No. 18274. Woensdag 2 September. 1942. Druktechniek Een Heksenwerk van DE TOESTAND IN EGYPTE Duitsche troepen tot de Wolga doorgedrongen VERDUISTEREN van Gevechten ten Noorden Stalingrad '■SE De Japansche kabinetswijziging van Ingewikkelde ondergrond JONGEN OVERREDEN EN GEDOOD Leden van Duitsche represaille PRIJSVERHOOGING ZONDER TOESTEMMING Moeilijkheden bij het vervalschen van distributie bonnen Ruim 300 Nederlandsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken v. 8.28 aar nam. tot 6.53 aar v.m. S J Maan: 2 Sept onder 2.56 n.m. DIR.-GEN. VOOR BIJZONDERE ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN Bommen in de Saarpalts en in het Midden- en Noordoosten van Engeland Nieuwe gebeurtenissen op til De strijd op Nieuw-Guinea Alle bij Dieppe gevangen genomen Britten zullen worden geboeid De tijdelijke toelage van 6 pCt. aan overheidspersoneel VISCHHANDELAAR DEED IN KOUSEN 1*1 HAAGSCHE COURANT Na het ontslag van Togo ii Ministerie voor Groot-OosUAzië Amerikaansche indruk ver. Een kameel in de steppe aan den Don. (Weltbild-Polygoon-P.K. Sautter) de Burgemeestersbenoemingen De veiling van „De clementie van Keizer Titus” van Rembrandt Het schil- (Polygoon-Meyer) derij bracht 300.000 gulden op. het Egyptische Koningshuis gearresteerd de twoord worden. Astrakan, door Britten de gearres- verblijf- de en De vervaardiging van de bekende heideboenders geeft-velen handen werk. Een tafereeltje op de heide tusschen Wezep en Oldebroek. (Polygoon-Van Bitsen’ Gisteren zijn weer ruim 300 Neder- landsche vrijwilligers naar het Oostfront vertrokken. Na een grondige opleiding, in de moderne Duitsche kazernes, zullen de mannen aan het front bewijzen, dat de oude geest van groote mannen, uit een roemrijk verleden, zijn daadkracht niet verloren heeft. Naast hun Duitsche kame raden en vrijwilligers uit bijna alle lan den van Europa zullen zij strijden voor een nieuw Europa, voor een nieuwe ge meenschap. Vele familieleden en bekenden hadden zich op het station verzameld. Ten einde den oorlog tot een succesvol len afloop te brengen en den opbouw van Groot-Oost-Azië te verzekeren, zal een ministerie worden opgericht, dat zich zal belasten met de bestuurstaak in de vreem de landen en gebieden in Groot-Oost- Azië. Dit ministerie zal een algemeen or gaan zijn voor het uitvoeren van de be- windstaak op het gebied van politiek, eco nomie en cultuur in Groot-Oost-Azië. met uitzondering van het eigenlijke Japan. Evenwel zullen alle zaken van zuiver di- plomatieken aard worden overgelaten aan de jurisdictie van het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken. Hori, de woordvoerder van het minis terie van Voorlichting, heeft aan buiten landsche correspondenten te Tokio mee gedeeld: Ik kan beslist verklaren, dat het ontslag van Togo op zuiver persoonlijke overwegingen was gebaseerd en niets te maken heeft met de vorming van het nieuwe departement of met eenig aspect der Japansche buitenlandsche politiek. Omtrent Tojo’s waarneming van Bui tenlandsche Zaken zei Hori: Ik kan niet zeggen hoe lang dit zal duren, maar nor maliter mogen we verwachten, dat het tijdelijk zal zijn, want de meeste landen hebben een minister van Bu:‘enlandsche Zaken. Haagsche verffabrikant met 7500 beboet Elke prijsverhooging. die de fabrikant van eenig artikel in verband met verhoog de fabricagekosten e.d. wenscht toe te passen, moet goedgekeurd zijn door de be voegde instantie. Zulks ondervond de di rectie van een Haagsche verffabriek, die in de periode van Mei 1940 tot Maart 1941 den prijs van door haar verhandelde verf stoffen heeft verhoogd zonder daarvoor toestemming te hebben aangevraagd of verkregen. Door deze verhooging, die haar oorzaak vond in de stijging der prijzen van de grondstoffen, is aan de afnemers een aanzienlijk bedrag te veel in rekening gebracht. Slechts een gering gedeelte hier van was echter werkelijke winst voor den fabrikant geweest. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching te ’s-Gravenhage, die deze zaak te berech ten kreeg, hield bij de vaststelling van de boete rekening met dit feit en veroor deelde den fabrikant tot 7500 boete De commissaris-generaal van Bestuur en Justitie heeft tot burgemeester benoemd: den chef de bureau J. Kranenburg, te Rotterdam tot burgemeester van Hoog land, den gemeenteambtenaar G. J. Vooys te Goedereede tot burgemeester van Hasselt en den heer T. O. van der WeidU te Blcemendaal tot burgemees ter van Velzen. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.16, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95, Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Nederlandsche Vrijwilligers oij de Waffen S.S. De oefening was hard, want men wordt niet zonder meer een goede soldaat. In de sigaretten-p?uze is alle inspanning weer vergeten, dat ziet men aan de vroolijke gezichten. (S.S.PK. Fritz-Polygoon) De tabaksoogst te Rhenen is in vollen gang. De bladeren zijn gedroogd en gaan naar het magazijn. Polygoon-Zeylemaker) Nadat het aftreden van Togo als minis ter van Buitenlandsche Zaken de sanctie had verkregen van den keizer, is de mi nister-president. Tojo, formeel als minis ter van Buitenlandsche Zaken geïnstal leerd Tojo voert thans behalve het minister- presidentschap de portefeuilles van Bui tenlandsche Zaken en van Oorlog. Naar te Tokio verluidt is ook de plaats, vervangende minister van Buitenlandsche Zaken. Nisji. afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd de leider van de Oost-Aziati- sche afdeeling, Koemaitsji Jamoto. Domei meldt nog. dat Kawagoe, gewezen ambassadeur en adviseur van Buitenland sche Zaken, eveneens ontslag heeft geno men. In oen afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht verscheidene plaatsen in de Saarpalts aan. De burgerbevolking leed verliezen. In woonwijken, vooral in Saar- lautern, ontstond materieels schade en schade aan gebouwen. Twee der aanval, lende vliegtuigen werden neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen plaatsten op een troepenkamp aan de En- gelsche Zuidkust bomtreffers van zwaar kaliber. In den nacht werden voor den oorlog belangrijke installaties in de Mid lands en in Noordoost-Engeland met bri sant. en brandbommen bestookt en scheidene branden veroorzaakt. L. K.; 3 Sept, op 12.09 v.m., onder i 3.54 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 5 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113056 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ^■■■■■■■■■■■■■eaaaaaaaBaaaaaeaaaeaak' Door de voortreffelijke technische outillage der firma Johan Enschedé en Zonen waren de moeilijkheden, verbon den aan het ontwerpen en drukken van een geweldig aantal distributiebonnen, niet onoverkomelijk. Die moeilijkheden en zorg zal men niet onderschatten, als men weet, dat per periode er meer dan tien millioen levensmiddelenkaarten uit gaan, ruim een millioen toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid en meer dan twintig millioen coupures (toe- wijzingsformulieren). Een dergelijke hoe veelheid bonnen, welke even zoovele waardepapieren zijn, vertegenwoordigt een enorm kapitaal. In het laboratorium, waar we even een kijkje mochten ne men. werd ons getoond, dat ondanks de geperfectionneerde druktechniek, falsifi caties toch nog voorkomen. We zagen er, die eenvoudig met inkt waren aange bracht, doch er waren er ook. waarvan de Vervaardigers op geraffineerde wijze te werk waren gegaan. We zullen er ons wel voor wachten, de verschillende me thoden nader aan te duidensommige lezers zouden allicht in de verleiding kunnen komen, om, al was het alleen maar ■voor de aardigheid hun vaardig heid ook eens te beproeven Het bedrijf staat steeds voor de moei lijke opgaaf, een compromis te vinden tusscbën eenerzijds een gemakkelijk in het geheugen zich prentend uiterlijk van den bon (opdat het publiek zich onbe wust een beeld vormt van het dagelijksch gebruikte waardepapier), anderzijds een min of meer ingewikkeld motief, dat een zoo hoog mogelijken waarborg schept tegen namaak. De geringe omvang van het bonnetje beperkt overigens het aan tal variaties in het z.g. pantogram (on dergrond), wat de mogelijkheid van het veranderen van een bon in een van hoo- gere waarde (het z.g. majoreeren), weer vergroot en juist de kansen daar toe moeten zoo klein mogelijk worden gemaakt. In de boncijfers van de laatste kaartenserie is met het oog hierop een moeilijk veranderen karakter gelegd. De plaatsing der cijfers en het aanbren gen van streepjes onder overigens ge makkelijk te wijzigen cijfers, maken het majoreeren"veel moeilijker voor den vervalscher. De misdruk Tot slot nog iets over den misdruk. Door technische storingen, die zelfs bij de meest perfecte outillage niet steeds te voorkomen zijn, komen er onder de mil- lioenen exemplaren bonkaarten wel eens misdrukken voor. Het bedienend perso neel heeft opdracht, de misdrukken on middellijk op zij te leggen en, mocht het vel in stukken zijn gescheurd, de deelen zoo zorgvuldig mogelijk bij elkaar te voe gen. Van misdruk en gave druk wordt aanteekening gehouden, om na te kunnen gaan, of het totale aantal klopt. Na de controle neemt het C.D.K. de misdrukken in ontvangst om ze in de vernietigingsin- stallaties te vernietigen. Zoo wordt de distributie-bon geboren, met zorg en bekwaamheid is hij in de wereld gebracht om in zijn kortstondig leven de baan af te leggen, aan de uitein den waarvan zich zijn bakermat en zijn vernietiging bevinden. Vernietiging? Ja, doch slechts om na een reïncarnatie-pro- ces weer opnieuw te verschijnen, want, versnipperd, komen de bonnen weer aan de papier-fabricage ten goede. Luchtafweergeschut aan boord van een Italiaansch begeleidingsschip in de Middellandsche Zee. (Orbis-Luce-Holland) Door autobus van de W.S.M. gegrepen Gistermiddag is wederom, thans reeds voor de derde maal in enkele dagen, een verkeersongeval voorgekomen, dat het le ven kostte aan een jongen. De zesjarige J. S. uit de Walnootstraat stak den Loosduinscheweg over, voor het perceel 309, waarbij hij door een autobus van de W.S.M. werd gegrepen. De jon gen was op slag dood. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal Naar wij vernemen is benoemd tot di- tecteur-generaal voor bijzondere Econo mische Aangelegenheden, F. L. Rambon- het, gedurende den tijd, dat mr. M. M. Rost van Tonningen optreedt als secreta- ris-generaal van het departement voor Bijzondere Economische Aangelegenheden. PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m M (5 reg.) /1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /0.57. Dienstaanb f 0 38 Pers, gevr, f0.48 Adv. „Br bur. v. d bl.” 10 c meer Bij aanvallen van Duitsche en Italiaan- sche snelle troepen op de Britsche stel lingen in Egypte werden 30 vijandelijke tanks vernietigd. In het kader van deze gevechten werden op 31 Augustus en op 1 September in luchtgevechten door Duitsche en Italiüansche jagers 51, door luchtdoelartillerie 4 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsche duikboot bracht in de Middellandsche Zee een schip van 4.000 brt. uit een convooi tot zinken. Bij vluchten overdag boven de be zette gebieden in het Westen verloor de Britsche luchtmacht gisteren 2 jacht vliegtuigen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 1250U Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r Theresiastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hovtemastr 66 Tel.721187 In buitenlandsche kringen te Berlijn volgt men, aldus S.P.T., met groote be langstelling de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Egypte. Reeds eenige da gen geleden wezen verscheidene teekenen op een spoedige herleving van den strijd In Cairo vinden sedert eenige dagen mi litaire besprekingen plaats tusschen gene raal Alexander, generaal Wilson en nog verscheidene andere Britsche en Ameri kaansche officieren. Inmiddels hebben de feiten deze ver moedens bewaarheid. In Londen heeft men gisteren officieel bekendgemaakt dat de strijdkrachten van maarschalk Rommel ondersteund door infanterie en tanks sinds Maandagmorgen tegen de Zuidelijke flank van het 8ste Britsche leger oprukken. In buitenlandsche kringen te Berlijn be schouwt men deze opleving van den strijd in Egypte met des te grootere interesse, omdat de nieuw benoemde Britsche opper bevelhebber, generaal Alexander, van wien de Engelschen groote verwachtingen schij nen te koesteren, kan toonen wat hij met maarschalk Rommel als tegenstander waard is. In Berlijnsche militaire kringen neemt men vandaag nog geen stelling ten aan zien van de Britsche berichten over een hernieuwd offensief in Egypte. Militaire deskundigen wijzen in dit verband op het feit, dat de Engelschen de El Ala- meinstellingen zeer sterk hebben gemaakt en ook ten Oosten ervan aanzienlijke troepenmachten hebben samengetrokken. De Engelschen hebben de laatste weken gebruikt cm hun front zooveel mogelijk te versterken doch ditzelfde kan ook van maarschalk Rommel worden gezegd. Het ligt er nu maar aan, wie van beide partijen de grootste versterkingen aan materiaal en menschen naar het front heeft weten te dirigeeren, Intusschen ge- looven de militaire deskundigen te Ber lijn niet, dat maarschalk Rommel thans zijn groote offensief reeds is begonnen. Men neemt te Berlijn aan. dat het hem er alleen maar om te doen is de El Alamein- stellingen geheel in zijn bezit te krijgen, daar deze stelling kan worden be schouwd als de laatste grendel voor Egypte. Zij strekt zich uit over een af stand van 60 tot 80 k.m en is in de laatste weken door de Engelschen sterk uitgebreid, zoodat wanneer het groote of fensief eenmaal een begin zal nemen met harde en verbitterde gevechten rekening zal moeten worden gehouden Uit generaal Mac Arthurs hoofdkwar tier wordt gemeld dat de Japanners aan het front van Kokoda op Nieuw-Guinea een massa-aanval zijn begonnen in het gebergte, dat een deel der verdediging van Port Moresby uitmaakt. Het communiqué van het Geallieerde hoofdkwartier voor den Zuidwest-Pacific, meldt de toenemende hevigheid der Ja pansche aanvallen bij Kokoda. De Ameri kaansche en Australische troepen zijn met de Japanners in zware gevechten ge wikkeld. Het is den Japanners hier, in tegenstelling met de Milnebaai. gelukt versterkingen aan te voeren. Naar het D.N.B. uit Tokio meldt, zijn de Japanners op Nieuw-Guinea erin ge slaagd, de Australische troepen uit de Milnebaai tot in de rimboe terug te drin gen en daar te omsingelen. Een Austra lisch infanteriebataljon werd bij deze ge vechten totaal in de pan gehakt. 240 Nieuw-Zeelandsche scherpschutters wer den gevangen genomen. Het Opperbevel van de Weermacht deelt het volgende mede: In het bij Dieppe buitgemaakte Engel- sche bevel, aanhangsel 1, alinea 4. num mer b) 2 wordt gezegd„Waar het ook maar mogelijk is, moeten de handen van de gevangenen worden samenqebor'den, opdat zij hun papieren niet kunnen ver nietigen. In het officieele communiqué van het Opperbevel van de Weermacht van 30 Augustus 1942 werd o.a. deze passage van het Engelsche operatiebevel gepubliceerd. De Engelsche ■•egeering heeft hierover gezwegen Het Opperbevel van de Weermacht heeft derhalve bepaald, dat alle bij Dieppe gevangen genomen Britsche offi cieren en soldaten vanaf 3 September 1942 om 14.00 uur geboeid zullen worden. Het motief voor deze behandeling is den gevangenen medegedeeld. Deze maatregel zal pas worden opgehe ven, zoodra de Britsche regeering de in het bovengenoemde bevel uitgevaardigde bepaling inzake het boeien van Duitsche krijgsgevangenen in een officieele mede- deeling intrekt. Het Opperoevel van de Weermacht ver klaart voorts, dat voortaan alle Wild- West-methoden van deze soort, welke een beleediging en miskenning van dappere soldaten vormen, onmiddellijk met scherpste represailles beantv.""2 De Duitsche troepen hebben tot dusver talrijke fotografische opnamen van Dieppe bewijzen het de gevangen Brit ten als een fatsoenlijken vijand behandeld en verzorgd Het staat aan het Britsche commando te beoordeelen, of deze door dit commando veroorzaakte verandering in de behandeling van gevangenen na de erva ringen van Dieppe meer Duitsche dan Britsche gevangenen zal treffen. Gebleken is, dat bij de toekenning van een tijdelijke toelage van 6 pCt. aan overheidspersoneel in verband met de dure tijden in sommige gevallen buiten beschouwing zijn gelaten de inkomsten uit pensioen, wachtgeld of non-activiteits- bezoldiging ten aanzien van het grens bedrag van f 2000. De bedoeling was echter slechts, dat het lager bezoldigd gehuwd personeel, waarvan moest wor den aangenomen, dat het door den nood der tijden niet meer volledig in staat was, zich het voor het levensonderhoud van het gezin benoodigde rantsoen te verschaffen, materieel eenigermate tege moet gekomen zou worden. Daarom zullen degenen, die boven hun bruto- wedde of bruto-loon nog pensioen, wacht geld of non-activiteitsbezoldiging genie ten tot een zoodanig bedrag, dat daar door te zamen met de bruto-wedde of het bruto loon de grens van f 2000 's jaars wordt bereikt of overschreden, met ingang van 1 Sept, niet meer voor deze tijdelijke toelage in aanmerking komen. Terugvordering van vóór dien datum eventueel te veel genoten bedragen zal niet geschieden. Te Washington heeft, evenals te Lon den. het plotselinge aftreden van den Japanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Togo, groot opzien gebaard. Men rekent in politieke kringen te Washington op een wijziging van de Japansche hou ding tegenover de Sovjet-Unie. Aanslag op onderkoning van Br.-Indië Volgens berichten van den correspon dent der „Deutsche Allg. Ztg.” in Oost- Azië, zou verleden week Dinsdag een revolveraanslag zijn gepleegd op den In- dischen onderkoning, Lord Linlithgow. Een jonge Indiër loste verscheidene scho. ten op den onderkoning. Of Lord Lin lithgow gewond is, is nog niet bekend. De aanrander werd terstond door de lijf wacht van den onderkoning neergescho ten Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Ten Zuidoosten van Anapa vordert de aanval van Duitsche en Roemeensche troepen op den taai strijdenden vijand in versterkte hoogtestellingen. Voor Stalin grad won de aanval in hevige gevechten verder terrein. Snelle formaties welke ten Noorden van de stad tot aan de Wolga zijn doorgedrongen, sloegen ver scheidene door vrij sterke strijdkrachten ondernomen tegenaanvallen van den vijand af. Op de Wolga werd door de luchtdoelartillerie een motorschip van 500 brt. tot zinken gebracht. Een verken ningsvliegtuig bracht in de delta van de Wolga ten Zuiden van Astrakan, een bolsjewistisch tankschip door bommen tot zinken. Ten Zuidwesten van Kaluga en bij Rsjef werden verscheidene plaatselijke aanvallen van de bolsjewieken afgeslagen en gereed staande troepen ooor artillerie, vuur en aanvallen van de luchtmacht uiteengeslagen. Ten Zuiden van ’t Ladogameer mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware, bloedige verliezen. Op het meer werden door bomtreffers een bolsjewistische torpedoboot tot zinken gebracht en 2 transportvaartuigen beschadigd Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en ’s nachts een belangrijk spoorwegknoop- punt ten Noordwesten van Moskou aan. Ontploffingen en zware branden werden bij het vertrek waargenomen. In den afgeloopen nacht vlogen bolsje wistische vliegtuigen boven het Gouver- nement-generaal en boven Oost-Pruisen, waar zij voornamelijk woonwijken in de stad Warschau aanvielen. Er ontstonden verscheidene branden Engelschen brengen Spaansche schepen op Engelsche oorlogsschepen hebben Spaansche schepen „El Condare” ..Vasco” in de Straat van Gibraltar aan gehouden en naar Gibraltar opgebracht. Volgens Italiaansche persberichten zijn in Egypte 5 leden van het koningshuis, onder wie Sabri pasja, de oom van ko ning Faroek, door de teerd. Omtrent het lot en plaats van de gearresteerden is niets be kend Het koninklijke slot wordt door Engelsche troepen zeer streng bewaakt. Volgens een ander bericht zijn er van de 6000 Egyptische nationalisten, die de vorige week zijn gearresteerd reeds 2000 naar de concentratiekampen op het schiereiland Sinai overgebracht De Rijswijksche vischhandelaar N. de D., die blijkbaar wat de visch betreft uit verkocht was, bood in Februari van dit jaar eqp klant dameskousen te koop aan tegen 6 per paar. Het waren geen bij zondere kousen maar kousen, die wanneer ze niet „zwart” geweest waren in den winkel ƒ0.75 opgebracht zouden hebben. Daar het hier een aanzienlijke partij be trof, waarvan reeds een groot gedeelte verkocht was. veroordeelde de Inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Graven- hage den vischhandelaar wegens overtre ding der Prijsvoorschriften tot een boete van /500. Het reeds genoemde pantogram heeft een structuur, welke, om afwijkingen direct te doen opvallen zoo gelijkmatig mogelijk is gehouden, waardoor vervnl- schingen het beheerschte rhythme in den regel verbreken. Om het namaken te voorkomen, is ook aan de kleuren een belangrijke rol toebedacht, doch doordat de vertrouwdheid van het publiek met bepaalde kleuren moet worden bevor derd, staat de ontwerper hier voor een dubbelen eisch, welke tot een compromis moet leiden. Terloops spraken wij reeds over het vervalschen van de bonnen. Een gemak kelijk werkje is dit niet, want de firma Enschedé legt den heeren groote moei lijkheden in den weg, door de bonkaarten te drukken in het offset- of rotogravure- procédé. Alleen goed geoutilleerde zaken beschikken over de daarvoor noodige machines. De vervalschers zijn daardoor genood zaakt hun valsche bonnen te drukken volgens de steendruk- of boekdrukme- thode. Elke druktechniek heeft echter haar bijzondere eigenschappen en ken merken, welke in vele gevallen al een aanwijzing vormen, in welk» richting men den vervalscher moet zoeken. De offsetmethode levert een strakheid van druk welke voor vervalschers een nacht merrie moet zijn. Ook de perforatie en de bijzondere papiersoort, welke voor de bonnen wordt gebruikt, bemoeilijken het vervalscheq en namaken, ervan. Als een staaltje van de degelijkheid der controle vertellen we iets over den gang van zaken bij het ontdekken van een ver meende vervalsching. De politie-instan- ties, een speciale afdeeling van het Cen traal Distributie Kantoor en de firma En schedé werken nauw samen, om onregel matigheden op te sporen. Wordt nu een ver meende vervalsching ontdekt, dan wordt het geheele opplakvel, waarop zij voor komt. gezonden aan de Rijks-recherche- Centrale, die nauw samenwerkt met het daartoe ingestelde Sonderkommando van de Duitsche Sicherheitspolizei. Door nauwe samenwerking met de distributiekantoren kan dadelijk worden vastgesteld, hoeveel valsche bonnen aangeboden zijn. De des kundigen van de firma Enschedé stellen de afwijking vast en de wijze, waarop zjj is aangebracht en het opsporings-apparaat treedt vervolgens in werking en, zooals de practijk heeft bewezen, meestal met succes! Tot de taak van de Rijkscontróle be hoort o.a. het aftellen der millioenen vel len papier, wanneer een order van het C. D.K. (Centr. Distributie Kantoor) bij de firma Enschedé binnenkomt. Het corps verificateurs, dat 80 man sterk is, verleent daarbij assistentie. Dit corps lijdt, om het zoo eens uit te drukken, aan de telziekte, want de enorme hoeveelheden vellen pa pier worden door deze beambten steed» maar weer geteld en herteld, bij het trans- porteeren van de eene afdeeling naar de andere. Vlugge meisjeshanden bundelen de op stapels liggende losse kaarten en voorzien ze van kruisbanden, die worden geniet en van verificatiezegels voorzien. De expedi- tie-afdeeling der Rijkscontróle treedt dan in werking voor de verzending naar de 480 distributiekringen (aangeteekend per post of per auto), maar niet, voordat als laatste voorzorgsmaatregel een geleide- biljet is meegegeven.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1