1942. het Duitsche volk Duitsche oogst Stalingrad dient Zware gevechten ten N. voor van Voedselpositie beter dan ooit VERDUISTEREN I i t t I I t t I t I f Maandag 5 October. No. 18302. Belangrijke rede Göring van Ter dood veroordeeld OOGSTDANKFEEST VAN NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE NATIONAAL-SOCIALISTEN De rede van den Rijksmaarschalk de van Stabs- IN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN Hernieuwde aanvaarding van het commando der W.A. Twee steden, ten Zuiden Terek, veroverd 5 V Britsche vliegtuigen boven Nederlandsch gebied Toespraken van Mussert en leiter Fr. Schmidt Groote verliezen der bolsjewieken ^»>»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»>»»>v a s A a A A A A A A A A A 8 8 s A 8 8 8 8 8 A s A 8 A 8 8 s A A 8 A A ft A 8 A ft A COURANT HAAGSCHE UITSCH WEERM ACHTBERICHT de Weermacht Mussert en Zondervan spreken „Wilt u eens kijken, wat er met mijn radio aan de hand is Er is iets niet in orde. Zoodra ik inschakel, hoor ik over Engelsche nederlagen. Misschien zit er ergens een fout!” „Ja, mijnheer, er zi.t ergens een fout.” „Waar „Bij de Engelsche weermacht (Bodljikavo prase, Belgrado-Stapf) twee ver- V B 8 5 B 8 B B 8 V V V 8 V 8 8 V 8 8 v v 8 v 8 V V 8 8 3 V 8 Dit goed met door voor voer de v. 7.10 aar nam. tot 7.48 aar v.m. j t. t t 4 f i 4 i i t f f tijd laat. Zoolang geen Europeesch volk zich gelijke offers heeft getroost als Duitschland heeft niemand het recht ons, aldus spr. de leiding in Europa en het be nutten van de mogelijkheden van Europa, te betwisten kust den nacht van 3 op 4 zeegevecht geleverd die verdreven De Nederlander Voitus van Hamme is bij vonnis van het Duitsdhe Hooggerechtshof in de bezette Nederlandschê gebieden dd. 3 Octo ber 1942 wegens verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Van Hamme heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van de wa pens twee pistolen en een vrij groote hoeveelheid munitie nog in Mei van dit jaar tot zich getrokken en in zijn bezit gehouden. Bij zijn arrestatie werd bij hem nog een aantal anti-Duitsche ge schriften gevonden. Voorts heeft hij in zijn woning een van een ver- valscht persoonsbewijs voorzienen Jood ongeveer drie weken verbor gen gehouden. Hèt vonnis vormt een nieuwe, ern stige en dringende waarschuwing aan allen, die er zich ondanks de steeds weer gegeven waarschuwin gen en aanwijzingen nog steeds niet van bewust zijn, dat zij alleen reeds door het loutere bezit van een vuur wapen hun leven op het spel hebben gezet. Slotwoord General-Kommissar Schmidt Ook deze rede wérd door de aanwezigen luide toegejuicht. Het slotwoord werd daarop gesproken door General-Kommissar Sohmidt. Deze zeide o.m., dat nu het in Nederland nog niet mogelijk is, als in Duitschland, de rantsoenen te verhoogen, de Duitschers in Nederland eveneens niets meer kunnen krijgen. Zij krijgen dezelf de rantsoenen als de Nederlanders. Men moet hierbij bedenken, dat Duitschland al sedert 1939 distributie heeft gehad en Ne derland eigenlijk pas in 1940 en 1941. Het spreekt dus vanzelf, dat het Rijk in dit op zicht het eerst aan de beurt was Spr. gaf uitdrukking aan de dankbaarheid jegens den Nederlandschen boer. De dag is niét ver meer dat geheel Europa uit de onme telijke vlakten in het Oosten gevoed zal kunnen worden. Hauptdienstleiter Schmidt besloot met te wijzen op den ontembaren overwinningswil van den Führer, den eersten arbeider en den eersten soldaat van. Europa, en eerde hém daarop met een drievoudig ,,Sieg heil”, dat door alle aan wezigen spontaan werd overgenomen. Met het Deutschlandlied, het Horst-Wes- sellied en het Nederlandsche Volkslied ge volgd door den plechtigen afmarsch der vaandels, werd hét oogstdankfeest in den Haag besloten. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn Britsche vliegtuigen naar Neder landsch gebied gevlogen. Door blindelings neerwerpen van bommen ontstond eenige schade aan gebouwen en eenige andere materieele schede. De burgerbevolking had twee dooden en verscheidene gewonden. Toen nam de Rijksmaarschalk woord. Wij bevinden ons, zeide hij. Dientengevolge is bij mij het onwrik- waaraan onom- In HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜH RER 5 October. (D.N.B.) Het Opper bevel van de Weermacht maakt bekend In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus en ten Zuiden van de Terek hebben Duitsche troepen gesteund door formaties van het luchtwapen, den vijand uit kazemat- en boschstellingen geworpen. Ten Noordoosten van Mosdok werd het gros van een bolsjewistisch cavalerie regiment uiteengeslagen. Verscheidene honderden gevangenen werden binnenge bracht. In de haven Toeapse hebben gevechts vliegtuigen een Sovjet-tankschip van 7000 brt. beschadigd. In den strijd om Stalingrad hebben for maties infanterie en tanks in nauwe sa. menwerking met luchtstrijdkrachten voor den strijd op korten afstand in hardnek- klge huizengevechten nieuwe deelen van het Noordelijke stadsgebied ingenomen. De bolsjewieken leden zware, bloedige verliezen, 9 tanks werden vernield. Nach telijke bomaanvallen werden gericht op bolsjewistische vliegvelden, artilleriestel lingen en spoorwegtrajecten ten Oosten van de Wolga. Bij vergeefsche aanvallen op het brug- gehoofd Woronesj verloor de vijand gedu rende de beide laatste dagen 21 tanks. De eigen aanvallen ten Zuidoosten van het Hmenmeer hebben ook gisteren goede vorderingen gemaakt Plaatsen werden be stormd en ingesloten vijandelijke strijd krachten werden vernietigd. Aan het front tusschen de Boven-Wolga en het Ladogameer hebben eigen stoottroe pen een vrij groot aantal vijandelijke kaze matten en gevechtsposities vernield. Ook het luchtwapen heeft zijn aanvallen Overzicht van de groote zaal van den Haagschen Dierentuin tijdens het Oogst en Dankfeest. (Polygoon^Meyer) i p, 10 ct. KI. Adv (in halve opl.) ƒ0.57, 10 c. meer PRIJS DEZER COURANTt Voor 's-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. snet „Kikeriki", „De Nieuwste Mode”. „Kol. Bijbl." en „Letterk Bijbl." ƒ3.15. Fr. p. p. met Modebl. ƒ4.20. z. Modebl. ƒ3.95. Buiten), ƒ9.45. Bij postkant, tegen de geld, goedgek. abonn.pr. Afz, nr. 5 c., fr. p. p. 10 c. PRIJS DER ADVERT.i 1-11 m.M (5 reg.) 1.65, elke m.M. m. tot 22 m.M. (10 reg /0.19. Elke m.M. m. 21 ct. Halve oplaag, halve prijs Reel. 0.51 p. m.M. Bewijsn. 5 ct., fr. p. p. 10 ct. KI. Adv (in halve Dienstaanb. ƒ0.38 Pers. gevr. ƒ0,48. Adv. „Br. bur, v. d. bl,” bare beginsel ontstaan, stootelijk wordt vastgehoudenIn de eerste plaats en bovenal komt bij de voeding het Duitsche volk. Ik ben er sterk voor, dat in de onder onze hoede genomen gebieden de bevolking geen honger lijdt. Als evenwel door maat regelen van onze tegenstanders moeilijk heden ontstaan, dan moeten allen het Wetens Als er gehongerd wordt,dan in geen geval in Duitschland. arbeider en degene, die Met bijtenden spot sprak Göring ver volgens over het streven van de tegen standers tot oprichting van een tweede front. Daarbij geeselde hij scherp het egoïsme van de Engelschen, die er zich niets van aantrekken, wanneer hun bond- genooten, de Sovjet-russen, moeten vol harden onder het gewicht der Duitsche slagen. Wat de Amerikaansche bewapening be treft, alle verwachtingen daar zijn voor eerst gebaseerd op astronomische getallen. Voortgaande sprak de Rijksmaarschalk, over de bedriegelijke verwachtingen die de democratieën ook heden ten dage nog hebben ten aanzien van een innerlijk ver val van het Duitsche volk. Duitschland onoverwinnelijk Deze oorlog is niet de tweede wereld oorlog maar de groote rassenoorlog. Of de jood, of de Germaan de wereld be- heerscht, daarom gaat het in laatste in stantie. De jood is het. die ons den strijd op leven en dood heeft aangezegd. Deze oorlog zal echter gewonnen worden, om dat hij gewonnen worden moet. En wij zijn ook onoverwinnelijk, zoolang wij een hecht granieten blok der Duitsche volks gemeenschap vormen. De dapperheid van onze Weermacht is een factor, die onwrikbaar is. Wij hebben het recht optimisten te zijn. Zoo willen wij dan strijden voor ons oorlogsdoel en ons oorlogsdoel luidt: de vrijheid van ons volk, de grootheid van ons Rijk en de veiligheid van onze toekomst, met één woord' „Duitschland”. Telefoon 116300 (zeven lijnen) BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Qlro No. 12500 Bijkant. Sohev. Kelzerstr. 319. Tel. 550310; Fll.s Rljsw., Kantoorboekh. Leeuwendaal, Oranjel. 3, Tel. 119461; Voorb., Boekh. H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; N.V. Kantoorb, Th. J. de Konlng, Goudsbloem!. 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Beters jr., Thereslastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. F. D. Couvée. v. Hoytemastr. 66 Tel.721117 Bij de aankomst voor het gebouw in specteerde Mussert die zich in gezelschap bevond van General-Kommissar Schmidt, generaal der Polizei Rauter. den ge machtigde voor Zuid-Holland baron Haer- solte van Haerst en den Haagschen dis- trictsleider der N.S.B., van lerssel, de opgestelde eerewachten van de WA. en de N.S.D.A.P. Bij het binnenkomen van de zaal welke op strakke wijze met Duit sche en N.S.B.-vlaggen versierd was en waarin door korenaren aan het karakter van deze vergadering werd herinnerd werden de hooge bezoekers door de vele honderden bezoekers luide toegejuicht Plechtig werden onder de tonen van den defileermarsch, ten gehoore gebracht door een muziekcorps van de Luftwaffe, de standaarden der nationaal-socialisti- sche formaties binnengedragen. Mussert nam daarop als eerste spreker het woord en werd met luid Hou Zee-geroep op het podium ontvangen De grondstoffen Op het gebied van de grondstoffen is de toestand even gunstig als bij de voèding. De opgeslagen voorraden hebben gestrekt tot nieuwe bronnen bereikt waren. Steen kool, en ijzer bezit Duitschland zelf in vol doende mate, daarbij zijn nog ontzaglijke hoeveelheden veroverd IJzer en steenkool moeten echter eerst diep uit den grond gehaald worden en met dezen arbeid ver richt dé mijnwerker het zwaarste werk, dat er bestaat. Uit waardeering voor zijn prestaties heb ik besloten een verordening te onderteekenen, die den mijnwerker spe ciale voordeelen verleent voor zijn gewel dig werk. Hij moet met zijn loon aan het hoofd komen van alle beroepen en zijn zware werk moet volgens hèt prestatie- beginsel erkend en gewaardeerd worden. De Rijksmaarschalk richtte vervolgens nogmaals een beroep op het geheele Duit sche volk om geen onnoodige energie te verbruiken. Wanneer de strijd voor alle Duitschers verhoogde persoonlijke offers eischt zij dienen slechts het eene doel en dé eene gedachte: den oorlog te winnen. Ook slachtoffers van de laffe vijande lijke luchtaanvallen, zoo zeide de Rijks maarschalk, moeten groote beperkingen van hun persoonlijke vrijheid op zich nemen. Wij hebben, aldus Göring, met krachtige stem, origineele bevelen in han den. Zoo heeft b.v. een Engelsche lucht- generaal zijn vliegers bevelen gegeven, waarin gezégd wordt, dat niet de oorlogs industrie het belangrijkste is, maar de ver nieling van de woonwijken. De terreur voor de Duitsche bevolking, het neerwer pen van bommen op vrouwen en kinderen is voor dezen heer dus het beslissende. Zij kunnen er zeker van zijn, dat alles, wat voor menschen mogelijk is aan inspanning, in het werk gesteld zal worden om in den toestand van deze slachtoffers van den oorlog uit de lucht hulp te brengen. Wan néér in het Oosten de tegenstander neer geslagen is. dan spreken wij elkander god dank in Engeland weer. De Rijksmaar schalk riep vervolgens het Duitsche volk op even onbuigzaam en wonderbaarlijk als tót dusver te volharden en zich door geen enkelen terreuraanval uit de lucht te laten schokken Ik zal er zelf zorg voor dragen, aldus de Rijksmaarschalk, dat terstond groote op slagplaatsen worden gevormd, waaruit ter stond voor de uit de lucht getroffenen ge put kan worden. Ik heb in alle voor mij toegankelijke landen zonder rekening te houden met de kosten, voorraden in ont zaglijken omvang opgekocht, opdat dege nen, die vandaag alles verliezen, morgen tenminste het noodige terugkrijgen. In het Sportpaleis te Berltyn heeft Rijksmaarschalk Hermann Göring gisteren ter gelegenheid van den dankdag voor den oogst hooge onderscheidingen uit gereikt aan boeren en landarbeidersleiders, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de verzekering van de voedselvrijheid van Duitschland en Europa. De minister van Propaganda, dr. Göbbels, nam deel aan deze betooging. Staatssecretaris Backe verwelkomde Göring en verklaarde, dat de laatste maanden na den zwaren winter den groei en den oogst buitengewoon hebben bevorderd en zoo de hoop van den vijand hebben vernietigd Duitschland door den honger op de knieën te kunnen brengen. Zonder het dappere optreden van het landvolk zou dit succes niet mogelijk zijn geweest en twee verdienstelijke mannen uit hun gelederen heeft de Führer onderscheiden met het ridderkruis, dat bjj het kruis voor oorlogsverdienste behoort. Maan: 5 Oot. 2.06 v.m., onder 5.20 n.m.; 6 Oot. op 3.10 v.m., on der 5.49 n.m. io Oot. N. M. Nachtdienst DOKTERS: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m. No. 113058 Ziekenfondsleden de Volharding no. 116364; zg. Stadspatiënten no. 49 ZIEKENVERVOER (Ziekendienst Den Haag) No. 115995. op vijandelijke kazematten, tanks en troe penconcentraties voortgezet. In de Finsche golf werd een mijnenveger door bom tref fers beschadigd. In den strijd tegen de Sovjet-Un-ie heeft de Duitsche marine in September op de Zwarte Zee door motortorpedoboo- ten 24 schepen met tezamen 42.000 brt, op de Oostzee een duikboot en een mij nenveger tot zipken gebracht. In het zelfde tijdsbestek bracht het luchtwapen op de Zwarte Zee, op de Wolga en op het Ladogameer 11 koopvaarders tot zinken en beschadigde 26 schepen benevens een drijvend dok. Aan oorlogsvaartuigen werden een kanonneerboot, een torpedo boot, een mijnenveger en een be wakings- vaartuig in den grond geboord; 2 mijnen vegers, 3 kanon neerbooten en 4 bewa- kingsvaartuigen werden vernietigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in October een Britsche motortorpedobooten, doeltreffend artillerievuur werden. Bij de gevechten aan het Donfront is de commandeerende generaal van een pantsercorps, generaal der pantsertroep Freiherr von Langermann und Erlencamp, drager van het eikenloof bij het ridder kruis van het Ijzeren kruis op 3 October in de voorste linie den heldendood ge storven. Zijde aan zijde met hem viel de commandant van een Hongaarsche divi sie, kolonel Nagy, In den strijd om de vrijheid van Europa. het .iSVBHBHBsbq bet begin van het vierde oorlogsjaar en kunnen derhalve de feesten der natie niet meer op de manier en in den om vang van vredestijden vieren. Bij deze uiterst zware worsteling van het Duit sche volk bestaat er voor ons allen slechts één plicht, namelijk voortdurend jte strijden en te werken. Hij zou het Duitsche volk openhartig uiteenzetten op welke voedselbasis het voor het komende jaar kan rekenen. Daarop bracht Göring namens den Führer dank aan allen, die in zwaren. onvermoeiden arbeid ertoe hadden bijge dragen, dat ondanks alle ongunstige weersomstandigheden een oogst kon wor den binnengehaald, die veel beter was dan aanvankelijk na den derden ijskou- den winter mocht worden gehoopt Van de vreeselijke ervaringen uit den wereldoorlog, aldus Göring heeft mij steeds het schrikbeeld der blokkade voor oogen gestaan en derhalve zijn tijdig de noodige voorraden gevormd, waardoor de oogsttekorten veroorzaakt door de beide eerste strenge winters, werden opge vangen. Toen nu in den afgeloopen, der den winter weer vorstschade in tot dus ver ongekenden omvang optrad, dreigde het gevaar dat de volgende oogst niet gehaald kon worden, zoodat de rantsoenen moesten worden verminderd. Moeilijkheden overwonnen Met de z.g. blokkade van den vijand hebben deze moeilijkheden niets te ma ken gehad. Genoemd besluit is mij zeer zwaar gevallen. Men kan thans te gerus ter over de moeilijkheden spreken, daar zij overwonnen zijn en in het geheel niet kunnen terugkeeren. De rantsoenen wer den verminderd in het rotsvaste besluit op hetzelfde moment, waarop de alge- heele situatie zulks zou veroorloven, de rantsoenen weer te verhoogen. Een be langrijke grondslag daarvoor is ook de saneering van het transport. Dit pro bleem is intusschen bijzonder goed op gelost. Omtrent de voedselpositie in de bezette gebieden verklaarde Göring, dat welis waar daar in de propaganda dikwijls offi cieel wordt gesproken van een zeer moeilijke voedselpositie, maar dat het daar in werkelijkheid lang niet zoo erg geweest is. Weliswaar zijn ook daar overal bonnen ingevoerd maar wat men daarop krijgt, is maar een extraatje en men voorziet zich daar in hoofdzaak via den sluikhandel. In het kader van een reeks gemeen schappelijke bijeenkomsten van N.S.B. en N.S.D.A.P., die Zondag in vele plaatsen van ons land als „Oogstdankfeest" zijn gehouden, hebben op een groote vergade ring in den Haagschen Dierentuin. Mus sert, de leider der Nationaal-Socialistl- sche Beweging der Nederlanden en Stabs- leiter Fr. Schmidt het woord gevoerd. te zorgen, dat in streken met luchtgevaar het vleesch nog met 50 gram wordt ver meerderd. Thans reeds wordt er ijverig aan gewerkt het Duitsche volk met Kerst mis een heel bijzonder extraatje aan vleesch, meel en zoo mogelijk ook andere kostelijke dingen te kunnen geven. Van nu af krijgt voorts iedere Duitsche soldaat van den eenvoudigsten tot aan den veldmaarschalk, als hij met verlof is, bij het overschrijden van de grens op op dracht van den Führer een pak cadeau met een kilo meel, een kilo erwten of boonen, een kilo suiker, een f kilo boter en een groote houdbare worst. Hij krijgt dit niet voor zichzelf, want hij heeft er geen be hoefte aan Dit pak is bestemd voor de zijnen thuis. Omtrent de vetvoorziening verklaarde Göring, dat de geheele raapoogst door de vorst mislukt is. De Duitsche soldaat heeft in Rusland de gebieden veroverd, die hier voor compensatie kunnen geven, waar ki lometers ver, waar bet oog maar reikt, het eene veld met zonnebloemen zich rijt aan het andere. En zonnebloemenolie is nog béter dan onze raapolie Ook hier zal dus binnenkort een compensatie voor het Duitsche volk worden gevonden. De aardappeloogst overtreft alles wat maar ooit op Duitschen bodem is geoogst. Omtrent de bewering van den tegenstan der. dat de stemming onder het Duitsche volk zoo slecht was, dat men het voor den winter iets had moeten geven om hét rus tig te houden, verklaarde de bewindsman: Ik kan tot onze tegenstanders slechts zeg gen. dat dit zoethoudertje gedurende den geheelen oorlog gehandhaafd blijft en zelfs nog wordt vergroot. Het moeilijkste is ook in de voedsel voorziening overwonnen. Van nu af zal het voortdurend betèr worden Dit is nog slechts een ktvestie van organisatie. Wij zullen de beste mannen van ons landvolk weer als landbouwleiders uitsturen en zij zullen zorgen, dat front en vaderland door veroverde gebieden worden voorzien en de levensmiddelen moeten in de grootst mo gelijke maté terugvloeien naar het vader land. Daartoe moet het Oosten worden georga niseerd. Wij zullen daar weer ophouwen: Slachterijen, marmeladefabrieken, biscuit fabrieken enz. Dat alles was er immers, eieren, boter en meel in ongelooflijke hoe veelheden. Wij moeten het slechts ter plaatse op de juiste manièr verwerken en ik hoop, dat volgend jaar dan de pakket ten komen. De beste gebieden hebben wij den Rus sen ontnomen. Wij wisten wel wat we deden en hebben genomen, wat doelmatig was. Waardeerende woorden sprak de Rijks maarschalk over de houding van het Duit sche volk, die van dien aard is geweèst, dat men slechts in enkele gevallen heeft moeten ingrijpen. De zwendelaars- en woe keraarstypen uit de laatste jaren van den wereldoorlog zijn er thans nauwelijks en waar zij zijn, worden zij snel opgeruimd. Op oorlogszwendelarij en -woeker staat de galg. Het Opperbevel van maakte gisteren bekend: In het Noordwesten van den Kaukasus zijn verscheidene boschstellingen en ge- vechtsinstallaties ondanks hardnekkiger vijandelljken tegenstand genomen. De luchtmacht bestreed nog voor de eigen voorhoede vijandelijke kolonnes en troe penconcentraties. Ten Zuiden van de Te rek werden de als vesting versterkte, taai verdedigde steden Elkotowo en Werchnij Koerp stormenderhand genomen. In het Noorden van Stalingrad is de vijand opnieuw in zware gevechten uit versterkte blokken huizen en versterkte stellingen geworpen. Sterke groepen vlie gende artillerie en luchtdoelgeschut der luchtmacht steunden hierbij de formaties van het leger. Andere vliegtuigen zetten de verplettering van Sovjet-étappeverbin- dingen voort Een vrij groot aantal vij andelijke transporttreinen werd vernie tigd, een motorschip op de Wolga in den grond geboord. Nachtelijke bomaanvallen waren gericht op vliegvelden en artillerie- concentraties der bolsjewieken ten Oosten van de Wolga. In den middensector hebben stormtroe pen sucesvolle ondernemingen ten uitvoer gelegd. Ten Zuidoosten van het Hmenmeer heeft een eigen aanval nieuwe vorderingen gemaakt. Op de plaats, waar Duitsche patrouille vaartuigen in het nachtgevecht van 1 Oc tober aan de Nederlandsche kust Britsche snelbooten in den grond hadden geboord, hebben beveiligingsvaartuigen temidden van een massa wrakstukken 3 Britsche of ficieren en 12 man gevangen genomen. De Duitsche trbeider en degene, die in Duitschland werkt, wordt qua voeding van allen het best voorzien, dat moet onomstootelijk Vaststaan. Ondanks alle veroverde gebieden blijft evenwel de oogst van het eigen vader land beslissend voor de voorziening. Duitschland bevindt zich thans in de ge lukkige omstandigheid, dat de geheele Duitsche Weermacht, aan welk front zü ook staat, uitsluitend door de veroverde gebieden wordt gevoed en verzorgd, zoo dat de vaderlandsche oogst het volk ten goede kan komen en nog in toenemende mate uit de veroverde gebieden aan vullingen komen. Op zichzelf zou er dus aan aiie moeilijk heden een eind zijn gekomen. Dit is éven wel niet het geval, want wij voeren heden ten dage oorlog en niet alleen aan het front, maar in dezelfde mate in de fabrie ken en wapensmidsen. Evenals de boer is nu ook de Duitsche arbéider naar ’t front gesneld en dus moet hier ook voor hem vervanging komen door vreemde arbei ders uit bevriende en neutrale landen en door de massa der krijgsgevangenen. Hier heeft overigens de Duitsche arbeider en boer als strijder gezorgd, dat hij genoeg plaatsvervangers heeft. Maar als iemand moet werken, dan moet hij ook te eten hebben en wij hebben méér dan 6 millioen buitenlandsche arbeiders en meer dan 5 millioen krijgsgevangenen mede te verzor gen. Dat beteekent, dat de productieslag nog verder moet worden opgevoerd Nu ik den oogst beter kan overzien, heb ik Staatssecretaris Backe verzocht voortaan te voeren. Wij zijn trotech op onzen boe renstand, die zooveel bijdraagt tot het winnen van den oorlog. Mussert gaf ten slotte uiting aan zijn vurigen wensch dat de tijd niet ver meer zal zijn, waarop het mogelijk zal zijn nood en ontbering weg te nemen van ons volk, waarin Europa’s vijanden zullen zijn afgedeinsd, waarin Europa zal zijn gereorganiseerd en tot bloei en voorspoed gebracht door natio. naaLsocialisme en fascisme, voor de ver bonden volkeren van een verjongd conti nent (Langdurig applaus). Rede Fr. Schmidt Stabsleiter Fr. Schmidt, één der naaste medewerkers van Rijksminister Rosenberg noemde dit dankfeest een uiting van de gemeenschap tusschen front on vader land en een bewijs, dat men zich ook in Nederland opofferingsgezind wil inzetten voor Europa. Deze oorlog is een oorlog om brood. Het leven van de volken is af hankelijk van de mogelijkheid brood voor eigen volk uit eigen bodem te winnen. Spr. legde er den nadruk op. dat Duitsch land ook zonder oorlog in eenige tien tallen jaren tijds door zijn prestaties op ieder gebied, de eerste en leidinggevende mogendheid van Europa zou zijn gewor. den. Duitschland had daarvoor geen oor log noodig. Zijn vijanden hadden dien oorlog noodig voor het handhaven van hun macht in Europa. Stabsleiter Schmidt trad vervolgens in beschouwingen over de beginselen en het geloof van het natio- naaLsocialisme, dat uitgaat van de stel ling, dat gelijk bloed en dus ook gelijk karakter bijeen behoort in dezelfde ge meenschap. De zin van het leven is voor Duitschland’» tegenstanders slechts de zucht naar macht en rijkdom. Voor den nationaal-socialist beteekent het echter zijn karakter uit te leven en in zijn arbeid trouw, ijverig en dapper te zijn. De Duit sche soldaat is ook niet slechts de beste omdat hij de beste wapens en de beste leiding heeft, maar omdat hij doordron gen is van de groote zedelijke wet. Zoo komt het ook dat het Duitsche volk, dat een stervend volk was, weder groeierv de is, in tegenstelling met de bevolking van de U.S.A., die uit verschillende be- standdeelen is samengesteld, zoodat geen leiding daarin orde kan scheppen. Daarom moeten de leiders der U.S.A, wel de vlucht nemen in het begrip „wereld”. De Euro- peesche bevolking kent daartegenover hèt begrip volk Het spreekt dus vanzelf, dat de joden dé natuurlijke vijanden van Europa zijn. Wie medelijden heeft met joden, die naar de plaats worden gebracht waar zij behooren, wordt uitgenoodigd eens een bezoek te brengen aan het Oos telijk front. De randstaten van Europa hebben begrijpelijkerwijs langen tijd ge leefd in de Engelsche sfeer van individua lisme. Duitschland heeft het recht te ver langen ,dat men zich in die landen het Engelsche juk zal afschudden al is het ook duidelijk, dat dit niet in eens gaat, reden waarom Duitschland den volkeren dan ook Rede van Mussert De leider der N.S.B. greep terug naar het jaar 1937, waarin de N.S.B. na de nederlaag bij de verkiezingen tegen den aanval van alle politieke partijen, zich bezinde en zich rekenschap gaf van de jaren van strijd. In dien tijd, vijf jaren geleden zijn de bronnen van het natio- naal-socialisme ontstaanGodsvertrou wen, liefde voor volk en vaderland en eerbied voor den arbeid. Mussert om schreef de eerste bron als het vertrouwen op God, het besef van de menschelijke kleinheid ten aanzien van God en zijn pogen om het goede te doen voorgaan boven het kwade alsmede zijn bereidheid tot dienen en offeren. Ontbreken van 1 Godsvertrouwen is een beletsel voor waarachtig nationaal-socialisme. Wij zijn vandaag bijeengekomen om God te dan ken voor den oogst en ons verbonden te voelen met den bodem en de leden van - den Landstand. Wij beleven daarin een sterk stuk nationaal-socialisme. De zaad korrel moet zich geheel offeren om een honderdvoudige herrijzenis mogelijk te maken. Dit zoo simpele feit is de grond slag van het leven. Het is dan ook een bron van groote troost en berusting in i de harten van de nabestaanden der ge vallenen. Wie onzer is niet dag en nacht met zijn gedachten bij de strijders in het Oosten Zij offeren zich als het zaad in den bodem, hun offer is niet vergeefsch, maar een noodzakelijke voorwaarde voor de herrijzenis van Europa. De herinnering van de gevallenen dient aan ons Oogst dankfeest vooraf te gaan. Voortgaande betoogde Mussert, dat dit oogstdankfeest berust op drie peilers; in de eerste plaats wordt het gevierd om God te danken voor de letterlijke verhoo. ring van het gebed: geef ons heden ons dagelijksch brood. In de tweede plaats om te denken aan het herlevend besef voor het verband tusschen volk en bodem. En tenslotte om eer te geven aan wie het toekomt, aan het landvolk, waarmede ge heel Nederland zich op dezen dag één gevoelt. De leider bracht in herinnering hoe in de jaren voor den oorlog de dank dagen der kerken tot een paskwil wer den door de voedselvernietiging op last van de overheid. Onze bodem is klein, te klein. Maar zij is goed dank zij den noesten arbeid van vele voorgeslachten. In den N.O.polder en in den Zuid-WesL polder van het Ijsselmeer, op de Wadden en in Zeeland zijn nog honderdduizenden h.a. grond te winnen. Het is van de boe ren een enorme prestatie om hier per km’ 273 menschen te voeden en ook nog uit Op het Domplein te Utrecht heeft Zaterdagmiddag een bijzondere plechtig heid plaats gehad, waarvoor een zeer groote belangstelling bestond. Voor het front van ruim duizend weermannen hebben de leider der Beweging. Mussert en de commandant der W.A. mr. Zon- dervan, gesproken ter gelegenheid van de hernieuwde aanvaarding van het commando der W.A. doordat de comman dant mr. A. J. Zondervan, die langen tijd aan het Oostfront heeft gestreden, in het vaderland is teruggekeerd en van nu af aan weer het commando over de W.A. op zich heeft genomen. Na een korte inspectie van de zwarte soldaten betrad Mussert het podium om zijn weermannen toe te spreken. Spr. zeide o.m.: Eens was uw verschijnen in de straten van ons land een doorn in het vleesch van de democratie. Verboden en weer opgericht zijt gij er mijne soldaten, om te voorkomen, dat wij weer zouden worden opgepakt, zooals in de Meidagen en om voor de beweging te wa ken bij dag en bij nacht. De W.A. heeft bewezen wat zij kon en nu meer dan ooft valt er voor u iets grootsch te verrichten. Gij zijt bij duizenden in de Waffen-SS en in het Legioen gegaan, honderden uwer zijn gevallen. Indien gij er niet was ge weest, zou ons volk geen toekomst meer hebben. In de keuze „soldaat of slaaf* hebt gij gekozen en eens zal het Neder landsche volk in zijn geheel hebben te kiezen. Uw commandant Zondervan heeft zich metterdaad ingezet aan het front. Hij heeft het Ijzeren Kruis verdiend. Evenals banleider v. d. Hout heeft hij blijk gegeven van het woord een daad te maken. Zij hebben zich, mede met andere kameraden, hun plaats aan het front waardig getoond. Ik heet hen bij hun terugkeer in het vaderland welkom. Gij kam. Zondervan vertrouw ik het com mando over de W.A. weer volkomen toe. Samen zullen wij verder gaan voor den opbouw van volk en vaderland. In den aanvang zijner op de over dracht volgende rede merkte commandant Zondervan op. dat de leider van den in zet van zijn W.A.-mannen positieve re sultaten heeft verwacht. Deze zijn niet uitgebleven Natuurlijk zal de tijd éan het Oost front doorgebracht, zijn stempel drukken op spr.’s werkzaamheden voor het thuis front. Voor de toekomst noemde spf. punten, welke bijzondere aandacht dienen. Ten eerste zal de W.A.-man worden opgevoed tot een weerbaren man aan het front en ten tweede wordt van iederen W.A.-man in het thuisfront de totale inzet geëischt. Peter Ton en de andere bloedoffers zullen daarbij een lichtende getuigenis zijn. Iedere nationaal- socialist behoort een weerman te zijn. Speciale aandacht zal worden geschonken aan dfe frontzorg en daarbij hebben wij, zoo vervolgde spr., meer aan 5000 goede weermannen dan aan 10.000 niet-geheel- willenden Aan het eind van de plechtigheid werd het zesde couplet van het Wilhelmus ge zongen. waarna een voorbijmarsch den commandant werd gehouden het stafkwartier van de W.A. op Maliebaan. Winterhulp Nederland Een moeder moet met vier gezonde kinderen door het leven met een inkomen van iets meer dan 20 per week. Geen wonder, dat de vrouw oververmoeid raakte. Met geld van Winterhulp is een hulp in dit gezin geplaatst. Materiaal om het huis, te onderhouden bleek niet meer aanwezig te zijn. Met geld van Winter hulp is dit aangeschaft. Een eigen ledi kant had de vrouw nietook dit is nu met geld van Winterhulp gekocht. Bedenk dit als over een paar dagen de vrijwillige medewerkers van Winter, hulp u vragen te offeren!

Haagsche Courant | 1942 | | pagina 1