1942 No. 18279. Dinsdag R S^otwiibci*- Duitschers veroveren nieuwe stellingen bij Stalingrad De invloed van de duikboot op de heerschappij ter zee VERDUISTEREN BUREAUX: WAGENSTRAAT 35-37 Schoenen worden goedkooper Moord door gasvergiftiging Nederlandsche Langemarck-studenten in Oostland Groentenveiling tot f 10.000 boete veroordeeld Engelsche vliegtuigen boven Nederland Waar ontspoorde jeugd nieuwe kans krygt Uitreiking versnaperingen kaarten enz. Keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland Willkie in Ankara In het gebied van Noworossiisk wordt nog gevochten Binnenkort rundvet op bon 48 TWEE JONGENS VERMIST Vliegvelden bij Alexandrië en Suez bestookt VROUW TOT 15 JAAR VEROORDEELD Bezoek aan werkkamp Eerde Oproep van Göring tot gas- en stroomb esparing COURANT Ook sandalen vallen onder deze regeling Het eerste groote Nationale Zang- Leeuwarden, Huize feest op den Dam te Amsterdam. Amersfoort, Dienst- Ir. Mussent met rechts den burge- Haarlem, leider van meester van Nederlandsche Vrijwilligers de bij Waffen S.8. Het aantreden en de is niet snel zoo (S.S.P.K.-Fritz-Po.) tevreden. zal afgezant 0 4 4 4 4 t 4 4 4 4 4 praktijken een einde te maken. H.B.S.A.D.O. 30. Doelman Kok van A.D.O. weert een gevaarlijken aan val af. Polygoon- Meyer) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 gers en 200 musici is medegewerkt. Op onze fotode Leider der N.S.B. BIJ de in den Kaukasus heerschende bijna tropische hitte, staat de bedie ning van het luchtafweergeschut slechts in zwembroek en helm gekleed gereed om den vijand te ontvangen. (P.K. Hoepner-H. H.) PRIJS OER ADVERT.1-11 m M (0 reg.) /I 63, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M m 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. f 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) 0.57. Dienstaanb f 0 38 Pers gevr 7 0 48 Adv. .Br bur. v. d. bl." 10 C meer de Stichting Nationaal Zangfeest, den heer S. Plekker. (Stapf). stallaties in Oost-Engeland met bommen van zwaar kaliber. Sport bij de Nederlandsche S.S. De stafleiding van de Nederlandsche S.S. deelt mede: Het sportweekeinde op 12 en 13 Sep tember a.s. te Hilversum begint Zaterdag 12 September om 4 uur op het Gemeen telijk Sportterrein. Des avonds worden in het zwembad, Kapelstraat, zwemproe- ven afgenomen, waarna Zondagochtend een marsch van 25 k.m. met bepakking wordt geloopen. ste leergang. I MB* i T-ïaTlV" PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met ..Kikeriki”. „De Nieuwste Mode" „Kol, Bjjbl." en Letterk Bijbl." f J.16. Fr. p. p. met Modebl. 4.20. z. Modebl. 3.95. Buiten), 9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr, Afz. nr. 6 c., fr. p p 10 c. Wendell Willkie, de speciale van Roosevelt, is gisteren op het vlieg veld te Ankara aangekomen in een vlieg tuig van de Panamerican Airways. Tij dens een ontvangst van journalisten heeft Willkie in de Amerikaansche ambassade o.m. gezegd, dat naar zijn meening het vaak genoemde „tweede front" reeds aanwezig was en wel in Noord-Afrika. Voorts zeide hij. geen schriftelijke bood schap voor Turkije te hebben doch dat hij alleen mondelinge mededeelingen had te doen. ei. acht Veertien burgers gedood zwaar gewond Gisteren overdag hoeft de Brit ge tracht boven Nederlandsch gebied te vliegen. Tengevolge van den luchtafweer slaagde hij er niet in zijn bommen te richten Onder de burgerbevolking vielen 14 dooden. Acht nersonen werden zwaar on enkelen licht gewond. Voorts werd eenige materieele schade aangericht. HAAGSCHE van de vijandelijke oorlogsscheepvaart en koopvaardij in bepaalde zeegebieden door de Duitsche duikbooten is echter een on loochenbaar feit. Waarom mijden anders (met de zwaarste offers voor de binnen- landsche voorziening en de dringend nood zakelijke transporten van oorlogsmateriaal en troepen' onze vijanden bepaalde gebie den van den Atlantischen Oceaan? Dat de Duitsche duikbooten bovendien in staat zijn de zwaartepunten van haar strijd plotseling te verleggen, is zeer wel ge schikt om het gevaar voor haar vijanden te vergrooten. Deze prestaties van de Duitsche duik booten zijn mogelijk door haar verrassen de actieradius,'door het aantal torpedo’s, dat medegevoerd wordt, door het schitte rende kunnen en den heldenmoed van commandanten en bemanningen alsmede door de geestdriftige operatieve strijdlust van het duikbootwapen. Amsterdam, School ïepenweg 13; 16 uur: Utrecht, Wehrmacht- heim, Mariaplein. 22.9.42: 10 uur: gebouw Kapelweg. 23.9.42; 10 uur: Den Haag, Café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Ulro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboek!) Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778039; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263: Boekh. J. B. v. Saters Ir., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh F O. Couvée, v Hovtemastr 66 Tol 7911*7 i Sinds 5 September j.l. worden vermist de 13-jarige Hendrikus Wilhelmus v. Boxel en diens 10-jarige broertje Walterus Cor nells van Boxel, wonende in de v. d. Neerstraat 60. Het signalement van Hendrikus luidt: lang 1.45 m„ zwart haar, tenger postuur, heeft een bril op en is gekleed in bruin jasje, blauwe broek en heeft bruine ge blokte kousen en bruin lage schoenen aan. Het signalement van Walterus luidt: 1.30 m. lang, donker blond haar, tenger postuur, draagt blauw sportpakje, sport kousen en bruine lage schoenen. De commissaris van den C. O. D. ver zoekt een ieder, die over de jongens in lichtingen kan geven, zich ten spoedigste te willen melden aan zijn bureau Laan Copes van Cattenburch 11. p. 8.13 aar nam. tot 7.03 aar v.m. Maan: 8 Sept, op 4.21 v.m.. on der 7.20 n.m.; 9 Sept, op 5.28 v.m., onder 7.49 n.m. 10 Sept. N. M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u n.m. en 7 u v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. der kunnen, geeft hun de kracht door te retten. Zoo hebben ze in een jaar tijds de opbrengst van de landerijen met meer dan 20 pCt. weten te vermeerderen. Met deze menschen hebben onze Neder- landsche jongens een maand lang samen gewerkt en op deze wijze hebben ze aan geknoopt bij een traditie, die lang ver geten was. Scherper dan alle verstande lijke redeneeringen heeft deze gemeen- 'schappeliike arbeid hen doordrongen van [Jet gevoel, dat de Germaansche lotsver- bondenheid in deze dagen een onont koombare eisch is. Tevens echter zijn ze teruggekeerd met een diep besef voor de ongekende mogelijkheden, welke daar in net Oosten voor onze overbevolkte staten 'n het Westen liggen, mogelijkheden, die er slechts op wachten, door gemeenzamen •rbeid van alle Germaansche volkeren [ot heil van ons werelddeel te worden **nut. Aan patiënten In ziekenhuizen, e.d. Patiënten in ziekenhuizen en andere bijzondere instellingen, aan wie als regel de nieuwe distributiebescheiden eerst ï>ij hun ontslag uit de inrichting door de distributiediensten ter hand worden ge steld. zullen in den vervolge de nieuw uitgereikte versnaperingen onder scheidenlijk tabaks- of sigarettenkaart reeds tijdens hun verblijf aldaar ontvan gen Deze kaarten worden door de distri butiediensten aan de administratie van het ziekenhuis uitgereikt, die de kaart dan aan den patiënt ter hand stelt De regeling voor taptemelk Aangezien gebleken is, dat ter zake zeer veel misverstand bestaat, wordt er van bevoegde zijde nogmaals de aan dacht op gevestigd, dat van 6 tot en met 12 September de bonnen „Reserve 149” van de bonkaart voor Voedingsmiddelen, welke is uitgereikt aan personen van 21 jaar en ouder, alsmede de bonnen „Re serve 249” van de bonkaart, welke is jitgereikt aan personen van 1421 jaar, elk recht geven op het koopen van 1% liter taptemelk of karnemelk of een hoeveelheid consumptiemelkproducten, waarin 1% liter tapte- of karnemelk is verwerkt. Bij het koopen van uit tapte melk of karnemelk bereide gortpap zul len in verband hiermede in den vervolge behalve gortbonnen tevens de noodige bonnen voor taptemelk moeten worden afgegeven. In Den Haag werd Zondag op he* graf van den weerman Peter Ton een herden kingsplechtigheid gehouden. De chef van den staf der W.A. legde een krans op het graf. (Fotodienst N.S.B.-Otto-Polygoon) Tot nu toe heerschten er vrij zonder linge toestanden op prijzengebied in den schoenenhandel. Zoo kon het gebeuren da* een luxe schoentje, dat voor 25 was ingekocht voor 70 werd geëtaleerd en ook verkocht. Maar ook op het ter rein van het minder modieuze schoeisel kwamen misstanden voor, welke ener gieke bestrijding behoefden. Weliswaar bestond het voorschrift, dat de winkeliers in geld op eenzelfde paar schoenen niet meer mochten verdienen dan voor 9 Mei 1940 maar in de practijk kwam daar njet veel van terecht daar de steeds wisse lende modellen en kwaliteiten een ver gelijking uiterst moeilijk maakten. Wel werd tegen enkele prijsknoeiers, die het heel bar maakten, streng opgetreden, maar velen, die in werkelijkheid te hooge prijzen vroegen bleven buiten schot. De nieuwe regeling (welke in de Staatscou rant van 7 Sept. 1942 gepubliceerd is) zal er ongetwijfeld toe leiden, dat de prijzen voor schoeisel lager worden. In deze regeling worden de marges vastge steld, welke de winkeliers berekenen mogen zoodat thans aan de hand van inkoopfacturen op eenvoudige wijze de prijzen gecontroleerd kunnen worden. In deze regeling zijn alle soorten schoeisel begrepen, behalve klompen waarvoor reeds vroeger prijzen zijn vastgesteld. In dien het thans voorkomt, dat voor een eenvoudig paar schoenen, sandalen of pantoffels een te hooge prijs gevraagd wordt, kan snel en afdoende worden in gegrepen om aan deze ongewenschte Man vergiftigd In Sept. 1941 overleed een inwoner van Velddriel, A. van Hegik onder min of meer verdachte omstandigheden. Gerul- rnen tijd later rees tegen de vrouw van den overledene de verdenking, dat zij haar man vergiftigd zou hebben Zij werd .gearresteerd en bevindt zich reeds eenige maanden in voorarrest. Thans heeft de politie te Velddriel een zekeren H. V ge arresteerd, met wien de vrouw relaties ondejtiield V. wordt er, naar wij ver nemen, van verdacht, in deze zaak mede plichtig te zijn. Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIE" VAN DEN FÜH RER, 8 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het vestinggebied van Stalingrad na men Duitsche troepen in weerwil van hardnekkig verzet nieuwe hoogtestellin- gen. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende' artillerie steunden de ge vechten van het leger. De bruggen over de Wolga ten Zuiden van de stad werden overdag en 's nachts gebombardeerd. In de zware gevechten om de land- en zeevesting Noworossiisk werden bij oui- tengewoon hooge, bloedige verliezen van den vijand tot dusver 6758 gevangenen ge maakt. Behalve een groote hoeveelheid oorlogsmateriaal werden volgens de op het oogenblik ontvangen berichten 14 tanks. 90 stukken geschut van allerlei soort, een pantsertrein en verscheidene schepen buit gemaakt. In het gebied van Noworossiisk worden nog gevechten geleverd met vijan delijke groepen, die verbitterd verzet bie den. Jachtkruisers bestookten in aanvallen in scheervlucht het colonneverkeer der bolsjewieken op den kustweg ten Zuid oosten van de stad. Aan de Terek werden bij een vergeet, schen tegenaanval van den vijand van 100 bolsjewistische tanks er 65 vernietigd. Jacht vliegers schoten van aanvallende vijandelijke vliegtuigformaties 27 vliegtui gen neer, In den centralen sector van het Ooste lijke front vonden slechts plaatselijke ge vechten plaats Aan het omsingelingsfront van Lenin grad werden verscheidene vijandelijke aanvallen deels in een tegenaanval, met steun van de luchtmacht afgeslagen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 6 en 7 September in luchtgevechten, waaraan ook Italiaansche. Kroatische en Hongaarsche jagers deelgenomen hebben, 125 en door luchtdoelartillerie 40 vlieg tuigen. Drie andere toestellen werden op den grond vernield. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. Te dure spinazie en aardbeien De groenten- en fruitveiling Zwijn- drecht en omstreken heeft in den loop van het vorige jaar tot tweemaal toe ge tracht de van overheidswege voorge schreven maximum-veilingprijzen te ont duiken. Zij beriep zich hierbij op de eigendunkelijke interpretaties van circu laires der groenten- en fruitcentrale Het merkwaardige hierbij was wel. dat de conclusies, welke uit de rondschrijvens werden getrokken altijd in het voordeel van de bij de veiling aangesloten tuinders waren Bij den aanvoer van spinazie ging het veilingbestuur ervan uit. dat de offi- cieele prijzen bedoeld waren voor glas- spinazie De spinazie van den kouden grond zou dus „vrij” zijn en hoogere prijzen mogen opbrengen. Bij .de aard beien paste het beter, dit om te keeren. De glasaardbeien zouden vrij zijn en dus duurder geveild mogen worden en slechts voor die van den kouden grond gold de officieele prijs. Er werden dan ook prij zen, varieerend van 52 tot 65 cent, ge maakt, terwijl aan den groothandel hoog stens 50 cent per kg berekend mocht worden. Het onderscheid van „glas” en „kcuden grond” kennen de voorschriften echter in het geheel niet zoodat hier van een opzettelijke ontduiking gesproken kan worden Bij de behandeling van deze zaak in hooger beroep werd evenwel op gemerkt. dat juist van een veilingvere niging verwacht mag worden, dat zij de voorschriften op behoorlijke wijze na komt en niet tracht zich eraan te ont trekken De Zwijndrechtsche veiling is. dan ook tot een boete van 10.000 ver oordeeld. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechtsvliegtuigen voltreffers op con centraties van vijandelijke tanks en auto's, alsmede op vliegvelden ten Zuiden van Alexandrië en in het gebied van Suez. BIJ vluchten boven de bezette gebieden in het Westen en bij enkele storingsaan- vallen overdag op West-Duitschland wer den 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht In den afgeloo- pen nacht voor den oorlog belangrijke in- 19.9.42; 10 uur: Vaart 161; 14 uur: huis. Poelestraat 20.9.42: 10 uur: Schaaf. Breedstraat. 21.9.42; 10 uur: waaraan door ongeveer 4000 zan- De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in d£. zaak tegen de 40-j. vrouw J C. Schouten, die op 3 Dec. j.l in een woning aan de Deimanstraatden 20-j-, jongeman J. H. door gasvergiftiging van het leven beroofde. De rechtbank ver oordeelde haar thans daar het ten laste gelegde bewezen werd geacht, tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord, conform den eisch. De duikboot verkeert (vooral bij den aanval onder ”’ater) tegenover de groote snelheden van vijandelijke schepen welis waar in een moeilijke positie, waarbij van den commandant een groote tactische han digheid en gelukkige omstandigheden wor den vereischt om in een gunstige aanval* positie te komen, doch de duikboot is in staat de groote afstanden op de Oceanen te overwinnen, op zee te blijven en weken lang in ver afgelegen zeegebieden zelf standig te opereeren. (Bewijs: de succes sen der Duitsche duikbooten voor de Ame rikaansche kust, in de Caraibische Zee. in de Golf van Mexico, in de Noordelijke IJs. zee, in het Zuidelijke deel van den Atlan tischen Oceaan en in de Middellandsche Zee.) Men moet dus overal met het duili- bootgevaar rekening houden, de torpedo- treffers kunnen tot den onmiddellijken on dergang leiden. (Roay Oak, Courageous. Ark Royal, Barham, Eagle) Reeds deze mogelijkheid op de oceanen brengt de heerschappij ter zee van den vijand, voor zoover deze tot dusver bestond, voortdu rend en practisch overal in gevaar. Dit kan bij een voldoende aantal, een juist en dapper optreden van de duikbooten onge twijfeld tot een krachtige belemmering, tot een kneveling en zoodoende tenslotte tot het verlies van de heerschappij ter zee van den vijand leiden. Inderdaad staan de Duitsche duikbooten op het punt, in be paalde zeegebieden de vijandelijke heer schappij ter zee op deze wijze niet alleen te verhinderen en uit te schakelen, doch zelf de heerschappij ter zee uit te oefe nen. Want heerschappij ter zee beteekent: vrijheid, het overwinnen van de afstanden door de eigen schepen en voor zoover dit noodzakelijk is door de eigen zee transporten. en controle en uitschakeling van de vijandelijke oorlogsscheepvaart en koopvaardij in hetzelfde zeegebied Inder daad is voor Groot-Brittannië-Ver. Staten het transport over zee een levenskwestie en de heerschappij ter zee vormt hiervoor een noodzakelijke voorwaarde. Voor Duitschland is het transport over zee dank zij het vierjarenplan van den Füh rer en de intusschen veroverde grondstof- en levensmiddelenbases geen levens kwestie. De controle en de uitschakeling Nieuwe keuringen van 15 tot 23 Sept. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden: 15.9.42; 10 uur: Rotterdam. Deutsches Haus; 16 uur: Tilburg, Werkliedenver- eeniging. Tuinstraat 68. 16.9 42; 10 uur: Den Bosch. Hotel Noord- Brabant. Markt 45; 16 uur: Eindhoven. Huis Maria. Kruisstraat 17.9.42; 10 uur: Roermond. N.S.D.A.P.. Swalmerstraat 61; 16 uur: Arnhem. Weberstraat 16 b. 18.9 42: 10 uur: Hengelo, Deutsches Haus; 16 uur: Zwolle, School Turfmarkt Assen, Dienstgebouw, Groningen. Concert- Zeventig jongens van 16 tot 21 jaar bewerken den bodem, spitten, zaaien en oogsten, tot ze ’s avonds vermoeid, maar gesterkt en gebruind terugkeeren, lachen, stoeien, leeren en studeeren, spe len tooneel en musiceeren of luisteren naar interessante voordrachten in het werk kamp te Eerde in Overijsel, een van de mooiste gedeelten van ons land. Het zijn geen studenten of jongens van de middel bare scholen, die daar ter afwisseling van het zittende leven een aantal weken zich gewend hebben naar het harde, oer-ge- zonde buitenleven. maar jongens, die allemaal „iets op hun geweten” hebben, waardoor het nuttig geoordeeld werd hen tijdelijk uit de samenleving te verwijde ren, jongens, die opgegroeid zijn in kleine benauwde en benauwende huisjes in de sloppen en stegen van de groote stad, ver waarloosd en vergeten, die pooit een vak leerden, die maar rondslenterden over straat of in bioscoop en ijsco-bar alles uitgaven. totdat zij zich vergrepen of iets anders deden, wat hen in aanraking bracht met den rechter. Het idee derge- lijke jongens onder te brengen in een werkkamp is niet nieuw, jarenlang werd het in woord en geschrift gepropageerd, maar met de uitvoering daarvan werd pas in het begin van dit jaar begonnen en wel te Eerde. Niet alle jongens kunnen daar echter komen. Zij gaan er heen op basis van vrijwilligheid, indien gemeend wordt, dat er met hen nog wel wat te bereiken valt. Men gaat daarbij uit van de volgen de gedachte: Een groot deel van de jeugd, die ontspoorde, is niet zoozeer misdadig van aanleg, maar misdadig geworden door den slechten invloed van milieu en omge ving. Onttrek deze jongens daarom aan die omgeving en dat milieu, gewen hen aan regelmatigen arbeid en kweek gemeen schapszin aan. Het kamp te Eerde bestaat uit een aan tal eenvoudige, maar keurig ingerichte ba rakken. Slaapzalen, eetzaal, waschlokaal met douches, ontspanningszaal e.d. Tever geefs zal men echter zoeken naar een schutting of prikkeldraad. Ook het hek st.;at altijd open Al zijn de jongens niet zonder bewaking, toch is ontvluchten heel gemakkelijk. Hieruit ziet men, dat de jon gens zooveel mogelijk in vrijheid opgevoed worden, ook de kampcommandant en zijn assistenten trachten het idee van veroor- deeling en dwang, dat natuurlijk in de hoofden van de jongens zit, zooveel moge lijk op den achtergrond te dringen. Zij maken den jongens duidelijk, dat zij als het ware her-opgevoed worden. Meestentijds gelukt dit ook wel, verze kerde ons de kampcommandant, de heer H. Willems, bij een bezoek, dat wij aan het kamp brachten. In het begin zijn zij schuw, eenzelvig en wantrouwend, maar door met hen ver trouwelijk te praten, vriendelijk te zijn en te laten zien, dat wij hen willen helpen, komen zij los. Steeds zijn wij er op uit gemeenschapszin te kweeken. Van daar de betrekkelijk groote vrijheid, die de jongens genieten. Samen bewerken zij den bodem, verzorgen het kamp, verrich ten allerlei werkzaamheden en studeeren tooneelstukjes in, die in het ontspannings- lokaal opgevoerd worden. Ook is er een orkestje gevormd. Aan de geestelijke ontwikkeling wordt groote zorg besteed. lederen dag is er eenige uren cursus, waarbij gebruik ge maakt wordt van de lessen van het Insti tuut voor Individueele Opleiding. Onder wezen worden de gewone schoolvakken, talen en techniek. Het bleek ons, dat er een prettige en hartelijke sfeer onder de jongens heerscht, al houden de kankeraars hun mond niet dicht. Ook komt het wel eens een enkelen keer voor, dat jongens vluchten. Ver komen ze niet, want zij hebben geen geld en geen distributiebescheiden. Gebeurt dit her haaldelijk met eenzelfden jongen, dan wordt hij voorgoed uit het kamp verwij derd. Verscheidene jongens zijn echter tot in keer gekomen. Sloffend en slente rend, met de handen diep in de zakken en een onverschilligen grijns op hun ge zichten, kwamen zij het kamp binnen. Maar na enkele maanden is er „iets” in hun veranderd. Hun houding is anders, ze loopen rechtop, marcheeren keurig in het gelid naar het werk, antwoorden be hoorlijk en zijn hulpvaardig. Meent de commandant, dat ze tot inkeer zijn gekomen, dan worden ze in de gele genheid gesteld naar een vakkamp te gaan of naaide Centrale Werkplaats te Arnhem waar zij opgeleid kunnen worden tot een beroep. Er is een kamp voor aanstaande schip pers te Dordrecht en te Hattem en een landbouwkamp te Sellingen (Gr.) Be halve de reclasseeringsjongen komt daar ook de werklooze jeugd. Reeds zijn een 16 jongens uit het kamp te Eerde naar de vakkampen of naar Arnhem overge plaatst en de berichten over hen, zijn over het algemeen zeer gunstig, zoodat men de toekomst van het. werkkamp met ver trouwen tegemoet ziet. Eén kamp is echter niet voldoende. Een tweede is 15 Aug. geopend in Beekber gen en over enkele weken opent het werk kamp te Burgum zijn poorten. Een vierde kamp wordt gevestigd te Hummelo. Op deze wijze hoopt het Departement van Sociale Zaken, van welk departement dit werk uitgaat, jaarlijks eenige honder den jongens te gewennen aan regelmati- gen arbeid, waardoor zij behoorlijke leden van de maatschappij kunnen worden. MINISTER FUNK TE BOEDAPEST AANGEKOMEN De Rijksminister van Economische Za ken. Funk, is gistermiddag op uitnoodi- ging van den Hongaarschen minister van flnanciën, Remenyi-Schneller. voor een officieel bezoek te Boedapest aangeko men. In zijn gezelschap bevinden zich de gezant Clodias en verscheidene vooraan staande personen uit het Duitsche econo mische leven. Bonnen inleveren tot en met Zaterdag ■Op de bonnen „48” van de boterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zijn van 25 September tot en met 6 October, zal desgewenscht rundvet ver krijgbaar zijn Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij. die rundvet wenschen te ontvan gen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, van 9 tot en met 12 Sept. Zij. die gedurende bovengenoemd tijd vak bon 48 niet bij hun slager hebben in geleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan met ingang van 25 Sept. In denzelfden tijd, dat in een kamp op de Veluwe de schifting voor den tweeden Nederlandschen leergang voor het Lange- msrck-Studium plaats vond, was de eer- die sinds April van dit jaar in Hannover studeert, behulpzaam bij de oogstwerkzaamheden in de War thegouw. Warthegouw is een vruchtbaar land bouwgebied met de universiteitsstadPo sen als geestelijk en economisch middel punt Eenige eeuwen terug legden Ger- maansche boeren uit Duitschland, Vlaan deren en Nederland hier de grondslagen vnor een gezonde samenleving. Zij vorm den er een voorpost tegen de steeds weer uit het Oosten opdringende Slavische volken Na den wereldoorlog evenwel moest Posen met het omliggende gebied aan de Polen worden prijsgegeven Dat was in 1918 en het duurde tot 1939. alvorens de oude toestand werd hersteld. Wat in deze 20 jaren door de Polen aan cultuurgoede ren werd vernietigd, tart elke beschrij ving. Een duidelijke taal spreken echter de graven van 60.000 Duitschers. die door hen werden vermoord, toen ze in 1939 inzagen, dat hun heerschappij ten einde liep. Zoo kwam de Warthegouw terug aan Duitschland met verwoeste dorpen, ver vallen hoeven en verwaarloosde lande rijen. Thans werken hier temidden van een nog overwegend Fonische bevolking weer Germaansche boeren Ze kwamen Uit Bessarabië en Wolhynië. Ook nazaten van Nederlanders, die eeuwen geleden zich aan den Boeg in Rusland vestigden zijn er bij. Hun taak is zwaar. Het besef echter, dat in deze menschen van ge slacht op geslacht is levendig geworden, dat door elk van hun hoeven de grens tusschen Europa en Azië loopt, dat elk van hun akkers een deel is van de Euro- Peesche levensruimte, waar we niet zon- De Duitsche bladen publiceeren een op roep van Rijksmaarschalk Göring als ge volmachtigde voor het vierjarenplan, waarin hij den autoriteiten, bedrijven en huishoudens verzoekt, elk onnuttig ver bruik van gas en electrischen stroom te vermijden, daar dit voor de bewape ning, en daarmede voor de overwinning, van belang is. „In de landen van onze vijanden, zoo verklaarde de Rijksmaar schalk hierbij o.a„ wordt overal een ac tie gevoerd tot besparing van gas en stroom, waarbij streng wordt opgetreden. Ik vertrouw op onze vrijwillige mede werking. De oproep tot inzicht en hulp vaardigheid van het Duitsche volk zal ook hier voldoende zijn.” Generaal-Veldmaarschalk Rommel en Ge- neraal-Veldmaarschalk Kesselring be spreken het gezamenlijk optreden van hun afdeelingen in Noord-Afrika. (Hoffmann) richten gaat reeds goed, maar Gruppenführer

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1