'1942. M jjlw No. 18284. Landdag van het Medisch Front VERDUISTEREN Maaiub* 'U Septemher. Het tweede Nederlandsche Radio-Muziekfeést de Duitsche troepen dringen Stalingrad binnen 18 Schepen tot zinken gebracht Bremen aangevallen; 14 Engelsche bommen werpers neergeschoten V erduisterings week heden ingezet Aan de Terek vijandelijke stellingen doorbroken De strijd op Madagascar Mussert sprak over Volksgezondheid Tentoonstelling vier eeuwen Nederlandsch muziekleven i Duitsch Weermachtbericht Wie slecht verduistert, is een gevaar voor zijn omgeving Goed verduisterd, Goed beschermd! verza- inzendingen en beeld Op een Italiaansch vliegveld aan het Egyptische front. In de schaduw van het vliegtuig zit de bemanning gereed. Concerten te Amsterdam en ’s-Gravenhage 1 COURANT HAAGSCHE 1 Overtreders: 3 etmalen zonder licht!i de Weermacht op in de in KOENRAAD VAN DEN AROEIDSDIENSI Uitgelachen en niet begrepen- (Orbii-Luce-Holland) Slag tegen convooi op Atlantischen Oceaan i t t i t i i t t t t t i t i i t t t t i t i i instru- dans echter ietwat dik ge- Brueghel-suite muzikaal aandacht Omroep, tot slot wonder- bepaalde kunnen I l I I I I l l l t l I l l i l l I I l l l I I i l i I I I I i l I l l I i I I I I I I I I I I I I I I I A „Engeland overleeft elke nederlaag, behalve de laatste”. Hedenavond om 19.05 uur spreekt Max Blokzijl over Hilversum I, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Enge land overleeft elke nederlaag, behalve de laatste”. De nachten worden langer, de avonden beginnen steeds vroeger. Het is noodzakelijk, dat allen hun woningen behoorlijk verduisteren, zoodat nergens licht naar buiten straalt. Zij, die zich aan dezen plicht meenen te kunnen onttrekken, ver geten, dat zij hierdoor niet alleen zichzelf, maar ook anderen in ge vaar brengen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 13 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben op de St. Laurens, aan de Canadeesche kust, op den Atlantischen Oceaan en voor de kust van Afrika in zware gevechten 18 In con vooi of alleen varende schepen met een gezamenlijken inhoud van 121.500 ton tot zinken gebracht. Een ander schip werd door torpedo’s getroffen. Bovendien wordt op het oogenblik een groote slag tegen een convooi op den Atlantischen Oceaan geleverd. tijd, die onder de meest ongunstige om standigheden begint. In de eerste plaats is er deze wereldoorlog, die door de krachten van den ouden tijd is ontke tend. Deze oorlog past een selectie toe in de verkeerde richting. Want niet de zie- xen en zwakken en ouden van dagen, maar de sterke jonge kerels vallen met tienduizenden en honderdduizenden. In de tweede plaats worden de v. 7.59 a. nam. tot 7.13 a. v.m. Maan: 14 Sopt, op 11.29 v.m., onder 9,58 n.m.; 15 Sept, op 12.43 n.m., onder 10.35 n.m. 17 Sept. E. K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. wien na de pauze nog een sonate voor viool, viola da gamba en clavecimbel op zeer verdienstelijke wijze werd gespeeld door Hendrik Rijnbergen. Klaas Kueter en Jacoba Kueter-Zwager, welk trio te voren nog een boeiende sonate in D gr. t. van Hellendaal had vertolkt. Een vrij talrijk auditorium heeft de uitvoerenden met warm gestemd applaus gehuldigd. Onder de toehoorders bevon den zich prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, burge meester prof. dr. Westra, de heer J. G. Goverts, leider van de afdeeling muziek van b.g. departement, dr. ir. W. A. Her- weijer, directeur-generaal van den N. O. en talrijke musici, o.w de heeren P. Rei- nards en Leo Ruygrok. In de pauze werd in de rolzaal, waar ververschingen werden aangeboden, mu ziek voor strijkorkest uitgevoerd onder leiding van P. Hartvelt. Mr, A. J. F, J. Jung. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ165. elke nn.M. m. tot 23 m.M. (lOTeg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /Oil. Dienstaanb. /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c meer Laten wij onze gedachten concentreeren op dit éénehoe zorgen wij, dat wij de Jeugd van Nederland, als toekomst van ons volk, zoo onbeschadigd mogelijk door dezen tijd heensleepen? Onvoegzame kleeding Ten aanzien van de kleeding merkte Mussert op. de noodzakelijkheid niet in te zien, waarom meisjes fietstochten moe ten maken en tennis moeten gaan spelen in zoogenaamde „shorts” die met een oud- Nederlandsch woord feitelijk „zwem broek” moeten worden genoemd. Er zal scherper toezicht moeten komen op de zwem- en zonnebaden, die een heil zame werking kunnen hebben, maar die hier en daar ernstige, vooral geestelijke schade toebrengen aan de volksgezond heid Voor de woning-politiek en de hu- welijkszorg is het van beteekenis, dat vroege huwelijken en groote gezinnen worden bevorderd. Buitenechtelijke ge boorten moeten niet worden aangemoe- digd. omdat de gezonde huwelijkspolitiek daardoor wordt geschaad. Het is noo dig, de aandacht te geven aan de bescher ming van de meisjes van 15 tot 18 jaar, de ouders moeten verstaan, dat de teugels strakker dienen te worden aangehaald. De sociale zorg voor moeder en kind zal door den Volksdienst worden behartigd, in samenwerking met de N.S.V.O. Ir. Mussert ging vervolgens over tot de installatie van de leden van den Raad voor de Volksgezondheid, waarbij hij tot elk der nieuwe functionarissen een per soonlijk woord richtte, in verband met hun werkzaamheid op de verschillende gebieden der volksgezondheid. Als richt lijn gaf hij hun de uitspraak mee: „Als in dezen tijd alles behouden bleef, be halve de volksgezondheid, waren wij ver loren. Als alles verloren ging, behalve de volksgezondheid, dan hebben wij de kans om er weer bovenop te komen”. Na de rede van den leider werd de landdag besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. Tot leden van den Raad voor de Volks gezondheid, zijn benoemd: dr. Bruyning, directeur-generaal van de Volksgezond heid, dr. Croin, leider van de Artsenka mer, dr. Kool, medisch adv. van de Rijks- arbeidsbureaux, dr. van Roon, hoofd van de medische afd. van den Ned. Volks dienst, dr. Siestrop, van den Nationalen Jeugdstorm, Nachenius, van de Nederl. SS en verder de artsen van ’t Hoek, v. d. Upwich en Hardenberg. tijd het bewustzijn zich zal ontwikkelen, dat wij als muziekkern, als onderdeel van de Germaansche cultuur een verplichting tegenover het geheel hebben. Eens zal de tijd weer komen, aldus prof. dr. Goede waagen, waarin de Nederlanders de al oude traditie van vormgevende en onder richtende musici weer zullen voortzetten. Na een Intrada en Hymne van J. Wa- genaar bracht de soliste Roos Boelsma met haar prachtige, warm getimbreerde stem „Die Nacht” van Diepenbrock ten gehoore, en kenmerkte zich daarbij niet alleen als muzikaal hoogstaand kunstena res, doch tevens als een zangeres, wier uitzonderlijke technische kwaliteiten be wondering afdwingen. Een ware aanwinst voor de Nederland sche literatuur bleek Badings’ Triple- concert, door de behandeling van het trio als tegenhanger van het orkest en het thematisch materiaal, te zijn. Een woord van bewondering zij hier echter ook aan de leden van het boven ver melde trio gewijd. De componist ontving, verschenen, langdurige Het orkest vertolkte de geschreven. Telefoon iibjuu (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 u,r® No- ,26üu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.i RIJiw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 van de luchtmacht gevechten en be- bolsjewistische strljd- materieele omstandigheden steeds moeilijker omdat alles er op moet worden gezet den oor log te winnen. „Wist u”, zoo vroeg Mussert zijn toe hoorders, „dat de verpleegden in de krankzinnigengestichten grootere rantsoe nen hebben dan de werkende menschen?" Als die rantsoenen gelijk gemaakt wor den dan geloof ik, dat we toch aan onzen plicht tegenover het volk volledig hebben voldaan', (instemming). In hetzelfde ver band noemde spr. het een schandaal, dat verpleegsters, die de gevaarlijkste geval len van open t b c. hebben te behandelen, geen exra-rantsoenen krijgen Naar te Vichy verluidt, is het den Franschen troepen op Madagascar gelukt Vrijdag weerstand te bieden aan den druk van de vijandelijke troepen op de rivier Botaiboka en den Engelschen aan zienlijke verliezen toe te brengen. De Britsche berichtendienst meldtDe Zuidelijkste colonne heeft Vrijdag van Morondava uit het gebied van Mahabo bereikt, waar de operaties met succes worden voortgezet. Op den weg naar Majoenga bereikten de Britsche troepen de groote brug over de rivier Botaiboka. op 50 k.m van Majoenga. Het communiqué van Zaterdagmiddag meldt dat de Geallieerde troepen onge veer 200 k.m. in de richting naar de hoofdstad van het eiland, Tananariva, zijn opgerukt. De plaats Oembanja, in het Noorden van Madagascar, is ingenomen. De Fran schen hebben zich teruggetrokken. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd, met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl." ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Het openingsconcert Het openingsconcert werd Zaterdag avond in een feestelijk versierde zaal van het Concertgebouw te Amsterdam door het Omroep-Symphonie-orkest on der leiding van de dirigenten Pierre Rei- nards en Toon Verhey gegeven. Als so listen werkten de alt Roos Boelsma en het trio Theo v. d. Pas (piano) Willem Noske (viool) en Albert Loerkens (cello) aan dezen avond mede. Prof. dr. T. Goedewaagen sprak voor den aanvang van het concert een openingsrede uit, waarin hij o.m. opmerk te dat het in dezen tijd juist de wil tot vooruitgang is. welke ons dwingt tot terug- en omzien naar die tijden, toen de Nederlandsche musici een voorbeeld voor geheel Europa waren, naar Swee- linck. die als ..organistenmaker" indirect zelfs Bach en de Duitsche barokmuziek beïnvloedde Weliswaar heeft de Neder landsche muziek na dezen tijd waarin een saamhoorigheidsbesef met de Ger maansche cultuurruimte bestond, bijna 3 eeuwen geslapen, losgemaakt van het volk door internationalisme en doodend geestelijk isolement. Doch wij bezitten de kracht om over deze periode heen terug te grijpen, terwijl in dezen door een Germaansch eenheidsbesef Zes arbeidsgemeenschappen De organisatie zal, aldus de leider, zóó zijn: de Beweging is het kloppend hart der natie en mag als zoodanig slechts een minderheid zijn, die steeds meer van de beste volksgenooten zal omvatten. Een minderheid kan iets doen, wanneer zij door idealisme wordt gedreven. Alle volksgenooten zullen gesteld worden op plaatsen, waarvoor zij het beste geschikt zijn. Daarom zullen er zes groote ar beidsgemeenschappen zijn: Landstand, Arbeidsfront, Volkszorg, Overheidsdiena ren, Cultuur en Opvoeding en Onderwijs. Het principe daarbij is, dat ieder zijn werk moet doen als een taak voor het volk in zijn geheel. Het staatsburger schap zal slechts hebben wie werken wil en werken kan. Dat is volks-sociaiisme, dat is het nationaal-socialisme. De volkszorg laat zich onderscheiden in de volksgezondheid in engeren zin en in het werk van den Nederlandschen Volksdienst. Zij omvat allen, die werken voor de gezondheid van het volk en voor sociale verbeteringen in de toe standen. Ir. Mussert noemde enkele cijfers over de zuigelingen-sterfte en de t.b.c., waar uit blijkt, dat Nederland ten aanzien van het eerste de beste plaats inneemt en ten aanzien van de t.b.c. de beste né Nieuw-Zeeland. Er is, aldus spr., in ons land op het gebied van de volksgezond heid veel gepresteerd en wij hebben daarvoor groote achting en waardeering. Er kan dus veel bedorven worden en daarom zal de verdere opbouw met groo te zorgvuldigheid moeten geschieden. Mussert besprak vervolgens de volksge zondheid in verband met den nieuwen Wie dat goed begrijpt, weet, dat niet of niet goed verduisteren misdadig is en dat hij, die zich daaraan schuldig maakt, het leven van ontelbaren in de waag schaal stelt! Laat iedereen zich van deze eenvoudige waarheid toch tijdig bewust warden! Dan is al dat vervelende controleeren niet meer noodig en zal niemand ’s avonds opschrikken als er gebel<i wordt uit vrees, dat er iemand van de luchtbescher. ming of politie is, die tegen hem of haar proces-verbaal komt maken. Er moet goed verduisterd worden en de verduistering moet zoodanig zijn aangebracht, dat zij in enkele ©ogen blikken. door eenige eenvoudige hand grepen kan geschieden. Dat voorkomt ook huiselijke ruzies, nietwaar En het geeft zoo’n rustig gevoelXJ verstaat den verduisteringsplicht niet? Wendt u dan tot de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, die een prachtige en duidelijke handleiding heeft samenge steld, met tal van voorbeelden over lichtafscherming. Een huis is goed verduisterd, als men van buiten niet kan zien, dat er binnen licht brandt. Heel eenvoudig zult u zeggen. Ja, maar heeft u ook aan den achterkant van uw huis gedacht en aan den koekoek in het dak en aan zooveel andere reten en spleten, die licht doorlaten? Wij geloo. ven het niet, want iedereen, die op een donkeren avond eens de moeite neemt de huizen aan de achterkanten te inspectee- ren, zal het aantal overtredingen bijna niet kunnen bijhouden. Even op den zolder: knip, het licht aan en tegelijkertijd wórdt het dakvenster helder verlicht; even in den tuin, de keukendeur gaat open en de tuin staat „in lichterlaaie”. De voor beelden zijn talloos, want de vergeetach tigheid, de slordigheid en de sleur van hefi publiek is ongelooflijk groot. Welnu, de overheid heeft besloten, dat hieraan eens en voor altijd een einde moet komen. Er zullen scherpe, zéér scherpe maatregelen worden getroffen. Wie voortaan de verduisteringsbepalirv* gen overtreedt, wordt automatisch ge durende drie dagen van het electrisch net afgesloten 1 Een harde maatregel, die helaas nood zakelijk is gebleken Aan den anderen kant wil de Overheid niets nalaten om het publiek te helpen en raad te geven. Van heden af tot en met 20 September a.s. wordt voor dit doel een verduisteringsactie ingezet. In bioscopen en andere openbare gelegenheden zal het publiek steeds weer op den verduisterings plicht worden gewezen. Wij, van onzen kant, steunen deze actie gaarne, omdat zij vgn het allergrootste belang: Is voor ons geheele volk. In de Zaterdag gehouden middagver gadering van den tweeden landdag van het Medisch Front in het N.V.-huis te Utrecht heeft de leider der Nationaal- Socialistische Beweging der Nederlanden, Mussert, een rede gehouden over de volksgezondheid. Aan deze red», die de installatie inleidde van de leden van den „Raad voor de Volksgezondheid der N.S.B.”, liet de leider een uitvoerig over zicht voorafgaan over de huidige situatie op het terrein der binnen- en buitenland- sche politiek. Daarin zeide hij o.m., dat het dieptepunt, waarin ons volk zich be vindt, alleen nog verergerd zou kunnen worden door een geallieerde landing en de daaruit voortkomende verwoestingen of door bombardementen van onze ste den. Ik weet één ding, aldus Mussert, dat Hitler geen Napoleon is. Op het moment, dat ik zou denken, dat nij het wel was. zou ik geen lust meer hebben een pas te verzetten. Maar Adolf Hitler is de Germaansche Führer, die inderdaad Europa zal kunnen opbouwen en die van ons niet verlangt, dat wij tweede rangs- Duitschers worden, maar wel, dat wij goede Nederlanders zijn, die de saam- hoorigheid der Germaansche volkeren zullen beleven, terwille van het groote geheel. Alvorens over te gaan tot de installa tie van den Raad voor de Volksgezond heid, die zal optreden als adviseerende raad voor het hoofd van de volksgezond heid in het hoofdkwartier der Beweging, schetste Mussert in groote lijnen het werk, dat op dit gebied zal moeten worden gedaan. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- I RER. 14 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Ten Oosten van Noworossiisk werd een versterkte hoogtestelllng van den vijand genomen. Aan de Terek braken Duit- sche troepen door nieuwe, taai verde digde stellingen en brachten den vijand zware, bloedige verliezen toe. In het vestinggebied van Stalingrad drongen de aanvalstroepen van het leger in weerwil van bijzonder hevigen, door zwaar artillerievuur gesteunden tegen stand de versterkingen aan den rand van de stad binnen en werden beheerschende hoogten ten Noordwesten van het cen trale stadsgebied stormenderhand ver overd. Bij vergeefsche tegenaanvallen verloor de vijand 29 tanks. Sterke formaties mengden zich in de Rookten versche 1 j krachten ten Oosten van de Wolga met goede uitwerking. In den nacht werden vliegvelden ten Noorden en Oosten van de stad gebombardeerd. Aan het Don-front werd door Duitsche en Hongaarsche formaties een aanvals- operatie succesvol uitgevoerd. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand werden in hevige gevechten met medewerking van de luchtmacht afgeslagen; 13 tanks werden I vernietigd. In het gebied van Rsjef stortten ook gisteren door zware artillerie en tanks gesteunde vijandelijke aanvallen ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer mis lukten verscheidene plaatselijke aanval len van den vijand gepaard met levendige wederzijdsche activiteit van artillerie en in de lucht. In den afgeloopen nacht vlogen bolsje- Wlstische vliegtuigen boven de Oostelijke gebieden Door enkele lukraak neerge worpen bommen ontstond geringe mate- heele schade. De winter is weer in aantocht de nachten worden langer, dat wil zeggen, dat de plicht om goed te verduisteren, het publiek weer eens extra op het hart dient te worden gebonden. Of dit noodig is De Rijksinspectie voor de Luchtbe scherming zou daarover een boekje open kunnen doen. Het aantal gevallen, waarin de verduisteringsvoorschr iften worden overtreden door slordigheid, vergeetach tigheid ofonwil is ontstellend groot! Als u ‘s avonds op straat; een sigaar of sigaret aansteekt is het licht van uw lucifer 500 meter ver zichtbaar. Als u ’s avonds uw visite uitlaat en even het licht in het portaal aansteekt is de licht bundel op straat als het ware een baken voor de vliegers. Wie een licht voor een onverduisterd raam laat branden of op andere wijze in huis de verduisterings- bepalingen overtreedt, is niet alleen een groot gevaar voor zich z®lf, maar niet minder voor zijn buurtgenooten Want weet u wel. dat de vliegers altijd op een lichtpunt, hoe klein ook, ai’komen en dat de practijk heeft uitgewezen, dat de bommen vallen binnen een wijden cirkel, rondom het lichtpunt? wel duidelijk zou zijn wat van deze ma- tinée voor de annalen der muziekhistorie en wat voor de vergetelheid bestemd zou zijn. De gemakkelijk te vatten muziek van Kuiler en C van Oosterzee kon hier mede moeilijk in discrediet zijn gesteld. Was het dus een opmerking aan het adres van W. Pijper De opmerkingen, welke eenige van Beethoven’s tijdgenooten over zijn scheppingen maakten doen ons heden ten dage nog het hoofd schudden. Men zou echter geneigd zijn te verwach ten. dat in deze toestanden thans, door betere communicatiemiddelen, door de bevordering van het concertbezoek en niet het minst door de radio eindelük verbetering zou zijn gekomen. Des te schokkender was het echter om juist door een srtem uit de kringen van den Omroep te moeten ontdekken, dat zelfs een jeugdwerk van Pijper van lijken innerlijken rijkdom in kringen nog geen begrip heeft vinden. Zaterdagmiddag werd in tegenwoordig heid van vele autoriteiten de op initiatief van den Ned. Omroep met medewerking van het dep. van V. en K. door den heer D. J. Balfoort den hoofdconservator van de muziekhistorische afdeeling van het Gemeentemuseum georganiseerde tentoon stelling „Vier Eeuwen Nederlandsch Mu ziekleven” in het Rijksmuseum te Am sterdam officieel geopend Namens den Omroep dankte dr. ir. W. A. Herweijer de heeren Balfoort. Goverts, Perey. Me lis en Rutgers als leden van de werk- commissie en de medewerkenden voor hun toegewijden arbeid en droeg de ten toonstelling op aan het Nederlandsche volk en zijn cultuur. Vervolgens gaf de heer Balfoort aan de hand van een histo risch overzicht een beschrijving van het geen in de tentoonstellingszalen bijeen is gebracht en verklaarde, dat deze meling. welke dank zij de van particulieren, archieven en musea tot stand is gekomen, een beeld wil geven van het werkelijke muziekleven en de wijze van uitvoering in de verschil lende tijdperken. Prof. dr. T. Goedewaagen opende hier na officieel de tentoonstelling. Openingsrede prof dr. T. Goedewaagen Nog levendig herinner ik mij zoo zeide prof. Goedewaagen o.a. hoe ik als schooljongen heb rondgedoold in het ge boortehuis van Johan Sebastian Bach te Eisenach aan den voet van den Wartburg. Langs de wanden en in vitrines de instru menten door den cantor bespeeld, de ma nuscripten en oude uitgaven zijner wer ken. Het notenschrift en het speeltuig leven slechts, als zij gebruikt worden. Zij moe ten ademen, ruischen en schallen en den bespeler dienen „als een goed instru ment”. Alleen zoo hebben zij hun zin in den dubbelen zin van het woord. Zonder de muziek worden zij doode din gen, leege resten, fossielen van muziek. Maar ook dan nog kunnen zij beteekenis krijgen, als n.l. de onderzoekende en be schouwende mensch zich over al deze din gen heenbuigt en er sentimenteel of wijs- geerig bij wordt, als de historicus hen gaat bekijken, in wien trouwens steeds iets van den sprookjesdichter moet leven, wil hij een goed historicus zijn. Zoo worden de oude handschriften, mu ziekboeken, instrumenten en programma’s de wel niet hoorbare, maar toch zicht bare getuigen, de niet meer zingende, doch sterk sprekende teekenen van den langen weg der muziek, dien het mensch- dom heeft afgelegd om te worden, wat het is. Zoo leggen de hier tentoongestelde voorwerpen getuigenis af. dat ook de Ne derlandsche mensch in zijn muziek, dat wat hij is met moeite en na lang probee- ren geworden is. Ik geloof, dat één grondthema alle Ne derlandsche muziek heeft beheerscht en zal beheerschen. De kennis der realia be hoort bij de kennis der muziek, zooals trouwens het wezen van alle kunst, haar kracht en haar tekort gelegen is in de gebondenheid van haar geest aan zintuig en speeltuig. Elke tijd heeft zijn eigen in strument, eigen muziekprogramma en eigen schrijfwijze, die beantwoordt aan zijn historische dominant en zijn geeste lijke aspiraties. Waarom domineert in de oudheid het blaasinstrument en bij de Germanen het strijkinstrument? Het is één vraagstuk uit duizenden op dit ge bied, dat de bepaling van den geestelij ken inhoud dier muziek sterk beinvloedt. Bij een muziekfeest, zooals wij nu zul len openen, aldus besloot spr., behoort ook de historie van het speeltuig en alle mid delen van materieelen aard, die haar gees telijke zending mogelijk maken. De tentoonstelling Wanneer de bezoeker van de tentoon stelling ..Vier Eeuwen Nederlandsch Mu ziekleven” de breede trap van het Rijksmuseum (ingang Hobbemastraat) op gaat. dan wordt zijn blik allereerst ge troffen door indrukwekkende portretten van Sweelinck. Hurlebusch, Zweers, Ba ttings en Orlando di Lasso. De eigenlijke tentoonstelling, welke verdeeld is in een muziekhistorische afdeeling, ingericht door den heer Balfoort, een afdeeling, welke de radio betreft, ingericht door den Nederlandschen Omroep en een zaa’, welke een beeld van het aandeel van het dep. van V. en K. in het muziekleven geeft, biedt den bezoeker voorts met een grooten wand vol knappe fotografische vergrootingen van oude prenten een voortreffelijk overzicht van onze muziek historie. Hierna volgen vier zalen welke resp. betrekking hebben op de 17e 18e, 19e en 20e eeuw en die met schilderingen het karakter van het muziekleven ken merken. De 19e eeuw, de tijd der „collegia mu- sica”, is rijk vertegenwoordigd met lied boeken, tekstboekjes, wetenschappelijk werk, portretten en platen met volks- tafereelen. Fluiten, clarinetten, hobo’s, een spinet en twee clavecimbels geven bo vendien een indruk van het kunnen der Hollandsche instrumentmakers. De zaal der 18e eeuw toont menten, boeken over tooneel. dans en orgel, platen van schouwburgen en brengt het bezoek van Mozart aan ons land met diens compositie ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten van prins Willem V in herinnering. De 19e eeuw is herdacht met portret ten van persoonlijkheden en oprichters van orkesten en instellingen, met diri geerstokken, zeer fraaie décorontwerpen en muziek van componisten. In de zaal van de 20e eeuw bevinden zich de schilderijen van W. Mengelberg. Viotta en Wagenaar. foto’s van opvoe ringen van de kameropera en Wagner- ver., diorama’s en vele interessante hand schriften. Daarna betreedt dé rondwandelende bezoeker een geheel ander terreindat van de techniek in dienst van de mu ziek. De radio wordt hier in haar die nende functie op indrukwekkende wijze in haar hedendaagsche gedaante en ont wikkelingsstadia belicht met foto’s, gra fieken, geschriften, handschriften, ge gevens over opdrachten, programmaver- deeling en rapporten der audltie-com- missie. Dit alles is met een schematisch overzicht van een radio-uitzending op de meest moderne wijze gearrangeerd en ge monteerd. Aan deze tentoonstelling was een ka- mermuziek-openingsconcert verbonden. Het trio Frans Vonk, Jean Aerts en Johan Ligtelijn bracht met meesterlijk samen spel het krachtige kernachtige, ernstige, geheel op den klank geschreven 2e trio van Pijper ten gehoore. De zangeres José Candel vertolkte met voortreffelijke technische beheersching, begeleid door den componist den cyclus ..Der erste Ball” van K. Kuiler Hierna werd het fraai doorwerkte, geïnspireerde, doch eenigszins lang uitgesponnen strijkkwin tet van C. van Oosterzee door de heeren Röntgen. P Nijland. W de Zoete. C. Nobel op sensitieve J Preuyt en J de wijze uitgevoerd. De dir.-gen. van den Ned. dr. ir. W. A. Herweijer, sprak een Woord tot de aanwezigen en merkte daarbij op. dat het den toehoorders thans ten tooneele applaus-hulde. vlot instrumenteerde Brueghel-suite van Schoemaker en de Ouverture „Gijsbrecht van Aemstel” van B. Zweers. Langdurige ovaties werden den beiden dirigenten Reinards en Verhey en het orkest voor hun knappe prestaties gebracht. K. Brinkmann. In de Ridderzaal Werd dit muziekfeest Zaterdagavond te Amsterdam in het Concertgebouw ge opend met uitvoeringen van werken van tijdgenooten, het Zondagmiddagconcert in de Ridderzaal was geheel gewijd aan monumentaal werk uit een veel oudere periode van Nederlandsche muziekcul tuur, op het programma vertegenwoor digd door vocale en instrumentale com posities van Willem de Fesch (1725 1760), diens tijdgenoot Pieter Hellendael, J. P. Sweelinck (1562—1621), den „Duit- schen organistenmaker” die zijn leer lingen in heel Duitschland telde en niet ten onrechte de groote voorlooper van J S. Bach wordt genoemd. Voorts trof men hier de namen aan van Corn, Schuyt, Joan Wintelroy en Jan Belle, van wie een drietal oud-Nederlandsche madrigalen door het gemengd kwintet. ..Musica Divina" onder leiding van Henri Geraedts werd geïntroduceerd. Van dit vocaal ensemble hoorde men na de pauze nog een cyclus van vier chansons „Ro- zette’” getiteld, van J. P. Sweelinck. Vooral deze laatstgenoemde zangen zijn ware meesterstukjes van vocale contra- punctiek. De vijf uitvoerenden vormden een homogeen geheel van voornaam klankgehalte en met prachtig afgewogen klankverhoudingen, een stemmencombi natie van een voor de vertolking van deze en soortgelijke muziek wel uitzonderlijk gelukkige keuze. Een muzikaal elite- ensemble, dat de volle aandacht ver dient. Van W. de Fesch werden twee sonates resp. in a kl. t en F gr. t. voor twee violoncellen (zonder steun van klavier) in uitstekend samenspel ten gehoore ge bracht door Albert Loerkens en Bram Hemerik, mooie vormschoone. voor het instrument prachtig geschreven, interes sante composities van den ook als vlo- loncelvirtuoos bekenden meester, van Na storingsvluchten overdag zonder eenige uitwerking boven West Duitschland hebben formaties van de Britsche lucht macht in den nacht van 13 op 14 Septem ber een terreuraanval gedaan vooral op de stad Bremen. De burgerbevolking leed verliezen. In de woonwijken der stad ont bonden branden, materieele schade en schade aan gebouwen, o.a. werden ver scheidene kerken, ziekenhuizen en cul tuurmonumenten getroffen. Volgens de totdusver ontvangen berich ten werden 14 der aanvallende bommen werpers neergeschoten. In den nacht van 12 op 13 September trachtte een Britsche landingstroep, be staande uit 5 officieren, 1 onderofficier en 1 man aan de Franschc Kanaalkust ten Oosten van Cherbourg voet aan land te zetten, De nadering werd door de Duit sche afweertroepen onmiddellijk opge- merkt. Zij namen den vijand onder vuur en brachten het landingsvaartuig door voltreffers tot zinken. Gevangen genomen werden: 3 Engelsche officieren en een Gaullistische marine-officier. Dood gebor gen werden een majoor, een onderofficier een soldaat. In den sector van Tobroek trachtte de vijand in den afgeloopen nacht met ge bruikmaking van vloot- en luchtstrijd krachten op verscheidene plaatsen aan land te gaan. Deze poging is door het onmiddellijke ingrijpen van Italiaansche on Duitsche troepen mislukt. Twee vijan delijke schepen werden in brand gescho ten. Een groot aantal gevangenen werd gemaakt. Duitsche jagers hebben 2 vlieg tuigen in luchtgevechten neergeschoten. Vier andere vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie van Tobroek vernietigd Het Opperbevel van deelde gisteren mede Aan de Terek zijn Duitsche troepen door verscheidene als vestingen versterk te vijandelijke stellingen gebroken. Voor Stalingrad drongen de aanvallende troe pen, na talrijke stellingen stormender hand te hebben genomen, in weerwil van den hardnekkigen vi Jandel Ijken tegenstand verder naar den rand der stad dpor en het Zuidelijke deel der stad binnen. Ont. lastingsaanvallen, door den vijand uit Noordelijke richting ondernomen, werden afgeslagen. Sterke afdeelingen der lucht macht steunden op de voornaamste punten van den slag de gevechten van het leger en bombardeerden de stad overdag en des nachts, waarbij uitgebreide branden werden veroorzaakt. In het gebied van Rsjef viel de vijand opnieuw op verscheidene plaatsen aan. Alle aanvallen werden in zware gevechten met groote verliezen voor den vijand af geslagen. Aan het Wolchoffront werden door een krachtige stoottroepoperatie talrijke vij andelijke gevechtsstellingen vernield en een vijandelijk bataljon vernietigd. Ten Zuiden van het Ladogameer en aan de Newa mislukten vijandelijke aan vallen door het Duitsche afweervuur. Daarbij werden 11 pantserwagens en 8 booten, bestemd voor het oversteken van de rivier, vernield.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1