWO V De Japansche minister van Buitenland- sche Zaken, Togo, is vandaag om persoon lijke redenen afgetreden. Minister-presi dent Tojo heeft de portefeuille van Bui- tenlandsche Zaken overgenomen. Een veldhouwitser wordt in stelling gebracht. Slechts met inspanning van alle krachten kan het stuk op zijn plaats gebracht worden. (Weltbild-Polygoon P.K. Müller-Schwannek) De Don werd door Duitsche en Roemeensohe troepen overschreden. (Weltbild-Polygoon) 4 b 8 3 IOLTAEWA 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 HAAGSCHE f. \t I tl i' ^JAPJ^W KAART VAN PELT PRIJS DEZER COURANTt Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode". „Kol Bijbl." en „Letterk. Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. '(Tkal ats Tl< “^*^KRIWCMOEsl V 'KRASNOARMJEISKÏft TOENDOETOWA A tingoeta. tsROMO- De tegenwoordige directeur, de heer B. F. Enschedé, vertelde ons een dezer da gen. toen wij een bezoek aan zijn firma brachten, dat, hoewel de oude traditie zooveel mogelijk gehandhaafd wordt, de leiding zich er steeds bewust van blijft, dat het bedrijf met den tijd mee moet gaan De firma Enschedé streeft er naar, alles zelf te doen. Als uitvloeisel van dit streven, is het bedrijf ingericht voor boek en plaatwerk, offset, rotogravure en let tergieterij. Deze laatste afdeeling bestaat volgend jaar reeds twee eeuwen! Het is aan haar te danken, dat het bedrijf reeds ten tijde van de Fransche revolutie het drukken van waardepapieren werd toever trouwd. De hiervoor benoodigde bijzon dere letterteekens en andere figuren kon den immers in eigen beheer vervaardigd worden. Ook de Nederlandsche Staat heeft sindsdien de zorg voor den aanmaak van bankbiljetten en postzegels aan de firma Enschedé opgedragen en menigeen draagt onbewust den naam der firma op ’t hart... KREMENSKAJ, Dagelijks rollen duizenden distri butiebonnen uit de drukpersen in de werkplaatsen der N.V. Johan Enschedé en Zonen te Haarlem, dit eeuwenoude bedrijf, dat een wereld- reputatie geniet op het gebied van drukwerk, speciaal van waarde papieren. Een streng en vernuftig contröle-systeem zorgt er voor, dat de kans op fraude of vergissingen tot het uiterste minimum beperkt wordt. Zoo schept dit bedrijf de beste waarborg tegen fraude en heeft het Rijk, door de inschakeling er van, het publiek een bewijs ge geven, zich bewust te zijn van de verantwoordelijkheid tegenover den consument. Een onzer redacteuren bracht een bezoek aan de firma Johan En schedé en Zonen en zal daarvan in een tweetal artikelen een en ander vertellen. JESOELOWSKAJA^ potemkinkXjai* Op Woensdag 2 September zullen de luchtbeschermingssirenes tusschen 14 en 16 uur bij wijze van proef in werking worden gesteld. Daarbij zal het signaal „luchtalarm geëindigd” (een minuut gelijk matige toon) worden gegeven. Voor het geval deze proefneming cm bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. Deze regeling geldt ook voor de sirenes in de gemeenten Rijswijk en Voorburg. De burgemeester plaatselijk luchtbeschermingsleider, WESTRA. S.P.T. meldt uit Londen: Officieel wordt meegedeeld, dat het sedert eenigen tijd verwachte offensief van generaal- veldmaarschalk Rommel is begonnen met een Duitschen aanval tegen den Zuide lijken flank van het Britsche 8ste leger ter hoogte van El Hime Ima. Het minis terie van Oorlog was nog niet in staat mede te deelen, of het nieuwe offensief in Egypte er een in grootschen stijl is. Maan: 1 Sept, onder 1.54 n.m., op 11.35 n.m.; 2 Sept, onder 2.56 n.m. L. K.; 3 Sept, op 12.09 v.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 Haarlem beroemt zich er op, dat binnen haar poorten de uitvinder van de boek drukkunst. Laurens Jansz. Coster heeft geleefd. Volgens velen was echter niet hij, doch Gutenberg de vader der losse gesne den letters. Hoe dat zij, vast staat in ieder geval, dat de stad sinds eeuwen het oudste bedrijf op dit gebied in Neder! nd. de N.V. Johan Enschedé en Zonen, herbergt. Het gebouwencomplex aan het Klok huisplein, achter de Groote Kerk, zou nie mand op de gedachte brengen, dat zich achter deze antieke gevels van vroegere heerenhuizen, een modern geoutilleerd grafisch bedrijf bevindt, waaraan ruim 800 man personeel verbonden is. De zaak werd in 1703 door Izaak Enschedé of En- scheda zooals de familienaam oorspron kelijk luidde, gesticht. Sindsdien hebben zes geslachten der familie Enschedé het bedrijf, dat zich in deze lange reeks van jaren een wereldreputatie heeft verwor ven, ononderbroken geleid. Een drieledige contröle, n.l. op nieuw personeel, op aanwezig personeel en op de terreinen en gebouwen, reduceert de kans op fraude en vergissingen tot een mini mum. Een dienstverband, met nieuw per soneel komt bij Joh. Enschedé en Zonen slechts dan tot stand, wanneer de directie overtuigd van de vereischte bekwaamheid der sollicitanten, tevens de wetenschap bezit, dat uit een oogpunt van veiligheid ten opzichte van de aan haar toever trouwde opdrachten, geen enkel gevaar van de zijde van zoo’n nieuw personeelslid menschelijkerwijze gesproken, aanwezig is. Om dit te bereiken, zijn de informaties welke over een sollicitant worden geno men, zeer diepgaand en worden zelfs zijn naaste familieleden daarin betrokken. In nauwe samenwerking met de politie is een reeks van voorschriften tot stand ge komen, waaraan elke sollicitant zich moet onderwerpen. Elk personeelslid, dat nog geen vijf dienstjaren heeft, ontvangt een bedrijfslegitimatiebewijs, waardoor men kan controleeren, of iemand zich tijdens de arbeidsuren ergens anders bevindt dan in zijn eigen afdeeling. Ook personeel, dat niet in dienst der vennootschap is, doch in de gebouwen of op de terreinen werkzaamheden moet ver richten, is onderworpen aan bepaalde contróle-maatregelen, waardoor deze „vreemdelingen” onmiddellijk kunnen wor den geïdentificeerd. Gistermiddag is de 9-jarige L. F., wo nende in de Hofwijkstraat, op het Rijs- wijkscheplein, toen hij achter een tram om den rijweg wilde oversteken, gegre pen door een uit de andere richting ko mende tram. Hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis Zuidwal gebracht. doodloops n n dg toam EO KUNNEN DAN NOG GGNCGGRASMCIERS 3o! grjasnöwsk l 51 4 4 4 4 I 4 4 4 4 4 4 In de hedenmiddag gehouden veiling bij v. Marie en Bignell heeft het werk van Rembrandt „De clementie van Keizer Ti tus", zooals het gewoonlijk genoemd wordt, niet minder dan f 300.000 opge bracht. Het werd ingezet op ƒ50.000. De kooper is de heer Mensing te Amster dam. Even tevoren was een schilderij van Adriaan van Ostade „Doedelzakspeler voor herberg” voor 46.000 van de hand gedaan. Probebetrieb des Luftschutz gerats (Sirenen) findet am Mittwoch 2 September in der Zeit zwischen 14 und 16 Uhr start. Es wird der lange Dauerton (Entwarnungssignal) einmal (elne Minu te) zu hören sein. Findet der „Probebe trieb" aus besonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe, In den Gemeinden Rijswijk und Voorburg wird gleichzeitig alarmiert der örtliche Luftschutzleiter, WESTRA ZYMLJANSK o n PRIJS DER AUVERT.t 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. ƒ0.38 Pers gevr. ƒ0.48. Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Nederlandsche Vrijwilligers in de Waffen S.S. De S.S.-man wordt op alle wapens geoefend, ook met het pistool. (S.S.P.K. Fritz-Polygoon) ALIKOW Ilowinskaja 1 OLJENI Iwasjalinsk X Cproedki iOEMRAK/ Ü-J/ BESRODNOjl LENINSK t==>=;.TSAREW 1866 begon. Zelfs Zuidamerikaansche en Oostersche landen droegen haar het ont werpen en vervaardigen van hun postze gels op. Zoo heeft zij in den loop der jaren in het maken van bankbiljetten, postzegels, chéques, aandeelen en bande rollen een bijna nergens geëvenaarde rou tine en vaardigheid verkregen. Toen de distributie in het Nederlandsche econo mische verkeer weer haar intrede deed, sprak het wel van zelf, dat op de eeuwen oude ervaring en inzichten van dit bedrijf een beroep werd gedaan. De Rijkscon- tröledienst op den aanmaak van post- en andere rijkswaarden, die in de gebouwen der firma is ondergebracht, verhoogt nog de waarborg, dat het toezicht op den aan maak dezer uitermate belangrijke waarde papieren in goede handen berust. Als in een detective-verhaal Het was. alsof we een detective-verhaal lazen, toen de adjunct-directeur der fir ma, de heer de Kempenaer, aan wien de contröle van personeel en gebouwen en de veiligheid is toevertrouwd aan de hand van een teekening vertelde van al die vernuftig uitgedachte maatregelen en voorschriften, waarmede het werk wordt omgeven. In het labyrinth van kamers en zalen zijn er twee, die slechts enkelen te zien krijgen, n.l. de kamer van den inspecteur der bedrijfspolitie, centrum van het geheele bewakingsapparaat en daarnaast de geluidskamer, welke zoowel centrale omroepinstallatie is (ter oproe ping van personen in het uitgestrekte complex van gebouwen voor het geven van bevelen bij lucht- of brandalarm, muziek in de fabriekspauze enz.), als centrale luisterpost, om na te gaan of zich op bepaalde tijdstippen, voorname lijk des nachts, vreemde geluiden voor doen, welke onraad doen vermoeden. In de cel van den inspecteur dringt ’s nachts elk geluid in het gebouw door. Hij hoort de wakers hun ronden doen in de lange gangen, hij hoort ze rinkelen met de sleutels en mocht een van hen door een inbreker worden overvallen en om hulp roepen, dan is binnen enkele seconden het geheele bewakingsapparaat in volle actie en is ook reeds de gemeentepolitie gewaarschuwd. In een volgend artikel iets over het vervaardigen van den distributiebon. Een bijzondere faam heeft de firma En schedé zich verworven door het vervaar digen van postzegels, waarmede zij in T5JMELJEWSKV DENISOW jewsijejEW r GOLUBINS^J ^SkwoJiNV-' Uit Berlijn wordt gemeld: Krachtens een nieuwe verordening van den alge meen gevolmachtigde voor den arbeid zul len ook de arbeidskrachten van de bezette gebieden op uniforme en straffe wijze worden geleid. De algemeene grondslagen voor het tewerk stellen van de arbeids krachten worden door deze nieuwe veror dening voltooid. De nieuwe maatregelen garandeeren een doelmatige verdeeling van de arbeids krachten ter dekking van de behoeften van het Rijk en van de bezette gebieden en een zoo groot mogelijke arbeidspresta tie. Naar aanleiding van een gisteren ge publiceerd bericht over het niet meer verschijnen van verschillende kerkelijke bladen wordt ons van officieele zijde medegedeeld, dat het hier niet in tegen stelling tot andersluidende berichten een verbod van deze bladen betreft, maar slechts een reorganisatie der kerkelijke pers, noodzakelijk geworden op grond van de algemeenemaatregelen voor de bezuiniging op papier. Van een verbod van kerkelijke bladen kan dus niet wor den gesproken. Alle confessioneele groe pen kunnen nog steeds de leden harer godsdienstige gemeenschappen in de mededeelingenbladen, waarvoor een nieu we regionale indeeling is vastgesteld, voortdurend op de hoogte houden van berichten van kerkdijken inhoud. Telefoon 11630U (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 o,ro No- mou Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 De violist Willem Noske en mej. Eli sabeth Everts, pianiste, hebben zich verloofd. (Polygoon-Hardorft) echter ook de zin van het Winterhulp- werk. niet slechts in vredestijd, doch eerst recht in den oorlog, de onverbreek bare lotgemeenschap van het Duitsche volk te bekrachtigen, niet zooals in En geland en Amerika met frazen, doch door daden. Want uit deze worsteling der vol ken moet en zal het Duitsche Rijk als een door en door nationaal socialistische staat in den vrede terugkeeren. Deze krijgt zijn verwezenlijking niet slechts door de offers van het front, doch ook door die van het vaderland. In 1939 en '40 ja misschien ook nog in 1941 mogen onze' geestlooze tegenstanders gedacht hebben, het Duitsche volk als eens in 1918. door innerlijke oneenigheid te kunnen storten in uitwendige afhanke lijkheid en daarmede in de slavernij van een nog erger dictaat van Versailles. Het is de taak van het front en van het werkende Duitsche volk te huis om de hoop van deze internationale goudhyena’s en bolsjewistische beesten steeds meer te verstoren en hun duidelijk te maken, dat deze oorlog niet zal eindigen met de mogelijkheid van een verdere exploitatie door de bezittende volken, doch met een voor de wereld beslissende overwinning der „Habenichtse”. Ik verwacht derhalve, dat het vader land zijn plicht vervult voor het vierde Winterhulpwerk in oorlogstijd. Bijzondere vertrouwensband Bij het lezen van al deze voorschriften zou men licht geneigd zijn te meenen. dat het bedrijf der firma Enschedé een soort politie-staat is, waarin men zich niet dan huiverend kan begeven en waar elke beweging wordt bespied. Zoo is het gelukkig niet, want er bestaat tusschen directie en personeel een bijzondere band van vertrouwen, die o.a. blijkt uit de zelfde namen van werknemers, welke door talrijke geslachten heen telkens weer in de personeelsboeken opduiken. Er wordt nauwlettend voor gewaakt, dat deze teere band niet door een overmaat van maatregelen verbroken wordt. Ge regelde surveillance en fouilleering op willekeurige tijdstippen moeten zóó ge zien worden, dat haar primaire taak is de zwakken te steunen, wanneer de ver leiding hen mocht bedreigen. Niets gaat het gebouw in of uit, dat niet vooraf wordt gekeurd door de spe ciale bedrijfspolitie. die uit 17 manne lijke en vrouwelijke leden bestaat met een inspecteur aan het hoofd en die dag en nacht in de gebouwen en op de ter reinen aanwezig is. Slechts die goederen laat zij passeeren, waarvan onomstoote- lijk vaststaat, dat het vervoer niet on regelmatig geschiedt. Zij fungeert dus als een uiterst strenge douane, waarmede iedereen, die zich in het gebouw bevindt, terdege rekening heeft te houden. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 1 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Ten Zuiden van den benedenloop van den Koeban braken Duitsche en Roe- meensche troepen taai vijandelijk verzet en zij bereikten de Oostkust van de Zwarte Zee. De stad en haven Anapa werd door Roemeensche troepen ge nomen. Duitsche motortorpedobooten vielen in de Zwarte Zee een beschermd convooi aan en brachten 2 schepen met een ge- zamenlijken inhoud van 4500 brt. tot zin ken. waaronder een tankschip. In de Straat van Kertsj beschoot eigen kustartillerie een formatie vijan delijke motorbooten waarvan er 2 bran dend bleven liggen. Ten Zuiden van Stalingrad vergrootten divisies infanterie en snelle formaties in hevige gevechten de bres in de vijande lijke verdedigingsinstallaties. In een snel len opmarseb in de richting van de stad namen zij een belangrijk heuvelachtig ter rein in bezit. Een vijandelijke pantser- trein werd vernietigd. Het krachtige op. treden van de luchtmacht droeg tot het breken van het vijandelijk verzet bij. In den afgeloopen nacht werden zware bom aanvallen op Stalingrad en verscheidene vliegvelden ten Oosten van de Wolga uit gevoerd. Het aantal der sedert 11 Augustus ten Zuidwesten van Kaluga in zware en suc cesvoile afweergevechten vernietigde bols jewistische tanks is tot 868 gestegen. Ten Noordwesten van Medyn en bij Rsjef mislukten nieuwe, door tanks ge steunde aanvallen van den vijand. De in hevigen afweerstrijd staande troepen werden door formaties gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers doel treffend ontlast. De gisteren vermelde af deeling stormgeschut schoot opnieuw 30 vijandelijke tanks kapot. Ten Zuiden van het Ladogameer duren de gevechten voort, verscheidene aanval len van den vijand werden, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Op het meer werd een bolsjewistische kanonneerboot door een luchtaanval ver nietigd. Een Duitsche mijnenveger heeft op de Oostzee een bolsjewistische duik boot tot zinken gebracht. In het hooge Noorden werden in den af geloopen nacht militaire installaties van Archangel gebombardeerd, waardoor ver scheidene zware branden ontstonden. De bolsjewistische luchtmacht verloor in de laatste 2 dagen in luchtgevechten en door de luchtdoelartillerie 182 vliegtuigen; 15 andere toestellen werden op den grond vernield. In denzelfden tijd gingen 11 eigen vliegtuigen verloren. In de beide laatste nachten bestookten formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen verscheidene Britsche vliegvelden ten Zui den van Alexandrië en ten Noordwesten van Cairo met bommen van zwaar kaliber, alsmede met duizenden brandbommen. In de installaties van het vliegveld en tus schen op den grond staande vliegtuigen werden ontploffingen en zware branden Waargenomen. De Duitsche marine heeft in de maand Augustus in totaal 699.100 brt. tot zinken gebracht. Hiervan werden 106 schepen met een gezamenlijken inhoud van 667.184 brt. door duikbooten en 5 sche pen met een totalen inhoud van 32.000 brt. door motortorpedobooten vernietigd; 23 andere schepen met een gezamenlijken inhoud van meer dan 130.000 brt. werden getorpedeerd. De volgende vijandelijke oorlogsschepen werden tot zinken gebracht: het vliegtuig- moederschip „Eagle”, een hulpkruiser van 12.000 brt., 2 torpedojagers, 1 duikboot, 10 motortorpedobooten, 3 bewakingsvoertui gen en 3 kleinere vaartuigen. Beschadigd werden 2 torpedojagers en talrijke motortorpedobooten. In dezelfde periode bracht de luchtmacht 14 koopvaardijschepen met een totalen in houd van 109.000 brt. tot zinken en be schadigde zij 12 andere koopvaardijsche pen. welker inhoud niet is aangegeven. De luchtmacht heeft de volgende vijan delijke oorlogsschepen tot zinken ge bracht: 1 kruiser, 4 torpedojagers, 1 duik, boot, 1 torpedoboot, 1 motortorpedoboot, 1 bewakingsvaartuig en 1 convooivaartuig. Beschadigd werden 2 vliegtuigmoeder- schepen, 12 kruisers resp. torpedojagers, 4 motortorpedobooten, 1 stormboot voor landingen, 1 convooivaartuig. Behalve gevoelige verliezen aan oorlogs schepen verloor de vijandelijke scheep vaart zoodoende in de maand Augustus <n totaal 125 schepen met een gezamen lijken inhoud van 808.100 bruto ton; 35 an dere schepen met een totalen inhoud van «ngeveer 200.000 brt. werden getor pedeerd, resp. door bomtrefters zwaar be- •®1»digd. r v. 8.30 aar nam. tot 6.51 aar v.m. De Führer heeft bij het begin van het oorlogs-Winterhulpwerk van het Duitsche volk 1942/’43, den volgenden oproep ge daan Bij het begin van het vierde jaar van een oorlog, dien het Duitsche volk om zijn of niet zijn, voor heden en toekomst, voert, roep ik voor de tiende maal het Duitsche volk op zijn vrijwillige offers voor het Winterhulpwerk te brengen. In een gebied, dat zich over de geheele we reld uitstrekt, strijden de soldaten van onze Weermacht met inzet van hun leven en hun gezondheid. Bij hen hebben zich het grootste deel der Europeesche vol ken en ook van de volken van het Verre Oosten gevoegd in een verbond van trouw dat zal verhinderen, dat onze lan den vervallen aan het bolsjewistische bar barisme of joodschAngelsaksischkapi talistische exploitatie. De vijanden van het Duitsche Rijk van weleer, toen wij in het binnenland om de macht streden, zijn ook thans weer tegen ons vereenigd. De internationale wereldjood leidt bolsje wisme en plutocratie, niet slechts met het doel der vernietiging van de Europeesche cultuurstaten, doch vooral tot uitroeiing van allen, die een zelfstandig bestaan lei den. Wanneer thans Amerikaansche en Engelsche agenten beweren, dat zij een nieuw wereldbeeld opbouwen, dat beter is dan hun eigen vroeger is geweest, waarin in de toekomst een ieder arbeid, kleeding en huisvesting zal vinden, dan was het niet noodig geweest juist het Duitsche Rijk aan te vallen. Want deze problemen heeft het nationaal-socialisme of reeds lang opgelost, of zij waren op weg naar een succesvolle oplossing. Neen, de bedoeling van deze internationale mis dadigers is’ niet het opbouwen van een betere sociale wereld, doch de brutale vernietiging van de tegenover hun kapi talisme staande nationaal-sociale staten van Europa. Hun doel is de slavernij, zoo als Indië die moet dulden. Dat de bolsje wistische jood daarbij als laatste aanhit ser in beide kampen de leiding heeft, is in het groot niet anders dan het in Duitschland eens in het klein was. In dezen reusachtigen strijd zonder weerga nu hebben de Duitsche en ver bonden soldaten dit jaar het leefgebied der Europeesche volken geweldig uitge breid. De poging van de internationale gelukkigmakers der menschheid, Roose velt, Churchill en Stalin, om de Europee sche volken uit te hongeren, kan daar door reeds thans als definitief worden beschouwd. Indien echter in dezen geweldigsten strijd van alle tijden de Duitsche sol daat onder nauwelijks voor te stellen ontberingen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is het vaderland juist dit jaar nog meer verplicht ook het hoogste aan offers te geven. Zelfs dan zal het nog slechts een fractie presteeren van dat. wat onze Weermacht te land, ter zee en in de lucht volbrengt. Het is NOWONIKOu iKOJI

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1