Duitschland in den gigantischen strijd Rotsvast vertrouwen in eind-overwinning Bombardeeren steden zal gewroken worden van Veel omvattende organisatie No. 18299. 1942. Donderdag 1 October. Göbbels en NOTITIES Redevoeringen van den Führer Hevige gevechten in Stalingrad Offers van Volk en Weer macht voor de Winterhulp VERDUISTEREN De rede van Hitler ingeleid 1 1 Sovjets verloren 98 pantserwagens Winterhulpactie Een goede verduistering beteekent veiligheid voor allen s Extra-veeleveringsplicht aan vee houders in Noord-Holland opgelegd HITLER'S REDE Het program van dit jaar Fooienstelsel afgeschaft -» J»»»»»»»»»>»»»»»»»»»»»»»»»»>V 2 A 2 Zwaarste beproevingen achter den rug Het eigen offensief Rede van dr. Göbbels Waarborging van de instandhouding van geheel Europa Tweeërlei geloof Het tweede front COURANT 5 (Cl. archief H.C.) Wij den partijprogram „Nat. de le 2 300 millioen mark méér in het derde oorlogsjaar V V V 3 V 3 V V V V V V V 3 V V tien 1 gebrek millioen van geheele X A A A A A 2 A A A A A A A En dus wordt er niet meer over het weer gesproken V 3 s 3 V V HAAGSCH PERU VERBIEDT DE BEKENDMAKING VAN WEERBERICHTEN brengen, wat nu in deze weinige maanden is gepresteerd. Het eerste doel was de beveiliging van onze domineerende stelling bij de Zwarte Zee en de definitieve zuivering van het schiereiland de Krim. Twee slagen, die om Kertsj en die om Sebastopol, hebben hier toe gediend. Nadat wij dit in orde hadden gebracht, scheen het ons noodzakelijk een buil weg te werken, die aan de Wolchof was ontstaan: zij werd afgesnoerd en de tegenstander vernietigd, resp. gevangen genomen. Toen kwam de volgende taak: voorbe reiding van de doorbraak naar den Don. Intusschen had de tegenstander van zijn kant als oogmerk een groot offensief ge kozen, namelijk van Charkof uit door te breken naar den oever van den Dnjepr om daardoor ons geheele Zuidelijke front te doen instorten. terugblik met Men meldt uit Lima (Peru), dat bij gouvernementsbesluit weerberichten in couranten of per radio niet meer mogen worden bekend gemaakt vermits der gelijke publicaties van belang kunnen zijn voor de „aanvallende landen”. (Vox) Voor de winterhulp in het derde oorlogsjaar is door het Duitsche volk 1.208.000.000 Mark geschonken, bijna 300 millioen Mark meer dan het vorige jaar. (Stormachtige bijval). De minister verstrekte vervolgens cij fers over het totale resultaat van alle win- terhulpacties der oorlogsjaren. Dit totaal bedroeg 2805 millioen (2.805.000.000) Mark derhalve b.v. meer dan de waarde van in- en uitvoer van bijna alle Zuid-Amerikaan- sche landen. Het offer in dezen oorlog be reikt in totaal een bedrag van 4076 mil lioen *(4.076.000.000) Mark, hetgeen twee annuiteiten van het plan-Young zou heb ben uitgemaakt Hierdoor heeft het totale resultaat van alle winterhulpacties na 1933 de vijf milliard Mark ver overschreden. Van de bedragen welke gedurende den derden oorlogswinter zijn ingekomen, is twee-derde ten goede gekomen aan de Sozialistische Volkswohlfahrt” waarvan alleen 701 millioen mark aan de hulpactie „Moeder en Kind”. Bijzonder opmerkelijk is de deelneming van het front aan de winterhulpactie. Een regiment aan het Oostelijke front heeft bij één enkele collecte een bedrag van meer dan 50.000 mark opgehracht. Dit voor beeld spreekt voor heel het front. Onder stormachtig gejuich deelde mi nister Göbbels mede, dat Hitler weer uit zijn hoofdkwartier naar Berlijn is gegaan, om op de Berlijnsche collecte-stee in het Sportpaleis, dat zoo rijk is aan tradities, te spreken tot heel het Duitsche volk, dat besloten is, met hem trouw en onvervaard door alle nooden van den tijd, naar de overwinning op te trekken. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.18, Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bü postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0,48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Na het ernstige geval van den veehou der in Amsterdam wien de secretaris generaal van Landbouw en Visscherij extra-leveringsplicht van 12 koeien had opgelegd zijn thans nog drie gevallen in de provincie Noord-Holland te vermelden, waarin het achterhouden van melk den betreffenden veehouders duur te stade is gekomen. Een veehouder in Landsmeer is extra» leveringsplicht opgelegd van vier koeien en vier pinkeneen veehoudster te Am sterdam zal vier koeien, twee pinken en twee kalveren moeten afstaan, terwijl een veehoudster te Bussum vier koeien en één pink zal moeten missen. Deze veehouders, die de voedselvoor ziening van ons volk in gevaar brachten, hebben deze ernstige gevolgen uitsluitend aan zichzelf te wijten. niet anders uitdrukken, zooals mijnent wege Duff Cooper of Eden zegt: „Dat was een groote fout dat de Duitschers de Oekraine of het Koebangebied zijn binnen gedrongen”, dan zal hij nog wel zien, óf het een fout was, dat wij de verste gebie den zijn binnengedrongen. De eerste, zij het ook nog bescheiden resultaten van' dit optreden hebben wij tot onze vreugde voor het Duitsche volk toegankelijk kunnen maken, maar u kunt er van overtuigd zijn: Wij zijn daar nog maar aan het begin. Volgend jaar al zal dit gebied geheel anders georganiseerd zijn. En eindelijk komt daarna de organi satie van het algemeene economische leven en daarna komt de mijnbouw. Ook die moet worden ontgonnen. Daarna komt de electrische stroom. Als u kon zien hoe daar wordt gewerkt, zou u begrijpen, dat ook in een tijd, dat er schijnbaar niets wordt gedaan, desondanks iets geweldigs wordt tot stand gebracht. Daarbij komt nu, dat de bevolking wordt bevrijd van dén druk der bolsjewistische macht, die ook thans nog millioenen men- schen ginds psychisch gevangen houdt in een versaagdheid en men mag wel zeggen in een angst, waarvan men zich in Duitschland en in andere landen haast geen voorstelling kan maken. Dit is de angst voor den commissaris, voor den Gepoe, voor het geheele bewind, waarvan millioenen menschen vervuld zijn. Dat alles moet langzamerhand verdwijnen en het verdwijnt ook. Er zijn daar vele gebieden, waar de ge- heéle bevolking reeds ten getale van mil lioenen met ons meewerkt en er zijn an dere gebieden, waar zij reeds in onze ge lederen en aan onze zijde strijdt. De resul taten van deze reusachtige bedrijvigheid zijn ontzaglijk. {Zie verder 2e blad. pag. 1. Het volledige vertrouwen in de roem rijke overwinning van Duitschland en zijn bondgenooten, was leidraad en con clusie van de rede, welke de Führer gis teravond gedurende ruim een uur tot het Duitsche volk en de wereld richtte. De volken van Europa en Japan vormen een wereldomspannend blok, dat tegen alle vijanden opgewassen is. De einduiislag kan niet twijfelachtig meer zijn, gezien de geweldige prestaties der As.mogend- heden in de afgeloopen 3 jaren, over wel. ke de Führer zijn tevredenheid te ken. nen gaf. Op ironische wijze vergeleek hij deze successen bij de wanhopige pogingen door de tegenstanders aangewend om den indruk te wekken, dat hun kracht eenig gewicht in de schaal zou kunnen leggen. Duidelijk was daarbij de waar, schuwing, dat zoo het ooit tot een Twee. ‘de Front zou komen de vijand, waar hij ook zou willen aanvallen geen halven dag voet aan wal zal kunnen houden. Het program van dit jaar was, aldus Hitler, heel eenvoudig: Vasthouden wat vastgehouden moet worden en - daar aan te vallen waar de aanval noodzakelijk was. Dit geschiedt. In het Oosten wordt afgerekend met den bolsjewistischen vijand van Europa, aan welken titani- schen strijd alle Europeesche volken deel nemen, die een waren kruistocht voeren tegen de barbaren Aan het Oostfront zijn de soldaten dér verbondenen in een grootsch offensief tot de Wolga opgerukt, teneinde deze laatste grootste verkeers ader der Sovjet-Unie af te snijden. Sta. lingrad zél genomen worden. Openhartig bracht de Führer de hevig, heid van den strijd en het lijden van de frontstrijders naar voren. Na den op. marsch in de Oost-Europeesche ruimte geldt als nieuwe taak, welke de verbon denen zich gesteld hebben: de organisa tie van het reusachtige gebied, dat zij thans beheerschen. De belangrijkheid van deze mededeeling springt in het oog voor de toekomstige consolideering van het nieuwe Europa. Immers daartoe is de ont ginning van de rijke graan- en ertsgebie- den in het Oosten van onschatbare waar de. Het is den Duitschers toevertrouwd deze geweldige, nog veelal braakliggende streken te organiseeren. De kolossale omvang van de te volbrengen taak in het Oosten is vanzelfsprekend. Maar reeds zijn, naar de Führer verder mededeelde, groote vorderingen gemaakt. Het reusachtige spoorwegnet, dat volkomen verwoest was. is thans reeds voor het grootste deel op Europeesche spoorbreedte gebracht. Ach. ter Jiet front wordt verkeer en landbouw georganiseerd. De samenwerking van de bondgenooten bij het bereiken van deze doelstellingen verstoort de illusie van de tegenstan ders, die hoopten op verdeeldheid onder de Asmogendheden. De onmogelijkheid om Duitschland te verslaan zal tenslotte leiden tot de instorting van de vijande. lijke burgerlijke wereld. Daarvoor staat het Groot-Duitsche Rijk, sterker dan ooit in dit derde oorlogsjaar als volks gemeenschap samengesmeed, borg. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.: RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloem! 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 Hier hebben wij ons nu eenige oogmer ken gesteld. Ik mag ze zeer in het kort, in een enkel woord samengevat, vermel den, om u tot het besef te brengen, om speciaal het Duitsche volk tot het besef te Voor dit jaar hebben wij een heel een voudig program opgesteld: Onder alle omstandigheden datgene vast te houden, wat vastgehouden moet worden, d.w.z. den ander te la ten aanstormen, waar wij zelf niet voornemens zijn op te rukken, stevig stand te houden en af te wachten, wie hier nu het eerst vermoeid raakt. Onvoorwaardelijk déér aan te vallen, waar de aanval onder alle omstandig heden noodzakelijk is. Het doel is daarbij volkomen duidelijk: vernieti ging van den rechter arm van deze internationale samenzwering van ka pitalisme, plutocratie en bolsjewisme, in orde hebben. Wij organiseeren achter Met ingang van heden wordt den bezoekers van restaurants en an dere eetgelegenheden 10 procent in rekening gebracht, zoodat het be dienend personeel niet meer om een fooi zal behoeven te vragen. Het spreekt vanzelf, dat de klant niet gebonden is aan die tién procent. Hij mag ook meer geven! V V V Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 3 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 y Ziekenfondsleden de Volharding 3 no 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. Tijdens een machtige, grootsche betooging der N.S.D.A.P. in het Sportpaleis te Berlijn is de tiende winterhulpactie van het Duitsche volk, de oorlogswinter hulpactie 1942-’43, door den Führer geopend, die in een groote, meesleepend» rede het Duitsche volk opriep tot een nieuw offer voor het grootste sociale werk dat de geschiedenis kent. Minister Göbbels, die tevoren rapport uitbracht over de laatste oorlogswinter hulpactie, kon nogmaals op een geweldige stijging van deze sociale gemeen- schapsprestatie wijzen. ï)e door pers en radio verspreide aankondiging, dat de Führer, die bij de gedenkwaardige Rijksdag-bijeenkomst van 26 April j.l. voor de laatste maal tot het Duitsche volk had gesproken, in het Sportpaleis het woord zou voeren, had een groote menschenmenigte op de been gebracht. Nog vóór Göbbels gereed was met zijn rapport, bleek uit het gejuich, dat van de straat naar binnen klonk, dat de Führer aangekomen was. Terwijl de tienduizenden zich van hun plaatsen verhieven en met opgeheven arm Hitler groetten, betrad deze de zaal, vergezeld van Reichsführer S.S. Himmler en Oberbefehlsleiter Hilgenfeldt. De Führer schudde generaal-veldmaarschalk Rommel onder het gejubel der tienduizenden de hand. De betooging werd onder meer bijgewoond door de te Berlijn vertoevende ministers, talrijke rijks- en gouwleiders, vele vertegenwoordigers van generali teit en admiraliteit en vooraanstaande personen van partij en onderafdeelingen. Ook ditmaal hadden de gewonde soldaten een eereplaats gekregen. De rede van den Führer werd telkens weer onderbroken door geestdriftige bijvalsbetuigingen. DUITSCH WEERMACHTBERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH- BER, 1 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het gebied van den Kaukasus duren de verbitterde gevechten om zwaar ver sterkte heuvelstellingen voort. Te Stalingrad drongen de aanvallende troepen, gesteund door formaties van de luchtmacht, in verscheidene wiggen die per het Noordelijke gedeelte van de stad binnen. Sterke vijandelijke infanterie- en pantserstrijdkrachten, die aanvallen on- dernamen tegen de Noordelijke grendel- stelling. werden onder zware bloedige verliezen in tegenaanvallen afgeslagen, waarbij 98 pantserwagens, meerendeels van Engelsche en Amerikaansche her komst, vernietigd werden. Bij deze gevechten heeft zich opnieuw een pantsercorps door ongewoon dap. pere houding onderscheiden. Dit corps heeft reeds de laatste dagen van Augus. tus door een snellen opmarsch van den Don tot de Wolga het verkeer op de rivier verhinderd, de verbindingen van Stalingrad naar het Noorden, ten Westen van de Wolga, afgesneden en de voor waarden geschapen voor den aanval op Stalingrad zelf. In wekenlange zware afweergevechten heeft het deze belang rijke grendelstelling tegen ver superieure vijandelijke strijdkrachten weten te behou. den. De achterwaartsche spoorwegverbindin gen van den vijand in het gebied van de Beneden- en de Midden-Wolga alsmede in het gebied om Moskou werden door de luchtmacht overdag en des nachts aange vallen. Ten Noordwesten van Woronesj verloor de vijand bij vergeefsche aanval len in den sector eener divisie 25 pantser wagens. Bij Rsjef leidden eigen aanvals- operaties ondanks taaien vijandelijken te genstand tot plaatselijke verbetering der stellingen. Concentraties van den vijand werden door artillerievuur en luchtaanval len uiteengedreven, zoodat de voorgeno men aanvallen in het geheel niet onder nomen konden worden. In het onherbergzame bosehgebied rug gelings van den centralen frontsector wer den door Duitsche en Hongaarsche for maties sterke benden samengedreven en vernietigd. Bij geringe eigen verliezen ver loor de vijand 1026 dooden, 1218 gevan genen alsmede een vrij groot aantal zware en lichte wapens. In den Noordelijken frontsector werden sterke vijandelijke strijdkrachten ingeslo ten en werden tegenaanvallen in kiem gesmoord. In Egypte sloegen troepen van Duitsch-ltaliaansche pantserleger Britschen aanval af, die begon na hevige voorbereiding A A A A A 2 A 2 A Daaromtrent wil ik niet zeggen, dat wij ons niet op een tweede front voorbe. reiden. Als de heer Churchill zegt: „Wij willen thans aan de Duitschers overlaten in hun angst te piekeren, waar en wan neer wij dat front vormen” dan kan ik slechts zeggen: meneer Churchill, angst hebt u mij nog niet ingeboezemd. Maar dat wij moeten piekeren, daarin hebt u gelijk, want als ik een tegenstan der van militair formaat had, kon ik on geveer uitrekenen, waar hij moet aanval len. Maar als men militaire idioten te genover zich heeft, kan men natuurlijk niet weten, waar zij aanvallen. Of de heer Churchill de eerste plek, waar hij het tweede front wilde starten, handig uitgekozen heeft of niet, daarover zijn zelfs in Engeland de meeningen ver deeld. Maar geheel afgezien van de plaats, die hij den volgenden keer uit zoekt, mag hij overal van geluk spre ken, als hij negen uur aan wal blijft. Hitler zeide vervolgens o.a.: „In mijn oogen heeft het Jaar 1942 reeds de zwaarste beproevingen achter zich. Dit was de winter 1941/42. Ik mag wel zeggen, dat in dezen winter het Duitsche volk en inzonderheid zijn weermacht door de Voorzienigheid ge. wogen zijn. Iets ergers kan er, zal er niet meer komen. Het was een zeer moeilijke, zeer harde beproeving. Des. ondanks hebben wij dezen moeilijk, sten tijd niet alleen overleefd, maar wij hebben het klaar gespeeld de aan- vals.divisies opnieuw op te stellen, resp. te vormen, die bestemd waren tot opening van het nieuwe offensief. Dit offensief verloopt nu niet zooals onze tegenstanders hadden gedacht, geloof, dat wij, als wij een werpen, tevreden kunnen zijn met de achter ons liggende drie jaar. Steeds was de doelstelling zeer nuchter, dikwijls zeer vermetel, .waar zij zulks moest zijn, dik wijls wel overwogen, waar zij wel over wogen kon zijn, vaak bedachtzaam, waar wij tijd hadden’ en voorzichtig, waar wij geloofden onder alle omstandigheden zeer voorzichtig te moeten zijn. Maar wij zijn ook zeer stoutmoedig geweest, waar stoutmoedigheid alléén ons kon redden. het een een door de artillerie. Een aantal pantserwagens werd kapotge schoten en er werden 200 gevangenen gemaakt In de Golf van Suez beschadigden ge vechtsvliegtuigen een groot koopvaardij schip op ernstige wijze. Bij overdag ondernomen aanvallen door afzonderlijke Britsche bommenwerpers aan de kust van het Kanaal en bij nachtelijke storingsvluchten in het gebied van de Noordzee werden 4 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Duitsche vliegtuigen bombardeerden overdag spoorwegwerken en bedrijven der bewapeningsindustrie, alsmede militaire doelen in verscheidene plaatsen van Zuid- en Zuidoost-Engeland. Voor de monding van de Orinoco, in de wateren voor Freetown, voor New Found- land en in het centrale deel van den At- lantischen Oceaan brachten Duitsche duik, booten 12 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 54.000 brt. tot zinken. Daarmede hebben onze duik- booten in de maand September 126 sche pen met een gezamenlijken inhoud van 769.200 brt. tot zinken gebracht en het in Mei 1942 bereikte en tot dusver grootste resul*aat van een maand overtroffen. Nog 14 andere koopvaardijschepen werden door torpedotreffers beschadigd. De Führer, het woord nemende, her innerde in zijn rede in de eerste plaats aan het feit, dat het een jaar geleden was dat hij voor het laatst op deze plaats voor het Duitsche volk kon spre ken. In dien tijd heeft hij zich meer met handelen en daden moeten bezighouden. „Wat thans uitgesproken moet worden, wordt bovendien door onze soldaten ge zegd”, zoo verklaarde Hitler. „Ik acht het niet juist mij reeds thans bezig te hou den met de gedaante van datgene, wat eens zal zijn, maar ik acht het beter, dat wij ons bezig houden met datgene, wat de tijd momenteel van ons verlangt. Een Atlantic Charter aan elkaar te lij men is natuurlijk zeer eenvoudig. Deze onzin zal overigens ook slechts weinige jaren van kracht zijn en door de harde feiten eenvoudig terzijde geschoven wor den. Ook om een andere reden is het voor onze tegenstanders, gemakkelijk te praten, want zij hebben nu, na jaren lange vergeefsche moeite plotseling ons partijprogram ontdekt en wij zien met verbazing, dat zij de wereld voor de toe komst ongeveer dat beloven, wat wij ons Duitsche volk reeds hebben gegeven en waarvoor ons tenslotte door de anderen deze oorlog is aangedaan. Het is wel erg geestig aldus merkte de Führer ironisch op als b.v. een president zegt: Wij willen, dat voortaan iedereen het recht heeft geen gebrek meer te lijden of iets dergelijks. Daarop kan men slechts zeggen, dat het waar schijnlijk veel eenvoudiger zou zijn ge weest, als deze president, inplaats in een oorlog te duiken werkkracht van zijn land had gebruikt om tot nuttige productie te komen en vooral om voor zijn eigen volk te zor gen, zoodat niet in een gebied, dat per vierkanten kilometer slechts tien men schen heeft te herbergen, gebrek en ellende heerschen en dertien menschen werkloos moeten zijn Als deze heeren thans een hooge borst opzetten en plotseling tegenover de we reld als redder optreden en verklaren „Wij zullen er voortaan voor zorgen, dat de nood van het verleden niet terug keert” dan zeg ik, dat deze bezitters van wereldrijken daarvoor reeds lang vóór ons in hun eigen landen hadden kunnen zorgen. Als ik daarbij hoor, dat iemand nu zegt ik geloof, dat het de heer Eden is, maar men weet nu eenmaal niet, welke nul daar aan den overkant aan het praten is dat zij werkelijk gelooven aan datgene, wat zij voorgeven te ge- looven, dan hadden zij dit geloof vroe ger kunnen belijden. Wij hebben in elk geval niet alleen iets geloofd maar ook gedaan wat wij geloofden. U zult u wellicht nog herinneren met welk een geestdrift onze tegenstanders deze operaties volgden. Zij eindigden in drie slagen met de volledige vernieti ging van meer dan 75 divisies van onzen Russischen tegenstander. Daarop volgde toen het begin van ons eigen groote offensief. Het doel was in de eerste plaats den tegenstander de laat ste groote tarwegebieden te ontnemen, in de tweede plaats hem de laatste rest der steenkolen te ontnemen, waarvan cokes gemaakt kan worden, in de derde plaats zijn oliebronnen te bereiken en ze te ne men, dan wel althans af te sluiten. De aanval zou dan in de vierde plaats wor den voortgezet om zijn laatste, grootste verkeersader, de Wolga, af te snijden. Hier werd als doel gesteld de streek, die tusschen de bocht van den Don en de Wolga zelf ligt, en als plaats Stalingrad niet omdat dit de plaats met den naam van Stalin is, maar uitsluitend omdat dit een strategisch belangrijke stad is en om dat ons duidelijk voor oogen stond, dat door de uitschakeling van Dnjepr, Don en Wolga als verkeerswegen voor Rusland, hetzelfde of iets ergers, geschiedt dan voor Duitschland ’t geval zou zijn als we den Rijn, Elbe, de Oder en den Donau zouden verliezen. Want alleen op dezen reusachtigen stroom, de Wolga, wordt in zes maanden ongeveer dertig millioen ton goederen ver voerd, dat is evenveel als per jaar op den Rijn. Dit is afgesneden en wel reeds ge- ruimen tijd. Thans wordt vooral ook een eind gemaakt aan de positie van Stalin grad. Daardoor wordt deze grendeling be. reikt en versterkt en u kunt overtuigd zijn, dat geen mensch ons van deze plek kan weg krijgen. v. 7.20 aar nam. tof 7.41 aar v.m. y Maan: 1 Oot. onder 2.37 n.m., y op 11.24 n.m.; 2 Oct. L.K. onder 3 3.26 n.m.; 3 Oct. op 12,13 v.m., on der 4.09 n.m. Wat nu de overige oogmerken betreft, u zult wel begrijpen, dat ik daarover niet spreek omdat het oogmerken zijn, die op het ©ogenblik worden nagejaagd. Maar het moment zal komen, waarop het Duit sche volk volledige opheldering omtrent deze nieuwe oogmerken zal verkrijgen. Ik mag u echter wel zeggen, dat wij ons natuurlijk de organisatie van dit gi gantische gebied, dat wij thans beheer schen, als nieuwe taak hebben gesteld. Er is ons iets aan gelegen in feite dit reus achtige gebied veilig te stellen voor onze oorlogvoering en in ruimen zin niet alleen voor de voeding van ons volk en de waar, borging van onze grondstoffen, maar ook voor de instandhouding van geheel Europa. Te dien einde moest om te beginnen het verkeer in orde worden gebracht. Er zijn tienduizenden kilometers spoorlijnen, die wij nu herstellen of wel sedert lang hebben hersteld. Dit reusachtige verkeers- net, dat thans reeds voor het grootste deel op Europeesche spoorbreedte is gebracht, was volkomen verwoest. Geen honderden, maar duizenden bruggen moesten opnieuw worden gebouwd. Dit alles is thans in enkele maanden geschied of zal binnen en kele weken voltooid zijn. Nu zijn er aan den kant van or ze tegen standers menschen, die zéggen: Waarom stoppen ze plotseling? Wel, omdat we voor zichtig zijn, omdat we net zoolang ergens blijven tot we onzen étappedienst geheel het front het verkeer en den landbouw. Het gebied moet worden ontgonnen. Het gaat erom, dat we een deel hiervan ge heel opnieuw moeten oriënteeren. Wat hier is gepresteerd, is gewoon ontzaglijk. En als dan zoo’n schaapskop, ik kan het In den strijd tegen de vijandelijke ma rine werden door strijdkrachten boven en onder water 6 torpedojagers, 2 hulp- kruisers, 3 torpedomotorbooten tot zinken gebracht, 3 torpedojagers en talrijke tor pedomotorbooten beschadigd Een torpe- domotorboot werd buitgemaakt. In het zelfde tijdvak vernietigde de Duitsche luchtmacht 35 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 242.500 brt. en beschadigde 8 andere koopvaar ders. A®n j vijandelijke oorlogsvaartuigen bracht de luchtmacht 1 kruiser tot zin. Wen en met medewerking van kustbat- terijen 5 torpedojagers, verscheidene be- wakingsvaartuigen, een patrouilleboot en een vrij groot aantal motortorpedobooten alsmede landingsvaartuigen van allerlei' aard. Daarmede heeft de Britsch— Ameri kaansche scheepvaart in September al. leen door Duitsche gevechtshandelin. gen 161 schepen met een gezamenlijken inhoud van 1.011.700 brt. verloren. Nog 22 andere koopvaardijschepen werden be schadigd. Hauptmann Hans-Joaehim Marseille, drager van de hoogste Duitsche onder scheiding voor dapperheid, heeft, onover wonnen door den vijand, op het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel den vlieger- deod gevonden. Vervuld van ontembaren aarivalsgeest heeft deze jeugdige officier in hiehtgevechten 158 Britsche tegenstan ders bedwongen. De Weermacht betreurt het verlies van een waarlijk heldhaftigen strijder. En thans gelooven wij, dat wij de vijanden tot de definitieve overwin ning moeten verslaan. Dat gelooven we en moeten we ook doen. Natuurlijk kunnen wij met deze lie den over het begrip geloof in het geheel niet debatteeren. Wie bijvoorbeeld ge looft dat Narnsos een overwinning was of Andalsnes. of wie zelfs gelooft dat Duinkerken de grootste overwinning der wereldgeschiedenis was, of dat mijnent wege een expeditie, die negen uur duur de, een verwonderlijke, bemoedigende uiting van een zegevierende natie was, met hem kunnen wij ons met onze bescheiden successen natuurlijk niet vergelijken. Want wat zijn onze overwinningen daar tegenover eigenlijk? Als wij bijvoorbeeld de laatste maanden tot den Don konden doordringen, stroomafwaarts deze rivier volgend tenslotte de Wolga bereiken, Stalingrad bestormen en het ook zullen nemen waarop zij zich kunnen verla ten dan is dat in het geheel niets. Als wij doordringen tot den Kaukasus, dan is ook dal niets. Als wij de Oekraine bezetten, als wij de Donetz-kolen in be zit nemen, dan is dat alles niets Als wij 65 of 70 procent van het Russische ijzer krijgen, dan is dat volstrekt niets. Als wij het grootste graangebied ter we. reld practisch ontginnen voor het Duit, sche volk en daarmee voor Europa, dan is dat in het geheel niets. Als wij ons van de oliebronnen verzekeren, is dat ook niets. Dat alles is niets, maar als Canadeesche voorhoeden, met een klein Engelsch staartje als aanhangsel, naar Dieppe ko. men en zich daar moeizaam negen uur vermogen te handhaven om daarop defi. nitief te worden vernietigd, dan is dat een bemoedigend, wonderbaarlijk blijk van de onuitputtelijke, zegevierende kracht, die het Britsche imperium eigen is. Reeds in 1939 waren wij niets, want destijds blies Churchill zich reeds op: „Ik kan de heuglijke mededeeling doen, dat het duikbooten.gevaar als definitief afgewend kan worden beschouwd Wij hebben meer duikbooten vernietigd, dan de Duitschers ooit hebben bezeten”. Dat wij hem uit den Balkan hebben ge worpen, dat wij Griekenland hebben ver overd en Kreta bezet, dat zij in Noord- Afrika verdreven zijn, dat alles is niets. Maar als er ergens een paar man landen om een eenzamen voorpost te overrom pelen, dan zijn dat daden, dat zijn pres taties. Wie derhalve dergelijke dingen ge looft, zal ons geloof nooit begrijpen. Overigens hebben zij natuurlijk tegenover deze daden ook wissels op de toekomst. Zij zeggen: Het tweede front zal komen. Vóór de rede van den Führer heeft de minister van Propaganda, dr. Göbbels, een grootsch opgezet rapport uitgebracht over het resultaat der winterhulp in het oor logsjaar 1941/42. Toen de minister in gezelschap van gene raal-veldmaarschalk Rommel de zaal be trad, weerklonk daverend gejubel, dat eerst na minuten, luwde. Dr. Göbbels verklaarde ter inleiding, dat hij het beneden zijn, waardigheid achtte op de onzinnige leugens en ver dachtmakingen. van de Engelsche radio en van de Engelsch-Amerikaansche propa ganda-bureaux in te gaan, die slechts aan slagen vormen op het gezonde verstand. Voor een ieder, die zijn verstand ge bruikt aldus de minister kan. er geen twijfel bestaan, dat de onafgebroken keten van historische successen der mogendheden van het Pact van Drié tenslotte ook tot de 1 groote eindoverwinning zal leiden. Het po tentieel der Duitsche bewapening heeft een omvang gekregen, waarvan de vijanden zich slechts een vage voorstelling kunnen maken, te oorcjeelen naar hun propaganda- stellingen. Bij het begin van het vierde oorlogsjaar is het Duitsche leger met zijn bondgenooten, zoowel ten aanzien van grondstoffen- als van voedselvoorziening, zoowel politiek als militair, volkomen in tact en ongeschokt. Onze sociale prestaties van 1933/39 wa ren in zekeren zin slechts een voorspel van datgene, wat wij voornemens waren. Maar dat was reeds voldoende om onze pluto cratische vijanden ten tooneele te roepen, die nu hét besluit namen in ons het jonge Europa tot den strijd uit te dagen. Nota bene, het plutocratische Engeland waagt het, bij ons voor den dag te komen met zijn sociale vernieuwings-denkbeelden. Wij verkeeren in de gelukkige omstandig heid feiten te kunnen plaatsen tegenover hun hol gepraat Deze winterhulp heeft een rèsultaat bereikt, dat men zich in het geheel niet verrassender en verheugender kan denken.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1