DISTRIBUTIEMAATREGELEN Duitsch-vijandige geschriften verspreid Verdere terreinwinst bij Stalingrad VERDUISTEREN mm faW^arrTEi No. 18276. Vrijdag 4 Sentember. 1942. bonnen De Acht communisten staan voor het Obergericht terecht nieuwe De Stad* voor Landdistributie- en kaarten Weekrantsoenen 46 Vierweekrantsoenen VAN DE POLITIE AAN OUDERS EN OPVOEDERS Nieuwe Japansche landing Franco benoemt nieuwe ministers Echtpaar zwaar gestraft anti-Duitsche handelingen Herhaalde prysovertreding heeft ernstige gevolgen Overtreding Verordening tot afweer van sabotagedaden Vijand verloor gisteren 83 pantsers en 24 vliegtuigen troepen trekken over de Straat van Kertsj Duitsche en Roemeensche COURANT a I200 in van 395 veel hoogeren een van tot De fabricage van Jam is in vollen Rappe meisjeshanden gang. (Polygoon- André) vullen de potten. (Polygoon-Sagers) 70 gram 100 gram 100 gram 250 gram 250 gram een zich van weerwil tegen- Succesvolle tegenaanval in den centralen sector van het front bij Orel. Tanks staan klaar voor den aanval. (Weltbild-Polygoon-P.K. Gutjahr) landarbeider beiden schuur De Duce reikte onderscheidingen uit aan verdienstelijke militairen. (Luce-Orbis-Holland) 386 385 384 383 382 HAAGSCHE o en steeds zijn plicht Bloem Chocolade Suikerwerk Kofflesurrog. Rijst Kaas Vermicelli Gort Peulvruchten Jam Suiker Het ministerie van Oorlog te Washing ton maakt bekend, dat de Japanners op de Zuidoostelijke eilanden van den Salomon- archipel een nieuwe landing hebben on dernomen. Amerikaansche bommenwer pers vallen aan. Mariniers der Ver. Staten zijn met de landingstroepen in gevecht centratiea, vliegvelden en luchtgevechten werden 25 vliegtuigen neer geschoten. In den afgeloopen nacht werden boven de Duitsche Bocht 2 Britsche vliegtuigen i neergeschoten. Lichte Duitsche gevechts vliegtuigen plaatsten gisteren voltreffers op industrie- en verkeersinstallaties aan de Zuidkust van Engeland. De eerste luitenant Marseille, escadrille- kapitein bij een jachteskader, heeft op 2 September aan het Egyptische front zijn 125ste overwinning in de lucht behaald, nadat hij in de luchtgevechten van den voorgaanden dag 16 Engelsche tegenstan ders had overwonnen. Met het communisme wordt afgerekend Pres.: Juist omdat u zich schijnbaar niet meer weet te herinneren, is uw ver hoor het moeilijkste, dat coit heeft plaats gehad in bezet Nederland. Het komt mij voor, dat u van meening was, dat het heelemaai niet tot een straf zou komen, omdat Duitschland wel gauw vernietigd zou zijn. U begrijpt wel, dat waar de Duitsche Weermacht bezig is het geheele bolsjewisme uit te roeien wij wel weten af te rekenen met een paar communisten in Nederland aanvoer. Bij vijandelijke Met ingang van heden zal het onder scheid tusschen „Stad” en „Land” kaar ten gelden ten aanzien van aardappelen, boter en melk. Dit brengt dus mede, dat de met ingang van genoemden datum voor het koopen van aardappelen, boter en melk geldig te verklaren bonnen der „land”-kaarten niet voor het koopen van die artikelen gebruikt kunnen worden in z.g. stadsgebied. Dit gebied omvat de distributiekringen, waarin „stad”-kaarten zijn uitgereikt. Omgekeerd mogen echter de bonnen der „stad"-kaarten wel ge bruikt worden in plattelandsgebied, d.i. dus gebied, waarin „land”-kaarten zijn uit gereikt. Voor andere levensmiddelen dan aard appelen, boter en melk geldt het onder scheid tusschen „stad”, en „land’’-kaarten niet. De voor deze andere levensmiddelen aan te wijzen bonnen blijven derhalve evenals tot dusverre in het geheele land geldig, ook al zijn de kaarten, waarop zij voorkomen verschillende van opdruk al naar gelang zij in „atad"-gebied of in „land”-gebied zijn uitgereikt. de filiaalhouders de beweging te duur PRIJS DEZER COURANTi Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol, Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., Cr. p. p. 10 c. Ten Zuiden van het Ilmenmeer werden verscheidene plaatselijke Sovjetaanvallen afgeslagen. Ten Zuiden van het Ladoga- meer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten eveneens verschei dene vijandelijke aanvallen. Bij een po ging om de Newa over te steken werden 20 van de 28 vijandelijke booten vernie tigd. In Egypte slechts gevechten van plaat selijke beteekenis. Aanvallen van de Duit sche en de Italiaansche luchtmacht waren gericht op vijandelijke troepen, autocon- PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg.) 1.65. elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl./0.57. Dienstaanb ZO 38 Pers, gevr 10.48 Adv. ..Br bur, v. d bl." 10 c meer Voor de komende week zjjn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: Generaal Franco heeft de regeering ge reorganiseerd. De door hem benoemde nieuwe mannen zijn persoonlijkheden, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het nationale Spanje op militair en poli tiek gebied en wier namen ook in het bui tenland reeds bekend zijn. Officieel wordt te Madrid meegedeeld, dat de minister van Buitenlandsche Za ken, Serrano Suner. uit de regeering is getredep. Generaal graaf Jordana, de nieuwe mi nister van Buitenlandsche Zaken, was tij dens den burgeroorlog in Burgos lid van den nationalen verdedigingsraad, later voorzitter van de technische commissie, vervolgens vicepresident van de Nationale regeering en minister van Buitenlandsche Zaken, Tijdens de dictatuur van Primo de Rivera was Jordana lid van het militaire directoire en lasthebber voor Marokkaan- sche aangelegenheden. Generaal Asensio. de nieuwe minister voor het leger is een jonge generaal uit den burgeroorlog, die zich verdienstelijk heeft gemaakt als commandant van de 2de, 4de en 6de brigade van Navarra. Blas Perez, de nieuwe minister van Bin- nenlandsche Zaken, was totdusver natio naal gedelegeerde voor de rechtspraak, voordien lid van het presidium van het staatsgerechtshof. Na beëediging van de nieuwe ministers werd een ministerraad gehouden. Hoewel hierover nog geen communiqué is ver spreid. verluidt van welingelichte zijde te Madrid, dat dit een persoonlijke gedach tenwisseling van de kabinetsleden over de politieke situatie is geweest. v. 8.23 aar nam. tot 6.56 aar v.m. Maan: 4 Sept, op 12.47 v.m., on- der 4.46 n.m.; 5 Sept, op 1.32 v.m., I onder 5.34 n.m. 10 Sept, N.M. Nachtdienst DOKTERS- Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding ito. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 S ZIEKEN VERVOER (Ziekendienst S Den Haag) No. 115995. i Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tal. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. i24,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hovtemastr. 66 Tel.721187 Let op uw kinderen Zaterdag werd een jongetje van 3 jaar, dat onvoorzichtig overstak, aangereden en gedood Maandag werd een jongen van 9 jaar, die onvoorzichtig met de step reed, aan gereden en gedood. Dinsdag werd een jongen van 6 jaar. die onvoorzichtig overstak, aangereden en gedood. Ontstellend, nietwaar, vaders, moeders, en opvoeders? Ongetwijfeld zijt gij van groot medelijden met de slachtoffers en hun nabestaanden vervuld Maar hebt gij al het mogelijke gedaan om uw eigen kinderen voor zoo’n vreese- lijk lot te behoeden? Hebt gij ze voorgehouden, geleerd, ge boden, hoe zij zich op straat moeten ge dragen? Neen, doet het dan nu nog weer. Wie het nalaat, verzaakt Vervolgens werd K. den Braven, werd gevraagd hoe vijandig was geworden. Verd.: Toen ik uit Duitsche krijgsge vangenschap kwam, bleek mij. dat het grootste deel van ons volk vijandig tegenoverDuitschland stond en weldra Werd ook ik anti-Duitsch. Een zekere ,.Jan", dien ik niet kende, maar die. na dat ik uit Duitschland was teruggekeerd, herhaaldelijk aan mijn deur kwam, vroeg mij mee te werken aan een illegale com munistische actie Ik stemde toe en mij Werd opgedragen in het bedrijf van de Droogdokmaatschappij te trachten, .De Waarheid” te verkoopen onder de ar beiders Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 4 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede Duitsche en Roemeensche troepen zijn op 1 September in samenwerking met afdeelingen van marine en luchtmacht van de Krim uit over de Straat Kertsj getrokken en hebben in van hardnekkigen vijandelijken stand de vijandelijke kustverdediging doorbroken en gisteren na 'n snellen op- marsch de verbinding met de uit Ooste lijke richting aanvallende Roemeensche troepen tot stand gebracht. De gevechten tegfen de op het schiereiland Taman staan de vijandelijke strijdkrachten duren nog voort. Ten Noordwesten van Noworossisk zijn opnieuw versterkte heuvelstellingen genomen Duitsche motortorpedobooten vielen in weerwil van het slechte weer het vijande lijke scheepsverkeer in het Oosten der Zwarte Zee aan en brachten 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 8500 ton, waaronder 1 tankboot, tot zinken. Daarmede hebben aan de oppervlakte va rende Duitsche vlootstrijdkrachten sedert ‘het begin van het offensief in den Kau- kasus in totaal 35.400 ton Sovjet-koop- vaardijscheepsruimte vernietigd. De aanval op Stalingrad kon gisteren tot aan de Westelijke voorsteden vooruitge schoven worden. De ten Noorden van Stalingrad aan de Wolga staande troepen van het leger hebben tot dusver 3 kanon- neerbooten, 2 monitors, 6 vrachtschepen en talrijke kleinere vaartuigen tot zinken gebracht. Ten Zuidwesten van Kaloega en ten Noordwesten van Medyn werden wederom aanvallen van sterke vijandelijke strijd krachten afgeslagen. Ook in het gebied van Rsjet mislukten herhaalde aanvallen van sterke vijandelijke strijdkrachten. De vijand verloor in deze gevechten 83 pant serwagens Bij een vijandelijken luchtaan val op een Duitsch vliegveld in de cen trale zóne werden 24 der 37 aanvallende vliegtuigen neergeschoten; de rest werd tot omkeeren gedwongen. A en B Aardappelen A en B Brood Beschuit A en B Vleesch Melk Rookartikelen heeren Sigaretten dames 1-49 en 2-49 Taptemelk ZWARE STRAFFEN VOOR CLANDESTIENE SLACHTERS De slachter Jacob van Nieuwenhuizen te Ermelo heeft in den loop van een jaar in vereeniging met den los-werkman Just Townsend in totaal 15 varkens en 6 koeien clandestien geslacht en het vleesch met winst verkocht. Zij hebben daardoor de distributieprocedure voor de dekking der behoeften van de gemeen schap belemmerd en de officieele vleesch- voorziening in gevaar gebracht. De op deze wijze aan de rechtvaardige distri butie onttrokken hoeveelheden vleesch zouden voldoende geweest zijn om meer dan 200 personen gedurende 1 jaar de hun toekomende vleeschrantsoenen te verstrekken. Het Duitsche Obergericht heeft beide daders wegens het overtreden van de Kriegswirtschaftsverordnung tot elk 4 jaar tuchthuis veroordeeld. De medebeklaagde, de Peter van Olst die den beiden hoofd daders enkele malen zijn schuur voor het clandestiene slachten ter beschikking heeft gesteld, doch zelf niets van het vleesch heeft gekregen, werd wegens medeplichtigheid tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Nederlandsche Vrijwilligers bij de Waffen S.S. Niet alleen de ge oefendheid met de wapens heeft zoo dikwijls de overwinning ge bracht ook de lichamelijke oefe ning speelt een grootë rol. (S.S.P.K. Fritz-Polygoon) Korpswedstrijden van den Nederlandschen Arbeidsdienst te Wierden. De wisselbeker werd door Hoofdarbeidsleider Richter uitgereikt aan afd. 7 van het 4de korps van den N.A.D. (N.A.D.-Molkenboer-V.N.P.) Het Duitsche Obergericht heeft Woens- gerechtsgebouw te met die •of taptemelk, te ruilen bonnen. Zij moeten om denken. hun mee te brengen. Het Duitsche Landesgericht te den Haag heeft het echtpaar, den herbergier J. Roos en diens vrouw C. Roos uit den Haag, we gens vergrijp tegen de radiobepaling, het doorgeven van een anti-Duitsch geschrift en anti-Duitsche demonstratie veroordeeld, en wel den r. an tot een totale straf van 3 jaar en 6 maanden tuchthuis, de vrouw tot een gevangenisstraf van 1 jaar en maanden. Het echtpaar heeft niet alleen zelf sinds vrij langen tijd geregeld naar de berichten van den Engelschen zender geluisterd, doch steeds opnieuw ook gasten in de gelegenheid gesteld mede naar den zender te luisteren. De man heeft voorts op boosaardige wijze den Führer beleedigd en een anti-Duitsch geschrift doorgegeven. Pres.: En wat stond daar „De Waarheid”? Verd.: Russisch nieuws van het Oost front en verder hevig gescheld tegen Duitschland. Uit het verloop van het verhoor van dezen verdachte kwam vast te staan, dat hij en zijn communistische vrienden on derling een code hadden en dat zij elkaar bij gefingeerde voornamen noemden. Ver dachte werd b.v. met het begrip „Ajax” aangeduid. Verder werden de pakketten pamfletten en manifesten niet naar be paalde adressen gebracht, doch men ging te werk volgens een lettersysteem. Zoo kon het gebeuren, dat een pakket via Pie over Klaas naar A. werd gebracht, die het verder aan D moest overhandigen. Het verspreiden van deze geschriften be oogde onder de arbeiders een anti-Duitsche stemming te verwekken en op te hitsen tot sabotage e.d Pres.: Is u iets bekend van een com munistische weerbaarheidsgroep Verd.: Juist voordat ik daarvan iets begreep, werd ik gearresteerd. Ik was niet zoozeer communist als wel strijder voor een vrij Nederland. Aan het einde van de lange ochtendzit ting werd nog gehoord de 38-jarige arbei der Kolder, die na de laatste oorlogs handelingen met Duitschland eveneens in krijgsgevangenschap was geraakt en zich daarna in Nederland was gaan bemoeien met een communistische actie. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat hij vroe ger had meegedaan met een solidariteits actie voor het Roode Sovjet-Spanje, ter wijl hij verder een vurig voorstander was van het communisme. Nadat het politieke gedeelte van dit verhoor was beëindigd, schorste de presi dent de zitting. (Zie verder le blad, pap. 2.) gehoord verdachte aan wien eveneens hij zoo Duitsch- Wegens herhaalde grove vergrijpen tegen de prijsvoorschriften heeft de prijsbeheersching de 20 filialen van een Dordtschen schoenenhandel voorgoed ge sloten. De in deze zaken in beslag ge nomen voorraden schoenwerk zijn daar bij verbeurd verklaard. Reeds in April van dit jaar was de firma J. M. Peelt te Dordrecht, hande lende onder den naam „Hector” wegens prijsopdrijving met een bedrag van on geveer 100.000 beboet. De firma had n.l. in 1941 van 12 fabrikanten, die boven het hun toegestane afleveringskwantum verkochten, aanzienlijke hoeveelheden schoenen zonder bon tegen steeds stij gende prijzen gekocht en verkocht, waarmede een bedrag van meer dan een half millioen was gemoeid. De tijdens het onderzoek in beslag genomen voorraden werden daarna weer vrijgegeven, zoodat de filialen na 3 maanden sluiting konden heropenen. Dat de firmanten Peels niet veel had den geleerd, bleek evenwel toen de ambtenaren van de prijsbeheersching in Juni in de Utrechtsche filialen van Hector" constateerden, dat er opnieuw met de prijzen werd geknoeid. Een partij van 7000 paar in den zwarten handel ge kochte schoenen, welke in den winkel op zijn hoogst 6,25 mochten kosten, wer den verkocht voor prijs. Aanvankelijk was men in de ver onderstelling, dat schoenen uit eigen verkochten, doch het feit, dat dezelfde overtreding in alle filialen gelijktijdig werd gepleegd, wees erop, dat de heeren van het hoofdkantoor er meer van wis ten. De extra winst hadden zij dan ook rustig geïncasseerd. Bij de strafoplegging werd het feit, dat dit de tweede prijsovertreding bin nen zeer korten tijd was, den vennooten ernstig aangerekend. Ook dat de over treding zich heeft voorgedaan bij een firma, die volkszaken exploiteert, heeft zwaar gewogen. De inspecteur voor de prijsbeheer sching heeft nu de in 23 zaken in be slag genomen gelden en goederen ver beurd verklaard en de groothandel zoowel als de circa 20 winkels in Dor drecht en de rest van het land zijn voor goed gesloten. Tevens is nog aan de firmanten Peels voor den duur van 2 jaar verboden om werkzaam te zijn in den schoenhandel in den ruimsten zin. Tenslotte werd openbaarmaking van dit vonnis gelast en de betaling van 10.000 tuchtstraf proceskosten gevorderd. Voorts ztfn voor de periode 6 September tot en met 3 October de volgende bonnen aangewezen: 392 t.m. 46, 47 48, 49 390 4-49, 4-50 387 tan. 389 100 gram 100 gram 250 gram 250 gram 500 gram 1 K.G. dagmorgen in het Utrecht een aanvang gemaakt proces tegen acht personen, hebben schuldig gemaakt aan het ver vaardigen, vermenigvuldigen en versprei den van communistische pamfletten en manifesten, welke met name de arbeiden de klasse ophitste tegen de bezettende Duitsche overheid in ons land. Te verant woorden hebben zich de 38-jarige metaal bewerker F. A. Kolder, de 57-Jarige lood gieter W. E. Th. Fallentin, de 24-Jarige metaalbewerker K. den Braven, de 25- Jarige wagenlichter der Nederlandsche Spoorwegen N. S. G. Schuurman, de 27- Jarige schilder F. Greetkes, de 23-Jarige joodsche bakker Levie Roodenburg, de 33-jarige bouwvakarbeider P. D. Ver- straeten, allen wonende te Amsterdam en de 21-Jarige metaalbewerker M. van der Steen uit Utrecht HET VERHOOR Allereerst werd gehoord de ongehuwde arbeider Schuurman wiens levens loop de president nauwkeurig naging. Het bleek, dat hij vroeger lid is geweest van de Communistische Partij doch dat hij later alleen was aangesloten bij een illegale „dansclub” in het centrum van Amsterdam, waar niet alleen werd ge danst, maar ook aan politiek werd ge daan. o.a. werden daar boeken van Rus sische schrijvers „behandeld” en naar verdachte verklaarde, was hij zoodoende zeer sympathiek tegenover net commu nisme komen te staan. Een zekere Frits Koning haalde hem er toe over mee te doen tegen Duitschland en hem werd ge vraagd. zorg te dragen den papiervoor- raad, waarvan geheime pamfletten wer den gemaakt, op peil te houden en later om mee te helpen stencils te maken. Een zekere ..Frans” Pracht verdachte boeken over Lenin en daaruit deed hij de noodige communistische kennis op De president vroeg hem of ..Bob" de opvolger van Frits Koning was en dit bevestigde ver dachte. Op een vraag van den president, hoe de achternaam van Bob was. ant woordde hij, dat hem van zijn commu nistische vrienden geen achternamen bekend waren Hij kende alleen Frits bij zijn achternaam en deze had hem ge vraagd het tweemaal per maand verschij nende illegale blad ..De Waarheid” naar bepaalde adressen te brengen, waar men deze vlugschriften verder zou distribuee- E ren. Op een vraag van den president met wien hij nog meer in contact was gekomen, antwoordde hij met Klaas, Paul Henk Willem, Nico en nog enkele anderen, van wie hij echter niet den achternaam wist. Pres.: U wist toch, dat de Commu nistische Partij verboden was Verd.: Ja, dat was mij bekend, maar ik zag in hetgeen ik deed niet zoo erg vee! kwaad. Pres.: U heeft toch wel m de kranten gelezen, dat Sneevliet en anderen ter dood zijn gebracht, juist wegens hun communistische acties Had u dit niet tot voorbeeld kunnen strekken U voelt wel. dat geen bezettende overheid zich dit kan laten welgevallen. In de metaal- bewerkerswereld is door deze communis- tische actie ernstige onrust ontstaan. Wat dacht u wel als dit eens zou uit komen Verd.: Dat ik gestraft zou worden, maar niet, dat dit zoo ernstig zou worden opgevat. Bijzondere gevallen Wie van ,.land”-gebied naar „stad"- gebied verhuist, kan zijn bonnen voor aardappelen, boter en melk op vertoon van het gewijzigde persoonsbewijs bij den plaatselljken distributiedienst van zijn nieuwe woonplaats ruilen voor rantsoenbonnen, welke zoowel in „stad”- gebied als in ,.land"-gebied geldig zijn. Bij verhuizing van een gezin moet het gewijzigde persoonsbewijs van hét ge zinshoofd worden overgelegd. Personen, die in verband met oorlogs omstandigheden worden geëvacueerd van „land”-gebied naar „stad"-gebied kunnen hun „land”-bonnen ruilen voor „stad”- bonnen op vertoon van een desbetreffen de verklaring van den distributiedienst van de plaats waaruit zij afkomstig zijn. Schippers en woonwagenbewoners, die „land”-kaarten hebben ontvangen, kun nen de bonnen voor aardappelen, boter en melk bij een tot het „stad’-gebied behoorenden distributiedienst ruilen voor rantsoenbonnen. Schippers'dienen daarbij met het z.g. bruine bevrachtingsboekje of het z.g. grijze olieboekje aan te too- nen, dat zij met hun gezin aan boord wonen. Marechaussee’s kunnen bij deta- cheering in „stad”-gebied op vertoon van een desbetreffende verklaring van hun commandant hun bonnen voor aardap pelen. boter en melk ruilen bij den dis tributiedienst van de gemeente, waar zij gedetacheerd zijn. Voor het geval bewoners van „land - gebied tijdelijk in „stadsgebied verblij ven. worden zij zoo noodig in de gelegen heid gesteld een of meer „land"-bonnen voor aardappelen, boter en melk bij den plaatselljken distributiedienst van hun tij. delijke verblijfplaats te ruilen voor rant soenbonnen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de distributiediensten slechts op verzoeken tot het ruilen van „land”- bonnen voor rantsoenbonnen kunnen in gaan. indien daarbij de distributiestam- kaarten van de betrokken personen wor den overgelegd. Het „stad"-gebied omvat de gemeenten, welke behooren tot de navolgende distri butiekringen: Alkmaar, Almelo. Amers foort. Amsterdam. Apeldoorn. Arnhem, As- sen, Beverwijk, Bloemendaal, Breda, Bus- suni. Delft. Deventer, Dordrecht, Eindho ven, Enschedé, Goes. Gorinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Har lingen, Heemstede. Heerlen, Helmond, Hengelo, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Hoorn, Kerkrade, Leerdam, Leeuwarden, Leiden, Maassluis, Maastricht. Meppel, Middelburg, Nijmegen, Oegstgeest, Olden- zaal, Purmerend, Roermond, Roosendaal, Rotterdam, Rijswijk. Schiedam. Sneek, Steenwijk, Tilburg, Utrecht, Veendam, Velsen. Vlaardingen, Vlissingen, Voorburg, Wassenaar. Weesp, Woerden, Wormerveer, Zaandam. Zwijndrecht, Zwolle. Iemand van het platteland, die gere geld voor zaken op reis gaat, kan zich voor boter naar gewoonte van de noo dige wisselbonncn voorzien. Hij zal er alleen aan moeten denken, dat hij zijn gewone boterbon thans moet inruilen in een ,.land”-gebied of op het distributie kantoor in zijn woonplaats. Aardappel- bonnen zijn in een hotel of restaurant niet noodig en voor koffie of thee wor den daar ook geen melkbonnen vereischt. Houders van ,,land”-kaarten. die in de stad gaan logceren, zullen meestal wel een kluitje boter meenemen in plaats van een boterbon. Willeq zij wat langer blij ven, dan kunnen zjj naar het distributie kantoor in de stad gaan, om daar hun bonnen voor aardappelen, boter en melk voor rantsoen- er vooral stamkaart De melkdistributie Zooals reeds werd medegedeeld, wordt het melkrantsoen voor kinderen tot en met 3 jaar met ingang van morgen ge bracht op 5j liter per week. In verband hiermede worden voor deze kinderen in den vervolge wekelijks drie met ..melk" gemerkte bonnen, elk recht gevende op 11 liter gestandaardiseerde melk geldig ver klaard. Het melkrantsoen voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar blijft gehand haafd op 3J liter per week, zoodat voor deze groep van kinderen wekelijks twee met „melk” gemerkte bonnen elk recht gevende op Ij liter gestandaardiseerde melk worden geldig verklaard. In verband met het bovenstaande wordt er de aandacht op gevestigd, dat de melkbonnen in den vervolge slechts één week geldig blijven De vermicellibon Men houde er voorts rekening mede, dat bon „386 Algemeen" ditmaal uitslui tend recht geeft op het koopen van ver micelli, macaroni, of spaghetti en vermi celli-, kippen- of pouletsoep. zoodat hier op dus géén maizena, sago, aardappelmeel, puddingpoeder en puddingsauspoeder ver krijgbaar is gesteld. DE DAGVAARDING In de dagvaarding worden zij er van beschuldigd van October 1941 tot Mei 1942 geregeld en gedeeltelijk in on derlinge samenwerking op grond van de geldende voorschriften strafbare han delingen te hebben gepleegd, welke er toe hebben geleid, dat de openbare orde in het bezette Nederlandsche gebied ern stig in gevaar is gebracht omdat zij Duitschvijandige geschriften en afbeel dingen publiceerden verspreidden of in hun bezit hadden. Zij hebben zich te ver antwoorden wegens overtreding van art 1 van de Verordening tot Afweer van Sabotagehandelingen van October 1941 en art. 8 van de Verordening van «den Rijkscommissaris inzake de Ordnungs- schutz.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1