Succesvolle aanvallen op convooien „Wat op het spel staat” ÉSki I - i No. 18293. 1942. Donderdag 24 September. Achthonderd Nederlandsche kinderen naar Thïiringen VERDUISTEREN v. 7.36 aar nam. tot 7.29 aar v.m. Maant 24 Sept, onder 6.57 v.m.. - - den voor Prachtig werk van den Nederlandschen Volksdienst Oproeping Arbeidsdienst Bergruggen in den Kaukasus bestormd F a EXTRA BERICHT Verkoop van trouwringen Clandestiene handel in zilveren muntstukken Tien Britsche bommenwerpers boven Noord-Duitsche kustgebied neergeschoten AFSLUITING ELECTRISCH LICHT „Dag van den Ouden Jeugdstorm” 19 Koopvaarders, torpedojagers en 1 korvet tot zinken gebracht Britsche troepen bezetten Tananarive Bestuursreorganisatie op Java Willkie bij Stalin Van degenen, die geboren zijn tusschen 1 October en 31 Dec. 1924 Zware taak van begeleider Antonescu’s bezoek aan Hitler f S» '$'*V SI i. COURANT 1 op de onafhankelijker» staat Kroatië, vindt naar het Oosteljjke front ter meldt: sum Tusschen van aanval mijn vertelt vier de Een sensatie is ook het ritje per boerenwagen van station naar het huis van de pleegouders, IP. en R«S. (van Suchtelen) Wegens overtreding van de verduiste* ringsbepalingen is vanochtend In 18 per- ceelen in onze stad, de toevoer van eleo* trictteit verbroken voor den duur van 3 dagen. Tegen de bewoners is proces-ver- baal opgemaakt Italiaansch luchtafweergeschut in Egypte. (Orbis-Luce-Holland) 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 tot op- 4 4 f f 4 4 4 4 4 4 4 0 4 4 4 f 4 4 4 4 4 4 4 4 4 in nu onzen com- HAAGSCHE geest, behalve VIJFTIEN GULDEN VOOR EEN ZILVEREN RIJKSDAALDER De Utrechtsche recherche heeft negen personen aangehouden, verdacht van han del in zilveren muntstukken. Na ver hoor zijn vier van ben na een proces-ver- baal op vrije voeten gesteld, de overige vijf zijn in het huis van bewaring opge sloten. Van deze vijf zijn er drie bank bedienden, die er zich speciaal op toeleg den om zilveren muntstukken bijeen te brengen en deze te verkoopen aan een 25-jarigen kapper. In het bijzonder zilve ren guldens en rijksdaalders hadden de aandacht van den kapper, die de munten voor grof geld verkocht aan lieden, die om de een of andere reden gaarne zilve ren muntstukken in hun bezit hadden. Dat voor een rijksdaalder 1520 gulden werd betaald, was een heel „normaal” verschijn sel. Het „arbeidsveld" van den man be perkte zich niet tot de Domstad alleen, tot ih Amsterdam, Haarlem en in het Oosten van het land handelde hij met de zilveren guldens en rijksdaalders, aan welken han del hij schatten verdiende. Bij een huis zoeking in de woning van den man kwam er alleen al een bedrag van ruim zeven duizend gulden aan guldens en rijksdaal ders te voorschijn. Pawelitsj gisteren in zijn hoofdkwartier den staatsleider van den on a fh an kei ij ken staat Kroatië, dr. Pa welitsj, ontvangen, die zich op weg be- ALLEEN BIJ OVERLEGGING VAN BEWIJS VAN ONDERTROUW Blijkens een beschikking van den secre- taris-generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën, opgenomen in de Staatscrt. van 23 Sept, is verkoop of aflevering van trouwringen zonder in. levering van oud-goud toegestaan, mits door den afnemer een bewijs van zijn on dertrouw. afgegeven door de bevoegde in stantie, wordt overgelegd. Ten bewijze van den verkoop of de aflevering van trouwringen is de leverancier verplicht op het bewijs van ondertrouw een desbetref fende gedateerde aanteekening te stellen en deze te voorzien van zijn firmastem- pel en handteekening. Het is verboden op één bewijs meer dan twee trouwringen te verkoopen. rige knuist hiet Wullem” zijn moeder boterhammen kende „ik dat twintig onbe- Om te Veertien paar oogen loeren op dien straienden Septembermorgen op het ge reserveerde perron van het station Zwolle nieuwsgierig naar den onbekenden ..mees ter” die zelf een tikje onwennig bij den aanvang van zijn nieuwe taak met een vriendelijk woord contact poogt te krijgen met de kleuters van - Et PRIJS DEZER COURANTi Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Klkeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.'' en „Letterk Bijbl.” 3.18, Fr. p. p. met Modebl. 4.20, z. Modebl. 3.05. Buitenl. 9.45. Bij postkant. tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c„ tr. p. p. 10 c. Geen vrijlating van Gandhi ..De Britsche regeering is niet voor nemens Gandhi en andere leidende figu ren der Congrespartij voorloopig in vrij heid te stellen”, luidde het antwoord op een desbetreffende vraag, gisteren in het Indische parlement gesteld Men kan dus thans aannemen, dat de pogingen van een aantal Indische politici een nationale In dische regeering tot stand te brengen, als zonder kans op succes, zoo niet als mis lukt moeten worden beschouwd 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Japansch offensief in Joenan De Japanners hebben na een pauze van eenige maanden, het offensief tegen China hervat Het is ditmaal gericht tegen de provincie Joenan Ten minste 2 divisies hebben de grens tusschen Birma en Joe nan overschreden en rukken thans op in de richting naar de stad Tsjenkang. Ver der wordt nog melding gemaakt van Ja- pansche troepenbewegingen in het voor malige Fransch Indo-China Kruitmagazijn in de lucht gevlogen Bij La Coruna (Spanje) is blijkbaar als gevolg van zelfontbranding het groote kruitmagazijn El Orzan, gelegen bij den Altoberg, in de lucht gevlogen Er zijn tot dusver één doode en 72 gekwetsten. Het meerendeel der gewonden zijn gedetineer den van een gevangenis in de nabijheid van de plaats des onheils Op het dak daarvan werden door den ontzaglijken luchtdruk zware steenblokken geslingerd, die door verscheidene verdiepingen heen sloegen. In verscheidene straten van La Coruna werden de ruiten van winkeletala- ges ingedrukt. Vele huizen bij den Alto berg stortten in of leden zware schade. te spelen, het breede raam op te draaien, terwijl twee jongenshoofden er nog bui ten hangen, natuurlijk tot groot vermaak van de anderen. Doch ook hier kan te elf der ure de poging tot guillotineeren wor den voorkomen, al draai ik bijkans m’n arm uit het lid. Het valt ook niet mee om direct begrip te hebben voor de uitge vaardigde instructies, dat de ramen slechts tot een bepaalde hoogte geopend mogen zijn en dat het bedienen der draaibeweging slechts aan den begeleider is toevertrouwd. Je bent eenmaal uit en dan kan die. „meester” je nog meer ver tellen. Vol verwachting kloppen de harten. Het zal nog even duren voordat de trein met de honderden kinderen uit de provincies Groningen, Friesland en Drente is binnen gestoomd en pas dan zal gezamenlijk de reis naar het mooie Thüringerland wor den aanvaard HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 24 September. (D.N.B.) Het Opper, bevel van de Weermacht maakt bekend: Tusschen Spitsbergen en Ijsland vielen Duitsche duikbooten een convooi aan, dat van Sovjet-havens naar Britsche en Amerikaansche havens terugkeerde en uit meer bewakingsvaartuigen dan transportschepen bestond. In hevige dagenlange ge vechten met de bijzonder krachtige bewaking brachten onze duikbooten 3 torpedo jagers, een hulpkruiser en 5 transportschepen met een gezamenlijken inhoud van 50.000 brt. tot zinken. Twee andere schepen werden door torpedotreffers zwaar be schadigd. Op den Atlantischen Oceaan, voor Afrika en in de Caraibische Zee brachten andere duikbooten uit convooien en bij den strijd tegen afzonderlijk varende schepen 13 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 brt. als mede een korvet tot zinken. Een ander schip werd door torpedotreffers beschadigd. Hierdoor heeft de vijandelijke scheepvaart In de laatste 4 dagen opnieuw 19 schepen met een gezamenlijken inhoud van 125.000 brt. en bovendien 3 torpedojagers en een korvet verloren. Naar Reuter meldt, zijn Britsche troe pen gistermiddag de hoofdstad van Ma dagaskar, Tananarive, binnengerukt. Een officieel communiqué te Vichy over den strijd op Madagascar deelt mee. dat de Britten Dinsdag het spoorwegtraject AntsirabeTananarive hebben gebom bardeerd. Gisterochtend kon levendige luchtactie in het Oosten van Brickaville worden waargenomen. Mahitsy dat het uiterst toe verdedigd is. moest gegeven worden. Anglo-Amerikaansche wraakfantasieën wijzen op onmacht Minister Göbbels schrijft in het week blad „Das Reich” onder het opschrift ,,Wat op het spel staat”, een artikel waarin hij schrijft, dat de oorlog de diepere beteeke- nis heeft, dat hij den grondslag van het bestaan der volken opnieuw regelt. Alle oorlogshandelingen moeten hierop worden gericht, wil de oorlog niet zijn uitgangs punt en doel verliezen. De minister betoogt, dat men de Duit sche regeering niet kan verwijten, dat zij in dezen oorlog ooit tegen genoemde stel ling neeft gezondigd. Zij heeft zich steeds beperkt tot een omschrijving van haar oogmerken in dien zin. dat zij strijdt voor de vrijheid, de onafhankelijkheid en de noodige leef- en beweegruimte voor haar volk. De meeste oorlogshandelingen zijn haar rechtstreeks opgedrongen. Haar offensie ven vonden steeds hun oorsprong in den nationalen wensch tot zelfverdediging en na de nederlaag van den vijand onder scheidde zij zich eveneens door gematigde beperking van haar eischen, die uitslui tend waren gericht op het zuiver doel matige en onmiddellijk gewenschte. Daaruit valt ook te verklaren, dat de oorlog door Duitschland zonder eenig wraakgevoel gevoerd is en wordt. De oor log is voor ons een te ernstige zaak, dan dat wij hem zouden toevertrouwen aan brieschende heethoofden. Niemand zal ons kunnen aanwrijven, dat wij de ontbinding, vernietiging en economische of physieke liquidatie van een volk, dat voor onze wa pens is bezweken, als oorlogsdoel hebben geproclameerd. Als voorbeeld vermeldt schr. hier de behandeling van Frankrijk te Compiègne. die volgens hem zoo gematigd was, dat zij ongeveer het tegendeel vormde van dat gene. wat vriend en vijand hadden ver wacht. De redenen daarvan liggen voor de hand. Geheel afgescheiden van het feit, dat een ander optreden toch eigenlijk niét te rijmen zou vallen met ons volkskarak ter. voelen wij ons in den oorlog nog steeds in zekeren zin verantwoordelijk tegenover den toekomstigen vrede WIJ vergeten nimmer, dat de volken van Europa ook na dezen oorlog nog steeds tot op zekere hoogte, zij het ook in een volkomen nieuwe ordening van hun belangen, weer naast elkander moeten leven. De oorlog is niet het normale, maar het abnormale. Woede en wraak zijn als regel slechte raadgevers. Tegenover deze Duitsche beginselen stelt dr. Göbbels het optreden van Engelschen en Amerikanen, waarbij hij het dubieus noemt, of dezen om redenen van binnen- landsche politiek zijn gedwongen hun ge heime bedoelingen jegens Duitschland zoo openlijk te onthullen. Hij acht het moge lijk, dat de Engelschen en Amerikanen met het oog op hun eeuwige militaire ne derlagen in zekeren zin behoefte hebben aan uitbarstingen van woede en wraak om psychisch te kunnen afreageeren Hierbij wijst hij op de omstandigheid, dat bijv, niet de bekende stelling van Van- sittart, dat Duitschland te Versailles veel te zacht behandeld is, in Engeland wordt bestreden, maar dat uitsluitend meenings- verschil bestaat, over de vraag, of het doelmatig is geweest, haar in het open baar te behandelen Het militaire bestuur van Java heeft het eiland, inclusief Madoera, in 17 pro vincies ingedeeld, zoodat hiermede de vroegere indeeling in 22 residenties ver valt. Buiten de provincies bestaan nog 2 sultanaten en het stadsgebied van Ba tavia. Ook de centrale van het militaire bestuur is gereorganiseerd. Thans is dit bestuur verdeeld in 7 hoofdafdeelingen, tegen vroeger 4. De eerste hoofdafdee lingen waren die voor algemeene aange legenheden, financiën, economie en ver keer. De nieuwe zijn die voor justitie en cultureele aangelegenheden, terwijl bin nenkort met de vorming van de zevende hoofdafdeeling, die voor politie, zal worden begonnen. Hiermede is de be stuursreorganisatie van het eiland Java als voltooid te beschouwen. Een feestprogramma in stad en land; herdenking op 26 September Ter gelegenheid van de herdenking van den „dag van den ouden Jeugdstorm” op Zaterdag 26 September a.s. zal in het ge- heele land eenzelfde feestprogramma wor den afgewerkt, waaraan alle Jeugdstor- mers zullen deelnemen Het blauwe hemd zal dien dag stad en land kleur en fleur geven. Doch niet al leen het blauwe hemd van den Jeugd storm. doch ook de driekleur zal het dorp Alanntoestand in Bengalen Het hoofdkwartier van generaal Wavell deelt mede, dat voor de geheele provincie Bengalen thans de alarmtoestand is afge- kondigd. De kustscheepvaart staat onder toezicht der militaire autoriteiten. Uit verschillende gebieden is de bevolking weggeleid en overal worden nieuwe gar nizoenen ingericht. Deze maatregelen staan in verband met vijandelijke troe penbewegingen aan de Birmeesch-Indische grens 4 Dezer dagen is een contingent van 4 800 kinderen ait de Noordelijke- en Oostelijke provincies van ons land, dank zij de bemiddeling van 4 den Nederlandschen Volksdienst en in samenwerking met de N.S.V., 4 met vacantie naar Tharingen ver- J trokken. Zes weken lang zal het J verblijf van de kinderen daren. 4 Een onzer verslaggevers heeft de J reis als begeleider meegemaakt. Van zyn daarbij opgedane ervarin- gen vertelt hij in dit en volgende artikelen. 4 4 op 7.51 n.m. V.M.; 25 Sept onder 8.11 v.m., op 8.16 n.m. Nachtdienst DOKTERS 10 u. n.m. en 7 u. v.m. no. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no <9 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. R? - Na afloop dezer audiëntie heeft von Pa pen het noenmaal met den Rijksbestuur- der en zijn echtgenoote gebruikt". Volgens een officieel Tass-bericht heeft Stalm gisteren in aanwezigheid van den volkscommissaris van buiten- landsche zaken, Molotof, den buitenge wonen gezant van Roosevelt, Wendell Willkie. ontvangen voor een onderhoud, dat omstreeks 2 uur duurde. De Rijksbestuurder heeft gis- 1 in Turkije, von Papen, die zich op doorreis in Hon- garije bevond, in audiëntie ontvangen. PRIJS DER ADVERT.1 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m. tot 22 ....„I. ,.S ,’Z.ZZ. ....2™ ZZ -I. Halve oplaag, halve prijs Reel. ƒ0.51 p. m M Bewijsn. 5 ct. fr. p p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb 10 38 Pers gevr ƒ0.48 Adv. .Br bur. v. d bl." 10 c meer In artikel 4 van het Arbeidsdienstplicht- besluit is een wijziging aangebracht, waar door de seer -gen. van Algemeene Zaken bevoegd is personen, die geboren zijn op of na 1 October 1924 tot medewerking aan een onderzoek naar hun geschiktheid voor den Arbeidsdienst en tot het vervul len van hun Arbeidsdienstplicht op te roepen. Tot dusver werden voor den Nederland schen Arbeidsdienst buiten de vrijwilli gers slechts bepaalde groepen van perso nen opgeroepen, bijv, de studenten en zij, die in overheidsdienst wilden treden. Thans is deze oproep uitgebreid tot alle personen zonder onderscheid, geboren op of na 1 October 1924. In verband met de beschikbare ruimte in de kampen zullen allereerst zij worden opgeroepen, die geboren zijn tusschen October en 31 December 1924 poogt beiderlei kunne uit Deventer Et blijkt veel overredingskracht voor noodig te zijn, om een sfeer van vertrouwen te scheppen Eer. joch, wiens rieten mandje angstwekkend uitpuilt, breekt het ijs door manmoedig naar voren te stappen. Hij legt zijn kleve- in mijn hand, zegt: en vertelt meteen, hem vier en voor de lange. reis heeft meegegeven, bewijzen, dat de mondvoorraad niet over dreven is voorgesteld, wil de blondharige knaap de riemen van de met zorg ge pakte mand gaan openmaken Ik smoor deze poging van openhartigheid geluk kig nog intijds, want ik voorzie, door deze tentoonstelling van meegebrachte eet waar tal van moeilijkheden. Trouwens, Willem blijkt met zijn broodkwantiteit al lerminst aan den top te staan; een dreu mes ig hem met acht „pillen” voor De dertien anderen van de groep laten nu ook alle aanvankelijke ingetogenheid va ren, worden zelfs een tikje baldadig en trachten eikaars bezit te ontfutselen Gelukkig voor den meester, die bij af wisseling ook met „baas” wordt aange sproken. komt een van de leiders met de mededeeling, welke coupé’s voor de 14 jeugdige Deventenaren zijn gereserveerd. Met de assistentie van mijn collega-be- geleider, die ten aanzien van zijn groep zeer vaderlijk weet op te treden, kunnen we het kroost ordelijk in vier le klasse coupé’s onder brengen. Heerlijk, die, verrassing te ervaren, over zooveel onge kend comfort bij de kinderen. Daar groei je zelf in en je onderschrijft tenvolle de uitroepen van: „Wat zal dat een fijne reis worden!” Wat weten deze kinderen gelukkig van oorlogsellende, van een wereld vol van haat en nijd? Zij gaan reizen, heel ver weg naar een onbekend land met heu- sche bergen, die wel hooger zijn dan ,d’n Holterberg in Overiessel” zooalseen wijs neus diepzinnig opmerkt. Het vraagstuk van het opbergen der veelsoortige bagage heeft nogal wat voe ten in de aarde De koffertjes, mandjes, doozen enz moeten zoodanig worden ge plaatst, dat de Jonge eigenaar of eige nares er direct bij zal kunnen, zonder dat het bezit van een ander gevaar loopt op den beganen grond te belanden. De aan wezigheid van kussens eischt de noodzaak de reizigers van schoeisel te ontdoen, ter wijl het opsluiten (in weliswaar niet aanwezige) donkere hokken in uitzicht wordt gesteld, wanneer de noodrem zal worden beroerd Maar voorloopig is het gezelschap nog te uitgelaten, om mijn be zwerende woorden effect te doen sortee- j-en. Ik vergeef ze het gaarne, want de sensatie van een mooie, lange reis begint ook mij te bevangen. Het mechaniek der ramen wordt zonder ophouden beproefd en in den tweeden coupé weet men het klaar De plaatsvervangende Roemeensche minister-president, Mihail Antonescu, is na een bezoek aan minister von Ribben trop door den Führer in diens hoofd kwartier ontvangen. Bij het onderhoud zijn, naar in wel ingelichte Berlijnsche kringen verluidt, alle actueele vraagstukken besproken en is de hartelijke overeenstemming, welke tusschen beide landen en hun staatslie den bestaat, bevestigd. Het bezoek van De Führer, heeft Het Duitsche volk heeft te Versailles beleefd, waartoe onze vijanden In staat zijn. Wij zijn vast overtuigd, dat de En gelschen en Amerikanen en vooral de Jo den, die bij hen achter de schermen wer ken, iets overeenkomstigs, tot In het gro teske overtroefd, met ons zouden voor hebben, als het hun gelukte ons nog eens onder den voet te loopen. Wij zijn overtuigd, dat Vansittart en niet Churchill de waarheid spreekt. Wij achten het Atlantic Charter en niet ge noemd Reutertelegram een Engelschen zijsprong. Al weten wij natuurlijk ook heel wel, dat Engelschen nooit in staat zullen zijn hun wraakfantasie op ons los te laten, tobh achten wij het onzen nationalen plicht ons volk althans op dergelijke oog merken attent te maken. Tóen deze oorlog begon, beseften wij ten volle waarom het zou gaan. Wij hebben den blik nog slechts voorwaarts gericht maar nooit meer terug. Wij weten precies, waar onze kans ligt, wij behoeven nog slechts te leeren inzien, waarvoor ons het gevaar dreigt. Wij hebben te doen met een tegenstan der, die geen middel zal schuwen om ons te verpletteren. Daarom mogen wij ook onze kracht niet voor een deel ongebruikt laten als wij ons tegen hem verweren Onze moeders weten thans, waarvoor haar zoons strijden en onze vrouwen, waarvoor haar mannen aan het front staan, iedere arbeider en elke boer beseft ten volle, waartoe hij den hamer zwaait en den ploeg door de aarde drijft. Mil- lioenen kinderen kijken ons aan In hen ziet de vijand onze toekomst en in hen wil hij haar vernietigen. Uit den mond van den vijand hebben wij vernomen, wat op het spel staat. r— De Nederlandsche Volksdienst heeft er zorg voor gedragen, dat ieder kind, dat zulks behoeft, behoorlijk in de kleeding is gestoken; tot tweemaal toe is een ieder medisch gekeurd. Het doet je Hollandsche hart goed te weten, dat onze spes patriae straks ver buiten de grenzen in volle teugen de gezonde, versterkende berglucht zal kun nen inademen en goed zal kunnen eten. Want dat al heeft de practijk bewezen, na zooveel transporten, dat de Duitsche pleegouders al het mogelijke doen om het den kinderen vooral ten aanzien van de voeding, aan niets te laten ontbreken. Men zal zich afvragen: waarom die meis jes en jongens niet ondergebracht bij de boeren in Holland? Het antwoord op deze vraag, welke ook wij stelden, luidde van medische zijde: slechts een totale veran dering van lucht kan in korten tijd tot algeheele gezondheidsverbetering van het kind leiden De met veel moeite verkregen orde onder het kriel wordt ineens verstoord als de trein uit Groningen de overkapping binnenrijdt Uit dien trein stijgt een oor- verdoovend gejuich op bij het zien van onze wagons, waarop de biljetten prij ken: 800 kinderen met vacantia naar Thüringen. Er wordt met vlaggetjes ge zwaaid en gelukkig kan ik in allerijl ook nog van deze onontbeerlijke requisiten bemachtigen. Wij kunnen toch zeker niet achterblijven Veel aansporing hebben' mijn kleuters niet van noode- zij schreeu wen hun jeugdige medereisgenooten toe, dat de stukken er af vliegen De transportleider met zijn assistenten stelt zich op de hoogte of alles in orde is en wanneer dat het geval blijkt te zijn, kan vertrokken worden. Uit alle raampjes van den langen trein klinkt het oorver- doovend hoerageroep. De Zwollenaren hebben kunnen ervaren, dat jong Neder land op stap ging. Merkwaardig is hoe spoedig al mijn „jongens” mijn zwakste zijden hebben leeren ontdekken en daar van trachten te profiteeren. Ik heb er een toegestaan, tegen de afspraak in, een be scheiden bres te slaan in zijn mondvoor raad. Plotseling rammelen ze nu allemaal van den honger en er helpt geen moeder, tjelief aan of allen moeten iets te eten hebben. Ik tracht ze voor te houden, dat de reis zoo lang duurt, dus dat er maar Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranje). 3, Tel. 119461 j Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters |r., Theresiastr. looa. Tel 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 vindt naar het Oosteljjke front ter in spectie van de aldaar strijdende Kroa tische troepen. Hij had met den Pog- lavnik ’n onderhoud, gedragen door een hartelijken, vriendschappelijken Aan deze ontvangst namen het gevolg van Pawelitsj, minister von Ribbentrop en de chef van het opperbe vel der Weermacht, generaal-veldmaar- schalk Keitel, deel. Von Papen bij Horthy Het Hongaarsche telegraafagentschap meldt: ,,F* teren den Duitschen gezant zal beeld zoowel in de stad als in het verlevendigen. De Jeugdstorm vlagt dien dag, doch ook van de hoogste torens der gemeenten zal het oranje-blanje-bleu wapperen. De radio opent het programma des mor gens om kwart over acht over den zender Hilversum 2 met Jeugdstorm zang en marsphmuziek In den Haag vindt vervol gens om 10 uur een plechtigheid plaats bij het graf van Peter Ton De streek den Haag brengt een bloemenhulde aan dezen, in den strijd voor den Jeugdstorm geval len kameraad Van twaalf tot 1 uur wordt de school jeugd verrast, waarna een korte rustpe riode intreedt Om half drie verzamelen overal in den lande de streken zich op een daarvoor geëigende plaats in stad en dorp en stellen zich op voor het aanhoo- ren van de rede die de hoofdstormer C. van Geelkerken, voor de microfoon zal uitspreken en die is gericht tot de gan- sche Nederlandsche jeugd. Direct hierna vindt de plechtige uitreiking plaats van de eeredraagteekens aan ben die daarvoor in aanmerking komen Voor het front van de troep zal dit plaats vinden voorafgegaan door hoornge schal, fanfares, zang en tromgeroffel. Vaandels brengen den groet. De plechtig heid wordt beëindigd met zang en daarna volgt een marsch met een défilé voor den burgemeester. Op het moment dat de hoofdstormer zijn rede aanvangt wordt op den Grebbe- berg door den Jeugdstorm een krans ge legd op het graf van een Duitschen en een Nederlandschen soldaat, waarna de staf chef van den Nationalen Jeugdstorm, op- perbanheer C Quispel. een rede zal uit spreken. Deze plechtigheid wordt bijgewoond door 700 stormsters er. stormers met een mu ziekgroep, een vlaggengroep, bestaande uit 24 vlaggen, en een zangschaar uit Rotter dam De Nederlandsche Omroep geeft des avonds in den „spiegel van den dag” van deze plechtigheid over den zender Hilver- II een reportage Dés avonds houdt iedere streek een kameraadschapsavond. En zoo zal dan de herdenking van den ..dag van den ouden Jeugdstorm” een onvergetelijke dag worden in de annalen van den Nationalen Jeugdstorm, doch niet alleen een onvergetelijken dag voor de stormsters en stormers maar ook voor hen, die nu nog buiten hun rijen staan doch reeds mét volle belangstelling het werk van den Nationalen Jeugdstorm gade slaan. niet raak gegeten kan worden. Het helpt. Tot Deventer gaat alles goed. Uitgezon derd de noodrem zijn alle aanwezige voorwerpen op hechtheid beproefd en de aardigheid van het openschuiven van de coupédeuren gaat er geleidelijk aan ook af. Gezien het feit, dat allen uit Deventer af komstig zijn, sta ik toe, dat zij zich ter hoogte van deze stad in de gang voor ge sloten ramen mogen opstellen. Je moet toch zoo lang mogelijk iets van je vader, stad zien. Verbazingwekkend die opmer kingsgave van de knapen Ze zien alle, maal bekenden en trachten hoorbaar con. tact te krijgen en waaratje in veel geval len lukt het nog ook. In snelle vaart rijdt de trein met zijn vroolijke passagiers door het mooie Hol landsche land. Het schijnt afgesproken te zijn, dat slechts dan de interesse voor natuurschoon zal komen, wanneer Duitsch grondgebied is bereikt en honderden ma len wordt de vraag gesteld of de grens al is overschreden. In Arnhem komt het con tingent Utrechtsche kinderen trein, zoodat het gezelschap pleet is. Breed uit zitten mijn jongens heerlijk zachte kussensze voelen zich al volkomen thuis en pas wanneer het spelletje van het naar de w c. loopen is ontdekt, komt de onrust terug. In samen werking met mijn collega stellen we een plan de campagne op, dat tijdens de ge. heele treinreis uitstekend heeft gefunc. tionneerd. .Jongens de grens.” Het Indianengehuil. dat opstijgt, is een duidelijk bewijs hoe met spanning op deze mededeeling is ge wacht. Het raampje mag weer iets zakken en als de trein even stil houdt is er spoe dig contact gevonden met eenige Duitsche spoorwegbeambten. Men kan heel veel theoretiseeren over „verbroedering tus schen volken”; laten wij ouderen maar in de leer gaan bij de jeugd. De gezamenlijke eetpartijen in de coupé’s zijn allergenoegelijkst en het is ongeloofe lijk wat in korten tijd naar binnen wordt gewerkt. Zuurtjes van allerhande samen stelling en grootte heb ik leeren eten, want het werd een wedstrijd in het trac- teeren van den mèester. wiens maagafme- tingen evenwel ook aan grenzen zijn gebon den. Maar welk paedagoog zal een kind voor het hoofd stoeten? Zoowel de dokter als de verpleegster, die de heele reis zullen meemaken, komen zich van den gang van zaken op de hoogte stellen. Gelukkig behoeven zij nergens in te grijpen. Zoo snellen wij langs de Duit sche steden, waarover de avond al begint te vallen. Duisburg komt in zicht en hier zal soep kunnen worden genuttigd. Wij hebben bewondering gekregen voor de zorg van de zijde van de Duitsche N.S.V. Met groote ketels vol dampende soep loo- pen de meisjes in haar onberispelijke witte kleedij langs den trein. In groote papieren bekers wordt de soep geschept en naar hartelust kan er gesmuld worden van de voedzame kost. Het wordt allengs donkerder als we ver der rijden Sommigen beginnen slaap te krijgen en het wordt een passen en meten een ieder zóó te installeeren, dat geslapen kan worden. Als we een half uur verder zijn is het meerendeel in de compartimen ten in diepe rust. Heerlijk die slapende kinderkopjes te zien liggen op de kussens: in stilte vraagt men zich af, wat gaat er in die hoofdjes allemaal om Een enkele droomt hardop. Straks hebben ze nog even getwist om kleinigheden. Nu liggen ze broederlijk, de armen om elkaar heen ge slagen, naast en over elkaar heen. De trein raast verder door den donkeren nacht. Wij, de leiders én leidsters, betrek ken de wacht in de gangen, want voor ons geldt het consigne: wakker blijven! De bewindsman herinnert voorts aan de meening van het emigrantenblad, over genomen door Reuter, dat alle Duitsche kinderen van 2 tot 6 jaar ontnomen moe ten worden aan de moeders en voor 25 jaar naar het buitenland gezonden moeten worden. Indien Reuter deze idiotie niet of ficieel had verspreid, kon men althans nog ten gunste van de Engelsche regeering aannemen, dat dit slechts een ontsporing van een onberekenbare was, zij het ook een ondubbelzinnige. Dat is thans niet meer mogelijk. Inte gendeel, een blad onder toezicht van de Britsche regeering heeft in een onbewaakt oogenblik tot uitdrukking gebracht, wat de tegenpartij in werkelijkheid denkt en van plan is DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 24 September. (D.N.B.) Het Op perbevel van de Weermacht maakt be kend: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus heeft infanterie, doeltreffend gesteund dcor artillerie en luchtwapen, na 't overwinnen van taaien vijandelljken tegenstand verscheidene domineerende bergruggen bestormd. Het luchtwapen heeft bovendien felle bomaanvallen ge richt op de haven van Toeapse. Daarbij is een vrij groot vrachtschip in brand ge worpen en in de kustwateren een tweede koopvaarder, benevens een bewakingsschip beschadigd. Aan de Terek werd in harden strijd de stad Prisjibskaja ingenomen. In Stalingrad duren de verbitterde ge vechten in de huizen voort. Bij den af weer van sterke ontlastingsaanvallen uit het Noorden zijn 34 Sovjet-tanks vernield. De ravitailleering van den vijand op de spoorlijnen ten Oosten en Westen van de beneden-Wolga en benzine-opslagplaatsen bij Saratof zijn door het luchtwapen op nieuw zwaar gebombardeerd. Ten Noordwesten van Woronesj zijn nieuwe vijandelijke aanvallen mislukt. In den centralen frontsector zijn eigen aanvalsondememingen met succes ver- loopen. Tegenaanvallen van den vijand bij Rsjef werden afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front behaalde een eigen aanval ten Zuiden van het Ladogameer ondanks hardnekkigen vijandelljken tegenstand en vergeefsche tegenaanvallen verdere ter reinwinst. Aan het Oostelijke front zijn gisteren 62 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht brisant- en brandbommen geworpen op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche en Deensche kustgebied De bevolking leed verliezen. Tien Brit sche bommenwerpers werden neergescho ten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 Seotember voor den oorlog belangrijke doelen in het graafschap York in Midden-Engeland ge bombardeerd. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m M (5 reg. m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m. 21 ct. L Dienstaanb f 0 38 Pers gevr t 48 V 'a i -.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1