1942 De mislukte landing bij Tobroek Woensdag 16 September. No. 18286. VERDUISTEREN De zware gevechten om Stalingrad Frontale aanval stelt hooge elschen Geruchten De verdaisteringsweek over van de zonde De Kinderboterbonnen Onze toekomst in het Oosten Verduisteringsweek 1 Europeesch Jeugdverbond Zware Engelsche scheeps- verliezen Landingen op twee plaatsen ondernomen en het v. 7.S5 aar nam. tot 7.16 aar v.m. i Het stichtingscongres te Weenen Nieuwe terreinwinst diplomatieke actie Japan Berouw komt meestal na Keuringen voor de Waffen S.S. Vrijwilligerslegioen Nederland Plotselinge regens tail COURANT Aanwijzing binnen enkele dagen ook Nieuwe keuringen tot 23 September In de Oekraïne is werk voor duizenden 16 Hengelo Leeuwarden Huize kameraden derhalve Dienst- hult vernietigd. Goed verduisterd, Goed beschermd! Boven het zeegebied ten Westen van Brest, alsmede bij vluchten boven de be zette gebieden in het Westen werden 5 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië vielen ge vechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de haven en industriestad Boston aan. Er ontstonden talrijke branden. Niet alleen voor U, maar ook voor Uw medeburgers of dorpsgenoo- ten dient gij te zorgen, dat Uw woning ’s avonds goed verduis terd is. Wij leven in een tijd van oorlog, d.i. een tijd van sterk ver groot levensgevaar. i i i i i l De dorpsomroeper van Schoorl maakt bij het bekend maken van zijn berichten gebruik van een autotoeter. (Polygoon-v. Bitsen) Een voerman van een Beiersche berg hoeve bij de Tegernsee. (Weltbild-Polygoon) te geruchten School Wehr- HAAGSCHE I I I I I I I I I I I I I k* Aan de drinkplaats in de oase Siwa. (P.K. Koch-O.H.) Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is door bepaalde technische moeilijkheden eenige vertraging ontstaan in de aanwij zing van boterbonnen voor kinderen. Over enkele dagen zullen deze bonnen evenwel worden aangewezen, zoodat er in dit op zicht geen reden tot ongerustheid is. De 10.000ste deelnemer aan den stempeltocht van de V.V.V. in Den Haag, mej. Hoogduin, ontving van den directeur der Haagsche V.V.V.mr, Woltjer. een boek en bloemen. (Polygoon-Meyer) PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-üravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikl”, „De Nieuwste Mode”. „Kol Bijbl.” en Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20 z Modebl ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. Maan: 16 Sept, op 1.57 n.m., on der 11.11 n.m.; 17 Sept, op 3.06 n.m., onder 11.59 n.m. E. K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113055 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Indien men er in slaagt aldus de Wil- helmstrasse den geheelen Kaukasus, die even groot is als het oude Duitsche Rijk, van den romp der Sovjet-Unie scheiden, kan men zeggen, dat de de baai van Marsa el Aoeda, Westelijk van Tobroek. en in de baai van Marsa el Sjiaoese, Oostelijk van Tobroek. De Westelijke groep werd onmiddeliijk tegengehouden door de plaatselijke ver dediging, terwijl de Oostelijke groep, die goede landingsmogelijkheden had. over een kleinen afstand kon oprukken. Toen echter werd deze afdeeling overweldigd, waarbij zij gevoelige verliezen leed. De overlevenden werden gevangen genomen. Het eerst trad het marinebataljon San Marco tegen de Engelschen op. Dit ont ving weldra steun van andere marine- troepen en Italiaansche en Duitsche troe pen uit Tobroek. Volgens het verdedi gingsplan werden ook per auto troepen aangebracht, die echter niet in den strijd behoefden te worden geworpen. De Duitsch-Italiaansche kust- en lucht- doelbatterijen namen onmiddellijk de vijandelijke schepen onder vuur: 3 jagers en 7 aviso's werden tot zinken gebracht, 1 kruiser en 2 aviso’s geschadigd. Toen de schepen zich te 9 uur terugtrokken, werden zij achtervolgd door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen, die 1 kruiser, 1 jager en verscheidene aviso’s tot zinken brachten. Een lichte kruiser werd be schadigd. Onder de gevangenen bevinden zich een kapitein ter zee en een Ameri- kaansch journalist. Het Hoofdkwartier van de Duitsche Weermacht meldt dd 15 September: De Britsche troepen, die in den nacht van 13 op 14 September met gebruik making van lucht- en vlootstrijdkrachten bij Tobroek geland waren, zijn in nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Ita liaansche strijdkrachten na een zwaren, snellen strijd vernietigd of gevangen ge nomen. De vijandelijke oorlogsschepen werden door kustbatterijen en luchtdoelgeschut onder een welgericht vuur genomen, waarbij 3 torpedojagers, eenige korvetten en talrijke landingsbooten tot zinken werden gebracht. De daarna in Oostelijke richting wijkende schepen werden aan gevallen door afdeelingen van de Duit sche en de Italiaansche luchtmacht, die 2 kruisers, 1 torpedojager en verscheidene motortorpedobooten tot zinken brachten. Andere kleinere schepen werden zwaar beschadigd. Duische mijnenvegers brach ten een Britsche motortorpedoboot met 117 gevangenen in de haven van Tobroek. Negen vijandelijke bommenwerpers wer den neergeschoten. In totaal werden 576 gevangenen gemaakt, onder wie 34 offi cieren. Bovendien verloor de vijand een groot aantal dooden. Een omvangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal, werd buit gemaakt. Onder de gevangenen bevinden zich talrijke schipbreukelingen van de tot zinken gebrachte Britsche oorlogsschepen. De eigen verliezen zijn gering. Een laatste inspectie van de trainings pakken met het N.J.S. embleem en den naam „Nederland” van de meisjes van den Nationalen Jeugdstorm, die te Blari cum zijn geoefend voor deelneming aan de einde September in Milaan te houden Europeesche jeugdkampioenschappen. (Polygoon-Zeylemaker) PRIJS DER ADVERl.t 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M. m tot 23 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0 51 p. m.M Bewijsn. 5 ct., fr. p. p 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb /0 38 Pers gevr 70 48 Adv. „Br bur. v. d bl.” 10 e meer Weenen heeft zich ter gelegenheid van het Jeugd-Congres in feestkleed gestoken. Allerwegen wapperen de vlaggen van de veertien landen, die op het congres ver tegenwoordigd zijn. Het is een eenvoudige versiering, en niet te vergelijken met de pracht en praal, die de oude Donaustad bij vroegere congressen tentoonspreidde. Want terecht heeft men zich op het stand punt gesteld, dat in een tijd, waarin zulk een groot gedeelte der Europeesche jeugd aan het front staat, geen groote feesten gehouden mogen worden. Men hecht meer beteekenis aan de innerlijke waarde, aan een uit een gemeenschappelijk ideaal voortkomende kracht, dan aan uiterlijk vertoon, dat niet in overeenstemming zou zijn met den ernst van den tijd. De oorlog heeft juist in de kringen dergenen, die steeds voor de aaneensluiting van de Europeesche jeugd geijverd hebben, vele offers geëischt. Enkele dagen geleden nog is de jeugdleider der Belgische Rexisten, J. Hagemans, die eveneens aan het con gres zou deelnemen, in den strijd aan het Oostelijke front gesneuveld. De beide presidenten van het Europeesche jeugd- congres. Axmann en Viduzzoni, zijn oor logsverminkten. Beiden hebben in den strijd tegen het bolsjewisme hun rechter arm verloren. De officieele stichting van het Europee sche Jeugdverbond is feitelijk niets an ders dan de bezegeling van een reeds geruimen tijd bestaande samenwerking van de Europeesche jeugd, niet op de laatste plaats de samenwerking op het slagveld. De eenheid der Europeesche jeugd is tot stand gekomen, doordat zij in een historische ontwikkeling door een gemeenschap van idealen bij elkaar is ge bracht. Als gelijkgerechtigden werken de leiders der nationale jeugd-organisaties samen. In werkgemeenschappen, die onder de verantwoordelijke leiding staan van een in een Europeeschen leidersring ver tegenwoordigden jeugdleider, worden de ervaringen bij de opvoeding en vorming van de jeugd uitgewisseld. Op den voor grond staat het streven naar een gezonde en krachtige jeugd en de bezinning op cultureele traditie en missie van Europa. Typeerend voor den wil, het jeugdverbond te maken tot een, de geheele Europeesche jeugd vertegenwoordigende, organisatie, is het feit, dat in het kader van de Duit sche delegatie, ook vertegenwoordigers van de Tsjechische, Estlandsche en Lef- landsche jeugd aan het congres deelne men. Zoo wordt te Weenen gestreefd naar de eenheid van een van het belang van een betere en rechtvaardige wereldorde overtuigde Europeesche jeugd, opdat deze eensgezind en hierin ligt de groote uit zonderlijke beteekenis van deze gebeurte nis voor zal gaan op den weg naar een nieuw Europa, daarbij gedragen door banden van hechte kameraadschap, waar toe de grondslag op de Europeesche slag velden is gelegd. af te offen sieve kracht der bolsjewieken hoogst waarschijnlijk is uitgeschakeld voor dezen oorlog. Over de mogelijkheden tot gebruik der Duitsche en Verbonden troepen, die vrij komen na den val van Stalingrad, men zich te Berlijn in zwijgen. Controleer zelf, of alles in orde is Meneer en mevrouw zaten knus in hun gezellig ingerichte huiskamer. Enkele mi nuten vóór het tijdstip, waarop volgens de krant de ramen verduisterd moesten worden, had mevrouw de rolgordijnen van zwart papier laten zakken en de overgor dijnen dicht getrokken. In het volle be wustzijn. haar verduisteringsplicht volle dig te zijn nagekomen, zat ze met haar man aan tafel en onder het genot van een kopje surrogaat-thee wisselde het echt paar de wederwaardigheden van den dag met elkaar uit. Daar klonk de bel van de voordeur. Visite? Zou tante Bets nog even komen aanwippen? Bedrijvig stond mevrouw op, ze ging de gang in. deed het licht aan en opende de voordeur. Voor haar stonden twee gehelmde mannen van den ordedienst der Luchtbescherming. Mevrouw schrok hevig, want zij realiseerde zich plotseling!, dat zij éérst het licht in de gang had aan gedraaid, alvorens de deur te openen en ze zag een breede lichtstraal over het trottoir, tot zelfs aan den overkant van de straat. Het spijt me. mevrouw, zei één der mannen, maar heeft niet goed verduis terd en bovendien... veelbeteekenend wees hij op den lichtbundel op straat. Mevrouw ging hem voor naar de huis kamer en daar werd het echtpaar er op merkzaam op gemaakt, dat het rolgordijn van één der ramen bij het zakken scheef was gegaan, waardoor het licht van een schemerlampje, dat vlakbij het raam stond, achter het overgordijn om naar buiten scheen, Geen onwil ook geen vergeet achtigheid, maar slordigheid en wat de gang betreft: onnadenkendheid. Meneer als hoofd van het gezin, kreeg een waar schuwing. Hij zal er nu niet meer zoo gemakkelijk afkomen, want, behalve de drie dagen afsluiting van het electrisch licht, kan een verduisteringsovertreding thans worden gestraft met 150 boete of 4 dagen hechtenis. We zouden nog een heele rij andere na latigheden op verduisteringsgebied kun nen opnoemen, het zou een beetje een tonig en dus vervelend worden. Boven dien: we hebben nu al zulk en langdurige verduisteringspractijk achter den rug, dat iedereen wel weet, wat hij moet doen. Waarvoor dient dan deze actie, zult u vra gen. Om het u nog eens goed in te pren ten. dat u uw wetenschap ook in de prac- tijk moet brengen, dat u niet vergeet achtig moet zijn, noch slordig, noch onwillig. U schaadt daarmee uw eigen be lang en dat van uw mede-menschen en met een beetje goeden wil is het zoo ge makkelijk, goed te verduisteren. We heb ben wel eens de klacht vernomen, dat er niet voldoende verduisteringspapier in de winkels zou zijn. We hebben deze klacht aan de bevoegde instanties overgebracht en die hebben ons verzekerd, dat er voor gezorgd is, dat niemand, door gebrek aan zwart papier, zijn huis niet zou kunnen verduisteren. De politie heeft strenge orders. Zij waarschuwt niet meer Eiken avond kunt u in de krant lezen, hoe laat u moet ver duisteren. Welnu, doe dat dan ook en: doe het grondig. Ga desnoods even op straat staan, om u ervan te overtuigen, dat er niets aan ontbreekt, maar bekijk dan ook den achterkant, want daar hapert nog veel aan. U zult na deze controle een veel rustiger gevoel hebben, want: Goed verduisterd, Goed beschermd. reietoon ii63uu (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 uir° N°. muu Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tal. 550310; Fll.i Rljsw., Kantoorboek!: Leeuwendaal, Oranjei 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; n.V. Kantoorb. Th J de Koning, Goudsbloeml 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. V. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444: Boekh F O Couvée v Hoytemastr 66 Tel.721187 Scholing op proefboerderijen In de dagelijksche persconferentie heeft de boerenleider, de heer J. Roskam, een en ander verteïd over zijn reis naar de Oekraine, welke hij voor de afd. Land bouw van de Oostcompagnie heeft ge maakt. De heer Roskam begon met een kort historisch overzicht te geven van den arbeid der Nederlandsche boeren in het Oosten, van de zesde tot de zestiende eeuw In dien tijd werden de Slavische gebieden tusschen Wezer en Elbe, in Hol stein, Brandenburg enz. gegermaniseerd. Na de zestiende eeuw leefde de handels- geest op en trokken vele Nederlanders naar Indië, om dit wingewest te koloni- seeren. Komende op den huidigen toestand betoogde de boerenleider, dat het voor het zoo dicht bevolkte Nederland (270 inwoners per vierkanten kilometer) een economische noodzaak is. dat de Neder landsche boeren hun roeping verstaan en gehoor geven aan den roep naar levens- ruimte. Op zijn reis door de Oekraine heeft spreker ervaren, dat dit onafzienbare land veel graan en boter voortbrengt en hij heeft de overtuiging gekregen, dat wij geen angst voor een hongersnood behoe ven te hebben. Maar dan zal er nog veel moeten worden gedaan De heer Roskam gaf vervolgens een overzicht van de Oekraine. zooals de toestand op het oogen- blik is en daarna over het, zooals hij het noemde, tweede overblijfsel der Neder landsche kolonisatie. De grond is goed doch moet veel intensiever worden be werkt. Thans is de toestand zoo. dat er per ha. 1000 kg. wordt geoogst, tegen 3 4000 kg. per ha. in Nederland. De bodem bestaat grootendeels uit leem en zand met een laag van 13 tot 18 pCt. humus. Ondanks het gebrek aan machines, paar den en werkkrachten is de oogst reeds binnen. Door het bolsjewistische regime bestonden er geen eigen boerenbedrijven meer, doch slechts kolchozen met een landoppervlakte van soms 25.000 ha. De oogst van deze kolchozen was bedroevend en de bevolking was daarom als kinde ren zoo blij, toen de Duitschers kwamen om haar te verlossen van het bolsjewisti sche juk. De heer Roskam vertelde van zijn ontmoeting met 16 Nederlandsche boeren, die samen 10.000 ha. land bewer ken en die zeer hoog staan aangeschre ven. In 1920 waren er in de Oekraine nog ruim honderdduizend boeren van Neder landsche afkomst Zij stamden uit den tijd der Reformatie. Zij heetten Menno nieten en spr. ontmoette hen bij Chor- titza. Het was verheugend te constateeren hoe goed deze menschen hun Nederland sche afstamming hebben weten te bewa ren. Voor den wereldoorlog bezaten zij 900.000 ha. land. Zij hadden hun eigen scholen, gymnasia, handelsscholen en fa brieken en namen als Klaassen laten aan hun Nederlandsche afstamming niet den minsten twijfel over. Met de Duitsche ko lonisten hebben zij de Oekraine gemaakt tot de voorraadschuur van Europa. In het Noorden bij Wilna trof de heer Roskam geen kolchozen aan, doch boerderijen, be stuurd door Polen of Duitsche Verwalters. De Oostcompagnie heeft 2 proefboerde rijen overgenomen, waarheen over 4 we ken vijftig boeren zullen gaan, om daar te worden geschoold Zij krijgen daar 5000 ha. grond tot hun beschikking om te be werken. Voorts zullen er opleidingsscho len worden gesticht. Er zijn daar enorme tuinderijen en prachtige boomgaarden. Het is niet de bedoeling hun daar een positie te verschaffen, dat gebeurt pas na den oorlog Voor het meerendeel zullen ze na de scholing worden ingezet als „Verwal- ter”. Na den oorlog krijgen we een stuk grond, zoo groot als Nederland, doch wel ke grond en waar, dat zullen, aldus spr., de Führer en Mussert wel uitmaken. Het aantal aanvragen voor de proefboerderijen is reeds zeer groot, want er zijn in ons land niet minder dan 80.000 boeren zon der eigen bedrijf. Er is daar werk voor duizenden boeren, die met open armen zullen worden ontvangen. In buitenlandsche kringen te Berlijn I gaan, volgens S.P.T.. geruchten rond I over een diplomatieke activiteit te Tokio I tusschen de Japansche regeering en de I Sovjetvertegenwoordiging. Uit het feit, dat de Japansche keizer den nieuw-benoemden Sovjetgezant vrien delijk heeft ontvangen, meent men aan Engelsche en Amerikaansche zijde gevolg trekkingen te kunnen maken welke men I gaarne zou wenschen. Daarom tracht men deze zoogenaamde diplomatieke ac- I tiviteit te Tokio zoo uit te leggen, dat er in de Japansche hoofdstad onderhan- delingen gaande zouden zijn over een Japansche garantie ten aanzien van de I Sovjetbezittingen in Oost-Azië. Ook zou volgens dezelfde bron Japan zich hebben bereid verklaard bemiddelend op te tre den in het conflict tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie. I In Berlijnsche politieke kringen staat I men vanzelfsprekend eenigszms sceptisch I tegenover deze geruchten, daar onlangs I naar aanleiding van de Japansche kabi- I netswisseling door dezelfde bron het ver- I moeden werd uitgesproken, dat deze ka- I binetswijziging een agressieve houding I van Japan jegens de Sovjet-Unie tot ge volg zou hebben. Men hecht er te Berlijn dan ook niet de minste beteekenis aan. Van Engelsche en Amerikaansche zijde wordt weer eens getracht de zaak voor zichzelf zoo gunstig mogelijk voor te stellen. In de Wilhelm strasse neemt men dan ook op geenerlei wijze stelling ten aanzien van deze geruchten, doch er wordt slechts met nadruk verklaard, dat Japan voor Duitschland een onwrikbae bondgenoot beteekent en dat deze zeker heid de bron is voor alle gevoelens, die van Duitsche zijde worden gekoesterd. Wat de geruchten over een vredesbemid deling betreft, hierover achtte men het in officieele Duitsche kringen niet de moeite waard een standpunt te bepalen, daar men deze geruchten niet anders dan als dwaze praat kan beschouwen. De ring om Leningrad blijft gesloten. M het moerasgebied voor deze stad worden voor het transport van munitie en voedsel ook vlotten gebruikt. (S.S.P.K. Nuszbaum&r-O.H.) Op het Westelijke gedeelte van de Noordzee brachten patrouillevaartuigen in een kort zeegevecht 2 Britsche motortor pedobooten tot zinken en schoten een der de in brand. Aan het Egyptische front behaalde eerste luitenant Marseille zijn 145ste tot 151ste overwinning in de lucht. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 16 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend Aan den Terek mislukten verscheidene vijandelijke aanvallen. In den slag om Stalingrad werden in verbitterde gevech ten nieuwe terreinwinsten behaald. For maties van de luchtmacht steunden den strijd van het leger en vielen het vijan delijke ravitailleeringsverkeer op spoor wegen en wegen in het mondingsgebied van de Wolga aan. In het gebied van Woronesj heeft de vijand zijn aanvallen met vrij sterke strijdkrachten hervat. Hij werd in hevige gevechten met zware verliezen afgeslagen. Bij Rsjef werden bij den afweer van herhaalde vijandelijke aanvallen in den sector van een legercorps gisteren over dag 106 tanks, waarvan 71 alleen in den sector van een infanterie-divisie, ver nietigd. Op een andere plaats werd een eigen plaatselijke aanval met succes uit gevoerd. In den Noordelijken sector van het front stortten plaatselijke aanvallen der bolsjewieken ineen. Ten Zuiden van het Ladogameer wer den vrij zwakke vijandelijke strijdkrach ten ingesloten en vernietigd. Artillerie bestookte vijandelijke vuurstellingen, ka zematten en gevechtsstanden met waar genomen uitwerking. Op het Ladogameer werden een bolsje wistisch bewakingsvaartuig en een vrachtschip door bommen beschadigd. In de periode van 5 tot 15 September verloor de bolsjewistische luchtmacht 1215 vliegtuigen. Hiervan werden 936 in luchtgevechten, 212 door luchtdoelartille- rie en 43 door formaties van het leger neorgeschoten. De overigen werden op den grond vernield. In dezelfde periode gingen aan het Oostelijke front 87 eigen vliegtuigen verloren. Met inbegrip van de reeds vroeger ver melde vijandelijke verliezen vernietigden Finsche en Duitsche vloot- en lucht strijdkrachten in den loop van dezen zomer 26 bolsjewistische duikbooten. Aan het front in Egypte bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers concentraties van au:o's der Britten met groote uitwerking. Duitsche jagers schoten in luchtgevech ten boven Noord-Afrika en Malta 25 Britsche vliegtuigen neer, waarbij een eigen vliegtuig verloren ging. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede dat vrijwilligers voor de Waffen SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen teneinde gekeurd te worden 17 9.42: 10 uur: Roermond NS.D.AP Swalmerstraat 6116 uur Arnhem Weberstraat 16b 18 9.42 10 uurHengelo Deutsches Haus16 uurZwolle. School Turfmarkt 19.9 42 10 uur Assen Dienstgebouw Vaart 161 14 uur Groningen Concert huis Poelestraat 20 9.42 10 uur Schaaf Breedstraat 21.9 42 10 uur Amsterdam lepenweg 13: 16 uur: Utrecht, machtheim Mariaplein. 22 9 4210 uur Amersfoort gebouw Kapelweg 23 9.4210 uurDen Haag. Café den Hout Bezuidenhoutscheweg Tijdens de keuringen voor de Waffen S.S. en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche S.S Nederland (Nederlandsche S.S.) willen toetreden. Naar officieel te Rome wordt meege deeld, was volgens de bij de gevangenen gevonden operatiebevelen het doel van de Britsche actie bij Tobroek een gelijk tijdige landing ten Oosten en ten Westen van de haven. De Engelschen wilden daarna van weerskanten de reede van Tobroek bereiken, zooveel mogelijk scha de toebrengen aan de havenwerken en de in de haven liggende schepen met spe ciale middelen tot zinken brengen. Voor zoover op het oogenblik vaststaat, werd aan de actie deelgenomen door 2 krui sers, verscheidene jagers en duikbooten en een aanzienlijk aantal korvetten en motortorpedobooten. De poging had dus het karakter van een aanzienlijke gecom bineerde operatie. Zij werd voorafge gaan door een zeer heftigen luchtaanval, die van Zondag 21 uur tot Maandag 3.30 uur duurde. Daarbij lieten de Engelschen niet minder dan 500 bommen vallen, ter wijl de vijandelijke schepen haven en stad onder vuur namen. Kort daarop volgden de landingen in In aansluiting op het Weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B dat de frontale aanval op Stalingrad onweer staanbaar voortgaat. In weerwil van den Plotselingen regenval zijn de Duitsche troepen de stad verder binnengedrongen. Zij leveren daar zware gevechten, die hooge eischen stellen aan de soldaten, d°ordat de aanval niet in een geheele linie kan worden ondernomen, maar door afzonderlijke stoottroepen moet worden Kedaan De bolsjewieken hebben ieder huis. iédere binnenplaats en iederen tuin in hun verdedigingsstelsel betrokken; hin dernissen, versperringen en mijnvelden aangelegd en vooruitspringende deelen Van de stad tot sterke steunpunten ge haakt welke door flankvuur het terrein beheerschen. Door vliegtuigbommen, artil lerie en granaatwerpers moeten deze nesten van tegenstand rijp voor den st°rmaanval worden gemaakt, terwijl in fanterie en pioniers met ontplofbare mid delen en vlammenwerpers naderen om het werk te voltooien. In militaire kringen te Berlijn ver gaarde men gisteren van de situatie bij S*aiingrad dat de Duitschers hier in drie wiggen zijn doorgedrongen. Steeds weer w°fdt er op gewezen, dat de slag om stalingrad ongetwijfeld een der grootste en verbitterdste en daarmee ook bloe digste in dezen oorlog is. Als de inneming van Stalingrad al niet zoo vlug gaat als men wellicht in leeken- kringen heeft verwacht dan ligt dit aan de zorgvuldigheid, waarmee de Duitsche leiding haar troepen in den strijd heeft geworpen om zooveel mogelijk menschen te sparen zoo zegt men te Berlijn van bevoegde zijde. De tegenstand van de bolsjewieken in Stalingrad is dusdanig, dat de Russen letterlijk stuk voor stuk doodgeslagen moeten worden. Daar de bruggen naar den Oostelijken oever van de Wolga zijn afgebroken, kunnen de bolsjewieken hoogstens nog probeeren zich zwemmend in veiligheid te brengen, maar dan zou den zij zich blootstellen aan de machine geweren van hun kameraden op den Oostelijken oever. De bolsjewieken staan derhalve voor de keus door de Duitsche of door hun eigen kogels te vallen. Doeleinden van zomeroffensief In verband met het binnen afzienbaren tijd te verwachten einde van den strijd om Stalingrad omschrijft men in mili taire kringen de doeleinden van het Duitsche zomeroffensief van dit jaar al dus. dat men in de eerste plaats de ver overing van het geheele Dongebied en van de rest der Oekraine op het oog had waar het vruchtbare gebied der zwarte aarde voor de voeding der bolsje wieken van zeer bijzondere beteekenis is. Ook was men voornemens alle industrieele grondstoffen en de wapenindustrie van deze waardevolle gebieden met inbegrip van Stalingrad in Duitsche handen te krijgen. Als het tweede oogmerk van het Duit sche zomeroffensief noemen de mili tairen de berooving der bolsjewieken van hun Kaukasische olie. Daaraan voegt men toe. dat deze gebieden tenslotte niet alleen ontnomen worden aan den tegen stander, maar bovendien nog worden in- gelijfd bij het Duitsche bewapenings- potentieel. 11 "W

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1