iw 1.1 5 No. 18300. Terreinwinst den Kaukasus in Stalingrad bestormd Voorstad van SS® Vrijdag 2 October. 1942. De VERDUISTEREN v. 7.17 aar nam. tot 7.43 uur v.m. l Oot. L.K, onder 3.26 n.m.; 3 Oct. ap 12.13 v.m., onder 4.09 n.m. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst □en Haag) No. 115995. NOTITIES lL bonnen nieuwe Doodvonnissen voltrokken s V s ’WO Hulp in de huishouding bij bevalling 51 22 Britsche bommenwerpers neergeschoten a A 402 403 403 404 405 406 407 de als RtJst Chocolade Suikerwerk 5 s In September 1.011.700 ton vernietigd Woningverhuur- en vestigings- verordeningen (Polygoon-v. Bitsen) Ruim 22.000 Litauers door bolsjewieken ontvoerd De toestand te Stalingrad Weekrantsoenen 100 gram 70 gram 250 gram 100 gram 100 gram Koffiesurrogaat x>»»»»»»»>»> Inzameling van eikels, beukenoten en kastanjes 1917 EK 1942 f S ft.’ Ai I ra HAAGSCHE COURANT DUITSCH WEERMACHTBERICHT met Hoe de Amsterdamsche Jeugd zich in haar vrijen tijd vermaakt. Op den klimboom voor uit. houde in het Vondelpark; de klompen gaan er Polygoon-Noske VERSTARRING MAATSCHAPPELIJK VERKEER A A A A st A A A A A s A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A Suiker Jam of honing Boterh.strooisel Peulvruchten Havermout Gort Pudding of Vermicelli Kaas Bloem V V V V V V V X V V V V V V g V V V 5 V 5 V V Een nieuwe „2 P.K.-wagen", Als men op slechte wegen’ in de Sovjet-Unie makkelijk rijden wil, neme men een buiten gebruik gestelde auto, spanne er twee paarden voor en richte de plaats van <den motor met een bos hooi als zitplaats in. LP.K. Deman-H.H.) 397 t.m. 399 408 t.m. 411 4-57, 4-58 51, 52 53, 54 Te St. Oedenrode is dezer dagen een klompenmakersschool in gebruik geno men. De kosten worden voor i gedragen door het departement van Sociale Zaken en voor de rest door een 6-tal Brabant- sche gemeenten. (Polygoon-v. Bitsen) Ontruiming van Egyptische stad Door den militairen gouverneur van het grensdistrict is de ontruiming gelast van de Egyptische stad El Schatt door de bur gerbevolking. Regeeringsambtenaren en bedienden en arbeiders van de Egyptische en Britsche troepen, alsmede van de Suez kanaal-maatschappij blijven achter. Hun gezinnen moeten echter vertrekken. Nie mand mag den Oostelijken oever van het Suez-kanaal dichter dan tot 50 k.m. na deren. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikerikj’*, „De Nieuwste Mode", „Kol. Bijbl.en ..Letterk. Bijbl.” /«.IS. Er. p. p. met Modebl. ƒ4.20, z. Modebl. ƒ3.95. Buitenl. ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. Amerika en de Fransche bezittingen in Afrika De democratische senator James Mead heeft in den Amerikaanschen Senaat ver langd, dat de Ver. Staten in samenwer king met Brazilië en Groot-Brittannië troepen zullen zenden om het Fransche steunpunt Dakar in West-Afrika te bezet ten. De actie van Engeland tegen Mada gascar, zoo zeide hij, moet voor de Ver. Staten een precedent zijn. In dit verband bekladde hij de Fransche regeering in Vichy. De voorzitter van de Senaatscommissie voor de buitenlandsche politiek, senator Connally, leverde critiek op de uitlatingen van Mead. Uitlatingen over de betrekkin gen met andere landen, zoo zeide hij, moe ten door de leden van het Congres ver meden worden daar de diplomatieke en militaire betrekkingen thans „hoogst ge voelig en gevaarlijk’’ zijn. Connally voeg de waarschuwend hieraan toe, dat de Fransche regeering nog steeds een groote en machtige vloot bezit en dat bovendien een aanzienlijk Fransch leger- in Afrika staat. De Berlijnsche bladen worden geheel beheerscht door het bericht, dat de □uitsche marine en luchtmacht in Sep tember in totaal 1.011.700 brt tot zin ken hebben gebracht De bladen ver klaren, dat daarmede in een enkele maand een scheepsruimte tot zinken is gebracht, welke b.v. even groot is als de geheele koopvaardijvloot in vre destijd van een zoo belangrijk scheep- vaartland als Denemarken. De „Völkische Beobachter” wijst er op, dat de vernietiging van meer dan 21 mil- lioen brt alleen door de Duitsche strijd krachten sedert het uitbreken van den oorlog en nog meer millioenen tonnen scheepsruimte door de Italiaansche en Ja- pansche bondgenooten reeds er toe geleid heeft, dat reeds een duidelijk merkbare vermindering van het vijandelijke scheep vaartverkeer valt waar te nemen. Zweedsch schip getorpedeerd Officieel wordt te Stockholm bekend ge maakt, dat kortgeleden in de Caraibische Zee het Zweedsche stoomschip ..Peiping” (10.000 brt.) is getorpedeerd. Van de uit 34 koppen bestaande bemanning worden 3 vermist. Aan het front aan den Don brachten DuitschItaliaansche en Hongaarsche luchtstrijdkrachten den vijand zware ver liezen aan zware wapens en rollend ma teriaal van allerlei aard toe. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer werden eigen aanvalsondernemingen met succes ten uitvoer gelegd. Ten Zuiden van het Ladogameer nadert de vernieti ging van de in de gevechten der laatste dagen ingesloten divisies van den vijand haar einde. Op het Ladogameer hebben vliegtuigen een bewakingsvaartuig tot zinken gebracht en een vrachtschip door het neerwerpen van bommen beschadigd. In Noord-Afrika hebben lichte Duit- Incident Peru-Ecuador Naar uit Quito wordt gemeld, is een Perüaansche kanonneerboot een haven van Ecuador binnengedrongen en heeft deze voor Peru in bezit genomen. De aanwe zige schepen werden onder bedreiging met de wapens gedwongen de haven te ont ruimen. Tevens maakte de Perüaansche comman dant bekend, dat aan de Ecuadoriaansche schepen de toegang tot de haven slechts kon worden verleend, als zij zich in het bezit hadden gesteld van een vergunning der Perüaansche autoriteiten. Volgens United Press stelt het ministe rie van Buitenlandsche Zaken van Ecua dor een onderzoek in naar het incident. tuur gebracht. Met man en macht wordt gewerkt aan den bouw van boerderijen. De Litausche hulpactie heeft van alle tot dusver geregistreerde ontvoerde Li tauers aanteekening gemaakt en deze aan- teekeningen via het Duitsche Roode Kruis opgestuurd aan het Internationale Roode Kruis in Zwitserland, meldt het A.N.P. uit Berlijn Deze aanteekeningen, die de namen omvatten van 22.161 Litauers, die door de bolsjewieken zijn ontvoerd, be slaan 2 dikke banden. De eerste band bevat de namen van hen ,die tijdens de grootste ontvoerings- actie van 14 tot 22 Juni 1941 uit Litauen zijn weggehaald. Het betreft 16.658 perso nen. De tweede band behelst de slacht offers der bolsjewieken, die door de Sov jets of wel afzonderlijk of in groepen ge vangen genomen zijn en dife niet begrepen Zijn in de massale ontvoeringen. Eerst zijn hierin opgeteekend de naar de Sovjet- Unie gebrachte politieke gevangenen. Zij werden door de bolsjewieken ontvoerd of ter plaatse zonder vorm van proces dood geschoten. Een ahdere groep omvat kin deren, die bij het begin van den oorlog naar de Sovjet-Unie ontvoerd zijn en op 10 Juli 1942 nog niet waren teruggekeerd. Het zijn 449 kinderen. Achter deze nuch tere cijfers verbergt zich een gruwelijk heid en ellende, welke een jaar van bolsje wistische overheersching over Litauen ge bracht heeft In militaire kringen te Berlijn zegt men omtrent den toestand te Stalingrad, dat de stad is ingesloten door een halven cirkel, waarvan de middellijn wordt gevormd door de Wolga. Het Zuidelijke deel van dezen halven cirkel is bijna geheel in Duitsche handen, terwijl in het Noorden voornamelijk om de 3 groote fabrieken al. daar, de arbeidersbuurt Rykof, het zeer uitgestrekte abattoir en de zoogenaamde Spartakuswijk nog verbitterd wordt ge vochten. Stalingrad zelf, aldus betoogt men, is geen strategisch doel meer, doch nog slechts een naam voor ’n rookenden puin hoop. Het strategische doel, de afsluiting van de Wolga, is volgens de militaire des kundigen al bereikt en daarom kan de Duitsche oorlogsleiding zich veroorloven haar aanvallen op de stad stelselmatig te blijven uitvoeren, terwijl daarbij het Duit sche en verbonden bloed opzettelijk wordt gespaard. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M (5 reg.) fl.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0,19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Red. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, Dienstaanb. /0.38 Pers gevr, ƒ0.48 Adv. .Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer DE BESTEDING VAN DE 55 GULDEN Nu de uitkeering van 55 bij bevalling sinds eenigen tijd wordt verstrekt, blijkt in de practijk, dat de tegemoetkoming nog al eens wordt benut voor andere doeleinden dan waarvoor zij wordt ver strekt. Vooral op het platteland zien we, dat de gelukkige vader niet alleen op den dag der bevalling, doch ook nog een week of langer daarna thuis blijft. Toén nog geen f 55 werd uitgekeerd, zou de man bij ge- zinsvermeerdering er niet aan hebben ge dacht na de bevalling nog een week of langer thuis te blijven; hij verspeelde hier door zijn loon. In de verpleging van de kraamvrouw werd o.a. voorzien door burenhulp, een mooie gewoonte, welke vooral op het plat teland bestaat. In de steden was er de wijkverpleging, het Groene Kruis of een andere instelling. Ook thans blijft de kraamverzorging de taak van deze instellingen, terwijl wij thans daarnaast nog den Nederlandschen Volksdienst hebben gekregen, een in. stelling, die ook hulp biedt bij bevalling in gezinnen van hen, die financieel niet sterk genoeg zijn om een verpleegster te kunnen bekostigen. Ook de mooie ge. meenschapsgedachte, die in de burenhulp schuilt, dient bewaard te blijven. De uitkeering van 55 kan dan werke lijk worden benut voor de moeder en de jonggeborene en beantwoordt hiermede aan het gestelde doel. In het belang van de verzekerden wordt er hier dan ook op gewezen dat men de hulp in het gezin als voorheen kan krijgen, vooral ook nu de Nederlandsche Volksdienst is opge richt. Mocht door de bedrijfsvereenigin- gen of raden van arbeid worden gecon. stateerd. dat de vader voor verpleegster of huishoudster gaat spelen, dan zullen maatregelen hiertegen niet uitblijven. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 2 October (D.N.B.) Het Opperbe vel van de Weermacht deelt mede: In het Nc^rdwestelijk deel van den Kaukasus heeft de aanval der Duitsche troepen verder terrein gewonnen. Ten Noordwesten van Stalingrad werd de tot een sterk steunpunt gefortifieerde voorstad Orlowska bestormd en ten Wes. ten van deze voorstad is een vrij sterke vijand ingesloten. Aan het Noordelijk afgrendelingsfront werden nieuwe ontlastingsaanvallen af. geslagen. Het aantal hier op den vori. gen dag vernielde tanks is gestegen tot 124. Luchtstrijdkrachten voor den strijd op korten afstand steunden de divisies van het leger en dekten den afweerflank tusschen Don en Wolga. Duitsche en Roemeensche gevechtsvliegtuigen zetten het vernielen van belangrijke spoorweg, trajecten in het gebied van de Beneden- Wolga voort. Voor de volgende week zjjn de vol gende distributiebonnen voor de ge bruikelijke hoeveelheden aangewezen: A en B Brood Beschuit A en B Vleesch A en B Aardappelen Melk Rookartikelen heeren Sigaretten dames 1-57, 2-57 Taptemelk Vierweekrantsoenen Voor het tijdvak van 4 tot en 31 October zijn de volgende distributie bonnen aangewezen: 1 k.g. 500 gram 300 gram 125 gram 125 gram 250 gram 100 gram Kapok-ondernemingen op Java Domei meldt uit Batavia: Het Japansche militaire bestuur, dat èenigen tijd geleden de rubber-, koffie-, kina- en thee-onder- nemingen onder contróle van een speciale contröle-organisatie heeft gesteld, heeft thans de kapokondernemingen eveneens onder toezicht van deze organisatie ge plaatst. Deze organisatie zal binnenkort filialen vestigen in Bandoeng, Soerabaja en Semarang voor den aankoop van kapok. Van 4 October tot en met 28 Novem ber geeft bon 400 recht op het koopen van 250 gram koffiesurrogaat. Wat te verkrijgen is op de nieuwe bonnen In verband met de aanwijzing der nieuwe bonnen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat ter verkrijging van haver mout en peulvruchten twee bonnen zijn aangewezen, namelijk „Algemeen 404” en „Algemeen 405”. No. 404 geeft recht op 125 gram peulvruchten en no. 405 op 125 gram havermout Men kan derhalve dit maal niet kiezen tusschen 250 gram peul vruchten en 250 gram havermout, doch men kan van beide artikelen de helft ver krijgen. Voorts kan men, zooels bekend, voortaan op den jambon in plaats van 500 gram jam en dergelijke arti kelen, ook 300 gram gestampte muisjes of anqere voornamelijk uit suiker bestaan de boterhamstrooisels koopen. De term „voornamelijk uit suiker bestaande boter- hamótrcoisels” komt in de plaats van de oorspronkelijk gebezigde uitdrukking vruchtenhagelslag daar het woord „hagel slag" een gedeponeerd handelsmerk is. Óp den voor vermicelli aangewezen bon „407" is thans behalve vermicelli en aan verwante artikelen, ook weer maizena, sago, aardappelmeel en puddingpoeder verkrijgbaar. Puddingpoeders zullen in den vervolge zonder suiker worden ver vaardigd. Grensoverval Aan de Peruaansch-Ecuadoriaansche grens, nabij Santa-Rosa heeft zich een nieuw grensincident voorgedaan. Een Pe- ruaansche cavalerie-afdeeling is in het Carsabon-gebergte doorgedrongen op Ecua- doriaansch gebied en heeft een grenswacht beschoten. Zooals men weet, hebben onderschei dene gemeenten woningverhuurverorde- ningen vastgesteld, waarin in hoofdzaak bepaald wordt, dat het verhuren van een woning zonder vergunning van den burgemeester verboden is. Blijkens de Staatscourant van 30 September zijn deze besluiten, voor wat de gemeenten Utrecht en Amersfoort betreft, vernietigd. De secr.-gen. overweegt daarbij, dat de ves tiging in en verhuizing binnen de gemeen te zonder deze vergunning feitelijk on mogelijk wordt gemaakt. Ingevolge het vestigingsbesluit kan echter een dergelijke beperking door den burgemeester slechts worden opgelegd bij een verordening, welke is goedgekeurd door voornoemden secretaris-generaal. In een rondschrijvei rissen der provincies Officieel wordt bekend gemaakt: Het doodvonnis tegen de door het Deutsche Obergericht in het bezette Nederlandsche gebied op 5 Septem ber veroordeelde Franciscus Adolf Kolder, Klaas den Braven, Gerard Schuurmann en Leendert Rooden- burg is heden met den kogel vol trokken, daar de Rijkscommissaris geen gebruik had gemaakt van zijn recht op gratie. De genoemden hadden communis tische actie gevoerd en getracht de Nederlandsche bevolking tegen de bezettingsmacht op te ruien. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35- 87 Oro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fll.t RIJsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Konlng, Goudsbloem). 3, Tel. 330263; Boekh. J. B, v. Seters |r., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. O. Couvée, v- Hoytemastr. 66 Tel.721187 Tobroek een tweede Dieppe. Gevangen Engelschen, die zich hun intocht in Tobroek anders hadden voorgesteld, worden op vrachtwagens de stad binnen gevoerd. Duitsche en Italiaansche strijdlust deed ook deze waanzin nige Engelsche onderneming mis lukken. (P.K. Bauer-Atl.-H.) V V V V V V V s V 5 De door oen Führer met de hoogste irdeteekenen onderscheiden, succes volle vlieger. Hauptmann Hans Joa chim Marseille, die in Noord-Afrika den heldendood vond. (Stapf) Onlusten met Amerikanen in Noord-Ierland Naar het hoofdkwartier van de Ameri- kaansche strijdkrachten in Noord-Ierland officieel heeft bekend gemaakt, zijn in den nacht van 30 September op 1 October in de straten van Arigna onlusten ont staan. De militaire politie heeft vele schoten moeten lossen om de orde te her stellen. Een soldaat is door messteken gedood en een andere ernstig gewond. Burgers hadden aan de onlusten geen deel. sche gevechtsvliegtuigen aan het front van Alamein vijandelijke batterij stellingen bestreden, evenals benzine-opslagplaatsen. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht militair vruchte- looze aanvallen uitgevoerd op eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustge bied. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Twee en twintig der aanval lende vijandelijke bommenwerpers wer den neergeschoten. Voor de Nederlandsche kust is het in den nacht van 1 October tot een zeege vecht gekomen tusschen Duitsche bevei- ligingsstrijdkrachten en een vrij groot aantal Britsche motortorpedobootën, die een convooi trachtten aan te vallen. Van korten afstand werden 4 Britsche motor- torpedobooten tot zinken gebracht en 2 andere zoo zwaar beschadigd, dat hun ondergang waarschijnlijk is. Een Duit sche patrouilleboot is gezonken. Het Britsche luchtwapen verloor in den tijd van 20 tot 30 September 95 .vliegtui gen, waarvan 34 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dienzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot- Brittannië 18 eigen vliegtuigen verloren. Verklaring van bisschop van Bradford Bisschop Blunt van Bradford heeft in een rede voor de socialistische unie van de universiteit te Leeds 4 punten opge noemd voor ,,een revolutie, welke komen moet en de invoering geëischt van het gemeenschappelijke bezit in de industrie, zoo meldt de Britsche berichtendienst De bisschop verklaarde: ,,Of de revo- lutie in een golf zal komen® zooals in Rus- land het geval is geweest, of langzamer hand, dat weet ik niet. Wij in Engeland zijn gewend, de dingen langzamerhand te laten komen Zou de revolutie langzamer hand ontstaan, dan voorzie ik vièr dingen: Een beperking der dividenden; het in- stellen van industrieraden; een hervorming van het systeem der landverpachting; de nationalisatie van onze geheele groote in dustrieel® hulpbronnen. Het schijnt mij noodzakelijk, dat alle 4 punten verwezenlijkt worden, wanneer wij de onverdiende armoede willen af schaffen. Ik geloof niet, dat iéts in staat zou zijn om een revolutie van dezen aard vollediger en met meer succes door te voe ren dan een ware herleving van den gods dienst. De burgemeesters der gemeenten heb ben opdracht gekregen iedere lagere school in de gemeente een oogstterrein voor het inzamelen van eikels, beukeno ten en kastanjes aan te wijzen. Vruchten, welke van de boomen getrokken worden, hebben geen waarde, omdat zij nog niet rijp zijn. Daarom moet in geen geval ge plukt worden, doch uitsluitend geraapt Wel kan aan den boom flink geschud wor den. In den regel komt de grootste oogst aan beukenoten na de eerste nachtvorst Regelmatig blijven de noten dan geduren de eenige weken vallen. Als een gebied volkomen leeggezocht is, kan op hetzelfde terrein na eenige dagen weer met succes gezocht worden. Daarom zal door de hoof den der lagere scholen gedurende de eerstkomende weken bijv, een dag of zul len twee middagen per week worden vast- gesteld, waarop door de klassen onder leiding van de onderwijzers, beukenoten, eikels en kastanjes gezocht kunnen wor den. De door de leerlingen verzamelde oogst wordt bij deze leerkrachten ingele verd, die van het gewicht aanteekening houden. Op geregelde tijden worden de boschvruchten door een agent, welke door de N.A.C. is aangesteld, bij de scholen op gehaald en afgerekend. De door het school hoofd ontvangen bedragen komen ten goede aan de ouders der leerlingen of des- gewenscbt aan de school zelf. :n aan de commissa- neeft de secretaris generaal o.a. het volgende gezegd: De be voegdheid van een gemeentebestuur, het recht van vestiging of verhuizing, te be perken is afhankelijk van het antwoord op de vraag, of zich in de betreffende ge meente buitengewone omstandigheden voordoen. Het enkele feit, dat in een gemeente een tekort aan woningen bestaat, schept geen buitengewone omstandigheden in den zin van art. 1 van het Vestigingsbesluit. Dit kan reeds hierom niet het geval zijn, omdat een woningtekort zich tengevolge van de huidige omstandigheden in nage noeg alle gemeenten in min of meer be duidende mate voordoet, zoodat, werd dit tekort als voldoende reden aanvaard, bin nen korten tijd in elke gemeente van eenige beteekenis een vestigingsverbod zou zijn afgekondigd, hetgeen tot een vol komen verstarring van het maatschappe lijk verkeer zou (kunnen) leiden. Van „buitengewone omstandigheden" is in ’t algemeen eerst dan sprake, jndien in een gemeente een zoodanige opeenhooping van de bevolking is ontstaan, dat de huis vesting daarvan schier onoplosbare moei lijkheden oplevert, zoodat verdere toe vloeiing van buiten de gemeente zooveel mogelijk moet worden voorkomen. Voor het uitvaardigen van een plaatse lijk vestigingsverbod zal in dat geval ech ter nog alleen dón aanleiding bestaan, wanneer de belangen van de volksgezond heid door de opeenhooping van deze men- schenmassa geschaad dreigen te worden. Voorts heeft de secretaris-generaal eeni ge opmerkingen gemaakt over de strekking en den inhoud der vestigingsverordening zelf. Hij zegt o.m. het volgende: Een vestigingsverbod mag in het alge meen niet worden gehanteerd tegenover hen, die tengevolge van een ramp of al dan niet gedwongen evacuatie, huis en hof hebben (moeten) verlaten. Aan de vesti ging van geëvacueerden mogen zonder mijn 'voorkennis geen belemmeringen in den weg worden gelegd. In een conflict van een wereldomvang als het huidige is het begrijpelijk, dat den toeschouwer de verhoudingen niet duide lijk meer voor oogen staan, wegens de veelheid van feiten en omstandigheden, die óf gedeeltelijk aan zijn opmerkzaamheid voorbij gaan óf voor hem verborgen blij ven. Het is deze omstandigheid, welke er toe leidt, dat een ieder op straat, in tram of trein of in den huiselijken kring wel eens beweringen hoort, die een humorist niet zouden ontsieren en die den beter- ingewijde ironisch doen glimlachen. Wie zich de moeite wil getroosten, zich een juist beeld van dezen oorlog te vor men, zal moeten beginnen bij 1914, het jaar, waarin de vorige wereldoorlog uit brak. Hoe noodzakelijk dit is, bewijzen de meestal totaal onjuiste vergelijkingen, welke men zoo vaak hoort maken en die grootendeels voortspruiten uit onbekend heid met de feiten. Want de feiten spre ken nog altijd de duidelijkste taal, hoe aantrekkelijk het overigens voor sommi gen moge zijn, zich een oogenblik te laten gaan en gedachten op te bouwen, welke met de realiteit op gespannen voet staan. Dit is een soort struisvogelpolitiek, die slechts waandenkbeelden schept en kortzichtigheid en het onverstand peter en meter heeft. Toen de oorlog van 1914 drie jaar oud was, zag de toestand voor Duitschland er belangrijk ongunstiger uit dan thans. In de „Berlijnsche Koerier" is deze omstan digheid, aa.i de hand van de feiten, uit voerig uiteengezet. De Spil-mogendheden, aldus wordt betoogd, bezitten een heel wat grooter gebied, waarin zij zich kunnen be wegen dan in 1917 met de Centralen het geval was, een heel wat grooter gebied, waar de landbouw voor hen produceert, waar de industrie voor hen werkt Zij staan dus geheel anders tegenover de blokkade-politiek hunner vijanden. De grootste bondgenoot van Duitschland was in 1914 Oostenrijk-Hongarije. dat, ondanks de groote dapperheid, voorna melijk van de Duitsche en Hongaarsche elementen in het Oostenrijksch-Hongaar- sche leger, steeds een zwakke broe der was. In het begin van den oorlog had dit leger, bij de slagen in Galicië en Polen zware verliezen geleden, in het bijzonder aan beroepsofficieren, waarvan het zich, aldus gaat het artikel verder, volgens de overeenstemmende meening der militaire deskundigen, nooit meer ge heel heeft hersteld. In de plaats van de zen bondgenoot zijn thans de Hongaar sche, Slowaaksche en Kroatische troepen getreden, die gesloten nationale eenheden vormen en dientengevolge met hetzelfde élan strijden als de Duitschers, terwijl de Oostenrijkers, niet langer geremd door onbetrouwbare elementen, thans met volle kracht in het Duitsche leger strijden. In de plaats van de Turken zijn voorts de Italianen, de Finnen en Roemenen getre den, die tezamen zeker eenige malen te gen de militaire kracht van het toen malige Turkije opwegen De nadruk wordt verder gelegd op de veel grootere bewegingsvrijheid van Duitschland en zijn bondgenooten. In. den eersten wereldoorlog bezat Duitsch-3* land als uitgangspunt voor zijn zee- strijdkrachten alleen maar de Duitsche havens, Zeebrugge aan het Kanaal en de Oostenrijksche en Turksche havens, ter wijl het thans over de geheele kust van den Atlantischen Oceaan van de Noord- kaap tot Biarritz beschikt, over de Ita liaansche kust in Europa en Afrika, als mede over die van het vroegere Joego slavië en van Griekenland, waarbij dan. in de plaats van de onbeteekenende vloten van Oostenrijk-Hongarije en Turkije de Italiaansche vloot gekomen is, die de vijfde oorlogsvloot ter wereld is. De huidige Duitsche vloot, die kleiner is dan die van 1914 wordt evenwel met volle kracht ingezet. Als bewijs daarvoor worden de expeditie tegen Noorwegen aangehaald en de regelmatige Duitsche scheepsconvooien, dwars dbor de eigen lijke Engelsche wateren naar Noorwegen, naar Nederland en naar de havens van het Kanaal, om nog te zwijgen over de geweldige actie der onderzee-booten, die de Geallieerde koopvaardij-vloot onher stelbare verliezen toebrengt. Japan, dat in den vorigen oorlog tot Duitschland’s vijanden behoorde, staat thans aan zijn zijde en de Engelsche en Amerikaansche vloten moeten zich over de geheele wereld verdeelen in den strijd tegen Duitschland Italië en Japan. In tegenstelling tot den vorigen oorlog, wordt deze oorlog, behalve in Europa, niet minder in Afrika en Azië uitge vochten Tenslotte wordt in genoemd artikel nog gewezen op de uitschakeling van Frank rijk, dat zich zelfs op verschillende plaatsen met de wapens in de hand tegen zijn vroegeren Engelschen bondgenoot verzet, op de omstandigheid, dat Duitsch land, Italië en Japan in het gebied, dat door hen wordt beheerscht. tamelijk wel vrij in hun bewegingen zijn en dat de grondstoffen, welke zich in dat gebied bevinden, daarheen kunnen worden ge bracht, waar men ze noodig heeft, zon der dat dit door hun vijanden kan wor den belet. De verstandige beoordeelaar met deze feiten rekening

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1