Oorlogshaven Novorossiisk in Duitsche handen S 6- No. 18278. 1942 Maa’”*''" 7 ’"n»»mber. i De Omroep in den komenden winter Verbitterde gevechten bij Stalingrad Het proces tegen de communisten VERDUISTEREN f.16 aar nam. tot 7.02 aar v.m. Wapensucces na dagenlange zware vestinggevechten verkregen I1 TENGINSK =LTOEAPSE 3 o 200km 50 de vonnissen i v. Ziekenfondsleden Radiorede door dr. ir. W. A. Herweijer Textielgrossier moet 40.000 betalen ZEVENTIEN SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT OEST- LABINSKAJA X' RM HET GEVAAR VAN HET SPRINGEN VAN RIJDENDE TRAMS NATIONAAL ZANGFEEST TE AMSTERDAM KOERGAh -NAJA k LABINSK 108 vüandelüke pantser wagens vernield TlMIR-\£ GOJEW.ER e MAIKOP KLJOE T -SJEWSK TSJADISJINSKX Peter Ton en Jacob Janse herdacht LASAREWSK I Vlottere terugbetaling door de RÜkspostspaarbank NOWOROSSl JK ZWARTE ZËE\ Koe ^KRASNODAR kaladsjinsk ►SJIRWANSK •NEFTEGORSK V A PETROLEUMVELDÊN r i SPOORWEG PIJPLEIDING Duisburg aangevallen Weer een bergpas in den Kaukasus genomen Kaart van Pelt De motiveering van COURANT drongen zinken. •va'. op deze Volharding de Sunder- werden der van 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 der 6.48 n.m.; 8 Sept, op 4.21 v.m. onder 7.20 n.m. 10 Sept. N. M Da drager van het Ridderkruis Kolonel- Qeneraal Hoth tijdens een bespreking in de voorste linie aan den Don. 'n V. Kochprber-Atl. H.) onder wie Kreisleiter van com- de heerban- 3 en 4 van de W.A., deputaties van de A.T.L., bij het graf op Duinen op. hield een herden- Vraaggesprekken en Luisterflitsen. Door vraaggesprekken en luisterflitsen zullen bekende boeken met hun schrijvers voor u gaan leven. Goede muziek zal een keur van gedichten aaneenweven. „Ro mantische Dichtkunst” en „Uit den stillen Bloemhof” zijn de titels van deze uitzen dingen. Bij de luisterspelen komen allereerst tot uitvoering de bekroonde werken uit de prijsvraag en wel drie belangrijke series: vervolg-onderhoudende en cultuur-histo- rische luisterspelen. Bach, Gluck, Reger, Liszt en andere componisten zullen als hoofdpersonen van een luisterspel tot u spreken en u zult hen kunnen volgen op hun levensweg. De Vrijdagmiddag zal over Hilversum I gewijd zijn aan de filmmuziek en de stem men der bekende filmsterren zullen in flitsen uit de nieuwste films, als voor bode van de televisie, per omroep tot u komen. De dichtende jeugd van Nederland heeft reeds 1500 gedichten aan ons ingezonden. We zullen deze gaan bespreken in .eer reeks, welke omstreeks Kerstmis begi- Onze taak in deze wereia. En dan gij ouderen. We beleven zware tijden, waarin bladzijden in het boek van de geschiedenis van ons volk worden om geslagen en een hoofdstuk werd afgeslo ten, Wij moeten ons bezinnen, want wij De installatie van den burgemeester van Wassenaar, jhr. de Blocq van Scheltinga. De plaatsvervangend leider der N S. B„ van Geelkerken, wenscht den nieuwen burgemeester geluk. (Polygoon-Meyer) HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 7 September. (D.N.B.). Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben aan de Oostkust van Amerika, op den Atlanti- schen Oceaan en voor de Westkust van Afrika in zware gevechten, 17 in convooi of alleen varende schepen met een geza- menlijken inhoud van 108.000 ton tot zin* ken gebracht Woudenberg, Ulfenhout. zul- u spreken Een zult u iederen HtiV**''' -O'1" PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr 5 c., fr. p p 10 c. I M Tot r.og toe was het bij de Rijkspos.- spaarbank zoo, dat zonder voorafgaande aanvraag men alleen op het kantoor waar men was ingeschreven, dadelijk een zeker bedrag (ten hoogste f 100) op zijn boekje kon terugontvangen. Met handhaving van deze regeling zal, met ingang van heden. op elke postinrichting in Nederland, die voor den volledigen spaarbankdienst is opengesteld, een bepaald bedrag op dat boekje kunnen worden opgenomen, behalve door inleggers onder 15 jaar gemachtigden, wettelijke vertegenwoordigers en andere dan natuur lijke personen (vereenigingen, firma’s e.d.). Voorwaarde daartoe is. dat men zijn persoonsbewijs toont Het bedrag, dat op een ander kantoor dan dat van inschrijving rechtstreeks wordt terugbetaald, is voorlnopb beperkt fn. sn „m ■- HAAGSCHE 4 Duitsch Weermachtbericht Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht deelde gisteren mede: Op het schiereiland Taman werd in een snel oprukken naar het Zuiden de laatste vijandelijke tegenstand gebroken. Daar. mede is het geheele schiereiland ten Oos»ei van de Straat van Kertsj ge nomen, Talrijke gevangenen werden ge maakt en onder meer 37 stukken licnt en zwaar geschut buitgemaakt. OOK ZIJN 5 REIZIGERS BEBOET De Rotterdamsche grossier in textiel- goederen P. van Buren, heeft in 1941 ge durende ruim een half jaar getracht aan zienlijke extra-winsten te maken bij den verkoop van wol en wollen sokken. Hij verkocht zijn voorraad van voor-oorlog- schen prijs en kwaliteit bij voorkeur aan die winkeliers, die bereid waren per do zijn paar sokken een toeslag van 6. te betalen. Den wolprijs verhoogde hij met 2.50, 4.en 6.per k.g. al naar het mindere of betere kwaliteit was. Ten einde ontdekking der prijsovertredingen te voorkomen, berekende de grossier op zijn verkoopfacturen slechts den officieelen prijs, liet de koopers echter aan zijn rei zigers den toeslag zonder afgifte van kwi tantie bijbetalen. De normale distributie van den goederenvoorraad onder de afne mers kwam door deze praktijken natuur lijk in het gedrang, want zooals dat in dergelijke gevallen altijd gaat, kregen zij, die bereid waren den hoogeren prijs te betalen en aanmerkelijk grooter kwantum toegewezen dan de winkeliers, die aan de Oude prijzen vasthielden. Deze omvangrijke prijsopdrijving werd door den inspecteur voor de Prijsbe- heersching te ’s-Gravenhage bestraft met een boete van ƒ40.000 terwijl de 5 rei zigers van van Buren, die extra-provisie van de toeslagen hadden genoten, met be dragen varieerend van ƒ400 tot 900 zijn beboet PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. 0.51 p. m M Bewijsn. 5 ct. fr. p. p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dlenstannb 7 0 38 Pers eevr 7 0 48 Adv Br bur, v. d bl." 10 c meer EEN GESLAAGDE DEMONSTRATIE De Stichting Nationaal Zangfeest, die zich het propageeren van het goede Ne- derlandsche lied ten doei stelt, heeft Zon dagmiddag met haar zangfeest op den Dam. waaraan enkele duizenden zangers, begeleid door tweehonderd instrumentalis ten. hun medewerking verleenden. een demonstratie gegeven, welke over de ge heele linie geslaagd mag heeten. In het lied wordt het beste bewaard wat er in een volk leeft en dat heeft ons dit na tionale zangfeest, waaraan een idealistiscn streven ten grondslag ligt, opnieuw ad aures gedemonstreerd. Het heeft ons de schoonheid van het Nederlandsche lied weer sterk doen gevoelen. Dergelijke vo cale feesten, maar dan telkens herhaald, kunnen ongetwijfeld veel bijdragen tot het doen opleven van den Nederlandschen volksgeest Daarin ligt hun groote betee- kenis Aan de voorbereiding was blijkbaar veel zorg besteed, Het is verre van ge makkelijk, massale koren in de openlucht voortdurend in het goede rhythmische en tonale spoor te houden en daarbij nog met uitdrukking en overtuiging te doen zin gen. Dat men daarin aanstonds ten volle zou slagen, bij een eerste uitvoering, van dezen omvang, was natuurlijk niet te ver wachten. maar wat de muzikale leiders P Jaksma, W. de Meyere, Henk van den Berg, S. Jansen en H. Dijkstra nu reeds hebber weten »e bereiire>' verdien* alle respect Van de gemeenacnaps-jeuga-, vrouwen en gemengde koren hoorden de in groeten getale opgëkomen luisteraars een veertien tal goed gekozen werkjes uit onzen volks- liederenschat; Valerius, C. v. Rennes, J. de Stoop, M. L. de Villiers, Theo v. d. Bijl, Julius Röntgen sr„ R Hol, Kor Kui ler. M. A. Brandts Buys en H. Badings, ziedaar de namen van de op het program ma vertegenwoordigde componisten Rönt- gen’s vrouwenkoortje, „Rondedans" en van der Bijis „Wandellied” gezongen door het jeugdkoor oogstten bijzonder applaus. De klankverhouding tusschen het instru mentale en vocale element zal bij herha lingen zorgvuldiger moeten worden afge wogen. De zangstemmen werden nu nog dikwijls door de steunende orkesten het groot Harmonieorkest van den Ned. Omroep, de stafmuziekkorpsen van de Amsterdamsche en Haagsche politie en van den Ned. Arbeidsdienst te veel ge drukt. En zóóveel zangers en zangeressen als hier bijeen waren, kunnen ook nog wel wat meer geven, dan zij nu nog durfden. Alle beschroomdheid mogen de vertolkers van ons volkslied, en dat zeker in de open lucht, wel op zij zetten. De acteur Willem van de Veer sprak met duidelijk verstaanbare, goed gevorm de stem een door J. A. van Kersbergen ge dichten, zinrijken verbindenden tekst uit. Het zangfeest was tevoren ingeleid met een korte toespraak van den leider Stichting S. Plekker, Burgemeester Haarlem, die er op wees, dat men hier in Amsterdam, waar Nederlands harteklop het sterkst wordt gehoord, bijeen was om al zingend geestdriftig te getuigen van ons lief en leed, onze hoop en onze idealen en van ons vertrouwen in den Almachtige Waar samen wordt gezongen, kan geen tweedracht bestaan. Waar men zingt, daar zette men zich rustig neer, slechte men- schen hebben geen liederen. Met dit citaat uit het bekende lied van den Duitschen dichter Seume besloot spreker zijn inlei ding. Ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B. woonde de zangdemonstratie bij. Tegen woordig waren voorts prof. dr. J. van Dam, seer -gen. van het Dep. van Opvoe ding, Wetenschappen en Cultuurbescher ming, alle wethouders van Amsterdam, kolonel S. Tulp, hoofdcommissaris van po litie, dr. Schi-öder, Beauftragter voor Am sterdam een vertegenwoordiger van den Wehimach’s oefehshaber, de heer Pot, Kreisleiter der N.S.D.A.P. en nog enkele Duitsche autoriteiten. Mr. A. J. F. J. I Jung. Politiek weekpraatje Max Blokzijl Hedenavond om 19.05 tot 19.20 spreekt Max Blokzijl via den render Hilversum I zijn politiek weekpraatje uit, g»4>teld: ..Lan vrccseliike ervcrinc” VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN BOELGARIJE De Boelgaarsche generale staf heeft be «end gemaakt, dat gisteren boven Boel- Saarsch gebied vreemde vliegtuigen zijn verschenen In verschillende plaatsen is luchtalarm remaakt. Het communiqué (fieldt niet of er hummen tHu ww-rna- Gisteravond sprong de 57-jarige mevr. W. B. M. V. geb de W, uit de Hoefijzer- laan te Wassenaar op den Bezuidenhout- schewég ter hoogte van de Rijn straat uit een rijdenden tramwagen van lijn 2 Zij struikelde en kwam met haar rechtervoet terecht onder den aan hangwagen die dit lichaamsdeel verbrij zelde. Het slachtoffer is opgenomen in het R.K ziekenhuis aan het Westeinde Op de Laan van Nieuw Oost-Indië sprong de 17-jarige E. E. B uit Schie- broek van een rijdende tram. Hij kreeg ten werden 11 der aanvallende vliegtuigen een hersenschudding en ontvellingen en neergeschoten. Zeven andere vliegtuigen werd oneenomer ir h»‘ ziekenhuis Zuid- verloor de vijand bij vluchten ”»«r 'va- kunnen niet terug en ook niet stilstaan, doch wij moeten voorwaarts. Bezinnen moeten wij ons op tweeërlei vraagstuk ken. Op onze nationale volkskracht en ten tweede op onze plaats en taak in deze wereld. De Omroep wil u hierbij voor gaan. Nederland is een deel van Europa. On verbrekelijk zijn wij er mede verbonden. Bloeds- en cultuurbanden verbinden ons met het oude Europa, met het Avondland, dat nu weer verjongd opstaat om einde lijk eenheid te vinden. De Omroep wil ons volk wijzen op de plaats, welke wij in dit Europa kunnen innemen, op onze plichten, die wij tegen over Europa hebben. De heer Merkelbach zal u weer het ori- gineele volkslied uit vele Europeesche landstreken voorzetten. Ook het Nederlandsche lied hebben wij niet vergeten. Verder hopen wij u ook een keur van operettes te kunnen doen hooren, ver zorgd door ons voortreffelijke orkest en onze uitstekende zangers. Uitvoerig is de president van het Ober- gericht bij de motiveering van het von nis, uitgesproken over de communisten, ingegaan op het illegale werk van de C.P.N., daarbij met nadruk schetsend de werkzaamheden van de solidariteitsgroe- pen. Enkelen van deze verdachten waren toegelaten in de geselecteerde groep 1 en wanneer men dan bedenkt, dat voor deze groep een strenge keuring vooraf moest gaan dan begrijpt men het aandeel van hen in het communistische sabotagewerk. Vervolgens ging spreker de werkzaam heden van ieder der verdachten na. De verdedigers hebben er op aangedrongen verzachtende omstandigheden in aanmer king te nemen en een van deze omstan digheden zou dan zijn, dat toen den Braven voor de Weerwacht werkte, hij heeft nagelaten sabotage te plegen. Maar het Obergericht weet maar al te goed, dat in een Weermachtfabriek m Duitsch- land zulk een scherp contróle-systeem werkt, dat het plegen van sabotage tot de onmogelijkheden is gaan behooren Het Obergericht is er van overtuigd, dat de verdachten nog zeer veel hebben verzwegen. Desalniettemin is het vonnis slechts gebaseerd op hetgeen zij ieder voor zich hebben bekend en dat is al erg genoeg Hun handelingen waren er op gericht de openbare orde in gevaar te brengen en op grond van de sabolage- verordeningen blijft slechts over dat de doodstraf over hen moet worden uitge sproken. Zoolang nog de oorlog woedt in de wereld is het voor ons een gebie dende eisch. dat wij iedere poging tot sabotage of sabotage-handelingen zelf onverbiddelijk neerslaan. Dat het Ober gericht voor Greefkes en v d. Steen een uitzondering heeft gemaakt, vloeit voort uit de overweging, dat Greefkes psychopaat is De verdediger heeft een psychiatrisch onderzoek gevraagd, doch dat is niet noodig. want wij zien zelf wel dat deze man niet normaal is Daarom ook is zijn straf bepaald op 15 jaar tuchthuisstraf Wat v d. Steen betreft, voor hem heeft zijn jeugd gesproken Hij is 21 jaar, maar hij maakt den indruk jonger te zijn Dat hij door de commu nistische partij is gechanteerd is duide lijk Ook is hij naar sprekers vaste over tuiging tot andere gedachten gekomen Aan Verstraeten is -een sabotagehande-- ling ten laste gelegd De 8 jaar tuchthuis straf ziji hem gegeven, omdat hij in het bezit was van Duitsch-vijandige geschrif ten. Wat deze laatste twee verdachten betreft, zou de geëischte doodstraf in levenslang moeten zijn omgezet, doch spr. zeide dat slechts menschelijke over wegingen er toe hebben geleid, dat de levenslange straf die men hun krachtens de wet had moeten opleggen, door het Obergerich’ bepaald op 15 iaar tucht huisstraf HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 7 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede In den slag om Stalingrao hebben üuitsche en Roemeensche troepen in zware gevechten opnieuw terrein ge wonnen. De vijand hernieuwde met ge* bruikmaking van sterke infanterie- en ge pantserde formaties zijn hevige ontlastings aanvallen uit Noordelijke richting op de Duitsche grendelstelling Alle aanvallen werden bloedig afgeslagen en 108 vijande lijke pantserwagens vernield Pantser wagens en gemotoriseerde infanteriedivi sies, gesteund door afdeelingen vlieg tuigen en luchtdoelgeschut nebben hierin een beslissend aandeel, De luchtmacht deed overdag en des nachts aanvallen op de stad. Bovendien werden in den loop van den nacht vliegvelden ten Oosten van de Wolga gebombardeerd. Ten Noordwesten van Medyn zijn ner- haalde vijandelijke aanvallen, deels in te genaanval, afgeslagën. Bij naphtelijke bomaanvallen werden vliegveldinstallaties ten Noordwesten van Moskou en de vijan delijke aanvoer effectief getroffen. Ten Zuiden van het Ilmenmeer misluk ten plaatselijke Sovjetaanvallen Ten Zui den van het Ladogameer werden eveneens verscheidene vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor den vijand afgesla gen. Bij een tegenaanval werden vijan delijke strijdkrachten ingesloten en ver nietigd. De bolsjewieken verloren hierbij ruim 1200 man aan dooden. Op het Lado gameer werden door bomtreffers een be- wakingsvaartuig en een sleepboot tot zin ken gebracht, een ander bewakingsvaar- tuig en 3 sleepbooten beschadigd In den centralen sector van het front in Egypte werd een vijandelijke aanval afgesiagen. Gevechtsvliegtuigen en Stu- ka’s opereerden ook gisteren met goede uitwerking tegen Britsche artilleriestel lingen, concentraties van tanks en auto's en tegen een vliegveld aan de Arabische Golf. Duitsche jagers schoten in luchtge vechten 15 vijandelijke vliegtuigen neer Een 16e vliegtuig werd boven de wateren ten Zuiden van Korfoe neergeschoten Na enkele vruchtelooze overdag onder nomen storingsviuchten deden afdeelingen der Britsche luchtmacht in den afge- loopen nacht een aanval op West Ouitsch- land. De burgerbevolking leed verliezen In woonwijken van verscheidene jiaatsen vooral van Duisburg, ontstonden mate rieels schade en schade aan gebouwen. Volgens de tot dusver ontvangen oerich- «iiiniw» VEELZIJDIG PROGRAMMA De directeur-generaal van den Nederl- Omroep dr. ing. W. A. Herweijer heeft gistei middag, over beide zenders een rede gehouden, in verband met de invoering van het winterschema. De directeur-gene raal begon zijn rede, met te wijzen op den komenden winter en op de kracht, die ons volk, ondanks alles, nog bezit. De groote meerderheid van ons volk is nog veerkrachtig, heeft nog levensmoed en wacht slechts op de mogelijkheid, aan den slag te gaan en met frisschen moed te bouwen aan een nieuwe toekomst Zoo is dit volk van het Noorden. Blij moedig en zorgeloos in rijke tijden, in zo- mersche dagen, maar kalm en vastberaden wanneer het eenmaal heeft ingezien, dat een lange periode van minder welvaart wacht, vasthoudend in wintersche dagen. Ja. dan zelfs nog blijmoedig. Ook in moei lijke oogenblikken is de volkshumor in Nederland niet te dooden en goede ont spanning en kunstgenot vinden dan een intenser beleven Ook de Omroep staat vooi een nieu wen winter en ook de Omroep heeft ge durende den zomer gespaard en gezorgd voor den winter die komt. Op wijde vleugelen zenden wij u muziek van Beethoven, Bach en Badings. van Leon Cavallo, Liszt, en Lotring. Gij kunt er stil van genieten in uw stoel in uw huiskamer, ongestoord en rustig Wij blijven dezen winter s avonds weg na kwart over acht. Wij zouden gaarne den geheelen avond bij ir komen, maar omstandigheden, die buiten de macht van den Omroep liggen, verhinderen ons ook dezen winter uw lange avonden te kor ten Maar luistert u naar ons, voordat het zoo iaat is. Ook dezen winter zult u geregeld 's Maandags en 's Donderdags om 19.uur over Hilversum T Max Blokzijl kunnen beluisteren. Ook Hollander, en drs. van len weer geregeld tot goed avondprogramma zult u avond van half acht of kwart over zeven af kunnen beluisteren. Het Omroep-sympnonieorkest, at groote Nederlandsche symphonieorkesten. het Omroep-piano-trio. bestaande uit de drie kamermuziekspelers van eersten rang: Willem Noske Albert Loerkens en Theo van der Pas, verder vrijwel alle goede Nederlandsche solisten en vele buiten landers zullen u ook dezen winter hun kunst doen hooren Renaissance, barok, rococo, en romantiek zullen elkaar opvol gen. Naast onze dirigenten zullen Weis- bach, von Hoslin, Schuricht. Abendroth. de Vecchi, en misschien ook van Karsjan en van Kempen ons symphonie-orkest leiden Naast de Nederlandsche solisten zul len Eduardo del Puyo, Wilhelm Kempff en Walter Gieseking u van hur groot piano spel doen genieten Helmuth Zernick Juri óhaka en Guila Bustabo zullen hun viool en Gaspar Cas- sado en Tibor de Macula hun cello in uw huiskamer doen weerklinken. Het jeugdconcert onder Leo Ruygrok zal uw zoons en dochters binnenleiden in de kathedralen der muziek. Voor de zoo geliefde opera is een populair speelplan opgesteld Iedere veertien dagen zult u op Hilversum II des Zondagsmiddags een opera kunnen beluisteren, terwijl er ook nog operaconcerten op ons programma staan. Ik noem u: Ortee. aas Nachtlager von Granada. Zar und Zimmermann, Lohen grin, die lustige Weiber von Windsor. Fi garo’s Hochzeit, Don Juan, Fidelio, Tra- viata, Rigoletto, Troubadour, la Bohè me, Cavalleria Rusticana. der Barbier von Sevilla, la Fille du Regiment. Manont, Thais. Carmen. Pêcheurs de Perles, Faust, Parcifal, die Meistersinger Christelflein. der Rosenkavalier. Ook enkele Neder landsche opera's zullen worden uitgezon den In oen Kaukasus neooen oergtroepen na een strijd van verscheidene dagen te- gei een hardnekkigen vijandelijken te genstand opnieuw een pas in het hoog- 8e,erg.e genomen. De verbitterde gevechten in net gebied van Stalingrad duren voort. Ook gisteren mislukten, mede door toedoen van de luohtmacht, ontlastingsaanvallen, door zeer sterke vijandelijke strijdkrachten uit het Noorden ondernomen. Daarbij werden 84 pantserwagens vernietigd. Stalingrad, vliegvelden ten Oosten van de Wolga en aanvoerwegen der bolsjewieken werden overdag en des nachts gebombardeerd. Twee Wolga sleepbooten werden door bommen beschadigd In het gebiea van Woronesj werden bij vijandelijke luchtaanvallen op Duitsche vliegvelden in lucht gevechten 27 vlieg tuigen zonder eigen verliezer neer geschoten. Ten Zuidwesten van Ka,oega en ten Zuidoosten van Rsjef mislukten wederom vijandelijke aanvallen. Verscheidene vijan. delijke vliegvelden werden bij verrassing aangevallen, waarbij 20 Sovjet-vliegtui- gen op den grond werden vernield. Bij een bruggehoofd aan de Wolchof ten Zui. den van het Ladogameer en aan het om- singelingsfront van Leningrad mislukten herhaalde vijandelijke aanvaller. Marme- artillerie heeft bij Kroonstad een Sovjet, mijnveger en eer -leepboot in den grond geboord. In de Finsche golf werd een mijnveger door bomtreffers beschadigd Aan het Noordelijke IJszeefront hebben gevechtsvliegtuigen de oorlogshaven Moermansk en spoorweginstallaties met goed gevdle gebombardeerd. Van 25 Augustus tot 4 September ver loor de Sovjet-luchtmacht 1062 vliegtui gen, waarvan 812 in luchtgevechten, 175 Vliegtuigen werden neergeschoten door luchtdoelgeschut en 33 door afdeelingen van het leger. De overige werden op den grond vernield. In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijke front 49 Duitsche vliegtuigen verloren. in Noord-Afrika hebben de Duitsche e. de Italiaansche luchtmacht geopereerd tegen Britsche stellingen, concentraties van pantserwagens en vliegvelden. Na voltreffers werden ontploffingen en bran den waargenomen. Boven het Noord Afrikaansch, gevechtsgebied en boven Kreta werden door Duitsche en Italiaan sche jagers en door luchtdoelartillerie 20 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij vluchten naar het bezette gebied in het Westen werden 10 Britsche vlieg tuigen. boven de Noordzee en het Ka naal. door schepen der marine. 2 Brit sche vliegtuigen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben gisteren industrie- en verkeersinstallaties aan de Zuidkust van Engeland en in Oost-Fngeland aangeval len. verloor de vijand bij vluchten bezette gebied in het Westen Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid- en Midden- Engeland en havenwerken aan de Noord oostkust van Engeland met zware bom men bestookt Des nachts bombardeerden gevechtsvliegtuigen werven in land. Talrijke ontploffingen jvaargenomen (Zie voorts de extra-berichten pagina) Plechtigheid op de begraafplaats Op plechtige wijze is gistermiddag door de Haagsche W.A. den sterfdag van Peter Ton, die 2 jaar geleden in de Bali- straat in den strijd van de beweging ge vallen is, herdacht. Omstreeks 11.30 uur stelden zich met de moeder en de zuster van wijlen Peter Ton en talrijke N.S.B.- en N.S.D.A.P.- functionnarissen, Vclkmar, vertegenwoordiger misearis-generaal Schmidt, nen de P. O. en Nieuw Eik en Banleider Henken kingsrede. Het is goed op deze plaats te vragen: Zijn we te allen tijde bereid ge weest, handelden wij steeds in den geest van hen, die vielen? Spr meende, dat alle aanwezigen het er wel over eens zouden zijn, dat een ontkennend ant woord op deze vragen gegeven moet worden. Nog te veel was er gemakzucht en nog te weinig is er gedacht aan onzen plicht. Laten wij ons daarom steeds hun beeld voor oogen houden, om op die wij ze in het nieuwe Nederland ons werk te doen Peter Ton. ik meen dat wij met dit voornemen in uwen geest zullen hande len. aldus besloot banleider Henkel Onderbanleider van der Hout zeide. dat weinigen, die 10 jaar geleden aan den oproep van Mussert gehoor gaven, geweten zullen hebben, welke consequen ties daaruit zouden voortvloeien Ons volk beschouwden zij als een nuchter volk. Zij, die verantwoordelijk waren voor onze behandeling in Mei 1940. heb ben echter een golf van haat en fanatis me door alle groepen doen gaan, waar door broederbloed is gevloeid. Den broe derstrijd hebben wij nooit gewild, maar vzij gaan dien niet uit den weg. omdat al leen de aanvaarding daarvan een nieuwe toekomst voor ons volk kan geven. In de eerste plaats is het een gevoel van trots, dat ons hier vervult, omdat Peter Ton een symbool is. Zijn geest leeft in de kameraden aan het Oostfront, in de jeugd, in die N.S.B.-leden, die waarachtig strijden voor een betere toe komst van ons volk Hierna werden eenige kransen bij het graf neergelegd, o.m. door de moeder van Peter Ton, door den gemachtigde van den leider der N.S.B., baron van Haer- solte van Haerst. door dr Schuon. Kreis- inspektor der N.S.D.A.P., die daarbij zei de- „Wij groeten in jou den strijdvaardi- gen geest van de W.A." door banleider Henkel en door een lid van de N.S.K K. De plechtigheid werd besloten met het zingen van „Laatste groet” en met een défilé langs het eraf Herdenking wachtmeester Jacob Janse der W.A. De heerban 8 van de W.A. der N.S.B. te Utrecht heeft gistermiddag in een plechtige bijeenkomst den dood herdacht van wachtmeester Jacob Janse. die op 6 Juni 1942 het slachtoffer werd van een moordaanslag, gepleegd tijdens een col- portagetocht met nationaal-socialistische propaganda-lectuur. Te twee uur marcheerden ruim drie honderd W.A.-mannen naar de Kanaal straat. waar de moord plaats vond. De stoet weed voorafgegaan door een mu- ziekvendel. waarvan de tamboers met omfloerste trommen; hierna kwamen de stormvlaggen der verschillende vendels, waarop de kransdragers volgden. Aan het hoofd der verschillende vendels mar cheerde het vendel Jacob Janse Op de plaats van den moordaanslag, waar door vier W.A.-mannen de eere- wacht was betrokken, werd halt gemaakt en een minuut stilte in acht genomen, terwijl de commandant den groet bracht. De stoet marcheerde vervolgens naar het kerkhof, waar reeds vele leden der N S B. tezamen waren gekomen. Nadat de ban met een doffen roffel der trommen geopend was. werden verschillende kransen op het graf gelegd, o.a. van den leider der N.S.B., ir. Mussert. namens het stafkwar- tier der W.Ahet vendel Jacob Janse en den Nationalen Jeugdstorm. Hierna werd het appèl van het vendel Jacob Janse gehouden en speelde het muziekcorps ..De laatste groet”. De vormingsleider der W.A.. onderban leider J. J. van der Hout, sprak een kor te herdenkingsrede uit. Tot slot van de herdenkingsplechtigheid vond een défilé van alle vendels langs het graf plaat*. Maan: 7 Sept, op 3.19 v.m,. on- 4 4 Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 4 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding t no. 116364: zg. Stadspatiënten no. 49 4 ZIEKENVERVOP" (Ziekendienst J Den Haag) No. 115995. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 September (D.N.B.). Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: De land- en zeevesting Novorossiisk, de laatste oorlogshaven van belang, die nog was overgebleven voor de bolsjewistische Zwarte Zee-vloot, is gevallen. Wurtembergsche, Badensche, Frankische en Hessische divisies hebben, met mede werking van formaties Roemeensche cavalerie, in dagenlang durende, zware vestinggevechten onder de moeilykste terreinomstandigheden dit trotsche wapen succes bevochten. De buit is nog niet te overxien. Voor Novorossiisk drongen Duitsche en Roemeensche troepen in harden strijd tegen zeer versterkte kazematstellingen steeds dichter tot de stad door. Duitsche moioriorpedobooten opereerden in het Oostelijke deel van de Zwarte Zee. Zij braebten 4 schepen en 4 lichters met een gezamenlijken inhoud van 9500 ton tot Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb.. Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263- Boekh J. B. v. Seters Ir Theresiastr. 108a. Tel. 772444; Boekh. F O Couvée. v Hoytemastr 66 Tel 791187

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1