Huizenblokken in Stalingrad genomen i No. 18291. Dinsdag 22 September. 1942. VERDUISTEREN Bestraffing wegens jodenbegunstiging Naar ordening van het bodembezit gestelde munten De stad Deiskoje stormender hand veroverd Geen suiker voor koffie en thee in hotels en café’s w Inlevering van buiten omloop De oogstwerkzaamheden Geen overdracht of splitsing zonder ,5* Uiterlijk 5 October toestemming van de grondkamer Medische Hoogeschool te Batavia Veevoeder distributie in den winter De Amerikanen op de Salomonseilanden IfP.K. Fat»pet-Fta%~aa o. 7.40 aar nam. tot 726 aar v.m. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Met ingang van 4 October GEEN KRACHTVOER MEER VOOR KOEIEN, SCHAPEN EN GEITEN Bepaalde geneesmiddelen alleen op recept Verkiezingen in Zweden Nieuwe beperkingen in de Ver. Staten Het vernietigde convooi Regeling voor de periodieke pers van niet-commerrieele vereenigingen en stichtingen X - r i 24251» 751^ HAAGSCHE COURANT periodieke (P.K. Mantz. We. Po.). (Atlantic-Holland) Saksische troepen hebben tijdens den op- 4 t 4 t 4 t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Op den weg naar Stalingrad. marsch naar Stalingrad dezen wegwijzer geplaatst. Intusschen zijn zij de stad echter tot op weinige kilometers genaderd. 4 4 4 4 4 4 4‘ 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 J 4 4 4 4 4 4 4 4 Een Tartarenjongen uit een dorp aan den rand der Kirgiezensteppen in den Kaukasus. 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 ZIEKENVERVOER J Den Haag) No. 115995. Boerenleider Roskam die na zijn reis naar Oostland (Oekraïne), den boeren voor de radio verslag heeft uitgebracht. '(Ned. Landstand-Koper-V.N.P.) Met ingang van 4 Oct. 1942 zullen de hotels, café’s en restaurants niet meer in de gelegenheid zijn suiker bij koffie en thee te geven of bij de bereiding van an dere dranken te gebruiken, aldus deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd mede. Bij het ingaan van de nieuwe toewijzingsperiode zal na melijk de verstrekking van suiker voor dat doel stopgezet worden. Het is de be doeling hotels en café’s uitsluitend suiker te verstrekken voor het bereiden van spij zen en niet meer voor het zoeten van dranken. Maan: 22 Sept, onder <.27 v.m., op 6,57 n.m.; 23 Sept, onder 5.43 v.m., op 7.25 n.m.‘24 Sept. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No 113058 Ziekenfondsieden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. O (Ziekendienst Hoewel de Nederiandsche overheid door bevordering van den verbouw van olie houdende gewassen, zooals koolzaad en blauwmaanzaad, tracht de vetproductie zoo hoog mogelijk op te voeren, vormt de melkveestapel voor Nederland toch wel de belangrijkste vetbron. Het is daarom niet te verwonderen, dat de overheid aan het probleem van de voedselvoorziening van dien veestapel zeer veel aandacht schenkt, want hoe beter het vee in den a.s. winter gevoed kan worden, hoe hooger de melk productie en dus de vetproductie zal zijn. Nu vertoont, na drie jaren oorlog, de veevoederpositie voor Nederland geen al te gunstig beeld. Rundvee, schapen en gei ten zullen het dezen winter zonder meng voeder moetén doen. Voor varkens en pluimvee geldt, dat in hoofdzaak alleen de fokkerijen voeder krijgen toegewezen. Er zijn nog grondstoffen, die in het ko mende seizoen voor distributie in aan merking komen. Deze voorraden zullen echter veel en veel geringer zijn dan in het voorafgaande jaar, terwijl bovendien de kwaliteit der mengvoeders weer be langrijk minder zal worden. Daar men in dezen tijd van schaarsebte aan voortbewegingsenergie de trekkracht van het paard en vooral op de boeren bedrijven onmogelijk kan ontberen, dient het paard onder de huidige omstan digheden in alle opzichten voor te gaan. Het krijgt daarom in het komende seizoen tenminste evenveel als in het afgeloopen seizoen. Wat de varkens betreft, zal er naar worden gestreefd den fokvarkensstapel op het huidige peil te handhaven; hiervoor is voeder uitgetrokken, zij het van zeer ma tige kwaliteit. De voedertoewijzing voor huisslachtingsvarkens zal indien zij wordt verstrekt zeer bescheiden zijn. De groote voorraden eiwitrijke kracht, voermiddelen, die de overheid had opge- •slagen ten behoeve van het rundvee, de schapen en geiten zijn thans nagenoeg uit geput. In den komenden winter mag daar door geen toewijzing voor deze diersoor ten worden verwacht. Het transport van Duitsche sol* daten op ponten uit een van de havens van het schiereiland Kertsj voor den strijd op het schiereiland Taman. Door de in de Staatscourant van gis teren bekend gemaakte wijziging van de geneesmiddelenbeschikking 1939 no. 1, heeft de directeur van het Rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen de be voegdheid gekregen te bepalen, dat een aantal geneesmiddelen slechts op recept zal mogen worden verkocht. Deze ge neesmiddelen zijn insuline, jodium en jodiumverbindingen, theobromine en de zouten daarvan, theophyline en de zouten ddarvan, coffeïne en de zouten daarvan, alle zgn, chemotherapeutica ook die on der merknamen worden verkocht, alle zgn. „wekaminen” (die onder merknamen worden verhandeld inbegrepen), liquor cresoli saponatus, levertraan en eau de cologne. De geneeskundige hoofdinspec teur voor de volksgezondheid heeft aan de artsen reeds aanwijzingen gegeven ten aanzien van het uitgeven van recepten voor levertraan en voor insuline. Deze aanwijzingen blijven onveranderd geldig. PRIJ8 DER ADVERT.i 1-11 m.M. (S reg.) 1.6S, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke mM. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Red. f0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) /I.57. Dienstaanb. f 0.38 Pers. gevr. 10.48. Adv. ,JBr. bur. v. d. bl10 c meer De eergisteren gehouden gemeentelijke verkiezingen in Zweden hebben, naar hét Zweedsche telegraafagentschap meldt, tot de volgende resultaten geleid: Sociaal democraten 831 mandaten rechtspartij 266 mandaten Blauw maanzaadoogst in de Wie- ringermeer. Zelfbinders, ge trokken door tractors, maaien de koppen van deze vethoudende plant af en maken ze tot bundels. Polygoon-Kuiper) Het besluit inzake het vervreemden van landbouwgronden, uitgevaardigd in den herfst van 1940, hief toen niet alleen een onbegrensde prijsstijging voor landbouw gronden op, doch vormde ook den eersten stap naar een werkèlijke orde in den eigendom van landbouwgrond. De toepas singsmogelijkheden van het besluit bleven beperkt tot eigendomswisseling van land bouwgrond door verkoop, schenking of veiling. Voor deze gevallen werd door het besluit toestemming vereischt van de bevoegde grondkamer (de vroegere pacht- bureaux). Deze maatregelen waren op den duur voor een werkelijk bestuur én een gezonde verdeeling van den landbouw grond niet voldoende. Vooral kon met dit besluit een verdere versnippering van de landbouwbedrijven niet tot staan gebracht worden. Om deze reden is thans in het verordeningenblad een wijziging versche nen van het besluit nr. 219/1940, houdende regelen met betrekking tot het vèrvreem- den' van landbouwgronden. Deze wijziging bestaat uit de volgende punten: 1) Niet alleen voor een eigendomswisse ling is toestemming vereischt, doch ook bij bebouwing, wijziging of overdracht van de rechten op den grond. De rechten op den grond zijn het recht van erfpacht, opstal, beklemming, vrucht gebruik of eenig ander gebruiks- of be- woningsrecht. 2) Niét alleen bij verkoopen, schenkin gen of bij veilingen moet het besluit wor den toegepast, doch ook bij een aantal andere belangrijke rechtshandelingen, waarbij de eigendom of een zakelijk recht verkregen wordt. Tot deze rechtshandelingen, die dus zon der toestemming van de grondkamer geen rechtskracht hebben, behooren: a) Scheiding van een nalatenschap en van iederé andere onverdeeldheid, onver schillig of het bijv, gaat om een familie rechtelijke of maatschappijrechtelijke on verdeeldheid. Dergelijke scheidingen moe. ten bovendien, wanneer in de boedel te verdeelen landbouwgronden of een zakelijk recht voorkomen, in een notarieele akte worden vastgelegd, waarin dan de notaris de toestemming van de grondkamer moet opnemen. b) Regelingen voor verdeelingen in den zin. van art. 1167 van het burgerlijk wet boek, wanneer daarin landbouwgronden of een recht daarop worden genoemd. c) Iedere testamentaire bepaling, waar door landbouwgrond of een recht daarop wordt gesplitst. In dit geval kan de toe stemming ook na hét openvallen der na latenschap worden aangevraagd. De belangrijkste uitbreiding Is de bepa ling, waarbij het besluit van toepassing (verlies 33), r(verlies 10), boerenbond 212 mandaten (winst 36), volkspartij 169 mandaten (winst 6), com munisten 42 mandaten (winst 16), natio nale partij 12 (vèrlies 1). Naar de meendng van Berlijnsche poli tieke kringen moet het toenemen van het aantal communistische mandaten bij de Zweedsche verkiezingen ook van Euro- peesch standpunt bezien worden. Berlijn is, naar het A.N.P. meldt, door deze ont wikkeling niet verrast, het had die al lang zien aankomen. De ontwikkeling van po litiek en wereldbeschouwing in Zweden komt tot uiting, aldus zegt men te Berlijn in het verlies van sociaaldemocratische en de winst van communistische stemmen. Zij kan niet als geëindigd beschouwd wor den en zal door de Europeesche mogend heden, die een gemeenschappelijken strijd tegen hét bolsjewisme voeren, aandachtig moeten worden gevolgd. H.B.S. -• verloor op eigen veld van H.D.V.S. met 12. Langelaan tracht het den H.D.V.S.-doelman lastig te malden. (Polygoon-Mcyo^ De Amerikaansche minister van produc tie, Donald Nelson, heeft aangekondigd, dat het Amerikaansche volk zich in de haaste toekomst nieuwe beperkingen zal moéten opleggen, die noodzakclijk zijn om den oorlog te winnen. „Er zijn nog veel, luxe dingen, die slechts bij den vredé pas sen en waar we het thans, in oorlogstijd, bonder zullen moeten stellen”, zeide Nel- •oö. i Os Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 22 September. (D.N.B.) Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: Ten Noordwesten van Noworossiisk trachtte de vijand in den nacht van 20 op 21 September met motortorpedobooten en duikbootjagers aan land te gaan. Vaartuigen van de Duitsche marine sloe gen deze poging af. De Muchtmacht bom bardeerde vijandelijke stellingen rondom Gelendschik, alsmede schepen in de haven van Toeapse. Bij de operaties tusschen de Koeban en de Kaspische Zee slaagden Duitsche troepen erin een diep met mijnen be zaaid stellingsysteem te doorbreken. De stad Deiskoje werd stormenderhand ge nomen. In den strijd om Stalingrad werden in hevige gevechten van man tegen man on danks verbitterd vijandelijk verzet ver dere versterkte huizenblokken genomen en gevangenen gemaakt Ontlastingsaan- vallen op de grendelstellingen ten Noor den van de stad mislukten onder zware verliezen voor den vijand, die daarbij 21 tanks verloor. Aan het Donfront trokken Duitsche stoottroepen over de rivier en vernielden op den Oostelijken oever 35 gevechts- standen. Hongaarsche troepen sloegen plaatselijke aanvallen af. Onder den indruk van de zware verlie zen zette de vijand zijn aanvallen op de stad Woronesj gisteren niet meer voort. Ten Noorden van Woronesj stortten her haalde vijandelijke aanvallen in het sa mengebundelde afweervuur van alle wa pens ineen. Bij Rsjef hervatte de vijand zijn aan vallen met vrij sterke strijdkrachten. Zij werden deels reeds in de kiem, deels in een tegenaanval afgeslagen. Hierbij wer den 28 tanks vernietigd. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee bracht een Duitsche duik boot een transportzeilschip van 500 brt. tof zinken. Bij vluchten van enkele Britsche vlieg tuigen boven de kust van de bezette ge bieden in het Westen en bij nachtelijke storingsvluchten boven de wateren rond om Denemarken verloor de vijand 6 vlieg tuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten overdag aan de Zuidkust van En geland militaire doelen met bommen en de boord wapens. Kapitein Graf behaalde als jachtvlieger öp 21 September zijn 182ste tot 185ste overwinning in de lucht. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 85—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.Y. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Thereslastr. 108a, Tel. 77J444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 S.P.T. meldt uit Batavia: De chef van de geneeskundige afdeeling van het mili taire bestuur op Java, professor Torai Ko- sugi, heeft bekend gemaakt, dat binnen kort in Ratavia een geneeskundige hooge school zal worden geopend, welke speciaal bestemd is voor het opleiden van Javanen in de medische wetenschappen. Professor Kosugi gaf voorts een overzicht van de maatregelen, die door de geneeskundige af deeling van het militaire bestuur op Java ter bestrijding van de malaria, de tuber culose en de lepra, zijn genomen. Hij noemde de malaria den geesel van de in- landsche bevolking. Bij de bestrijding van de tuberculose is geconstateerd, dat deze ziekte zich meer voordeed in het binnen land dan in de groote steden, waar de prophilactische maatregelen op een hoog peil staan. De reeds bestaande consulta tiebureau* ter bestrijding van de tuber culose op het platteland, zullen worden uitgebreid en zij zullen onder directe con trole van het militair bestuur worden ge bracht. Professor Kosugi liet zich voorts waardeerend uit over hétgeen door het Neder iandsche bestuur op hygië- nisch gebied op Java is gepres teerd. Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: De resten van het in de Noordelijke Ijs zee door de Duitsche luchtmacht en door Duitsche duikbooten uiteengeslagen Britsch-Amerikaansche convooi zijn eer gisteren ondanks het ongunstige weer nog voorbij de Dwina Baai in het bereik van de bolsjewistische kust achtervolgd en door Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen bestookt. Ondanks het sterke af weervuur van het land af door bolsjewistische bat terijen luchtdoelartillerie van élk kaliber bij het naderen der Duitsche gevechts vliegtuigen geopend, stortte zich de „Ju 88” op de koopvaardijschepen. Een schip van 8000 brt. werd door een zware bom getroffen en geraakte in brand. Een vaar tuig van 4000 brt. kreeg twee treffers van zwaar kaliber midscheeps en blééf liggen met hevige rookontwikkeling. Op een derde koopvaardijschip van dezelfde grootte ontploften bommen op het achter schip. Boven de Dwina Baai kwam het tot luchtgevechten met vijandelijke jagers, tijdens welke een bolsjewistisch jachtvlieg tuig door de bemanning van een Duitsch gevechtsvliegtuig werd neergeschoten. In de Nederiandsche Staatscourant van Maandag is afgekondigd een besluit van de secretarissen-generaal van Financiën en van Justitie, waarbij is bepaald, dat met ingang van heden ieder, die zilveren rijksdaalders, guldens, halve guldens, vijf-en-twintig centstukken en tien-cent- stukken. nikkelen stuivers, bronzen twee- en-een-halve centen en centen onder zich heeft, verplicht is, voorzoover de ge noemde munten sedert 1 Maart 1942 bui ten omloop zijn gesteld, deze uiterlijk 5 Oct. 1942 in te leveren bij een der kan toren van de Nederiandsche Bank N.V., een postkantoor, een bijkantoor der pos terijen, een hulpkantoor der posterijen of een poststation. Degenen, die na afloop van den hier boven voor de inlevering gestelden ter mijn munten welke sedert 1 Maart 1942 buiten omloop zijn gesteld, onder zijn berusting krijgt, is verplicht de munten uiterlijk den derden dag na dien, waar op hij deze ontvangen heeft, bij een der genoemde instellingen in te leveren. Deze verplichtingen gelden niet, voor zoover degene, die daaraan zou moeten voldoen, van den secr.-gen. van Financiën voor den afloop van de voor de inlevering ge stelde termijnen schriftelijk vergunning verkregen heeft om» bepaalde munten onder zich te houden. Voor de ingelever de munten wordt bij de inlevering de nominale waarde aan den inleveraar ver goed in gangbare Nederiandsche betaal middelen. Het niet nakomen van de hiervoor op gelegde verplichtingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maan den of geldboete van ten hoogste duizend gulden. De munten, ten aanzien waarvan het strafbare feit is begaan, worden ver beurd verklaard, ook indien zij niet aan den veroordeelde toebehooren. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. -r—r De Rijkscommissaris voor de be zette Nederiandsche gebieden (de commissaris-generaal voor de Vei ligheid) deelt mede De volgende personen zijn wegens begunstiging van Joden gearresteerd en naar een concentratiekamp over gebracht De expediteur Hendrik Kamp huis uit Epe en José Ravesteijn uit Ridderkerk wegens het verbergen van joden. De expediteur Johannes Suijker- buijk uit Nispen wegens het smok kelen van Joden over de Belgische grens. De kleermaker Franciscus van Beurden uit Rotterdam wegens het verstrekken van vervalschte per. soonsbewijzen. De verzekeringsagent Otto Isak Hofman uit Rotterdam wegens ver duistering van joodsche vermogens waarden. Het geheele vermogen van de genoemde personen is verbeurd verklaard. PRIJ8 DEZER COURANTi Voor ‘e-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerild’*, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en „Letterk. Bijbl.” f3.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, Modebl. ƒ3.98, Buitenl. ƒ9.45. Bjj postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 8 c„ fr. p. p. 10 c. ZOO GOED ALS VERNIETIGD Volgens Domei heeft de woordvoerder Van de Japansche marine, kapitein Hirai- de verklaard, dat de op de Salomon-eilan- den gelande Amerikaansche strijdkrach ten thans zoo goed als vernietigd zijn. Van Amerikaansche zijde is beweerd, al dus spr., dat er op de Salomon-eilanden 10.000 Amerikaansche mariniers aan land gezet zijn. Men heeft hen echter volkomen in den steek gelaten, zoodat het hun slecht vergaan is en zij het slachtoffer van een politiek gebaar van Roosevelt zijn gewor den. Strategisch gezien is de landing van strijdkrachten in een gebied zoo ver van het eigen land verwijderd, volkomen zin loos, daar zij nooit voldoende versterkin gen kunnen krijgen. Geen gebrek aan arbeidskrachten De heer J. A. Knetsch, hoofd van de afdeeling Arbeidsbemiddeling van het Rijksarbeidsbureau, heeft ons eenige me, dedeelingen gedaan over den inzet van ar^ beidskrachten bij oogstwerkzaamheden. Door de groote «uitbreiding der grón den, die in cultuur zijn gebracht, is de vraag naar arbeidskrachten in den land bouw, voor de seizoenswerkzaamheden, sterk toegenomen, vooral nu veel arbeid, welke vroeger langs mechanischen weg werd verricht, met de hand moet worden gedaan. Teneinde te voorkomen, dat er gebrek aan arbeidskrachten zou kunnen ontstaan bij het binnenhalen van den oogst, heeft de Overheid met de organisaties op hec gebied van den landbouw, voortdurend! voeling gehouden. Daarbij moest rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat, naast de algemeene vraag naar ar beidskrachten ook voor het in cultuur brengen van den N. O. Polder, vraag naar werkkrachten bestond. Door een samen stel van maatregelen is men er echter in •geslaagd te voorkomen, dat oogstwerk zaamheden achterwege zouden blijven door gebrek aan arbeidskrachten. In het alge meen gesproken, is de oogst dit jaar zeer normaal verloopen. Met name het koren, is overal op tijd geborgen. Voor het rooien van de aardappels is, zooals wij reeds hebben gemeld, de Ar beidsdienst ingeschakeld. In Zeeuwsch- Vlaanderen werkt de schooljeugd van de hoogere klassen der lagere school in grooten getale mede. Veelal worden de aardappe len gerooid door vrouwen en kinderen uit de dorpen en uit de omgéving. In even tueel gebrek aan arbeiders in bepaafle streken wordt voorts voorzien door ver plaatsing van werkkrachten. Voor die ver plaatsing betaalt het Rijksarbeidsbureau de heenreis, de terugreis wordt door den boer vergoed. De arbeiders zijn behoorlijk gehuisvest en voor hun voëding worden, zoo noodig, centrale en rijdende keukens ingeschakeld. Ook wordt in bepaalde stre ken gebruik gemaakt van werkverrui- mingsarbeiders. Er zijn van overheidsweg® maatregelen getroffen, om elke sabotage bij het binnenhalen van den oogst tijdig den kop in te drukken. wordt verklaard op splitsingen van grond naar aanleiding van een erfenis en wel door een testamentaire bepaling of door een scheiding van een nalatenschap. Hier moet, evenals bij alle andere scheidingen, de grondkamer nagaan, of de algemeene of bijzondere landbouwbelangen zich tégen splitsing verzetten of niet en of bij een scheiding of bij opdracht tot een splitsing de belangen van de landgebruikers, die ge negen en in staat zijn het land zelf te exploiteeren, op de juiste wijze zijn be hartigd. Landbouwgronden moeten dus princi pieel niet meer gesplitst worden en bij scheidingen zooveel mogelijk in de han den van die deelgerechtigden komen, die bereid zijn, zelf het land te exploiteeren. Zoodoende is aan de ongebreidelde splitsing van landbouwgrond, die, zooals de ervaring heeft geleerd, leidt tot de ver nietiging van een gezond boerendom en tot de vorming van zeer kleine boerenbe drijven. welke geen levensvatbaarheid hebben, onmogelijk gemaakt Iedere ge zond denkende boer en iedereen, die eenig begrip heeft voor de beteekenis van een levensvatbaren landbouw, zal de groote draagwijdte van deze nieuwe wettelijke regeling inzien en volledig aanvaarden en er mee instemmen. De grondkamers heb ben bij*de uitvoering van dit besluit weer een nieuwe belangrijke taak gekregen. Het is vanzelfsprekend, dat de grondka mers daarbij zeer nauw zullen samenwer ken met de bevoegde organen van den Nederlandschen Landstand. De ingevoerde uitbreiding van de ver plichting tot verkrijging van toestemming bij de vervreemding van landbouwgron den beteekent niet de invoering van een bijzonder erfrecht voor boerenhofsteden. Het erfrecht der leden van de boerenfa milies is in zijn wettelijken omvang niet gewijzigd. Slechts de verwezenlijking van de aanspraak der erfgenamen door split sing van het land is principieel uitgeslo ten. Deze verordening zal bijdragen tot ver dieping van het begrip voor de bijzondere rechten en plichten, die voortvloeien uit den eigendom van landbouwgronden. Een gezonde landbouw- en bodempolitiek, zal steeds de eigendomsgedachte moeten koes teren en hooghouden, anderzijds evenwel moeten zorgdragen, dat de eigendom van den grond in de eerste plaats in boeren handen komt, want slechts in deze han den wordt hij het beste dienstbaar ge maakt aan het algemeen belang en slechts in deze handen is hij in vollen omvang bescherming waard. In verband met de heerschende papier- schaarschte is het noodig bepalingen vast te stellen ten aanzien van periodieke drukwerken van niet-comenercieele ver eenigingen en stichtingen. Met ingang van 1 Oct. 1942 ttcedt de volgende regeling in werking: 1. Niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, die een periodiek verschij nend orgaan/drukwerk uitgeven, dragen zorg, dat het orgaan/drukwerk wordt in geschreven in een daartoe bestemd op- lage-register bij den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen, Waalsdorperweg 72, ‘s-Gra- venhage. De opgave, die vóór 30 Sept. 1942 moet zijn ingediend, bevat: a. den naam van het orgaan; b. naam en adres van den verantwoordelijken redacteur, van den uitgever en van den drukker; c. de ter mijn van verschijning; d. het formaat; e. het aantal pagina’s; f. de oplage; g. het aantal abonné’s; h. de abonn.prijs; i. het kennummer der vakgroep tijdschriften. 2. Zoolang de Inschrijving niet is ge schied en deze door den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen niet is bevestigd, mag het orgaan/ drukwerk niet verschijnen. 3. Het toezicht op de organen/drukwerken van niet-commer cieele vereenigingen en stichtingen wordt uitgeoefend door de persafdeelingen van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en van den commissaris voor niet- commercieele vereenigingen en stichtingen. 4. In de niet-commercieele vereenigings/ stichtings-périodieken/drukwerken mogen alleen korte en exacte beschouwingen, mededeelingen, nieuws, enz. worden op genomen, die uitsluitend betrekking heb ben op de doelstelling der vereeniging/ stichting. 5. Het plaatsen van advertenties in welken vorm ook is, zonder bijzondere goedkeuring van den commissaris voor- noemd, verboden. 6. De niet-commercieele vereeniging of stichting is verplicht onmiddellijk bij het verschijnen van ieder nummer van het orgaan/drukwerk, hiervan twee exempla ren in te zenden aan den commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stich tingen, Waalsdorperweg 72, ’s-Gravenhage. en twee exemplaren aan het „Referat Zeit- schriften” van de Pxesseabteilung van het Rijkscommissariaat, Kneuterdijk 20, te ’s-Gravenhage. 7. Op elk exemplaar van een vereeni gings /stichtingsorgaan/drukwerk, dient steeds de naam van den verantwoordelij ken redacteur, van den uitgever en van den drukker te worden vermeld, benevens het kennummer van de vakgroep tijd schriften, alsmede het nummer, waaron der de vereeniging of stichting bij het commissariaat voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen is ingeschre ven. 8. De onder artikel 1 genoemde ver plichtingen zal vooralsnog niet gelden voor de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van zuiver kerkdij ken aard, waaronder wordt verstaan: a. de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van de protestantsche kerkgenootschappen met hun indeeling kerkelijke gemeenten; b. de periodieke drukwerken of andere verveelvoudigingen van het Roomsch-ka- tholiek kerkgenootschap, waaronder wordt verstaan de besturen van bisdommen en parochies. Van deze vrijstelling zijn nochtans uit gesloten alle overige periodieke/organen/ drukwerken, of andere verveelvoudigingen van niet-commercieele vereenigingen, en stichtingen, al dan niet in kerkelijk ver- staande of daarin overgebracht. 9. Deze regeling is vastgesteld op grond van de bepalingen der verordeningen van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- lancteche gebied no. 145-1940 en 41-1941, A W® te

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1