De Rede van den Führer HAAGSCHE COURANT VOOR DE JEUGD BUITENLAND BINNENLAND VAN OVERAL De distributiebonnen Donderdag 1 October 1942. De rywielvordering TWEEDE BLAD FEUILLETON DE KOMEDIANTEN KOMEN Het bombardeeren van burgers De strijd om Stalingrad Alleen schoothonden in den trein ONDERWIJS KERKNIEUWS (Wordt vervolgd.), Duitschers dringen Noordelijke voorsteden binnen Binnenkort weer babywol De Maandagochtendsluiting voor niet-levensmiddelenzaken OPLOSSINGEN DER RAADSELS NIEUWE RAADSELS CORRESPONDENTIE Winterhulp Nederland Dank aan de soldaten Berlijnsche hoofdstraten tot 9 uur verlicht Uitbreiding bondgenootschappen De Duitsche pers over de rede Vergoeding Zware verliezen te Dieppe De duikboot-successen De strijd tegen het Jodendom De stabiliseeringsmaatregelen in Amerika De ware volksgemeenschap Het thuisfront Vertrouwen in roemrij'ke overwinning (Vervolg van frontpagina.) w* I op Duitsche kinderen 33 Nadruk verboden na. tranen in de oogen. Roman van WILHELM LICHTENBERG No. 18299 Vleesch Vleesch Bonnen 49 A 49B 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 31 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 6 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. ’il- ioe Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Tabaksk. Taptemelk Textielk. 3e Artikel Aardappelen Aardappelen Aantal 2 k.g. 1 k.g. 3 Oct. 31 Dec. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. 3 Oct. antwoordde Dusolina Labriola. Maar het nummer van het ziekenhuisregister. Monica verloor haar bezinning. Heilige Moeder van Padua! Daar heb ik niet aan gedacht! Ze trok haar Carlo met zich mee. Kom, kom, snel naar het zieken- 500 gr. 100 gr. 250 gr. In het vakkamp voor jongens „Hollands Glorie” te Dordrecht uitgaande van het Dep. van Sociale Zaken, worden de jongens-opgeleid tot schipper bij de binnen- kust- of Rijnvaart Touwsplitsen aan boord van het opleidingsschip. (V.N.P.-de Haan) 48 49A 49 B 46, 47 385 4-49, 4-50 M 382 48, 49 49 Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen, indien zich geen beletselen zullen voordoen, van 1 Novem ber a.s. af wederom babywol beschikbaar te stellen. Naar wij van de zijde van de Neder- landsche Spoorwegen vernemen, is het in verband met de thans overbezette treinen voorloopig niet meer toegestaan grootere honden dan schoothonden in de rijtufgafdeelingen te vervoeren Hierop kan slechts een uitzondering worden ge maakt ten aanzien van geleidehonden van blinden, die voorzien zijn van de voor geschreven legitimatiekaart. In verband met de heden ingaande nieuwe regeling van de verplichte open stelling van winkels, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de vrijstelling van de verplichte openstelling voor de niet-levens middelenzaken op Maandag gedurende het komende winterhalfjaar niet meer geldt voor het tijdvak van 9 tot 14,30, doch voor het tijdvak van 10 tot 13.00 uur. Winke liers zullen goed doen, de in gebruik zijnde bordjes en kaarten met het opschrift „Maandags tot half drie gesloten" nu reeds te doen wijzigen. 1. Schilderij; 2. Kat; 3. Steenkool „Zonnestraaltje", „Zeepaardje”, ,,Ster van Bethlehem mogen Woensdagmiddag na 2 uur een prijsje aan ons bureau komen afhalen. ACADEMISCHE EXAMENS: Utrecht, cand. ex. geneeskunde de heeren J. J. R. Smeêts, F. A. M. Kallen, F. J. W. ter Haar, B. M Planque, H. J. Dubois, M. H. Oli- slagers, J. M. H. Olislagers, M. Smits. A. J. Kroondijk, H. G. Smelt, J. P. Verwey, J. K. Pameyer, W. E. F. van Walcheren en G. J van Helden. Groningen: Cand. ex. wis- en natuur kunde (F.) de heer H. Fritzemeier, id. (L). mej. A. Welter. Nederlandsche kinderen met vacantie naar Duitschland Hoewel de vacantietijd reeds achter den rug is, vindt de uitzending van Neder landsche kinderen voor een zesweeksch verblijf in Duitschland regelmatig voort gang. Het doel van deze uitzendingen is dan ook niet zoozeer, dezen kinderen een prettige vacantie te bezorgen, in de eerste plaats gaat het om de gezondheid van de jongens en meisjes. Zoo vertrekt Zondag 4 October a.s. een trein met 800 kinderen uit Rotterdam, den Haag, en kleine plaatsen van Noord- en Zuid-Holland naar Linz in de Gau Ober- Donau. De vertrektijden voor dezen trein zijn: den Haag 9.29 uur H.S., Rotterdam 10.15 uur D.P. De tegenwoordige Oostmarkers van deze zoo sterk aan Nederland herinnerende om geving. bewaren aan ons land nog altijd de beste gedachten uit de eerste jaren na den vorigen wereldoorlog, toen Nederlands deuren wijd open stonden voor de Oosten- rijksche jeugd en zij zijn dan ook steeds weer gelukkig, iets van deze hartelijk heid terug te kunnen schenken, zoodat men kan begrijpen, dat het onzen kinderen daar aan niets zal ontbreken. Het volgende transport, dat de N.V.D in samenwerking met de N S.V. heeft ge organiseerd, en uit jeugdige Amsterdam mers, Noord-Hollanders en Utrechtenaren bestaat, gaat op Zaterdag 10 Oct. a.s. door. De trein vertrekt om 12.41 uur uit Am sterdam en om 13.36 uur uit Utrecht. jonggeborene of den datum? Noch het gewicht, noch den datum. 1. Met G ben ik een kleur; met V ben ik niet weinig; met K ben ik een lichaams deel; met N ben ik een meisjesnaam; met M ben ik om te bakken. 2. Ik ben een zeedier; draai mij om en ik ben een boot. 3. Ik ben een vergissing, maar zonder hoofd een kleedingstuk. Oplossingen en briefjes moeten zoo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk Dinsdag middag voor 12 uur aan een der lo ketten van ons bureau bezorgd zijn. Bile ven per post moeten Maandagmiddag op de bus gedaan worden, anders komen ze te laat. Alle briefjes moeten ondèrteekend zijn met je ware namen voluit, schuil naam. leeftijd en adres. Op het couvert vermelden: Aan Tante Etty. „Roosje”. Je briefje was net op tijd hoor. Is het een mooie puzzle? ,Marter- tje”., Je had de raadsels van de vorige week. Zeker de verkeerde courant. ,,W genkatje” Heb je prettig gelogeerd? Di maar trouw mee hoor. „Zonnestraaltje”. Ja hoor, zoo is het goed. Fijn, dat je het toch gevonden heb. „Dwergkoning” en „Dwergkoningin” Jullie hebt alle twee de raadsels goed. „Dwergje”. Dat is kpap van haar hoor. Mét Bep gaat het goed. Vele groetjes terug. Heidebloempje”. Is het zoo mooi? Fijn hoor. „Fresia”; „Hokus Pas”. Jullie heb ook alle twee de raadsels goed. „Krabbetje”. Heb je er al veel ge vonden? Ze smaken zoo fijn hè? „Clivia”. Moeilijke moeten er ook eens zijn Dat is fijn zeg. Dat is zoo. „Zeemeerminnetje”, Wat was diè inkt dun. Ik kon het bijna niet lezen. „Vergeetmijnietje”. Jammer, dat je er niet veel gevonden hebt, ,,’t Oude Hoen”. Zal je je geboortedatum niet weer vergeten m je briefje? „Hamsterbloempje”. Fijn zeg Wat zal je er leuk uit zien. Is het prettig geweest? „Poppedijntje”. Wel gefeliciteerd Dat mag nog tot later orde. Fijn hè? Veel groeten, „Zeepaardje”. Ja, dat moet je daar komen halen. Lees maar wat er bij staat. Robby”. Doe je nu trouw mee? „Ster van Bethlehem”. Wat naar is dat Is het nu wèer beter? Fijn zeg. „Inktvisch”. Ben je nu weer beter? Niets prettig om ziek te zijn. „Tompoes”. Het was mooi op tijd hoor. Vele groetjes terug. „Muisje” Ja, dat is weer voorbij, maar het komt weer terug hoor. Reseda”. Al die couranten raken maar zoek. Ze wa ren goed hoor. „Wolf”. Heb je hem nu af gekregen? Was het zoo moeilijk? Wat stelt het voor? „Egeltje” Je had de raadsels goed. Dat was een mooie teekening. „Puk keltje”; „Goudblondje”; „Bosviooltje”; „Viooltje”; „Marjolijn”; „Rozenkoningin”; „Snip”; „Nachtegaaltje”: Hartelijk wel kom. „Dikke”; „Locomotief”: Hartelijk welkom. Schrijf je je geboortedatum? „T. Molhoek”: Welkom. Kies je een anderen schuilnaam? D. Netten”; „A. Roording"; „J. de Vries”. Ook welkom. Hoe is jullie schuilnaam? De hartèlijke groeten van jullie aller TANTE ETTY. Een loodgieter, vader van vijf kinderen, had met bij-steun een wekelijksch in komen van 23.80 per week; de uitgaven aan huur enz. bedroegen 5.13. Kleeren voor de kinderen waren er, als gevolg van een jarenlange werkloosheid van den man, nagenoeg niet meer. Met geld van Winterhulp ontving dit gezin onder goed, schoenen, jassen, een mantel voor de vrouw en een uitkeering in contanten. Bedenk, dat dit gezin niet het eenige is, dat medewerking behoeft. Wil Winterhulp kunnen blijven helpen, dan dient ook met milde hand en een warm hart geofferd te worden. Winter hulp werkt niet voor zichzelf, doch voor al onze volksgenooten. ongeacht confes sie of politieke overtuiging. Zittingsperiode verlengd. Het Lagerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk de ambts periode van het huidige parlement op nieuw met een jaar wordt verlengd. KERKELIJKE EXAMENS: De classis Drachten der Geref. kerken heeft peremp toir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst den heer P. v. d. Spek, laatstelijk hulpprediker te Scheveningen en beroepen predikant bij de Geref. kerk van Beetster- zwaag De heer v. d. Spek is voornemens Zondag 25 October a.s zijn intrede te doen te Beetsterzwaag na tevoren te zijn be vestigd door ds. K. van Anken uit Delft. De classis Alkmaar der Geref kerken heeft onzen stadgenoot, den heer B. Rich ters, cand. aan de Vrije Universiteit en beroepen predikant bij de Geref kerk van Heer-Hugowaard, peremptoir geëxami neerd en toegelaten tot den dienst in de Geref. kerken. De heer Richters is voorne mens Zondag 25 Oct. a.s. zijn intrede te doen te Heer-Hugowaard, na ’s morgens tevoren te zijn bevestigd door dr. W. G. Harrenstein, uit Weesp en ds. A. Ver schoor uit St. Pancras. Ned. Herv. Kerk: Beroepen te Voor burg (3e pred pl.) ds. D. J. Karres, te Sloten (Fr Hitler herdacht nu degenen, aan wie de successen van wereldhistorische beteeke- nis gedurende de laatste maanden te danken zijn. Hij bracht in herinnering hoeveel mehschelijk heldendom, maar ook menschelijke smart en leed, achter de lakonieke, korte mededeelingen der Weermachtberichiten zijn verborgen. Als men zich de prestaties voor den geest haalt, die achter de korte mededeelingen omtrent ridderkruisen e.d. staan, moet men erkennen, dat bij alles, wat het va derland moge doen, dit zijn soldaten nooit genoeg kan danken. Dat geldt niet alleen voor onze solda ten, maar ook voor die der met ons ver bonden volken. Daarbij valt te vermel den, dat de Duitsche weermacht bij haar optreden niet handelt als bijvoorbeeld de Engelschen; dat wij niet anderen steeds sturen naar de plaatsen, waar het bij zonder gevaarlijk is, maar dat wij het onzen vanzelfsprekenden plicht, dat wij het onze eer achten, onzen bloedigen last behoorlijk ruim gemeten zelf te dragen. Wij strijden met onze geallieerden als volstrekt trouwe bondgenooten van eer. Wij achten dit evenwel noodzakelijk, want slechts uit dezen misschien moeilijksten strijd uit onze geschiedenis zal tenslotte datgene ontstaan, wat ons, nationaal-so- cialisten uit den eersten wereldoorlog steeds voor oogen stond, namelijk dit groote rijk van een in leed en vreugd nauw verbonden volksgemeenschap. Want één lichtlij heeft deze oorlog eerst recht, n.l. de groote kameraadschap. Alle Duitsche stammen dragen hun deel; de stichting van het Groot-Duitsche rijk zou anders slechts een staatsrechterlijke daad zijn geweest. Nu is het een met het bloed van allen onderteekende eeuwige oorkonde, maar vooral ook een oorkonde, die aan dezen staat niet slechts den uiter- lijken machtsvorm, maar ook de innerlijke stevigheid geeft. Er bestaat bij ons nog slechts een en kele waardeering en wel voor den dappe ren, trouwen man, voor den bekwamen man, voor den vastberaden, den stoutmoe- digen man, die in staat is leider van zijn volk te zijn. Er is werkelijk een oude wereld tot instorting gebracht. Uit dezen oorlog ontstaat, door bloed bezegeld, de volksgemeenschap, veel sterker nog dan wij, nationaal-socialisten, na den oorlog eenvoudig door onze geloofsbelijdenis aan de natie konden verschaffen. De V.P.B,-correspondent te Berlijn meldt: De president der Berlijnsche poli tie, graaf Helldorff, heeft bekend gemaakt, dat voor de komende wintermaanden de bepalingen inzake de verduistering een belangrijke wijziging zullen ondergaan. Reeds den vorigen winter had er op dit gebied te Berlijn een groote verandering ten goede plaats gevonden, omdat de win kels tot sluitingstijd om 7 uur ’s avonds niet behoefden te verduisteren. Kon men op die manier op straat reeds vrij goed zien thans is bovendien nog bepaald, dat in de hoofdstraten, zoowel in de eerste avond- als in de eerste ochtenduren de straatverlichting zal functionneeren. Men heeft uiteraard de lichtsterkte verminderd en de straatlantaarns zoodanig bewerkt, dat er practisch geen licht naar boven straalt, maar in den laatsten tijd gehou den proefnemingen hebben aangetoond, dat men bij deze verlichting goed kan zien. Het schijnt in de bedoeling te liggen de Berlijnsche hoofdstraten tot 9 uur des avonds te verlichten. Buitenland Willkie heeft terstond na zijn aan komst te Tsjoengking een onderhoud ge had met Tsjang-Kai-Sjek In Guatemala is een Amerikaansche bommenwerper van het type „vliegende vesting" neergestort. Twaalf van de 13 leden der bemanning kwamen om het leven. Gisternacht heeft een zware storm de haven van Lissabon geteisterd. Talrijke schepen kenterden of dreven af naar de zandbanken. Hevig raasde de orkaan ooit in de kleine visschershaven van Cascais. De kust ligt met wrakken bezaaid. Er zijn verscheidene visschers verdronken. Binnenland Gisteravond was de 16-jarige J. G. Post mus te Marum (Gr.) een carbidlamp aan het soldeeren, toen de lamp plotseling uit elkaar sprong. De jongen was op slag dood. Te Rucphen hebben crisis-controleurs bij een tweetal molenaars duizenden kilo’s clandestiene rogge en tarwe in beslag ge nomen. Het bleek, dat de molenaars voor talrijke inwoners van Rucphen de clan destien verkregen voorraden maalden en daar op vele zakken de namen dezer zon daars voorkwamen, kon onmiddellijk een groot aantal betrokkenen nader aan den tand worden gevoeld. Te Lith hebben de gebroeders van der Zanden met het trekken van den zegen een zeehond op het droge gehaald. Bij het, zoeken naar een lek in een huisverlichtingsinstallatie te Niebert (ge meente Leek) gebruikte de 16_jarige J. Postma een lucifer. Een hevige ontplof fing volgde, waardoor de jongen op slag werd gedood. Terwijl wij in het Noorden van Europa, in het Westen en aan alle andere fronten ons in het defensièf bevinden, vervullen wij daardoor een der geweldigste voor waarden voor de organisatie van Europa ten oorlog en voor dezen oorlog. Daarbij komt nu voorts aan onzen kant nog de verdere uitbreiding van onze bond genootschappen, hier aan de spits de samenwerking met onzen oudsten bondge noot Italië. Niet slechts aan één front strijden wij gemeenschappelijk, maar heden ten dage reeds aan een geheele reeks fronten. Hieruit blijkt, dat alle verwachtin gen van ome tegenstanders, die mee nen, dat zij dit bondgenootschap kunnen losmaken, idiotie zijn. WIJ weten heel precies, wat het lot van het Duitsche en Italiaansche volk zou zijn, maar bovendien weten wij ook nog, wat het lot van Europa zou zijn, als de andere wereld ooit een over winning zou kunnen bevechten. pagna. Achttien jaar oud en uit een Ro- meinsch patriciërshuis weggeloopen, om hier een romantische theaterharts- tocht uit te vieren. De wanhopige ouders hadden inmiddels vele pogingen ondernomen, om hem weer in de bur germaatschappij terug te krijgen, naar de schoolbanken van de hoogste gym nasiumklasse, welke hij nog moest doormaken. Nutteloos streven. Want Dino was nu eenmaal bezeten van het theater. Ergens, tijdens een fietstocht, was hij deze stagione Campagna tegen gekomen en toen niet meer naar het ouderhuis teruggekeerd. Hier zong hij nu de mannen met de groote baarden en de sombere maskers, zong niet on- van nieuwe successen en zij was den De rede van den Führer wordt door de pers onder opschriften, welke de breedte van een geheele pagina beslaan, als: „Demonstratie van den hardsten wil tot overwinnen”, „Niemand kan ons de over winning ontnemen”, in extenso gepubli ceerd In hun eerste commentaren wijzen de bladen op het souvereine overwinnings- bewustzijn, dat in iederen zin van de rede tot uiting kwam De Führer, zoo verklaart de „Völki- scher Beobachter”, heeft met zijn volk vertrouwelijik de laatste dingen bespro ken, welke achter \Öe groote zichtbare oorlogsfronten staan fen zijn figuren be wegen. Openhartig, ja zonder het te spa ren, heeft hij het vaderland de hevigheid van den strijd en het lijden bijgebracht, die deze oorlog van frontsoldaten eischt. De Führer heeft den winterveldtocht 1941- ’42 de zwaarste beproeving genoemd, wel ke het lot aan het Duitsche volk en zijn Weermacht kon opleggen. Met deze woor den heeft hij geweigerd in die heroieke worsteling alleen maar een spel van het meteorologische toeval, een extra-voor- stelling van „Generaal Winter” te zien. Wie den oorlog zoo opvat, wie in staat is in hem meer dan een militaire en econo mische rekenproef te zien, die is toren hoog superieur aan een ziel- en geestloo- zen, geheel in het materialisme verstrik ten vijand. Het „Zwölf-Uhrblatt” schrijft, dat wan neer cijfers kunnen spreken het door dr. Göbbels gepubliceerde resultaat van de derde W interhulpactie hiervoor het eerste in aanmerking zou komen. Achter dit resultaat staat de wil tot offeren van het geheele Duitsche volk. Achter dit resul taat staat de onverbrekelijke kameraad schap van alle strijders, hetzij in de voor ste linies voor den vijand, hetzij_ bij de misdadige bombardementen steden. De secr.-gen. van Binnenlandsche Za ken heeft aan de burgemeesters een cir culaire gezonden in verband met het feit, dat de vordering van heerenrijwiele» thans afgeloopen is. Onder meer blijkt uit deze circulaire, dat tot uiterlijk 5 October a.s. aan alle personen van wie een rijwiel werd gevorderd, gelegenheid geboden dient te worden, (alsnog) een verzoek tot het verkrijgen van een ver goeding of een rijwiel in te dienen. Indien van gevorderde rijwielen onder deden zijn afgenomen om daarmede an dere fietsen voor de Duitsche Weermacht acceptabel te maken, kunnen de eigenaars schadeloos gesteld worden door teruggave van het restant van hun rijwiel en toeken ning van een vergoeding voor het afgeno men onderdeel. Deze vergoeding zal geba seerd worden op de geschatte gemiddelde waarde van een rijwiel, te weten vijftig gulden. Indien een eigenaar als hier bedoeld, recht heeft op het weder verkrijgen van een bruikbaar rijwiel, wordt de van hem gevorderde fiets vanwege de gemeente weder in bruikbaren staat gebracht en aan den belanghebbende teruggegeven. Indien onderdeden van rijwielen afzonderlijk zijn gevorderd, wordt hiervoor eveneens een vergoeding toegekend. Voor ieder onder deel wordt een vaste waarde bepaald. t.m. 3 Oct. 3 Oct. Beschuit (br. of geb.) 49 75 gr. 3 Oct. Bloem (br.) 392 t,m. 395 70 gr. 3 Oct Boter 2, 3, 4-61 en 2, 3-62 125 gr. 11 Nov. - 125 gr,- 400 gr. 50 gr. 100 gr. 250 gr. huis! We moeten het registernummer weten. Als een stormwind holden zij over de piazza, naar het ziekenhuis, want de trekking begon om elf uur in Turijn en daarna was er geen gelegenheid meer de blijde gebeurtenis op een loterij briefje vast te leggen. Maar Dusolina Labriola had niet alleen raadgevingen voor loterijuum- mers te geven, ze moest ook een be koorlijken, volkomen ontdanen, piepjon gen knaap troosten, die als bescher ming zoekend haar hand vast hield en met tranen vocht. En deze jongen was Dino Gioberti, de, men zou kunnen zeg gen, tweede bas van de stagione Cam- 383 387 t.m. 389 390 49 1f L. 02 2 L. 384 250 gr. - e VERKLARING VAN CHURCHILL Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Churchill in het Lagerhuis verklaard dat er bij den aanval op Dieppe zeer zware verliezen ontstaan zijn, die bijna de helft bedragen hebben van de gezamenlijke Britsche strijdkrachten, De premier wei gerde evenwel, nauwkeurige cijfers te noemen. Voorts zeide hij, dat de in Dieppe aan land gezette pantserwagens door de ongedacht groote kracht der verdediging in hun operaties zijn belemmerd. Naar de Londensche conesp. van „Nya Dagligt Allehanda” meldt, was ’t volslagen gebrek aan belangstelling een der meest kenmerkende factoren bij de Lagerhuisde batten van Dinsdag. Tien tot twintig La gerhuisleden slechts hadden geluisterd naar de debatten over de productie van levensmiddelen. Ondanks een vlammende rede van den conservatief Lord Winterton was het debat zoo mat gebleven, dat de Lagerhuisleden 2 uren eerder dan men verwacht had, naar huis konden gaan. Winterton stelde den eisch, dat de Lon densche parken en golfterreinen gebruikt zouden worden om groente te verbouwen. In het tekort aan landbouwarbeiders dien de te worden voorzien, door de kelners uit de voorname restaurants van het Westend te halen. De gasten moesten dan zichzelf maar bedienen. Ongehoord noem de Winterton het. dat oude heeren nog al tijd met honden in de groote parken gin gen wandelen. Als zij thans zeggen: ja, natuurlijk, dan nemen wij de bescherming van Europa tegen het bolsjewisme op ons dan kan ik slechts ten antwoord geven: Engeland mag wel oppassen, dat het in staat is zichzelf tegen het bolsjewisme te bescher men. Als in een land aartsbisschoppen heilige missen lezen en op hun altaarkleed aan den eenen kant het bolsjewistische embleem en aan de andere zijde hun na tionale embleem hebben, zie ik het donker voor een dergelijk land in. Duitschland en Italië, evenals Spanje en een geheele reeks andere Europeesche volken, Roemenië, enz., hebben met het bolsjewistische probleem afgerekend. Of de overige wereld, daarmede eveneens zal afrekenen, zal eerst uit dezen oorlog blij ken. Maar dat deze overige wereld het niet met ons klaarspeelt, daarvan kan zij overtuigd zijn. Als wij al onze bondgenoo ten en degenen, die aan onze zijde strij den. Roemenen en Hongaren, Kroaten en Slowaken en vooral in het Noorden de Finnen en voorts de Spanjaarden enz. als wij hen allen bijeen nemen, kunnen wij werkelijk zeggen: het is thans reeds een kruistocht van Europa. Daarbij komen de Germaansche vrij willigers van onze Waffen-S.S. en eigen legioenen van afzonderlijke Europeesche staten Het werkelijk Europa, dat zich hier heeft vereenigd, evenals eens in oude tij den tegenover de Hunnen of de aanstor mende Mongolen. En nu is, nadat ik de laatste maal tot u sprak, Japan eveneens tot dezen oorlog toegetreden. Het is thans een wereldom vattend bondgenootschap, niet alleen van de bezitloozen, maar van alle volken, die strijden voor eer en fatsoen en die beslo ten zijn de laaghartigste coalities, die de wereld ooit heeft gezien, uit den weg te ruimen. De Führer behandelde nogmaals de be weringen van den tegenstander over de Duitsche duikbootsuccessen. Onze tegen standers, zoo zei hij, verklaren: wij heb ben ontzaglijke afweermiddelen, wij heb ben nieuwe methoden waarmee wij het gevaar aan banden zullen leggen. Ik kan maar één ding zeggen: de Duitsche geest rust ook niet. Wij hebben om te beginnen, met onze duikbooten alle prestaties van den tegen stander verre overtroffen. Dat zal ook niet anders worden Ook bij ons worden onafgebroken niet alleen wapens vervaar digd, maar vooral nieuwe wapens gefabri ceerd Tot dusver zijn wij thans elk jaar met een nieuw wapen voor den dag geko men, waartegen de vijand niet was opge wassen. Dat zal ook in de toekomst zoo blijven. Nu heeft men overigens behalve het tweede front nog een ander middel: de man, die den bom-oorlog tegen de on schuldige burgerbevolking heeft uitgevon den, heeft verklaard, dat deze bommen- oorlog binnenkort nog uitermate veel krachtiger tegen Duitschland enz. zal wor den gevoerd. Ik zou slechts één ding willen zeg* gen, In Mei 1940 heeft de heer Chur chill de eerste bommenwerpers op de Duitsche burgerbevolking afgestuurd. Ik heb hem destijds gewaarschuwd. Bijna vier maanden lang tevergeefs overigens. Toen hebben we toegesla gen en wel zoo grondig, dat hij plot seling verklaarde, dat dit een bar- baarschheid was en Engeland daar voor wraak zou nemen. De man, die dit alles op zijn gewe ten heeft, als ik afzie van den oorlogs- hitser-generaal van dezen oorlog. Roosevelt, de schuldige van alles, heeft het dus gewaagd zich als een onschul dige voor te stellen. Zij voeren thans weer dezen oorlog. Het uur zal ook ditmaal slaan, dat wij zullen antwoor den. Dan moeten de beide voornaam ste misdadigers van dezen oorlog en de joden, die achter hen staan, niet beginnen te jammeren en te grienen, als het einde voor Engeland vreeselij- ker zal zijn dan het begin. Ik heb destijds op 1 September 1939 tijdens de zitting van den Rijksdag twee dingen gezegd: le. dat wapengeweld en ook de tijd ons er nimmer onder zullen krijgen, nu men ons eenmaal dezen oor log opgedrongen had, en 2e. dat voor het geval, dat het jodendom een internatio nalen wereldoorlog tot uitroeiing van de arische volken van Europa, om maar iets te noemen, aansticht, niet de arische vol ken zullen worden uitgeroeid, maar het jodendom. Degenen, die bij dien geesteszieke in het Witte Huls aan de touwtjes trekken, hebben het inderdaad klaargespeeld het eene volk na het andere bij dezen oorlog te betrekken. Maar in dezelfde mate spoelde een anti-joodsche golf over het eene volk na het andere Zij zal zich voortzetten. De eene staat na den anderen, die tot dezen oorlog is toegetreden, zal op zekeren dag als anti-semitische staat te voorschijn komen. De joden hebben eens ook in Duitsch land om mijn profetiën gelachen. Ik weet niet, of zij thans nog lachen, dan wel of hun het lachen reeds is vergaan. Maar ik kan hun verzekeren, dat hun het lachen overal zal vergaan Ik zal ook met deze profetiën gelijk krijgen. zullen de toekomstige daden eindoverwinning is be- Wacht eens, dacht Monica Een jongen is 33. Uitstekend! riep hij gelukkig uit. En dan kunnen we of de zeven pond of den datum van gisteren nemen, 24. Ja> dat is de groote vraag, zei Mo nica eer Vetje wanhopig. berispelijk, maar toen was hij een fi guur in het ensemble en zeer bij de directr’ce in de gunst, wegens zijn se ringen eetlust. Maar niet alleen de sombere mannen met de diepe stem boeiden hem aan de stagione Campagna, maar nog meer de ex-tragedienne Dusolina Labriola. Ja, hij hield van Dusolina. Hij hield van haar met den naieven gloed van zijn achttiende jaar, hij vereerde haar rijpe levenservaring en haar moederlijke be grijpen voor gistende jeugd. Zij, van haar kant, beminde in Dino haar nieuwe lente, hij gaf haar geknakte vrouwelijke zelfbewustzijn het geluk jongen dankbaar voor zijn liefde. Mocht Angela avond aan avond haar groote partijen zingen, mocht zij over haar oudere collega triomfeeren, dat kon Dusolina niets meer schelen. Nu zij de liefde van Dino genoot. Dusolina studeerde met Dino de rol len in, ze schminkte hem ’s avonds en plakte zijn baarden vast, ze gaf hem haar rijke schat aan theaterervaring en zij probeerde ook, zijn bas by te slij pen, hetgeen haar het minst van alles gelukken wilde. Nu echter had Dino, zooals gezegd, Vermicelli 386 100 gr. Versnaperingen (bon Ingeleverd) 377 100 gr. 49 A 100 gr. 49B 50 gr. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Amerikaansche Senaat een wetsont werp heeft aangenomen, waarin Roose velt wordt gemachtigd vóór 1 November maatregelen te nemen tot sta.biliseerlng van prijzen loonen en salarissen, voor- zoover mogelijk op het peil van 15 Sept. Het wetsontwerp is naar het Huis van Afgevaardigden doorgezonden. CRISIS IN NIEUW-ZEELAND De parlementaire oppositie in Nieuw- Zeeland heeft besloten haar 6 vertegen woordigers in het oorlogskabinet en in het oorlogsbestuur terug te trekken, waardoor men thans kan zeggen, dat in Nieuw-Zeeland een regeeringscrisls is ontstaan. Gelukkig wist Dusolina Labriola ook iets van loterijspelen. Tot haar kon men zich in zulke netelige zaken wenden. Monica sprak haar aan, toen zij juist voorbijkwam. Ach, pardon, signorina Labriola. \fat zou u voor de loterij liever nemen bij een bevalling: het gewicht van den Italiaansche persstemmen De „Popolo di Roma” schrijft: Hitler heeft op resultaten gewezen en voorspel lingen aan den vijand overgelaten. Feiten alleen vormden den waarlijk overweldi genden inhoud van zijn rede in het Sport paleis. De Führer heeft de geweldige militaire overwinningen in Rusland, Afri ka, ter zee en in de lucht opgesomd, waaruit zonder meer de superioriteit van Duitschland, Italië en Japan blijkt, De smadelijke nederlagen van den vijand bij zijn landingspogingen in Europa en Afri ka hebben zijn onkunde als ook het feit bewezen, dat Duitschland en Italië waak zaam zijn en dat hun strijdkrachten steeds bereid zijn dergelijke jammerlijke initia tieven tot mislukken te brengen. Hitler heeft niet over de toekomst gesproken. Daarover spreken tot de haald. De „Popolo d’Italia” stelt de aangekon- digde vergeldingsmaatregelen tegenover de Britsche terreuraanvallen en wijst tevens op de waardeerende woorden, die de Führer gewijd heeft aan de Italiaan sche troepen. „Corriere della Sera” legt bijzon der den nadruk op de woorden van den Führer, dat ook Stalingrad onherroe pelijk zal vallen. Ook aan de passage, waarin de Führer vergeldingsmaatregelen tegen Engeland aankondigde, hecht het blad bijzondere beteekenis. Dit is volkomen zeker: dezen oorlog overleeft geen burgerlijke staat. Hier moet ieder vroeg of laat kleur beken nen. Slechts wie zijn volk niet alleen politiek, maar ook maatschappelijk tot een eenheid vermag aaneen te smeden, zal uit dezen oorlog als overwinnaar te voorschijn komen. Gelooft u, dat de een of andere Duit* schor den soldaten, die thans uit dezen oorlog zegevierend terugkeeren, een ander Duitschland zou kunnen aanbieden dan het nationaal.socialistische in den zin van een werkelijke vervulling van onze denkbeelden omtrent een ware volksge meenschap? Dat is onmogelijk. En dat zal in de toekomst zeker misschien de geze- gendste baat van dezen oorlog zijn. Ik zou hier evenwel niet willen ver zuimen tegenover het front, ook op het vaderland te wijzen. Ik móet onder de aandacht brengen, dat de Duitsche werk man ontzaglijk veel presteert en dat hij den huidigen staat, zijn leiding en vooral den soldaten trouw is. Ik moet er op wijzen, dat ook het landvolk juist zoo zijn plicht vervult, dat vooral millioenen Duitsche vrouwen zich in dit arbeids proces hebben ingevoegd. En tenslotte moet ik nog de aandacht vestigen op het feit, dat ook onze beroepen die geeste lijken arbeid verrichten, zich volkomen opofferen in hun afzonderlijke beoefe naars, dat millioenen en millioenen ook hier alles schenken in den geest, in hun denken, in het uitvinden en in het werk om het volk te bewapenen en om het front nooit meer het voorbeeld van 1918 te geven. Als ik derhalve thans tot het vaderland kan zeggen, dat het volkomen gerust kan zijn, want dat zoowel in het Oosten als in het Westen, in het Noorden en in het Zuiden het front van onze Duitsche sol daten onwrikbaar stand houdt, dan kan ik evenzoo tot het front zeggenDuitsche soldaat, ge kunt gerust zijn, achter u staat een vaderland, dat u nooit In den steek zal laten. Week in, week uit, maand in maand uit. worden de goeden van ons volk uit alle lagen steeds meer aaneengesmeed tot een onyerbreekbare gemeenschap. En deze gemeenschap zal ook weer in het bijzonder in het licht treden bij de groote hulpactie, die wij dezen winter hebben te volbrengen. Ik moet echter het front ook nog iets anders verzekeren, n.l. hoe grenzenloos dapper dit Duitsche vaderland den oor log zelfs daar, waar het er met de erg ste hardheid door wordt getroffen, aan vaardt en duldt. Ook hier worden tal- looze heldendaden verricht niet alleen door mannen maar ook door vrouwen En niet alleen door vrouwen, maar ook door jongens. Zij offeren zich met hun geheele leven op in het besef, dat wij in dezen oorlog een enkele eedgemeenschap vormen, die nauwkeurig weet, dat wij ofwel dezen oorlog allen zegevierend doorstaan of gemeenschappelijk tot uit roeiing zijn bestemd. De Führer besloot: Onze tegenstan ders mogen dezen oorlog voeren zoo lang zij daartoe in staat zijn. Wat wij kunnen doen om hen te verslaan, zulten wij doen. Dat zij ons ooit ver slaan is onmogelijk en uitgesloten. Het nat.-socialistische Duitschland en de daarmee verbonden staten zullen als Jonge naties, als werkelijke vol ken en volksstaten met een roemrijke overwinning uit dezen oorlog te voor schijn komen. „De student, die den haat overwon” Hedenavond spreekt Max Blokzijl om 19.uur via den zender Hilversum I in de serie brandende kwesties over het onderwerp„De student die den haat overwon". Het D.N.B. meldt* Terwijl dikke rook wolken boven het brandende Stalingrad .hangen, dringen Duitsche infanteristen en pantsergrenadiers voortdurend verder op naar de nog overblijvende en door den vijand taai verdédigde stadsdeelen in de Noordelijke voorsteden, waar vele fabrie ken gevestigd zijn. De bolsjewieken pro- beeren tevergeefs de aanvallers tegen te houden door geheele huizenblokken in de lucht te laten springen en door artillerie- vuur.Zoo verklaarde een gevangen genomen bolsjewistische kapitein: „Op bevel van Stalin moesten wij in de puinhoopen der huizen onze stellingen handhaven en met onze batterijen de binnenstad verwoesten. In de straten om ons heen lagen tusschen de puinhoopen der ingestorte gebouwen de dooden in stapels. Gewonden kermden, maar niemand kon hen helpen, want elke man was noodig voor de verdediging. De aanvoer van levensmiddelen en munitie kon nog slechts des nachts plaats hebben en ook dat was meestal wegens de onop- houdelijke Duitsche bomaanvallen niet mo gelijk Met de zinlooze verdediging van Stalingrad wordt een waanzinnige daad voltooid, diè het begin is van onzen onder gang. Reeds wekenlang wisten wij, dat Stalingrad niet te redden was en practisch had de stad elke beteekenis voor ons ver loren, toen de Duitschers op verschèidene plaatsen tot de Wolga doordrongen en het scheepvaartverkeer onmogelijk maakten, dat na de vernieling van de spoorlijnen onze belangrijkste toevoerweg was. Zoo had de verdediging van Stalingrad nog slechts politieke beteekenis, waarvoor dui zenden soldaten werden opgeofferd. De verlièzen in deze gevechten waren wel de zwaarste van den geheelen oorlog. Onder de slagen der Duitsche wapens moet op bevel van Stalin het roode leger doodbloe den en verliezen lijden, die wij nooit meer kunnen aanvullen”. Boter Brood (of gebak) Brood (of gebak) Chocolade Gort Honden- en k.br. 10 1| 10 k.g. 31 Oct. Jam Kaas Koffiesurrogaat Melk Petroleum EA-krt, Peulvruchten Rundvet 48 (bon reeds ing.) 100 gr. 6 Oct. - - - 250 gr.- 45 gr. 1 k.g. 100 gr. 1 rantsoen 1, 2-52 Ij L. serie 41 t.m. 120 Textielk. 2e serie (behalve bon K) 3 Oct.

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 5