Vijandelijke stellingen in den Kaukasus doorbroken 1942. No. 18295. NOTITIES Maatregelen tegen speculatie VERDUISTEREN Achthonderd Nederlandsche kinderen in Thüringen Zaterdag 26 September. Sovjets verloren 31 tanks in Stalingrad Het achtjarig bestaan van den Jeugdstorm Ossenwagenrit besloot taak van begeleider MM Geen belemmeringen den kleinen belegger voor van Gedeeltelijke opheffing het bankgeheim Drie Britsche bommenwerpers te Oslo neergeschoten TWEE JAAR DRIEMOGEND- HEDENPACT Heden: v. 7.32 a. nam. tot 7.33 u. v.m. Morgen: o. 7.29 n. nam. tot 7.34 u. v.m. Rede van C. De „Vledderveen II” verongelukt De arbeidsvoorziening in den landbouw TOELICHTING Nieuwe Engelsche slagschepen „Houdt Holland’s jeugd gezond en sterk!” den Hoofdstormer van Geelkerken l'W COURANT tusschen DUITSCH WEERM ACHTBERICHT DE RAZZIA’S TE PARIJS stormsters, en meeuwen maar III. wandeler. Wij zullen de jeugd van ons volk rich- nadien i i i i i i i i i i i i i i i i i i i 4 I f t i I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I De Zuid-West-polder Een dijk in wording. Vol belangstelling slaat de be volking de werklieden gade, die op kundige wijze van rijshout de zinkstukken vlechten. (Fellinga-Kil) De Parijsche geving van de een met f f t f t i t f f f HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 26 September. (D.NB.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: HAAGSCHE In het Noordwestelijke deel van den Kaukasus en aan de Terek zijn Duitsche en verbonden troepen met doeltreffenden steun van het luchtwapen door verschei den sterk gefortifieerde vijandelijke stel lingen heen gebroken. Voor de Kaukasi. sche kust van de Zwarte Zee hebben Duitsche motortorpedobooten 1 bolsjewis tische tankboot van 2000 ton en een schip van 1500 brt. tot zinken gebracht. Een transportschip en een groot sleepschip kregen bomtreffers. In den strijd om Stalingrad werden den vijand de in de nabijheid van de Wolga liggende partijgebouwen in zware gevech ten ontrukt en ontlastingsaanvallen aan de Noordelijke grendelstelling onder ver- E AMERIKAANSCHE ZUIVERINGS ACTIE van Nederland". Weest trotsch. dat gij er toe behoort, weest er grootsch op maar laat dit blijken door ons te steunen. Ga met ons mede, in dat nieuwe jaar. dat voor ons ligt. In het jaar van onzen Jeugd storm. Gij zult zien, dat gij bij ons vindt niet alleen kameraadschap, maar dat het voor uw persoon, voor uw vorming als mensch, als toekomstig Nederlandsch bur ger, alles waard is, dat gij in den Jeugd storm hebt medegemarcheerd. Aan allen, die ons een warm hart toe dragen, en die ons ook in dit jaar weer hebben gesteund, wil ik een woord van dank zeggen omdat zonder dien steun, zonder dat medeleven, ons werk niet kan slagen. Voor het kader in den Nationalen Jeugd, storm, die op hun post staan en kinderen leiding moeten geven, zeg ik uitdrukke lijk, weest u bewust van uw verantwoor delijkheid. dat gij te allen tijde uw ouders en uw leider in de oogen kunt zien, dat gij uw plicht hebt gedaan Weest hard voor u zelf. Weest trouw en een voor beeld voor uw jongens en voor uw meis jes en zorgt, dat gij nooit het verwijt uit kindermond te hooren zult krijgen, dat gij uw taak niet naar behooren hebt vervuld. Tot allen, die den Jeugdstorm zien in de straten van ons vaderland, ze zien marcheeren, en die ze hooren zingen en die in de jeugd van vandaag zich zelt weer terug vinden, zij het dan op een andere manier, wil ik den oproep doen uitgaan: gaat met ons mede in dezen nieu wen tijd, zooals de Jeugdstorm gaat, vol vertrouwen en vol hoop. Zie over de moeilijkheden van eiken dag heen, die soms zeer zwaar zijn en zeer zwaar kun nen zijn. Weest overtuigd, dat als in de jeugd van ons volk het volk zijn kracht hervindt en zijn hardheid, die het eens zijn plaats heeft gegeven in de wereld, de toekomst var. ons vaderland vast en zeker zal staan en weet dat in den Nationalen Jeugdstorm als devies beleden wordt en richtgevend is voor het leven, datgene, waartoe ik u oproep stormer en stormster meeuw en meeuwke, allen, wien het wel en wee van den Jeugdstorm ter harte gaat, opdat het moge beleefd worden in ohs volk en in ons vaderland: „In Godsver trouwen, alles voor het vaderland”. (Zie ook pagina 2) Maan: 26 Sept, onder 9.22 vjn., op 8.39 n.m.; 27 Sept onder 10.32 v.m.. op 9.06 n.m.; 28 Sept onder 11.39 v.m., op 9.33 n.m. 2 Oct L.K Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. beteekenis. Op het Driemo- Duitschland, De plechtig- ln dit artikel beslait onze verslag gever zijn relaas over de reis met een transport van 800 Nederland sche kinderen naar Thüringen, die hij, in zijn hoedanigheid van bege leider, heeft meegemaakt. Een en ander geschiedde onder de auspi ciën van den Nederlandschen Volksdienst. politie heeft in de om- Beurs een razzia gehou den, waarbij talrijke personen zijn ge arresteerd. Zij werden gefouilleerd naar verboden effecten. De razzia op buitenlandsche joden, waarover reeds eerder werd bericht, duurde voort. Ook zijn, aldus S.P.T., een groot aantal communisten aangehouden. Het Nederlandsche motorschip „Vled- derveen II” (200 ton) is nabij Tralleborg (Zweden) op een mijn geloopen. De be manning kon zich in veiligheid brengen. Het schip is gezonken. tanks afgeslagen. Ge- wierpen bij nachtelijke ten op de toekomst, omdat wij ze het geloof hergeven in die toekomst van ons vaderland Wij werpen thans den blik vooruit, den blik, die ons nieuwe opga ven doet zien, nieuw werk en ook nieuwe moeilijkheden. Wij zien nieuwe afdeelin. gen in den Jeugdstorm opkomen, zoowel wat betreft het bouwen van vliegtuigen als den marine-jeugdstorm. Wij zien nieu we afdeelingen, wij zien den groei aller wegen en wij kunnen zeer dankbaar zijn, dat het aantal zoo zeer is toegenomen in het jaar. waarin wij thans gewerkt heb ben. Elke stormer. elke stormster, elke meeuw, elk meeuwke heeft zich moeite gegeven. Ik wil alle leden van den Jeugd, storm op het hart drukken in het bijzon, der vandaag, dat zij in hun uniform en ook zonder uniform toch in de eerste plaats zich bewust zijn van de verplich ting. die het lidmaatschap van den Na tionalen Jeugdstorm hun geeft. .Zelf respect moet blijken uit hun woorden en uit hun daden, moet blijken uit het win. nen van nieuwe leden, moet blijken uit hun gedrag op straat. Elke stormer elke stormster zij te allen tijde een voorbeeld van datgene, wat wij als nationale deug den in ons volk gebracht willen zien: dis cipline, tucht en offerbereidheid. Elke jon gen en elk meisje, die dat niet nakomt, is onwaardig in den Nationalen Jeugd, storm te staan En wanneer gij jongens en meisjes te zamen zijt in Nederland en gij marcheert en gij zingt uw liederen, zingt ze met overtuiging, omdat uit uw gezang uw ge loof in de toekomst blijkt, omdat daardoor de jeugd van Nederland gewonnen wordt en zij aan u een voorbeeld kan en moet nemen van wat een Nederlandschen jongen en een Nederlandsch meisje in dezen tijd kan bewegen. Tot de ouders wil ik slechts dit zeggen, dat hun dankbaar ben voor het ver trouwen. dat zij stellen in den Jeugdstorm, doordat zij ons hun kinderen geven. Wan neer zij met ons verbonden zijn in het zelfde ideaal, wanneer zij weten, dat hier in ook voor hun kinderen de toekomst ge legen is, ben ik hun dubbel dankbaar. Tot die ouders, die meenen ons hun kin deren nog niet te moeten geven, omdat zij willen wachten of nog geen vertrou wen hebben, doe ik de oproep, geeft uw kinderen toch, want weet, dat als ons volk in de toekomst een plaats in Europa wil innemen, waar het recht op heeft, op grond van zijn geschiedenis, van zijn ka raktereigenschappen. van datgene, wat een volk groot kan maken, zullen uw kinderen moeten medewerken. En tot de jeugd van ons land, die in de rijen van den Jeugdstorm niet mede wil marcheeren, die buiten onze rijen staat, omdat zij eenmaal was in andere organi saties, of omdat zij in geen enkele organi satie was en die meenen: „Neen, in den Jeugdstorm behooren wij niet” tot hen wil ik nog een hartelijken oproep doen en hun op het hart binden: „Is het juist, dat gij u onttrekt, is het goed, dat u buiten onze rijen blijft, dat gij niet mede kunt mar cheeren en dat u niet mede wilt mar cheeren? Hoort gij niet bij ons?” Ik wil voor u die vragen beantwoorden Gij hoort bij ons. Elke jongen en elk meisje, op het land en in de stad, of gij arbeiderskind zijt of dat gij komt uit een familie, die het z.g. beter gaat, gij hoort bij ons, omdat wij samen zijn, „de jeugd PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Kol. Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ8.18. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl, ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c af en „Horen „ZOEK NERO. ZOEK” -o- In het Westelijke deel van den Atlan- tischen Oceaan, bij de Bahama-eilanden en voor de kust van Columbia en Mexico wil de Amerikaansche marine een groote zuiveringsactie beginnen, zooals welingelichte kringen te Washing ton melden. Men meent n.l. in Ameri kaansche marinekringen, dat de Duit- schers ergens in deze gedeeltelijk on- doorvorschte eilandgebieden U-boot- steunpunten zouden kunnen bezitten. (Vox) den kop in te drukken. De prijsdiscipline, die de Staat van iedereen zonder onder scheid eischt, moe: ook gelden voor de beurs. 2 Den kleinen bona-fide bezitter van effecten te behoeden voor de misleidende uitwerking, welke de hooge koersen op hem konden uitoefenen en het hem ook in de toekomst mogelijk te maken de be legging van zijn spaargelden, voor zoo ver deze In aandeeler geschiedt, op een reëele basis te doen plaats hebben. 3. Den beurshandel in stand te hou den. Het is te betreuren, dat er in Neder land onverantwoordelijke elementen zijn, die achtereenvolgens een serie maatrege len noodzakelijk maakten en thans tot het afkondigen van de bovengenoemde verordening hebben aanleiding gegeven. In het jaarverslag van de Nederlandsche Bank heb ik in mijn kwaliteit van pre sident dier bank in het bijzonder ge wezen op de koerswaardeering van Indi sche aandeelen, die men inderdaad slechts als een uiting van pathologische specula- tie-neigingen kan bestempelen. De verordening, welke thans is gepu bliceerd, schept een wapen tegen de groote speculanten, een wapen, dat tegen hen onbarmhartig zal worden gehan teerd, zoodra zulks noodig is Deze speculanten hebben de mogelijk heid zich van het nemen van sancties vrij te houden door tijdig dat gedeelte van hun bezit af te stooten. dat hun to taal aan inkoopen sinds 31 Dec. 1941 tot 100.000 of daarboven heeft doen stijgen, berekend naar de geldende koersen op den laatsten beursdax vóór den eersten van de maand November en volgende maanden. De redelooze opeenhooping van aandeeienbezit in handen van groote spe culanten zal op deze wijze worden ver meden en daarmee zal materiaal aan de markt worden gebracht, dat den bona- fiden kleinen belegger voor zijn spaarpen ningen een behoorlijke beleggingsgele- genheid waarborgt. Deze kleine belegger heeft van de verordening hoegenaamd niets te vreezen. Teneinde personen, die geneigd zouden zijn om deze bepalingen te ontduiken, te kunnen achterhalen, is het bankgeheim ten aanzien van dergelijke effecten-trans- acties opgeheven. nietiging van 31 vechtsvliegtuigen aanvallen stationsinstallaties en olieóp- slagplaatsen der stad Astrakan in brand. Do gevechten bij Woronesj duren voort. In den Centralen sector hebben forma ties van het leger en de Waffen-SS tegen vijandelijken tegenstand in verscheidene plaatsen genomen. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Z.O. van het llmen- meer mislukten. Bij een militair zonder effect gebleven aanval overdag op het stedelijk gebied van Oslo hebben Duitsche jagers 3 van de 4 Brit§che bommenwerpers neerge schoten Het luchtwapen heeft vannacht havenstad in Zuidwest Engeland brisant- en brandbommen bestreden. Zooals reeds werd bekend gemaakt, worden voor het rooien van aardappelen, in het geval niet voldoende arbeidskrach ten ter beschikking van de boeren staan, o.m. met medewerking van den Neder landschen Arbeidsdienst, van werkverrui- mingsarbeiders en de schooljeugd, zoowel als door bemiddeling van de gewestelijke arbeidsbureaux zooveel mogelijk de nog vrij zijnde arbeiders ingeschakeld. Het blijkt evenwel, dat de bepaling van het college van Rijksbemiddelaars, opgenomen in de Staatscourant no. 107, waarbij wordt voorgeschreven, dat arbeiders die niet naar huis heen en weer kunnen reizen, door den werkgever onderdak en voeding moet worden verschaft veel boeren er van weerhoudt arbeiders van elders in dienst te nemen. De overheid neemt hiertegenover het standpunt in, dat zij op alle mogelijke manieren de boeren wil helpen en bij een tekort aan arbeiders tegen zeer redelijk C11? j. weF*verruimingscolonnes en Ar beidsdienst wil inschakelen, maar dat de boer dan verplicht is al het mogelijke te doen om zelf arbeiders te krijgen Door het gewestelijke arbeidsbureau zal in ver. band daarmede bij iedere aanvrage wor den bepaald hoeveel arbeiders op het be drijf van den aanvrager zullen moeten worden ingekwartierd Dit is in het alge meen één man per 10 h.a. Niet afhanke lijk te zijn van de ongeneigdheid bij som mige boeren om op deze wijze de noodige arbeidskrachten te betrekken, is een ge machtigde aangewezen, die moet zorgen voor de coördinatie van de diensten, welke bij de voorziening van arbeiders zijn be trokken, en die tevens de bevoegdheid krijgt om tegen onwillige boeren op te treden door het opleggen van boeten. Iedere boer is verplicht zijn aardappe len vóór een bepaalden, door de P.I.C A vast te stellen datum te rooien. Indien hij d jartoe niet in staat is en niet alle maat regelen heeft genomen om aan deze ver plichting te voldoen, kan de gemachtigde de te velde staande gewassen vorderen Daarbij wordt de geldelijke opbrengst van deze aardappelen uitbetaald onder aftrek van een bedrag van /300 per h.a, voor het rooien. Dit is ongeveer het dubbele van het normale rooiloon. De verwachting is gerechtvaardigd, dat de boeren ook in hun eigen belang de noodzaak zullen inzien om zoo spoedig wtogelijk bij de gewestelijke arbeidsbu reaux.arbeiders aan te vragen (zoo moge, lijk door bemiddeling van de plaatselijke bureauhouders) en voorts alle medewer king te verleenen bij het onderdak bren gen van arbeiders van elders, teneinde al dus door samenwerking den oogstarbeid goed te doen verloopen. kar waren door de ongewone manoeuvre in het ongereede geraakt. De jongens juichten De man grijnsde Op dat mo- Mijn taak is bij de overdracht der kin deren aar. de pleegouders officieel ten einde Ondanks de korte spanne tijds, dat een zoo rijk kindertal onder mijn hoede ressorteerde, is de plotselinge leegte vreemd Twee boerenkarren, waarvoor ossen staan gespannen, oneerbiedig door de jeugd als ,.hu-peerden” betiteld zul len de meisjes en jongens aan de her en der verspreid liggende huisjes afleveren. Het definitief vertrek wordt door aller hande omstandigheden vertraagd. De jon gens zitten als een klit op de wagens en wachten op de dingen, die komen gaan. Hetzelfde doen wij. de zes begeleiders en begeleidsters. De stationschef heeft ons duidelijk gemaakt, dat we nog 3| uur den tijd hebben, alvorens er weer een treintje naar de meer bewoonde wereld zal ver trekken. Ik voel ook iets voor een ritje met den ossenwagen. Mijn meer bedaagde collega’s, ontbreekt ten eenen male de lust voor een dergelijke rijpartij. We zul len elkaar weer zien in het .centrum” van het plaatsje, waar we bij hét Ernahrungs- amt nog eenige zaken te regelen hebben Ik maak den tandeloozen koetsier, die nog geen woord geuit heeft maar een zwak blijkt te bezitten voor grijnslachen, den gang van zaken duidelijk, ontferm me over de bagage van de begeleiders en neem plaats tusschen de knapen. Een kort bevel is voldoende om de logge dieren in bweging te krijgen. Op de geïmproviseerde bok van de kar welke hoogstens plaats biedt aan vier niet të omvangrijke kinderen, tel ik 15 „man" terwijl een bijna even groot aantal paar handen de leidsels tracht te bemachtigen. Tenslotte weet onze karre- voerder deze al grijnzend in zijn bezit te krijgen en zoo hobbelen we verder. Het „centrum” blijkt verder te liggen, dan ik dacht, maar als we een kwartier gereden hebben wordt 't me toch te mach tig en ik steek m’n licht bij den koetsier op. Zijn met duizenden groeven doorploegd gelaat wordt een masker gelijk als lang zamerhand de quintessence van mijn uit eenzettingen tot hem doordringt. Het zijn de eerste woorden, welke hij na de ken nismaking op mij afvuurt en als ik op mijn beurt den zin daarvan versta, is er voor mij geen reden meer tot verheugd zijn. Wij blijken het Ernahrungsamt al ver, heel ver achter ons te hebben. Teruggaan met den wagen is onmogelijk, daar er. ge zien de breedte van den weg. een goo chelaar voor noodig zal moeten zijn, om het vehikel te doen keeren. De karrevoer- der. die geleidelijk aan weer in zijn oude doen geraakt en bereids weer grijnst, tracht me te paaien, voor een analoog in stituut. dat een uurtje verder moet zijn gevestigd. Ik zie daar niets in, maar vraag me in stilte af. hoe ik met zes zware kof fers van mijn collega-begeleiders. terug moet gaan De oplosssing komt in den persoon van een jongeman, die in het bezit is van een fiets Onze onderhandelingen verloopen vlot en we zullen de reis terug samen gepakt en gezakt aanvaarden. De koetsier schijnt een zoo spoedige oplossing niet ineens te kun nen verwerken Een schok van den wagen stoort hem evenwel in zijn overpeinzin gen De jonge Deventenaren, die het al lang goed vinden hoe de meester zal weg komen. hadden pogingen in het werk ge steld. om de ossen tot een nummertje hoo- aeschoolrijden te bewegen Doch een van de dieren was het gemier aan den kop blijkbaar een ietwat gaan vervelen, deed een uitval naar links en trok zijn broertje die heel meegaand was, uit het span. De wagen en de disselboom van de Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319, Tel. 550310; Fll.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goiïdsbloeml. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Saters |r., Theresiastr. ma. Tel. 772444; Boekh. F D. Couvée, v Hoytemastr. 66 Tel.721187 ment heb ik hem bewonderd en in hem kwaliteiten voor begeleider van een kin dertransport ontdekt De wagen met jon gens reed en ik ging terug, nu ook eens met een begeleider. Uitbundig hebben nog naar elkaar Het Verordeningenblad van 25 Septem ber bevat het besluit van de secretarissen, generaal van Financiën, voor Bijzondere Economische Zaken en van Justitie betref fende de aangifte en inlevering van waardepapieren. Hierin wordt o.m. bepaald, dat de secretaris-generaal van Financiën bevoegd is aan personen de verplichting op te leg gen, aandeelen en andere waardepapie ren, welke geen vaste rente dragen, bin nen een door hem te bepalen termijn bij een door hem aan te wijzen instantie aan te geven, voor zoover zij deze waardepa pieren na 31 December 1941 hebben ver worven. Hij is bevoegd aan een persoon, die een waardepapier heeft aangegeven, de verplichting op te leggen van de ver vreemding van dit waardepapier binnen een door hem te bepalen termijn bij een door hem aan te wijzen instantie aangifte te doen De secretaris-generaal is bevoegd aan den eigenaar van een aangegeven waardepapier de verplichting op te leg gen of te doen opleggen, dit waardepapier op door hem vast te stellen voorwaarden te vervreemden en de uit die vervreem ding voortvloeiende opbrengst op een door hem te bepalen wijze te beleggen. Crediet-instellingen De secretaris-generaal voor Bijzondere Economische Zaken is bevoegd aan cre diet-instellingen in den zin van artikel 1, onder 2, van het besluit no. 225/1941 be treffende het bank- en credietwezen de verplichting op te leggen, de door haar na 31 December 1941 aan anderen dan cre diet-instellingen afgegeven waardepapie ren in den zin als hierboven vermeld, bin nen een door hem te bepalen termijn bij een door hem aan te wijzen in stantie aan te geven. Hij is be voegd van de crediet-instellingen alle inlichtingen te verlangen, welke hij in verband met de uitvoering van en de contröle op de aangifte noodzakelijk acht. Strafbepalingen Hij, die opzettelijk in strijd handelt met een hem op grond van het bovenstaande opgelegde verplichting, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren en met geldboete tot een onbeperkt be drag of met een van deze straffen. De geldboete bedraagt ten minste anderhalf maal, in geval van poging ten minste de helft van de waarde, welke het waarde papier, waarop het strafbare feit betrek king heeft, ten tijde van het begaan van het strafbare feit heeft gehad. Hij, die door schuld in strijd handelt met een hem opgelegde verplichting, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste honderdduizend gulden. Over alle strafbare feiten, waartegen in dit besluit straf is bedreigd, oordeelt in eersten aanleg bij uitsluiting de economi sche rechter. Dit besluit treedt terstond in werking. In Staatscourant no 187 wordt de eerste beschikking van den secretaris generaal van Financiën gepubliceerd ter uitvoering van bovenbedoeld besluit Naar aanleiding van de publicatie van bovengenoemde verordening en het des betreffend uitvoeringsbesluit heeft de secretaris-generaal van het departement van Financiën o.m. het volgende mede gedeeld: Sinds den zomer van het jaar 1940 zijn verschillende maatregelen genomen waaraan een drieledig doel ten grondslag ligt: 1. De speculatie, die het scheppen van inkomen zonder arbeid ten doel heeft. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m M (5 reg.) ƒ165, elke m.M. m tot 22 tn.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M m 21 ct Halve oplaag, halve prijs Red. 0.51 p. m.M Bewijsn. 5 ct. fr. p p 10 ct KI. Adv (in halve opl ƒ0 57. Dienstaanb f 0 38 Pers, ge vr f048 Adv. .Br bur. v. d bl 10 c meer Aan de buitenlandsche correspondenten te Londen is medegedeeld, dat 2 zuster schepen van de „Prince of Wales”, n.l. de Anson” en de „Howe", in dienst zijn gesteld. Over den bouw der slagschepen van de ,,Lion”-klasse met een waterver- plaatsing van 40.000 ton en geschut van 48 c.m., is echter nog niets bekend. De Anson” en de „Howe” behoo ren tot de 5 slagschepen der „King George V"-klasse, waarvan de „King George V”, de inmiddels bij Malakka tot zinken gebrachte „Prince of Wales” en de „Duke of York” reeds voltooid waren. Oorspronkelijk zouden zij „Jellicoe” en Beatty” heeten. Het zijn schepen van 35.000 ton, welke een snelheid van ruim 30 mijl kunnen ontwikkelen. De bewape ning bestaat uit 10 kanonnen van 35.6 C.m. en 16 kanonnen van 13.2 c.m. de knapen en ik gezwaaid. Toen ik vaag hoorde, dat een van m’n jongens zijn vriendje een klap presenteerde, was ik gerust, wetende, dat wanneer een jongen een dusdanige conversatie gaat voeren, hij geheel en al is ingeburgerd. Zwaar transpireerend arriveerden we bij het begeerde „Amt” waar mijn col lega’s reeds plannen beraamden om door de plaatselijke overheid een verzoek tot opsporing aanhouding en voorgeleiding te doen uitvaardigen. Vooral een oudere damescollega was erg overstuur, niet zoozeer om mij. dan wel om haar koffer en zelfs een fleschje Sprudel kon haar niet over haar eersten schrik heen brengen. We gingen wandeler. straatje in, straatje uit en kwamen weer op ons punt van uitgang terug. Er klopte dus iets niet. De dame van den koffer stevende resoluut op een paar kinderen vroeg in onberispelijk Duitsch sie Kinder, wo ist der Bahnhof „Wazeggu Tableau De resolute deinsde terug en wij man nen gnuifden. De meisjes uit Grönnegerland bleken ook aan den wandel te zijn na heerlijke spekpannekoeken gegeten te hebben. Een nummertje huilen gaf aan de verdere ontboezemingen van het jeugdige tweetal een triest tintje. Na veel horten en stooten werden we gewaar, dat de schoen ’m wrong in het feit dat zij. gezworen vriendinnen als zij waren, gescheiden waren. Erg royaal zijn we geweest met onze woorden van troost, maar of het geholpen heeft acht ik aan twijfel on derhevig. Een Friesche knaap, dien wij ontmoetten had het handiger bekeken en roste met zijn Zondagsche pakje een hooiberg op en af. Hem hebben we on verwijld bevolen een ander costuum aan te trekken, dat beter tegen een dergelijk vermaak bestand zou zijn. Zulks had tot gevolg, dat zijn pleeg vader een echte Thüringer boer, het koeienmelken. waarvan het Hollandsche joch getuige zou mogen zijn, tot een later tijdstip moest uitstellen, maar hij deed het met liefde en met begrip voor de textiel, puntenkaart van de mama van den jeug digen Fries. Maar, het werd hierboven reeds opge merkt, onze taak van begeleider was af- geloopen, al hebben we op onze terugreis naar Meinigen met Argus-oogen rondge keken of er nog niet iets ten aanzien van Hollandsche kinderen viel te bemoederen of te be-vaderen. Een prachtige reis is ten einde. Hol land's jeugd zal gezond en sterk terug- keeren uit het mooie Thüringen! In geheel ons land zijn vandaag de stormers en stormsters bij elkaar geko men ter viering van den Dag van den Ouden Jeugdstorm. Ter gelegenheid hiervan heeft de hoofd stormer, C. van Geelkerken, de volgende radiorede gehouden. Stormers, meeuwkes, Op den herdenkingsdag van den natio nalen Jeugdstorm staan wij aangetreden en bezinnen ons op het jaar, dat achter ons ligt. Op dezen dag zien wij even om en voor onze herinnering staat op het beeld van den Jeugdstorm, zooals het in deze 8 jaren in Nederland te zien is ge weest. Niet altijd in het openbaar, niet altijd op de straten, zooals thans, maar zeer dikwijls heel lang en heel vaak op zol ders, in kelders en op een wijze waar wij ons moesten behelpen een jeugdorga. nisatie onwaardig. Wij willen echter op dezen dag niet klagen maar willen blij zijn, dat wij weer een jaar hebben mogen werken voor de toekomst van ons volk met de jeugd van ons volk en wanneer wij dan terugzien en wij herinneren ons de jaren. die achter ons liggen, dan willen wij ons in de «.-er- ste plaats in het geheugen terugroepen hen. die met ons marcheerden in deze jaren Hen heeft de plicht geroepen in het on metelijke Rusland Er staan daar honder den. die eens met de Meeuwenvaan en achter de Meeuwenvaan medemarcheer- den. Velen van hen zijn gevallen, alles ge vende voor het vaderland Wij herdenken hen en beloven ons zelf, dat zij in onze herinnering met ons verbonden blijven. Zij zullen met ons mede blijven marchee ren. Zij die gingen en daar hun plicht deden roepen ons eiken dag en elk uur voor oogen den plicht, dien wij hier heb ben te vervullen, staande te midden van ons volk om de jeugd van ons land te vereenigen. te richten op de toekomst en hun ook te geven een hoop voor de toe komst. Wij kunnen dat. omdat wij een vast ge. loof hebben in de kracht van ons Neder landsche volk omdat wij liefde hebben voor ons vaderland en omdat ons Gods vertrouwen ons in staat stelt de toekomst met open oogen tegemoet te gaan, omdat wij weten, wat die toekomst ook brengen moge, wij daarmede verbonden zijn, wijl de jeugd van het volk de toekomst zelf is. Wanneer wij gezien hebben naar hen, die gingen, naar hen, die onze rijen ver lieten en wij bezinnen ons op het werk, dat wij gedaan hebben, dan weet ik, dat er veel is, wat niet goed geweest is. Hierin wil ik niet klagen. Ik wil slechts constateeren, omdat men het ons anders zou tegenwerpen en zeggen: ..Wat hebt gij er van gemaakt?” Wij hebben er van gemaakt naar ons beste weten, wat wij konden. Het liep niet altijd zooals wij wilden. Wij zijn niet altijd even gelukkig geweest. Wij heb ben ons ook wel vergist. Wij hebben fou ten begaan, maar door alles heen ble ven wij ons doel voor oogen houden, met het geloof In ons hart „onze opgave slaagt”. De 27ste September 1940 is een datum van wereldhistorische dien dag werd te Berlijn gendhedenpact Italië en Japan geteekend heid had plaats in de nieuwe rijkskanse- larii in aanwezigheid van den Führer. De onderteekening geschiedde door den Duitschen rijksminister van Buitenland sche Zaken von Ribbentrop, den Italiaan- schen minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano en den toenmaligen Japan- schen ambassadeur te Berlijn^Curusu. De voornaamste bepalingen van het uit 6 artikelen bestaande verdrag komen hierop neer, dat Duitschland Italië en Japan overeenkwamen samen te werken op den grondslag van een nieuwe orde in Europa en in de Groot-Aziatische ruimte Zij namen voorts de verplichting op zich elkander wederzijds te steunen met alle politieke, economische en militaire mid delen. in geval een der drie verdragslui tende partijen werd aangevallen. In de preambule van het verdrag wordt o.a. gezegd, dat als voorwaarde voor een duurzamen vrede wordt beschouwd, dat iedere natie ter wereld de haar toeko mende ruimte verkrijgt Het voornaamste doel van de verdragsluitende partijen is in de Europeesche gebieden en in de Groot-Aziatische ruimte een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is het gedijen en de welvaart van de daar wo nende volken te bevorderen. De samenwerking zou worden uitge breid tot die naties, in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als Duitschland. Ita lië en Japan te geven, opdat het op den wereldvrede als einddoel gerichte streven verwezenlijkt kan worden. De samenwerking met andere staten werd opengesteld: Het pact wilde die vol ken verbinden, welker idealen en belan gen gelijk zijn. Het verdrag zou het kris tallisatiepunt vormen van de nieuwe or dening in het algemeen. Vijf staten heb ben zich reeds samenverbonden met het pact, n.l. Hongarije, Slowakije, Roemenië, Boelgarije en Kroatië. Als richtsnoer van practische politiek in Europa en Oost-Azië heeft het pact in de afgeloopen 2 jaren zijn waarde bewe zen. Het heeft in den grootsten oorlog aller tijden een verdieping en consolidee- ring in zoodanigen omvang getoond, dat de voorgestelde samenwerking waarlijk geen ijdele klank is gebleken De strijd van de verbonden legers tegen het bols jewisme is er een duidelijk bewijs van. De samenwerking met Japan is opnieuw gedemonstreerd door de aanwezigheid van Japansche zeestrijdmachten in den Atlan- tischen Oceaan. Het begin van het vierde oorlogsjaar wijst op een nieuwe krachts ontwikkeling van de Asmogendheden, ter wijl de tegenstanders ineenstorting ver wacht hadden. Duitschland beschikt over 'vrijwel geheel Europa met zijn geweldige industrieele hulpbronnen en werkkrach ten. De Asmogendheden hebben vrijwel alle rubbergebieden en een goed deel van de petroleumbronnen veroverd Bij de herdenking van het Driemogendhedenpact staan de Asmogendheden op militair ge bied in het volle bezit van haar ongebro ken kracht. 'W r f ■-

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1