Zaterdag 5 Sentemher. Het proces tegen de communisten genomen Wassenaar heeft een nieuwen burgemeester Pri]sbeheersching heeft vliegende brigade Havenstad Tamanskaja No. 18277. 1942 Vier beklaagden ter dood veroordeeld Tegenaanvallen bij Stalingrad afgeslagen VERDUISTEREN Duitsch weermachtbericht Vermogensbelasting Het tweede Nederlandsche Radio-muziekfeest Bremen aangevallen; 11 Engelsche bommenwerpers neergeschoten hard worden slagen toegebracht De distributie van taptemelk TEGGEN HET BEDERF VAN FRUIT Nasleep van den moord op Heydrich Jhr. de Blocq kondigt nat. Belangrijke reorganisatie en concentratie n Inkomsten- en Vier soorten verdachten Boedapest aangevallen Controle op de broodprijzen Snel en n. m. Bü de voedselvoorziening mag niets verloren gaan van Scheltinga soc. bestuur aan Intrekking van geldstukken COURANT (eisch dood- (eisch dood- (eisch dood* (eisch dood- (eirch (Polygoon-Van Bilsen) van be- Japansche troepen op de Kleine Soenda-eilanden Tot en met 19 September is inwisseling mogelijk Verscheidene der Kleine Soenda-eilan den zijn door Japansche landingstroepen bezet. Daardoor is het voornemen van de Geallieerden om de kleine eilanden te ge bruiken voor hun plannen doorkruist Zoo op f t f i t i i t t f leverjs- en HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 5 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend De Britsche luchtmacht heeft In den nacht van 4 op 5 September een terreur- aanval ondernomen op woonwijken van de stad Bremen. Van groote hoogte uit neergeworpen brand- en brisantbommen troffen o.a. verscheidene kerken en zie kenhuizen zwaar. Nachtjagers en lucht- doelartillerie schoten 11 der aanvallende bommenwerpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittannië vie len Duitsche vliegtuigen, deels in scheer- vlucht, industrieele- en verkeersinstalla- ties aan de Engelsche Zuid- en Zuidoost kust aan. zeide o.m. niet spreken van Bij beschikking van den secr.-gen. van Financiën zijn met ingang van 5 Septem ber de in omloop zijnde gangbare zil veren rljksdaalders, guldens, halve gul dens kwartjes en dubbeltjes en de bron zen halve stuivers buiten omloop gesteld. Deze munten en de reeds op 6 Maart j.l. ingetrokken nikkelen stuivers en bronzen centen kunnen tot en met 19 September a.s. worden ingewisseld bij de kantoren van de Nederlandsche Bank, de postkan toren, de bijkantoren en hulpkantoren der posterijen en de poststations. In den Noordelijken sector van het Oos telijke front hebben zich bij de hevige, succesvolle afweergevechten der laatste maanden de He en 21ste Oost-Pruisische infanteriedivisies zeer bijzonder onder scheiden. Eerste luitenant Graf, Staffel- kapifan van een jachteskader, behaalde op 4 September aan het Oostelijke front zijn 150ste overwinning in de lucht. In verband met het in enkele bladen op genomen onjuiste bericht, dat de distri butie van taptemelk zal ingaan op Maan dag 7 September, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat deze distributie reeds ingaat op Zondag 6 Sep tember a.s. Dit is voor die winkels, welke voor den verkoop van melk op Zondag geopend zijn, van belang. De secr.-gen. van Landbouw en Vis- scherij deelt aan hen, die op eenigerlei wijze in hun beroep de beschikking heb ben over versch fruit het volgende mede: In de huidige omstandigheden moet tot eiken prijs worden voorkomen, dat van het beschikbare fruit eenige hoeveelheid door bederf verloren gaat. De mogelijk heid bestaat, dat tengevolge van inciden- teele oorzaken als stagnatie in het ver voer, weersomstandigheden enz. fruit dreigt te bederven. Dit bederf zal nog kunnen Worden voor komen. indien men plaatselijk in bepaalde situaties snel zou kunnen optreden Daar toe staan echter wettelijke maatregelen in het belang der voedselvoorziening in vele gevallen in den weg. Dit nu kan nooit de bedoeling van deze wettelijke voor schriften zijn. Derhalve is bepaald, dat aan een ieder die met zijn fruit in bovenvermelde om standigheden komt te verkeeren. door de veiling of den plaatselijken bureauhouder ontheffing kan worden verleend van elke bepaling op het stuk der voedselvoorzie ning hetzij dit een verbod inhoudt dan wel een verplichting oplegt welke het voorkomen van bederf en bij gevolg de aanwending voor de voedselvoorziening in den weg zou staan. Dit geldt niet enkel voor dengene die over het fruit beschikt ten tijde van het optreden der inciden- teele oorzaak, doch ook voor diens rechts opvolgers mits door hen aangetoond kan worden, dat de partij fruit in de boven bedoelde omstandigheden verkeerde. Ten overvloede moet er op worden gewezen, dat met dezen vorm van toepassing van het „nood breekt wet" op geen enkele wijze bedoeld wordt de bestaande wette lijke bepalingen aan kracht en beteekenis te doen inboeten. Voorts zal zorgvuldig worden gewaakt en streng worden opgetreden tegen mis bruik en tegen eiken vorm van persoon lijk toedoen in verband met het bederf. de luiste- openings- 12 Sep- PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. tnet „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl." en ..Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p 10 c. i—m— De activiteit van de sten neemt voortdurend blijkt uit het toenemende cessen-verbaal. In Maart PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M Bewijsn 5 ct.. fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb t 0 38 Pers gevr 0 48 Adv. .Br bur. v. d bl. 10 c meer In den afgeloopen nacht voerden de bolsjewieken storingsvluchten uit boven het gouvernement-generaal en Oost- Duitschland. Lukraak neergeworpen bom men veroorzaakten enkele verliezen on der de bevolking. Er ontstond geringe materieele schade. De vijand verloor een vliegtuig. In den Zuidelijken sector van het front in Egypte mislukten verscheidene met steun van tanks ondernomen Britsche aanvallen. De vijand leed zware verliezen en verloor verscheidene honderden ge vangenen, onder wie zich de commandant van de 6e Nieuw-Zeelandsche brigade bevindt. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee plaatste een Duitsche duik boot een torpedotreffer op een Britschen torpedojager. Stad en haven van Dover werden door batterijen verdragend geschut zwaar on der vuur genomen. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Glro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263: Boekh. J. B. v Seters Ir Theresiastr 108a Tel. 772444; Boekh F D Couvée, v Hovtemastr 66 Tel 721187 Jhr. D. de Blocq van Scheltinga, hoofd van de afdeeling Algemeene Zaken van de N.S.B., is hedenmorgen geïnstalleerd als burgemeester van Wassenaar. Om streeks elf uur vulde de raadzaal van het gemeentehuis zich met genoodigden en andere belangstellenden, zoodat bij den aanvang der plechtigheid om 11.30 uur geen stoel meer onbezet was. Wij merkten o.m. op den plaatsvervangenden leider van de N.S.B.. den heer van Geelkerken en baron van Haersolte van Haerst. ge machtigde voor den Leider in de provincie Zuid-Holland, ir. v. d. Vegte. directeur- generaal der P.T.T.; mr. dr. van Genech ten. procureur-generaal bij het Gerechts hof te den Haag. Max Blokzijl, leider van het Persgilde, mr. Schokker, gemachtigde voor de prijzen, verscheidene burgemees ters, onder wie prof. mr. dr Westra, bur gemeester van 's-Gravenhage. De raadzaal was versierd met witte dahlia’s. Aan één der wanden hing een groote afbeelding van den leider der N. S. B_. geflankeerd door een oranje- blanje-bleu en een zwart-roode banier. Voor den aanvang van de plechtigheid heeft een meisje van den Nat Jeugd storm namens de kameraden en kame- raadskes van Wassenaar aan mevr, de Blocq van Scheltinga een bouquet bloe men overhandigd. Duitsche bergjagers in opmarsch door het dal van den Koeban in den Kaukasus. (Hoffmann-P.K.-Gtimm-Kastein) HAAGSCHE AANGIFTEPLICHT De wnd. secr.-gen. van Financiën, de heer H. Postma, deelt mede: Velen zullen in de afgeloopen maanden reeds een biljet hebben ontvangen, waar op zij aangifte moesten doen van het in komen, dat zij in 1941 hebben genoten. Zij, die een dergelijk aangiftebiljet tot dusver niet hebben ontvangen, zijn ver plicht het eigener beweging ten spoedig ste alsnog aan te vragen, en wel door middel van een brief of briefkaart aan den inspecteur der belastingen over de plaats, waar zij op 31 Dec. j.l. woonden. Van bevoegde zijde wijst men er op. dat van deze verplichting slechts ontslagen zijn degenen, die voor 1941 reeds (voor- loopig of definitief) zijn aangeslagen, en degenen, die redelijkerwijs kunnen aan nemen, over 1941 naar de wettelijke be palingen geen inkomstenbelasting ver schuldigd te zijn. Wie daaromtrent twij felt wende zich tot den inspecteur der belastingen. Nalatigheid in de vervul ling van de bedoelde verplichting wordt gestraft met een geldboete, die 2000 kan beloopen. Gelijke verplichting tot het aanvragen van een aangiftebiljet berust op hen, die naar den toestand op 1 Ja nuari 1942 voor een aanslag in de vermo gensbelasting in aanmerking komen,'doch aan wie voor dit jaar nog geen aangifte biljet is uitgereikt. Hierbij zij er nogmaals op gewezen, dat voor bepaalde groepen van personen (o.a. de meeste ongehuwden) thans naar een vermogen van 8000 reeds belasting verschuldigd is. In de bijzondere persconferentie met mr. Schokker, gemachtigde voor de prij zen. heeft de heer A. J Stifenstra. hoofd van de opsporing, een zeer belangrijk referaat gehouden over de taak van zijn dienst. Het was sprekers vaste overtui ging, naar hij zeide dat de opsporings dienst langzaam, maar zeker zijn doel, redelijke beheersching der prijzen, be reikt Groote moeilijkheden ondervinden wij ten aanzien van de personeelskwes tie Het is ons echter toch gelukt een kern van betrouwbare, deskundige en goed gedisciplineerde politiemannen te vormen, ten getale van 200 Binnen en kele weken zal deze kern met nog 90 man versterkt worden. Teneinde hard en snel den overtreders slagen toe te dienen is 'n groote concentratie van krachten nood zakelijk. Aan deze concentratie wordt thans reeds de noodige aandacht ge schonken. Onder leiding van den Gevolmachtigde voor de Reorganisatie van de Nederland sche Politie wordt op het oogenblik een reorganisatie van het economisch appa raat der Nederlandsche politie voorbe reid. .Een gevolg hiervan is opneming van den 350 man sterken prijscontrdledienst van het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd in het eigen opsporings apparaat van den Gemachtigde voor de Prijzen. Voorts wordt gewerkt aan de vorming van afdeelingen bij de Marechaussee, die zich speciaal zullen bezighouden met de contröle der prijzen. Vier geestelijken terechtgesteld Officieel wordt te Praag het volgende bekend gemaakt: Het Standgericht te Praag heeft in zijn openbare zitting van 3 September den ouderling van de Tsje- chisch-orthodoxe kerk te Praag, Jan Son- nevend. den bisschop van deze kerk. Go- razd (burgerlijke naam Matej Pavlik), den kapelaan van de orthodoxe Carolus Borro- meuskerk te Praag, Resslgasse 9, dr Wla dimir Petrek en den priester aan dezelf de orthodoxe kerk. Vaclav Cikl. tot den dood door den kogel veroordeeld en het vermogen der vier beklaagden verbeurd verklaard. Het vonnis is gisteren voltrok ken. De beklaagden hadden de moorde naars van den SS-Obergruppenführer Heydrich, alsmede nog 5 valschermagen- ten in de Carolus Borromeuskerk verbor gen gehouden, verzorgd en geholpen Op het schiereiland Taman werd in een snelle manoeuvre stad en haven Tamans kaja genomen. Ten Noordwesten van Noworossisk vordert de aanval van Duit sche en Roemeensche troepen in verbit terde gevechten. In de haven van Nowo rossisk werden 2 transportschepen door bommen beschadigd. In het vestinggebied van Stalingrad veroverden de Duitsche aanvalstroepen talrijke taai verdedigde en modern uitge ruste gevechtsinstaïlaties. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Ten Noorden van de stad deed de vijand met sterke infanterie- en pantserstrijdkrachten ontlastingsaanvallen, die werden afgesla gen. Hierbij werden 40 tanks kapotgescho ten. In aanvallen overdag en 's nachts zette de luchtmacht de vernieling van verkeers- en vliegveldinstallaties ten Oosten van de Wolga voort. Ten Zuidwesten van Kaluga duren de zware afweergevechten voort. Ten Noord westen van Medyn en ten Zuidoosten van Rsjef mislukten herhaalde door tanks en sterke vliegtuigformaties gesteunde aan vallen der bolsjewieken Des nachts werd een steunpunt van de vijandelijke lucht macht met goede uitwerking gebombar deerd. Ook ten Zuiden van het Ilmenmeer en voor Leningrad mislukten vijandelijke aanvallen. In de Finsche Golf werd een bolsjewis tische mijnenveger door bommen bescha digd. Aan het Oostelijke front werden op 3 en 4 September 182 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten en door luchtdoelartil- lerie neergeschoten, 5 andere werden op den grond vernield. Veertien eigen vlieg tuigen worden vermist. biedig en ik ook geen dwang uitoefenen, toch wil dit niet zeggen, mijn leiding niet .behoeft te worden volgd Voorts zeide spr nog, dat wij ons wust dienen te worden, dat Nederland al leen dan een toekomst zal hebben, wan neer het, in nauwe samenwerking met Duitschland, en de overige staten, van de volken verbonden zijn Germaansche Adolf Hitler, gaat vormen. A-sociale handelingen als zwarte han del, prijsopdrijving, geknoei met bonnen, enz. zullen door versterking van het po litiecorps met kracht bestreden worden. Aan het slot van zijn rede zeide spr. nog. dat naar zijn verwachting door de geweldige toekomst, die. de stad Rotter dam tegemoet gaat als wereldhaven aan de westgrens van de Europeesche levens- ruimte het karakter van Zuid-Holland meer gericht zal worden op industrie Toch zal ik blijven waken, dat Wasse naar hiervan niet de nadeelige gevolgen zal ondervinden, doch dat deze gemeente met zijn uitzonderlijk landelijk karakter als natuurreservaat zal blijven voortbe staan. Elke aantasting van het natuur schoon zal door mij worden tegengegaan. Ook de veel grootere gemeente 's-Gra- venhage zal moeten inzien, dat zonder behoud van den voortuin Wassenaar, haar geheele karakter op den duur zou veran deren en de rockende fabrieksschoorstee- nep mogelijk welvaart zullen brengen, doch geen rust, ontspanning en vreugde aan de werkers van hoofd hebben hand schilt principieel van dat van de gewone rechterlijke macht. Het is meer bestuurs- strafrecht, d.w.z.: een actieve instelling tegenover het, wettelijke voorschrift. Het bestuursstrafrecht is daardoor een ver lengstuk van de prijswetgeving. Meer wordt gelet op het doel, dat den wetge ver voor oogen zweefde, dan op de let ter van de wet. Het is noodzakelijk, dat deze rechtspraak in hiërarchiek verband optreedt. Een vergelijking van het aantal der door de prijzeninspecteurs behandelde zaken in 1941 en 1942 toont aan. dat de overtre dingen met steeds meer succes bestreden worden. Voor de maanden Maart. April, Mei en Juni waren deze cijfers resp. 446 en 5569 549 en 6126 1303 en (T58. 2006 en 6347.' Mr. Pott onderscheidde vier soorten ver dachten. Tot de eerste soort behooren die menschen, die meer verdienen dan ze mo gen, maar die niet opzettelijk de voor schriften hebben overtreden. Zij worden niet gestraft. Wel wordt hun het te veel verdiende afgenomen Tot de tweede soort rekende spr. hen, die een gebrek aan dis cipline toonen. Zij voeren hun eigen prij zenpolitiek. Zij krijgen een flinke doch niet fnuikende straf. Meestal gelukt het wel hen daardoor tot inkeer te brengen. De in normalen tijd bonafide zakenman, die thans willens en wetens met de prijj zen knoeit vormt de derde soort van ver dachten. De sluikhandelaars van profes sie sluiten deze rij. Beide laatste soor ten worden uiteraard zeer scherp aange pakt. Eigenlijk is er nog een vijfde soort, namelijk de menschen. die zich bezighou den met den handel in waardelooze sur rogaten. Zoo is er op de markt een brandstoffensurrogaat verschenen, dat be stond uitcement. Bij de strafoplegging wordt afgeweken van de klassieke methode, dat hij het zwaarst gestraft wordt, die de grootste schuld heeft en in normaal opzicht het zwaarste vergrijp heeft begaan. Even zwaar weegt de factor of de overtreding al of niet begaan is op een voor de volks huishouding vitaal punt. Voor de verdediging zijn de gewone ju ridische verweermiddelen van weinig of geen waarde. Iets, dat de meeste advoca ten nog maar steeds niet willen inzien. Het komt nog al eens voor, dat zij te formalistisch zijn en de rechtsgeldigheid der voorschriften in twijfel trekken, waar bij zij dan vergeten op de zaak zelf in te gaan Mr. Pott veroordeelde scherp, dat sommige leiders van winkelbedrijven met hun filiaalhouders of/en ander per soneel contracten sluiten, volgens welke zij zich niet aansprakelijk stellen voor prijsovertredingen in hun filialen. Deze contracten hebben geen enkele waarde. De ondernemer is verantwoordelijk. Het begrip prijsopdrijving kent de prijsberechting niet meer als wettelijk oe- grip. Dit wordt opgemerkt omdat men het nog veel gebruikt en menigeen het daarbij zelfs vastkoppelt aan de theorie der vervangingswaarde, welke voor de prijsberechting uit den aard der zaak in geen enkel opzicht aanvaardbaar is. De tentoonstelling De tentoonstelling „Vier Eeuwen Ne- derlandsch Muziekleven”, zal gedurende 14 dagen in het Rijksmuseum 8 zalen be slaan en daarmede een beeld geven van het muziekleven in de 17e, 18e 19e en 20e eeuw Weliswaar zullen daarin niet alle betreffende documenten zijn ver- eenigd aangezien vele gegevens, welke zich in het buitenland bevinden, in ver band met de tijdsomstandigheden niet konden worden verzonden en zal de po pulaire muziek slechts terloops worden aangestipt, doch desondanks heeft de heer Balfoort door de middelen van den Omroep en het dep. van V. en K. een tentoonstelling kunnen organiseeren. wel ke het volk zal interesseeren. Tijdens deze tentoonstelling zullen concerten Worden gegeven, welke de bezoekers voor hun entreegeld zullen kunnen bij- Wonen, terwijl rondleidingen op de da gen dat er niet geconcerteerd zal wor den door den heer Balfoort zullen worden gehouden De rol. welke de Omroep in het muziekleven heeft gespeeld, zal tevens °P een passende wijze worden belicht Ter gelegenheid van het muziekfeest «al een harmonie-orkest op den Dam «en uitvoering geven. Mr. J. A. M Pott. hoofd van de prijs berechting van den dienst van den Ge machtigde voor de prijzen heeft gespro ken over de taak en de problemen van het tuchtrecht t.a.v. de prijzen. Het tucht recht van het berechtingsapparaat ver- tegenover den wnd. burgemeester, jhr. D. de Blocq van Scheltinga dat hij direct bij zijn intrede mis te verstane taal wilde en verklaarde, dat tot de taak van het gemeentebestuur ook behoort het bevor deren en in stand houden van goede be trekkingen met de autoriteiten, die de regeeringsmacht in handen hebben. Men kan geen contact afwijzen met autori teiten, die het wettig gezag uitoefenen. Evenmin kan men contact afwijzen met de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden, die door het wettig gezag als politieke groepeering is erkend bij uitsluiting van andere is toegelaten en eenmaal geroepen zal worden de verant woordelijkheid op zich te nemen Mijn bestuur, aldus de spreker, zal dan ook nationaal-socialistisch zijn en toegepast zullen worden de nationaal- socialistische beginselen. Alle instellingen, welke gebaseerd zijn op deze beginselen en ertoe bijdragen de welvaart van het volk te verhoogen, zullen mijne bijzon dere aandacht hebben en haar werk zal mijn bijzonderen steun genieten Dit wil niet zeggen, dat hier in Wassenaar plot seling alles op zijn kop wordt gezet, doch men zal hebben te begrijpen, dat langs geleidelijken weg en met verstand de nieuwe koers zal worden gezeild. Zij. die bewust van plan zijn niet loyaal te willen medewerken', doen beter heen te gaan. Het Nederlandsche volk heeft recht op een doelbewuste leiding, die in haar geledingen niet verdeeld is. Al sta ik op het standpunt, dat ik een ieders politieke opvatting volkomen eer- in deze zal dat ee- In den afgeloopen nacht is de Hon- gaarsche hoofdstad Boedapest, volgens een officieele mededeeling door Sovjet- vliegtuigen aangevallen Er zijn 15 per sonen gedood. Een aantal gebouwen, waaronder een kerk en de polytechnische school, werd beschadigd. Installatierede Nadat de gemeente-secretaris de be- noemingsacte had voorgelezen, hield de waarn. burgemeester, de heer D. Th. Ruys de installatierede Spr. zeide, dat hij bij de installatie van baron van Wijn bergen 4 jaar geleden niet had kunnen denken, dat hij reeds zoo spoedig weder om een soortgelijke plechtigheid zou moe ten inleiden. Er ligt echter tusschen de plechtigheid van toen en de gebeurtenis van nu de 10de Mei 1940het binnenlandsche bestuur is in handen van de bezettende macht over gegaan en het contact tusschen de bezet- tingsautoriteiten en de gemeentelijke overheid is nauw, voor Wassenaar door de benoeming van een nieuwen burgemees ter nog nauwer geworden. Hoewel spr. niet uitvoerig stil wilde staan bij de werkzaamheid van baron van Wijnbergen wees hij toch met een enkel woord op de belangrijkste feiten uit zijn bestuur Hij memoreerde de onpartijdige houding van den heer van Wijnbergen en somde enkele sociale voorzieningen op. Aangaande de toekomst zeide spr., dat de gedragingen van een burgemeester te zeer worden beheerscht door de overheid dan dat het voor hem zin zou hebben daarover thans reeds te spreken De heer Ruys zeide. dat, indien hij met zijn kennis van de inwoners en de plaatselijke toestanden van dienst kan zijn, hij zich ter beschikking stelde. Tot slot zeide de loco-burgemeester„Ik moge u nu den keten uwer waardigheid omhangen." Na dank betuigd te hebben voor het door zijn benoeming in hem gestelde vertrouwen en na zijn erkentelijkheid tot uitdrukking gebracht te eens in het midden van de belangstelling. Aanzienlijke resultaten zijn behaald. Dat het kwaad hier diep geworteld zit, blijkt wel uit het feit, dat zich onder de over treders zelfs bestuurders van de Vakgroep bevinden. Omvangrijke knoeierijen met zuivel zijn aan het licht gekomen. Zoo liet de direc teur van een zuivelfabriek te Sommelsdijk de boter met water vermengen en de ver kregen meeropbrengst werd een ruilob ject. waarvoor de wijnhandelaar, de ma nufacturier e.a. gevoelig bleken. Deze week is ruim 1 millioen k.g. hout, dat te duur verkocht werd, in beslag ge nomen. Turf is eveneens een geliefd object voor de heeren prijsopdrijvers. Pensions en hotels Het is den opsporingsdienst bekend, dat in pensions en hotels herhaaldelijk de prijzen overtreden worden. Met ingang van 15 September zal een speciale afdee ling van tien man zich uitsluitend met deze kwestie bezighouden, zoodat ver wacht mag worden, dat meer orde in den chaos verkregen zal worden. De dienst van den gemachtigde voor de prijzen is er in de afgeloopen maanden toe overgegaan, aldus de heer Stiemstra, de brooden in het geheele land te controleeren op het juiste gehalte aan droge stof, dat minimaal 240 gram en maximaal 264 gram moet bedragen Bij 1164 bakkers werden steekproeven geno men en daarbij bleek, dat 672 voldeden aan de eischen, 227 iets beneden het gewicht waren, terwijl 265 als onvoldoende moes ten worden afgekeurd. 44 Hiervan kwa men met het gewicht aan droge stof zelfs beneden de 225 gram. Wat dit beteekent, begrijpt men als men weet, dat een ge zin met 2 kinderen bij een tekort van 5 gram aan droge stof per brood, per 5 a 6 weken een heel brood te weinig ontvangt. Veelal werden boeten van 100, tot 750 opgelegd, in enkele gevallen zelfs boeten van 2500. Als bijzonderheid kan nog worden ver meld dat geen van de in beslag geno men brooden het maximum-gewicht te boven ging. Na dit uitvoerig onderzoek, dat ongetwijfeld zal worden herhaald, is wel gebleken, dat een groot deel van de bakkers zich niet houdt aan de prijs- voorschriften en de bevolking in deze moeilijke tijden een gedeelte van de eerste noodzakelijke levensbehoeften ont houdt, teneinde zich extra winsten te verzekeren Steeds meer processen-verbaal opsporingsdien- toe, hetgeen aantal pro- 4158, April 4768. Mei 5288, Juni 6277 en Juli 8527 processen-verbaal. In vijf maanden dus een verdubbeling. Een groote strijd wordt nog steeds op het terrein van de groenten gevoerd Er waren talrijke venters in de groote ste den, die 20 tot 40 per dag wisten te verdienen. Het publiek wil koopen en zal bij schaarschte ook te duur koopen. doch laat men ons niettemin vertrouwelijk in lichten over de betaalde prijzen Een euvel van den laatsten tijd zijn de prijs- overtredende groentenveilingen. De veilin gen hebben den laatsten tijd de bijzondere belangstelling van de afdeeling Opsporing De slagers staan den laatsten tijd even- 't Heden: v. 8.20 a. nam. tot 6.58 a. J v.m. Morgen: o. 8.18 a. nam. tot 7 aar v.m. Maan: 5 Sept, op 1.32 v.m,, on- t der 5.34 n.m.; 6 Sept, op 2.23 v.m., onder 6.14 n.m.; 7 Sept, op 3.19 v.m., onder 6.48 n.m. 10 Sept. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding J 10. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst J Den Haag) No. 115995. Een der oudste gebouwen van Leiden, het „Gravensteen” ondergaat een grondige restauratie. Zelfs het fraaie beeldhouwwerk wordt onderhanden genomen. Hedenmorgen om 11 uur heeft de pre sident van het Obergericht te Utrecht de vonnissen uitgesproken in het proces tegen de 8 communisten, die zich hebben schul dig gemaakt aan het vervaardigen, ver menigvuldigen en verspreiden van com munistische lectuur. Spr. deelde mede, dat het Obergericht bij Greefkes mindere toe rekeningsvatbaarheid in acht had geno men. De vonnissen luidden: F. A. Kolder, doodstraf, straf), K. den Braven, doodstraf straf). G. Schuurman, doodstraf Straf). L. Roodenburg, doodstraf straf). F. Greefkes, 15 Jaar tuchthuis doodstraf). M. van der Steen, 15 Jaar tuchthuis, (eisch doodstraf), P. D. Verstraeten, 8 Jaar tuchthuis, (eisch 10 jaar tuchthuis). Voor zoover het de tuchthuisstraffen betrof met aftrek van het voorarrest. De In beslaggenomen papieren zijn verbeurd verklaard, terwijl de verdachten werden veroordeeld in de kosten van het proces. De verdachten hoorden het vonnis aan, zonder een spier van het gelaat te ver trekken. Ook op de publieke tribune was hoegenaamd geen spoor van ontroering merkbaar. Na het voorlezen van de von nissen heeft de president uitvoerig een motiveering gegeven van de opgelegde straffen. De eisch tegen den 57-jarigen loodgieter W. E. T. Fallentin werd uitgesteld in ver band met het aanhangig maken van een nieuw proces tegen den verdachte. waar door het bloed, onder leiding van een continentale eenheid Een tentoonstelling „Vier Eeuwen Nederlandsch Muziekleven” Evenals verleden jaar heeft de Neder landsche Omroep ook thans met medewer king van het department van Volksvoor lichting en Kunsten het initiatief genomen tot het houden van een radio-muziekfeest en wel van 12 tot 20 September, waaraan echter ditmaal bovendien een tentoonstel ling onder den naam „Vier eeuwen Neder landsch Muziekleven" in het Rijksmuseum te Amsterdam verbonden zal zijn. Het zal waarschijnlijk reeds velen mu ziekminnaars zijn opgevallen, dat op de concerten van heden ten dage een veel ruimere plaats aan de werken van Neder landsche toondichters in de programma's is toegekend, dan voorheen het geval is geweest. In deze verandering en vooruit gang in ons muziekleven, heeft de N. O. niet alleen een belangrijk aandeel, doch naast het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten zelfs een leidende functie gehad. Aan den N.O. komt dan ook zeker de eer toe met een radio-muziekfeest, waarmede in de toekomst elk concert-seizoen zal wor den geopend, zijn streven te ondersteunen, een streven, dat gelegen is in een aan moedigen van de stedelijke orkesten tot uitvoering van nationale scheppingen, in een aansporen van toondichters door de vertolking van hun werken, opdrachten en premies en in een aankweeken van waar- deering en belangstelling bij raars. Zoo zal b.v. het concert op Zaterdagavond tember onder leiding van Toon Verhey en -Pierre Reinards in het Concertgebouw te Amsterdam worden gegeven, terwijl de Ridderzaal te den Haag haar poorten voor de kamermuziek zal openen. Het slotcon cert zal in het Gebouw voor K. en W. worden gehouden. Bezoekers zullen op vertoon van een luistervergunning 1942 of een lidmaatschapskaart van het Ned. Ar beidsfront een reductie van 50 pCt. ge nieten. Na hetgeen wij hierboven vermeldden, zal het duidelijk zijn, dat aan de Neder landsche en Vlaamsche componisten en hun werken groote aandacht bij de op stelling van de programma’s is besteed. Uit het rijke programma noemen wij het volgende: de Suite Bruegheliana van den Vlaming M Schoemaker en het in op dracht van den N. O. geschreven Triple- concert van H. Badings. uitgevoerd door het Omroepsymphonie-orkest met mede werking van .iet Omroep-Trio. De componist Badings is voorts goed vertegenwoordigd in deze muziekweek. Op Zondagmorgen 13 September is er een „Röntgen-herdenking in woord en klank”, een herdenking van den compo nist dr. Julius Röntgen, die juist 10 jaar geleden stierf. De kamermuziek speelt een voorname rol bij dit muziekfeest. Zoo dient genoemd een programma vanuit de Ridderzaal op Zondag 13 September. Het koor ..Musica Divina”, onder leiding van Henri Geraedts brengt o.a. ten gehoore „Rozette” van den Oud-Holl. meester Sweelinck. Naast de verschillende causerieën over muziek en musici en de declamatie van gedichten zal het woord ook direct met de toonkunst worden verbonden. Wij denken hierbij aan het declamatorium »De Brug, die Noord en Zuid vereent” op tekst van Martien Beversluys van Louis Schmidt en het luisterspel „Tus- zchen het Noorden en het Zuiden klinkt een lied”.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1