KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS AGENDA SPORT BINNENLAND UIT DE OMSTREKEN voor I JlNCUAPHOlME AVOND-M.T.S. BOUWKUNDE Prinses Madestraat 6 a-b (bij de Mauritskade) Instituut Blom Volledige Examen-opleiding INSCHRIJVING LEERLINGEN wan 1 7-31 Augustus van 6-8 uur INKOOP VAN BRILJANTEN Laatste Telegrammen a RVRTNA hofweg De distributiebonnen DE KOMEDIANTEN KOMEN Talrijke gevangenen gemaakt UITKEER1NGEN WINTERHULP FEUILLETON UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN HET NIEUWE SEIZOEN BIJ HET RESIDENTIE-TOONEEL INVAL IN SPEELHOL AAN DE VALKENBOSCHKADE De „moedertaal- methode” vreemde talen! Geef ouden van dagen voorrang in trein en tram en bij wachten in de rij VERES (Wordt vervolgd.). BURGERLIJKE STAND HAAGSCHE COURANT Dinsdag 1 September 1942 Te 61. pag. 2 Vrijwilligers voor den N.A.D. DIRECTEUR M.T.S. BENOEMD BEGRAFENIS Jhr. mr. J. L. C. VON WEILER LAJOS Het GehoorzaalLange Voorhout 23a. Tel. 115162. t.m. van musicus, te in pnt. (J. C. A. Bruin, alhier). STAFMUZIEK- Toiletzeep maar hij verstaanbaar: Waar aanvragen kunnen worden ingediend Zooals men weet, zal zeer den Haag een gemeentelijke technische dagschool bezitten, directeur de Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Bonnen 44 A 44B IX IX 359 361 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept. 5 Sept- 02 250 gr. 100 gr. 7 (Nadruk verboden) Roman van WILHELM LICHTENBERG 250 gr. 45 gr. 1 k.g. 100 gr. M 28 75 gr. 30 Sept. Zeep 371 250 gr. wasch- of zeepp. 30 Sept. Zeep M waschp, 250 gr. w.-ofz.p. 30 Sept. Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Textielk, 3e De opgewekte tevredenheid, welke Raf- faela gedurende vier onbevredigende jaren gemist had, keerde weer in haar terug. De toekomst lag helder en dui delijk voor haar. Vóór den dom wachtte Soldati op haar en sloot zich onmiddellijk weer bij haar aan. Gesproken werd er tusschen 44A serie 44A 44B 41, 42 360 en 8 u. door Alex Seriespelen en couponboekjes Een nieuwigheid in de exploitatie zal zijn, dat wij zooveel mogelijk in serie zul len spelen. De Stadsschouwburg was een typische repertoire-schouwburg, 'zooals de Comedie Franqaise te Parijs. De ruimte in den Princesse Schouwburg staat ons ech ter niet toe, de décors, enz. van twee of drie stukken tegelijk „in huis” te hebben, zoodat alle stukken in langere series ge speeld moeten worden. Oudere Hagenaars zullen daarbij wellicht terugdenken aan de eerste jaren van het „Hofstad-Tooneel”. Het oude systeem der couponboekjes, waaraan de bezoekers zoo gehecht zijn geraakt, blijft echter gehandhaafd. Tot besluit kan ik alleen maar de hoop uitspreken, dat het publiek, in welks bla kende gunst wij ons in, den Stadsschouw burg mochten verheugen, ons in den Prin cesse Schouwburg trouw zal blijven. Het theater doet niet onder voor zoo menigen schouwburg in hoofdsteden in het buiten land, de nieuwe eigenaar heeft het een grondige restauratie laten ondergaan en... het ligt aan zooveel tramlijnen, dat het gemakkelijk van alle kanten te bereiken is. Orkest De G. G. is dezen winter ook des Maandags geopend DE W.S.M.: De N.V. Westlandsche Stoom tramweg Mij. te Loosduinen heeft met in gang van heden enkele wijzigingen aange bracht in haar diensten in het Westland. Hierdoor zal uit den Haag de laatste ver binding naar het Westland om 7 uur zijn, uit ’s-Gravenzande 6 min. en uit Naald wijk 1 min. voor zeven. De tram van een uur later geeft geen aansluiting meer op bussen naar den Haag. Ook uit Delft ver trekt de laatste bus dus een uur vroeger n.l. 6.41 uur. Het eindpunt aan de Bees tenmarkt te Den Haag vervalt, thans is de Varkensmarkt hiervoor ingericht. CLANDESTIENE HANDEL: De 21-jarige lasscher F. F., verkocht zijn rookerskaart voor 20 en werd deswege geverbaliseerd. Terzake van het koopen van een hoeveel heid rundvleesch buiten de distributie om tegen 6.50 per k.g., is procesverbaal op gemaakt tegen den 31-jarigen J. T„ het vleesch is in beslag genomen. De 35-jarige stukadoor W. F. bood pakjes sigaretten voor ƒ2.50 per stuk en pakjes shag voor 3.50 per half ons, buiten de distributie om te koop aan. Hij kreeg een proces-ver- baal. 44A 44B 370 370 RECORDVERBETERING VAN DE RUY TER: Tijdens de te Amsterdam gehouden kampioenschappen van Noord-Holland bracht de 5000 m. een verrassende over winning van Bakker op Weenink, terwijl de overwinning van van Olfen op den Haarlemmer de Roode, op de 1500 m. even eens als een verrassing kan worden be schouwd. Frits de Ruyter liep in de 5000 m. mede, om een poging te doen het se dert 4 jaren ten name van Jan Zegers staande Nederl. record op de 2000 m. te verbeteren. Hij slaagde daar schitterend in, want hij bracht het record bijna 13 seconden omlaag, n.l. op 5 m. 29.9 secon de! De poging van mevr. «Fanny Blan- kers-Koen om het record 80 m horden te verbeteren faalde met 0.1 seconde. Italiaansch Weermachtbericht ROME, 1 September. (Stefani.) weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Egyptische front bedrijvigheid van vooruitgeschoven afdeelingen. Wij hebben talrijke gevangenen gemaakt. For maties Italiaansche en Duitsche vliegtui gen hebben de achterhoede van den vijand gebombardeerd. den hoekje van het achtergrond pi delijke espressomachine; een wit schort leunde slaperig tegen een vuile pilaar. Raffaela betrad het terras en ging aan een vroeger roodgelakt tafeltje zitten, samen- kerk van CRICKET DE COMPETITIE: In verband met den tweedaagschen wedstrijd te Haarlem was het eerste-klasse-competitie-programma van den N. C. B. deze week maar klein. Thuisspelende verloor V.O.C. met innings en 57 runs van A.C.C In de 2de klasse won Quick 2 (96) met 25 runs van V.C.C. en C.V.H. (74) won met 17 runs van Quick. In de vierde klasse verloor Quick 3 van H.V.C. 5 (62) met 1 run en nog 2 wickets in handen. L.M.C.C. 2 verloor van N.L.C.C. (104) met 18 runs, OVERWINNING DER INTERNATIONALS Te Haarlem is een tweedaagsche wedstrijd gespeeld tusschen internationals uit 1933— 1939 en de „Rest van Nederland”, welke door de internationals werd gewonnen. De „Rest" scoorde in de eerste inning 89 runs, waarvan J. J. Alders 22, H. Her klots 11, Ch Lungen 10, W. van Weelde 17 en H. J. Klink 11. Mr. H. van Manen bowlde 114, L. J. Sodderland 340, A. Terwiel 528 en mr. P. C. G. Labouchere 23 Personen waren bezig met hazardspel Gistermiddag 16 uur heeft de justitieele dienst A van de politie, een inval gedaan in het perceel Valkenboschkade 181, aan gezien vermoed werd, dat in genoemd perceel aan hazardspel werd gedaan. Nadat de recherche had aangebeld en er opengedaan werd gingen ?ij naar binnen en troffen in de achterkamer 23 personen aan, die om een tafel met groen laken za ten, waarop een roulette, fiches en geld. Deze personen waren bezig met hazard spel, Allen zijn aangehouden, evenals de hoofdbewoonster van het perceel, en over gebracht naar het hoofdbureau van politie. De hoofdbewoonster, de 32-jarige M. v. L., is, evenals de persoon die fungeerde als bankhouder, de 37-jarige J. M„ in ver zekerde bewaring gesteld, terwijl de an dere personen, nadat proces-verbaal was opgemaakt, op vrije voeten zijn gesteld. Het groene laken, de roulette, de fiches en het geld zijn in beslag genomen. als het vermanende geweten zeil. Plotse ling echter barstte Een schandaal is het! Wat dan, Guido? Niemand herkent je hier. Dat vind ik heerlijk. Waarom moet men mij herkennen? Waarom? Waarom? siste hij, steeds woedender. Wat is dat voor een wereld waarin een Raffaela Cellini rond kan loo- pen, zonder door iemand herkend te wor den? Ze lachte zachtjes. Daar heb ik voor gezorgd. Ja. Hij monsterde haar met een giftigen zijdelingschen blik. Het aanbevolen adres, waar ieder slaagt. Fa. A. KLINKER, 796 GOUD, ZILVER, HORLOGES, ETC. BARENTSZSTRAAT 64 - TEL. 394670 dan sensationeel zijn. Overigens kondigde het buitengewone van dezen middag zich reeds uit de verte met trompetsignalen aan. Maar ook de huizen zelf begonnen langzamerhand hun bijdrage tot dit ge- mproviseerde volksfeest te leveren. Na elkaar kwam de eigenaar van den siga renwinkel tevoorschijn, de delicatessen handelaar schoof zijn buik voor de deur, de herbergier van de overzijde hinkte het plein op, de dienstmeisjes kwamen toege sneld, twee carabinieri marcheerden sta tig het plein op en begonnen orde te scheppen, uit de ramen kwamen hoofden kijken en enkele minuten later was het zoo druk als anders bij de sacraments processie. 1 September. BEVALLEN: J. H. Schuring geb. Rom- pa, d. P. J. van der Zande geb. Beek, man, d. M. den Heijer geb. Pronk, d. M. P. Remmerswaal geb. Macco, d. M. L'. van der Horst geb. Beerenborg, z. F. R. Rijken geb. Lijnkamp, d. E. M. Flagiello geb. Bever, d. A. Hubers geb. Morin, z. I. Bouvy geb. Szalay, d. E. M. van Wijngaarden geb. Lander, z. G. de Rooy geb. Molenaar, d. H. C. Keulemans geb. Beretta, d. M. E. Doest geb. Telg, z. W. Verwijk geb. Koelemy, z. A. van der Spek geb. Vringer. z. M. Maltha geb. van Een. denburg, z. A. J. van Alffgeb. Becker, z. S. J. P. Doorschodt geb. Verhagen, d. A. Guijt geb. Plugge, d. C. G. d’Ancona geb. Bergman, z. W. H. Stee- vens geb. Walraven, z. E. ten Kate geb. Slawik, z. M Mugge geb. de Haas. z. OVERLEDEN: A. L. Kipp, wed. van A Roberti, 81 j. J. N. Hoevers, wedn. van M. A. van Eijkelenburg, 86 j. P. Otter, ongeh. vr., 74 j. D. Molenbroek, wedn. van M. Bezemen, 80 j. G. Bruggeman, ongeh. vr., 80 j. K. Franken, z. 3 j. C. A. Eichhorn, vr. van J. R. Orta, 61 j. J. van de Kasteele, wedn. van J. Fon- teine, 74 j. B. Bruins, ongeh. man, 22 j. W. F. Meijer, vr. van D. Groos, 86 j. N. J. de Ruijter, ongeh. man, 39 j A. Brugman, ongeh. vr., 17 j. T. Oost- dam, vr. van J. J. N. Kruis, 74 j. J. K. Warmenhoven, man van H. A. Bijl, 79 j. H. M. van Beek, man van C. M. Post, 77 j. J. V. Schattelein, vr. van L. J. Wasch, 73 j. H. B. I. de Graaf, dochter, 9 mnd. S. den Heijer, wedn. van M. van Klaveren, 78 j. H. C. van Dop, weduwe van H. Jutte, 53 j. M. J. G. van de Watering, wed. van J. W. Michael, 85 j. A. N. van Driest, ge scheiden man, 49 j. F. Groenendal, wed. van A. Biegel. 82 j, A. van Maanen, vr. van D. Berkhout, 72 j. Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit (br. anders uit. Welke de ware is, weet men eerst later. Hij gaf de hoop nog niet op haar over te halen. Ik weet alles al vooruit. En ik zeg je, dat je je ongeluk tegemoet gaat. Wel mogelijk. Maar dan zal het ten minste een zelfgekozen ongeluk zijn. Tijdens het nu volgende zwijgen kwam er plotseling buiten leven in de brou werij. De Piazza van Lucca, dit droome- rige, stille stukje wereld, kwam in be weging. Eerst naderde uit de poort, die de Piazza met de Vischmarkt verbindt, een bende schreeuwende en dansende kinderen. De jongens hadden zelfs hun voetbalspel onderbroken, en dat zegt wat voor Lucca. De gebeurtenis moest meer Hordenren Stal Wertha, WOENSDAG 2 SEPTEMBER Zeiss-Planetarium „Haagsche Courant”, „Zonsverduistering”3.45 Bethlehemkerk. Orgelconcert Schellevis. Solisten Ans Dol, zang, Aletta Rackwitsz-de longh. viool en Jan Schmitz, orgel. 7.30 u. Luthersche kerk. Orgel, concert door Feike Asma. 8 u. Scala. „De zondebok”. 7.30 u. Amicltla. Kin. dermatinée: Jopie Slim en Dikkie Big. mans. 2 en 4 u. Rembrandt. „Spoorstraat 13”. 2 en 7.30 u. Cor Ruys’ Zomer- theater. (Schev.) „De Mallemolen’!. 7.30 u, Bioscopen Van 28 Aug, t.m. 3 Sept. Amicitia. „De veldtocht in het Oosten”. 2.30 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Apollo. Tij. delijk gesloten. Asta. „Wiener Blut’’. 2.30 en 7.45 u. (B. 14 j.) Capitol. „Frau RESIDENTIEORKEST: Met dit Volkscon cert heeft het Haagsche orkest zijn zomer seizoen beëindigd. De avonden in de Die rentuinzaal, in plaats van in de populaire Kurzaal hebben het toch wèl gedaan. De acoustiek althans is zeer meegevallen en men kon hier bij de dikwijls buitenge woon mooie uitvoeringen de omgeving vergeten, gelijk dat in iedere zaal noodig is. Het bezoek dat in den loop van het seizoen nog is gestegen, heeft tenslotte bewezen, dat de concerten ten zeerste op prijs zijn gesteld Deze avond begon met een korte, maar warme huldiging van den uitmuntenden eersten fluitist Jan Prins, die vijf en twin tig jaar van het orkest deel heeft uitge maakt. Staande is de jubilaris ontvangen, een hulde, die door langdurig applaus en de aanbieding van bloemen nog eens bij zonderen nadruk heeft gekregen. Vervol gens werd Haydn’s bekende, meesterlijke „Óxford”-Symphonie (no. 61 in G-dur) uitgevoerd, waarbij het orkest zich door afwerking en klankgeving onderscheidde en bovendien door het juist opvolgen van de zinvolle aanduidingen van den dirigent. Toon Verhey, sfeer en geest dezer muziek in zuiverheid en overtuigende sterkte wist op te roepen. Het slot-Presto vormde een meesleepende climax. Enthousiast was de bijval. Dan Rudolf Mengelberg’s grillig-speel- sche en poëtisch-gevoelige Vioolconcert, opus 18, polyphoon boeiend geschreven, klaar en kleurig geïnstrumenteerd, culmi- neerend in een zielvollen Adagio-zang. De violist Jan Bresser speelde de solo partij technisch beheerscht, klankschoon en karakteristiek zoowel naar het gevoel als den geest. Het orkest sloot zich stijl vol aan. Tot besluit het geniale werk van den jongen Richard Strauss, muziek van die pen humor en ver perspectief. Wij heb ben Verhey en het orkest bewonderd om de wijze waarop zij deze kunst van fan- tastisch-weidsche vlucht vertolkt hebben. De dirigent beeldde wel zeer treffend de plastiek van de compositie uit. Een prach tige weergave, die waardig deze zomercon- certen heeft afgesloten. J. C. Manifar- ges. JAN KOETSIER TWEEDE DIRIGENT CONCERTGEBOUWORKEST: De heer Jan Koetsier, die tot tweeden dirigent van het Concertgebouworkest is benoemd, heeft zijn nieuwe functie heden aanvaard. Alex Schellevis zal mor genavond half acht in de Bethlehemkerk een orgelconcert geven waaraan mede werken: Ans Dol. zang; Aletta Rack witsz-de longh, viool; Jan Schmitz, orgel. Luna”. 2.15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Cen. trum. „Meisjes in ’t wit”. Doorl. voorst, van 1 u. af. (Elk. leeft.) Cineac. „Re- pelsteeltje”. 918 uur; actualiteiten 18- 23 u. (Elk. leeft.) City. „Piraten”. 2.15 en 7.45 u (B 14 j.) Corso. „Comedian, ten”. 2 en 7.45 u. (B. 14 j.) Flora. „3 x Bruiloft”. 2.30 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Metropole. „Wiener Blut” 2.15 en 7.30 u. (B. 14 j.) Odeon. „Twee in een we reldstad”’. 2.15 en 7.45 u. (Elk. leeft.) Olympia „7 Jaren pech”. 2.15 en 7.45 u (Elk leeft.) Passage. „Lajla”. 2.15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Princesse. „5.000.000 zoeken een erfgenaam”. 2 en 7.30 u. (B. 14 j.) Rex. ..Gasparone”. 10, 11.45, 13 40 15.25, 17.20, 19.05 en 21 u. (Elk. leeft.) Roxy. „Gier Wally”. 2.15 en 7.45 u. (B. 14 j.) Seinpost. „7 Jaren pech”. 2.15 en 7.30 u. (Elk. leeft.) Beh. Donderdag, avond. Studio. „Janssens tegen Pee- ters”. 2.30, 4.30, 7 en 9 u (Elk. leeft.) Thalia. „Baron von Trautenegg”. Doorl. voorst, van 1.30 u. af. (Elk. leeft.) West.End. „Een leven vol muziek” 2.15 en 7.45 u. (B. 18 j.) BIJEENKOMSTEN, LEZINGEN, ENZ. Galerij, L. v. Meerderv. 419. 2 Sept. 7.45 u. Spr. ds. R. C. Harder, van Leiden, over; „Adam waar zijt gij?” Restaurant l'Es- pérance. Laan van Meerdervoort 205a. 2 Sept. 7.30 u. ds. J. Attema over: „De dag des gerechts”. Jam 358 Kaas 367 t.m. 369 Koffiesurrogaat 338 Melk Melk Petroleum EA-krt. Peulvruchten Pudding, verm, Rundvet (Bonnen ingeleverd) 44 200 gr. 1—12 Sept. 5 Sept. 31 Dec, 5 Sept, 5 Sept. 5 Sept. 100 gr. 50 gr. 28 a 75 gr. 30 Sept. 45 gr. (huish.) 30 Sept. 4-41, 4-42 M 357 43, 44 1 rantsoen 41 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) Vleesch Vleesch Zeep Zeep Zeep Onderhoud met den heer Dirk Verbeek Hedenochtend hebben we een kort onderhoud gehad met den directeur van het Residentie-Tooneel, den heer Dirk Verbeek, die overmorgen het nieuwe tooneelseizoen opent in den Princesse- schouwburg, met de première van het door Richard Flink bewerkte stuk, naar van Lennep's roman „Ferdinand Huyck”. De heer Verbeek wees op het vorige sei zoen eer hij over zijn nieuwe plannen begon. Het speeljaar 19411942 is voor het Residentie-Tooneel een zeer merk waardig seizoen geweest. Nog nooit is er door het publiek zoo’n groote belangstel ling getoond. Het aantal bezoekers was hooger dan ooit tevoren, 108.500 tegen 88.870 het voorgaand seizoen. Een pre mière van het „Residentie-Tooneel” was voor den Haag een gebeurtenis geworden, waardoor de belangstelling voor het too- neel het buitenlandsche peil had gena derd of zelfs voorbij gestreefd. Ik heb reeds vaker betoogd, zeide de heer Verbeek, dat de belangstelling van het publiek voor een première de beste toets is voor zijn vertrouwen in het ge zelschap. Niet minder verheugend dan het drukke schouwburgbezoek was het ongekend groote succes der oorspronkelijk Neder- landsche stukken. Reeds vroeg in het seizoen begon dit succes met „Operatie geslaagd” van A. den Hertog, dat hier en elders stampvolle zalen trok. Niet minder groot was het succes van „De Dubbelganger” van Ben van Eysselsteijn. En tenslotte kwam „Gif” van Mare Hol man eerst laat in het seizoen, dat in 12 voorstellingen een netto recette (d.i, re cette na aftrek van belasting) maakte van 11.000, dus bijna 1000 per voor stelling. Wij brachten in het vorig seizoen 17 stukken, waarvan 2 reprises. Wij vroegen den heer Verbeek naar zijn nieuwe plannen. In den Princesse-Schouwburg Thans, bij den aanvang van het nieuwe, vijfde seizoen van het „Residentie Too- neel” zeide hij staan we voor een geheel nieuwe taak. Wij moeten onze exploitatie voortzetten in den Princesse- Schouwburg. Ik behoef u niet te zeggen, dat deze verhuizing ons voor groote pro blemen heeft gesteld. Wij moesten trach ten een nieuw décor-atelier te vinden, pakhuizen voor onze décors en onze meu belen, kantoorlokalen, repetitiegelegenhe- den, enz. En dat in een tijd, waarin bijna geen ledige kubieke meter ruimte in Den Haag te vinden is. Met veel moeite zijn wij daarin tenslotte toch geslaagd en zoo alles moeilijker voor ons geworden is, wij moeten ons troosten met de gedachte, dat wij dit lot met zoovele landgenooten deelen. In elk geval zijn de oplossingen, die wij vonden, van dien aard, dat wij vertrouwen onze voorstellingen op het zelfde peil te kunnen houden. Wij openen het seizoen op Donderdag 3 September a.s. met „Ferdinand Huyck”, een tooneelbewerking van mr. Jacob van Lennep’s bekenden roman, door Richard Flink gemaakt. Naar mijn meening is hij er uitstekend in geslaagd zijn moeilijke taak tot een goed einde te brengen. Het is een stuk in 5 bedrijven geworden en de bewerker heeft zelf de regie in handen. Een groot aantal spelers treedt er in op. In doublure tegen „Ferdinand Huyck” repeteert een kleinere groep spelers, on der regie van Johan de Mester: „Iphige- neia in Tauris” van Goethe, in de prach tige vertaling van dr. P. C. Boutèns. met Ank van der Moer als Iphigeneia. Tenminste drie Nederlandsche stukken hoop ik ter opvoering te brengen, n.l. één van Ank van der Moer, waarvan de titel nog niet is vastgesteld, één van Ben van Eysselsteijn, dat nog niet geheel gereed is en één van Mare Holman, waaraan de schrijver ook nog bezig is de laatste hand te leggen. Voorts brengen wij van John Knittel „Via Mala”, van Goldoni „De Herbergier ster”, van Hauptmann „Der Biberpelz” en „Kleinstadster” van Kotzebue. Een mo dern Italiaansch stuk, dat ik kort geleden ontving, heb ik reeds voor ons gezelschap vastgelegd. Ik kan het op het oogenblik nog niet noemen, daar de vertaling nog niet gereed is. Tenslotte hebben wij onze keuze van een Vondel- en (of) Shake- speare-stuk nog niet vastgesteld. Omstreeks midden Juli werd bekend gemaakt, dat wederom de gelegenheid bestaat zich aan te melden voor de vrij willige vervulling van den Arbeidsdienst. Deze vrijwilligers zullen worden opgeroe pen voor den diensttijd, welke begin Ja nuari 1943 aanvangt. Thans vernemen wij, dat deze vrijwillige aanmelding op Za terdag 31 October a.s. sluit. In verband hiermede, wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor een betrekking in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt en zijn geboren na 31 Decem ber 1919, bij de sollicitatie het bewijs moe ten overleggen, dat zij hun arbeidsdienst- plicht hebben vervuld. Bovendien kunnen zich voor vrijwillige dienstneming in den Nederlandschen Arbeidsdienst aanmelden jongemannen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar, mits zij ongehuwd zijn. De mogelijkheid van aanmelding voor vrijwillige dienstneming bestaat dus nog tot en met 31 October a.s. en het aan melden kan geschieden bij de N.A.D.-aan- meldingsbureaux, bij de gemeentehuizen of bij de arbeidsbureaux. Je ziet er werkelijk uit als... als... Nou, als? Als een... kindermeisje, dat zoojuist haar betrekking verloren heeft. Raffaela schaterde. Vind je? Heerlijk! Het werklooze kindermeisje dankt je voor je compli ment. Nu stonden ze voor het kleine café, waar een paar gele en slecht onderhou- oleanderboomen een bescheiden t plein begrensden. Op den lufte en siste de onvermij- de waard in Zooals reeds werd medegedeeld be staat van morgen af wederom de moge lijkheid aanvragen voor uitkeeringen bij Winterhulp in te dienen. In tegenstel ling met andersluidende publicaties ge lieve men er rekening mede te houden, dat de aanvragen uitsluitend dienen te geschieden bij de navolgende kantoren Beyerstraat 113, van 912 en 1.305 uur; Beeklaan 267a. van 10.3012 en 1.305 uur; Koppelstokstraat 110, van 912 en 1.305 uur (behalve Zaterdags); Schle- gelstraat 148, van 912 en 24 uur; Molenstraat 54, van 912 en 24 uur. Aan het kantoor Prinsestraat 57 wor den in tegenstelling met andere jaren geen aanvragen aangenomen. De termijn voor het indienen van aan vragen voor de eerste uitkeering sluit 26 Sept. „Winterhulp” biedt gedurende de eerstkomende wintermaanden hulp aan nooddruftigen van alle gezindten. De aandacht wordt er echter op gevestigd, dat ieder gezinshoofd over het algemeen in een seizoen slechts één aanvraag kan indienen. binnenkort middelbare Naar wij vernemen, is tot directeur van deze school benoemd de heer A. Kuiper, leeraar aan de Academie voor beeldende kunsten en technische wetenschappen Rotterdam. NAALDWIJK Nieuwe distributiebeschei- den zullen te Naaldwijk uitgereikt worden in het schoollokaal achter het distributie kantoor tot en met K. op 2 September, tot en met S op 3 Sept, tot en met Z op 4 September telkens van 9.3016 uur Aan personen beneden 18 jaar worden geen bescheiden meegegeven. KORTE BERICHTEN: De hier ter stede gespeelde honkbalwedstrijd den HaagUtrecht is met 166 door de be zoekers gewonnen. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op, maar later gaf de meer dere routine der gasten den doorslag. De Hagenaars maakten nog al veel veld- fouten. De Haagsche ploeg bestond uit 5 spelers van Celerias. 2 van Laakkwartier en 2 van H.D.M. De Zilveren Archipelbal is na levendigen strijd gewonnen door Esdo, dat in de finale met 43 won van B.T.C. In een te Amsterdam ge houden korfbaltournooi behaalde D.E.D. den len prijs in de eere-afdeeling vóór Het Zuiden in de eerste afdeeling zege vierde K.V.D. vóór pie Haghe In een te Bussum gehouden korfbaltournooi behaalde Blauw Wit den eersten prijs; 2. H.S.V.; 3, Achilles. Gisteren is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van jhr. mr. J. L. W. C. von Weiler, oud vice-president van het Gerechtshof te ’s-Gravenhage, op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Tal van bekende persoonlijkheden waren aanwe zig, o.a. de oud-minister van Justitie mr. J. R. H. van Schaik, mr. Goossens, oud- secr.-gen. van Justitie, jhr. Feith, oud-pre- sident van den Hoogen Raad, mr. Schlin- gemann en mr. Loder, oud-presidenten van het Gerechtshof, baron de Vos van Steenwijk, oud-voorzitter van de voorma lige Eerste Kamer en jhr. E. C. U. van Doorn, deken van de Orde van Advocaten. In de aula hebben gesproken de heeren F. M. van der Bilt, schoonzoon van den overledene, H. Poelgeest namens de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en ds. Ravesloot namens den Haagschen Bond Vacantiebezigheid voor Schoolkinderen Aan de groeve heeft ds. Ravesloot de begrafenisliturgie uitgesproken. W n U in A BUITENHOF Vanaf 1 Sept, de wereldverm. Primas met zijn Hongaarsch Muziek van 4 tot 5.30 uur en van 6.30 tot sluiting 12. De internationals scoorden 155 runs, waarvan mr. P. C. G. Labouchere 12, W, Kramer 10, H. C. W. Schnitger 38, W. H. Gallois 36, mr. H. van Manen 22 en A. Terwiel 11. H. J. Klink bowlde 438. L, Wunder 450, Ch. Lungen 112, F. La bouchere 017 en J. J. van der Luur 128. In de tweede innings scoorde de „Rest” 50 runs, waarvan H. Herklots 13, W. van Weelde 11, A. Terwiel bowlde 633 en L. J. Sodderland 312. PAARDEN COURSES OP DUINDIGT: Voor de mor genmiddag op Duindigt te houden drave rijen en rennen achten wij de volgende paarden favoriet. Draverij 4e klasse. 2000 m. Excellent, Francisca, Faust en Evening Star. Ren 2000 m. amateurs: Crimée, Sartène, Echil- lais en Scotch Fox. Draverij 3e en 4e klasse: 2200 m. Van dit nummer zijn de paarden nog niet bekend. Ren 2100 m. Stal Pasman, Indian Prince, Adoua. Ja- nicule. Draverij 2e en Be klasse. 2000 m. Excellentie Brewer, Beminde, Darius G en Croton. Ren 1200 m.Le Beguin, Petite Artiste, Solidor. Heat-draverij le klasse, 1700 m. Dutch Hanover, Abdullah Scott, Admiral Guy. Donum Vita. 3350 m. Little May Dun, Everard de la Marek. WIELRENNEN VAN WEG EN BAAN: De kampioen van Nederland op den weg, John Braspen- ninx. heeft Zondag zijn vorm bevestigd, door het Bossche Veemarktcriterium te winnen, de 125 k.m. afleggend in 3 uur 3 min. 30 sec., 2. Pellenaars, 3. Lakeman, 4. Evers. Op 1 ronde: 5. Demmenie, Bij de amateurs (80 k.m.) won J. de Ruyter in 1 uur 39 min. 25 sec., 2. A van Vooren, 3. G. van Straaten, 4. B. de Kort, 5. H. Bos kamperDe Ronde van Heemstede voor amateurs werd gewonnen door A. van Vooren, 77 k.m., in 1 uur 51 min. 59 sec. 2, L. Pepels. 3. J. Hulshoff, 4. A. Kuilman, 5. J. Middelink, Een 2 uurs koppelwedstrijd te Roosen daal is gewonnen door HopstakenDu moulin voor de Korvervan Vliet. Te Erfuhrt won Lohmann een stayerswed- strijd over 100 k.m. in 2 manches. 2. Schindler, 3. Hoffman, 4. Schön. Onze landgenooten van Amsterdam en Groene- weger» werden resp. 5 en 6. Een internationale grasbaanwedstrijd te Goes werd gewonnen door Braspen- ninx met een halve ronde voorsprong op den Belg Meerschaert3. v. Swelm. Op de baan te Wieringen won Remkes een 10 k.m. race vóór v. d. Wal en v. Gent. Laatstgenoemde werd eerste in een afvalwedstrijd vóór v. d. Wal en Klink, die de achtervolging tegen Cor Bakker won. De koppelwedstrijd werd gewonnen door Kees BakkerBoeyen met 3 ronden voorsprong op KlinkRemkes, LustCor Bakker en v. Gentv. d. Wal. Een ploeg- omnium was voor Kees BakkerBoeyen. Op de baan te Bergen op Zoom won v. d. Vijver den sprint; Pellenaars de Korver, Joosen en Hopstaken wonnen een ploegachtervolging van Schulte, v. Oers. Buuron en v. d. Zande. De H uurs koppelwedstrijd had tot resultaat 1. SchulteSteenbakkers. Op 1 ronde 2. de KorverJoosen. Op 2 ronden3. Pel lenaarsv. Oers. HONDEN WEDSTRIJDEN DER S-GRAV. W.R.V.: Bij de Zondag aan den Bezuidenhout- scheweg gehouden windhondenrennen der ’s-Gravenh. W.R.V. had men nog al stagnatie doordat het „kunsthaas” tij dens de race brak. Bijzondere tijden werden niet genoteerd. De voornaamste resultaten warenEerste wedstrijd fi nale 1. Geel, M. P. van Nigten, Rijswijk in 25.2 sec.; 2. Domico, P. Meyer, Poel dijk; 3. Frokkie Windspeed, gebr. Tim mermans alhier. Tweede wedstrijd fi nale 1. Girl Quide Windspeed, M. P. v. Nigten in 25.4 sec.; 2. Boy, v. d. Lem, alhier; 3. Hans. J. v. d. Schulp, alhier. Derde wedstrijd finale1. Boy. v. d. Lem in 25 sec.; 2. Frokkie Windspeed, gebr. Timmermans; 3. Judge Scott, M. Heynen, Rotterdam. Troostren1. Ja nette gebr. Timmermans in 25.4 sec.; 2. Hans, J. v. d. Schulp; 3. Kaptein, Jonge- pier, alhier. Zondag a.s. worden wederom serie- wedstrijden georganiseerd, terwijl Zon dag 27 September vlakke baan- en hin derniswedstrijden om het kampioenschap van Nederland op het terrein aan den Bezuidenhoutscheweg worden gehouden. Tot 19 September kan men hiervoor in schrijven bij den secretaris, adresBer berisstraat 32. alhier. WEDSTRIJDEN VAN DE Z.H.W.R.V.: In het V.U.C.-stadion vonden Zondagavond onder groote belangstelling wedstrijden plaats. De uitslagen luidden: Greyhounds: 1. Mary Windspeed, 24,2 sec. (R Born, al hier) 2. Cinderella v. d. Uileboomen (W. v. d. Horst, alhier); 3. Fair Girl Belwin (C. v. d. Kroft, alhier). Eerste troostren: 1. Tredwedna Fair Firl, 24,8 sec. (Gebr. Wories, alhier)2. Tosca Belwin (Gebr. Wories); 3. Maureen Belwin (Gebr. Wo ries). 2e Troostren; 1. Black Exsels, 23,2 sec. (Gebr. Wories); 2. Astor (T. C. H. Kniersem, alhier); 3. Eddy’s Memory, (Gebr. Wories); Whippets: A: 1. Luuk, 25,2 sec. 6 pnt (R. v. d. Linden, R’dam) 2. Shirly, 6 pnt. (R. v. d. Linden); 3. Lover 8 pnt. (P. M. Ancker, alhier); B: 1. Lazy du Zwaenhoek, 26,6 sec., 3 pnt. (mevr. Koning, Voorschoten) 2. Strols, 11 pnt. (mevr Wories, alhier)3. Topsy 12 Toiletzeep M 75 gr. 30 Sept. Zeep 335 28 a 75 gr. 30 Sept. Wasch- en zeeppoeder 336 250 gr. 30 Sept. Zeep L 250 gr. wasch- en zeeppoeder en 28 a 75 gr. zeep 30 Sept. L 75 gr. 30 Sept. Brandstoffen Kookdoel. 01 02 03 KF 1 Eenh. 30 Apr. '43 Gen. Anthr. IX 1 Eenh. 30 Sept. Gen. Turf IX 50 stuks 30 Sept. Brandst.k. DV 1 t.m. 5 1 Eenh. 31 Dec. Aantal t.m. 14 k.g. 5 Sept. 1 kg. 5 Sept, of geb.) 44 75 gr. 5 Sept. Bloem (br.) 362 t.m. 365 70 gr. 5 Sept- Boter 44 125 gr. 12 Sep. Boter 2, 3-35 en 2, 3, 4-36 125 gr. 12 Sept. 400 gr. - 50 gr. 100 gr. 250 gr. Honden- en k.br. 17 1| a 10 k.g. 30 Sept. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 41A t.m. 44A 34 L. 5 Sept. 41B t.m. 44B 1| L. 5 Sept. 2 L. 31 Oct. 5 Sept. 5 Sept. MEJ. RIEK KNAAP f: Zondag overleed hier ter stede mej. Riek Knaap, die meer dan 20 jaar als algemeen secretaresse en leidster van het Kinderkoor aan het Haagsch Gemengd Koor „Onder Ons” ver bonden is geweest. De begrafenis vindt morgenmiddag op Nieuw Eik en Duinen plaats. Vertrek van het Gem. ziekenhuis Zuidwal te 12.30 uur. CONCERT VAN HET CORPS VAN DE POLITIE: Het Stafmu- ziekcorps van de politie zal morgenavond van 19.3021 uur op den hoek van de Kwikstaartlaan en de Kiplaan een concert geven. Terzake van rijwieldiefstal zijn aangehouden de 25-jarige bloemist L. G. en de 18-jarige rietvlechter P. S. De uitreiking van bonkaarten voe dingsmiddelen 10e periode (6 Sept t.m. 3 Oct.), bonkaarten aardappelen 10e pe riode (6 Sept, m 3 Oct.), tabak-, siga retten- of versi. eringskaarten (6 Sept, t.m. 26 Dec.) welke plaats vindt in het centrale uireikingslokaal aan de Groot Hertoginnelaan (hoek Laan van Meer dervoort) geschiedt morgen als volgt 912 uur Schuurhof t.m. van Spanje 1214 uur Spanjer t.m. Stekhuizen 1417 uur Stel t.m. einde S en Ta Lm. Tip. De uitreiking van bonkaarten voor zeer zwaren, zwaren of langdurigen ar beid geschiedt morgen als volgtK t.m. O. Aan afzonderlijke tafels zal tevens ge legenheid zijn tot het inleveren van aan vraagformulieren voor een schoenenbon. In de voormalige gemeente Loosduinen (lokaal Alidastraat 5) geschiedt de uit reiking van de nieuwe distributiebeschei den morgen als volgt: Toet t.m. einde T, U en Va t.m. van der Vliet. JUBILEA Heden herdacht de heer J. Mooten sr., coupeur bij de firma Med- dens en Zoon, het feit, dat hij 40 jaar geleden bij deze firma in dienst trad. De heer J. B. W. A. Giesbers, fir mant, schetste in hartelijke bewoordingen de verdiensten van den jubilaris, waarna hij hem een couvert met inhoud aanbood. Tevens richtte de heer J. J. van Veen, chef, het woord tot den jubilaris en over handigde hem een cadeau namens het Haagsche personeel. Vandaag her denkt de heer G. A. Veeren het feit, dat hij 40 jaar geleden werd aangesteld als ambtenaar bij de boter- en kaascontröle- stations Zuid-Holland. De jubilaris werd vanochtend met zijn familie ten kantore ontvangen Hij werd achtereenvolgens toegesproken door de heeren A. van Wij nen, voorzitter Boter- en Kaascontróle- stations Zuid-Holland, die een enveloppe met inhoud aanbood, dr. C. van de Bunt, directeur. G. J. Rijken v. Olst, die namens de collega’s een schrijfbureau en aan mevr. Veeren een fruitmand aanbood, dr, H. van Gulik, oud-directeur, die eveneens een geschenk overhandigde en L. Zwaai, oud-controleur. De jubilaris dankte ten slotte voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en voor de aangeboden geschen ken. De firma P. Slootweg en Zn.. Vleeschwarenbedrijf, Laan van N. O. Indië 93, herdenkt morgen haar 40-jarig be staan. De filiaalhoudster van de firma Paul C. Kaiser, Valkenboschplein, mej. J P. T. van Hooff, herdenkt heden het feit, dat zij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst is getreden. De directeur bood haar een enveloppe met inhoud aan. Van de inspecteurs en filiaalhoudsters ont ving de jubilaresse bloemen. G. C. BROEKHUYSEN t: In den ouder dom van 62 jaar is overleden de heer G. C. Broekhuysen, oud-hoofd eener school voor B.L.O. De teraardebestelling heeft Vrijdag a.s. plaats op Oud Eik en Duinen. Vertrek van het sterfhuis Suez- kade 178 te 2 uur. Op het Stationsplein wil de gistermiddag de 29-jarige mej. T. B. Z. uit de Gabriël Metsustraat op een rijden den wagen van lijn 9 springen, doch kwam te vallen en geraakte onder den baanschuiver. De vrouw bekwam een ge compliceerde linker-onderbeenbreuk en is in het ziekenhuis aan den Zuidwal opge nomen. In de beide kerkgebouwen der Geref. Kerk te Loosduinen zal Vrij dagavond a.s. te half acht de eerste der 4 te houden zangavonden plaats hebben, welke dienen tot verbetering van het psalmgezang in den eeredienst. Naar aanleiding van het be- richt betreffende het overvaren van een roeiboot op den Vliet onder Leidschen- dam. wordt ons nog medegedeeld, dat de tweede vrouw niet is gered door een tuindersjongen, doch door den heer J. de Klerk, musicus, Rijswijkscheweg 235. alhier. Voor het comité komsten vanwege de Geref. ’s-Gravenhage-West zal ds. R, C. Harder, uit Leiden a.s. Woensdagavond in de Ga lerij aan de Laan van Meerdervoort openbare vergadering optreden met het onderwerp: „Adam waar zijt gij?” van waar zij een goed uitzicht op de Piazza had. Soldati was haar gevolgd, merkte knorrig op: Onzin; laten we toch naar Viareggio teruggaan! Het staat je vrij, vond zij, terwijl ze den waard wenkte. Soldati bromde maar wat. en het was maar goed, dat dit gebrom onverstaan baar bleef. Toen de dampende espresso voor hen stond, zei hij, al tamelijk Ik had nooit gedacht, dat jij een huwelijk zonder liefde zou sluiten. Liefde zegt men maar zoo, ant woordde Raffaela, en zij ziet er steeds BILJARTEN DE LEEUW VERBETERT NED. RECORD: Te Rotterdam is vanmiddag onder groote belangstelling, door den voorzitter van den Ned. Biljartbond, jhr. Mollerus een uniek biljarttournooi geopend, dat 8 da gen zal duren. Er wordt aan deelge nomen door de navolgende cracks Dom- mering, Sweering, v. d. Pol, Jacobs, de Leeuw. Gehrels, Vreeswijk. Sengers. Tournier Verbeek en Heinrich. Vandaag en morgen wordt kader 45-2 gespeeld, Donderdag en Vrijdag kader 71-2, Zater dag t.m. Dinsdag 8 September drieban den. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, dat een stedentournooi Am sterdamden HaagRotterdam, hetwelk de N.B.B. voornemens was te organi- seeren, niet zal doorgaan, nu het seizoen wordt ingezet met dit groote en merk waardige tournooi. Hij deed een drin gend beroep de biljartsport vrij te hou den van politieke manoeuvres. Onmiddel lijk daarna werd begonnen met de par tijen v. d. PolJacobs en de Leeuw Sweering in kader 45-2. De Leeuw was in deze eerste partij bui tengewoon op dreef. Met series van 1. 85, 120 en 194 maakte hij de partij in vier beurten uit. Sweering had slechts 7 ca ramboles, doch scoorde met den nastoot 43. De Leeuw verbeterde met deze prach. tige prestatie het Nederlandsch record, dat sinds 1940 met een gemiddelde van 66,66, dus in zes beurten, op naam staat van Van Vliet. Daar dit echter geen offi- cieele wedstrijd is, kan dit record niet worden erkend. ATHLETIEK KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOL LAND: Zaterdag en Zondag zijn te Rot terdam de wedstrijden gehouden om de kampioenschappen van Zuid-Holland. De voornaamste uitslagen luiden: Heeren: 100 m. 1. Grijseels, p.p. 10.9 sec, 2. Naaktgeboren. Sparta, 200 m., 1. Grijseels, P.P. 22.2 sec.; .2. Spree, V. en L. 400 m, 1. W. Pen, Trekvogels, 52.4 sec. 2. Mahieu, V. en L„ 800 m.: Nottrot, V. en L. 2 min. 1.9 sec.; 1500 m.: W. Slijkhuis, Holland 4 min. 3.6 sec., 4 x 100 m. 1, Pro Patria 47 sec,; 2. Sparta Dordt, 47.8 sec., 500 m.: 1. A. de Ruyter, V. en L. 16 min. 36.8 sec, 4 x 400 meter: 1. V. en L. 3 min. 38 sec.; 2. SHOT. Kogelstooten: 1. de Bruyn V. en L. 1347 m. Verspringen: 1. W. Roest, Trekv. 6.78 m„ Discuswerpen: 1. de Bruyn, V. en L. 41.555 m. Polsstokhoog springen: 1. Merkestein P.P. 3.60 m, Speer werpen: 1. Louwman. Sparta, 53.04 m. Ko- gelslingeren: 1. de Bruyn V.enL., 44.31 m. Dames: 100 m. 1. G. Koudijs, Vlet 12,3 sec. 2. E. Piel, HHYC, 200 m. 1. G. Koud ijs, Vict. 27.4 m. Discuswerpen: 1, A. Saar- loos, Holl. 34.78 m. Hoogspringen: 1. E. Piel, HHYC, 1.44 m. Kogelstooten: J. van Schouwen, AHC. 10 67 m., hen nu niet. Hij liep zwijgend naast haar, get hij los:

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 2