1942. „Het nieuwe Europa” VERDUISTEREN Zaterdag 3 October. No. 18301. 41 Bolsjewistische tanks bij Stalingrad vernietigd I s A ft A 1 A A ft ft ft ft I I reme De houding van de kleine staten Moord in een klooster v. Oldenburg- Hannover Zware straffen voor overtreding van voedselvoorzieningsbepalingen HET OPHALEN VAN OUDE MATERIALEN EN AFVAL STOFFEN TRAGISCH GEVAL VAN GASVERSTIKKING ECONOMISCHE DIENST VAN DE POLITIE STRIJDT TEGEN MISSTANDEN WEDEROM INVAL IN CLANDESTIENE SCHAPENSLACHTERIJ BINNENKORT VERPLICHT OPSCHRIFT OP DE GROENTEN EN FRUITWAGENS TERAARDEBESTELLING L. A. G. WATERREUS 5 V l- Rundvet op bon 53 van boterkaart Gandhi’s verjaardag ALLE VOOR DEN HAAG EN OM GEVING BESTEMDE VISCH MOET EERST NAAR DEN AFSLAG Slag ten Zuiden van Ladogameer succesvol verloopen Untwerperü^^ {Hamburg*”»» Uüneburgw$> -fkirkanes^*sp j Biarritz****^ SmBSV Wie n tSsssgï Berlin**^ De verliezen van de Amerikaansche marine Heden: i>. 7.15 a. nam. tot 7.44 n. t>.m. Morgen: v. 7.13 a. nam. tot 7.46 a. v.m. Herriot gearresteerd XtfLlNGRA Wkotlocbak COURANT HAAGSCHE DUITSCH WEERM A CHTBERICHT wat komen <aarf FW distributiebepalingen prijsbeheersching ft ft A 2 A A w V V V V g I V s V V V 2 V I V V doet aan ver. offi- 1 In Simferopol op de Krim ligt een Noord-Duitsch regiment, dat dezen wegwijzer plaatste. (P.K. Böttger-We.PoJ Op de bonnen „53” van de boterkaart, welke geldig zullen zijn van 19 October tot en met 30 October zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per twee bon nen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ont vangstbewijs. van 7 tot en met 10 October. Zij, die gedurende bovengenoemd tijdvak bon 53 niet bij hun slager hebben ingele verd. kunnen daarop geen rundvet betrek ken, doch uitsluitend de artikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een aanvang wor den gemaakt met de aflevering van het rundvet op 19 October. Onder het opschrift Gandhi 73 jaar kritieke toestand te Bombay” publiceert ,,Nya Dagligt Allehanda" volgend bericht van United Press uit Bombay Naar aan leiding van Gandhi’s 73en verjaardag heeft de politie te Bombay omvangrijke veilig heidsmaatregelen genomen. Op alle be langrijke punten zijn politieposten opge steld. In den afgeloopen nacht zijn razzia’s gehouden en een aantal busroutes werd omgelegd langs veiliger straten. Op vele plaatsen ziet men vlaggen in de con’greskleuren en er worden papiertjes uitgedeeld, waarop staat: „Verlaat Indië". Alle winkels zijn gesloten en de markt- handel werd stopgezet. zamenlijke lasten dragen. Strijd voor bevrijding De Asmogendheden strijden voor de consolideering en de definitieve bevrij ding van het continent. Het zou onrecht vaardig zijn, wanneer zij. die tijdens dezen strijd slechts teekenen van afkeu ring gegeven hebben bij den opbouw, de eersten zouden zijn die met hun Rolls Royce op den nieuwen weg zouden rij den. „In de neutrale landen,” aldus besluit schr., appelleeren de Asmogendheden slechts aan het gezonde verstand en men zou er in de neutrale hoofdsteden goed aan doen, wanneer men dit waardeerde. Het Europeesche vasteland vindt zijn nieuwen vorm slechts in den strijd. De Duitsche infanterist voor Stalingrad ver leent daartoe een belangrijker bijdrage dan de schrijvers van hoofdartikelen te Stockholm en Zürich Wolga. Aan het Don-front sloegen Italiaansche troepen verscheidene pogingen om de ri vier over te steken, af. In het gebied van Rsjef zijn bij eigen aanvalsoperaties en bij het afweren van vijandelijke tegenaanvallen verscheidene honderden gevangenen gemaakt; 26 tanks, 44 stukken geschut en talrijke zware en lichte wapens zijn buitgemaakt of ver nietigd. De vijand leed zware, bloedige verliezen Afgekondigd is het achtste uitvoerings besluit van het Visscherijbesluit 1941, welke een regeling inhoudt voor de visch- voorziening van de stad 's-Gravenhage en omgeving. Volgens dit besluit dient met ingang van 5 October 1942 alle voor den Haag en omgeving bestemde visch (met uitzon dering van oesters), te worden afgeleverd aan den afslag te ’s-Gravenhage. Op den afslag wordt de visch onder de winke liers en venters verdeeld. ZUSTER DOOR VERPLEEGDE GEDOOD Donderdagochtend werd het tehuis voor ouden van dagen te Dussen in rep en roer gebracht door een vreeselijke ontdekking van een der zusters, die bij het betreden van de kamer van den ongeveer 70-jarigen verpleegde A. A., haar mede-zuster Dol- fina ontzield op den grond vond liggen. Onmiddellijk werd de marechaussee ge waarschuwd en bij het ingesteld onder zoek bleek, dat de verpleegde A. toen de zuster hem het ontbijt bracht, haar on verwacht heeft aangevallen en den hals heeft afgesneden. De oorzaak van dezen moord, moet waarschijnlijk gezocht worden in ontevredenheid van den ouden man over zijn behandeling De dader is gear resteerd. Het slachtoffer zuster Dolfina is 55 jaar en heet in de wereld mej. J. de Korver. Artikel van dr. Göbbels Winterhulp Nederland Slechts f 20 per week bedroegen de in komsten van een gezin met zeven ge zonde kinderen beneden de elf jaar. Ledikantjes en beddegoed konden niet worden aangeschaft, zoodat drie en vier kinderen tezamen in een bed sliepen. (Dit is nog niet eens het sterkste staal tje. dat aangehaald kan worden). Met. geld van de Winterhulp kon hierin verbetering gebracht worden. Winter hulp moet dit geld weer op haar eigen beurt ontvangen van onze eigen volks- genooten. Bedenk dit als u straks weer gewaagd wordt te offeren. Winterhulp vraagt niet uw vestzakje, doch uw hart. Voor de teraardebestelling van het stoffelijke overschot van den heer L. A. G Waterreus mededirecteur van de N.V. Paul C. Kaiser’s Brood- Bankert- en Cho coladefabrieken, welke hedenmorgen plaats vond, bestond, zoowel in de O. L. Vrouwe-kerk aan de Elandstraat, waar de mis van requiem werd opgedragen als op de R. K. begraafplaats aan de Kerkhof- laan, zeer groote belangstelling. Na de mis in de kerk welke opgedragen werd door pastoor Janssen, geassisteerd door de paters Mulders en Wolf, reed de be grafenisstoet naar de fabriek van de N.V. Paul Kaiser aan de Elandstraat, waar drie kransen aan den lijkwagen gehangen werden, t.w. een van commissarissen en directie door den pl.vd. algemeen direc teur drs. J. C. Jansen, een van het per soneel door de heeren Ouwerkerk en Buitenhuis en een van de personeelsver- eeniging „Door Vriendschap Hulp” door den heer Oomens. Vele leden van bet personeel stonden bij den ingang van de fabriek opgesteld tijdens deze plechtig heid, Hierna reed de stoet naar de be graafplaats. Een honderdtal leden van het personeel liep achter den lijkwagen. De absoute en de beaarding werden ver richt door pastoor Janssen, Sovjetprotest te Stockholm Volgens radio Moskou heeft het Sovjet. gezantschap te Stockholm op het Zweed- sche ministerie van Buitenlandsche Za ken een protest ingediend wegens de ar restatie van den leider van het Sovjet- reisbureau Intourist, Sedorenko, door de Zweedsche politie. Het Sovjetgezant- schap heeft van de Zweedsche autoritei ten de onmiddellijke vrijlating van Sido renko geëischt. Zijn arrestatie is geschied in verband met het ontdekken van een Sovjet-spionnagecentrale in het bureau van Intourist te Stockholm. Britten brengen 2 Fransche schepen op Naar het Spaansche persbureau Efe meldt, heeft de Britsche vloot de beide Fransche schepen „Maréchal Galliéni” en .Admiral Pierre Cuyan” opgebracht en in een Zuidafrikaansche haven geïnter neerd. Bij herhaling is mededeeling gedaan van de strenge straffen, waaraan veehouders zich bloot stellen, wanneer blijkt, dat zij zich niet storen aan de voorschriften, die bepalen, dat zij alle daarvoor in aanmer- king komende op hun bedrijf gewonnen melk moeten inleveren. Dat dergelijke vergrijpen, die dikwijls nog gepaard gaan met het afleveren van volle melk zonder ben in ontvangst te nemen en het clan destien bereiden van zuivelproducten als zeer ernstig worden beschouwd, blijkt uit de reeds meermalen gepubliceerde uit spraken van de tuchtrechters. Zoo legde de tuchtrechter te Tilburg dezer dagen aan een landbouwer te Enge len en een landbouwer te Eindhoven een boete op van 1200, dezelfde boete zag zich een veehouder te Pijnacker opgelegd door den Haagschen tuchtrechter. Een landbouwer te Zundert had zonder vergunning ’n onverzegelde karninrichting voorhanden gehad, alsmede zurende melk met een te hoog vetgehalte, kennelijk ge schikt om te worden verwerkt tot boter. Bovendien bekende hij zonder ontheffing room te hebben bereid. Dit kostte hem een boete van 3500. Een landbouwer te Culemborg had gedurende een lange pe riode niet al zijn daarvoor bestemde melk aan een melkverwerkend of standaardisa- tiebedrijf geleverd. Een boete van /4000 was het gevolg. Eenigen tijd geleden is melding gemaakt van een kaashandelaar te Arnhem, die ver oordeeld was tot betaling van /7000 boete en geschrapt was als georganiseerde bij de zuivelcentrale voor den tijd van één jaar. Dezer dagen heeft de man zich we derom voor den Arnhemschen tuchtrechter te verantwoorden gehad, daar hij hoeveel heden kaas had verhandeld en daarvan, in strijd met de voorschriften, in het geheel geen administratie had gevoerd. Daar dit o.m. een overtreding oplevert van bepalin gen van het voedselvoorzieningsbesluit kon hij tijdens het onderzoek in verzekerde be waring worden gesteld. De tuchtrechter legde hem wederom een boete op, thans /2000 groot en schrapte den man als georganiseerde bij de zuivel centrale voor den tijd van twee jaar. Men koope geen rijwielbanden, vervaar digd uit oude autobanden Vanwege het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart verzoekt men ons de aandacht er op te vestigen, dat, aangezien het verboden is rubber en rub- berartikelen te verwerken indien men daartoe geen vergunning heeft van den directeur van 't Rijksbureau voor rubber, allen, die rijwielbanden vervaardiger) van autobanden in overtreding zijn. Vergun ningen voor het vervaardigen van derge lijke banden worden niet gegeven. Het ligt in het voornemen tegen de overtreders streng op te treden. Het Pu bliek dient er rekening mede te houden, dat genoemde banden kunnen worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. PRIJS DEZER COURANT: Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”. „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl.” en „Letterk Bijbl.” ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. 4.20. z. Modebl ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek abonn.pr. Afz. nr. 5 c., fr. p. p 10 c. In een artikel getiteld „Het nieuwe Europa” behandelt Dr. Göbbels in het weekblad ,,Das Reich” de voorwaarden, waaraan de Europeesche staten moeten voldoen om deel te kunnen nemen aan de nieuwe ordening van Europa en levert critiek op de houding, welke de kleine Europeesche staten hebben aangenomen ten opzichte van het Duitsche standpunt. Uitgaande van de stelling, dat Enge land, Amerika en Rusland tot dusver geen werkelijke bijdrage tot de ontwikkeling van het Europeesche continent hebben geleverd, doch integendeel, in de ver scheurdheid van Europa dé voornaamste bron van hun welzijn vonden, wijst schr. erop, dat in werelddeelen buiten Europa georganiseerde groote ruimten zijn ont staan, waarmede Europa, wat eenheid en macht betreft, tot dusver niet kon con- curreeren. De innerlijke tegenstellingen van Euro, pa berooven het van iederen vitalen wil tot politieken en economischen opbouw in groote lijnen, die het bestaan van ons werelddeel voor de komende eeuw zou garandeeren. Het is allerminst tegen de Europeesche belangen, dat in andere we relddeelen de ordening van groote ruim ten ter hand is genomen. Integendeel, dit feit juist zal in de toekomst een dui delijke afgrenzing der groote continen. ten mogelijk maken. In Europa heeft prac_ tisch ieder volk het zijne bijgedragen tot de geschiedenis en de vorming van ons werelddeel. Publiek werkt nog te weinig mede Sinds Januari van dit jaar heeft het Rijksbureau van Oude Materialen en afval stoffen een ophaaldienst voor het verza melen van oud papier, lompen, blik, glas e.d. in den Haag ingesteld. Onze stad is daartoe verdeeld in 80 wijken. Voorts zijn er nog zoogenaamde papierophalers, <Ue papier verzamelen van de grootere bedrij ven en thuiszittende opkoopers, die de be schikking hebben over een eigen pakhuis. De wijkophalers bezoeken huis voor huis in hun gebied. Het is geblekèn, dat zij over het algemeen uitstekend hun werk doen. Minder tevreden is men echter over de medewerking van het publiek. Naar schatting werkt slechts een 3040 pCt. mede. De ovèrige 60 a 70 pCt. heeft nog steeds niet gebroken met de sleur boven genoemde afvalstoffen in den vuilnisem mer te deponeeren. Niet alle papiersoorten behoeven apart gelegd te worden. Zoo zijn vet papier, pergaminèpapier en behangsel papier, waaraan wat kalk zit waardeloos voor de papierindustrie, die echter zeer gesteld is op verpakkingsmateriaal, brief papier, enveloppen, in het algemeen dus papier, dat in de prullemand terecht komt. De inzameling van haar Over de inzameling van haar bij de kap pers kan men een zelfde geluid laten hoo- rèn. De opbrengst is vrij behoorlijk (in Juli bedroeg zij 577 k.g.), maar zij kon toch nog veel grooter zijn. Op het oogen- blik wordt het haar nog niet verwerkt, aangezien men nog steeds bezig is met het nemen van spinproeven. Het is voorts noodzakelijk, dat men over een groote hoe veelheid beschikt, voordat men een fabriek, die zich bezighoudt met de verwerking van haar, gaat oprichten. De schoolinzameling Het Rijksbureau is optimistisch gestemd ten aanzien van de schoolinzameling. Vele hoofden van lagere scholen hebben hun medewerking toegezegd, zoodat men goede verwachtingen van dezen vorm van inza melen hèeft. Het is noodzakelijk, dat de bruikbare oude materialen zooveel mogelijk bij de fabrieken terecht komen. Voor enkele voor werpen heeft men de inlevering reeds ver plichtend gesteld b.v. voor leege tuben, kroonkurken, capsules van fleschjes Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Giro No. 12500 Bijkant. Schev. Keizerstr. 319, Tel. 550310; Fil.: Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461 Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel 778038; N.V. Kantoorb. Th. J. de Koning, Goudsbloeml. 3 Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., Theresiastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée, v. Hoytemastr. 66 Tel.721187 72 Oorlogsschepen in den grond geboord De Amerikaansche nieuwsdienst zijn best om de zware verliezen Amerikaansche oorlogsschepen te kleinen. Daartegenover wordt van cieele Japansche zijde het volgende ge steld: Sinds het begin van de vijandelijkheden tusschen Japan en de Ver. Staten zijn in totaal 72 Amerikaansche oorlogsschepen in den grond geboord en wel o.a 6 slag, schepen waarvan 2 van het type Cali fornia. 1 van het type Maryland. 1 van het type Arizona. 1 van het type Okla homa en 1 van het type Utah, 7 vlieg- kampschepen resp vliegtuigmoedersche. pen, waaronder de vliegkampschepen Lexington, Saratoga, Yorktown, 1 van het type Enterprise, het vliegtuigmoeder. schip Langley en 2 schepen van onbekend type; 14 kruisers, waaronder van de ty pen Augusta, Houston, Marblehead. Port land, San Francisco, Omaha en Wichita elk 1, 5 van het type Astoria en 2 van onbekend type. Voorts verloor de Amerikaansche ma rine 8 torpedojagers en tai van duikboo- ten en kleinere oorlogsschepen. De Provinciale Landdag van den Nederlandschen Landstand in Noord-Holland in den Stedelijken Muziektuin te Alkmaar. Tijdens de opvoering van het openluchtspel „De Strooppot”, naar een Texelsche volksoverlevering door Fred. Groot. (Polygoon-Kuiper) bracht. Een ander schip, zinken niet meer kon worden nomen, werd beschadigd. Ook in den nacht van 2 op 3 October ontstond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht tusschen Duitsche beveili- Ringsstrijdkrachten en Britsche motortor- pedobooten. die door doeltreffend artil lerievuur werden verareven. Luchtaanvallen met vernietigende uit werking werden gedaan op spoorlijnen en het uitladen van bolsjewistische troepen ten Zuidoosten van het llmenmeer. De slag ten Zuiden van het Ladoga meer eindigde met een volledig succes. Troepen van het leger hebben in voor beeldige samenwerking met formaties der luchtmacht de na hevige gevechten ingesloten strijdkrachten van den vijand ter sterkte van 7 divisies ver nietigd, 12.370 gevangenen gemaakt, 244 tanks, 307 stukken geschut, 491 gra naatwerpers en 843 mitrailleurs, alsmede een groote hoeveelheid ander oorlogsma teriaal buitgemaakt of vernietigd. De ver liezen van den vijand aan gesneuvelden bedragen meer dan 28.000 man. Het aan- 1 dezer „overloopers continent” weten niet wat werkelijk tot stand zij nastreven”, al- voor staan, die men zonder meer een J Oot. op 12,13 v.m., onder 4,09 n.m.; 4 Oct, op 1,07 v.m., onder 4.46 n.m.; 5 Oct. op 2.06 v.m., onder 5.20 n.m. 10 Oct. N. M, Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden do Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. PRIJS DER ADVERT.: 1-11 m.M. (5 reg.) ƒ1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg ƒ0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs. Reel. ƒ0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct„ fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (In halve opl.) ƒ0.57. Dienstaanb ƒ0.38 Per» gevr. 0.48 Adv. „Br. bur. v. d. bl.” 10 c. meer Publiek werke mee, o.a. ter voorkoming van prij'sopdrijving Sinds 21 September j.l. wordt door den op dien datum ingestelden Economi schen Dienst van de Haagsche politie een intensieve strijd gevoerd tegen prijs opdrijving, sluikhandel en overtreding van allerhande distributievoorschriften. Men concludeere hier niet uit, dat vóór dezen datum het Haagsche politiecorps zich ten aanzien hiervan latent betoonde. Doch de E. D., die onder de algeheele leiding staat van den hoofdinspecteur J P. Z. van Aperen terwijl de inspec teurs Vos en Pegels resp. de afdeeling en de afdeeling en sluikhandel on der hun beheer hebben, kan zich uitslui tend aan de bestrijding van misstanden wijden, welke een eerlijke verdeeling van het beschikbare voedsel in gevaar bren gen en beschikt over meer personeel. Er zijn reeds tal van verrassende re sultaten bereikt en in de toekomst zal nog steviger worden aangepakt. Sinds 21 September j.l. werden in- totaal 221 klachten van publiek ten aanzien van prijsvoorschriften en distributiebepalingen behandeld, waaruit 94 processen-verbaal resulteerden. De meeste menschen hebben te klagen over hun groenteleveranciers en vooral deze tak van handel heeft de bijzondere aandacht van den betrokken dienst. Maar er zijn tal van moeilijkheden, o.a. als ge volg van een niet bestaande officieele klantenbinding of leveringsplicht. Voorts komt het voor, dat het publiek graag wat meer betaalt om een bepaalde groente te verkrijgen, waardoor de leve, rancier in de verleiding komt, groenten voor dat soort cliënten achter te houden. Begrijpelijk worden anderen van deze on. sociale handelwijze de dupe en met alle kracht zal tegen dezen misstand worden opgetreden. Een vereischte is, dat het pu bliek meewerkt, zich niet door egoïsme laat leiden, doch duidelijk voor oogen houdt, dat bij een niet eerlijke verdee ling van het beschikbare, men uiteinde lijk zelf de dupe wordt. Geregeld wordt comróle uitgeoefend op de Groente- en fruitmarkt, omdat men dan direct bij de bron is. Zeer bevredi gende resultaten zijn behaald en meer dan eens is het reeds voorgekomen, dat groote partijen groenten en fruit, die aanvankelijk op clandestiene wijze werden verhandeld, door betrouwbare grossiers op normale wijze in den handel zijn ge bracht. 17 Tuinders. 6 grossiers en 7 groentehandelaren werden geverbaliseerd terzake van overtreding van de prijs, voorschriften; zulks was het niet onaar dige resultaat van één week. Ook op het verboden vervoer van groen ten en fruit is en wordt streng toegezien en degenen, die meenen, dat de contröle wel niet zoo streng zal zijn, zullen erva ren, dat de kruik zoo lang te water gaat, tot zij barst. De Economische Dienst is er in de eer ste plaats voor het publiek en wel voor die categorie, die het financieel niet te breed heeft. Als zoodanig verdient hij de sympathie, maar meer nog, den daadwer- kelijken steun van een ieder, die een klaar begrip heeft voor de wenschelijkheid, dat het economisch apparaat naar behooren functioneert. Het gaat in deze moeilijke tijden om het algemeen belang en niet om dat van den enkeling, die zich financieel kan veroorloven meer dan den normalen prijs te betalen. Elke klacht wordt onderzocht. De E.D. ziet eveneens toe op hamste ren en gaat niet te werk op een wijze, zooals het praatje wil, dat „alles” maar op eenvoudige klacht, in beslag wordt ge nomen. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER, 3 October. (D.N.B.) Het Opperbe vel van de Weermacht maakt bekend: In het Kaukasus-gebied werden de aan vallen op vijandelijke stellingen in het ge. bergte in hevige gevechten voortgezet De aanval op het Noordelijke deel van Sta lingrad heeft overal de voor gisteren vast gestelde doelen bereikt. Ten Zuiden en ten Noorden van de stad mislukten sterke ontlastingsaanvallen na zware gevechten. Hierbij werden 41 bolsjewistische tanks vernietigd. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten bestookten het vijan delijke ravitailleeringsverkeer op de spoorlijnen aan de Kaspische Zee en in het gebied van den benedenloop van de tal van zijn gewonden is niet te schatten. Bij een aanval op de Britsche Kanaal- kust hebben motortorpedobooten in den nacht van 1 op 2 October, ondanks he- Vfgen afweer van torpedojagers een vij- endelijk koopvaardij schip van 2500 brt. en een bewakingsvaartuig tot zinken ge- waarvan het waarge- De Fransche staatsman Herriot, gewe zen premier, laatstelijk voorzitter van de Fransche Kamer en burgemeester van Lyon, die in de omgeving van deze stad vertoefde, is op bevel der regeering ge arresteerd. vasteland met een zeker wantrouwen tegenover de nieuwe orde vervuld zijn. Zij wijzen daarbij op andere kleine sta ten, die door de Duitsche Weermacht mi litair zijn uitgeschakeld. Daarbij verwar ren zij vaak oorzaak en gevolg. Deze kleine staten zijn geenszins uitgeschakeld, wijl zij niet positief tegenover de nieu we órde stonden, doch omdat zij inder tijd een acuut gevaar voor de oorlogvoe ring der asmogendheden vormden. „Er zijn andere kleine staten," aldus dr. Göbbels, „die geen gelegenheid laten voorbijgaan, hun afkeer van de nieuwe orde in Europa te toonen; die echter met rust gelaten worden, omdat zij onze over* winning op geen enkele wijze in den weg staan.” Het nieuwe Europa biedt veel voor- deelen voor een naar verhouding klein offer. Wie aan alle voordeelen wil deel nemen, moet ook zijn deel van de ge- Minder frissche toestand in schuur De Economische Dienst van de politie had er gisteren de lucht van gekregen, dat in een schuur, staande in de Medem- blikstraat. op clandestiene wijze schapen werden geslacht. Reeds eerder had de politie aan dezen opstal met succes een bezoek gebracht. Op voorzichtige wijze naderde men de schuur, welke op slot bleek te zitten. Omdat men hoorde, dat er iemand bin nen moest zijn, werd de deur geforceerd. Nog juist zagen de rechercheurs, dat een man een slagersmes wegwierp. Het was de 19-jarige C. B. die bezig was ge weest met het slachten van schapen. Een half uitgebeend schaap werd op balen stroo aangetroffen, terwijl er nog 2 ge slachte schapen waren opgehangen. Voorts liepen in de schuur, waar een buitengewoon onzindelijke toestand heerschte, nog 6 schapen rond 3 huiden lagen op den grond. Alles werd in beslag genomen, alsmede een hakmes, een weeg schaal, twee melkbussen resp. schapen vet en scha pen vleesch inhoudende. Ook deze bussen zagen er allerminst frisch uit. Voor de consumenten van vleesch. afkomstig van clandestiene slachting, moge de toestand, zooals die hier door de politiemenschen werd aangetroffen, een bewijs te meer zijn, hoe lichtzinnig zij met hun gezondheid spotten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer dagen aan groenten- en fruit handelaren, die met een wagen voorzien van groenten en/of fruit hun klanten aan huis plegen te bezoeken, de verplichting worden opgelegd op hun wagen op dui delijk zichtbare wijze een bord mee te voeren met het opschrift „Verkoop aan vaste klanten”. Deze verplichting zal niet gelden voor wagens, bakfietsen en dergelijke, waar mede bestelde groenten en/of fruit aan huis worden bezorgd. Belanghebbenden zullen er goed aan doen met het te verwachten voorschrift reeds thans rekening te houden. Bejaarde vrouw dood in woning aangetroffen Gisteravond vermoedden omwonenden van het perceel Hoogezand 29 in dit per ceel onraad, waarop een buurman de po litie waarschuwde. Enkele politiebeambten drongen het huis binnen en vonden de 80-jarige bewoonster mej. E. F., dood op den grond liggen. Bij onderzoek bleek, dat de vrouw door uitstroomend gas uit een gascomfort, dat in de keuken stond, om het leven, is gekomèn. De kraan van het toestel stond open, terwijl het gas niet brandde. In het geheele huis had zich een groote hoeveelheid gas verzameld. Vermoe delijk heeft de gasverstikking reeds Woens dag j.l. plaats gevonden. Het is komen vast te staan, dat het hier een ongeluk betreft. Luchtaanvallen op Kiska en Attoe Het ministerie van marine te Washing ton maakt bekend, dat Amerikaansche vliegtuigen op 27 en 28 September 1.1. de eilanden Kiska en Attoe van den Ale- oeten-archipel hebben aangevallen. Deze door de Japanners bezette eilanden lig gen op ongeveer 900 mijl van het naaste Amerikaansche steunpunt, Dutch Har bour. Het wordt slechts door een hand jevol blanken en inheemschen bewoond, die van de jacht leven. Na enkele storingsvluchten overdag zon. der eenige uitwerking, vielen Britsche bommenwerpers in den afgeloopen nacht West.Dultsch gebied aan. De bevolking leed verliezen. In woonwijken van ver scheidene steden, in het bijzonder in Kre. feld, ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Vijf der aanval lende vliegtuigen werden neergeschoten. Bij aanvallen overdag op de bezette ge. bieden in het Westen verloor de viiand nog 7 andere vliegtuigen. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen on. dernamen gisteren overdag aanvallen in scheervlucht op voor den oorlog belang rijke installaties aan de Zuidkust van En geland. Kleine offers in ruil voor veiligheid Hoezeer wij dit feit erkennen, aan den anderen kant is het tevens duidelijk, dat een gelijkschakeling van de nationaal, politieke krachten slechts mogelijk is, wanneer een machtsgroep daarvan de lei ding op zich neemt In Duitschland’s ge val kan van een overweldiging dan ook niet worden gesproken. Het komende Europa zal een gebied vormen, dat aan zijn inwoners in de toekomst meer voor. deelen dan nadeelen zal opleveren. Met naar verhouding kleine offers aan de nieu we orde zullen de daaraan deelnemende volken én staten een economische en maatschappelijke veiligheid verwerven, zooals zij zich in dezen tijd van groote omwentelingen nog niet kunnen voor, stellen. Diegenen, die tot een maatschappelij- ken stand behooren, die door dit proces het zwaarste wordt getroffen, zijn het minste geschikt om ditzelfde proces ob jectief te beoordeelen De emigranten uit de Europeesche staten, die naar Londen zijn vertrokken toen hun vaderland door hun eigen schuld in gevaar raakte, zijn de slechtst denkbare zaakwaarnemers der belangen hunner volken. Zij verheugen zich in een zoo uitstekende verzorging te Londen daar Engeland hoopt, met hun hulp een Europa in stand te kunnen hou den, dat zonder een eigen continentalen wil te bezitten, in politieke en militaire onmacht is uitgeleverd aan de Britsche belangen. „De volgelingen van het C—--- zij doen, wanneer zou 2- ius dr. Göbbels. Dan zou Europa een eeuw .22’ hel zou kunnen noemen. Men kan begrij pen, dat eenige kleine staten van het issosjlr» :snoonoje ITOEBINSK 4afrW«n (itlsjtnks eilano Jslstji SAREPTA (<2S0) IKMW rmr Rostot 6 25" nur Krtsnodw >ar Saratov ■ROGROMNOJE Sttrud-Otnd^ WOROPONOWD P)»stsi»nk» U2rrii 4 Fr Kotpo*nnsnq»\ TOCNDOETOW naar XraanodiO OESJAKOWLA naar Rstrskon ’KRASNOARME6Ï<^=^=^g '■V SWJETLIJAR n. Saratov ^TSJOEGA1'' - - F O«trow eiland e» >poorwr^stehona «paorwapan a wtgsn a htunlt g»b»rgts •oEMRAKT/ ffasgost- Jibloncwiki 5 Ortoftkt Gonodisjtsj (V»' Xamaniy-^gK'"

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1