1942. No. 18297. NOTITIES VERDUISTEREN v. 7.24 uur nam. tot 7.38 uur v.m. Dinsdag 29 September. Duitsche troepen in het Noordelijk stadsgebied Viertal aan van Stalingrad binnengedrongen bracht ongewenschte bezoeken grossierderijen LAATSTE RITTEN H.T.M. kadetten Archangelsk gebombardeerd Ingaande 1 October De eischen van de Sovjet-Unie De winkels in het winterhalfjaar Arbeidsdienstplichtbesluit Expressebestelling in de groote steden Partijen rookgerei, zeep en aard appelen vormden den buit Voetballer vrijgesproken UITREIKING DISTRIBUTIE BESCHEIDEN Lord Strabolgi eischt verklaring van het kabinet DE REDE VAN VON RIBBENTROP In September 146 schepen getorpedeerd Willkie’s verklaring te Moskou Toespraak van Hitler Wederom extra-leveringsplicht van rundvee opgelegd ïtajk markt tot Remise 22.07van Delft 21.—; van Delft tot Remise 21.10; van Delft tot Remise 21.46; van Delft tot Remise 22.06. Bij appèl van officieren en NEDERLANDSCHE KULTUUR KAMER COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERMACHTBERICHT van Moskou on- 21.40- doorgevlogen HET GEWIJZIGDE ARTIKEL 11 „Zij, die op het tijdstip van inwerking- arbeidsdienst- waren dan 18 jaar en die op of na 2 April land het eiland ook geheel, een hinderpaal zal het niet kunnen overwinnen, den onom_ stootelijken wil der bevolking van Mada gascar Franschen te blijven In de richting van Stalingrad. Zonder onderbreking trekken de Duitsche troepen in de uitgestrekte steppe aan den Don voorwaarts. (P.K. Kipper-H.H-St.) aldus plaats tusschen 9 en* 17 uur: Toet t.m. einde T, U en Va t.m. van der Vliet. pakjes busjes tot ge- De de Elf Engelsche vliegtuigen verongelukt Radio Londen meldt, dat Engelsche vliegtuigen, welke zich Zaterdag op een verkenningstooht bevonden, in een zwa- ren storm zijn geraakt. Elf vliegtuigen worden vermist. opge- geen Het Een Duitsche soldaat doet zich te goed in de wijnbergen aan de Wolga. Zijn stalen helm en geweer kan hij niet afleggen, omdat er hier en daar in deze streek nog bolsjewieken zijn. (P.K. Schmidt-Geyer-P.B.Z.-R.) In scheervlucht werden door Duitsche gevechtsvliegers tijdens aanvallen overdag bomtreffers geplaatst op voor den oorlog belangrijke installaties in verscheidene plaatsen in Zuid-Oost-Engeland. Ten Oos ten van Great Yarmouth is een vracht schip door neergeworpen bommen zwaar beschadigd. PRIJS DEZER COURANTt Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. De Nieuwste Mode”, „Kol Bijbl.” en ..Letterk Bijbl.” ƒ3.15, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. 55 v PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) 1 .65, elke m.M. m tot 22 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m M m 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct KI, Adv (in halve opl.) 57. Dienstaanb. 0 38 Pers. gevr. ƒ0 48 Adv. „Br. bur. v. d. bl." 10 c. meer Bij een kustbatterij der Italiaansche Militie. Een blinde aan het gehoor apparaat van een stuk luchtafweer geschut. (P.K. Brenner-Atl. H.) van Stuwstraat: 21.45; van Stuwstraat tot Statenplein: 21.55; van Holl. Spoor tot Statenplein: 21.58. Lijn 11: van Strandweg: 21.33; van Holl. Spoor: 22. Lijn 12: van Lijsterbesstraat: 21.36; van Lijsterbesstraat tot Holl. Spoor: 21.42; van Staatsspoor: 22.07; van Holl. Spoor: 22.08. Lijn 13van Veluweplein21.30van Stuyvesantplein21.50; van Stuyvesant- plein tot Hobbemaplein 22. Lijn 14 van Kurhaus 21.30 van Kur- haus tot Valkenboschplein 21.50; van Zuiderparklaan 22.07van Valkenbosch- volge geldt voor hen le die op 1 April 1942 waren aange steld in openbaren dienst of bij het bij zonder onderwijs, op dien dag niet jonger Verplicht geopend van 10-5 uur In verband met velerlei misverstand om trent de tijden, op welke winkels geopend moeten zijn, volgt hierna een korte op somming van wat mag en wat móét, voor het winterhalfjaar 1 October1 April. Winkels mógen geopend zijn op de eerste vijf werkdagen per week van 5 tot 18 uur en op Zaterdag van 5 tot 19 uur. Winkels móéten geopend zijn alle werkdagen, óók des Zaterdags, van 10 tot 17 uur (een uitzondering geldt voor niet- levensmiddelen zaken voor Maandagmor gen) Voor drankzaken en kantoormachine- zaken (naast café’s, apotheken e.d.^ geldt bovengenoemde verplichting niet. Te Blaricum wordt in het kaderheem „De Meent” van den „Nationalen Jeugdstorm” een algemeene leergang voor toekomstige leidsters gehouden. In den handenarbeidleergang wordt met geestdrift gewerkt aan modellen voor kinderspeelgoed. (Polygoon-Zeylemaker) De Haagsche Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen kantoorbediende T. R. H„ wien ten laste was gelegd, dat hij in een op 30 November 1940 gespeelden voetbalwed strijd hoogst roekeloos zou hebben ge schopt naar den bal, met als gevolg, dat de doelverdediger zoodanig aan het hoofd werd gewond, dat deze later is overleden. De Rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak beklaagde vrij. Het O.M. had 6 we ken gevangenisstraf geëischt. De uitreiking van voedingskaarten en bonkaarten voor aardappelen voor de 11e periode, benevens verstrekking van vita mine D-tabletten aan kinderen en a.s. moeders en inlevering van schoenenformu lieren, welke plaats vindt in het Centraal Uitreikingslokaal ‘Groot Hertoginnelaan, geschiedt morgen aldus: 912 uur: Schuurhof t.m. van Spanje; 1214 uur: Spanjer t.m. Stekhuizen; 1417 uur: Stel t.m. einde S en Ta t.m. Tip. Voor bonkaarten voor zeer zwaren, zwa- ren of langdurigen arbeid zijn aan de beurt K t.m. O. In de voormalige gemeente L o o s d u i- n e n (Alidastraat 5) vindt de uitreiking (behalve voor vitamine-tabletten, waarvan de uitreiking later plaats heeft) morgen Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Gfo No. usoo Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.s Rljew., Kantoorboek!:. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 114, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem!. 3. Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 771444; Boekh. F. D. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.711187 In een rede te Wimbledon heeft Lord Strabolgi het verlangen te kennen gege ven, dat het Britsche oorlogskabinet met het oog op de uitlatingen van Willkie een verklaring zal afleggen, De voornaamste vraag die beantwoord moet worden, aldus Strabolgi, is, of het oorlogskabinet ter stond na den Duitschen aanval op de Sov jet-Unie voorbereidingen getroffen heeft, om den vijand te dwingen oorlog te voe ren aan twee fronten en indien dit het geval is, waarom Engeland dan na 15 maanden nog niet gereed is. Boodschap van Pétain aan Madagascar Het Fransche staatshoofd Pétain. heeft tot de bevolking van Madagascar een bood schap gericht, waarin hij o.a. verklaart: Het eiland staat thans voor zijn zwaarste beproeving. Na den val van Tananarive zet thans een handvol mannen onder aan voering van gouverneur-generaal Aneft en generaal Guillemet het verzet voort. Hun houding vindt ver buiten de grenzen van plein *22 van Valkenboschplein 22.10. het eiland waardeering. Al bezet Enge- Herdenking van den „Dag van den Ouden Jeugdstorm". Ter gelegenheid van het 8-jarig bestaan van den Nationalen Jeugdstorm werden Zaterdag j.l. kransen gelegd op de graven van een Duit- Winterhulp Nederland In een groot gezin, waarvan de in komsten 24 per week bedragen en de vaste lasten aan huur enz. 7,13, ont brak het den. laatsten tijd aan de aller noodzakelijkste gebruiksvoorwerpen. Met geld van Winterhulp ontving de man een pak en de kinderen onder- en bovenklee- ding. Bovendien is hier drie maanden lang een gezinshulp aangesteld. Ook is hier een ledikant voor een meisje van 12 jaar, dat geen eigen bed had, geschon ken. Bedenkt dit, als straks de mede werkers van Winterhulp weer een beroep op u doen. Offert dan alsof het voor uw eigen gezin was. In zijn groote rede, naar aanleiding van den tweeden verjaardag der onderteeke- ning van het Driemogendhedenpact, heeft de Duitsche Rijksminister van Buitenland- sche Zaken von Ribbentrop een overzicht gegeven, in welk een vergevorderden om vang de doelstellingen van het Pact van Drie reeds zijn verwezenlijkt. Hij maakte een indrukwekkende balans op van de overwinningen op alle gebied, welke Duitschland, Italië en Japan in den we- reld-omspannenden strijd tegen Anglo- Amerikanen en Sovjets reeds hebben be haald. Uit zijn belangwekkend relaas van het verrichte werk op militair en econo misch gebied, valt duidelijk de conclusie te trekken, welken groeten voorsprong de mogendheden van het Pact van Drie ver kregen. De minister toonde aan, dat de geallieerden practisch geen kans meer hebben, om dezen oorlog te winnen. Op de Europeesche en Afrikaansche oorlogstoo- neelen staat, zoo zeide von Ribbentrop, het tweede jaar van het Pact in het teeken van verdere geweldige successen van Duitschland en zijn bondgenooten. In het Oosten zijn de Sovjets teruggeslagen en staan de verbonden legers reeds aan de Wolga, diep in den Kaukasus en in het gebied van de Kaspische Zee. Sedert we ken woedt de strijd om Stalingrad heldenmoed en de dapperheid van Duitsche troepen zullen ook den slag om Stalingrad doen winnen. Tengevolge van de enorme verliezen geraken de Sovjets aan den rand van de uitputting. De groote successen van marine en luchtwapen ter zee, waarborgen dat steeds meer tonnage der geallieerden vernietigd zal worden, dan door de vijanden kan worden aange bouwd. De zegetocht van Japan in Oost- Azië heeft dit land een onaantastbare po sitie verschaft. In strategisch opzicht ne men de landen van het Pact van Drie thans onneembare stellingen in, waarop alle aanvallen van de vijanden zullen af stuiten. De gevolgen van de militaire pres taties blijken reeds op alle gebieden, voor al is de voedingspositie van Europa het meest urgente probleem in oorlogttijé thans, opgelost door de verovering van de Oekraine, het Don- en Koebangebied. In de veroverde gebieden van Europa en Oost-Azië staan alle grondstoffen ter be schikking en steunende op de grootste in dustrieën ter wereld zullen Duitschland, Italië en Japan wat de bewapening betreft hun tegenstanders zoowel wat kwaliteit, als massa-productie betreft, verre de baas blijven. Tegenover een dergelijke krachts ontplooiing zullen alle pogingen van de tegenstanders ijdel blijken. De eisch van Moskou inzake vorming van een „tweede front” in het Westen, bleef na 15 maanden oorlog in het Oosten, onvervuld. Ook de tijd een factor waarop de tegenpartij haar hoop had gebouwd, werkt ten gunste van de landen van het Pact van Drie. Naar gisteravond in de Wilhelmstrasse werd verklaard, zijn met het zevende extra-bericht van het Opperbevel van de Duitsche Weermacht, in deze maand tot dusver 146 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 953.000 brt tot zinken gebracht. Naar men in Duitsche militaire kringen verklaart is dit Duivelandschestr. tot Hoiï. Spoor" 2L3Ó; cijfer het hoogste maandelijksche torpe- deeringsresultaat van dit jaar. De voetbalwedstrijd A.D.O.—E.D.O. in het Zuiderpark in Den Haag, werd door A.D.O. met 43 gewonnen. Moment voor het E.D.O.-doel (Polygoon-Meyer) Met ingang -van Donderdag a.s. zijn de vertrektijden der laatste ritten van de H.T.M. als volgt: Lijn 1: van Frankenslag: 21,35; Staatsspoor: 22. Lijn 2: van Sportlaan: 21.30; van Staats spoor: 21.58 Lijn 3: van Kwartellaan: 21.22; van Staatsspoor: 21.55; van Staatsspoor tot Goudenregenstraat 22.08. Lijn 3a: van Markenscheplein: 21.30; van Staatsspoor: 22.04; van Staatsspoor tot Goudenregenstraat: 22.12. Lijn 4: van Holl. Spoor: 21.35; van Holl. Spoor tot Overbosch: 21.45; van Zijdelaan: 22.05; van Overbosch: 22.05. Lijn 5: van Appelstraat: 21.36; van Prin. sessegracht: 22.van Prinsessegracht tot L. v. Eik en Duin.: 22.10. Lijn 6: van Escamplaan: 21.35; van Stuy vesantplein: 21,42; van Stuyvesantplein tot Hobbemaplein: 21,38. van Stuyvesantplein tot Spui: 22.05. Lijn 7: van Valkenboschplein; 21.30; van Laan van N. O. Indië: 22.02. Lijn 8: van Kurhaus: 21.30; van Kur haus tot Turfmarkt: 21.40; van Kurhaus tot Turfmarkt 21.50; van Holl. Spoor: 22 06; van Turfmarkt: 22; van Turfmarkt: 22.10. Lijn 9: van Kurhaus: 21.33; van Kur haus tot Turfmarkt: 21.40; van Kurhaus tot Turfmarkt: 21.50; van Holl. Spoor: 22.07; van Turfmarkt: 22., van Turfmarkt: 22.10. Lijn 10: Duivelandschestraat: 21.20; van Riviervisch- en Duinen 1922 zijn geboren 2e die op 1 April 1942 in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs waren aangesteld en die voor 1 Jan iari 1943 den leeftijd van 18 jaar bereiken; 3e die na 1 April 1942 doch vóór 1 Jan. 1943 worden aangestêld in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die 18 of 19 jaar oud zijn. Maan: 29 Sept, onder 12.42 n.m., i op 10.05 n.m.; 30 Sept, onder 1.42 n.m,. op 10.43 n.m. 2 Oct. |,.K. 3 Nachtdienst DOKTERS Tusschen ■i 10 u. n.m. en 7 u v.m. No 113058 S Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspaiiënten no. 49 S ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. ft HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER. 29 September. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In den Kaukasus en ten Zuiden van de Terek hebben Duitsche troepen in moei lijk begaanbaar, beboscht bergterrein sterk gefortifieerde en taai verdedigde vijandelijke stellingen ingenomen. Het luchtwapen heeft het havengebied van Toeapse gebombardeerd en op de Zwarte Zee 2 schepen van gemiddelde grootte beschadigd. In den strijd om Stalingrad heeft gis teren de aanval In verbitterde gevechten thans ook geleid tot een binnendringen In het Noordelijke stadsgebied. Tever geefs zette de vijand zijn ontlastingsaan- vallen uit het Noorden voort. Aan het Donfront hebben Hongaarsche troepen een plaatselijke aanvalsactie met succes ten uitvoer gelegd. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen in den Centralen Sector van het front zijn afgeslagen. In den Noordelijken sector van het front werden bij een eigen aanval door troepen van het leger en door het luchtwapen tal rijke bolsjewistische gevechtsstellingen vernietigd en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. Plaatselijke aanval len van den vijand mislukten. Het stedelijk en het havengebied van Archangelsk is in den afgeloopen nacht met bommen aangevallen. Er ontstonden uitgebreide branden. Dezer dagen werd in de Staatscourant bekend gemaakt, dat, met ingang van dien datum, artikel 11 van het Arbeids dienstplichtbesluit als volgt moet worden gelezen „Zij, die op het tijdstip van inwerking treden van dit besluit (1 April 1942) aan gesteld zijn of voor 1 Januari 1943 aan gesteld worden in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten, in dien zij den leeftijd van 18 jaar. doch nog niet dien va 20 jaar hebben be reikt en ongehuwd zijn, op straffe van ontslag vóór 1 Juli 1944. gedurende het daartoe door den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken te bepalen tijdvak, hun plicht hebben vervuld.” Dit artikel, waarvan de wijziging van zelfsprekend niet slaat op de thans on der den schop zijnde lichting, houdt dus in. dat genoemde bepaling in den ver- S.P.T. meldt dat volgens berichten uit Moskou, een verklaring van den Ameri- kaanschen vertegenwoordiger van Roose- velt, Wendell Willkie is gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat „een daadwer kelijk tweede front, gevormd in den kortst moge lij ken tijd, de beste hulp is die de Geallieerden aan de Sovjet-Unie kunnen bieden”. In de verklaring heet het verder, dat de Geallieerde militaire leiders waar schijnlijk door de openbare meening dersteund willen worden. In goed ingelichte kringen te Stockholm zegt men, dat Willkie, waarschijnlijk onder den indruk van zijn bezoek aan het front, in zijn verklaring heeft uiteengezet, dat het vormen van een tweède front in den volgenden zomer te laat zou zijn. Willkie heeft ook den nadruk gelegd op den eisch der Sovjets, om Duitschland uit de lucht meer en meer te bombardeeren. In zijn uiteenzetting zeide Willkie voorts, dat hij aan het front met vele Sovjet-sol- daten had gesproken, die het maar niet konden begrijpen, waarom Engeland en Amerika niet in staat zijn Duitschland door directe aanvallen te bestrijden. Hij ver klaarde. dat de Ver Staten en Engeland in versneld tempo, tanks, munitie en ander oorlogsmateriaal naar de Sovjet-Unie moe ten zenden. Willkie heeft in Moskou 2J uur met Sta lin en Molotof geconfereerd. Zondag is hij uit Moskou vertrokken en na een tusschen- landing te Koeibisjef naar Tsjoengking Attlee antwoordt Willkie De Britsche vice-premier en minister voor de Dominions. Attlee, heeft op de uitlatingen van Willkie over het tweede front o.a geantwoord, dat bij de Geal lieerden de goede wil tot vorming van een tweede front weliswaar aanwezig is. maar dat men overeengekomen is de des kundigen niet te negeeren. Attlee zeide, dat het natuurlijk onmoge lijk is datum en plaats van het tweede front mede te deelen. De phrase van het tweede front in Europa is zooiets als een leuze geworden. Het is noodzakelijk om den slag op den Atlantischen Oceaan, de luchtaanvallen op Duitschland de veldsla gen in hét Midden-Oosten en op andere plaatsen in aanmerking te nemen Het is onmogelijk een of andere op zich zelf staande onderneming als „tweede front” te betitelen. Daarentegen is het noodzake lijk, aan alle fronten de grootst mogelijke Krachtsinspanningen te verrichten. Alle militaiie ondernemingen der Geallieerden vormen het tweede front. Misschien over drijft men in.de openbare meening de be- teeken.is van het tweede front. NIET ALTIJD MEER MOGELIJK De posterijen hebben in 1941 rond 5 mik lioen expressestukken te behandelen ge kregen. De telling, dit jaar gehouden, wet tigt de verwachting, dat over 1942 bijna het dubbele aantal zal worden aangeboden. Expressebestelling beteekent echter al leen bestelling dadelijk na aankomst van het stuk op de postinrichting van bestem ming, er is dus geen bespoediging in het vervoer naar de plaats van bestemming. De inkrimping der middelen voor afzon derlijke bestelling (geen motorrijwielen meer en minder fietsen) aan den eenen kant en de zeer groote toeneming van het aantal expressestukken anderzijds hebben voornamelijk in de groote steden ge leid tot het nemen van bijzondere maat regelen. Zoo wordt steeds nagegaan of het medegeven van expressestukken in de ge wone briefpostbestelling tot eerdere uit reiking aan den geadresseerde leidt dan met de sterk beperkte afzonderlijke bestel ling mogelijk zou zijr\ Is dat het geval dan worden deze stukken in de gewone bestellingen opgenomen. Lijn 20: van Meer en Bosch 21.35; van Riviervischmarkt 22.van markt tot Laan van Eik 22.07. Lijn I 1: van Turfmarkt 21.28: Turfmarkt tot Remise 21.49; van TEGEN 15 HELERS PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT Door de arrestatie van een viertal goede bekenden van de politie is een aantal inbraken, voornamelijk in de maand Augustus j.l. in grossierderijen gepleegd, tot klaarheid gebracht Siga retten, sigaren, zeep, kaarsen en aardappe len vormden in hoofdzaak den buit, wel ke grootendeels voor hooge prijzen hun weg naar helers hebben gevonden. Op een gedeelte van het ontvreemde is door de politie beslag gelegd. In den nacht van 15 op 16 dezer werd ingebroken in een tabaksgrossierderij aan de Vaillantlaan. Door verbreking van een deur aan de achterzijde had men zich toegang tot het pand kunnen ver schaffen. Gestolen werden 70 pond shag, 11.000 sigaretten en een groot aantal si garen. De rechercheurs van den C.O.D. kwamen bij hun onderzoek op het spoor van den 24-jarigen smid C. van L. Men had voldoende bewijzen tegen hem om van L. in arrest te stellen en te zijnen huize een onderzoek in te stellen. Deze huiszoeking evenwel leverde geen enkel resultaat op. Het was de politie ter oore gekomen, dat in de omgeving van L.’s woning sigaretten tegen hoogen prijs werden verhandeld. Hierin bleek de 35- jarige koopman J. S'. de hand te hebben en ook hij werd aangehouden. In zijn woning werden 70 pakjes shag gevonden, wélke van de inbraak in de grossierderij aan de Vaillantlaan afkomstig waren. Door zijn arrestatie was men een belang rijken stap verder gekomen, want nu ook kwam men op het spoor van den 30-ja- rigen glazenwasscher J. B., den 21-jari- gen koopman J. V. en den 22-jarigen los werkman A. V. Laatstgenoemd drietal had met den eerst aangehouden C. v. L. de bewuste inbraak gepleegd. Doch de vier heeren bleken, toen zij aan een scherp verhoor werden onderworpen, nog meer op hun kerfstok te hebben. Het ge- stolene uit de grossierderij aan de Vail lantlaan was voor f 1700 aan diverse he lers verkocht. In een andere tabaksgrossierderij, eveneens aan de Vaillantlaan gevestigd, hadden zij in de maand Augustus tweemaal een ongewenscht bezoek bracht;» de derde maal was het bij een poging tot inbraak gebleven Totaal wa ren het viertal bij deze inbraken 5 cos- tuurns en een partij sigaren, sigaretten en shag ter waarde van /2300 in handen gevallen. Een deel van de sigaretten en de costuums is bereids in beslag geno men. In dezelfde maand werd ingebroken in een grossierderij in zeep en kaarsen in de Breedstraat; hier bestond de buit uit 1000 stukken zeep en een groot aan tal kaarsen. Bij een opkooper in Amster- Herhaalde malen is reeds melding ge maakt van gevallen, waarin de secretaris generaal van Landbouw en Visscherij aan veehouders, die hun plichten tegenover de gemeenschap op ergerlijke wijze hebben verzaakt, door melk achter te houden, extra-leveringsplicht van rundvee heeft opgelegd. Thans is wederom een zeer ern stig geval te vermelden. Aan een veehóu- der te Amsterdam is de verplichting opge legd om niet minder dan 12 koeien in te leveren boven zijn normale leveringsplicht Het moet langzamerhand duidelijk wor den, dat men niet ongestraft de voedsel voorziening van zijn volk in gevaar kan brengen. van Lijn I 3van Turfmarkt 21.59van Turfmarkt tot Remise 22.13: van Voor burg 21.49. Lijn I 2van Turfmarkt 20.15van Turfmarkt tot Remise 20.45van Turf markt tot Remise 21.10van Turfmarkt tot Kieviet 21.30: van Leiden 21.25; van Remise 21.25; van Remise 2150: van Kieviet 22. Buslijn Pvan Thorbeckelaan van Groote Markt 22.10. Buslijn T: van Spoorwijk 21.24; van v. Alkemadelaan 21.54van v. Alkemade- laan tot Holl. Spoor 22.06. dam kon op 750 pakken kaarsen beslag worden gelegd. Zij waren door de in brekers voor 1400 verkocht, doch in de vierde hand had de partij niet minder dan 2500 opgebracht. De stukken zeep waren los van de hand gedaan e, onge twijfeld zullen de hepren ook bij deze transacties aardig hebben verdiend. Een jamfabriek aan den Noordwal had eveneens de belangstelling van de inbre kers opgewekt. Zij keerden na hun be zoek hieraan terug met 400 kg suiker, welke zij voor 2.75 per kg hebben ver kocht Eveneens in de maand Augustus werd een inbraak gepleegd in een aard- appelpakhuis in de Breedstraat, waaruit 500 kg aardappelen werd meegenomen; de helft van deze partij is bij helers ach terhaald kunnen worden. Tenslotte heeft het viertal nog Ingebroken in een con- sumptietent in Loosduinen; 40 j sigaretten, eenige stofjassen en koffiesiroop werden meegenomen. Voorloopig is proces-verbaal maakt tegen 15 helers, eveneens onbekenden voor politie en justitie, onderzoek wordt nog voortgezet. De Führer heeft gisteren het woord ge voerd op een appèl in het Sportpaleis te Berlijn van 12.000 officieren en kadetten van het leger, de vloot, de luchtmacht en „Junker” van de Waffen-SS. Rijksmaarschalk Hermann Göring meldde den Führer de jonge soldaten, die terugkeeren naar hun troependeelen aan het front. In meesleepende bewoordingen gaf de Führer den jongen soldaten een inzicht in de groote Duitsche geschiedenis, die haar bekroning vindt in den geweldigen beslissenden strijd van onze dagen Na gewezen te hebben op de groote plichten, die de officier aan het hoofd van de hem toevertrouwde soldaten in dezen strijd te vervullen heeft, sloot de Führer zijn toespraak met uiting te geven aan zijn onvoorwaardelijke zeker heid van de overwinning en zijn rotsvast vertrouwen in de superieure strijdkracht van den Duitschen soldaat. De rijksmaarschalk liet het appèl ein digen met een „Sieg Heil” op den Füh rer. waarmede de jonge soldaten geest driftig instemden. Bij beschikking van den President der Nederlandsche Kultuurkamer is met in gang van 1 October 1942 tot dagelijksch bestuurder van de Nederlandsche Kul tuurkamer met den titel van algemeen bestuurder benoemd de heer mr. E. Otto, alhier. Mr. E. Otto werd 4 October 1902 te Krimpen a/d IJssel geboren. Van 1924 tot 1928 studeerde hij aan de Leidsche Universiteit en vestigde zich na beëin diging van zijn studie als advocaat en procureur te Dordrecht, waar hij tot 1932 werkzaam was. Zijn belangstelling voor het sociale werk bleek reeds uit zijn werkzaamheden, die hij voor den Armenraad verrichtte. Op 22 October 1940 werd hij benoemd tot organisatieleider van de stichtingen Winterhulp Nederland en Nederlandschen Volksdienst, in welke functie hij blijk gaf van een groot organisatorisch talent. Gezien ook zijn belangstelling voor het kultureele leven in Nederland is mr. Otto zeker de aangewezen persoon om de be langrijke positie van algemeen bestuurder der Nederlandsche Kultuurkamer té be- kleeden. op den Grebbeberg. (Stapf-Borrius) V

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1