De gevechten aan het Oostfront No. 18289. 1942 VERDUISTEREN Zaterdag 19 September. De winkels in de a.s. wintermaanden 1 ff 19 SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT 31 PERCEELEN AFGESLOTEN VAN LICHT Een laatste waarschuwing! Vüandelüke aanval ten Noorden Ijzeren ring van Stalingrad ineengestort om Stalingrad Leerplannen Lichamelijke Opvoeding De strijd op Madagascar Twee kinderen levend verbrand Landbouwers, die te weinig melk afleverden Hoogtes tellingen in het Terekgebied veroverd UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN SCHRIJVER VAN DREIGBRIEVEN GEARRESTEERD Keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland De verduisteringsweek! Britsche vliegtuigen boven Zweden Onvoldoende verduisterd SLOTCONCERT NEDERLANDSCH RADIOMUZIEKFEEST Japansche ambassaderaad uit de Sovjet-Unie ontboden Doorbraak aan den Terek Mogen niet gesloten zijn tusschen 10 en 17 uur Terechtstellingen en deportaties te Parijs Geheim wapen van Italiaansche marine Urlauberkarte dienen ook door winkeliers in ontvangst genomen te worden Onverlichte voetgangers een gevaar voor het verkeer COURANT KOENRAAD VAN DEN ARBEIDSDIENST gesloten. Wii hebben sterke beenen. mevrouw! Tot gevoelige straffen veroordeeld ..Valiant” zwaar werden beschadigd. Nieuwe keuringen tot 23 September kunnen Huize Dienst- t 4 t i t 4 tober tot 1 April moge lijk zal blijven de winkels voor het publiek geopend te hebben op de eerste vijf werkdagen der week van 5 tot 18 en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Amsterdam, Utrecht. School Wehr- trede van de verduistering, mag uitstralen. Nogmaals mag men niet zien brandt. Wie aan deze 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 De naar king De verduisteringsweek Waarschuw uw buurman, als hij de verduisteringsvoorschriften overtreedt. Wijs hem zoo noodig op de gevaren, welke hierdoor kunnen ontstaan. Als gij een waarschuwing ontvangt door de nalatigheid van U zelf of een der leden van uw gezin, wees dan dankbaar en zeg niet: „Waar be moei je je mee”. Goed verduisterd, Goed beschermd! Te Stockholm wordt van officieele zijde bekend gemaakt, dat in den afgeloopen nacht groote aantallen Britsche vliegtui gen over het Zweedsche grondgebied heb. ben gevlogen, De afweer trad in werking In de stad Helsingborg was het lawaai, veroorzaakt door het geschut, zoo groot, dat de bewoners de schuilkelders opzoch ten. Gisteren werden 24 perceelen voor <trio dagen afgesloten van licht, omdat de be. woners de verduisteringsbepalingen niet voldoende in acht hadden genomen. Wie meent, dat deze strenge straf voorbeeldig zou werken, vergist zich echter, want gis. teravond is gebleken, dat er uit verschei dene woningen nog licht straalde. Van. daag werden niet minder dan 31 percee len voor den tijd van 3 dagen van het eleotrisch net afgesloten. nog Laat aan mag zoodat zijn bij daarop af te PRIJS DEZER COURANT: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk. Bijbl." 3.IS, Fr. p. p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. f 3.95, Buiten), 9.45. Bij postkant tegen de geld goedgek abonn.pr. Afz nr. 5 c., fr. p. p 10 c Bijna had hij succes Een dezer dagen ontving een Hagenaar een dreigbrief. Hem werd gesommeerd naar een zekere kiosk een brief met 50 te sturen De man was echter zoo ver standig den brief in handen van de politie te stellen, met het gevolg, dat gisteroch tend bij de kiosk, waar de brief met f 50 gedeponeerd moest worden, gearresteerd werd de 23-jarige koopman J L. De brief schrijver stond op eenigen afstand toe te kijken. Hij nam de beenen, maar de poli tie wist hem later aan te houden in een school, waarin hij gevlucht was. Het bleek te zijn de 29-jarige huisknecht A. van A Hij had in totaal vier dreigbrieven ge schreven. De andere drie konden achter haald worden. Twee van de menschen. aan wie de brieven gericht waren, hadden reeds enveloppen met /200 en met 150 naar de kiosk gezonden. Deze waren ech ter nog niet afgehaald zoodat ze ook on derschept konden worden,. het elec i n ter wijl hun boete of hechtenisstraf dringende en HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH. RER, 19 September. Het Opperbevel van de Weermacht deelt mede: □uitsche duikbooten hebben in hevige gevechten in de Caraibische Zee, voor Afrika, in de St. Laurence.golf en in de Noordelijke IJszee 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 100.000 brt., alsmede een sleepboot tot zinken ge. bracht. Drie andere schepen werden ge torpedeerd. publiceeren. bekendma S.S. uno Met een concert in het feestelijk ver sierde Gebouw voor K. en Wgegeven door het Omroep-Symphonie Orkest, vóór de pauze geleid door Leo Ruygrok, in het tweede gedeelte door Toon Verhey, is het tweede Nederlandsche Radiomuziekfeest succesvol besloten. Het programma werd stijlvol ingeleid met een Sonate in Bes gr. t. uit .Hortus Musicus", in 1687 ge componeerd voor twee violen, alt en bas, door den te Deventer gevestigden organist Jan Adams Reinken (in 1886 is deze „hor tus” uitgegeven door jhr. van Riemsdijk in een publicatie van de Vereeeniging voor Noord-Nederlandsche muziekgeschie denis). Het werk genoot een stijlvolle ver tolking door het strijkorkest, welke aan technische afronding iets had kunnen win nen bij een nog wat meer gedetailleerde verzorging van de gelijkheid der inzetten. Van den dirigent werd in eerste uitvoe ring een Prélude, chaconne en finale voor viool en orkest, voor dit muziekfeest ge schreven in opdracht van den N R.O., ten gehoore gebracht, een gelegenheidscompo- sitie, waarvan inzonderheid het laatste gedeelte een voortreffelijken indruk maak te. Riele Queling vervulde de solopartij, in nauwe samenwerking met het orkest, bij zonder knap, technisch volkomen be- heerscht en met muzikale intelligentie Van het tweede programmadeel interes seerde vooral het triplë-concert voor piano, viool, cello en orkest van Henk Badings, eveneens gecomponeerd in op dracht van den N.R.O. Sterk levend, uiter mate boeiend, suggestief, uit inspiratie geboren werk van een groot talent Het Omroep-pianotrio van der Pas, Noske, Loerkens had er een belangrijke solis tische taak in te vervullen, waarvan het zich, gesteund door het orkest, lofwaardig heeft gekweten. De volkomen verant woorde, spanning gevende interpretatie als geheel maakte een voornamen indruk. Het publiek reageerde geestdriftig. Ook Ruyg- rok’s compositie is met warmte ontvan gen. Tot waardig en stemmingsvol slot de nog steeds boeiende Gijsbrecht ouverture van Zweers in een alleszins te waardee- ren herschepping. Mr. A. J. F. J. Jung. Bij Woronesj werden voortgezette aan vallen van den vijand op het bruggehoofd in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval, afgeslagen. Formaties van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht ont lastten de troepen van het leger hierbij op doeltreffende wijze. In Noord-Afrika deed de Duitsche en Italiaansche luchtmacht voortdurende aan vallen met bommen en boordwapens op gereedstaande Britsche tanks en gemoto riseerde colonnes. Bij nachtelijke storingsvluchten van Britsche bommenwerpers boven het kust gebied van de Oostzee werden 2 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Voor de Engelsche Zuidkust brachten gisteren lichte Duitsche gevechtsvliegtui gen 1 koopvaardijschip van 1500 brt. tot zinken en beschadigden 4 andere schepen door bomtreffers. De uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 11e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in het Centraal Uitreikingslokaal Groot Hertoginnelaan, geschiedt Maandag a.s. aldus: 9--12 uur: Goos t.m, einde G en Ha t.m. Haarlo; 1214 uur: Haarman t.m. Hansen; 14—17: Hanskamp t.m, Heugens. In de voormalige gemeente L o o s d u i- n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine tabletten, waarvan de uitreiking later plaats heeft) Maandag a.s. aldus p la fis tusschen 9 en 17 uur: Van Hof t.m. einde H, I, J en Ka t.m. van der Kemp. HAAGSCHE De Japansche ambassaderaad in de Sovjet-Unie. Foenao Mijagawa is. volgens een Domeibericht uit Koeibysjef, door de Japansche regeering naar Tokio ontboden om rapport uit te brengen. Mijagawa zal 25 Septemb» waarschijnlijk Koeibysjef verlaten. De groote jaarlijksche provinciale vee tentoonstelling te Hoorn. Aan dezen dag was een concours hippique ver bonden. Een boerin in oud-Hollandsch costuum tijdens het nummer ringsteken. Polygoon-Kuiper) vestigd, dat het in het tijdvak van 1 Oc- Tot een boete van 1000 veroordeelde de tuchtrechter te Arnhem dezer dagen een landbouwer te Wageningen, die slechts gedurende korten tijd een aanzien lijke hoeveelheid melk had achtergehou- den. Dezelfde boete zag zich een landbou wer te Velp (gem. Rheden) opgelegd; hij had niet alleen veel te weinig mëlk aan een melk ver werkend bedrijf afgeleverd, doch er kon ook worden aangetoond, dat hij volle melk rechtstreeks aan consumen ten had verkocht. Bovendien was hij zon der vergunning in het bezit van een on verzegelde karninrichting. Een boete van 1500 legde de tuchtrech ter in den Haag op aan een veehouder te Delft, die in strijd met zijn plicht melk had achtergehouden en volle melk aan consumenten had verkocht zonder daar- votr bonnen in ontvangst te nemen. Wegens het achterhouden van melk leg de voorts de tuchtrechter aan een land bouwer te Breda en aan een veehouder tevens winkelier in levensmiddelen te Heilo, een boete van ƒ2000 op. Een veehouder te Diemen kreeg een boete van niet minder dan /4000. Deze man had melk achtergehouden en boven dien zonder vergunning twee onverzegelde karnwerktuigen in zijn bezit gehad Met lucifers gespeeld Gistermorgen waren in een aantal ko lenhokken van den kolenhandelaar L. te Eindhoven, waarin ook stroo bewaard wordt, zooals gewoonlijk eenige kinderen aan het spelen. Tegen elf uur brak in de bergplaatsen brand uit. Omwonenden maakten zich ernstig ongerust, daar een tweetal kinderen, een 4.j. jongetje en een 4-j. meisje van de familie Couwenberg en van de familie van der Hoogen afwezig bleken te zijn De Eindhovensche brand weer was spoedig met groot materiaal ter plaatse. Nadat men het stroo uit een der eerste hokken had weggeruimd, vond men daar de verkoolde lijkjes van beide kinde ren. De slachtoffertjes zijn waarschijnlijk in de bergplaats met lucifers aan het spe len geweest. Over de gevechten op Madagascar is gistermiddag te Vichy het volgende offi cieele communiqué gepubliceerd: Vrijdag om 7 uur heeft de tegenstander met aanzienlijke strijdkrachten een aanval gedaan op de stad Ankazobe. op 120 km. van Tananarive. Om 9 uur verschenen 20 Britsche schepen aan de Oostkust van het eiland in de buurt van Tamatave, nadat zij het havengebied hadden beschoten. Onze troepen boden tegenstand aan den Britschen opmarsch in het binnenland. □uitsche tanks achtervolgen den vijand in den Kaukasus. Kilometers ver had den de bolsjewisten de langs de wegen staande eiken omgezaagd en op den weg geworpen om de achtervolging door de Duitsche afdeelingen door den Kaukasus naar de kust van de Zwarte Zee te ontloopen. In den kortst moge- lijken tijd werden de hindernissen door Bergjagers en mannen van de Waffen S.S. uit den weg geruimd. (SS.P.K. Altstadt-Trans. R.) Leerplan Ulo De samenstelling van het leerplan voor de Ulo is in het bijzonder gericht op de vorming van de persoonlijkheid Voorts zal een goed besef van de waarde en van de noodzakelijkheid van de lichamelijke opvoeding aangekweekt moeten worden. Tot den eersten leerkring (le en 2e leerjaar) behooren normaliseerende. hou- dingvormende, bewegingvormende en prestatie-oefeningen. Tot de prestatie- oefeningen behooren o.m. zwemmen en duiken, schaatsenrijden en eenige 2-daag- sche wandel- en (of) fietstochten (zoo mogelijk). Voorts marschen van 15 tot 20 k.m. De tweede leerkring (3e en eventueel 4e leerjaar) geeft een uitbreiding te zien van den eersten. Het Europeesch Jeugdcongres Hèt Europeesche Jeugdcongres te Wee nen is gisteren gesloten. De zitting werd bijgewoond door talrijke vertegenwoordi gers van staat, partij en weermacht. Ook Reichsorganisationsleiter dr. Ley en de Stabschef der S A. Viktor Lutze waren aanwezig, evenals de Japansche gezant Sakoema en een officieele Portugeesche waarnemer. De voorzitters der arbeidsgemeenschap pen brachten hun eindrapporten uit. Rijks jeugdleider Axmann verklaarde, dat het Europeesche jeugdverbond geen kwes tie van vertegenwoordiging is, doch van ernstigen arbeid Het dient geen wereld macht, doch het nieuwe Europa, en is daarvan een eigen idee, da* het door En geland uit imperialistische doelmatigheids redenen geleide en gecontroleerde wereld- verbond der boy scouts heeft overwonne* Geen middagpauze meer De z.g. middagpauze zal dus komen te vervallen, hetgeen noodzakelijk was om vooral dat gedeelte van het publiek, dat overdag in een vasten werkkring werk zaam is, en dat practisch na het eindigen van den dagelijkschen arbeidstijd des avonds geen gelegenheid meer zal hebben tot het doen van inkoopen, de gelegenheid daartoe in het mid iguur te bieden. Ver wacht mag worden, dat de winkeliers, wier arbeidstijd eenigszins verkort is en voor wie de verplichte open stelling hunner winkels thans één uur later een aanvang Zal nemen en één uur vroeger zal eindigen, te dezen hun die nende taak zullen verstaan. Vorenbedoelde regeling heeft de strek king, rekening te houden met de zuinig heid, welke in den komenden winter ten aanzien van het verbruik van electrisch licht, gas en brandstoffen zal dienen te worden betracht. Het winkelpersoneel zal voorts een redelijke mogelijkheid krijgen om nog vóór het invallen der duisternis zijn woning te bereiken. Waar het tijdstip, waarop de verplich ting tot openstelling van winkels eindigt, bijna een half uur vóór het vroegste tijd stip van zonsondergang ligt, volgt hier uit, dat bedoelde verplichting geen bezwa ren meer zal kunnen doen rijzen met be trekking tot de naleving der verduiste ringsvoorschriften; het verleenen van ont heffing om deze reden zal dus voortaan niet meer noodig zijn. In de regeling inzake de vacantie van winkeli?r en winkelpersoneel is in dien zin wijziging gebracht, dat voor wat be treft de levensmiddelenzaken voortaan ontheffing zal kunnen worden verleend, hetzij voor niet meer dan tweemaal ten hoogste zes, hetzij voor niet meer dan driemaal ten hoogste vier achtereenvol gende. in één kalenderweek liggende, werkdagen; hierdoor is tegemoet gekomen aan een van de zijde van belanghebbenden geuiten wensch De aandacht wordt er nogmaals op ge* In aansluiting op het weermachtbericht verneemt het D.N.B. van militaire zijde dat de Duitsche troepen er onder hevige gevechten in straten en huizen in ge slaagd zijn, verder in de stad Stalingrad binnen te dringen De Duitsche vleugel; steunen aan weerszijden van de stad op de Wolga en naderen van beide zijden Zij omsluiten de stad met een ijzeren ring, die den bolsjewieken geen bewe gingsvrijheid laat. Dat de bolsjewieken niettemin steeds weer trachten, in woedende tegenaanval len en met zware verliezen het opdringen der Duitsche troepen te stuiten, bewijst opnieuw, dat het Sovjetcommando voor geen offers terugschrikt om uit overwe gingen van prestige de naderende beslis sing voor korten tijd uit te stellen. A] melden de beknopte Duitsche weer- machtberichten ook niet dagelijks succes sen te Stalingrad, de aanval wordt toch met systematische nauwkeurigheid voort gezet, waarbij de Duitsche troepen hun krachten sparen. Stalingrad iigt in een lengte van onge veer 20 k.m voornamelijk langs den Wes telijken oever van de Wolga; de stad is twee tot drie k.m. breed. Elk huis is voor de verdediging ingericht. Stations, water torens, electrische centrales, montage- werkplaétsen en ketelhuizen van fabrie ken zijn tot een groot verdedigingsstelsel gemaakt, waarin de Duitsche stoottroepen met steun van artillerie moeten binnen dringen. De eene straat na de andere moet worden gezuivèrd. Bovendien heeft de regen, die de laatste dagen gevallen is ongunstige gevechtsvoorwaarden voor den aanvaller geschapen. Nog woedt de strijd in dit bolsjewistische zenuwcentrum, doch reeds beginnen de militaire en economi sche gevolgen zich langzaam af te tee- kenen. Naar het Opperbevel van de Duitsche Weermacht meldt, zijn Duitsche tanks aan het Terekfront Donderdag in een veelom- vattenden aanval door de bolsjewistische stellingenlinie heengebroken. In zware gevechten drongen de Duitsche pantservoertuigen tot in den rug van een groep vijandelijke strijdkrachten door, rol den haar op en vernietigden haar. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. S50310; Fll.i Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendeel, Oranje). 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H, E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th, J. de Konlng, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh J B v Beters fr rhcresiasir :ns» Tel 772444; Boekh. F O. Couvée, v Hoytemastr 66 Tel 721187 Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande data bij de genoêmde adressen gekeurd te worden: Leeuwarden PRIJS DER ADVERT.: Lil m M (5 reg.) 1 65. elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg 0.19 Elke m.M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m M Bewijsn. 5 ct fr. p p. 10 ct KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstesnb 10 38 Pers eevr f0 48 Adv Br bur. v. d bl 10 c meer In de Staatscourant va i 18 Sept, zijn opgenomen een besluit tot wijziging van het winkelsluitingsbesluit 1941 en een nieuwe uitvoeringsbeschikking daarvan, waarbij de secr.-gen. van Handel, Nijver heid en Scheepvaart met ingang van 1 Oct. a.s. wijziging brengt in de thans van kracht zijnde regeling inzake de verplichte openstelling van winkels in dien zin, dat alle winkels in het algemeen op de werk dagen voor het publiek geopend zullen moeten zijn van 10 tot 17 uur. Voor an dere dan de levensmiddelenzaken blijft de vrijstelling der verplichting voor den Maandag tot 13 uur gehandhaafd. De nieuwe regeling zal evenwel slechts gelden voor het tijdvak van 1 October tot 1 April; voor het overige deel des Jaars blijft de huidige regeling gehandhaafd. vervoegen, teneinde 20.9.42: 10 uur: Schaaf. Breedstraat. 21.9.42: 10 uur: ïepenweg 13; 16 uur: machtsheim, Mariaplein. 22.9.42: 10 uur: Amersfoort. gebouw. Kapelweg. 23.9.42: 10 uur: Amersfoort, Dienstge bouw, Kapelweg. 23.9,42: 10 uur: Den Haag, Café den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Tijdens de keuringen voor de Waffen SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. Parijsche oladen S. P. T. meldt, een van den Höheren Polizeiführer, waarin wordt meegedeeld, dat door aanslagen Duitsche soldaten en Fransche burgers zijn gedood of gewond. Als vergelding zijn 116 communisten dood geschoten en hebben deportaties plaats gehad. Om incidenten ingevolge door de communisten tegen 20 September aange- kondigde demonstraties, te voorkomen, wordt bepaald dat: le. Van Zaterdag 15.00 uur tot Zondag 24.00 uur zullen in de departementen Sei_ ne-et_Oise en Rhoné.et-Marne de theaters, bioscopen en dergelijke openbare ver- maaksgelegenheden worden gesloten Het houden van eenigerlei demonstratie is verboden. 2e. In genoemde departementen mag zich op Zondag 20 September van 13.00 uur tot 24.00 uur niemand op straat be vinden, met uitzondering van vertegen woordigers van officieele Fransche instan ties doktoren, vroedvrouwen, enz De openbare verkeersmiddelen zullen het be drijf blijven uitoefenen. niet beter. Tenslotte nog een woordje tot de voet gangers en de fietsers. Een lezer wijst er ons op, dat bij maanloos weer het uiterst moeilijk is als fietser een voetganger op den weg te ontdekken, als deze 'geen voetgangerslampje gebruikt Zelf hebben we dit ook herhaaldelijk geconstateerd. Het zou niet zoo erg zijn, als vele voet gangers niet de slechte gewoonte had den, midden op den rijweg te gaan loi pen in plaats van op de trottoirs. De Boekhorststraat is in dit opzicht berucht! Voor een fietser is deze straat op don kere avonden eenvoudig onberijdbaar. Met heele drommen pleegt het publiek in deze straat op den rijweg te loopen. Het is hoog tijd, dat de politie hier eenige aandacht aan wijdt. In het belang van het verkeer zou eigenlijk de bepaling moeten worden gemaakt, dat elke voet ganger verplicht is, des avonds een blauw afgeschermd voetgangerslampje te gebruiken, want zelfs die voetgangers, die op het trottoir blijven, vormen een groot gevaar voor het verkeer, wanneer ze zonder voetgangerslamp een kruispunt oversteken. Weliswaar zijn daar meestal richtlampen, doch het licht, dat deze uit stralen. is te zwak om een voetganger- zonder-lamp op te merken. We moeten elkaar helpen en bijstaan, óók wat de verduistering betreft. Heeft u bejaarde buren, die niet meer zoo vlug ter been zijn, help ze dan even als het gordijn losschiet. Heeft uw buurman geen zwart papier meer en u heeft nog enkele rollen in de kast staan, wees dan niet egoïst, doch leen hem wat van uw voorraad. U krijgt het straks toch im mers weer terug! Zoo zijn er tal van dingen, waarin we elkaar kunnen helpen. Velen doen het graag, laten de „zuren” het goede voorbeeld volgen. In deze be narde tijden zijn we meer dan ooit op elkaar aangewezen. Als u goed verduis tert is dat in het belang van uzelf en van uw buren en uiteindelijk van ons allemaal. Bedenk dat en handel er naar, want: Goed verduisterd, Goed beschermd! OOK WANDELTOCHTEN, ZWEMMEN EN SCHAATSENRIJDEN Door de Rijksinspectie voor de Licha melijke Opvoeding is in samenwerking met de afd. L. en S. van het departe ment van Opvoeding, Wetenschap en Kul- tuurbescherming een aantal leerplannen voor de lichamelijke oefening ontworpen. In velerlei opzicht beteekenen deze leer plannen een vernieuwing. Bij samen stelling van het leerplan lezen we in „Opvoeding”, het blad van het dept, van Opvoeding enz.: voor de scholen voor ge woon lager onderwijs (jongens en meis jes) is o.m. rekening gehouden met het feit, dat vele leerlingen in het gezin on voldoende worden gewend aan een hygië nische leefwijze en te weinig inzicht krijgen in de noodzakelijkheid daarvan. Wat de prestatie-oefeningen met gymnas tisch karakter betreft kan voor de meis jes meer het accent gelegd worden op de aan den dans verwante vormen. In den eersten leerkring veel beweging in velerlei vormen, wanneer daartoe ge legenheid is, spelen in het water. Vele bewegingen moeten worden gegeven in verhaal- en spelvorm. In den tweeden leerkring (3e en 4e leerjaar) moet bij zondere aandacht besteed worden aan het normaliseeren van den romp en de voeten en aan de houdingsvorming in zittende en staande houding In dezen leerkring worden naast vele bewegings vormen wedloop en spelen, genoemd spelen in het water en voorbereidende oefeningen voor het zwemmen. Behalve aan normaliseeren als in den tweeden leerkring wordt in den derden leerkring (5e en 6e leerjaar) speciale aandacht besteed aan het verbeteren van den vorm van gaan, loopen en springen. Het aantal bewegingsvormen en spelen wordt uitgebreid. Daarnaast zwemmen (schoolslag, enkelvoudige rugslag even tueel crawl). Behalen schoolzwemdiploma Z. Schoolwandelingen van twee tot vier uur gaans. Zoo mogelijk oefeningen en tochten op de schaats en in de sneeuw. Aangezien er nog steeds misverstand blijkt te bestaan omtrent het al dan niet geldig zijn van de bonnen der ..Urlauber karte” vestigt het departement van Land bouw en Visscherij er nogmaals met na druk de aandacht op. dat de bonnen der „Urlauberkarte” met blauwgroenen onder grond en voorzien van een blauwen ade laar. hier te lande geldig zijn, winkeliers derhalve verplicht aanbieding van deze bonnen de verkrijgbaar nestelde artikelen leveren Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 19 September. (DN.B.). Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan den Terek braken Duitsche troepen in hevige gevechten door krachtig ver sterkte en van landmijnen voorziene veld- vertterkingen heen en wierpen den vij and uit verscheidene hoogtestellingen. De strijd om Stalingrad werd, ondanks taai verzet met succes voortgezet. Een van het Noorden uit ondernomen plaatse lijke ontlastingsaanval van sterke vijande lijke infanterie- en pantserformaties op de Duitsche grendelstelling stortte onder zware verliezen ineen. In de eigen stellin gen binnengedrongen vijandelijke strijd krachten werden in schitterende samen werking tusschen formaties van het leger en de luchtmacht in de pan gehakt Er werden talrijke gevangenen gemaakt en 120 tanks vernietigd. In luchtgevechten boven Stalingrad verloor de vijand giste ren overdag 77 vliegtuigen. Aan den benedenloop van de Wolga wierpen gevechtsvliegtuigen 3 petroleum- schepen in brand en zetten de vernieling van belangrijke spoorwegknooppunten met succes voort- - Naar aanleiding van het Italiaansche optreden tegen de Britsche scheepvaart in Gibraltar, waarvan in het Italiaansch Weermachtbericht no. 844, gewag wordt gemaakt, vestigt de Italiaansche pers de aandacht op een geheim wapen, dat bij de marine in gebruik is en dat tot dusver streng geheim is gehouden. In verband hiermede publiceeren de bladen een uit lating van den vroegeren gouverneur ”an Malta, waarin het vermoeden wordt uitge sproken. dat men hier met een ..mensche- lijke torpedo” te doen heeft. Dit vermoe den is echter in strijd met het feit aldus de Italiaansche pers, dat Mussolini reeds verscheidene malen „wegens bijzondere prestaties” aan marinepersoneel hooge onderscheidingen heeft uitgereikt, waar uit men moet concludeeren. dat hier geen sprake kan zijn van menschelijke torpe do’s. aangezien deze doorgaans van hun tocht naar den dood niet terugkeeren Het geheime wapen is voor de eerste maal gebruikt bij de aanvallen op de Soeda- baai, op Kreta, waar de Engelsche kruiser „York” tot zinken werd* gebracht In Juli 1941 werd een aanval op de haven van Gibraltar uitgevoerd, waarbij 2 tankbooten en 1 munitieschip zonken. In December 1941 werd wederom van het geheime wa pen gebruik gemaakt, toen de haven van Alexandrië werd aangevallen en de En gelsche 'slagschepen ..Queen Elisabeth” en Strenge straffen werden reeds uitgedeeld De dreigende wolken die zich boven de overtreders der verduisteringsvoor schriften hebben samengetrokken, hebben zich voor een gedeelte reeds ontlast. De Haagsche politie heeft 24 overtreders bij den kraag gepakt, als gevolg waarvan de schuldigen drie dagen van sche licht zijn afgesloten, voorts nog een wacht. Onze dringende waarschuwing, dat voortaan streng en zonder mede- doogen zal worden ingegrepen, was voor deze personen aan doovemansooren ge zegd. Zij moeten thans maar de wrange vruchten van hun onverstandige houding plukken. Voor de anderen moge het een les zijn, dat de autoriteiten niet met zich laten spotten en dat de verduisterings voorschriften onverbiddelijk dienen te worden opgevolgd. Een verstandig mensch en Hagenaars zijn over het algemeen verstandig „vecht niet tegen de Bierkaai", zeker niet, als hij weet, dat hij, zoo doende, slechts zijn eigen belang en dat zijner stadgenooten schaadt In een vijftal korte beschouwingen, waarin we enkele veel voorkomende overtredingen hebben aangehaald, hebben we ons beijverd, in het belang van het publiek, eenige wenken te geven. We verwachten niet, dat elke zondaar thans bekeerd is de opgemaakte processen verbaal spreken deze veronderstelling reeds tegen doch wel hopen we van harte, dat de verduisteringsvoorschriften in de toekomst beter dan tot nog toe. zullen worden nageleefd. Laat iedere Hagenaar er nu voortaan aan denken, dat niet eerst het licht mag worden aangestoken, alvorens de gordijnen wor den gesloten, dat men het licht in de gang niet moet aandraaien, om een be zoeker binnen te laten, tenzij er blauw verduisteringslicht brandt. Steeds moet men er op bedacht zijn, dat er. na de in- geen licht van buiten dat er binnen licht voorwaarde vol doet behoeft geen vrees te hebben voor een proces-verbaal. Natuurlijk geldt dit niet alleen voor den voorgevel, doch even goed voor den achterkant van het huis envoor het dak. Verlichte dak vensters zijh uit den booze. Ook het dakvenster moet behoorlijk verduisterd worden. Elke nalatigheid of vergeetachtigheid dient van nu af aan achterwege te blij ven; met de onwilligen zullen korte met ten worden gemaakt, want zij verdienen Heden: v. 7.48 a. nam. tot 7.21 a. v.m. Morgen: v. 7.45 a. nam. tot 7.23 u. v.m. Maan: 19 Sept, op 5.02 n.m., 20 Sept, onder 2.01 v.m., op 5.48 n.m.; 21 Sept onder 3.13 v.m., op 6.24 n.m. 24 Sept. V.M. Nachtdienst DOKTERS Tusschen 10 u. n.m. en 7 u v.m. mo 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 11599S.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1