Amerikaansch troepentransport grootendeels vernietigd No. 18296. 1942. VERDUISTEREN Maandag 28 September. Nieuwe vorderingen in Stalingrad en in den Kaukasus De verjaardag van het Driemogendhedenpact 1 A VAN DEN JEUGDSTORM 14 Schepen tot zinken gebracht DE DAG il 206 LICHTAFSLUITINGEN Extra bericht Sinds 17 September Het tramverkeer Plechtigheid op het Heidenkerkhof g V V a I A ft A Plechtigheid op het Binnenhof Rede van minister von Ribbentrop Zware gevechten bü Rsjef h - Laval aan het woord Vaste brandstoffen voor kamer verhuurders en pensionhouders Duitsche troepen naar het Noorde lijk deel van Stalingrad opgerukt HAAGSCHE COURANT van DUITSCH WEERM ACHTBERICHT Het Opvoedersgilde Jeugd- TWEEDE JAARVERGADERING bepaald. was rij is gen voor den strijd op korten afstand doeltreffend gesteund. Vijandelijke ont- lastingsaanvallen ten Zuiden en Noorden van de stad zijn mislukt. VERMIJDT HET TRAMMEN ZOOVEEL MOGELIJK OP SPITSTIJDEN kachels reiken doen een de nieuwe nieuw verder. tweede mocht op V V V V V V V V V V A A A A A A ft De Méchin gij te van Overzicht tijdens de plechtigheid op het Binnenhof. Polygoon^M eyer) of voor pensions, waarin geen hoofdbewo ner aanwezig is, dient namelijk in plaats van een formulier MD 333-11 een formu lier Br. C 250 te worden ingediend, onaf hankelijk of in het pension met centrale verwarming of met haarden en wordt gestookt De daarop uit te rantsoenen zijn berekend voor het geheele stookseizoen van 1 October 1942 tot en met 30 April 1943, zoodat deze bedrijven tijdens den duur hiervan geen tusschen- tijdsche aanvragen op formulier Md 333-11 mogen indienen. lutionnair zal zijn; geen stilzitten en af wachten, maar de straat op. De burge meester heeft toestemming verleend, lees- kasten te plaatsen op verschillende pun ten in de stad. Met de W.A. zal men op straten en pleinen samenkomsten houden teneinde het contact met de jeugd te ver stevigen. Op 11 October zal een meisjes- sportfeest op Te Werve gehouden worden en den dag daarvoor een zwemfeest in het zwembad aan de Mauritskade. lederen avond kan men zich aanmelden als lid. Het adres daarvoor is: Nassauplein 6. De opleiding van de Jeugdstormers is sterk gedecentraliseerd. Zij bestaat o.m. uit exercitie, zang, boksen en andere tak ken van sport, vorming en heemkunde. Een nieuw element is volksdansen. Met de jazz willen wij definitief breken. PRIJS DEZER COURANTS Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki". „De Nieuwste Mode", „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant. tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. Benoist Méchin afgetreden Fransche staatssecretaris Benoist is uit de regeering getreden. Laval heeft in dit verband de pers de volgende verklaring verstrekt: „In geen geval zal ik dulden, dat men het gezag van de regeering aanvalt. Dit is thans noodzakelijker dan ooit. De regeering staat hecht en er is geen reden, dat dit niet zoo zal blijven. Ik ben volledig be sloten mijn taak tot het einde voort te zetten.” Benoist Méchin was. evenals de Brinon en Platon, staatssecretaris bij den chef der regeering LavaL Zaterdagmiddag hield het Opvoedersgil de in het N.V. Huis te Utrecht zijn tweede jaarvergadering. Na een openingswoord van den secre taris van het Opvoedersgilde dr. Breed- velt sprak dr. Honsberg, namens den N.S.B. Lehrerbund. Hij wenschte het Op voedersgilde hartelijk geluk met zijn twee den verjaardag uit naam van de Duitsche zuster-organisatie en uit naam van den leider van het Arbeitsbereich der N.S.D. A. P., Hauptdienstleiter Schmidt en bood een portret van den stichter van den N.S. B. L., Hans Schemm, als geschenk aan. Hierna nam prof. dr. R. van Genechten het woord en bedankte dr. Honsberg voor het prachtige geschenk. Uitvoerig stond hij stil bij het vele werk, dat het Opvoe dersgilde in het afgeloopen jaar heeft ver zet. Het ledental is van 2000 tot 4000 ge stegen. Tenslotte sprak nog de leider der Na- tionaaLSocialistische Beweging der Neder, landen. Mussert, die zeide, dat het de taak van de leden van het Opvoedersgilde is, op te voeden in nationaal-socialistischen zin, en den wensch uitsprak, dat ook in het derde jaar het Opvoedersgilde tot grooteren bloei moge komen tot heil van het Nederlandsche kind. Zooals men reeds zal hebben bemerkt, zijn verschillende maatregelen tot inper king van het electrische tramverkeer ge nomen. Reeds de positie van het materieel in het algemeen dwingt er toe, dat het wa genpark niet sterker in gebruik is dan met het oog op de verkeersbehoefte be paald onvermijdelijk is. De moeilijkheden, welke onder de tegen, woordige tijdsomstandigheden onvermij delijk uit de beperking van het tramver keer voortvloeien, kunnen echter ten deele worden verminderd door het publiek zelf. Ten eerste make men niet meer van de tram gebruik dan bepaald noodzakelijk is en voorts kan ieder trachten, het zijne er toe bij te dragen, om het spitsverkeer van de tramwegen zooveel mogelijk te vermin deren. Wanneer niet strikt noodzakelijk, vermijde men het gebruik van de tram op spitstijden, derhalve 's ochtends tusschen 8 en 9 uur, ’s middags tusschen 12 en 13 uur, en ’s avonds omstreeks 17 en 18 uur. De Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, heeft ter gelegen heid van den verjaardag der onderteeke- ning van het driemogendhedenpact gister avond een receptie gegeven, bij welke ge legenheid hij een redevoering hield, waarin hij o.a. zeide, dat het sluiten van dit pact vooral was geschied als waarschuwing voor de Ver Staten. Zin en doel van het bondgenootschap was dus zuiver defensief, n.l. verhinderen dat de Europeesche oorlog door deelneming van de Ver. Staten een algemeene wereld oorlog zou worden en daarmede zou wor den verlengd. Roosevelt sloeg de waar schuwing in den wind en ging spoedig tot openlijke oorlogshandelingen over. Voortgaande schetste de minister de Ja- pansche successen, de geweldige successen van Duitschland en zijn bondgenooten en gsprak over den thans reeds weken om Stalingrad woedenden slag. Wij allen, po- Telefoon 116390 (zeven lijnen) BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Giro No, 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319. Tel. 550310; Fil.t RIJ»w., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124,Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F O. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.771187 In tegenwoordigheid van den Duce hield één der Maliaansche haven-lucht- beschermingsdiensten een oefening. (Orbis-Luce-Holland) Oost-Azië niets, meer te. zoeken hebben.” De namen der gevallenen'werden luide aC geroepen en op treffende wijze weerklonk, „Ons is het vuur, aan ons de kracht” „Rijst Nederland uit donkeren nacht”. Een diep tromgeroffel Jdonk tot besluit^ Moed, eer en trouw zijn de leuzen waar voor de vaderlanders, aan wier graven wij staan, den dood zijn ingegaan. Terwijl men de arm strekte ten groet voor de offers, die gebracht werden voor de vrijmaking van de jeugd had de krans- legging plaats. Wij beseffen, ging spr. daarna voort, dat dit zwijgende heiden kerkhof een antwoord verlangt, dat wij samenvatten: In de belofte: nooit meer oorlog, nooit meer strijd tusschen het Nederlandsche en Duitsche broedervolk. In de belofte: te strijden om een Neder landsche jeugd, die nog die karaktereigen schappen in zich heeft om een goed Ne derlander te zijn, in de belofte: te strijden voor een eensgezinde vrije Nederlandsche volksgemeenschap, die wetend wat haar kracht is, deel uit kan maken van de Ger- maansche gemeenschap. De Jeugdstorm strijdt verder in de over tuiging, dat de grondslag „In Godsver trouwen alles voor het vaderland” dezen strijd geheiligd heeft. Daarna herdacht een spreekkoor uit Rot terdam de 34 gevallen stormers, die hun leven gaven voor het vaderland in den strijd tegen het bolsjewisme, waarna de zangkoorschaar zacht inzette: „Wilt heden nu treden” uit Valerius „Gedenkklanck”. Een van de hoogtepunten van de viering was wèl de kranslegging op het heiden kerkhof, welke Zaterdagmiddag o.a. in tegenwoordigheid van den cömmandant der W.A., mr. A. J. Zondervan, den inspec- teur-generaal der Rijkspolitie, luit.-kol J. Veenstra, den heer F. W. Bilderbeek, hoofd van de afd. financiën van het hoofd kwartier der N.S.B. en functionnarissen van den Jeugdstorm, plaats vond. Aan deze plechtigheid namen contingen ten stormèrs en stormsters deel van streken uit hèt gewest Nedersticht. in totaal plm. 700, met een muziekgroep, een vaandeL wacht en een Rotterdamsch spreekkoor en zangschaar. Omstreeks half drie marcheer den de groepen onder dof tromgeroffel, dat reeds van verre hoorbaar was, het kerkhof op, waar zij zich in een carré opstelden. De zevenhonderd jongens en meisjes maak ten een keurigen. gediciplineerden indruk. Rede van stafleider Quispel Onder doodsche stilte hield hiér de staf leider Quispel een rede. Terwijl wij op dit heidenkerkhof staan, zijn in het ge heele land de scharen en vendels van den Jeugdstorm aangetreden en vieren feest. Daar staan aangetreden duizenden jongens en meisjes in wier oogen een geloof blinkt in een nieuwe toekomst. Zij hebben een ideaal zondèr hetwelk zij niet meer kun nen leven, omdat het „plicht” is ten op- zichte van het voorgeslacht en van de Nederlandsche jeugd. Spr. herinnerde aan het feit hoe acht jaar geleden de Jeugd storm werd opgericht en door den hoofd- stormer een vonk werd ontstoken in de harten van de eerste leden. Als een klein groepje streden zij voort, gehoond, bespot, veracht, gehaat en zij streden een strijd waartoe velen den moéd misten. Want mogen wij vandaag feest vieren en trotsch zijn op die jongens en meisjes, die het beste deel van ons volk uitmaken, een deel van de Nederlandsche jeugd, dat bewust zich ingezet had voor de grootheid van het Nederlandsche volk, wij hebben dan tevens en vooral met eerbied te her denken, diegenen, die hun leven gaven in den strijd, die het Nederlandsche volk moest wakker schudden uit zijn zelfge noegzaamheid. Spr. zeide. dat deze oorlog ons volk is opgedrongen door volksmisleiders, die slechts ziende hun eigen baat, het volk van Nederland misbruikten, voor hun per soonlijke belangen. Die volksmisleiders, die ons volk in oorlog brachten met het Duitsche broedervolk, dat, strijdend voor zijn eigen vaderland, genoodzaakt was in PRIJS DER ADVERT.; 1-11 m.M. (5 reg.) /1.65, elke m.M. m tot 23 m.M. (10 reg 0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel, ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct, KI. Adv (in halve opl.) /0.57, Dienstaanb /0.38 Pers. gevr. ƒ0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer v. 7.26 aar nam. tot 7.36 aar v.m. v Maan: 28 Sept, onder 11.39 v.m., op 9.33 n.m.; 29 Sept, onder 12.42 n.m., op 10.05 n.m 2 Oct. L.K. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding rrt). 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995 C«««««««««««««««««««<«<«««««v In het afgeloopen weekeinde is als strafmaatregel voor het niet nakomen der verduisterlngsbepalingen, in 29 woningen de electriciteittoevoer verbroken In totaal Is sinds 17 dezer in 206 ge* vallen de lichttoevoer afgesloten voor den duur van 3 dagen terwijl tegen de overtreders proces-verbaal is opgemaakt. In den centralen sector van het front en bij Rsjef zijn verscheidene door sterke artillerie ondersteunde aanvallen van den vijand, deels in tegenaanvallen, afge slagen en een eigen plaatselijke aanvals- actie is met succes voortgezet. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zijn herhaalde vijandelijke aanvallen on der zware verliezen ineengestort. .Ook ten Zuiden van het Ladogameer zijn nieuwe aanvallen van den vijand in taaie gevechten afgeslagen. De met sterke strijdkrachten ondernomen poging van den vijand om den omsingelingsring van Leningrad naar het Oosten over de Newa te doorbreken is onder zware verliezen voor den tegenstander mislukt. Het aan tal vernietigde booten is gestegen tot 395. Aan het front aan de Ijszee heeft het luchtwapen overdag en des nachts bolsie- wistische luchtsteunpunten aangevallen. Duitsche jagers hebben daarbij, zonder zelf verliezen te lijden, 26 vijandelijke toestellen neergeschoten. dering van personen van Duitsche natio naliteit, moet medenemen. Hierbij zal het vakje L7 van de distributiestamkaart van de huurders worden afgekruist Bonnen en kolen eigendom van huurders Anders dan vorige jaar worden de te verstrekken brandstoffen bonnen en derhalve ook de hierop te ver krijgen brandstoffen het eigendom van den kamerhuurder of pensiongast die ver plicht is de benoodigde brandstoffen te betrekken bij den leverancier van den be trokken pensionhouder of kamerverhuur der. Hoewel hij derhalve tot dit doel de brandstoffenbonnen aan den kamerver huurder of pensionhouder ter hand moet stellen, blijven bedoelde bonnen echter zijn eigendom en kan hij mitsdien bij ver huizing de door hem gekochte brandstof fen, dan wel de resteerende brandstoffen bonnen medenemen. Het bovenstaande is vanzelfsprekend niet van toepassing ten aanzien van den eventueel te verstrekken extra toeslag voor pensions met centrale verwarming; omdat geen stookgelegenheid aanwezig is en evenmin ten aanzien van de bonnen, die worden uitgereikt voor pensions met 10 of meer gasten, of voor de pensions, waarin geen hoofdbewoner aanwezig is, zooals hieronder zal worden omschreven. De hiervoor te verstrekken bonnen zijn het eigendom van den verhuurder Voor pensions met tien of meer gasten schenreservoir van ongeveer 450 millioen menschen. De landen van het driemogendhedenpact steunende op de grootste industrie- en bewapeningscentra der wereld en op bijna alle werven in Europa en Azië zul len tegen de bewapeningsproductie van den tegenstander niet alleen zijn opgewas sen maar die overtreffen. De strategische positie van de landen van het driemogendhedenpact wordt ge kenmerkt door het feit, dat de verbonde nen overal onneembare militaire posities hebben veroverd, van waaruit zij den tegenstander het hoofd kunnen bieden of zelfs het initiatief kunnen nemen en hem uit verdere posities verdrijven. Wat de bommenoorlog tegen de bur gerbevolking betreft, de toekomst zal leeren of deze meest eigen uitvinding van Churchill een goede of slechte ge dachte is geweest. Iedere bom, ieder vernield huis en iedere doode maakt het Duitsche volk nog slechts harder en vast beslotener in zijn wil om den Engelschen alles terug te betalen en er zorg voor te dragen, dat Europa eens en voor altijd door Engeland met rust wordt gelaten, dezen'broeder oórtog’ h7rd771agên toe te Resumeerend zeide von Ribbentrop: brengen „De mogendheden van het pact van drie zijn aan het einde van het tweede jaar harer aaneensluiting in elke richting meester van den toestand. Een zware strijd kan nog voor ons liggen. Wij zijn daarop voorbereid, want de oorlog in de Sovjet-Unie heeft de- verbonden legers niet uitgeput, zooals onze vijanden zeg gen, maar ze juist gehard. Op elk terrein beveiligd, hebben Europa en Oost-Azië een sterke positie betrokken. Zij wach ten op Roosevelt die deze beide werel den zonder schepen, zonder beproefde soldaten, zonder steunpunten, zonder er varing en zonder tallooze andere dingen op een afstand van duizenden mijlen wil veroveren. Vaak kan men zich niet oe- vrijden van den indruk, dat niet het verstand, maar de krankzinnigheid de vader dezer gedachten was. De mogend heden van het pact van drie zijn tot al les bereid en besloten. Voor iedere po ging om onze werelden in het Noorden. Westen of Zuiden te na te komen, zal de vijand met hecatomben van dooden hebben te betalen. Duitschland, Italië en Japan met hun bondgenooten zullen hun vijanden steeds nieuwe slagen toebren gen, tot zij eindelijk er genoeg van heb ben en zoowel Engeland als de Ver. Sta ten zullen inzien, dat zij in Europa en Kranslegging op den Grebbeberg Zaterdag is door den Jeugdstorm de Dag van den Ouden Jeugd storm gevierd. Behalve een plechtigheid bij het graf van Peter Ton. waarvan wij reeds mel ding maakten, werd in den Haag, des middags, een bijeenkomst gehou den op het Binnenhof. Verschillende autori teiten luisterden met hun aanwezigheid de bijeenkomst op. Daar waren o.m. de Gemach tigde van den Leider. J W. baron van Haer- van Haerst, de heerbancomman- HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 28 September. Het Opperbevel van de Weermacht maakt bekend: In het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche duikbooten een naar Engeland onderweg zijnd Amerikaansch troepentransport voor het grootste deel vernietigd. ZIJ vielen een snel vijandelijk convooi aan, bestaande uit slechts enkele groote passagiersschepen, dat, krachtig beschermd, met troepen, munitie en oorlogsmateriaal geladen was. In dagenlange nevige aanvallen "n n.gitigsge- vechten brachten zij een grooten tweepijper van 19.000 brt. van het type „Viceroy of India”, dat na 3 torpedotreffers kapseisde, een tweepijper van 17.000 brt. van het type „Reina del Pacifico”, die na 2 torpedotreffers met een groote steekvlam in de lucht vloog, een transportschip van 11.000 brt. van het type „Derbyshire” en een torpedo jager van de beveiligingsstrijdkrachten van het convooi tot zinken. Twee andere transportschepen werden door torpedotreffers beschadigd. Met deze successen hebben onze duikbooten den vijand een zwaren slag toege bracht. De vijandelijke transportvloot heeft 3 bijzonder waardevolle snelle eenheden met een totalen inhoud van 47.000 brt. verloren, die gebruikt plegen te worden bij bijzonder belangrijke en dringende troepentransporten. In andere zeegebieden van den Atlantischen Oceaan, van de Afrikaansche tot de Amerikaansche kust hebben duikbooten nog 11 andere schepen met een gezamenlijken Inhoud van 57-000 brt. tot zinken gebracht, zoodat de totale verliezen van de vijan delijke scheepvaart in de laatste 4 dagen 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 104.000 brt. bedragen. Het D.N.B. meldt uit Vichy: Voor bin nen- en buitenlandsche journalisten heeft Laval Zaterdag het vraagstuk der tewerk stelling van Fransche arbeiders in Duitschland en de jodenkwestie behan deld. Hij zeide, dat Duitschland 150.000 vakarbeiders wenscht en daarvoor 50.000 krijgsgevangenen wil vrijlaten. Ongeveer 20.000 Fransche arbeiders zijn reeds naar Duitschland vertrokken. In dit verband wees Laval erop, dat er sinds den wapen stilstand ongeveer 600.000 krijgsgevange nen zonder tegenprestatie zijn vrijgelaten. Inzake de jodenkwestie zeide spr., dat de maatregelen der Fransche regeering uitsluitend tegen buitenlandsche joden ge richt zijn. Frankrijk heeft in tegenstelling tot andere staten in te grootscheepschen vorm de grenzen voor immigreerende jo den geopend. Een normaal vertrek uit Frankrijk moet geweigerd worden aan die joden, van wie verwacht kan worden, dat zij anti-Fransche propaganda zullen voe ren, zoodra zij zich in het buitenland be vinden. Ten slotte verklaarde Laval, dat het uitstellen van den ministerraad uitsluitend geweten moest worden aan de omstandig heid, dat hij met ander werk overladen was. Het uitstel heeft niets te maken met een z.g. crisis, daar er van geen crisis sprake is. De „Conseil National” zal ge reorganiseerd en door een nieuwen ver vangen worden. Een tijdstip noemde Laval hiervoor niet. Kamerverhuurders en pensionhouders, die aan minder dan tien gasten huisves ting verleenen, kunnen tusschen 28 Sep tember en 10 October 1942 bij de distri- butiediensten op formulier MD 333-11 een aanvrage indienen ter verkrijging brandstoffenbonnen voor de eerste pe riode t.w. de maanden October en No vember a.s. van het stookseizoen 1942 1943. Op dit formulier MD 333-11 moe ten zoowel voor pensions met haarden en kachels als voor pensions met een cen trale verwarming de brandstoffen wor den aangevraagd. Indien in het pension een centrale verwarmingsinstallatie aan wezig is, moet het formulier in tweevoud ingevuld en ingeleverd worden. Alle aanvragen dienen zoowel door den kamer verhuurder of pensionhouder, als door de kamerhuurders of pensiongasten te wor den ingevuld. Een huurder, die meerdere kamers heeft gehuurd, mag slechts voor één van deze kamers brandstoffen aan vragen, terwijl, indien verscheidene per sonen samenwonen, slechts door één van deze een aanvraag mag worden inge diend. Voor inwonend dienstpersoneel en kostgangers mag geen aanvrage worden ingediend. De distributiediensten zullen voor de maanden October en November per ver huurd gedeelte twee bonnen „één eenheid brandstoffen” uitreiken. Voor December en Januari, respectievelijk Februari, Maart en April zullen wederom telkens twee bonnen ter beschikking worden ge steld, zoodat het totaal rantsoen vooi dezen winter zes eenheden zal bedragen. Het is dus vanzelfsprekend, dat alle ka merbewoners zoo zuinig mogelijk dienen te stoken. Voor de huurders van kamers, welke centraal worden verwarmd, zullen even eens overeenkomstig het bovenstaande, twee bonnen per verhuurd gedeelte per periode van twee, resp. 3 maanden be schikbaar worden gesteld, terwijl de ver huurders onder bepaalde omstandigheden op een toeslag ten behoeve van de cen trale verwarming aanspraak kunnen ma ken. teneinde hen in staat te stellen de verhuurde kamers centraal te verwarmen. De bonnen moeten op door den distri- butiedienst bekend te maken tijdstippen door den verhuurder worden afgehaald, die hierbij de distributiestamkaarten van- zichzelf en van alle huurders, met uitzon- Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte gisteren bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus en aan de Terek is de vijand endanks taaien tegenstand uit diepe groepen stel lingen verdreven. Bij den afweer van een tegenaanval vernietigden Duitsche troe pen aan de Terek 2 vijandelijke bataljons en maakten vele honderden gevangenen. De luchtmacht bombardeerde de havens Toeapse en Chosta en beschadigde een vrachtboot met bommen. In het centrum van Stalingrad heeft infanterie verscheiden kazemat-installa- ties en blokken huizen bestormd en drong met steun van duikbommenwer pers op enkele nieuwe plaatsen tot de Wolga door. Ontlastingsaanvallen op het Noordelijke grendelfront werden afgesla gen. Een tankdivisie vernietigde daarbij 24 grootendeels zware pantservoertuigen. Geconcentreerde luchtaanvallen berok kenden den bolsjewieken zware verlie zen. Formaties Duitsche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen zetten de verlamming van den vijandelijken étappedienst op de spoorwegen in het gebied van de Be neden- Wolga voort Aan het Donfront plaatselijke gevechts- activiteit Ten Noordoosten van Woro- nesj mislukten weer verscheiden vijande lijke aanvallen. Bij Rzjef viel de vijand een sector van het front met sterke strijdkrachten, gesteund door pantser voertuigen en vliegtuigen, opnieuw aan. Deze zware gevechten zijn nog gaande. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn verscheiden vijandelijke aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgesla gen en nieuwe concentraties door gecom bineerd vuur van alle wapens onder deelneming der luchtmacht uiteengedre ven. Bij een poging van den vijand om over een breed fron» over de Newa te trek ken zijn meer dan 260 booten vernietigd en een aantal gevangenen gemaakt. De bolsjewieken hebben gisteren 50 vliegtuigen verloren. Drie eigen toestel len worden vermist. In Noord-Afrika hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen Vrijdag een verra-ssen- den aanval op het Britsche steunpunt in de oase Koefra gedaan. Bommen en schietwapens veroorzaakten vernielingen en brand in de versterkings- en vlieg- veldinstallaties, benevens in troepen barakken. Duitsche jagers hebben Zaterdag als escorte en tijdens vrije jacht zonder eigen verliezen 8 Britsche jagers neergeschoten. Het vliegveld Heliopolis bij Cairo werd in den afgeloopen nacht met bommen be stookt. Aan de Kanaalkust en bij nachtelijke stoorvluchten in de omgeving van Noord- en Oostzee zijn 4 Britsche jagers neerge schoten. Kapitein Graf, escadrillekapitein bij een jachteskader, heeft Zaterdag zijn 200e tot 202e overwinning in de lucht behaald. Tenslotte gaf von Ribbentrop uiting aan de rotsvaste overtuiging, dat de tijd thans definitief werkt voor de landen van het pact van drie. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 28 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend: In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus hebben Duitsche en Slowaak- sche troepen in harde gebergtegevechten verscheidene heuvelstellingen genomen. Aan de kust van de Zwarte Zee heeft een Duitsche motortorpedoboot een schip van 1900 brt. tot zinken gebracht. In den strijd om Stalingrad zijn de Duitsche troepen thans ook opgerukt naar de Noordelijke deelen der stad. Het tot dusver veroverde stedelijke gebied is vol komen van den vijand gezuiverd. De aan vallen werden door geconcentreerd vuur der artillerie van het leger en van het af weergeschut van het luchtwapen, benevens door en masse in den strijd gebrachte Duit sche, Roemeensche en Kroatische vliegtui- litici en soldaten weten, zoo zeide hij, en het heele Duitsche volk wèet dat het bij dezen strijd om groote dingen gaat. Wij weten echter ook dat de heldenmoed en dapperheid der Duitsche troepen ook den slag om Stalingrad zullen winnen. Wel licht zal men later eens deze stad tot symbool maken van den vrijheidsstrijd van Europa Want met de verovering van deze stad, welke het groote verbindingscen- trum is tusschen Noord- en Zuid-Rusland en welke dè voornaamste verkeersader van dit land, de Wolga, beheerscht. wordt aan onzen gevaar lij ksten tegenstander een slag toegebracht, waarvan hij zich niet meer zal herstellen. Met de beëindiging van de militaire operaties der verbonden legers in dit jaar zal de Sovjet-Unie in een uiterst moeilijke situatie geraken. De Sov jet-Unie nadert zoowel ten aanzien van het menschenmateriaal als van levens middelen en grondstoffen voor de nog res teerende industrie de grens der uitputting. Er kan geen twijfel aan zijn dat een land met zulke verliezen noodzakelijkerwijze vroeg of laat achter adem moet geraken. Duitschland met zijn bondgenooten is thans zoo sterk, dat pogingen tot oprich ting van een tweede, derde, vierde of hoe veelste front ook waarmede Roosevelt bluft, het voortschrijdende verlammen van de Sovjet-Unie niet meer kunnen tegen houden. Voortgaande sprak von Ribbentrop over de grootsche successen van marine en luchtwapen op zee. Wat in de toekomst ook aan de andere zijde aan tonnage zal worden vervaardigd, de landen van het driemogendhedenpact zullen steeds in staat zijn veel meer koopvaardijtonnage in den grond te boren dan door de vijanden kan worden aangebouwd. Het transport- vraagstuk moet noodzakelijkerwijze voor den tegenstander tot een steeds onoplos- baarder probleem worden. De gevolgen van de militaire prestaties der landen van het pact van drie blijken thans reeds op alle gebieden. Het wellicht meest urgente probleem van Europa, het voedingsprobleem is defi nitief geregeld, door de verovering van de Oekraine, het Don- en Koebangebied. Wat de grondstoffenpositie van de lan den van het pact van drie betreft, zij zijn aangezien hun alle grondstoffen van Europa, tot aan de beneden-Wolga toe en die van geheel Oost-Azië ter beschikking staan, thans in een positie, dat voor hun oorlogsbehoefte op dit gebied geen moei lijkheid meer kan ontstaan. Tegenover de rond 190 millioen menschen in Engeland en de Ver. Staten, waaruit hun geschoolde arbeiders komen, waarbij dan de nog aanwezige maar sterk gedeci meerde geschoolde arbeiders der Sovjet- Unie komen, beschikken de lafiden van het driemogendhedenpact over een men- solte wnd, dant der W.A. banleider A F. Henken Gefolg- schaftführer von Illse- mann en Jungmadel- hauptgruppenführerin Inge Ritter resp. na mens Hitler-Jugend en B.D.M., hoofdinspec teur van Aperen, na mens het rechtsfront en vrederechter mr Sluy- ters. Nadat de Jeugdstorm in carré was opgesteld en stamheer van Ha- mond het commando „Geeft Acht” had ge geven. nam professor mr. H. Westra burge meester van den Haag, het woord. Spreker verheugde zich, dat hij den - storm men zijn achtsten verjaardag kon gelukwenschen en wel om drie redenen. Ten eerste als vader van leden van den Jeugdstorm, waardoor hij het mooie werk van den Jeugdstorm van dichtbij neeft kunnen waarnemen. Ten omdat hij dit als burgemeester doen. Hij zeide trotsch te zijn op de Jeugdstormers, die in hun fleurige uni formen op den dag zijner installatie zoo keurig voor hem defileerden In de derde plaats, omdat de Jeugdstorm de toe komst van Nederland is. In jullie han den zoo zeide burgemeester Westra. ligt de voltooiing van wat wij ouderen hebben geprojecteerd. De Jeugdstorm is de vertegenwoordiger van het leven, hij heeft de jeugd een ideaal gegeven. Gij marcheert Gaat voort op den ingeslagen weg. Blijft trouw aan Mussert en aan den hoofd- stormer van Geelkerken, blijft trouw aan uw ideaal. Door dit te doen zult medewerken Nederland een plaats geven in de rij van de volken. Europa. Vervolgens reikte prof. Westra de vendelvlaggen aan de plaatselijke leiders en leidsters uit. In afwachting van de rede van den Hoofdstormer, die door de radio werd uitgezonden, werden eenige liederen gezongen Na de rede van den heer van Geelker ken. waarvan wij Zaterdag het verslag gaven), die met het Wilhelmus werd be sloten, had de uitreiking plaats van de eeredraagteekens, aan stormers en storm sters, die hiervoor in aanmerking kwamen. Ook reikte stamheer van Hamond eere draagteekens uit aan ouders van aan het front gevallen Jeugdstormers. In aanslui ting hierop had de herdenking van de ge vallenen plaats. Hiermede was de plech tigheid op het Binnenhof beëindigd en trokken de Jeugdstormers de stad in voor colportage en marschen in verschillende wijken van den Haag. De propaganda Oppervaandrig Broers heeft in een bij eenkomst voor de pers medegedeeld, dat de propaganda van den Jeugdstorm revo- wl

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1