Arbeid Duitschland No. 18292. 1942. in VERDUISTEREN Woensdag 23 September. In centrum Vrijwillige intensieve deelneming De Amerikaansche vloot- verliezen van Stalingrad terrein gewonnen hevige gevechten in en om de Late tramdiensten een half uur vervroegd De Naar een 54-urige werkweek de Nederlandsche Vrijwilligers in den Germaanschen Landdienst Engelsche luchtaanvallen in bezet gebied Op den Atlantischen Oceaan Kruiser bij Aleoeten zwaar beschadigd; 2 duikbooten verloren F Kinderen in Engel sch intemeeringskamp omgekomen Finland en de Ver. Staten De gevechten op Madagascar De tuchtrechtspraak voor voedselvoorziening stad duren voort Steeds meer Duitsche duikbooten Boter en rundvet op bon 48 De extra-boter voor kinderen Met ingang van 1 October aj. Verplichte tariefopgave van lijn en bodediensten BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 o COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT ieel« vruchtenhageshf Op den weg naar Stalingrad. Kameelen zijn zeer bruikbare helpers bij den aan voer van het benoodigde materiaal voor de Duitsche fronttroepen. (P.K. Faupel-We-Po.) i f f t t i i i i f t 1 i t de van f t t i f Infanterie voor Stalingrad. Duitsche Infanteristen hebben in een dapperen aanval de taai verdedigde hoogte 102, tusschen het centrum van de stad en de industriewijk Barikady, genomen. (P.K. Herber-H.H.) Oe Nederlandsche Arbeidsdienst helpt mede bij het binnenhalen van den aard appeloogst. (Polygoon-Sagerx) Het bij Malta geteisterde convooi Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft meegedeeld, dat begin Augustus 2 Amerikaansche koopvaarders, die deel uitmaakten van het bij Malta aangevallen convooi, gezonken zijn. Een daarvan werd door de eigen bemanning tot zinken ge bracht, na zwaar beschadigd te zijn. Er is hier sprake van dezelfde gevechten, als waarbij het vliegkampschip ..Eagle” on derging v. 7.38 aar nam. tot 7.28 aar v.m. Maan: 23 Sopt onder 5.43 v.m., t - ----- .7 f HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 23 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: HAAGSCHE Het D.N.B. meldt: Afzonderlijke Brit- sche bommenwerpers hebben gisteren in den loop van den dag onder bescherming van laag hangende wolken aanvallen ge daan op steden in het bezette Westelijke gebied. Daarbij leed de Nederlandsche en de Fransche burgerbevolking verliezen. Twéé van de aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten en stortten aan de kust omlaag. Men moet tot zijn leedwezen constatee- ren, zoo schrijft de .Observer”, dat er den laatsten tijd steeds meer Duitsche duik- booten op den Atlantischen Oceaan ver schijnen. Het ontbreekt den geallieerden nog aan geschikte wapens om de onder zeeërs te bestrijden, zoodat het waarschijn lijk nog lang zal duren voordat men het duikbootgevaar de baas wordt, wanneer dit al mogelijk zal blijken. PRIJS DEZER COURANT: Voor ‘s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki’,, „De Nieuwste Mode" „Kol. Bijbl." en „Letterk. Bijbl." 8.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. Sc., fr. p. p. 10 c. op 7.25 n.m.; 24 Sept, onder 6.57 v.m. op 7.51 n.m. V.M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatlënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 In den Kaukasus werden onze aanval len voortgezet en werden sterke vijande lijke tegenaanvallen afgeslagen. Voor een haven van den Kaukasus werden een drij vend dok en een vrachtschip van middel bare tonnage door bomtreffers beschadigd. De gevechten in en om Stalingrad gaan met onverminderde hevigheid verder. In het centrum der stad werd ondanks hard, nekkig verzet weer terrein gewonnen. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand in felle afweergevechten 25 pant serwagens. In den centralen en Noordelijken front sector werden eigen plaatselijke aanvals- acties met succes uitgevoerd. Sterke for maties gevechtsvliegtuigen vielen overdag en des nachts opslagplaatsen en spoorlij nen der Sovjets in het gebied om Rsjef met vernietigende uitwerking aan. Aan de kust van het Visschersschier- eiland bombardeerden duikbommenwer pers een belangrijk steunpunt der Sov jets. In luchtgevechten schoten Duitsche en Finsche jagers in het hooge Noorden zonder eigen verliezen 19 vijandelijke machines omlaag. Aan de kust van het Kanaal werden bij aanvallen van zwakke Britsche strijd krachten 4 vijandelijke machines neerge schoten. In Zuid-Engeland bestookten lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag be langrijke militaire doelen met bommen van zwaar kaliber. Bij Dover werden 3 versperringsballons neergeschoten land af te staan. Aan den anderen kant is het de taak van de gewestelijke Ar beidsbureau* er voor te zorgen, dat de plaatsen der jongere krachten, die naar Reuter meldt uit Salisbury in Rhodesië, dat bij een brand, die was uitgebroken in een intemeeringskamp. 8 geïnterneerde kinderen uit Oost-Afrika in de vlammen zijn omgekomen en 4 anderen ernstig ge wond zijn. Met andere kinderen tezamen bevonden zij zich in een met stroo bedekt gebouw, dat in het intemeeringskamp staat. Eenige kinderen slaagden erin, door het raam te ontkomen, maar den anderen werd de uitweg door de vlammen ver sperd. De verongelukte kinderen zijn van Duitsche en Italiaansche nationaliteit. Hun identiteit kon echter nog niet worden vast gesteld. Men heeft slechts hun verkoolde lijken gevonden. Toen de brandweer arri veerde was het stroodak reeds ingestort. De ..Daily Sketch” meldt, dat de Sovjet regeering de regeering der Ver. Staten formeel verdocht heeft, de diplomatieke betrekkingen met Finland te verbreken. Men heeft, aldus het blad, WH Ik ie tijdens zijn verblijf te Moskou ondubbelzinnig te verstaan gegeven, dat dit de wensch van de Sovjetregeering is. Dorschen in de Schermer op de ouder- wetsche manier, n.l. met de stoomkast. zooals de stoomdorschmachine daar ge noemd wordt. Opname op de historische boerderij „De 12 Apostelen” tusschen de graanmijten. (Polygoon-Kuiper) Het keizerlijke Japansche hoofdkwartier maakt het volgende bekend: Op 31 Aug. j.l. is een Amerikaansche kruiser van 9050 ton van de „Northampton”-klasse zwaar beschadigd, toen een Japansche duikboot een verrassenden aanval ondernam in de Nazanbaai van het tot de Aleoeten beboe rende eiland Atka. Japansche torpedo jagers hebben half September in dezelfde wateren 2 Amerikaansche duikbooten tot zinken gebracht Bevoegde Japansche kringen verklaren, dat hiermede de totale vlootverliezen van de Ver Staten sinds het uitbreken van den oorlog gebracht zijn op 63 oorlogssche pen, die ofwel tot zinken gebracht of be schadigd zijn, t.w. 6 slagschepen, 7 vlieg- kampschepen, 14 kruisers, 8 torpedojagers en 2 bewakingsvaartuigen tot zinken ge bracht en 5 slagschepen, 2 vliegkamp- schepen. 10 kruisers, 6 torpedojagers en 3 bewakingsvaartuigen zwaar beschadigd. De verliezen, geleden tot dusver door het Amerikaansche vlootpersoneel, vormen de helft van de vooroorlogsche sterkte der Ver. Staten. Het aantal omgekomen offi cieren en manschappen raamt men op on geveer 14.000. Voorts wordt erop gewe zen, dat 64 Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsche duikbooten tot zinken ge bracht en 38 zwaar beschadigd zijn. EEN NIEUWE REGELING VOOR ALLEN, DIE BIJ DE VOEDSEL VOORZIENING WERKZAAM ZIJN De Staatscourant van 21 Sept 1942 be vat een besluit van de secretarissen-ge- neraal van Landbouw en Visscherij en van Justitie, het „besluit tuchtrecht spraak voedselvoorziening”, waarbij een nieuwe regeling is vastgelegd voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorzie ning. Deze nieuwe tuchtrechtregeling. die in de plaats zal treden van de thans bestaan de tuchtrechtspraak, voorheen crisis-tucht- rechtspraak geheeten, is opgebouwd op een breederen grondslag dan voorzien was in het organisatiebesluit voedselvoor ziening 1941; het zal niet beperkt zijn tot overtredingen van de maatregelen van de nieuwe organisaties op het gebied van de voedselvoorziening, doch strekt zich ook uit tot die van andere wettelijke voor schriften op dat gebied. Onder de wer king van het besluit voedselvoorziening vallen overtredingen van maatregelen Taylor’s bezoek aan den Paus Zooals gebruikelijk, weigert het Vati- caan elke verklaring over het yerloop van Taylor’s onderhoud met den Paus. In het bijzonder weigert men zich uit te laten over de Engelsch-Amerikaansche geruchten, volgens welke Taylor in op dracht van Roosevelt den Paus een pro gramma van de oorlogsoogmerken van Engeland en de Ver. Staten zou hebben voorgelegd. In welingelichte kringen te Rome wordt de indruk echter sterker, dat Tay lor den Paus mondeling of in schrifte- lijken vorm in kennis heeft gesteld van Roosevelts standpunt ten aanzien van de oorlogsproblemen. Men neemt aan, dat de mededeeling van Taylor zich heeft bewogen op de lijn van het Atlantische Charter en van de talrijke verklaringen van Churchill en Eden. Het officieele Fransche communiqué over de gevechten op Madagascar meldt hevige gevechten bij Naritsy, 35 k.m van Tananarive, op den weg naar Majoenga. De Fransche artillerie greep op doeltref fende wijze in, De gouverneur-generaal van het niet ver van Madagascar liggende Fransche eiland Réunion heeft in een telegram aan den Franschen minister van koloniën na mens de geheele bevolking geprotesteerd tegen den Engelschen aanval op Mada gascar. Gestampte muisjes en pp jambon Met ingang van 3 Oct zullen de voor het koopen van jam, stroop, enz. aan te wijzen bonnen ook recht geven op het koopen van gestampte muisjes en vruch tenhagelslag. Per jambon wordt een hoe veelheid van 300 gram beschikbaar ge steld. Deze artikelen zijn echter veelal in pakjes van 200 gram verpakt in welk geval men dus tegen inleve ring van 2 bonnen, 3 van dergelijke pakjes zal ontvangen. In verband met het bovenstaande geven van 3 October 1942 af de voor suikerwerk aan te wij zen bonnen geen recht meer op het koo pen van gestampte muisjes en vruchten hagelslag. Teneinde de detaillisten in de gelegenheid te stellen zich tijdig te be voorraden is voorts nog bepaald, dat de jamtoewijzingen reeds met ingang van heden tevens recht op genoemde artikelen geven. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., tr. p p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb f0 38 Pers, gevr, 0.48 Adv. ..Br bur. v. d. bl.” 10 C meer Naar wij vernemen, zullen van 1 Octo ber a.s af de trams een half uur vroeger in de remise moeten zijn, dus om half elf in plaats van 11 uur ’s avonds. Bovendien mogen met ingang van dien datum de tramwagens niet meer om 6 uur ’s morgens van de eindpunten vertrekken, doch in plaats daarvan uit de remises, hetgeen beteekent, dat de trams over het algemeen later beginnen te rijden. Deze maatregel geldt voor het geheele land. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 BIJkant._8chev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rijsw:, Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. Tol, J194J1_| 330263;’ Boekh. J. B. v. Seters |r., f heresiastr. iÓ8a, Tel 772444; Boekh. F. D. Couvée. V. Hoytemastn 66 Tel.721187 Spaansch graanschip tot zinken gebracht De Spaansche ambassade te Buenos Aires heeft gisterén meegedeeld, dat het Spaansche stoomschip „Monte Gordea” in de buurt van Martinique tot zinken is ge bracht. Het schip was met een lading graan uit Buenos Aires vertrokken en op weg naar Spanje. Bergen van granaten voor het fronL Kijkje in een Duitsche munitie fabriek, waar dagelijks enorme hoe veelheden granaten worden gemaakt, (P.K. Wagner-Sche-F.) Dr. Max Euwe (rechts) en v. d. Hoek tijdens de eerste partij van den wedstrijd om het nationale schaakkampioenschap in Den Haag in het Nationale Schaakgebouw. Polygoon-Meyer) Instelling goud- en zilverregister In de Ned. Staatscourant is opgenomon een beschikking van de secretarissen-gene. raai van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Financiën en Justitie tot instel ling van een goud- en zilverregister. Hier bij wordt bepaald, dat fabrikanten, groot handelaars en kleinhandelaars in een door of vanwege den directeur van het Rijks- _bureau voor non ferro metalen genum- 'merd en gewaarmerkt register aanteeke- ning moeten houden van alle transacties met goud- en zilverwerken, oud goud en oud zilver. i Burgemeestersbenoemingen Het Rijkscommissarlaat maakt bekend: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: Te Zevenbergen den fabrieksdirecteur Th. F. van Eijndhoven uit Roosendaal te Schaesberg den burgemeester A. C. de Leij, uit Posterholt, te Grevenbicht, Ob- bicht, en Papenhoven, den burgemeester J. H Schreurs, uit Urmond. te Weert den burgemeester J. Rüsener-Manz. uit Cadier en Keer, de drie laatstgenoemden met getijdtijdig eervol ontslag uit hun vroeger burgemeestersambt en te Ca dier en Keer den heer J. C. H. Lardi- nois uit Margraten. te gaan werken, worden voor geen lange- ren tijd dan één jaar afgesloten. Zij, die in het Duitsche Rijk arbeiden, kunnen daarvan groote voordeelen plukken. Zij komen onder andere menschen, waardoor zij hun kijk op het leven kunnen verbree- den en verdiepen, hetgeen voor de toe komst slechts voordeel kan bieden Zij zijn in een ander land, dat zij nog niu kenden en dat hun zeer veel kan leeren. Voorts leeren zij in hun beroep nieuwe methoden kennen, waardoor zij als arbeidskracht meer gewaardeerd zullen worden. In Duitschland, zoo verzekerde men ons, staat de vakopleiding op een hoog peil; in Ne derland ontbreekt daaraan nog wel een en andér, enkele groepen, zooals bijvoor beeld de typografen, uitgezonderd. Wel nu, van die vakgeschooldheid kunnen de Nederlandsche arbeiders van hun Duit sche collega’s nog veel leeren. Dit alles mogen zij bedenken, die uit sluitend oog hebben voor de schaduwzijde van deze kwestie en die zich niet realisee- ren, dat het Nederlandsche bedrijfsleven belangrijk minder van den oorlogstoestand heeft te lijden dan het Duitsche. Men kan er van op aan dat de Neder landsche arbeiders bij de Duitsche niet ten achter staan. Bij hun indiensttreding worden hun rechten en plichten nauw keurig vastgesteld. In geval van ziekte, ontvangen zij niet slechts gratis verple ging, doch wordt hun tevens ziekte-geld uitgekeerd. Kortom, men doet wat men kan. om het hun naar den zin te maken. Anderzijds is het begrijpelijk, dat er wel eens fouten worden gemaakt en dat. door den oorlogstoestand, iets wel eens anders uitvalt, dan aanvankelijk was gewenscht. tuchtrechtspraak n.l. behalve j van de boofdbedrijfschappen en bedrijfschappen en de daaronder ressorteerende organi saties tevens overtredingen van de distrl- butiewetten voor zoover betreft het ge bied der voedselvoorziening, van het voedselvoorzieningsbesluit en van de land bouwcrisiswet 1933. Alleen diegenen kun nen echter volgens dit tuchtrecht berecht worden, die werkzaam zijn op het gebied van de voedselvoorziening of als georga niseerde zijn aangesloten bij eenige „cri sisorganisatie”. De consument die een overtreding van de distri but ie wet begaat valt dus niet onder dit tuchtrecht De straffen en maatregelen, die volgens het nieuwe tuchtrecht kunnen worden op gelegd resp., toegepast, hebben een aan- merkelijke uitbreiding ondergaan; er is ge streefd naar overeenstemming met de straffen van het economisch sanctiebesluit. Evenals volgens het oude tuchtrecht zijn vrijheidsstraffen niet mogelijk, in tegen stelling met het oude tuchtrecht echter is thans de mogelijkheid van verbeurd verklaring geopend. Behalve de tuchtrechtspraak door den alleen sprekenden tuchtrechter met de mogelijkheid van beroep op het centraal college voor de tuchtrechtspraak is •thans mogelijk tuchtrechtspraak door nader aan te wijzen organisaties op het gebied van de voedselvoorziening, als hofe- danig voorloopig slechts in aanmerking komen de hoofdbedrijfschappen en bedrijf schappen. Wanneer het belang van de voedselvoorziening dit eischt, kunnen deze met tuchtrechtspraak belaste organisaties, in afwachting van de tuchtrechtelijke of strafrechtelijke behandeling, eenige voor- loopige tuchtmaatregelen nemen. In de nieuwe regeling zijn voorts eenige bepa lingen opgenomen, die bcoogen tot een betere regeling te komen ten aanzien van het aanhangig maken van de zaken bij den tuchtrechter dan wel bij den econo- mischen rechter. De nieuwe regeling zal 5 Oct. in werking treden. Over den arbeid van Nederlanders in Duitschland zijn ons van Duitsche zijde uitvoerige mededeelingen gedaan. Wat den principieelen kant ervan betreft, legde men er den nadruk op, dat in Duitschland de opvatting wordt gehuldigd, dat de Duitsche mensch, die zijn bloed offert voor een nieuw Europa, minstens van den Nederlandschen mensch mag ver wachten, dat deze om het bereiken van dit doel zijn arbeid geeft. In sociaal-eco- nomisch opzicht werd voorts naar voren gebracht, dat men in Nederland dient te bedenken, dat door dezen maatregel de werkloosheid intensief wordt bestreden. Er zijn in ons land nog altijd 50.000 werk- loozen, 20.000 tot arbeid geschikte men schen, die evenwel geen arbeid verrich ten en voorts zijn er nog zeer velen, die slechts een gedeeltelijke dagtaak bezitten Wanneer men deze categoriëen bij elkaar telt, aldus werd ons verzekerd, den komt men tot een getal van zeker 100.000 personen, die geheel of gedeeltelijk werkloos zijn. Sinds het begin van den oorlog zijn rond 300.000 Nederlandsche arbeidskrach ten naar Duitschland gegaan, aanvanke lijk bepaalde men zich tot de werkloozen. later werden echter ook velen, die in Ne derlandsche bedrijven werkten, voor ar beid in Duitschland ingezet, voornamelijk werknemers uit de metaalbedrijven. Hiermede is het rationaliseeringsproces evenwel nog lang niet ten einde. Er zal mee worden doorgegaan, zoolang als dit Doodzakelijk wordt geacht. Als gevolg hiervan zal het bedrijfsleven in Nederland in zekere mate moeten worden ingeperkt d.w.z. dat bedrijven, die aan bloedarmoede lijden, dus niet rendabel zijn, zullen worden gesloten. Het is noodzakelijk, dat het arbeiden van Nederlanders in Duitschland een bij zondere intensiveering ondergaat. Re denen. om ongerust te zijn over den om vang van het aantal Nederlandsche arbei ders. dat in Duitschland werkt, behoeven er zoo werd betoogd, niet te zijn, zelfs niet na de nieuwe actie, die thans is in gezet en voor 31 October haar beslag moet hebben. Bij het getal van 300.000, dat wij zoo even noemden, moet in aanmerking worden genomen, dat van de overgebleven werkloozen niet veel meer naar Duitsch land kunnen gaan. Wat over is gebleven, is veelal om gezondheidsredenen onge schikt. Bovendien bedenke men. dat zich onder deze 300.000 arbeiders ook vele grensarbeiders bevinden die weliswaar in Duitschland werken, doch die dichtbij de grens wonen. Ook zijn sr talrijke, wier éénjarig contract is afgeloopen die dientengevolge naar I teruggekeerd. Voor de uitzending naar Duitschland werd allereerst een beroep gedaan op de metaalarbeiders. Vandaar, dat in de me taalbedrijven vrij sterk moest worden in gegrepen. Van de Nederlandsche arbeids krachten wordt verwacht, dat zij even veel arbeid zullen presteeren als Duitschers. die werkweken hebben 48 tot 54 uur. In dit verband werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, ook hier te lande de 54-urige werkweek in te voeren. Voor loopig zal worden volstaan met het geven van partieele vergunningen aan die bedrij ven, die bij de Arbeidsinspectie een ver zoek indienen, om voor de 54-urige ar beidsweek in aanmerking te mogen komen. Door deze verlenging van den arbeids tijd zullen vele bedrijven in de gelegen heid zijn, arbeidskrachten voor Duitsch- Duitschland gaan, worden ingenomen door de ouderen, die achter blijven en die op deze wijze aan arbeid worden geholpen. Ter bereiking van dit doel wordt een be- roep gedaan op de medewerking der Ar- i beidsinstanties en van de ondernemers, i die er overigens zelf belang bij hebben, i Ook de openbare diensten zullen arbeids- 1 krachten voor Duitschland moeten af staan. hetgeen overigens in verschillende gevallen reeds is gebeurd. Over het algemeen kan gezegd worden, dat van de bepaling, waarbij men kan worden verplicht arbeid in Duitschland te gaan verrichten, slechts in zeer gerin ge mate gebruik gemaakt behoefde te worden, in totaal slechts in 1600 geval len, hetgeen op het totaal van zeer ge ringe beteekenis moet worden geacht. Verwacht wordt, dat deze tendenz zich °ok bij de nieuwe actie za] openbaren. Het is echter noodzakelijk, dat de Ne derlandsche arbeiders j.n Duitschland meer presteeren dan tot nu toe het ge- val is geweest Over het algemeen is het oordeel over de Nederlandsche arbeids prestatie in Duitschland niet onverdeeld gunstig. Ook wordt verwacht, dat de Ne derlandsche arbeiders de aangegane over eenkomsten in de toekomst beter zullen naleven dan in het verleden het geval is geweest Men hoort wel eens de klacht uiten, dat de verpleging niet altijd even goed is. Van Duitsche zijde wordt hierop ge antwoord, dat er in dit opzicht ook In de Duitsche bedrijven wel eens wat kan haperen. De verpleging en de geheele sociale verzorging van de arbeiders in Duitschland kunnen echter een vergelij king met de Nederlandsche toestanden op dit gebied glansrijk doorstaan! Zij, die klagen, zijn vaak zoo spoedig vergeten, dat het in hun vroegeren werk kring ook wel eens aan iets ontbrak. De overeenkomsten om in Duitschland Gedurende het tijdvak van 25 Sept, tot en met 6 Oct. 1942 geeft elke der met „48’’ gemerkte bonnen van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 125 gram boter. Zij, die gedurende het tijdvak van 9 tot en met 12 Sept. 1942 de bonnen „48” bij den slager hebben ingeleverd, ont vangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rundvet. De bonnen „Reserve 2-61”, „Reserve 2-62”, „Reserve 3-61”, „Reserve 3-62" en „Reserve 4-61”, welke voorkomen op de nieuwe bonkaarten voor voedingsmidde len He periode 1942, geven elk recht op het koopen van 125 gram boter. Deze bonkaarten zijn thans reeds uitgereikt of zullen binnen enkele dagen uitgereikt worden. De bovengenoemde bonnen zijn geldig van 13 Sept, tot en met 11 Nov., zoodat men dus thans reeds boter op deze bonnen kan betrekken. In de kaderschool van den Nationalen Jeugdstorm te Vierhouten zal den 28en dezer de leergang beginnen voor toekom stige kaderleden van het vendel Neder landsche vrijwilligers in den Germaan schen Landdienst. In het gebied Danzig /"West-Pruisen be vinden zich de kampen van de Neder landsche jongens en meisjes, die in den Landdienst zijn opgenomen. Deze vrijwil ligers worden in Jeugdstormverband op geleid om later in het Oostland te kolo- niseeren. De jongens werken overdag op boerderijen, de meisjes helpen in de lan delijke huishouding. Daarvoor bestemde middagen- worden besteed aan ortie-oefeningen, zang, sport en spel. Bij de vorming wordt vooral aandacht besteed aan dé groote rol, die het Nederlandsche volk in het verleden heeft gespeeld bij den opbouw van het Germaansche Oosten. De Nederlandsche Landdienstvrijwilligers hooren vol trptsch, dat zij in een gebied werken, dat in vroeger eeuwen grootendeels door Nederlandsche boeren is ingepolderd en in kuituur gebracht. Het zal in de toe komst de taak van het Nederlandsche volk zijn, om wederom mede te werken aan den opbouw van het Oostland. Daar om zullen binnenko-t. in het midden van de volgende maand, na een voorschif- tingsleergang, nieuwe afdeelingen Ne derlandsche jongens en meisjes naar het gebied Danzig/West-Pruisen trekken, om opgenomen te worden in den Germaan schen Landdienst en de Nederlandsche jeugd te vertegenwoordigen in het front van opbouwarbeid. waaraan Noorsche, Deensche, Duitsche en Vlaamsche jon gens en meisjes schouder aan schouder staan -om te werken aan de groote ge meenschappelijke taak van de Germaan sche volkeren De Nederlandsche jeugd zal in den Landdienst op waardige wijze het vader land moeten vertegenwoordigen. Daarom zal thans het in den Landdienst aanwe zige kader versterkt worden met streng opgeleide kamp- en dienstleiders Deze leiders, die slechts voor een ge deelte uit de jeugdorganisatie zelf voort komen. hebben zich uit idealisme vrij willig aangemeld voor de moeilijke en zware taak, die zij in den Germaanschen Landdienst als kamp- of dienstleider zui len krijgen. Zij worden met zorg opge leid en voorbereid op de verantwoording, die op hun schouders zal komen te rus ten, wanneer zij leider zijn geworden van een dertigtal jongens. De leiders, die in de kampen van de Nederlandsche vrijwilligers ingezet wor den. zullen geen gemakkelijk bestaan hebben verworven. Daarvoor zijn zij echter ook niet gekomen Zij zijn naar het Oosten gegaan om pionier te zijn en voortrekke* van de Nederlandsche jeugd, om mee te helpen aan den opbouw van den Landdienst. welke nu zijn moeilijke beginperiode doormaakt Zij zijn gegaan om alle moeilijkheden en teleurstellin gen. die zij zullen ontmoeten, door ‘e worstelen en om den weg le banen, waarlangs vele Nederlandsche jongens en meisjes een nieuwe toekomst tegemoet zullen marcheeren Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt zullen op korten termijn tarieven voor het vervoer van goederen met lijn en bodediensten worden vastgestèld. In verband hiermede heeft de secr.-gen, van Waterstaat aan de vakgroep goederenver voer van de bedrijfsgroep wegvervoer machtiging verleend, om door middel van vastgestelde formulieren van de exploi tanten van deze lijn- en bodediensten ver plichte opgave van de benoodigde gege vens tè verlangen. Deze verplichte opgave geldt voor alle ondernemers van lijn- en bodediensten, onverschillig of zij deze diensten uitvoeren met auto’s, paardenwa- gens, bakfietsen, dan wel met handwa gens. De vakgroep heeft naar de haar be kende adressen inmiddels reeds de betref fende formulieren verzonden. Onderne mers, die nog geen formulieren mochten hebben ontvangen, zijn verplicht deze onverwijld aan te vragen bij de vakgroep afaoïnonpn on goederenvervoer. Groot Hertoginnelaan Nederland zün 16- ’’-Gravenhage (telefoon: 390010). uijnoin, wvirvw» et: a iwit vvijo***) IxaiHVUl UUCnil, feCCU WPIluaaij VIMIIJVI, iiwvuij Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel, 778Q38; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1