1942. DE JEUGD OOGSTHULP 1942 r? No. 18275. Stalingrad veroverd Stellingen voor VERDUISTEREN Donderdag 3 September. Prijsbeheersching iederen raakt bestaan van volksgenoot NOTITIES 1 prijzen- Karlsruhe aangevallen Duitsche represaille in getrokken Mr. Schokker rekent af met klagers criticasters Afbetalingsmagazijn met 12 filialen definitief gesloten Slechts beoogd wordt het kweeken van een reserve Aanpassing aan Duitsch stelsel bereikt Vyandelyke aanvallen by Kaluga, Rsjef en Leningrad afgeslagen Hooge boeten door tuchtrechter opgelegd Belangrijke filmreportage v. 8.26 aar nam. tot 6.55 aar v.m. DE PRIJZEN ZEE Z w A R TE COURANT en I. den (Overgenomen uit de Deutsche Allgemeine Zeitung). wijze, indruk van de Duitsch Weermachtbericht een te Op grond van deze verklaring heeft het Opperbevel van de Weermacht de op 2 September 1942 des middags aangekondig- de maatregelen tegen de Britsche krijgs gevangenen ingetrokken. VAN (D.N.B). vol zeer De tekst van de Engelsche verklaring zal den Britschen krijgsgevangenen even eens worden medegedeeld. Zuid-Hollandsch glasdistrict, de HoogezandSappermeer, Venlo DEN Het de Weermacht maakt Schoonzoon van Horthy verongelukt De schoonzoon van den Hongaarschen rijksbestuurder Horthy graaf Julius Ka- rolyi, die voorzitter van de Hongaarsche luchtvaartvereeniging was. had zich aan gemeld voor den militairen vliegdienst. Hij is gisteren met zijn toestel in den Donau gestort. Graaf Karolyi was 36 jaar. Zijn echt- genoote, Paulette Horthy is twee jaar geleden gestorven. ook de Hollandsche De beheersching der prijzen In de toekomst zal bij mijn dienst, aldus mr. Schokker het zwaartepunt vallen op de prijsbeheersching. De afdeeling prijs vorming zal in belangrijke mate steun verleenen door de uniforme prijzen en de administratievoorachriften. De prijsbe heersching raakt het onmiddellijk bestaan van iederen volksgenoot: voor den zaken man beteekent zij de dekking onzer va luta, voor den verbruiker de dekking van zijn directe levensonderhoud. Dikwijls hoort men beweren, dat de prijsbeheersching, al zijn er ook heel wat straffen uitgedeeld en maatregelen geno men, uiteindelijk weinig effect heeft, aan gezien de overheid toch niet in staat is de knoeierijen met prijzen tegen te gaan. Ter weerlegging hiervan trok spreker een vergelijking tusschen de prijzen, die voor een aantal artikelen in den sluikhandel betaald worden en de prijzen, die daar voor in den normalen handel gegeven wor den. Zonder distributie en prjjsbeheer- Het Opperbevel van de Weermacht deelt heden mede: Een door het Britsche mi nisterie van Oorlog verstrekte en door het Reuter-agentschap verspreide verkla ring van 2 September des avonds deelt mede: „In het Duitsche Weermachtbericht wordt gezegd, dat door de Engelschen bij de onderneming van Dieppe bevelen zijn gegeven om de handen van gevangenen te binden om zoodoende te verhinderen, dat zij hun papieren vernietigen. Er wordt een onderzoek ingesteld, of inderdaad een soortgelijk bevel is gegeven. Met na druk wordt ontkend, dat de handen van eenigen Duitschen gevangene zijn ge bonden. leder soortgelijk bevel zal, indien het gegeven mocht zijn, herroepen wor den" Hollandsche meisje de PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Goederenvoorraad verbeurd verklaard De inspecteur voor de prijsbeheersching heeft den eigenaar van het afbetalings magazijn A. C. Korpershoek te Rotterdam met 50 000 beboet, terwijl de goederen, welke voorradig waren in de 12 door hem geëxploiteerde filialen zijn verbeurd ver klaard. Alle zaken in Rotterdam en elders zijn verder voorgoed gesloten en Korperhoek’s bedrijfsmiddelen definitief stilgelegd, ter wijl het hem bovendien is verboden ge durende 2 jaren een nieuw afbetalings magazijn te vestigen of zich met den af- betalingshandel in te laten. Het vonnis gelast tenslotte nog de openbaarmaking van deze straffen en betaling van 10.000 proceskosten. Aanleiding tot deze veroordeeling was de voortgezette prijsopdrijving, welke op verschillende wijzen gedurende 2 jaren na Mei 1940 is gepleegd. Het tegen de prijsvoorschriften in bijprijzen van de reeds voorradige goedkoopere goederen als er nieuwe duurdere zendingen aankwa men, was een vaste gewoonte in dit be drijf. Ook waren er voor-oorlogsche goe deren, zooals meubelen, rijwielen, haar den, kleedingstukken. enz. zonder eenige aanleiding ver boven den voor-oorlog- schen prijs verkocht, De veel gunstiger voorwaarden, waaronder de afbetalings- handel in de laatste jaren heeft kunnen werken, immers men kan nu vaak a contant leveren of in elk geval aan zorg vuldig uitgezóchte afnemers en met een korter crediet dan voorheen hebben in de prijzen, welke in de zaken van Kor pershoek werden gevraagd, in het geheel geen of een volstrekt onvoldoenden weer slag gevonden. Aan de hierdoor noodza kelijk geworden prijsverlaging of grootere korting werd meestentijds zelfs niet ge dacht. Het feit, dat in de afbetalingsbranche zaken gedaan worden met het minstdraag- krachtige deel van de bevolking, maakte het gewenscht, dat de prijsbeheersching. zooals nu ook is gebeurd, aan bovenge noemde praktijken definitief een einde maakte. HAAGSCHE Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh, H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778035; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters Ir.Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hovtemastr 66 Tel.721187 Aan de Afrikaansche kust. Britsche koloniale troepen bij opruimingswerk zaamheden aan de rails op een woestijnstation. (Transatlantic-Recla-P.K. Lassnitzer) Landbouwers en veehouders, die hun plichten ten aanzien van de voedselvoor ziening van ons volk in ernstige mate verzaken,* hebben zich, bij ontdekking van hun met de voor hen geldende voor schriften strijdige handelingen voor den tuchtrechter te verantwoorden. Met het nijpender worden van de voedselpositie worden bedoelde handelingen hun steeds zwaarder aangerekend. Reeds eerder zijn gevallen gemeld, waarin veehouders, die niet al hun beschikbare melk aan een melkverwerkend of standaardisatiebedrijf afleverden zich hooge boeten zagen op gelegd. Dezer dagen veroordeelde de tucht rechter te Assen een veehouder te Meppel voor bovengenoemd feit tot 1000 boete, De tuchtrechter te Arnhem legde een landbouwster te Haatten voor hetzelfde feit eveneens een geldboete van 1000 opzij had bovendien, terwijl zij daartoe niet gemachtigd was. een hoeveelheid kaas bereid. In een ernstiger geval veroordeelde de tuchtrechter te Alkmaar twee gebroeders, landbouwers te Sloten (gem. Amster dam) resp. tot een geldboete van 6000 en 3000. Een landbouwer te Winterswijk had gedurende een lange periode zelf zonder vergunning melk gestandaardiseerd en deze melk, zonder daarvoor distributiebe scheiden in ontvangst te nemen, ver kocht. Hij zag zich door den tuchtrech ter te Arnhem een geldboete van 2000 opgelegd. Een boete van 7000 werd opgelegd aan een kaashandelaar te Arnhem, die op een hem door de Zuivelcentrale toe gezonden formulier moest opgeven de hoeveelheid kaas welke hij van bepaalde categorieën handelaren had aangekocht. Deze hoeveelheden had hij veel te hoog opgegeven. Behalve met een boete van 7000 werd hij nog gestraft met onvoor waardelijke schrapping als georganiseerde bij de Zuivelcentrale voor den tijd van een jaar HOOFDKWARTIER FÜHRER, 3 September Opperbevel van bekend: Ten Zuidoosten van Anapa werden ver scheidene taai verdedigde hoogtestellingen stormenderhand veroverd. Voor Nowo- rossisk werden een motorboot en een mijnenveger door bommen tot zinken gebracht. Duitsche motortorpedobooten brachten in de Zwarte Zee van een con- vooi 2 tankschepen, 2 schepen en 6 groote lichters met een gezamenlijken inhoud van 15.400 brt. tot zinken. Voor Stalingrad wierpen Duitsche en Roemeensche troepen in nauwe samen werking met de luchtmacht den vijand uit krachtig versterkte kazematstellingen. Tegenaanvallen werden afgeslagen. Voor den oorlog belangrijke installaties in en rondom Stalingrad, alsmede schepen op de Wolga waren het doelwit van zware luchtaanvallen. Ten Zuidwesten van Kaluga en ten Noordwesten van Medyn werden ver scheidene vijandelijke aanvallen afge slagen. Ook in het gebied van Rsjef mis lukten door sterke infanterie- en pantser- strijdkrachten ondernomen vijandelijke aanvallen. Hierbij werden door formaties van het leger en door het geconcentreer de optreden van formaties gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers 109 bolsje wistische tanks vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en voor Leningrad stortten herhaalde aan vallen van den vijand ineen. Aan het front aan de Noordelijke Ijszee bestookte de luchtmacht bolsjewistische geschutsstellingen op het Visschersschier- eiland, alsmede een steunpunt voor vlieg tuigen bij Moermansk. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 1 en 2 September in luchtgevechten en door luchtdoelartil- lerie 184 vliegtuigen. Een ander vliegtuig werd op den grond vernield. Acht eigen vliegtuigen keerden van een vlucht naar den vijand niet terug. Aan het Egyptische front levendige ver- kenningsactiviteit De verliezen aan vijan delijke tanks, waarvan gisteren melding is gemaakt, zijn tot 51 gestegen. Duitsche en Italiaansche jagers schoten gisteren 21 Britsche vliegtuigen neer. Een Duitsch vliegtuig ging verloren. In den nacht van 1 op 2 September bom bardeerden formaties Duitsche gevechts vliegtuigen verscheidene Britsche vlieg velden ten Noordwesten en Noordoosten van Cairo. zal op het rooiveld toezicht houden, zoo- dat ook dit punt geen bezwaren behoeft op te leveren. Eventueel zullen inge schakeld worden de leerlingen der lagere scholen, van de 6e klasse af en die van de middelbare scholen. Doch het gros dezer vrijwilligers zal niet aan de beurt komen want nogmaals de geheele opzet van de jeugdhulp is gebaseerd op het kweeken van een reserve. Voor klompen zal van overheidswege worden zorg gedragende onderwijs krachten kunnen opgave doen van de maten der voeten hunner pupillen, die zich voor dit werk ten bate der volks gemeenschap beschikbaar willen stellen. Voor de dorpsjeugd is werken op het land geen nieuwtje. Dat heeft elke va- cantieganger nog kunnen ervaren, toen hij, meer dan in andere jaren wellicht, den arbeid op de boerderij heeft aan schouwd. De stadsjeugd kan hieraan een voor beeld nemen. Werken staalt de spieren, zegt een oud spreekwoord. Maar de vrij willige hulp, welke thans van Neerland’s spes patriae wordt gevraagd, heeft nog een grooter doel, t.w. het veilig stellen van de volksvoeding. Als het noodig mocht zijn ongeveer in de tweede helft van deze maand dat de stadsjeugd zal moeten helpen ten plattelande dan zal zij de voldoening smaken iets voor het volk in zijn geheel te hebben gedaan. Er mag in dezen tijd van hetgeen te velde staat te rijpen, niets verloren gaan voor de consumenten vooral in de stad zal meer beschikbaar komen, wanneer jongen of het handen uit de mouwen weet te steken, indien dit gevraagd wordt. Vrijwilligers voor Eenigen tijd geleden is, naar men zich zal herinneren, van officieele zijde een oproep uitgegaan aan het adres van de schooljeugd, om zich vrijwillig als hulp bij het inhalen van den oogst te melden. In breeden kring heeft dit appèl sym pathie ondervonden en niet in de laatste plaats bij die jongens en meisjes die in de achterliggende vacantie hun werk kracht ter beschikking van den landbou wer hebben gesteld. Met nadruk zij er evenwel op gewezen, dat het inschakelen van de Nederland- sche jeugd slechts dan zal geschieden, wanneer zulks dringend nootzakelijk is. Er is dus geen sprake dat er een tekort aan werkkrachten is. Beoogd wordt slechts een bepaalde arbeidsreserve te kweeken om den oogst in dit geval die van de aardappelen tijdig binnen te halen. Uitgebreide maatregelen zijn getroffen om de aardappelen, welke van over heidswege zijn gepoot, binnen den ge- wenschten termijn te rooien. Toch kun nen zich omstandigheden voordoen, welke oorzaak zijn, dat het rooien stagneert. Dan pas zal de schooljeugd in het ge weer worden geroepen om op die plaat sen. waar het noodig is. te assisteeren. De te volgen gedragslijn is als volgt Ten departemente komt het bericht, dat jeugdige' arbeidskrachten dienen te wor den ingeschakeld en van hieruit wordt de school gewaarschuwd die zich vrij willig heeft aangemeld. Zooveel moge lijk wordt er voor gezorgd, dat de plaats, waar geholpen moet worden, niet te ver af ligt van de woonplaats der scholieren. Lange treinreizen en over nachten wordt zooveel mogelijk ver meden. Gereisd zal worden in klasse-ver- band en aan het station zullen de klassen opgewacht worden door een vertegen woordiger van de Nederlandsche Heide Maatschappij, welke instelling de zorg voor het rooien heeft. Op het betrokken land zelf wordt de jeugd geleerd, hoe gerooid moet worden. Zooveel mogelijk zal gebruik gemaakt worden van een rooimachine, waardoor de taak van de jeugd beperkt blijft tot het rapen van de aardappelen. De onderwijzer of leeraar Voor de vertegenwoordigers van de pers is hedenmiddag in het gebouw aan den Kneuterdijk 20 een filmreportage vertoond van den Engelschen aanval op Dieppe. Met levensgevaar hebben de P.K.-operateurs vele momenten uit dezen merkwaardigen strijd op den filmband vastgelegd. Door middel van teekens wordt de sterkte der vijandelijke macht aan schepen en gevechtsvliegtuigen aan gegeven. Men krijgt daaruit een goeden indruk van de grootscheepsche wijze, waarop deze aanval is begonnen, welke allesbehalve het aanzien van een experi ment had. Zooals men zich uit de be richten zal herinneren, werd de aanval door de Duitsche kustwacht afgeslagen, zonder hulp van de reserves, een zeer bijzondere prestatie, gezien het groote aantal Engelsche transportschepen troepen en materieel, waaronder vele tanks. Zooals het filmbeeld toont, werden de meeste dezer schepen vernield, evenals de tanks, die aan land waren gezet en die als vormlooze klompen metaal op het slagveld achterbleven. Men ziet verder, hoe na den strijd, die zeer hevig was, talrijke gevangenen, waaronder zeer veel Canadeezen, werden weggevoerd De En gelschen lieten op het strand ontzaglijk veel vernield oorlogstuig en gevallenen achter. Deze, uit een oogpunt van documentatie, zeer belangrijke filmreportage besluit met een beeld van de stad Dieppe, waar het leven reeds zeer spoedig na afloop van den strijd weer het normale aanzien had gekregen. Maan: 3 Sept, op 12.09 v.m.. on der 3.54 n.m.; 4 Sept, op 12.47 v.m., onder 4.46 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; ZR. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. sching zouden de prijzen in den sluikhan del algemeen worden. In denzelfden geest kan men iedere rechtsorde ontkennen, omdat er nog steeds diefstal, moord, contractbreuk en ander kwaad geschiedt. Ten besluite van zijn rede drong mr Schokker er met klem op aan niet te zoe ken naar dat wat verdeelt, maar te zoeken naar dat wat vereenigt, want het gaat om het belang van ons volk. Men toone een goed begrip voor de doeleinden en over wegingen van den dienst van den Gemach tigde voor de Prijzen. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M <5 reg.) 65, elke m.M m tot 22 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. 0.51 p. m M Bewijsn. 5 ct. fr. p p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.10.57. Dienstaanb t0 38 Pers, gevr f0 48 Adv. ..Br bur. v. d bl." 10 c meer min Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking en op groote hoogte bo ven West-Duitschland, hebben formaties van de Britsche luchtmacht in den afge- loopen nacht de stad Karlsruhe aangeval, len. De burgerbevolking leed verliezen. Vooral in de binnenstad ontstond mate- rieele schade en schade aan gebouwen. Volgens de tot dusver ontvangen rappor ten werden 6 der aanvallende bommen werpers neergeschoten. Bij aanvallen in scheervlucht plaatsten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtui. gen bomtreffers van zwaar kaliber op in- dustrieele- en verkeersinstallaties op het eiland Wight en aan de Engelsche Zuid kust. In den nacht van 2 op 3 September wer den voor een oorlog belangrijke doelen n Midden-Engeland gebombardeerd, Mr. H. C. Schokker, gemachtigde voor de prijzen en twee zijner naaste medewerkers, de heeren A. J. Stienstra hoofd van de opsporing en mr. J. A. M. Pott, hoofd vap, de prijsberechting, heb ben ons dezer dagen uitvoerige inlich tingen verstrekt over de prijsvorming, prijsbeheersching, en berechting. Mr. H. C. Schokker wees er in aanvang van zijn betoog op, dat steeds vastgehouden wordt aan het beginsel, dat de prijsvorming maatschappelijk ver antwoord moet zijn, hetgeen ook in het prijsvormingsbesluit verankerd is. De dienst van den gemachtigde voor de prij zen is geen automatisch functionneerende telmachine voor de kostenstijgingen, maar een instelling, die prikkels in het leven roept, die noodzakelijk zijn voor een ra- tioneele productie. Wij hebben in ons land een aantal prijsstijgingen moeten doorvoeren, waardoor wij aangeland zijn op een niveau, dat in groote trekken een aanpassing beteekent aan het Duitsche prijzenstelsel. Dit blijkt o.a. uit het klei ner wordende aantal aanvragen. Aan de ontwikkeling van het prijzenstelsel in Europa wordt door ons groote aandacht geschonken. Spr. wees er op, dat de reeds bestaan de richtlijnen en de binnenkort te ver wachten richtlijnen inzake het normbe- drijf de overheid in staat zullen stellen, den samenhang der prijzen te bepalen. Tegenover enkele prijsstijgingen, die misschien nog noodzakelijk zijn, zullen wij enkele prijsverlagingen, vooral voor de z,g. nieuwe artikelen, kunnen stellen, zoodat een evenwicht kan worden be reikt en behouden. Talrijke klagers en criticasters ontmoet de dienst van den gemachtigde. Hun klachten en afbrekende critiek achtte mr. Schokker in vele gevallen niet gefundeerd. De beslissingen zijn steeds gebaseerd op met groote zorgvuldigheid vergaande gege vens. Zij. die meenen, dat hun onrecht wordt aangedaan, kunnen steeds bij ons komen en wij zijn steeds bereid rekening te houden met hun wenschen, mits zij ge rechtvaardigd zijn. In de practijk blijkt nog al eens, dat de argumenten van de klagers weinig steekhoudend zijn, zoodra wij hun vragen hun beweringen te staven met cijfermateriaal, hetgeen hij illustreer de met een duidelijk sprekend voorbeeld In een der bladen stond, dat volgens de deskundigen de kweekers de bestaande bepalingen ontdoken, omdat de vastgestel de prijzen zoo laag waren, dat zij er niet voor konden werken. Een onderzoek in het Zuid-Hollandsche glasdistrict. de streek Hoogezand-Sappemeer, Venlo en de Venen heeft echter uitgewezen, dat de winsten voor de kweekers in 1941 aanzien lijk hooger waren dan in 1939. Spr. toonde dit met cijfermateriaal aan. Het_ onderzoek strekte zich uit tot het streek en de Veenen. Stelt men de kosten in 1939 op 100, dan zijn die in 1941 voor genoemde gebieden bij de onderzochte bedrijven resp 116; 121,3; 115.4 en 122,2 Een kostenstijï ging van 15 a 20 pCt. dus Bedroegen de veilingopbrengsten in 1939 100. dan wa ren die in 1941 resp 219,7; 175,8; 179.6 en 175,2, waaruit blijkt, dat de stijging in de opbrengsten verre uitgaat boven die van de kosten Vergelijkt men de gemiddelde winsten, uitgedrukt in procenten van het totaal der kosten dan ziet men het volgende. In 1939 resp. 9; 10. 14,9 en 1,3 pCt. In 1941 daar entegen 57,6; 7,9; 39,3 en 27,2 pCt. Ook uit deze cijfers blijkt dus, dat er in 1941 belangrijk betere bedrijfsuitkomsten ver kregen werden dan in 1939. Mr. Schokker deelde mede, dart hij een aantal groote en kleine ondernemingen, die op zeer verschillend gebied werken, heeft laten nagaan, welke baten zij op leverden in de Jaren 1938 tot en met 1941. De resultaten van deze onderzoekingen laten zien, dat 1941 een bevredigend Jaar is geweest, waaruit de conclusie mag wor den getrokken, dat het met ons economi sche leven niet zoo slecht gesteld is als door vele klagers wordt beweerd. De gun stige resultaten golden in het algemeen ook voor onze levensmiddelenindustrieën. i Ten aanzien van de groote winsten, die soms nog gemaakt worden, merkte spr, op, dat het noodzakelijk is, dat toen goed begrip ontstaat over de prijsdiscipline. Het is wel waar, dat een groot, deel van de ondernemers dit heeft, maar er zijn toch nog altijd uitzonderingen. In dit ver band noemde spreker de ondernemers, die zich bezig houden met het vervaardigen van surrogaten en van producten van hout. Aan de afwerking van houtproduc ten wordt veel minder zorg besteed, maar de prijzen zijn zeer gestegen, vooral in de meubelbranche. Voorts noemde spreker de restaurants. Het zijn typische staaltjes van gebrek aan verantwoordelijkheidszin. In de naaste toekomst zal ingegnepen wor den. Velen zullen zich nog de overdreven prijzen herinneren, welke in den vorigen oorlog werden betaald, toen Jan en alle man zich in den handel begaf en de O.W.-ers als paddestoelen uit den grond opkwamen. Dat dit verschijnsel zich in dezen oorlog niet heeft herhaald is te danken aan de tijdige maatregelen van de Overheid die voor de prijsvorming en de controle op de prijzen een „dienst, van den Gemachtigde voor de Prijzen” schiep. Met de resultaten van het werk van dezen dienst heeft elke Nederlander te makenzooals het hoofd van dezen dienst, mr. Schokker, het ongeveer uit drukte, toen hij op de persconferentie, waarvan men elders in dit blad een uit voerig verslag aantreft, over de prijsbe heersching sprakvoor den zakenman beteekent zij de dekking onzer valuta, voor den verbruiker de dekking van zijn di recte levensonderhoud. Dit is een uitspraak, welke wij ons wel eens terdege in de ooren mogen knoopen. Wij hebben er allemaal immets belang bij, dat aan onze voedselpositie zoo weinig mogelijk schade wordt toege bracht. Om dit te bereiken is het o.m. noodig, dat de prijzen zoodanig zijn, dat zij onder ieders bereik vallen. Dit is een hoofd-voorwaarde, waaraan op de eerste plaats moet worden voldaan. In dit ver band herinneren we aan de woorden van dr. Fischböck, dat t.a.v. de prijsvorming niet kan worden toegelaten, dat steeds hoogere kosten worden gedeclareerd het geen zou leiden tot het scheppen van prijzen, welke ver uitgaan boven de prestatie. Het Nederlandsche prijzenpeil is. wat de hoofdtrekken betreft, thans gelijk aan het Duitsche en, ter bereiking van een maatschappelijk verantwoorde prijsvor ming zijn, zooals mr. Schokker betoogde, de principieele grondslagen hiervoor ge legd in de onlangs afgekondigde richt lijnen voor de prijsvaststelling. Hoe be langrijk deze richtlijnen zijn, blijkt wel hieruit dat de uitwerking ervan in de richtlijnen voor het normbedrijf. den toetssteen oplevert, welke de prijsvor ming in staat stelt, in de prijzenwetge- ving de juiste samenhang te brengen. In en buiten de kringen van het be drijfsleven hoort men nog al eens de klacht, dat de prijsbeheersching het be drijfsleven kapot zou maken. Dat er na tuurlijk wel eens maatregelen getroffen worden, welke voor sommige bedrijven niet voordeelig zijn, ligt zonder meer voor de hand. Bij een dergelijk groot complex is het onmogelijk, met alles rekening te hou den, doch dat over de geheele linie het bedrijfsleven en met name dan de in dustrie achteruit zou gaan, blijkt niet uit de cijfers. Integendeel, de dienst der prijs beheersching heeft een analyse van de uitkomsten der industrie gemaakt en daar bij de verhouding vastgesteld tusschen ge maakte winst en kapitaal en reserve. Deze analyse had tot verrassend resultaat, dat de uitkomsten over 1941 bevredigend mo gen worden genoemd en in ieder geval boven die van 1938 uitkomen. Mr. Schok ker noemde nog andere cijfers, om ons in dit opzicht te overtuigen, b.v. ten aan zien van de tuinbouwproductie, in het Zuid-Hollandsch glasdistrict, Hoogezand, Sappemeer, Venlo en de Venen, waar het winst-percentage, rekening-houdend met de totale kosten, eveneens een vrij gun stig beeld vertoont We zijn dus nu zoo ver, dat het prijzen- niveau een vrij stabiel karakter heeft ver kregen, heftige schommelingen, noch naar boven, noch naar beneden zijn te verwach ten. Het zwaartepunt der overheidsbe moeiing ligt dientengevolge bij de be heersching der prijzen, m.a.w. bij het uit voeren van bestaande en het uitdenken van nieuwe maatregelen, om de naleving der bepalingen te waarborgen. Maar deze geheele organisatie, die is opgebouwd ten bate van het geheele Nederlandsche volk, zal goeddeels falen, als het publiek niet medewerkt. Daarop dient op de eerste plaats een beroep te worden gedaan. Er wordt nog veel te veel clandestien ver handeld, ook al tengevolge van het feit, dat velen in den zwarten handel geen misdrijf zien en het ip dit opzicht met hun geweten maar al te gemakkelijk op een accoordje gooien. Men bedenke ech ter, dat menschelijkheid en rechtvaardig heid gebieden, dat een ieder zijn deel krijgt en dat elke handeling, die daar tegen in gaat, veroordeeld moet worden. Wanneer deze zienswijze gemeengoed is geworden, zullen vele overheidsmaatre gelen, die thans nog noodzakelijk zijn, kunnen vervallen en zal het bedrijfsleven niet het gevaar loopen, als ten tijde van den Franschen staatsman Colbert, zij het noodgedwongen, in een keurslijf van be palingen, te worden gedrongen. UtitSChOMSk onpsc GORLOWKA olvvonowko Pottmfclnskaja lACHTV. Jenotcu'ewik litrjonqje IERKASI 'Proletorskoja Jeui Kropotkin KfRTSCH ■mijuk iroichilowsK1 Anój jrjOnikojt i:oo 6o*»chi J>rberit irhdc XENINAKAN KU tlowjonsk Artrmowek. MAKJEJEWKj STAUNO, NUCHA Idatichnajo ^aChonubdli ZEE VAN AZOF 09T0W Mochohcb Kold Pizunda^vgS-- Sucnunf :orew ïnlAchtuba NÖWOX’ TAGANROi AnokTioq Pot' hjfO ROSHON irto coradoniinskp^ Sdjonyëj DÏ^ebro^i// Rj j ‘kop Kobionskajo^ Suhfnow A7iudjfnnowsk IXerolny v/J -w 'A wódr '***cx* Kllljor Mosdok f* _d Kryaiskdjo N 0 WO R OSSIJSKWg^g JejorlikK So'*k' VS -

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1