Nieuwe successen bij Stalingrad en aan den Terek KaM No. 18288. 1942 VERDUISTEREN Vrijdag 18 September. De bonnen Pionierswerk der Nederlandsche Oost-Compagnie nieuwe w Maak dezwar. TE HANDEL MACHTELOOS, OPDAT IEDER HETZIJ./ ME KRIJGE- I' Groote mogelijkheden het bedrijfsleven voor *4 I Het nut der zelfbescherming Straatgevechten in Stalingrad 48 Fransch communiqué over Madagascar 24 PERCEELEN 3 DAGEN AF GESLOTEN VAN LICHT Keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland Weekrantsoenen - w. Verduisteringsweek Hardnekkige strijd Nieuwe keuringen tot 23 September Het Europeesche Jeugdcongres Sovjets verloren 91 tanks en 146 vliegtuigen Verklaring van Tani X COURANT De verduisteringsweek Duitsch Weermachtbericht voor en 58 vliegtuigen vernietigd. ver- CiAUDeu». (V.N.P.-Claudius) (P.K. Wachter-Sch.-F.) gelegde Leeuwarden, Huize Dienst- De beide molens op de wallen van Café den Gorcum zijn gerestaureerd. De molen „Nooit volmaakt" bij de voormalige Strijd wordt voortgezet Te Vichy is over de situatie op GEVARENKANS KAN AANMERKELIJK WORDEN VERMINDERD Appelen- en perenoogst in de Be tuwe. Sommige takken moeten ondersteund worden, daar zij het groote gewicht niet kunnen dragen. (Polygoon-Zeyle maker) 24 perceelen voor Bovendien een A ft A ft A Amsterdam. Utrecht, School Wehr- i f t f f I f t f 4 i V V 5 V V V v v V V V V V V V V ^WlJlaLLii’.iin f r t t t t i t f t f f Arkelsche Poort. (Schimmelpenningh-Stuvel) Met een onderzeeboot op weg naar den vijand. Aller oogen richten zich naar stuurboordde vijand mag niet ontkomen. (P.K. Wenig-P.B.Z.-R.' De Nederlandsche Jeugd, zoo verklaar de prof. Kapteyn, heeft ingezien, dat bloed, bodem en geschiedenis de pijlers der nieuwe oriëntatie moeten vormen. De Nederlandsche Jeugd dient haar vader land en In breederen zin ook dat van de Germaansche stammen van Europa. Oost-Compagnie meldt: Begin September heeft president, der Nederlandsche Oost-Com pagnie, mr. M M. Rost van Tonningen, een reis gemaakt naar Wit-Roethenjë en de Oekraine. arbeid in den landbouw eischte den vol- reeds nu verliep daar hi HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 18 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend- Aan den Terek vernietigden Duitsche pantserformaties, door Jachtkruisers ge steund, door een omsingelenden aanval het gros van 2 vijandelijke bataljons en maakten 41 stukken geschut buit. In den strijd om Stalingrad werden in verbitterde gevechten in nauwe samen werking met leger en luohtmacht nieuwe successen behaald. Hernieuwde aanvallen van den vijand op het bruggehoofd van WoronesJ werden met bloedige verliezen afgeslagen. Sedert 15 September werden in dit gebied 91 bolsjewistische tanks vernietigd. HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: Voor ’a-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki” „De Nieuwste Mode”, „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl,” ƒ3.16, Fr. p. p. met Modeb). ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 o., fr. p. p 10 c. vangen waren, dat zij, hoewel over een radio beschikkend, dagenlang de frontbe- Voor de komende week zijn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: A en B Brood I Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Rookartikelen heeren Sigaretten dames 1-51, 2-51 Taptemelk Zooals bekend geven de bonnen taptemelk tevens recht op het koopen van consumptiemelkproducten. De laatste be staan voor verreweg het grootste gedeelte uit tapte- of karnemelkde overige be- standdeelen van de consumptiemelkpro ducten kunnen, wat de hoeveelheid be treft, gevoegelijk worden verwaarloosd. Tot nu toe gold, dat op één bon een hoeveelheid geleverd moest worden, waar in 1| liter tapte- of karnemelk ver werkt was. Het is echter in de prac tijk ondoenlijk gebleken dit precies uit te rekenen. Aangezien dit ook feitelijk de moeite niet waard is en het bovendien aanleiding gaf tot meeningsverschillen tus schen publiek en handelaren, zullen, naar het Departement van Landbouw en Vis- scherij thans bekend maakt, genoemde bonnen voortaan elk recht geven op het koopen van IJ liter tapte- of karnemelk of IJ liter taptemelkproducten. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35 -37 Glr° no. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh Leeuwendaal, Oranjei. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. i08a. Tel. 772444: Boekh. F D Couvée. v Hovtemastr 66 Tel.771187 De waoht aan de Hollandsche kust, Sept. '42. Zooals overal is ook de Hol landsche kust in een ononderbro ken en onover- winnelijken gor del van stellin- 'gen veranderd. te allen tijde gereed om vuur en verderf uit te storten over den vijand die het zou wagen hier te landenIn- fanteriegeschut in stelling aan het strand. (P.K, Tomann- St.) Het is aan de hand van de practijk in teressant eens na te gaan, of een goede verduistering ook werkelijk resultaat heeft en dan kunnen we niet beter doen dan eens te snuffelen in de Aanwijzingen ten ♦ehoeve van de Zelfbescherming, u weet wel. de uitgave van de Rijksinspectie Luchtbescherming, die bij de Ned. Ver. voor Luchtbescherming en haar organen voor een gering bedrag verkrijgbaar is. De vraag of zelfbescherming nut heeft, wordt daarin bevestigend beantwoord De diverse onderzoekingen hebben uitgewe zen. dat door het juist toepassen van zelf- beschermingsmaatregelen in eigen huis, de gevarenkans aanmerkelijk kan worden verminderd. Daarom zoo lezen wij in dit boekje is de premie, welke wij. ook thans nog, in geld of arbeid ten be hoeve van de zelfbescherming betalen, niet te hoog en ten volle gerechtvaardigd en kunnen wij zelfs spreken van den plicht tot zelfbescherming, welke op ieder rust, die niet als een roekelooze door het leven wil gaan Behartenswaardige woorden, nietwaar, afkomstig van een deskundige, die zijn conclusies baseert op de practijk. Is het nog noodig erop te wijzen, dat een ieder goed zal doen de kwestie der zelfbescher ming, d wz. het verduisteren van eigen huis en hof. nog eens terdege ter hand te nemen? Men zou geneigd zijn, deze aansporing als overbodig te beschouwen, ware het niet, dat er helaas nog altijd zoovele verstokte zondaars zijn. Die krij gen nu een laatste kans. Als ze ook dit maal niet willen hooren, dan zullen zij moeten voelen! De tijd van vermaningen en waarschuwingen is voorbij, de straf fende hand zal zich voortaan onmiddellijk doen gevoelen Zorg dat uw woning bij het intreden der duisternis tip-top duisterd is, want: Goed verduisterd, Goed beschermd! Groote mogelijkheden De mogelijkheden voor het bedrijfsleven zijn intusschen ongelooflijk groot. Zelfs wij, die ons veel hadden voorgesteld, kun nen den indruk daarvan niet onder woor den brengen. Voor het grootbedrijf ligt er thans een ontzaglijke taak in het herstel len van beschadigde groote werken Wij denken daarbij bijvoorbeeld aan den groo- ten stuwdam in de Dnjepr bij Zaporozje. Zoodra deze hersteld zal zijn, zal het ge- heele verkeersprobleem van de Westelijke Oekraine zijn opgelost. Zoo staat mij thans ook dé haven van Nikolajew weer voor oogen, waar Nederlandsche firma’s thans reeds werken aan het lichten van tiental len schepen en dokken Is dit werk vol bracht. dan zal daarmede de kern gescha pen zijn van een Zwarte-Zee-vloot. Ook voor het middel- en kleinbedrijf echter liggen hier de kansen voor hèt grij pen. Men kan zich hiervan een voorstel ling maken, indien men bedenkt, dat een geweldige behoefte heerscht aan alle ge bruiksgoederen. van het boordeknoopje en den schoenveter af tot woonhuizen toe, en dat de geweldige vruchtbaarheid van den bodem voldoende welvaart waarborgt om hèt aanschaffen van deze gebruiks goederen mogelijk te maken Het opvan gen en vastleggen van de ontzaglijke zwe vende koopkracht is op het oogenblik een der grootste problemen. Wel zal men moeten bedenken, dat men daar in het Oosten niet zijn bedje gespreid zal vinden. Er zal hard en met initiatief gewerkt moeten worden. Het spreekt van- zèlf. dat ook het ambacht hier alle kan sen heeft. En ook de handel, hoewel er op dit oogenblik nog niet te handelen valt, heeft een principieel en kansenbiedende taak te vervullen, wanneer de productie van ge bruiksgoederen een aanvang neemt. Reeds nu zijn overal Duitsche handelshuizen ge vestigd. Waarom zouden de Nederlandsche achterblijven? Onderscheiding voor luitenant Hermann Graf De Führer heeft den eersten luitenant Hermann Graf, Staffelkapitan in een eskaderjachtvliegtuigen, het eikenloof met zwaarden en brillanten behoorende bij het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend, en hem het volgende schrijven doen toekomen: „Uit waardeering voor uw voortdurend heldhaftig optreden in den strijd voor de vrijheid van ons volk verleen ik u naar aanleiding van uw 172ste overwinning in de lucht als vijfden soldaat der Duitsche Weermacht de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, het eikenloof met zwaarden en brillanten behoorende bij het ridderkruis van bet Ijzeren kruis” De volgende soldaten hebben tot nu toe deze onderscheiding ontvangen: Kolonel Mölders, kolonel Galland, majoor Gollob, eerste luitenant Marseille en eerste luite nant Graf. ^»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»v O v Eén oogenblik van onbedacht zaamheid (uw zolderraam was geheel onverduisterd en de lamp bleef per ongeluk branden) kan Te Vichy is over de situatie op Ma dagascar gisteren het volgende officieele communiqué gepubliceerd: Hoewel de gouverneur-generaal van Madagascar door de opening van bespre kingen met het Britsche opperbevel heeft gepoogd een eind te maken aan het bloedvergieten, waren de Engelsche eischen dermate onaanvaardbaar dat geen resultaat kon worden bereikt. De gouverneur-generaal heeft derhalve besloten de verdediging van het eiland tot het uiterste voort te zetten. In denzelfden zin moet het publiek wor den gewaarschuwd voor alle berichten uit buitenlandsche bron, die over deze aan gelegenheid de ronde kunnen doen. De Engelschen hebben slechts 170 km landin waarts kunnen oprukken en wel in 6j dag. Hoe groot ook de wanverhouding tusschen strijdkrachten en wapens aan beide kan ten mag zijn, toch zijn alle maatregelen genomen om den strijd voort te zetten. ft A ft A A A ft A ft X maken, dat men jaren schreit. Goed verduisterd. Goed beschermd! c«««««<««««««««««««««««««««<v Ervaringen van de studiecommissie De persdienst van de Nederlandsche richten niet gehoord hadden. Die opbouw- bijzondere1 len mensch en geeft dan ook -1 I viilrn t/rtinkfan” Nederland's inzet „Hoe stelt u zich onzen inzet in het Oosten voor?” was de volgende vraag. „Op twee wijzen”, luidde het antwoord. Wij weten, dat velen in den lande^uit- „Zoowel firma-gewijs als individueel Voor beide wijzen van inzet geldt echter, dat deze naar onze meening organisch moet zijn Van den aanvang af heeft de N.O.C. er naar gestreefd een krachtigen inzet van firma’s te verkrijgen en zij heeft daar bij den vollen steun en vol begrip onder vonden zoowel van de Duitsche autoritei ten van het „Vierjahresplan” als van het „Ostministerium”. De firma-inzet biedt n.l. dit voordeel, dat een geheel bedrijf onder eigen leiding, een organisch ge groeid en compleet geheel, kan worden in gezet, waarbij dan ook de waarborg be staat, dat de leiding geheel in eigen hand kan blijven. Geen volk van procuratiehouders Er mag ook hier echter nog wel eens met alle kracht op gewezen worden, dat het ook anders had gekund, dat met name Duitschland had kunnen eischen en nemen, waartoe het thans de vrijwillig aanvaarde mogelijkheid biedt. Dan was ons bedrijfs leven voor tientallen jaren ontworteld ge weest en aan onze eigen leiding onttrok ken: wij zouden eenvoudig een volk van procuratie-houders geworden zijn. Maar men beseffe dan bovendien, dat dit geduld niet eindeloos kan duren. De opbouw moet voortgang hebben en kan niet halt hou den voor een saboteerend deel van het bedrijfsleven. Men zie hierin geen dreigement al leen de kracht der natuurlijke ontwikke ling zal hier gaan spreken en hen, die aarzelen en achteraankomen voorbij loo- pen. De U-boot van Kapitein-Luitenant Bartels van een succesvollen tocht in de Middellandsche Zee terug. Op den loop van het geschut werden 4 ringen aangebracht, teeken van het tot zinken brengen van 4 Engelsche transport- zeilschepen. (P.K. Wachter-Sch.-F.) Niet iedereen heeft de waarschuwing van den burgemeester inzake het verduis teren ter harte genomen, want gister avond is hier ter stede in een aantal ge vallen geconstateerd, dat de door de be woners getroffen verduisteringsmaatrege- len onvoldoende waren. Als gevolg hier van werden vandaag 24 perceelen van het electrisch net afgesloten voor den tijd van drie dagen. Bovendien kregen de betrokken bewoners een proces-ver- baal. Begin September heeft een L_, studie-commissie, onder leiding van den rijke vruchten”. De hardnekkige gevechten in de stad Stalingrad duurden ook gisteren voort Tevergeefs trachtten de bolsjewieken den worgenden ring van den Duitschen aan val te doorbreken en de dreigende ver nietiging tegen te houden Op geen en kele plaats slaagden zij er in. de Duit sche infanteristen, pantsergrenadiers en pioniers te stuiten. Alle tegenaanvallen werden afgeslagen. Vaak hadden de bolsjewieken zich ver schanst in huizen die voor het grootste deel door bommen er. granaten reeds tot de fundamenten zijn verwoest Met een aan zelfvernietiging grenzend verzet vechten de bolsjewieken om iedere straat, om ieder huis en om iederen puinhoop. Nachtaanvallen van de luchimacht waren gericht op vliegvelden in het ach- terwaartsche gebied van den vijand. Ten Zuidoosten van het Ilmen-meer en ten Zuiden van het Ladoga-meer stortten herhaalde plaatselijke aanvallen van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten met vele verliezen ineen. De bolsjewistische luchtmacht verloor op 16 en 17 September 146 vliegtuigen. Zes eigen vliegtuigen worden vermist Aanvallen overdag en 's nachts van Duitsche gevechtsvliegtuigen waren ge richt op voor den oorlog belangrijke in- sta Ila ties in Zuid- en Oost-Engeland In het Kanaal werd een Britsch pa trouillevaartuig door bomtreffers tot zinken gebracht. Artillerie van de marine schoot 2 Britsche vliegtuigen neer. Stap voor stap wordt hun het terrein ont nomen. De zuivering der veroverde wij ken wordt met succes voortgezet. Eenige cijfers geven een indruk van de hevigheid der gevechten en hun ver nietigende gevolgen. Een voor Stalingrad vechtende gemotoriseerde infanteriedivisie heeft sedert Juni 21000 gevangenen ge maakt en 160 tanks. 281 stukken geschut. 36 stukken snelvuurgeschut. 42 stukken pantserafweergeschut, 71 vlammenwerpers Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen kunnen vervoegen, teneinde gekeurd te worden: 19.9.42: 10 uur: Assen, Dienstgebouw, Vaart 161; 14 uur: Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 20.9.42: 10 uur: Schaaf. Breedstraat. 21.942: 10 uur: lepenweg 13; 16 uur: machtsheim, Mariaplein. 22.9.42: 10 uur: Amersfoort. gebouw, Kapelweg. 23.9.42: 10 uur: Den Haag, i Hout. Bezuidenhoutscheweg Tijdens de keuringen voor de Waffen SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. Mr. Rost van Tonningen en boerenleider Roskam spreken voor de radio De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Hedenavond spreken om 19 uur over den zender Hilversum I mr. M. M. Rost van Tonningen, president van de Nederlandsche Oost-Compagnie en boerenleider Roskam over de taak van het Nederlandsche volk in het Oosten. Beide toespraken zullen Zaterdagmorgen om 7.40 uur over den zender Hilversum I worden herhaald. PRIJS DER ADVERT,; 1-11 m.M r«g.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 23 m.M. (10 reg 0.19. Elke m M m 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. 10.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p p. 10 et. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0 57. Dienstaanb ƒ0 38 Pers gevr. 0 48 Adv. „Br bur. v. d bl.” 10 c meer v. 7.50 aar nam. tot 7.20 aar v.m. Maan: 18 Sept, op 4.08 n.m., on der 0.56 u. (d.a.v.); 19 Sept, op ï.02 n.m., 20 Sept, onder 2.01 u. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. In het kader van het Jeugdcongres heeft gisteren in de Academie voor Weten schappen te Weenen na een inleidend woord van den Spaanschen jeugdleider Elola de Japansche gezant Sakoema ge sproken over den Samoerai-geest, culmi- neerend in het woord „sterven voor volk en vaderland”, dien hij vergeleek met het heldendom van de Duitsche marine De directeur-generaal van het Belgische ministerie van Onderwijs, Filip de Pille- cyn, gaf de verzekering, dat de Vlaam- sche jeugd zich in de Europeesche ge meenschap wil inschakelen omdat zij zich verantwoordelijk gevoelt voor de toe komst van Europa en van haar eigen volk zien naar de mogelijkheden, die het Oos ten den Nederlanders bieden kan en naar den wegbereidenden arbeid, dien de Nederlandsche Oost-Compagnie verricht Wij hebben daarom mr. Rost van Tonnin gen en zijn reisgenooten bereid gevon den, in een persgesprek hun indruteken mee te deelen, waarvar. wij de voor naamste hier in een vraaggesprek laten volgen. Naar het doei van. de reis behoefden wij feitelijk niet te vragen: dat was het bestudeeren van de mogelijkheden, welke er zijn voor den Nederlandschen inzet die thans een aanvang neemt De Neder landsche Oost-Compagnie zal aan dezen inzet leiding moeten geven en wil dit degelijk en met vrucht geschieden, dan is een zrondige bestudeering ter plaatse van de omstandigheden, waaronder men- schen en materiaal ingezet zullen wor den. noodzakelijk De Slowaaksche propagandaleider, mi nister Tido Gaspar, sprak zich eveneens uit voor het gemeenschapsideaal der Europeesche jeugd. „De 14e September 1942”. zoo zeide hij, „heeft het vurigste verlangen van de Europeesche jeugd ver vuld en haar een historische opdracht gegeven. De jeugd van Europa zal zich niet van haar verantwoordelijkheid laten afbrengen door de praatjes aan het haardvuur van Roosevelt, die de jeugd der wereld nog steeds geestdriftig wil maken voor de frazen van democraten, plutocraten en bolsjewieken.” De nieuwe Japansche minister van bui tenlandsche zaken, Tani, heeft volgens Domei ter gelegenheid van zijn installatie per^ radio de volgende verklaring afge- Getrouw aan den geest der stichting van het Japanschè rijk en aan den geest van het keizerlijk decreet over de oorlogsver klaring wil ik mij beschikbaar stellen voor den opbouw van Groot-Oost-Azië en bij dragen tot de vorming van een nieuwe wereldorde door de samenwerking met de Asmogendheden nog meer te vèrsterken en tevens mee te helpen de eerzucht van Engeland en Amerika te breken en de door deze beide mogendheden lagen uit den weg te ruimen. Japan’s betrekkingen met de Sovjets Minister Tani heeft gisteravond in zijn eerste gesprek met journalisten verklaard, dezelfde fundamenteele buitenlandsche po litiek te willen volgen als zijn voorgan gers ten aanzien van de Sovjet-Unie en de andere mogendheden. „Er komt geen wijziging, zoo zeide hij, in de Japansche politiek van eerbiediging van het neutra- liteitspact met de Sovjet-Unie. Op dit punt Wensch ik speciaal den nadruk te leggen. De banden van vriendschap met de As mogendheden en met Japan’s bondgenoo- ten hoop ik verder te verstevigen. Japan en de andere landen in dit deel der we reld dienen hand in hand te gaan als een groot gezin met eerbiediging van elkanders onafhankelijkheid" Myron TAYLOR IN VATICAANSTAD De persoonlijke vertegenwoordiger van «oosevelt bij het Vaticaan, Myron Taylor. Is gisteren na een afwezigheid van ge- ruimen tijd via Lissabon per vliegtuig te i «ome aangekomen en heeft zich naar 'Vaticaanstad begeven. Geen Oost-lndische Compagnie Hoewel de N.O.C. een monopolie-posi- tie inneemt en dus alle inzet voor het Oosten haar zal moeten passeeren, moet dit niet zoo uitgelegd worden, dat zij zelf handeldrijvende onderneming is. als wij len haar voorgangster, waaraan haar naam herinnert, de V O.C Integendeel, alle particulier initiatief zal te allen tijde aangemoedigd worden De N O.C is al leen de sluis, waar de Nederlandsche in zet naar het Oosten doorheen moet stroomen en waar zij getest wordt op betrouwbaarheid en deskundigheid. Wat hier gebouwd moet worden heeft niet al leen beteekenis voor de toekomstige constructie der Oostelijke gebieden, maar is allereerst van belang voor de toekomst van Nederland zelf Een wilde, ongecon troleerde inzet zou slechts desillusies kunnen wekken en Nederlands naam en aanzien en daarmee Nederlands toekomst mogelijkheden. kunnen schaden. „Is dan," zoo vroegen wij, „vol gens u het lot van Nederland zóó sterk aan de ontwikkeling van het Oosten ge bonden?” Het antwoord van mr Rost van Ton ningen luidde volmondig: ,Ja” „En niet alleen." zoo ging hij voort „met het oog op de economische mogelijkheden, maar vóór alles wat betreft den geheelen status van Nederland in de Europeesche samenleving Er wordt veel gepraat over gelijkbe- rechtfgdheiê voor Nederland in de Ger maansche levensruimte en de meeste Ne derlanders zullen gaarne bereid zijn de voordeelen daarvan te aanvaarden. Maar al te vaak wordt echter verge ten dat die gelijkberechtigdheid niet een gave is, die ons door het zegevierende Duitschland in den schoot geworpen wordt, maar dat zij veroverd moet wor den. veroverd door inzet en prestatie. Welk recht zou Nederland kunnen doen gelden op een gelijkberechtigde behande ling van de zijde van het overwinnende volk, tenzij dan op grond van de hulp, die het verleent bij den herbouw van Europa? Man moet dat zóó zien, dat de Führer op grond van de gelijkheid van het bloed het Nederlandsche volk, als een der voor naamste Germaansche volken van het Westen, tot deelneming heeft uitgenoo- digd. Van die uitnoodiging is de N.O.C. het gevolg geweest wat wij er van maken zullen, ligt in onze handen. Waarbij wij wel zullen moeten be denken, dat wij niet eindeloos kunnen afwachten. Ook nu zullen wij reeds met volle kracht moeten werken om ons recht te veroveren, tegenover den on- voorwaardelijken inzet en de ontzagwek kende prestatie van den Duitschen sol daat. die Europa van het bolsjewistische gevaar heeft gered. Vredeswerk verloopt ordelijk „Wat was daarnaast uw sterkste in druk?” „Tweeërlei” luidde het antwoord. „Al lereerst werden wij sterk getroffen door de volkomen orde, waarin achter de fron ten het vredeswerk van den landbouw I en de volstrekte zekerheid.' die leerschte ten aanzien van het ver loop van den strijd aan het front Het kwam voor, dat de menschen, die wij spraken, zoozeer in hun opbouwarbeid be- Organische boereninzet Ook wat den inzet van personen en dan met name de boeren betreft, streven wij er naar, dezen organisch te doen ge schieden. Dat wil zeggen in groote groe pen. gemeenschappen, die één geheel vor men met vrouwen en kinderen zielsver zorgers en alles wat tot een kleine boe rengemeenschap behoort. Alleen dan kan ook van den mensch volledige inzet ver wacht worden.” Wij hadden tenslotte nog één wensch. namelijk te weten hoe het zal gaan met de zorg voor de via de N.O.C uit te zenden personen. „Het spreekt vanzelf zoo zeide ons mr. Rost van Tonningen dat aan de sociale, niet minder dan aan de cultu- reele zorg voor onze Nederlandsche pio niers. alle aandacht zal worden besteed. Er wordt in het hoofdkantoor der N O.C. in den Haag ook aan deze vraagstukken, die bij den te verwachten inzet eveneens van ontzaglijken omvang zijn, hard ge werkt. Zoodra het eerste stadium van opbouw voorbij is, zullen andere mede- deelingen daarover volgen.” Onze klop aan de deur van Europa „Wij Nederlanders", zoo besloot mr. Rost van Tonningen zijn uiteenzettingen, .kloppen thans aan de deur van Europa, om een gelijkberechtigde plaats te vra gen Wij hebben dit ook vroeger en niet te vergeefs gedaan. In den tijd van den Oostlandtrek hebben wij ons aandeel geleverdniet minder in de tij den van de Hanze, wier macht van Dor- pat en Smolensk tot Londen en Bergen reikte en die. vooral in de latere jaren, voor een niet gering deel mede een Ne derlandsche schepping was. Nieuwe kan sen staan thans voor ons open, die. in dien wij ons slechts te goeder trouw cn met geheel ons hart inzetten, even groot zijn als die van welk volk ook. het Duit sche niet uitgezonderd „Voor mij” zoo zeide gouwleider Koch ons „zijn Duitschers en Ne derlanders één, bij gelijke prestaties. Want zij zijn bovendien van gelijken bloede. Maar zoo voegde hij hieraan toe noblesse oblige, ter wille van onze Nederlandsche toekomst eischt deze tijd onze volle activiteit en arbeidzaamheid.” „Het is in dezen zin zoo voegde de heer Gips, die het onderhoud bijwoon de hieraan toe dat de passiviteit van groote kringen vqn ons volk op dit oogen- blik inderdaad verraad aan eigen volk genoemd kan worden. Want zij laten de beste oogenblikken. die beslissend zullen blijken te zijn voor de komende geslach ten, ongebruikt voorbijgaan.”

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1