1942 Vijf transportschepen van de Sovjets tot zinken gebracht No. 18281. VERDUISTEREN Donderdag 10 September. ten 0. van en Het onderzoek naar den meervoudigen naam l Nieuwe vorderingen bij Stalingrad Noworossiisk Engelsch oorlogscrediet Astrakan gebombardeerd De Woningverhuur-verordening Nasporingen strekken zich tot 1811 uit OPLICHTER IN OPTIMA FORMA GEKNIPT Elke gas- en electriciteits- verspilling verboden Hevige gevechten op Nieuw-Guinea De bolsjewistische oorlogvoering ONDERHOUD LITWINOF—HULL Wederom tegen veehouders opgetreden De Duitsche rechtspraak De onlusten in Britsch-Indië Balans van Japansche operaties in China Rantsoen wordt zoolang mogelijk gehandhaafd Engeland’s positie ter zee Nieuwe Sovjetluchtaanvallen op Hongarije o. 8.08 aar nam. tot 7.06 aar v.m. Italiaansche verlieslijst Welke bestemming hooge prijzen uit de W.H.N.-loterij kregen COURANT HAAGSCHE Lagerhuis voteert 1 milliard pond sterling Duitsch Weermachtbericht Geschorst tot 1 Januari 1943 riJUROOVENDE ARBEID Lentz enz. er over een enkele zoojuist van (P.K. Müller-O. H.) Het kweeken van tabak is thans zeer in zwang. Een Amsterdammer heeft deze plant in bakken op zijn plat staan. (Polygoon-Noske) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Steunt de Zonneitraal-collecte Zaterdag a.s. Kranestraat verkocht voor schaffen, daar dit geheel afhankelijk was van de interpretatie van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, die een uit zonderlijken voornaam b.v. als achter naam kon beschouwen, waardoor de be trokkene op een heel goedkoope wijze aan 'n dubbelen naam kwam. In 1935 is daar aan, op initiatief van de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregisters, op een heel eenvoudige wijze een einde gemaakt, na melijk, door een komma te plaatsen tus- schen voornaam en achternaam. Het ei van Columbus dus! Er zijn ook omstandigheden, waardoor sommige families op minder oirbare wijze in het bezit zijn gekomen van een dubbelen naam, namelijk door het echten van een kind, dat den naam van de moe der draagt en als gevolg daarvan den naam van den vader er bij heeft gekre gen. We nemen echter aan, dat dit tot de uitzonderingen behoort... Het persoonskaartenstelsel vraag, naar De Britsche berichtendienst verneemt uit het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur, dat de gevechten ten Noorden van Port Moresby zich in grootere mate ontwikkelen en heviger worden. De Ja panners staan thans 44 mijl van Port Moresby af en de toestand op Nieuw- Guinea is ernstig. van het optreden der overheid een boer in Overijsel, die de van zijn bedrijf niet afleverde, kunnen nieuwe gevallen worden Van militaire zijde verneemt het D.N.B. Majoor Milif Smirnoff heeft voor den plaatsvervangenden volkscommissaris van Binnenlandsche Zaken een geheim bevel geteekend, waaruit weer eens de metho den van de bolsjewistische oorlogvoering blijken. Dit bevel dat onlangs door de Duit- sche troepen is ouitgemaakt, bevat nauw keurige aanwijzingen over de wijze, waar op Duitsche soldaten in het achterland door gif vermoord moeten worden Het geheime bevel draagt het nummer 877 en luidt als volgt: „Voor succesvolle acties in het achter land van den vijand is de toepassing van sterk werkende vergiften voor massaver- giftigingen van groote beteekenis Als gift wordt t arsenicum toegestuurd, ver borgen in lucifersdoosjes. In deze doosjes zit een dosis vergif van telkens een gram onder een dubbelen bodem. Daarboven lig gen de lucifers. Deze dosis arsenicum is voldoende voor het vergiftigen van tien man. Bovendien wordt arsenicum ver strekt in gelatinecapsules in een dosering van 2 gram voldoende voor het vergifti gen van 18 man. Voor uwe troepen ont vangt u 8 lucifersdoosjes en 15 gelatine- eapsules. Deze hoeveelheid moet zoo wor den uitgereikt dat het gif daar wordt overhandigd, waar de toepassingsmoge lijkheid gewaarborgd is. Hiervoor komen in aanmerking vrouwen, koks, keukenper- soneel en personen, die toegang hebben tot de levensmiddelen”. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De secretaris-generaal van Binnenland sche Zaken heeft blijkens een bericht in de Staatscourant het besluit van den burgemeester van Den Haag van 29 Augustus j.L waarbij voor de gemeente den Haag een woningverhuurver orde ning werd vastgesteld, geschorst tot 1 Januari 1943. Het besluit houdt in, dat te huur staande woningen moeten worden opgegeven en dat voor den verhuur een vergunning vereischt wordt. In de schor- ®>ngsperiode zal een onderzoek worden ingesteld naar de vraag, of dit besluit in strijd is met de wet of met het alge meen belang. Oe kwestie van represailles De Amerikaansche zaakgelastigde te Vichy. Tuck, heeft in verband met be richten over Fransche represailles tegen het bombardement van Fransche steden, door de Amerikaansche luchtmacht, een bezoek aan den regeeringschef Pierre Laval, gebracht Tuck zou Laval te ver staan hebben gegeven, meldt S.P.T., dat als Frankrijk tot represaille maatregelen mocht overgaan, de betrekkingen tusschen Washington en Vichy zullen worden ver broken. Laval deelde Tuck mede, dat de regeering nog geen represailles had over wogen De Sovjetambassadeur te Washington, Litwinof, heeft gisteren een onderhoud gehad met minister Huil, Deze bijeenkomst heeft, gezien de „kritieke situatie aan het Sovjetfront” groote belangstelling ge wekt. Litwinoff heeft geweigerd iets over het onderhoud mede te deelen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 10 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Ten Zuidoosten van Noworossiisk zijn in het door kazematten versterkte gevechts terrein opnieuw hoogten genomen. Zware artillerie van het leger heeft aan de kust der Zwarte Zee 5 transportschepen tot zin ken gebracht. Aan de Terek heeft een af- deellng van een Duitsche gepantserde divisie den met massale strijdkrachten aanvallenden vijand teruggeworpen. Zij drong in de vijandelijke artilleriestellin gen binnen en vernielde batterijen In het vestinggebied van Stalingrad werden met steun van de luchtmacht op nieuw zeer versterkte en hardnekkig ver dedigde vestingwerken genomen. Bij den afweer van krachtige ontlastingsaanval- len werden 59 Sovjetpantserwagens buiten gevecht gesteld. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden havenwerken en opslagplaatsn te Astrakan. Nachtelijke aanvallen waren gericht op vliegvelden ten Oosten van de Wolga. In het gebied van Rsjef hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke infan terie en pantserstrijdkrachten. Zij wer den in samenwerking met de luchtmacht in zware gevechten afgeslagen, waarbij 77 vijandelijke pantserwagens vernietigd werden. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan het omsingelingsfront van Leningrad mislukten herhaalde bolsjewistische aan vallen. Bij vergeefsche pogingen van den vijand om een overtocht over de Newa te forceeren. werden 36 vijandelijke boo ten vernietigd. In den afgeloopen nacht hebb.en de bols jewieken storingsvluchten boven Oost- Duitsch gebied ondernomen. De Sovjet-luchtmacht verloor gisteren 128 vliegtuigen. Bovendien werd een ka belballon door jachtvliegers neergescho ten. Acht Duitsche vliegtuigen keerden van vluchten naar den vijand niet terug. In de middag, en de avonduren van 9 September vlogen afzonderlijke Britsche vliegtuigen over West-Duitschland Door eenige brisantbommen ontstond geringe schade. Patrouillevaartuigen schoten bo ven het Kanaal 2 Britsche vliegtuigen neer. PRIJS DEZER COURANTi Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode’’ „Kol Bijbl.” en Letterk Bijbl?’ 13.18, Fr. p. p. met tyodebl, 4.20, z. Modebl. f 3.95. Buiten), 9.45. Bij po'stkant. tegen de geld goedgek abonn pr. Ata nr 5 o.. fr. p. p 10 c. Sinds geruimen tijd wordt door den Hoogen Raad van Adel een diepgaand on derzoek ingesteld naar de al of niet recht matigheid van het dragen van een meer voudigen naam. Er zijn blijkbaar heel wat Nederlanders, die in den loop der tijden nog een naam er bij hebben geno men, b.v. dien van hun moeder of van hun vrouw. Soms komen daaruit heel aardige, welluidende combinaties voort. Vele dubbele namen zijn voorts ontstaan door toevoeging van een min of meer on- gebruikelijken voornaam, welke als ach ternaam uitstekend dienst kan doen. Een dubbele naam heeft voor velen nu een maal een groote aantrekkingskracht en aangezien het dragen er van in het par ticuliere leven niet strafbaar is, is de verleiding gróót om er zich een „aan te meten”. Het hoofd van de Rijksinspectie voor de bevolkingsregisters, de heer J. L. Lentz, heeft ons eenige interessante bij zonderheden verteld over de kwestie van de meervoudige namen. De Hooge Raad van Adel heeft bij zijn onderzoek onge veer een 1500-tal dubbele namen van be kende geslachten, waarvan de rechtma tigheid vrijwel buiten kijf is, buiten be schouwing gelaten. Het onderzoek strekt zich thans uit over de twijfelgevallen en dat zijn er heel wat! Bovendien is dit on derzoek zeer tijdroovend, want om zich volkomen zekerheid te verschaffen is het noodzakelijk, dat men teruggaat tot het jaar 1811. Als tot dit jaartal een bepaald geslacht van vader op zoon een meer voudigen naam heeft gedragen, wordt aangenomen, dat het daarop thans wettig recht heeft. Het kan echter ook gebeuren, dat de meervoudige naam ontstaan is né 1811. De wettigheid er van staat dan vast, indien blijkt, dat dit is geschied via een K.B. Hoe tijdroovend een onderzoek is, moge blijken uit de omstandigheid, dat b.v. alle geboorteacten van alle leden van het geslacht moeten worden onder zocht en voorts alle K.B. waarop men zich zou kunnen beroepen... Stroom van rechtszaken Is eenmaal vastgesteld, dat een be paald geslacht ten onrechte een meer voudigen naam draagt, dan wendt de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregis ters zich tot den officier van justitie, met het verzoek, de zaak bij de rechtbank aanhangig te maken, aangezien de ge boorteregisters gewijzigd dienen te wor den. Veelal zullen deze zaken zich voor meer dan één rechtbank afspelen, daar zij in elk arrondissement, waar leden van de betrokken familie wonen, moeten wor den voorgzbracht. De heer Lentz vertelde ons, dat tot 1935 het eigenlijk heel gemakkelijk was, zich een meervoudigen naam aan te Het Engelsche Lagerhuis heeft na een kort debat door handopheffing het door den minister van Financiën voorgestelde crediet van 1 milliard pond sterling goed gekeurd. De minister van Financiën, Kingsley Wood, heeft verklaard, dat met het nieuwe crediet de Britsche totale schuld sedert het uitbreken van den oorlog tot 11 mil liard pond sterling stijgt. De dagelijksche oorlogskosten van En geland in de laatste weken bedragen ge middeld 12| millioen pond, hetgeen verge leken met Juni een stijging beteekent van een half millioen pond sterling per dag. Do arbeidersleider Pethwick Lawrence heeft gisteren tijdens het Lagerhuisdebat verklaard, dat de arbeiders zich er van bewust zijn, dat wanneer er een tweede front komt, dit een uiterst ernstige en bovendien bloedige aangelegenheid zal zijn. De Labour-afgevaardigde Bevan ver klaarde: Het feit, dat Churchill steeds nog op zijn post is, moet als het grootste na tionale ongeluk worden bestempeld. De arbeiders stellen meer vertrouwen in de woorden van Worosjilof en Timosjenko dan in die van Churchill. De arbeiders weten, dat de Sovjet-generaals verklaard hebben, dat de oprichting van een tweede front „mogelijk” en een „nationale nood zakelijkheid” is. Enkele dagen geleden is melding ge maakt tegen melk Thans gemeld, waarin de secr.-gen. van Land bouw en visscherij krasse maatregelen heeft genomen tegen landbouwers, die hun plichten ten aanzien van de voed selvoorziening verzaken. Veehouders in Haren, Adorp, Groningen en Noorddijk moeten een aantal koeien inleveren. Ook in de overige provincies kunnen soortge lijke maatregelen binnenkort worden verwacht. Deze veehouders, die de voed selvoorziening van hun volk tegenwerk ten, hebben deze ernstige gevolgen uit sluitend aan zichzelf te wijten. reikt, alvorens de oplichter gegrepen zou zijn. Den benadeelde werd dan ook aan geraden goed uit te kijken, of hij hem zou ontdekken. En de man had succes want hij trof hem aan in een café in de Wagenstraat en wees hem natuurlijk aan een agent aan. Behalve de 224 werden op van R. geen geld of kolenkaarten meer gevonden. Hij is in bewaring ge steld. handhaafd kan blijven. Wanneer dit ech ter in het geheel niet meer kan gebeuren, blijft er niets anders over dan te capitu- leeren. Omtrent den zeeweg naar Moermansk hat men het Britsche publiek volkomen in het duister Met het °°E op de gunstige strategische positie voor de Duitsche blok kade aan den rand van dezer, weg moet men zich werkelijk afvragen hoe lang deze vitale aanvoerlinie voor de Sovjet unie ondanks alle inspanningen en offers, nog gehandhaafd kan worden. Niet veel beter is de stand van den slag op den Atlantischen Oceaan voor de geallieerden. Men kan daar den toestand zóó samenvat ten, dat Duitschland meer vrachtruimte tot zinken brengt dan de geallieerden kunnen bouwen en dat Duitschland meer duikbooten aanbouwt dan de geallieerden kunnen vernietigen Bovendien mag men natuurlijk de zware offers der Britsche en Amerikaansche marine niet uit het oog verliezen. In Groot-Brittannië is men er ondanks alle inspanning niet in geslaagd, Weer dan een zevende van de maande lijks vernietigde vrachtruimte door nieuwe schepen te vervangen. Het zwaartepunt van de critiek op de oorlogvoering, zoo besluit lord Winster, ligt in de organisatie. Wanneer de huidige bewindsmannen het niet kunnen klaar spelen, moeten er nieuwe mannen aan het roer komen, vooral echter moeten er ko men Nieuwe tactiek en een nieuwe offen- »ieve geest. Gisteren heeft de minister van Justitie, dr Thierack. voor vertegenwoordigers der Duitsche pers gesproken over doel en be teekenis van de.hem onlangs door den Führer verleende opdracht. Als zoodanig ziet dr. Thierack den opbouw van een sterke nationaal-socialistische rechtsple ging voor de vervulling van de geweldige tegenwoordige en toekomstige taak van het Grootduitsche Rijk. De minister zal het daarheen zien te leiden, dat het Duitsche volk in de toekomst in den Duitschen rechter een helper ziet De rech ter mag niet meer een uitsluitend voor het bestuur werkend jurist zijn. Weliswaar kan de rechter slechts met de wet recht spre ken, doch het mag niet zoo ver komen, dat hij de wet beheerscht, maar het leven niet meer ziet. De opdracht van den Führer tot reor ganisatie van de Duitsche rechtspleging vormt de inleiding tot een ontwerp, waarnaar sedert vele tientallen ja bijna honderden jaren steeds weer was ge streefd, doch dat. nooit bereikt kon wor den. Dat de minister var. justitie zoo noo- dig van het bestaande recht kan afwijken beteekent natuurlijk niet, dat hij in de rechterlijke beslissingen kan ingrijpen. Even onjuist is de meening. dat de rechter thans kan doen en laten wat hij wil. PRIJS OER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) /I 65, elke m.M. m. tot 23 m M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. f 0.51 p. m M. Bewijsn 5 ct., fr. p p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb f 0 38 Pers eevr 10 48 Adv Br bur. v. d bl.” 10 c meer Aan de Nederlandsche kuat, Het optrekken van de Wacht _in_ de straten een Hollandsche stad. HET FRANSCHE PROTEST TE WASHINGTON Van bevoegde zijde te Vichy wordt ver klaard, dat men het Reuterbericht, volgens hetwelk Washington het protest van Laval inzake het bombardement van Fransche steden officieel van de hand heeft gewe zen, niet kan bevestigen Overigens, zoo wordt verder verklaard, bewijzen de bij zonderheden van den luchtaanval op Rouaan met welk een cynisme de En gelschAmerikaansche vliegers hun aan. valsbevelen hebben uitgevoerd Woonwij ken en gedenkteekenen hebben zwaar ge leden en op dit oogenblik heeft men 140 dooden geteld, voor het meerendeel vrou wen en kinderen. De passieve tegenstand van de aanhan gers van de Indische Congrespartij, heeft zich tot Noord-W’estelijke Indische pro vincies uitgebreid. In het district Ban- nue. zijn bijna alle scholen, talrijke win kels. café’s en restaurants gesloten. De politie heeft 60 aanhangers van de Con grespartij gearresteerd. In Bombay werden ondanks den staat van beleg en de talrijke patrouilles die de stad doorkruisen, demonstraties gehou den, waarbij zich botsingen met de po litie voordeden De menigte wierp stee nen dakpannen. Twintig soldaten werden hierdoor gewond. De troepen veegden hierna de straten schoon en arresteerden 4C0 personen, waaronder 156 vrouwen, meerendeels studenten. De betooging werd gehouden ter gelegenheid van het feit, dat Gandhi een maand geleden is ge arresteerd Ook te New Delhi is een aantal Indiërs in hechtenis genomen. roep, huwelijk, overlijden wordt vermeld. De kaart volgt dengene, dien zij be treft, als het ware als een schaduw ever de geheele wereld. Voor een goede re- Kolonel Iwasaki. leider van de persaf- deeling van het Japansche leger in China, heeft de balans opgemaakt van de ope raties, die zich gedurende Juni, Juli en Augustus in de provincies Tsjekiang en Kiangsi hebben afgespeeld. De Chineezen hebben 36.000 gesneuvelden. 10.000 gevan genen, en eer. groote hoeveelheid oorlogs materiaal verloren De ChineeschAme rikaansche vliegvelden van Tsjoetsjau en Lingshui werden door de Japansche strijdkrachten vernietigd, waardoor even- tueele luchtaanvallen op Japan ten zeer ste bemoeilijkt worden. De terugtrekken de beweging van de Japansche troepen uit de onlangs veroverde gebieden, die op 19 Augustus werd begonnen, is door zuiver strategische redenen ingegeven. Het Janansche commando wil n.l een versnippering van de troepen over te uit gebreide gebieden vermijden. De posities die zoodoende ingenomen werden, beant woorden geenszins aan die, welke het Japansche leger in het begin bezette. Goedgeloovige burgers raakten kolen- kaart en geld kwijt De politie heeft in arrest gesteld den 21- jarigen loopknecht E. J van R„ qp ver moeden van oplichting. Eenmaal geknipt is he; jongmensch aan het doorslaan ge gaan en een reeks bekentenissen kon uit zijn mond worden opgeteekend. Van R. maakte er zijn gewoonte van bij tal van menschen aan huis te bellen en dan te vertellen, dat hij kolen zou kunnen leve ren. gedeeltelijk op bon, gedeeltelijk zon der. Noodig was, dat de gegadigde vooraf kolenkaart en geld gaf. waarna de leve ring van het verlangde binnen enkele da gen zou geschieden. En enkele menschen gingen op de werkelijk mooie voorspiege lingen van van R. in, maar de jongeman liet zich niet meer zien en ook de kolen werden niet geleverd. Bij de politie werd aangifte gedaan, doch de oplichter kon niet gevonden worden Op 10 Augustus kreeg van R. van een bewoner van de Harderwijkstraat f 20 en twee dagen later van een juffrouw van de Laakkade haar kolenkaart plus f 12. Aangemoedigd door dit succes ging van R. door en wist van drie bewoners van de Goudsbloemlaan en de Geraniumstraat achtereenvolgens 28, 21 en 35 op voorschot van de te leveren kolen in han den te krijgen. Op 25 Augustus was hij op roof in de Rembrandtstraat en vond daar iemand, met wien hij over de kolen leveranties begon te onderhandelen. De man had evenwel geen geld en vertelde, dat zijn vrouw een baby verwachtte en daardoor, niet van huis kon om zijn dis tributiebescheiden af te halen. „Maar man”, zoo zei van R „ik wil je wel hel pen. Geef mij de distributiestamkaarten maar, dan ga ik wel even de bescheiden halen”. De bewoner was verrukt over deze welwillendheid en gaf aan van R., dien hij noch van naam noch van persoon ken de, de waardevolle documenten. Deze ging er inderdaad de bonkaarten mee afhalen, doch verkocht deze prompt aan onbeken den. Na dit intermezzo zocht van R. naar nieuwe slachtoffers voor kolen en vond een caféhoudster in de Torenstraat, die wel ooren had naar de voorstellen. Hij kreeg de kolenkaart benevens ƒ87.50 en kwam niet meer boven water. Op 2 September verhuurde van R.. die van alle markten thuis was, zich als loopknecht bij een wasscherij op de Stille Veerkade en nog dienzelfden dag werd hij er met een transportrijwiel op uit ge stuurd. In de binnenstad deed hij het vehikel voor 50 van de hand en ging niet meer naar zijn patroon, bij wien hij nog maar enkele uren in dienst was ge weest terug. Drie dagen later huurde aii vervolgens in de Kranestraat een carrier, sloopte die en verkocht de binnen- en buitenbanden voor 22,50. Van R. kreeg nu genoeg van de op lichtingen en verduisteringen en besloot het nu te gaan zoeken in de richting van inbreken. Zoo verschafte hij zich op 7 dezer door inklimming toegang tot een perceel in de Draaistraat en ontvreemdde daar volgens zijn verklaringen 285 en 2 gouden ringen. Op hem werd nog f ÏTA aangetroffende bewoonster geeft zelf op. dat er 600 uit haar woning is ontvreemd. Hiernaar wordt eer. verder onderzoek ingesteld. De bewoner van de Rembrandtstraat. die al zijn distributiebescheiden kwijt was. had hiervan natuurlijk aangifte ge daan en verlangde nieuwe bonkaarten. Men deelde hem mede dat hem geen nieuwe bescheiden zouden worden uitge- De voorzieningen, die met het oog op den naderenden winter ten aanzien van de steenkolendistributie moeten worden ge troffen, nopen de overheid tot het nemen van maatregelen, die een vermindering van de kolenbehoefte der gas- en electri- citéitsbedrijven mogelijk maken. Te dien einde zal het verbruik van gas en electn- citeit, in de eerste plaats bij de groote industrieele bedrijven, opnieuw kritisch worden bezien. Doch ook de particuliere verbruiker zal zijn medewerking moeten verleenen tot verbetering van de kolenpositie Dat is bovendien in zijn eigen belang, teneinde te voorkomen, dat het thans voor hem gel. dende rantsoeneeringspercentage zou moe ten worden verlaagd. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op een twee tal aanvullingen op de Gas- en Electrici- teitsbeschikking, opgenomen in de Staats courant van 7 September j.l. Daarin wordt bepaald, dat het verboden is gas en electriciteit te verspillen Ge dacht wordt hier bij voorbeeld aan het verzuimen van het uitschakelen van de verlichting bij het verlaten van gangen en portalen, het gebruik van meer electrische lampen per vertrek dan dringend nood zakelijk is, het gebruik van ovens voor het verwarmen van borden en schalen en vele andere overbodige toepassingen. Ieder, die zich niet aan dit voorschrift houdt, loopt gevaar te worden gestraft, ook indien zijn gas- of electriciteitsrant- soen door die verspilling niet zou worden overschreden. In aansluiting aan net onlangs in de dagbladen opgenomen bericht van den di recteur van het Rijksbureau voor het Ho tel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedrijf, wordt voorts bepaald, dat het gebruik van liften en roltrappen voor personenvervoer niet alleen in hotels, café’s. e.d., maar in alle gebouwen en woningen voor opgaand verkeer slechts is toegestaan voor vervoer van den beganen grond of lager naar de 4e verdieping of hooger. Voor neergaand ver keer mogen zij in geen geval worden ge bezigd. Als eenige uitzondering op het verbod geldt, dat personen.- die tengevolge van invaliditeit of in verband met hun leeftijd geacht mogen worden niet in staat te zijn van een trap gebruik te maken, zich zoowel in opwaartsche als in neer- waartsche richting van een lift of roltrap mogen bedienen. De directeur van het Rijkskolenbureau kan dispensatie van het verbod verleenen. Tenslotte bevat genoemde Staatscourant een beschikking, waarbij een kleine wij ziging wordt aangebracht in de Gas- en Electriciteitsrantsoeneeringsregeling. Deze wijziging heeft ten doel den directeur van het Rijkskolenbureau wat meer vrijheid te geven, om, ingeval van dringende nood zaak onmiddellijk te kunnen overgaan tot het verhoogen of verlagen van een rant soen van een bepaalde onderneming of verbruiker. In dit verband wordt er nog eens uitdrukkelijk op gewezen, dat het in het voornemen ligt het rantsoeneerings percentage voor huishoudelijk verbruik van particulieren zoolang mogelijk op 75 te handhaven. Op de vraag, hoe men tot het on derzoek naar de meervoudige na men is gekomen, antwoordde de heer Lentz, dat deze actie een gevolg is ge weest van de invoering van een nieuw systeem in de bevolkingsboekhouding, n.l. het persoonskaarten-stelsel. Voor een goed begrip hiervan moet scherp worden onderscheiden het begrip tusschen „Burgerlijke Stand” en „Bevolkingsboekhouding”, De Burgerlijke Stand registreert alleen feiten (geboorte, huwelijk, overlijden), de Bevolkingsboek houding registreert echter de personen zelf In 1930 werd begonnen met de voor bereidingen voor de invoering der per soonskaarten (niet te verwarren met de tegenwoordige persoonsbewijzen), in 1935 was men zoover, dat met de invoering een begin kon worden gemaakt en. op 1 Januari 1938 was de invoering der per soonskaarten, algemeen en waren de ge- zinskaarten, die tot dien datum dienst hadden gedaan, verdwenen. Die persoonskaarten, vertelde de heer ons, zijn veel effectiever, omdat alles van den betrokkene, geboorte, be- op Naar het Hongaarsche persbureau meldt, hebben Sovjetvliegtuigen in den afgeloopen nacht aanvallen gedaan op Boedapest en op verscheidene andere plaatsen in Hongarije De bommen heb ben slechts weinig schade aan woonhui zen aangericht. Eenige burgers werden gedood, verscheidenen gewond. Maan: 10 Sept, op 6.35 v.m., on der 5.13 n.m. N. M.; 11 Sept, op 7.48 v.m., onder 8.39 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Beschouwing van lord Winster In het Engelsche tijdschrift „Picture Post' schrijft lord Winster (de vroegere parlementaire secretaris van den minis ter van marine) o.a.: Engeland’s positie ter zee is op het oogenblik rampzaliger dan ooit tijdens den vorigen wereldoorlog, toen de Duitsche duikbootoorlog de Brit sche eilanden aan den rand van de neder laag bracht. Het convooistelsel heeft, naar men weet, thans geen enkele waarde meer. Toch moeten voor alles Engeland’s verbindingen ter zee behouden blijven, want wij zijn een belegerd eiland en wan neer het ons niet gelukt onzen eigen aan voer te waarborgen en onzen overzeeschen legers versterkingen en aanvullingen te doen toekomen, zijn wij verslagen. Wij moeten het feit onder oogen zien dat onze positie steeds slechter is geworden. In de Middellandsche Zee kan nog slechts van tijd tot tijd een poging gedaan worden om een convooi naar Malta te sturen. Hoe lang zal Engeland in dergelijke omstan digheden en met zijn beperkte middelen dergelijke wanhopige pogingen nog kun nen ondernemen? Men kan als zeker aan nemen. dat de Britsche scheepvaart in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan eveneens aan hevige aanvallen bloot staat. Men moet dus ook daar con- stateeren. dat de aanvoer voor de Britsche legers slechts met zeer zware verliezen ge- gistratie was het noodzakelijk, dat defi nitief werd uitgemaakt of zij, die een meervoudigen naam dragen, daarop ook recht hebben. Aan het slot van ons gesprek vertel de de heer Lentz ons nog een bijzonder heid, die ongetwijfeld vele lezers zal in- teresseeren. Tot 1935 bestond er geen enkel wetsartikel, dat zich verzette tegen het dragen van den naam van de moeder. Het was uit.slui'n"? een gewoonterecht, dat de kinderen naarr van den vader kregen. Eerst sin '35 is het dragen van den haam van vader door de wet vcorgeschreven, door eèn wijziging van art 62 van het Burgerlijk Wetboek. Het Italiaansche hoofdkwartier deelt mede, dat de verliezen, geleden in Augustus aan de verschillende fronten, zijn: leger en militie: Egyptische front: 508 dooden 893 gewonden, 5956 vermist. Russische front, elfde lijst: 280 dooden, 947 gewonden, 105 vermist. Front op den Balkan: 295 dooden, 387 gewonden. 31 vermist Marine: 39 dooden, 143 gewon den, 109 vermist. Luchtmacht: 52 dooden, 85 gewonden, 104 vermist. Kort na elkaar zijn twee hooge geldprij zen getrokken uit de W.H.N.-loterij 1942. Tweemaal duizend gulden hebben hun be stemming gevonden en wij zijn er eens op uit getrokken om te zien, waar deze aanzienlijke bedragen wel zijn terecht ge komen. Het eerste heeft een eenvoudige huismoeder in den Haag gelukkig ge maakt Haar man is werkzaam in den Arbeidsdienst en zij heeft het met haar zes kinderen van één tot twaalf jaar niet breed, ook al door een ziektegeval, dat handen vol geld heeft gekost. En in dezen tijd komt er in een groot gezin dan ook wel een en ander kijken, voor men zes vroolijke, ravottende jongelui keurig in de kleeren heeft gestoken. Maar nu was de gelegenheid er en is het zonder uitstel ge beurd. Hoe zij dezen prijs wel nad gekregen Het was wel aardig gegaan. Moeder Buunk was met haar 7-jarige dochtertje de stad even ingegaan en zoo kwamen zij langs het rad van avontuur van de loterij. Eigenlijk om het kind een plezier te doen, nam zij een plankje voor kwartje en won met een lot kwartjes. Zij offerde weer een gewonnen kwartje en „toen ik de loten openmaakte” vertelde zij ons ..en ik keek was het, alsof de wereld plotse ling andersom begon te draaien. Dit stamlot stond er. heeft duizend gul den gewonnen. Ik ben maar naar huis gegaan en heb m’n man gauw een langen brief geschreven.” En zoo heeft de gelukkige prijswinster als een rechtgeaarde moeder haar zes vroolijke spruiten in nieuwe kleeren ge stoken. het was zoo langzamerhand hard noodig. Nu gaat ze nog wat schoenen bonnen aanvragen, ook al geen over bodige weelde, en dan komen er nog wat nuttige zaken, die er altijd bij inge schoten zijn. Zoo heeft hier het grillige geluk wel een goeden greep gedaan. De tweede duizend gulden bleken te recht gekomen in Tilburg en ook hier hebben wij den gelukkigen winnaaf, een 21-jarigen kantoorbediende, opgezocht. In de ouderlijke woning heerschte over dit onverwachte voordeeltje vanzelfsprekend uitbundige vreugde, ook al was hier ge lukkig geen sprake van een gezin, dat uit den nood geholpen moest worden. De jeugdige geluksvogel bleek eenige loten te hebben gekocht in een bekend café te Tilburg en hij was zoozeer over tuigd geen geluk in de loterij te hebben, dat hij den lotenverkooper vroeg, de loten maar open te scheuren. En zelfs toen deze hem het groote lot voorhield, zeggende: „U hebt duizend gulden ge wonnen, meneer”, meende de jongeman, dat hij in het ootje werd genomen Ook een jonge kantoorbediende heeft onvervulde wenschen en hij gaat aan het geld een nuttige bestemming geven. Al lereerst staat er wat nieuwe kleeding op het programma en als zijn ouders hun deel hebben gekregen, zal er wat worden weggelegd bij wijze van appeltje voor den dorst Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 G'ro No. 1250U Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310) Fll.: RIJsw., Kantoorboekh Leeuwendeel, Oranjel 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenatr, 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th J. de Komng, Goudsbloeml. 3, Tel. 330263- Boekh. J. B. v. Seters |r Theresiastr. 108a. Tel 172444: Boekh F O Couvée. v Hovtemestr rr Tel Till»?

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1