Verbitterde straatgevechten in Stalingrad No. 18290. 1942. Landdag van de N.S.B. te Rolde VERDUISTEREN Maandag 21 September. Overtredingen worden sneller berecht Britsch convooi ir. Mussert Rede van op weg naar Sovjethaven vernietigd Bekendmaking Strafbevelen zonder behandeling ter terechtzitting dit de drie Noordelijke provincies waren duizenden bijeengekomen Doodvonnissen voltrokken Na dagenlange aanvallen in Noordelijke IJszee üngelsche instemming met afschuwelijk voorstel München aangevallen; 12 Britsche bommenwerpers neergeschoten Internationaliseering van Duitsche kinderen Verdachten kunnen binnen 2 weken bezwaren indienen I Keuringen voor de Waffen S.S. en het Vrijwilligerslegioen Nederland v. 7.43 a. nam. tot 7.24 a. v.m. MOZART PROGRAM VAN HET „DEUTSCHES THEATER” VOOR DEN OMROEP Twee steden in het Terek- gebied stormenderhand genomen HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. ge. den leeftijd van achttien DUITSCH WEERMACHTBERICHT Weermacht Europa deele de bovenstaande are brandstof aan de Amersfoort Dienstge- Café den r r 4 4 4 r r 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Een overzicht tijdens den landdag te Rolde (Stapf-Borrius) HAAGSCHE 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4, de het verordening 3/1941. stelt in plaats van het Duit- Verordening 1 December in werking Het Zaterdag verschenen Verordenin genblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende strafbevelen, strafbeschikkingen en aan kosten onder worpen waarschuwingen Hierbij wordt ten aanzien van rechter lijke strafbevelen o.m. bepaald, dat ter za ke van een overtreding de rechter bij schriftelijk bevel geldboete, hechtenis van ten hoogste zes maanden of verbeurdver klaring van voorwerpen kan opleggen. Aan de uitvaardiging van een strafbevel gaat geen behandeling ter terechtzitting vooraf. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J LUI 4.1JH O1.W1IVO V... t tooneel van ontzetting, dat de bolsjewis- 4 ten overal waar zij konden verschijnen met bloed hebben geschilderd. Een soortgelijk COURANT 1 kosten worden tot per- Generaal Keitel 60 jaar De chef van het Opperbevel van de Weermacht, generaal-veldmaarschalk Wil helm Keitel, wordt morgen 22 September, 60 jaar. dige verliezen afgeslagen. De luchtmacht bracht op het Ladogameer een vracht schip tot zinken; een ander schip werd beschadigd en een bewakingsvaartuig werd in brand geworpen. Duitsche gevechtsvliegtuigen bestookten gisteren in de Dwinabaai bij Archangel, ondanks bijzonder moeilijke weersomstan digheden de overblijfselen van het groote convooi. Drie verscheidene M aan: 11 Sept, onder 3.13 v.m., op 6.24 n.m., 22 Sept, onder 4.27 v.m., op 6.57 n.m. 24 Sept. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u; v.m No. 113058. Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Ten Noordwesten van Woronesj misluk ten opnieuw verscheidene vijandelijke aanvallen. Ook ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Lado gameer werden herhaalde aanvallen van de bolsjewieken door het samengebundel de vuur van alle wapens met zware, bloe- lot wordt thans den Duitschen kinderen toegedacht. Men vergist zich nauwelijks wanneer men veronderstelt, dat dit plan zich niet beperkt alleen tot de Duitsche jeugd, doch zich ook uitstrekt tot de jeugd van alle ordelievende en tot den opbouw bereide mogendheden, die de doelstellin gen van de plutocratische en bolsjewisti sche imperialisten in den weg staan Het antwoord kan slechts zijn het bekrachtigen van den wil om eens en voor altijd den pesthaard uit te roeien, waarin zulke mis dadige instincten rijpen. Bij het lezen van het vraagt men zich onwillekeurig af, in welke wereld we eigenlijk leven. Mogen we het bericht van Reuter gelooven, dan wordt zonder blikken of blozen voorge steld, een geheel volk uit te roeien Tot dergelijke excessen voert de oorlogswaan zin en de daaruit voortspruitende blinde vernietigingshaat. Wij willen aannemen, dat dit gruwelijke voorstel afkomstig is van een groep van door woede en haat verblinden, anders aarzelen wij niet te verklaren, dat de menschheid, in moreel opzicht, in suizende vaart naar den af grond vliegt Het berooven van een moe der van haar kind is door alle tijden heen veroordeeld als een misdrijf aan het leven zelf. Zelfs de diepst-gezonkene heeft nog respect voor den band die de hoogste want reinste liefde spon tusschen de Moe der en het kind, dat zij ter wereld bracht. Ieder weldenkend mensch, hoe hij politiek ook georiënteerd moge zijn, zal een der gelijk voorstel tot in het diepste van zijn ziel verafschuwen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend: Na de volkomen vernietiging van een groot convooi in de Noordelijke IJszee in den tijd van 2 tot 7 Juli 1942 werd op 13 September van Britsche zijde een nieuwe poging gedaan om een groot convooi, dat door sterke vlooteenheden beschermd werd, over de Noordelijke IJszee naar een Sovjethaven te brengen. De zeer slechte weers omstandigheden en het feit, dat de Ijsgréns een sterk Noordelijken koers mogelijk maakte, begunstigden dit plan. Duitsche formaties gevechtsvliegtuigen en duikbooten openden den aanval en vernietigden in dagenlange moeilijke gevechten ook dit uit 45 koopvaardijschepen bestaande convooi. Onder omstandigheden, die den strijd zeer bemoeilijkten, op groote afstanden, bij slecht weer en krachtlgen vijandelijken afweer door luchtdoel geschut en jachtvliegtuigen, brachten onze gevechtsvliegtuigen van dit convooi in totaal 25 koopvaardijschepen met een lotalen inhoud van 177.000 brt, tot zinken. Acht andere schepen werden zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moeten worden. Bovendien vernietigde de luchtmacht van de bewakingsvaartuigen een torpedojager alsmede twee patrouillevaartuigen, terwijl een tweede torpedojager in brand geraakte. Onze duikbooten vernietigden in felle achtervolging 5 koopvaardijschepen met een gezamenlljken inhoud van 29.000 brt. en plaatsten torpedotreffers op 2 Britsche torpedojagers. De heerschende weersomstandigheid maakte het niet mogelijk te oonstateeren, of de beide laatstgenoemde vaartuigen vergingen. Daarmede leed de vijand een zijner zwaarste nederlagen in convooi-gevechten. HIJ verloor binnen zes dagen tijds 38 met oorlogsmateriaal van allerlei aard geladen koopvaardijschepen, waaronder ook tankbooten met een totalen inhoud van 270.000 brt. Daar komt nog bij het verlies van zes oorlogsschepen. Slechts resten van het convooi, ten deele aanzienlijk beschadigde schepen, konden ontkomen. In de periode van 9 tot 20 September verloor de Britsche luchtmaoht 189 vlieg tuigen, waarvan 46 boven de Middelland- sche Zee en in Noord-Afrika, In dezelfde periode pingen in den strijd tegen Groot- Flankdekking aan de Wolga. Ten Noorden van Stalingrad bereikten de Duit sche troepen de Wolga. Hier heeft de Infanterie op den hoogen oever stellingen betrokken om de Noordelijke flank van de tegen Stalingrad oprukkende tanks te beveiligen. (P-K. Heine Sche. F.) Op 30 September 1942, des avonds tus schen 6 en 7 utfr. organiseert het Duitsche Theater in Nederland voor den zender Hilversum een volksconcert met een aan Mozart gewijd programma. De muzikale leiding zaf berusten bij Wilhelm Franzen. en 4 vrachtzeilbooten tot zinken gebracht’. Brittann'8 eigen vliegtuigen verloren. Tijdens de gevechten in het gebied van Stalingrad schoot een Pommersch-West- Pruisische gemotoriseerde infanteriedivi sie bij den succesvollen afweer van sterke ontlastingsaanvallen van den vijand op één dag 129 bolsjewistische tanks stuk. PRIJS DER ADVERT.t 1-11 m M (5 reg.) 1 65, elke m.M m tot 22 m.M. <10 reg /0.19. Elke m.M m 21 ct Halve oplaag, halve prijs Reel. f 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct. fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) f8.57. Dienstaanb 10 38 Pers, gevr 7048 Adv .Br bur v. d bl 10 c meer Het bureau van den Weermachts- bevelhebber in Nederland deelt het volgende mede: Herhaaldelijk is geconstateerd, dat burgers de plaatsen naderen, waar vijandelijke vliegtuigen zijn neergestort of waar vliegtuigonder- deelen verspreid liggen, om zich uitrustingsstukken of voorwerpen toe te eigenen. Hiertegen wordt dringend waarschuwd. Wie zich n.l. uitrustingsstukken van vijandelijke vliegers of onder deden of instrumenten van vijan delijke vliegers toeëigent, en daar door voorwerpen, die tot den in de lucht behaalden buit behooren aan de Duitsche Weermacht onttrekt, onverschillig, of er sprake is van zaken, die als onbeteekenend voor komen, begunstigt hierdoor den vijand en kan met den dood ge straft worden Nieuwe keuringen tot 23 September Het SS-Ersatzkornmando deelt ons mede, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaande Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—87 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizeretr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rijsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudebloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters Ir.Theresiastr. 108* Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr 66 Tel.721187 Duizenden en nog eens duizenden uit de drie noordelijke provincies hebben Zater dag op de ..Boerdennen” te Rolde deel genomen aan den grooten gewestelijken landdag van de N.S.B. Vele extra-tremen reden gedurende de ochtenduren het stille Drentsche derpje binnen en voerden in onafgebroken tempo de reizigers voor de hagespraak aan, terwijl daarnaast duizen den per rijwiel waren gekomen om ge tuige te zijn van het gesproken woord van Mussert, Roskam, Woudenberg en Dieters. Met veei enthousiasme werd Mussert met zijn staf en met de Duitsche gasten verwelkomd. Voordat de boerenleider E. J. Roskam aan het woord kwam, werden keurige volksdansen uitgevoerd, die met groot enthousiasme werden gadegeslagen. In zijn rede zeide de heer Roskam o.a., dat de N.S.B steeds een heilig doel voor oogen heeft gezweefd. Eens zal. de dag komen, dat het recht zal worden hersteld en het onrecht uitgewischt. Vroeger stre den wij tegen liberalisme, democratie en kapitalisme en nu worden we in onze po ging om herziening van het onrecht door den oorlog geremd Maar desondanks is de Landstand gekomen en zijn de bedrijfs- schappen geen staatsinstellingen meer, doch publiekrechtelijke lichamen, gegrond op de beginselen, welke, aldus spr., de onze zijn. Aan hét slot van zijn rede zeide spr., dat dè N.S.B. niet is gekomen om kleine dingen te doen en dat Mussert er niet is om de onderdeden te regelen, maar dat ■de strijd van de nationaal-socialis.ten is geboren uit het diepste leven van het volk en dat zij geroepen zijn het volk voor te gaan naar die volksche gemeenschap, die eeuwen duurt. Vervolgens was het woord aan den lei der van het Ned. Arbeidsfront, H. J. Wou denberg, die er op wees, dat hij vroeger ook socialist was, maar dat hij bij het oude socialisme had bemerkt, dat hét niet den vooruitgang bracht, doch den haat pre dikte. De oude werkgevers en werknemers hebben afgedaan, omdat wij slechts één werkgever kennen, n.l, het volk. Wij be hooren van nature bij elkaar en wij moe ten met elkander de nieuwe economische en sociale ordening opbouwen. Dit moet niet de Staat voorschrijven, doch het moet groeien uit de gemeenschap zelf. Sprekende over de strijders aan het Oostfront, zeide Woudenberg, dat de sol daten daar de allerbeste socialisten zijn en het bloëd, dat daar stroomt is nood zakelijk, omdat daar eerst recht de Euro peesche gemeenschap gebouwd kan wor den. Het woord was hierna aan ir. Mussert, die mêt een donderend houzee-geroep werd verwelkomd. Ir. Mussert zeide, dat er wel veel men- schen zijn op wier mond het woord ,,menschlievehd” bestorven ligt, maar vraagt men hun: wat doet gij voor uw vaderland, dan blijken zij geen tijd te hebben, want overdag moeten zij geld ver dienen zeggen zij, en ’s avonds kankeren zij op den toestand. Wij, nationaal-socia- listen, hebben ons altijd ingezet en wil len dat nu meer dan ooit, voor het gan- sche volk. Uitvoerig gaf ir. Mussert een overzicht van het tijdperk 1920'40 Spr. herinnerde aan de periode van de gebroken geweer tjes en merkte op. dat indien gebeurd zou zijn, wat men had gewild, n.l. geen man en geen cent voor het militairisme, vol daan zou zijn aan het parool van Moskou en het internationale jodendom, dat gaar- Nasleep van de inbraak in het distributie kantoor te Beverwijk Officieel wordt bekend gemaakt: „Over de bij vonnis van het Duitsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied van 31 Augustus 1942 ter dood ver oordeelden Levie de Groot, Jan Pfeter Catoen en Heyman Herman Meyer is heden de straf door fusilleeren voltrok ken, nadat de Rijkscommissaris van zijn recht tot gratie geen gebruik gemaakt had. De jood de Groot en Catóen waren re cidivisten. die reeds eerder tot zware straffen waren veroordeeld. In den nacht van 1 op 2 April 1942 hebben zij een groote inbraak gepleegd in het distribu tiekantoor van Beverwijk. De jood Meyer, die eveneens reeds eerder herhaaldelijk is veroordeeld, was de voornaamste afnemer van de gestolen kaarten en bonnen, die tegen hooge prijzen in den sluikhandel verkocht zijn, zoodat zeer groote schade ontstaan is voor de Nederlandsche levens middelenvoorziening". Afzonderlijke Britsche vliegtuigen on dernamen overdag ondoeltreffende sto- ringsvluchten boven het Duitsche rijksge bied. Een vliegtuig werd neergehaald Des nachts vlogen Britsche bommenwer pers naar Zuidwest, en Zuid.Duitschland. In eenige plaatsen, o.a. in de stad Mün chen, berokkenden brisant- en brandbom, men schade, overwegend in woonwijken en aan openbare gebouwen. De burgerbevol king leed verliezen. Twaalf van de aan vallende bommenwerpers werden ten deele door luchtdoelgeschut, ten deele door nacht jagers neergeschoten Na aanvallen op fabrieken aan de Brit sche Zuidoostkust bestookten Duitsche ge. vechtsvliegtuigen in den nacht van 19 op 20 September het industriegebied van Sun. derland met bommen van zwaar kaliber. Voorts maakt het Opperbevel van de Weermacht bekend: De van officieele Sovjetzijde verspreide en door het Reu. terbureau overgenomen bewering dat GeneraLoberst von Kleist gesneuveld is, is onwaar. 21 September. (D.N.B.), Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Aan de Terek werden na het overwin nen van het moeilijke en met mijnen be zaaide terrein de belangrijke, door den vijano taai verdedigde steden Terek en Wladimirowski stormenderhand genomen. In enkele stadsdeelen van Stalingrad, dat de vijand door het aanvoeren van nieuwe strijdkrachten, wanhopig tracht te behouden, zijn nog verbitterde straatge vechten aan den gang. Hernieuwde ontlas- Het Opperbevel van de maakte gisteren bekend: Aan de Terek hebben Duitsche troepen den vijand uit zijn versterkte stellingen verdreven. In het gebied van Stalingrad duren de gevechten met onverminderde hevigheid voort. Verlichtingsaanvallen van den vijand uit het Noorden zijn mislukt. Bij Woronesj werden vijandelijke aanval, len ten deele in gevechten op korten af. stand onder hooge bloedige verliezen af geslagen; In de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een schip van 1200 brt. ne zag, dat Europa zoo zwak mogelijk zou zijn geworden Indien er geen nationaal-socialisme en fascisme was geweest, indien Hitler en Mussolini er niet waren, dan zouden de Russische horden over Europa gekomen zijn Dat staat muurvast. Wij hebben elf jaar lang alles gepro beerd om ons volk tot een eenheid te brengen, doch het is ons niet gelukt en nog steeds is er een diepe kloof tusschen ons en de anderen. Het is onze taak, die anderen ziende te maken en al is de verscheurdheid in Nederland op dit mo ment nog groot eens zal hieraan een einde komen en dan zal ons volk hecht zijn als nooit te voren. Inderdaad, ging spr. voort, als Rusland zou winnen, dan zouden wij. nationaal socialisten, het eerste worden opgehangen. Maar beseft men wel, dat binnen een week de rest van ons volk zou volgen? De grootste ramp, welke ons land zou kunnen treffen, zou zijn, als Nederland oorlogsgebied zou worden. Want geen vierkante meter zou worden prijsgegeven en de grootste verschrikkingen zouden ons dan te wachten staan. Wij weten, dat wij in dezen strijd tusschen twee we reldbeschouwingen aan den goeden kant staan. Het nieuwe Europa komt en het is onze plicht, dat Europa te verdedigen aan alle kanten. Er zal zijn een runio- naal-socialistisch-fascistisch Europa of geen Europa. Als Hitler er niet was, dan zou spr. bevreesd zijn voor het lot van Europa, dus ook van ons land, maar nu hij er wel is, heeft hij die vrees niet. Er is ook bij mij, aldus spr geen vrees voor imperialisme Was Hitler Napoleon dan zou het er anders voor staan, maar dat is hij niet Spr.'s vrees is alleen deze, dat ons volk in zijn geheel zou weigeren een Europeesch land te worden. Engeland heeft altijd kans gezien zijn oorlogen te voeren in een ander land dan het zijne. Laten wij dit nu ook eens probeeren. Europa moet kans zien zijn oorlogen uit te vechten in Engeland en niet om gekeerd. Negentig procent van het werk aan het Oostfront wordt door het Duitsche volk gedaan. Als het goed was, zouden daar niet duizenden maar tienduizenden van onze jongens moeten staan. Ik heb, aldus spr., dit volk lief en als het mij gegeven is, zal ik er voor zorgen, dat wij solda ten worden en geen slaven. Zoo alleen kunnen wij, in plaats van een kolonie, een waardige plaats in bet nieuwe Europa krijgen Het volk zal er niet zijn voor een regeering, maar de regeering zal er zijn voor het volk. En ieder heeft op zijn plaats zijn plicht te doen voor het geheel. Er is thans oorlog en geen nationaal- socialisme. Wat wij thans te doen hebben, is het stellen van 't socialisme van de daad en daarom moeten met name de boeren hun bodem zoo intensief mogelijk bewer ken. Aan het einde van zijn rede zeide h-, Mussert nog. dat de nationaal-socialisten goede Europeanen willen zijn, medestrij dend voor de bevrijding van gansch Europa. Spr. besloot zijn rede met een laatst-" raad om mee te werken aan de groote Europeesche volkerengemeenschap in het wordende Europeesche continent. De rede van den leider der N S B werd stormachtig toegejuicht en kort hierop, werd de landdag met een enkel woord en 1 zinRen van het zesde vers van hel Wilhelmus gesloten. 23 9 42 10 uur bouw Kapelweg 23.9 42 10 uur: Den Haag riout Bezuidenhoutscheweg Tijdens de keuringen voor de Waffen SS en het Legioen kunnen zich ook die genen melden, die tot de Germaansche SS Nederland (Nederlandsche SS) willen toetreden. De rechter vaardigt het strafbevel op vordering van het openbaar ministerie. Acht de rechter behandeling ter terecht zitting gewenscht, of bestaat geen over eenstemming tusschen den rechter en het O.M ten aanzien van de op te leggen straf, dan wordt geen strafbevel uitge vaardigd. De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem het strafbevel is uitgereikt, daartegen bij het gerecht schriftelijk of door een mondelinge verkla ring aan den griffier, bezwaar aanteeke- nen, met het verzoek behandeling ter terechtzitting te doen plaats vinden. In dien het strafbevel aan den verdachte nie‘ in persoon is uitgereikt en deze aanneme lijk maakt, dat hij daarvan eerst op een later tijdstip kennis heeft kunnen krijgen, vangt de termijn op dit tijdstip aan. Wordt bezwaar aangeteekend, dan maakt het O.M. de zaak door dagvaarding ter te rechtzitting aanhangig. Het gerecht is bij zijn uitspraak niet ge bonden aan den inhoud van het strafbevel. Het kan boogere straffen opleggen dan die. welke bij het strafbevel zijn opgelegd. Strafbeschikkingen van hoofden van politie. Voorts wordt o.a. het volgende bepaald ten aanzien van strafbeschikkingen van de plaatselijke hoofden van politie Overtredingen van 1. de verordening no. 34/1940 betref fende het verduisteren, als gewijzigd bij de verordening no. 3/1941 2 de luchtbeschermingsverordening (no. 13/1942 3. de verordening no. 138/1941 betref fende de handhaving van de openbare or de. als gewijzigd bij de verordening no. 182/1941 4. de wegenverkeersregeling (besluit no. 193/1941) of van de op grond van deze verordeningen of van de besluit uitgevaar digde uitvoeringsvoorschriften worden in plaats van door het bevoegde Nederland sche gerecht door het plaatselijk hoofd van politie berecht overeenkomstig de be palingen van deze afdeeling. Het kan hier bij geldboete van ten hoogste honderdvijf- tig gulden, hechtenis van ten hoogste twee weken of verbeurdverklaring van voor werpen opleggen. Dit is niet van toepas sing in geval van samenloop van overtre ding met andere dan de in lid 1 genoem de strafbare feiten. De seer-gen. van Justitie kan boven genoemde bevoegdheid voor plaatselijke hoofden van politie in gemeenten van minder dan tienduizend inwoners beper ken. Het plaatselijke hoofd van politie kan van de zaak afstand doen ten be hoeve van het O.M.. wanneer het van oordeel is. dat 1 hoogere straffen behooren te wor den opgelegd, dan wel 2. uit anderen hoofde het voeren van een gerechtelijk strafproces doelmatig moet worden geacht. Indien het O.M. een andere opvatting is toegedaan, wijst het de zaak naar het plaatselijk hoofd van politie terug, ten einde deze overeenkomstig de bepalingen van deze afdeeling te berechten. De op vatting van het O.M. is voor het plaat selijk hoofd van politie bindend. Dit is ook dan het geval, wanneer de aangifte rechtstreeks bij het O.M. is gedaan. Plaatselijk hoofd van politie is 1. in gemeenten, waar een hoofdcom missaris van politie is, deze 2. in alle andere gemeenten de burge meester Ten aanzien van de beoordeeling van het strafbare feit, alsmede van de bepa ling van de straf, zijn de voorschriften van het algemeene strafrecht van toe passing. Het plaatselijk hoofd van politie bepaalt bij strafbeschikking de straf op grond van het proces.verbaal en van het eventueel bovendien ingestelde onder zoek De verdachte kan binnen een termijn van twee weken, nadat hem de strafbe schikking is uitgereikt, bij het plaatselijk hoofd van politie, dat deze heeft uitge vaardigd. schriftelijk of door een monde linge verklaring, waarvan een akte wordt opgemaakt, een gerechtelijke beslissing verzoeken. De secr.-gen van Justitie oefent het recht van gratie uit ten aanzien van de bij strafbeschikking uitge-proken straffen. Duitsche strafbeschikkingen Ten derde bevat de verordening rege len ten aanzien van strafbeschikkingen van de gevolmachtigden van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied binnen het kader van Duitsche rechterlijke macht Hierbij wordt o.m. bepaald Terzake van een overtreding van verordening no. 34/1940 betreffende verduisteren, gewijzigd bij no sche Landgerecht in het bezette Neder. lar.dsche gebied de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de strafvervolging in Hij kan hierbij een geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden, hechtenis van ten hoogste twee weken of verbeurd verklaring van voorwerpen opleggen. De bepalingen ten aanzien van straf beschikkingen van de plaatselijke hoof den van politie zijn van overeenkom stige toepassing, met dien verstande, dat in plaats van het plaatselijke hoofd van politie de gevolmachtigde, in plaats van het O.M de Duitsche procureur-generaal in het bezette Nederlandsche gebied en in plaats van het gerecht het Duitsche Landgerecht in bal k Wtte Nederlandsche gebied tredea EngelschAmerikaansche koopvaardijschepen werden malen getroffen. In Noord-Afrika vielen formaties van de Duitsche luchtmacht vijandelijke strijd krachten aan het El-Alamein-front en in het Zuidelijke woestijngebied met bom men en de boordwapens aan Vier Brit sche jagers werden in luchtgevechten neergeschoten Polltioneele waarschuwingen Tenslotte bevat de verordening nog het volgende ten aanzien van aan kosten onderworpen politioneele waarschuwin gen Terzake van een overtreding van de verordening betreffende het verduisteren, welke naar aard en gevolgen van geringe beteekenis is te beschouwen, kan de op tredende Duitsche of Nederlandsche poli- tie-ambtenaar ter plaatse tegen kwijting een aan kosten onderworpen waarschu wing geven voor het geval de betrokkene zich daaraan uitdrukkelijk onderwerpt en de kosten onmiddellijk voldoet. De kosten mogen een bedrag van vijf gulden niet te boven gaan Strafbeschikkingen en aan onderworpen waarschuwingen niet gegeven met betrekk»ng sonen 1. beneden jaren 2. ten aanzien van wie de Duitsche krijgsraad dan wel de bijzondere recht bank voor strafzaken voor leden der SS en voor de leden der politie-organisaties met een bijzondere taak bevoegd zijn. Deze verordening treedt in werking op 1 December 1942. De diplomatieke correspondent van net D N.B. schrijft uit Berlijn: Reuter verspreidt in een telegram uit Londen het voorstel om na de overwin ning der „geallieerden” de Duitsche kin deren te internationaliseeren. Het in de Britsche hoofdstad verschijnende emi grantenblad „Vrij Nederland” eischt. naar de Engelsche berichtendienst meldt, dat alle Duitsche kinderen In den leef tijd van 2 tot 6 jaar van hun moeders weggenomen en voor den duur van 25 jaar in het buitenland gebracht worden om hen op deze wijze van hun nationali teit los te maken. Tevens moet door overeenkomstige maatregelen in Duitsch- land zelf een mengsel van volken worden teweeggebracht, die niet meer als Duitsch te beschouwen zou zijn. Het feit, dat het officieele Engelsche persbureau dit voorstel van een in Brit- schen dienst staand emigrantenblad over neemt en zooveel mogelijk verspreidt, bewijst, dat de gedachte om het Duitsche volk uit te roeien, in de hersens van de plutocratische en bolsjewistische bondge- nooten tot nieuwen bloei is gekomen. Nog herinnert zich iedereen den duivel- schen eisch van den Amerikaanschen jood Kaufmann om alle Duitsche mannen te steriliseeren. Men mag allengs van een opzettelijk plan spreken, dat past in het kader van al datgene, wat vooraanstaan de politici in de vijandelijke landen soms slechts aanduiden. soms echter ook luid verkondigen, zooals gisteren nog de mi nister van marine der Ver Staten. Knox. in Kansas City o.a. zeide: Na de overwinning zal een vrede ge dicteerd worden, waardoor de spllmo- gendheden volkomen uitgeschakeld zul len worden, want met haar kan geen compromis gesloten worden In toonaangevende Duitsche kringen worden dergelijke ideëen. eischen en ver klaringen op passende wijze ter kennis ge nomen. Zij geven te verstaan, dat met diegenen, die zulke misdadige ideëen aan hangen, inderdaad een compromis onmo gelijk is en dat hun het lot, dat zij of hun voornemens verdienen, niet bespaard zal blijven. Het Duitsche volk en zijn bond- genooten echter hiervan kunnen zij overtuigd zijn zullen den strijd om de eindoverwinning des te vastberadener voe ren. nu hun zwart op wit gegeven is, wat zij te verwachten hebben van hen, die een sir Samuel Hoare ondanks den argwaan, zelfs in pro-Engelsche neutrale kringen, zoo warm in bescherming hebben willen nemen Met welke methoaen de Bolsjewistische handlangers van een Churchill en Roose velt zich vergrepen hebben aan de jeugd van de door hen overweldigde gebieden, daarvoor zijn talrijke bewijzen voorhan den. Zoo meldde Newyork Journal Ame rican in October 1941, dat 150.000 Litauers onder wie kinderen vanaf twee jaar, door de Sovjets naar Siberië weggevoerd waren en dat duizenden onmondige kinderen aan hun lot werden overgelaten. Volgens Stockholms Tidningen zijn uit Letland 200.000 bewoners van het kleinste kind af naar de Russische steppen en naar Noord- Siberië overgebracht. Van de kinderen ontbreekt ieder spoor. Op het goederen station in Riga werden door Duitsche troe pen vier gesloten goederenwagons vol met kinderlijkjes gevonden. Het Finsche blad „Aamulehti” meldt dat het wegvoeren en terechtstellen van de eersten niet alléén een maatrpgel vormde om de politieke klassevijanden uit den weg te ruimen, doch dat het een uitroeiingsproces was. Bij het wegvoeren heeft men kunnen con- stateeren, dat de gezinnen uiteen werden gerukt en dat de kinderen eenvoudig van de ouders werden weggenomen. Dit zijn slechts enkele grepen uit een tingsaanvallen op de grendelstelllngen, ten b« de genSmde ad?eX kunnen heOzOfln?nePner B‘°rtten m<‘ VC,e ^rVgV^e^ wördem mi 22 9.42: 10 uur: Amersfoort DiensL plaatsen van vloeibare brandstof aan de m Wolga in brand PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode" „Kol Bijbl." en ..Letterk Bijbl." ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., tr. p. p 10 c.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1